Ugrás a kommentre

4x08 - The General


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Néha próbálom Qui-Gon -t odaképzelni a csatamezőkre de valahogy nem megy. Ő annyira.....más volt.

 

Én kíváncsi lennék az ő véleményére a háborúról, meg hogyan állna hozzá. Menne a csatamezőre vagy inkább marad.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem csalódtam az epizódban, annyi szent. Remek csata volt, és annyira háborús filmszerű élmény volt megnézni, mint a klasszikus II. világháborús filmeket. Na az ilyen csatákat én is szeretem, minden percét élveztem. :)

A klónok viselkedése most már teljesen egy átlagos katona viselkedésére hasonlít, Bomarr-hoz hasonlóan engem is az izgat most már a legjobban (Krell viselkedésének motivációi mellett), hogy hogyan lesz ebből majd egy példaszerűen és nagyjából egységesen végrehajtott 66-os parancs. Egyébként nagyon jók a klónok, egyáltalán nem hasonlítanak a majdani birodalmi rohamosztagosokhoz – remélem, egyszer majd erre az ellentmondásra is választ kapunk, bár így sokkal jobban tetszenek, mégha ez problémát is vet fel a későbbiek kapcsán.

Szerintem ez a rész szorosan kötődni fog a 66 -oshoz. :)

 

Krell pedig egy állat, most már nem vitás, semmilyen pozitívumot nem tudok találni rá, és végre konkrét utalást is kaptunk arra, hogy milyen elhalálozási arány mellett érte el a csodás eredményeit, amelyek a hírnevét keltették. Megdöbbentő, hogy ilyen parancsnoki módszerek mellett képviselheti tábornokként a Jedi rendet. A Tanácsnak is tudnia illene a halálozási statisztikáiról, és ez is a Rend erkölcsi leamortizálódásának a jele, akár tudnak róla, de hagyják (a cél szentesíti az eszközt – kicsit úgy, mint ahogy a Darth Bane trilógiában, aki olvasta, az tudja, mire gondolok), akár nem tudnak róla, mert az is gáz.

Továbbá, ha már nem is nézi embernek a klónokat, akkor gondolhatna rájuk úgy is, mint erőforrásokra, és azok esztelen pazarlása egy háborúban mindenképpen súlyos bűn.

Krell csak egy szakaszt küldött le a húsdarálóba, a többivel hátul várt. Gondolom mivel ő se tudta mi vár rájuk odalent, kellettek kísérleti nyulak. Eddig a háttérből szerezte az információkat, talán az utolsó részben kamatoztatja is azokat. :)

 

Dehogy érdekes ez. Miből gondolod hogy a klón tömegtermék? Ugyanolyan emberek mint te vagy én. Vagy nekik nincsenek érzéseik, halálfélelmük? Mit szólnál hozzá ha téged küldenének be, és így beszélnének rólad? Megmondom őszintén én meg a te véleményedet tartom furcsának. Remélem nem tartod helyesnek Krell dolgait.

Csak az a baj, hogy ezt mi gondoljuk így. Szörnyű belegondolni, de mi van, ha a Jedik -nél ez nem általános nézet? Ok, láttunk pár tanácstagot akik jobban törődnek a csapataikkal, de mi van a mezei lovagokkal mint Krell? Lehet, hogy nekik a klónok alapból nem szimpatikusak. Azért ne felejtsük hogyan jöttek a képbe a katonák. Meglátásom szerint itt a Jedik korcsosulására is példát kapunk.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nem abból indulok ki, hogy nekem milyen viszonyom van a látottakhoz, hanem abból amit a film, a történet eddig felvázolt, amit lefektetett. Ha tetszik, ha nem, a klónok tömegtermékek, háborúra gyártják/tenyésztik őket.

Ha a mi világunkból akarok példát mondani, mint már azt megtettem, említhetném Sztálingrádot, ahol az orosz tisztek agyonlőtték azt a kiskatonát aki visszafordult a rohamból. Ez van, ezt kell elfogadni. A háború sose tisztességről szól.

