Ugrás a kommentre

A mozi jövője


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

  • 5 évvel később...

A koronavírus miatt megváltozik majd a mozizási szokásunk? Már semmi se lesz ugyanaz?

Ezt boncolgatja ez az érdekes cikk: 

https://24.hu/kultura/2020/04/07/koronavirus-hollywood-jarvany-valsag-disney-marvel-mozi/

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Részemről nem fogok kevesebbet járni moziba, mint eddig, amennyiben nyitva lesznek a mozik. Igaz, sokkal olcsóbb otthon mozizni, de 1) nincs olyan hangulata, 2) nálunk otthon olyan nyugalom sincs, amiben úgy el lehetne merülni egy filmben, mint egy mozi zárt, sötét világában. Szóval így nézve nekem egy film internetes bemutatása egyáltalán nem pótolja a moziélményt, legalábbis azoknál a filmeknél, amikért egyébként elmennék moziba.

 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha vége a járványnak, valószínűleg ugyanúgy rendszeresen moziba fogok járni (eddig a szokásos általában havi 2-3 alkalom volt). Sőt, talán még többször is, hiszen mindent akkor tanul meg értékelni az ember, amikor elveszik tőle. :D

Számomra a mozi hangulatát soha nem fogja az otthoni filmnézés helyettesíteni, akármekkora kijelzővel, akármilyen kép- és hangminőséggel is nézzem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az emberek n agy része nem tud megülni a seggén otthon, látható is, hogy most hogy relative kevés helyre lehet menni, boldog-boldogtalan kutyát sétáltat, fitness lett mindenki és nekik futni kell naponta vagy kimennek a gyerekkel játszani a zöldbe, amivel nem lenne baj de eddig meg szegény kölyök ülhetett a kanapén a TV előtt és ha elmúlik a helyzet mehet is vissza, csak most fel lehet használni arra, hogy kimehessenek, pedig épp most kéne otthon maradni. Szóval ha lesz mozi a nép rohanni fog, csak hogy ne otthon a seggén üljön, persze biztos lesznek akik félni fognak tovább is, mint indokolt (bár alapból nem indokolt ha nincs egyéb baja az embernek, vagy nem öreg), de a nagy többség szerintem nem ez a kategória lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 hónappal később...

Ebben van valami. Az idei év szerintem a filmgyártóknak és a filmforgalmazóknak is felért egy tragédiával, és ha ez így folytatódik, akkor a mozik elkezdhetik leereszteni a rolót. Már csak azért is, mert a nagyobb stúdiók befektetői elkezdik verni a tamtamdobot, hogy a filmeket alternatív úton mutassák be, ami a streaminget jelenti - hiszen nem azért tolnak bele milliókat egy filmstúdióba, hogy az ne adja vissza haszonnal. Dan Loeb, a Disney egyik (ha nem A) legnagyobb befektetője (durván 1 milliárdja van a cégben) például nem is olyan régen azt nyilatkozta, hogy a Black Widow-t (amit ugye most már több mint egy évvel toltak el az eredetileg tervezett premierhez képest, de a film amúgy nyár óta kész van) a Disney+-on kéne bemutatni, sőt a jövőbeli filmeket is. És azért a pénz beszél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy hogy egyébként nem vagyok mozipárti és jobban szeretek otthon filmezni azt mondom, hogy a mozinak nem kell félnie a kihalástól. Ha ma-holnap az összes mozilánc bezár és a járvány idején minden nagy mozifilm streamingre költözik akkoris a járvány után ha lesz kereslet lesz kínálat is. Ha lesznek emberek akik moziba akarnak menni akkor lesznek akik ki fogják szolgálni őket. A kereslet pedig nem úgy tűnik mintha tényleg kihalna. A mai napig úgy érzem elég kevesen vagyunk akik tényleg kicsit fölöslegesnek tartjuk a mozit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Barátokkal otthon is lehet mozizni. Külön plusz hogy nincsenek vadidegenek. Én sajnos sokszor megszivtam már a mozizással. Nekem a vadidegenek nem hogy hozzátesznek az élményhez de sokszor inkább elvesznek belőle. A Star Wars premier ilyen szempontból nagyon formabontó, mert akkor csak olyanok vannak ott akiket nagyon érdekel a film. De azért nem ez a megszokott. Egy átlagos mozizásnál simán vannak emberek akik tojnak az egészre, vagy figyelnek de közben hangosan kajálnak. Eleve felfogni nem tudom hogy miért a moziban akarnak enni az emberek.

