Ugrás a kommentre

Így készült a "Csillagok háborúja"


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Wagnertől egy dallam sem jut eszembe hirtelen, de ezek szerint érdemes lenne hallgatni

Hidd el ha hallanád, és valaki mondaná, hogy ez Wagner akkor azt mondanád, hogy ezt már annyiszor hallottad itt-ott.

 

Hallgatnék én Wagnert, meg komolyzenét, de neten nem nagyon találni. Megvenni igazi igényes kiadásban, horribilis. Bakeliten lenne az igazi, de ha jól tudom azon sincs meg, de majd rákérdezek itthon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hallgatnék én Wagnert, meg komolyzenét, de neten nem nagyon találni. Megvenni igazi igényes kiadásban, horribilis.

OFF

Nekemi is ez a bajom :angry: Pedig én is hallgatnék komolyzenét. A Négy évszak megvan otthon, 500 Ft-ért vettem cd-n, és szépen szól.

ON

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Befejező rész:

Mégis, leginkább a kép- és hangeffektusok emelték ki a filmet az addig készült hasonló produkciók közül. A végefőcím hetven személyt és öt céget sorol fel csak a miniatűr- és optikai effektusok címszó alatt, de ezeken kívül még négy tucatnyi név szerepel más trükkmunkakörök listáján. (A szereplőlista ugyanakkor csupán huszonnégy nevet tartalmazott.) John Dykstra csapatában csak modellkészítőből egy tucatnyi volt, köztük Steven Gawley és Lorne Peterson, akik még ma, csaknem húsz évvel később is, az ILM számára gyártanak modelleket.

A komputerek, és különösen a mozgásokat hajszálpontosan megismételni képes számítógép-vezérlésű kamera, nagyban hozzájárultak a Csillagok háborúja látványvilágának forradalmi újszerűségéhez. A filmszalag egyes szakaszait többször is átfuttatták a kamerán, minden alkalommal új képeket fotózva rá. Így váltak lehetővé azok a látványos űrcsaták, amelyekben minden egyszerre mozog. Hol volt már az az egyetlen óriás űrhajó, ami méltóságteljes csendben úszott át az űr háttere előtt! A Csillagok háborúja az év legünnepeltebb családi mozifilmje lett.

Valóságos jelenséggé nőtte ki magát, azon maroknyi film egyikévé, melyek üzleti vállalkozásból szenzációvá, szociológiai tényezővé váltak. A Csillagok háborúvá mindenkit vonzott, nemcsak a tinédzsereket és a rendszeres moziba járókat, a leghűségesebbek pedig újra és újra megnézték.

A filmnek előzetesen nem csaptak túl nagy reklámot, már csak azért sem, mert a stúdió sem tudott róla elkészültéig jóformán semmit. A sci-fi és a fantasy fanatikus rajongóihoz azonban eljutott a hír. Az 1977 májusának azon a szerdai napján, amikor a Csillagok háborúja premierjét tartották, az utcasarkon túlra nyúlt a jegyre várók sora. Maga Lucas is Los Angelesben tartózkodott épp, a film külföldre szánt verziójának hangkeverését felügyelte. Feleségével elmentek egy étterembe a Hollywood Boulevard-ra, szembe Mann Kínai Mozijával. ?Valóságos tömegjelenetnek lehettünk tanúi. Az út egy sávját teljesen elzárták az emberek. A rendőrséget is kihívták. A mozi előtt limuzinok álltak. Nyolc-kilenc ember szélességben húzódtak a sorok az épülettől mindkét irányba, és végük eltűnt a sarkok mögött. ŤTe jó égť, mondtam, Ťmi folyik itt? Biztos valami bemutató lehet.ť Aztán felnéztem a hirdetőtáblára, és az állt rajta: Csillagok háborúja." A film az év legnagyobb sikere lett, és azóta is minden idők második legjövedelmezőbb mozija.

Lucas előrelátóan lekötötte a folytatás-jogokat, és a filmhez kapcsolódó árucikkek forgalmazási jogainak nagy részét is elhódította a Foxtól. Csak a forgatókönyv regényváltozata több, mint hárommillió példányban jelent meg. Lucas többé már nemigen mehetett csődbe. De a forgatás során keserű tapasztalatokat is szerzett.

Carrie Fisher emlékszik például egy estére a vágás időszakából. ?George a díványon hevert, már legalább harminchat órája lehetett ébren. Azzal fenyegették, hogy elveszik tőle a filmet, megvágják, és úgy, ahogy van, szétküldik a mozikba. Ő felnézett rám, és azt mondta: ŤSoha többé nem akarom ezt csinálni.ť"

Még az angliai forgatás során egy látogatójának is azt mondta: ?Sokkal inkább filmgyártó vagyok, mint rendező. Nem nagyon kedvelem az ilyen gigászi vállalkozásokat. Inkább vagyok százados a lövészárokban, mint tábornok a főhadiszálláson. Amikor a költségvetés túllépi a 2-3 millió dollárt (ez 1976-ban volt), egészen más törvények szerint megy tovább az élet. Az ember elveszíti személyes kapcsolatát a film minden aspektusával - már ha nem egy Kubrick az illető, aki annyi időt kap, amennyit akar, a legapróbb részletek felügyelésére is. Sokkal jobban el kell távolodnom a műtől, mint amennyire szeretnék. "

Lucas, saját kijelentése szerint, már az Amerikai kréíafirka bevételeiből is szerényen eléldegélhetett volna élete végéig. (Coppola közreműködéséért a haszon tíz százalékát kapta, ami életrajzírója, Peter Cowie szerint 3 millió volt. Lucas, mint az szokásává vált, saját részéből nem keveset átengedett a főbb szereplőknek és a stáb fontosabb tagjainak. E tevékenységével legalább egy tucat embert milliomossá tett.) A hirtelen gazdagság azt jelentette, hogy ha akar, visszavonulhat észak-kaliforniai otthonába. és csinálhatja tovább az USC-a elkezdett kísérleti filmjeit.

Az élet azonban nem alakult ilyen egyszerűen. Először is, Lucas aggódott, hogy a nagy trükkmesterek - mint a háttérfestő Peter Ellenshaw a Disneytől vagy AI Whitlock a Universaltól, akiket ő összetoborzott a Csillagok háborújá-hoz - lassan kihalnak a filmszakmából. Húsz év múlva talán már el sem lehet készíteni egy újabb szuperprodukciót, mert hiányoznak hozzá a szakértő mesteremberek. E művészek támogatása, és egy új nemzedék felnevelése is azok közé a tervek közé tartozott, amiket Coppolával dolgoztak ki még egy évtizeddel korábban. Egy olyan elő- és utómunkálati központról álmodoztak, ahol a filmesek szabhatják a feltételeket. Abban a pillanatban Lucas nem egyszerűen egy sikeres ember volt, hanem jelenség. Biztossá vált tehát, hogy bármit csinálhat, amit akar - csak épp vissza nem vonulhat kísérleti filmeket készíteni.

 

vége

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...
  • 2 évvel később...
  • 1 évvel később...
  • 2 héttel később...
  • 3 évvel később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.