Krellt pedig az adott körülmények közt, csupán jediként tudom kifogásolni. De jedi nem is háborúra való. De olyan klón se aki úgy nyafog mint egy fürdősk*rva, csak mert nincs mellette jedi. :cool:

 

 

De a történet eddig azt vázolta fel hogy a többi Jedi nem ilyen és nem néz úgy rájuk mint tömegtermékre. Se Anakin, se kenobi, se Fisto...stb. Ha eddig ilyen Jediket láttunk volna azt mondom ok, de nem így volt. Csakhogy Sztálingrádban nem Jedik voltak a parancsnokok, másrészt nem ilyen a háború, mert pl a németek és az amcsik nem csinálták ezt. Ja és én nem fogadom el, már bocs. Lehet tisztességesen háborúzni. Ha meg ilyen tiszt van aki agyonlövi a kiskatonát akkor a társnak a helyszínen agyon kell lőni, vagy megy az ezredes úr rohamra a géppuskák ellen. Nehogy már valaki más vágóhídra küldjön. nekem is fontos az életem mint neki. Könnyü a háttérből magyarázni. Természetseb más a helyzet ha az ezredes úr elől megy.

Egy biztos én nem lennék jó katona. Vagy hadbíróságon végezném vagy kivégeznének.

Ebből csak azt akarom kihozni, hogy Krell egy tömeggyilkos. Mint Hitler és nem Jedi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak az a baj, hogy ezt mi gondoljuk így. Szörnyű belegondolni, de mi van, ha a Jedik -nél ez nem általános nézet? Ok, láttunk pár tanácstagot akik jobban törődnek a csapataikkal, de mi van a mezei lovagokkal mint Krell? Lehet, hogy nekik a klónok alapból nem szimpatikusak. Azért ne felejtsük hogyan jöttek a képbe a katonák. Meglátásom szerint itt a Jedik korcsosulására is példát kapunk.

 

De mivel a klónok élőlények, ezért Jediként nekik kutya kötelességük az élet védelme a lehetőségekhez képest a lehető leghatékonyabban. Krell-el pont ez a baj. Egy "igazi" Jedi visszavonatta volna az osztagot, mikor már látni hogy az ellenség túlerőben van, sőt ki sem küldené a katonákat a mészárszékre.

Mert ha ezt egy birodalmi tiszt tenné akkor azt mondom ok, de egy Jedi ilyet nem tehet. Ha megteszi akkor már nem Jedi, csak névleg.

Viszont ha egy csomó Jedi ilyen akkor én is félve kérdem: A 66-os parancsnál biztos hogy el kell pityeredni?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Milyen érdekes, hogy egy másik mezei lovag, Nahdar Vebb és Krell között micsoda kontraszt van. Emlékezzünk csak, hogy mennyire szívére vette a katonái elestét. Viszont, mint tudjuk nála sem volt minden rendben. Bocsi a kis OFF miatt, de úgy érzem ez is idetartozik és eléggé fontos, mivel ők ketten szerintem a klónok iránt táplált érzelmek végletei.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De mivel a klónok élőlények, ezért Jediként nekik kutya kötelességük az élet védelme a lehetőségekhez képest a lehető leghatékonyabban. Krell-el pont ez a baj. Egy "igazi" Jedi visszavonatta volna az osztagot, mikor már látni hogy az ellenség túlerőben van, sőt ki sem küldené a katonákat a mészárszékre.

Mert ha ezt egy birodalmi tiszt tenné akkor azt mondom ok, de egy Jedi ilyet nem tehet. Ha megteszi akkor már nem Jedi, csak névleg.

Viszont ha egy csomó Jedi ilyen akkor én is félve kérdem: A 66-os parancsnál biztos hogy el kell pityeredni?

Egy háborúban nem lehet moralizálni mert abból semmi jó nem fog kisülni. Krell -nek ez a módszere, amiért lehet utálni is. Nem akarom védeni, mert én sem tartom jó Jedinek a látottak alapján.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Milyen érdekes, hogy egy másik mezei lovag, Nahdar Vebb és Krell között micsoda kontraszt van. Emlékezzünk csak, hogy mennyire szívére vette a katonái elestét. Viszont, mint tudjuk nála sem volt minden rendben. Bocsi a kis OFF miatt, de úgy érzem ez is idetartozik és eléggé fontos, mivel ők ketten szerintem a klónok iránt táplált érzelmek végletei.