  • Nagyon tetszik 1
  • Nem értek egyet 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Hát úgy, hogy nincsenek új filmek valóban érdektelen számomra a mozi. Utolára a Tenet érdekelt, és arra el is mentem, de azóta semmi olyan nem jelent meg, amit meg akartam volna nézni

Ezzel én is igy vagyok. De ugyanakkor ha szeretnénk még moziba menni valaha, akkor csak el kellene menni legalább negyedévente. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

47 perccel korábban, Bomarr írta:

Barátokkal otthon is lehet mozizni. Külön plusz hogy nincsenek vadidegenek. Én sajnos sokszor megszivtam már a mozizással. Nekem a vadidegenek nem hogy hozzátesznek az élményhez de sokszor inkább elvesznek belőle. A Star Wars premier ilyen szempontból nagyon formabontó, mert akkor csak olyanok vannak ott akiket nagyon érdekel a film. De azért nem ez a megszokott. Egy átlagos mozizásnál simán vannak emberek akik tojnak az egészre, vagy figyelnek de közben hangosan kajálnak. Eleve felfogni nem tudom hogy miért a moziban akarnak enni az emberek.

Én rengetegszer voltam már moziban és talán egy kivételével egyszer sem éreztem azt, hogy a közönség elvenne az élményből, sőt. Ha más emberekkel együttnézed, a közös nevetés, a felhördülés a közösségi reakció simán hozzáad egy olyan többletet, amit otthon nem tapasztalsz meg. Nyilván ez átfordulhat a másik odalra, de 100-ból 99x nekem nem volt ilyen tapasztalatom, pedig nem kis mintáról van szó.

 

A mozi ezen felül szórakoztatásra van, így nem látom, miért lenne ördögtől való, hogy az emberek esznek közben mondjuk popcornt. Aki teljes valójában akarja élvezni a filmet, minden képkockáját befogadva, minden hanghatását átélve, az valóban várja ki, amíg elérhetővé válik 4k-ban vegye meg, építsen fel egy házimozi rendszert otthon óriás tévével (lehetőség szerint kapcsolja ki a Tru-Motiont, már ha nem kamu képkockákat akar átélni) és síri csendben nézze végig az alkotást. A mozi nálam nem erről szól.. Ez egy közösségi élmény, egy kikapcsolódás, hogy az ott ülőkkel együtt végigélvezzük (jó esetben) az alkotást, és szórakozzunk rajta. A műértők invesztáljanak milliókat az otthoni rendszerükbe, hogy tökéletesen átérezzék a filmet, de a legtöbb embernek egyszerűen nem erre van igénye és a lehetőségeik sem olyanok sokszor, hogy a mozihoz hasonló hatást kiváltó otthoni rendszert építsenek fel. Nem beszélve a háborgó szomszédokról, ha túl hangosan hallgatod a filmet, stb.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Szerintem egyáltalán nem fölösleges. Ez egy közösségi élmény, amit az SW esetén is szenzációs volt átélni. Hova jutnának az emberi kapcsolatok ha mindenki otthon kuksolna. 

Kérdezi az, aki maholnap többedmagával fog SW előzménytrilógiát nézni? :D Közösségi élményt igazából bárhová lehet szervezni. Én is jobban preferálom azt, ha a barátokon kívül más nincs ott. Az eddigi SW premiereknél is, amin részt vettem, csak azért szerettem a premiert a moziban nézni, mert ott voltatok ti is. A többi vadidegen meg kár, hogy ott volt, mert csak rontották a levegőt. Pláne azok, akik Solón még akkor is befelé szállingóztak, amikor már tíz perce ment a film. Vagy az, hogy Jabba a hutt szorított ki a helyemről az ep2 alatt (remek élmény egy 180 kilós, izzadós vadidegen mellett "élvezni" a filmet). Vagy a mobilozók, meg azok, akik olyan dolgokon nevetnek, amiben semmi nevetséges sincs...