Nadhar Vebb egy zöldfülű volt, bár volt egy mondata ami a háborúról szólt. Megváltoztak a szabályok. Krell is ezen az úton jár, csak sokkal előrébb tart.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lama Su szavai bennem is azt az érzést keltették, hogy a klón hadsereg egy individuum nélküli massza, csupán érzelemmentes emberi robotok. Viszont nagyon örülök, hogy árnyalták ezt a képet. Visszagondolva ez túl sablonos és egyszerű lenne. Lehet klónozni embereket, de az érzelmeket nem lehet kiirtani belőlük. Szerintem a sorozatban nagyon szépen be van mutatva ennek a "társadalomnak" az élete és helyzete a galaxisban.

Ebben az epizódban megbeszélik a parancsokat, háborognak kicsit (vagy nagyon), de ennek ellenére végrehajtják azokat. Eddig még SOHA nem szegültek ellen parancsnak, és ha így nézzük akkor Lama Su állítása nem sérült. Sokkal nagyobb kérdés, hogy a 66-os parancsra miként voltak képesek ilyen érzelmi háttérrel? Egy gép lelövi a két perce még neki parancsolót ha olyan parancsot kap, de egy érzelmekkel teli klón? Az volt a véleményem, hogy a sorozatnak ezt a dilemmát fel kell oldania, ha már ilyenné faragták a klónokat. És épp ebben a szálban érzem először azt, hogy a katonák simán ki tudnának nyírni egy lovagot. Egy Jedit lehet szívből utálni! Ez nagy dolog, ráadásul az első lépés lehet a 66-os parancs felé vezető úton.

 

De sérült: láttunk dezertőrt. Láttunk már árulót is. Láttunk olyat, hogy megakarják tagadni a parancsot: utóbbin csak egy külső hatás, egy másik klón közbelépése segít. Arra meg már ne számitson Palpatine, hogy a klónok utálják a jediket. Láttuk mi volt Codynál: egyik pillanatban bratyizunk és haverok vagyunk a jedivel, majd parancs és hezitálás nélkül lövetünk rá. Ez az aminek totál ellentmondanak az eddigi részek. Ezek alapján ugyanis elég massziv morális világképük van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a történet eddig azt vázolta fel hogy a többi Jedi nem ilyen és nem néz úgy rájuk mint tömegtermékre. Se Anakin, se kenobi, se Fisto...stb. Ha eddig ilyen Jediket láttunk volna azt mondom ok, de nem így volt. Csakhogy Sztálingrádban nem Jedik voltak a parancsnokok, másrészt nem ilyen a háború, mert pl a németek és az amcsik nem csinálták ezt. Ja és én nem fogadom el, már bocs. Lehet tisztességesen háborúzni. Ha meg ilyen tiszt van aki agyonlövi a kiskatonát akkor a társnak a helyszínen agyon kell lőni, vagy megy az ezredes úr rohamra a géppuskák ellen. Nehogy már valaki más vágóhídra küldjön. nekem is fontos az életem mint neki. Könnyü a háttérből magyarázni. Természetseb más a helyzet ha az ezredes úr elől megy.

Egy biztos én nem lennék jó katona. Vagy hadbíróságon végezném vagy kivégeznének.

Ebből csak azt akarom kihozni, hogy Krell egy tömeggyilkos. Mint Hitler és nem Jedi.

Nem is mondtam azt, hogy ilyennek kell lennie a jediknek, sőt! De Krell ettől függetlenül hatékony, nyert mindig ( hírneve ezt garantálja) és ennél több egy ekkora háborúban nem is kell, főleg ha a katonáid szinte kimeríthetetlen mennyiségben állnak rendelkezésre, bár ez utóbbi bele lehet kötni, mert ugye volt róla szó, hogy gondban vannak a kaminóiak a mintával.

Ööö....momentán az amcsik megcsinálták azt, ha jól emlékszel, hogy az atomkísérleteknél a saját katonáikat meneteltették bele a robbanás okozta sugárzásba. Erről egy remek film is született, ami egy tárgyalás körül zajlott.

Igen, valószínűleg te nem lennél jó katona, de elárulom én se, mert se a háborúnak nem vagyok híve, se annak, hogy saját "vérem" ellen forduljak. :)

A többihez már nem tudok újat hozzátenni, eltérnek a véleményeink. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez a rész szorosan kötődni fog a 66 -oshoz. :)

Ez valóban elég valószínű. :)

 

 

De sérült: láttunk dezertőrt. Láttunk már árulót is. Láttunk olyat, hogy megakarják tagadni a parancsot: utóbbin csak egy külső hatás, egy másik klón közbelépése segít. Arra meg már ne számitson Palpatine, hogy a klónok utálják a jediket. Láttuk mi volt Codynál: egyik pillanatban bratyizunk és haverok vagyunk a jedivel, majd parancs és hezitálás nélkül lövetünk rá. Ez az aminek totál ellentmondanak az eddigi részek. Ezek alapján ugyanis elég massziv morális világképük van.