És az olyan technikai problémákról ne is beszéljek, amikor az ep2 alatt az arénaharc egy részén csúszott a hang (ez persze nem premier volt, de én akkor láttam először), vagy amikor az RO angol változatára beülve magyarul kezdték el vetíteni a filmet.

  • Nem értek egyet 1
  • Zavaros 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

25 perccel korábban, Donát írta:

A mozi ezen felül szórakoztatásra van, így nem látom, miért lenne ördögtől való, hogy az emberek esznek közben mondjuk popcornt.

Mert ha egy filmre beülök akkor a filmet akarom hallani nem valaki más emésztését. Én elfogadom, hogy másnak más tapasztalatai vannak meg hogy sokaknak fontos a mozi. Nem is kardoskodnék amellett, hogy zárják be őket. Pont azért, mert olyan közösségi élményt adnak, amely sok embernek fontos. Ennek sose állitanám az ellenkezőjét. De csak azért mert másnak, mondjuk neked fontos, nem jelenti hogy automatikusan mindenkinek igy nekem is fontos kell legyen. Nekem a filmnézés az esetek túlnyomó részében nem közösségi élmény. Egyedüli kivételek a Star Wars film premierek. Ha azokon túl közösségi élményre vágyok a filmezés terén akkor Dzséjthez hasonlóan én is a baráti összejöveteleket preferálom. Például nagy élmény volt többször is amikor ismerősökkel néztem Trónok harcát. Volt hogy itt-ott megállítottuk, elbeszélgettünk róla, kicsit megvilágitottam az események hátterét stb. Ez nagy betűs közösségi élmény nekem. Az hogy ülök a moziterembe egy csomó vadidegennel, akiknek egy része valamiért egy zsák popcornt akar betolni filmnézés közben az nem. Engem ez meggátol abban hogy igazán eltudjak merülni a film világában. Eleve a legtöbb film ami engem érdekel az az emberek 99 százalékát hidegen hagyja és a mozikba se kerülnek be.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nagyon sokáig nem moziztam egyébként, érdekes módon pont a Sithek bosszúja volt amit úgymond "utoljára" láttam 2005-ben. Mondjuk nekem az otthoni vidéki mozival voltak rossz élményeim így az közrejátszott, pont azért amit Bomarr is ír.

 

Aztán mikor kijött az 1. Deadpool film akkor úgy voltam vele egye fene elmegyek újra moziba. És egyáltalán nem volt csalódás, egy kb. 5 percig volt meg a tudat hogy körülöttem még x ember nézi velem együtt. De ahogy elkezdődött a film és arra koncentráltam, úgy ahogy volt totál kiment a fejemből, hogy nem egyedül vagyok. Azóta minden évben többször járok moziba, engem már egyáltalán nem zavar a közönség. Meg már amilyen hangrendszerek vannak néhol egyáltalán nem hallani ahogy mások esznek meg zörög a zacsi, hacsak nincs valami annyira halk vagy néma jelenet a filmben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem egyre rosszabbak az élményeim a mozik kapcsán, de lehet hogy én lettem érzékenyebb. Megmondom őszintén, látványos blockbusterre már nem is ülök be szívesen, mert az ottani célközönség egy jelentős része számomra már túl vállalhatatlan. Zabálnak, harsánykodnak, pofáznak, mobiloznak, ki-be járnak a mosdóba és még sorolhatnám. Régen ez azért nem volt jellemző ilyen mértékben (persze összességében egyre prolibbak az emberek és ez nem csak magyar sajátosság, egész Európában így van). Ha valami blockbuster nagyon érdekel és moziban akarom megnézni, akkor a film vetítési időszakának vége felé megyek, amikor már kevesebben vannak és olyan napszakban hétköznap, amikor a kis kretének még iskolában vannak/dolgoznak (?).

 

Másik dolog, hogy feliratos változatra kell menni. Oda jórészt értelmesebb emberek ülnek be. Szerintem a Star Wars-nál is ez a helyzet, ott ezért nem volt igazán kellemetlen élmény még, minden premiert feliratosan láttam. Bár a RO-féle bakit (szinkronosan indult el) én sem feledtem, azóta is szekunder szégyen fog el, a TLJ esetében a mellettem ülő fazon meg minden egyes történést hangosan méltatlankodva fogadott (pl. Leia "superman"-mozdulatát), de ezen kis kellemetlenségektől eltekintve egytől-egyig hatalmas élmény volt mindegyik.