Kicsit olyan, mintha a klónok "születésükkor" még sterilen olyanok volnának, ahogy Lama Su értékeli őket, de a környezet és az őket ért hatások mégis emberibbé teszik őket, mint ahogy tervezve volt. Lehet, hogy a kilógó egyedeknél nem csak génhiba, hanem eltérő élmények is közrejátszhattak abban, hogy másként reagáltak egy stressz helyzetre.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit olyan, mintha a klónok "születésükkor" még sterilen olyanok volnának, ahogy Lama Su értékeli őket, de a környezet és az őket ért hatások mégis emberibbé teszik őket, mint ahogy tervezve volt. Lehet, hogy a kilógó egyedeknél nem csak génhiba, hanem eltérő élmények is közrejátszhattak abban, hogy másként reagáltak egy stressz helyzetre.

De ez hogy magyarázza Cody viselkedését az ep.3-ban? És ha egyéniséggé válnak akkor mi értelműk? Minek klónokat tenyészteni óriási pénzen, ha sorozni is lehetne?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De sérült: láttunk dezertőrt. Láttunk már árulót is. Láttunk olyat, hogy megakarják tagadni a parancsot: utóbbin csak egy külső hatás, egy másik klón közbelépése segít. Arra meg már ne számitson Palpatine, hogy a klónok utálják a jediket. Láttuk mi volt Codynál: egyik pillanatban bratyizunk és haverok vagyunk a jedivel, majd parancs és hezitálás nélkül lövetünk rá. Ez az aminek totál ellentmondanak az eddigi részek. Ezek alapján ugyanis elég massziv morális világképük van.

A parancs teljesítésére gondoltam. Az nem sérült. Amiket felsorolsz az már a kép árnyalása. És, hogy Cody bratyizik az EPIII -ban Obival? Mi van ha megjátssza magát előtte? Szerintem ki fog derülni a sorozat végéig ennek az oka.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A parancs teljesítésére gondoltam. Az nem sérült. Amiket felsorolsz az már a kép árnyalása. És, hogy Cody bratyizik az EPIII -ban Obival? Mi van ha megjátssza magát előtte? Szerintem ki fog derülni a sorozat végéig ennek az oka.

De akkor eszerint minden egyes klónnal szerte a galaxisban meg kellett utáltatni a jedi mesterét a 66-os parancshoz. Ez elég massziv feladat, mert eddig egy gáz jedi mester láttunk csak, a többi határozottan jóban van a klónjaival. Elég erős arra apellálni a hatalomátvételt, hogy minden klónt meg tud győzni egyesével arról, hogy a jedi mesterek jobbak holtan pláne ugy hogy azok első kézből látják hogy ez nem igaz. Kizártnak tartom, hogy ez igy működjön. Remélem nem ez lesz a megoldás és kiderül, hogy hogyan lehet a klónokkal olyat is elvégeztetni amivel nem értenek egyet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De akkor eszerint minden egyes klónnal szerte a galaxisban meg kellett utáltatni a jedi mesterét a 66-os parancshoz. Ez elég massziv feladat, mert eddig egy gáz jedi mester láttunk csak, a többi határozottan jóban van a klónjaival. Elég erős arra apellálni a hatalomátvételt, hogy minden klónt meg tud győzni egyesével arról, hogy a jedi mesterek jobbak holtan pláne ugy hogy azok első kézből látják hogy ez nem igaz. Kizártnak tartom, hogy ez igy működjön. Remélem nem ez lesz a megoldás és kiderül, hogy hogyan lehet a klónokkal olyat is elvégeztetni amivel nem értenek egyet.

Én nem írtam, hogy ez lesz a megoldás. Krell csak az egyik lehetőség. Lehet összetett is a dolog. A sorozat végére szerintem megtudjuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ez hogy magyarázza Cody viselkedését az ep.3-ban? És ha egyéniséggé válnak akkor mi értelműk? Minek klónokat tenyészteni óriási pénzen, ha sorozni is lehetne?

Sehogy nem magyarázza, az igaz, sőt jelen állás szerint olyan, mintha Cody lógna ki a többiek közül, ami nonszensz. Viszont klónokat kitenyészteni ettől függetlenül sem hülyeség, hiszen egy átlag besorozott katonától jóval képzettebbek és fegyelmezettebbek, és amikorra kell, nagy tömegben azonos minőségben rendelkezésre is álltak.

 

 

A parancs teljesítésére gondoltam. Az nem sérült. Amiket felsorolsz az már a kép árnyalása. És, hogy Cody bratyizik az EPIII -ban Obival? Mi van ha megjátssza magát előtte? Szerintem ki fog derülni a sorozat végéig ennek az oka.

Ez a megjátszás azért már túlzás lenne, valami másnak kell működnie.

 

 

De akkor eszerint minden egyes klónnal szerte a galaxisban meg kellett utáltatni a jedi mesterét a 66-os parancshoz. Ez elég massziv feladat, mert eddig egy gáz jedi mester láttunk csak, a többi határozottan jóban van a klónjaival. Elég erős arra apellálni a hatalomátvételt, hogy minden klónt meg tud győzni egyesével arról, hogy a jedi mesterek jobbak holtan pláne ugy hogy azok első kézből látják hogy ez nem igaz. Kizártnak tartom, hogy ez igy működjön. Remélem nem ez lesz a megoldás és kiderül, hogy hogyan lehet a klónokkal olyat is elvégeztetni amivel nem értenek egyet.

Biztos van koncepció ennek az alapvető tényezőnek a kezelésére, hiszen ez a Saga egyik legfontosabb része, és nem ad hoc, az egyes epizódok érdekesebbé tétele miatt derülnek ki az eddigi elképzeléseinkkel eléggé ellentétes információk a klónokról. Mert ha mégis, az a TCW komolyságát vonná kétségbe. Szerintem ez lenne olyan gáz, ha nem még olyanabb, minthogy él-e mégis Maul.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a megjátszás azért már túlzás lenne, valami másnak kell működnie.

Azért az, hogy egyszer jópofizik Obi -val nekem még nem elég. :) Erre kár lenne építeni, hogy milyen jóban voltak... Ellenben a TCW már alég táptalajt nyújt nekik. De ezt nem folytatom itt mert OFF.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért az, hogy egyszer jópofizik Obi -val nekem még nem elég. :) Erre kár lenne építeni, hogy milyen jóban voltak... Ellenben a TCW már alég táptalajt nyújt nekik. De ezt nem folytatom itt mert OFF.

 

 

Át is vittem egy véleményt a '66-os parancs" topicba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Oldie, ideje lenne megismerkedned a hatásosság és a hatékonyság közötti különbséggel. Krell lehet, hogy hatásos, de semmi esetre sem hatékony. Lehet, hogy eléri a célját, de jóval több áldozattal, mint más Jedi Lovagok, a klónok pedig hiába "tömegtermékek", a Jedik számára a háború megnyerésének a kulcsa, tehát nem kéne őket két kézzel a halálba küldeni, még akkor sem, ha nem emberként tekintenek rájuk, ahogy Krellnél ezt látjuk.

 

És Ody: ne mentegessük már Krellt azzal, hogy "ő hozta ki" a klónokból az improvizációt. Krellnek csak óriási mázlija volt, semmi több. Az ő dolga az ütőképes tervek kidolgozása, nem pedig a klónoké. Igen, most megúszta, mert Rex valóban előrukkolt az utolsó pillanatban egy jó megoldással, csakhogy addig Krell emberek százait küldte céltalanul a halálba, mindenféle terv nélkül.