 

Rétegfilmre viszont bármikor hajlandó vagyok mozijegyet áldozni. Ott a fentiektől nem kell félnem. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nagyon szeretek moziba járni, ha a Covid után ismét felélénkül a filmélet, akkor a jövőben is mindenképpen fogok menni rendszeresen. Ugyanakkor a Bomarr által felvetett tényezők engem is zavarnak. A tömeget például minden rendezvény (legyen az akár film, akár bármi más) esetében, ha tehetem akkor kerülöm és sokszor meg kell bírkózni azzal, hogy az adott filmalkotás teljesen más élményt jelenet az arra a filmre betévedőknek, mint nekem. Hogyha teszem azt én nagyon vártam az adott rendező filmjét, valaki meg csak be akart ülni egy filmre és se a témája, se a cast annyira nem érdekli, egyszerűen csak ezt választotta. Ez egy alkalmazkodást igényel, hogy másnak nem ugyanazt jelenti a film és ha még nem is tartja annyira tiszteletben az alapvető közösségi normákat (később érkezik, közben beszél, világít a telefonjával) az abszolút ki tud dobni az élményből.

 

Számomra a mozi mégis fontos, mint program és mint élmény egyaránt. Nekem nincs olyan jellegű házimozi rendszerem, ami ugyanazt (vagy még jobb) hatást tudná elérni, mint amit egy mozi tud nyújtani és a jövőben sem tervezek beruházni ilyesmibe. Azonban nem csak a technikai oldala miatt járok moziba, hanem azért is mert számomra az sokkal különlegesebb, mintha csak otthon ülnék be a kanapéra. Oda el kell menni, akár egyedül, akár többedmagammal, van az egésznek nálam egy rutinja, hogy melyik mozikba szoktam járni, előtte az izgalom egy várt filmnél a jegyvásárlásnál, aztán van ahol ismerem a székeket is stb. Lehet másnak ez teher, de nálam megvan ennek a varázsa, lehet még gyerekkorból, amikor csak ritkán mentünk a családommal moziba (évi néhány alkalom) és emiatt azoknak az alkalmaknak mindig jelentősége volt. Ez a varázs felnőttként nincs meg, mikor van olyan időszak, hogy hetente is elmegyek (van film amit akár egy kezemen sem tudok megszámolni hányszor láttam moziban - Ep. VII), de még mindig elképzelhetetlen lenne számomra a filmnézés mozik nélkül (kissé hasonlóan vagyok a könyveknél is... ugyan kényelmesebb az e-book, nem is vagyok ellene én is használom és ez a jövő, de amíg vannak hagyományos könyvek, addig én elsősorban azokat preferálom). Szerintem vannak még sokan így, ezért a mozi jövője nem gondolom, hogy olyan nagy veszélyben lenne, de azt el tudom képzelni, hogy a jövőben megcsappanjon egy kicsit a számuk, lehet leszenk amelyek bedőlnek, de totálisan nem fognak eltűnni szerintem sosem.

 

A közönség problémájára pedig lehet alternatív megoldásokat találni a vetítési időpontokkal, kisebb mozikkal, vagy az OV (original version, nem másra gondoltam) vetítésekkel, ahol elve kevesebben szoktak lenni és tapasztalataim szerint a közönség is kulturáltabb volt. Emellett én nem szoktam rögtön azonnal megnézni a premier filmeket, általában pár napot, még lehet egy hetet is várok vele és csak után megyek moziba, persze vannak kivételek.

Budapest egyébként elég jól el van látva olyan mozikkal is, ahol szerzői filmeket is vetítenek és olyat is ki lehet fogni, hogy régi klasszikusokat újra műsorra tűznek, a Puskinban láttam még kb. 2015 körül a Stalkert például, de idén augusztusban a Cirkóban volt Sátántangó maraton is. Remélem ez a hálózat azért valamilyen szinten megmarad majd a jövőben is, még ha most nagyon megsínylik ezt az időszakot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.