 

Amit írtam, hogy a birodalomnál látottak kezdenek megvalósulni: Krellnél egyértelműen a minőség helyett a mennyiség a lényeg. Küldjünk be oda több száz katonát, és terv nélkül is lehozzák a csatát. Birodalomnál ugyanez: biztos vagyok benne, hogy már abszolút másodlagossá vált az újabb klón minták "képessége" és az került előtérbe, hogy minél több legyen belőlük. Ezért is romlott a rohamosztagosak hatékonysága.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy kicsit szerintem túl spilázzátok a klónok kapcsolatát a Jedikkel. A Dezertőrben Rex egyértelműen kimondja, hogy a Köztársaságért harcol (az más kérdés, hogy tényleg elhiszi-e vagy csak belenevelték), a 66-os parancs tartalma pedig az, hogy a Jedi Rend elárulta a Köztársaságot, tehát a klónoknak parancsoló kormányzat ellenségévé váltak. Az megint más kérdés, hogy mi fel sem tudjuk fogni, hogy hogyan képes egy határozott moralitással rendelkező egyén, csak így hátba támadni azt, akivel évekig vállvetve harcolt, és aki többször is megmentette az életét. Erre pedig az a válasz, hogy a nevelésük/kiképzésük olyan volt, ami megengedte nekik bizonyos személyes értékrend kialakítását, DE csakis úgy, hogy ennek az értékrendnek a csúcsán a Köztársaság érdeke álljon. Minden más másodlagos (Persze elkerülhetetlen, hogy legyenek olyanok is, akikbe ezt nem sikerült beleverni, mint Slick -ő mondjuk tuti, hogy boldogan teljesítette volna a 66-ost- és Cut). Arról már nem ők tehetnek, hogy egy megalomán őrült kihasználta ezt és átverte őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Werebazs: Ha annyira a Köztársaságért harcolnának akkor nem engednék a Birodalom megalakulását. Ők azonban a köztársaság érdekeivel teljesen ellentétes parancsokat is azonnal kiszolgálnak. Például: Köztársaság értelme hogy minden tag viszonylagos függetlenséget élvez. Ők a parancs után mégis azonnal rabszolgasorba viszik a leigázott népeket. Méghozzá hezitálás nélkül, lásd az ep.3-ban ahogy a vukikra vadásznak vagy ahogy elvezetik az utapauiakat. A jedik árulásáról nincsenek tájékoztatva ráadásul, de ha feltételezzük is, hogy a 66-os parancs azt rejti, hogy "ha a jedik elárulják a köztársaságot", akkoris: semmi dilemmát nem okoz ez nekik, pedig végig együtt harcoltak és látták hogy a csatamezőn végig a Köztársaság oldalán harcoltak, márpedig a sorozat alapján elég moralizáló fajták... a parancsról nem kérnek semmi visszaigazolást hogy ez a Szenátus jóváhagyta vagy bármi demokratikus kerete van a parancsnak. Ráadásul a kivégzéssel való büntetés sem tűnik túl köztársaság kompatibilisnek. A Köztársaság alatt a legnagyobb szemétládákat is inkább börtönbe rakták. A sorozatban láttunk erre egy rakás példát. Az egész 66-os parancs, annak körülményei és minden ami közvetlenül utána jön ezer meg ezer ponton hágják át a Köztársaság értékeit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Werebazs: Ha annyira a Köztársaságért harcolnának akkor nem engednék a Birodalom megalakulását. Ők azonban a köztársaság érdekeivel teljesen ellentétes parancsokat is azonnal kiszolgálnak. Például: Köztársaság értelme hogy minden tag viszonylagos függetlenséget élvez. Ők a parancs után mégis azonnal rabszolgasorba viszik a leigázott népeket. Méghozzá hezitálás nélkül, lásd az ep.3-ban ahogy a vukikra vadásznak vagy ahogy elvezetik az utapauiakat. A jedik árulásáról nincsenek tájékoztatva ráadásul, de ha feltételezzük is, hogy a 66-os parancs azt rejti, hogy "ha a jedik elárulják a köztársaságot", akkoris: semmi dilemmát nem okoz ez nekik, pedig végig együtt harcoltak és látták hogy a csatamezőn végig a Köztársaság oldalán harcoltak, márpedig a sorozat alapján elég moralizáló fajták... a parancsról nem kérnek semmi visszaigazolást hogy ez a Szenátus jóváhagyta vagy bármi demokratikus kerete van a parancsnak. Ráadásul a kivégzéssel való büntetés sem tűnik túl köztársaság kompatibilisnek. A Köztársaság alatt a legnagyobb szemétládákat is inkább börtönbe rakták. A sorozatban láttunk erre egy rakás példát. Az egész 66-os parancs, annak körülményei és minden ami közvetlenül utána jön ezer meg ezer ponton hágják át a Köztársaság értékeit.

 

Amikor azt írtam, hogy nekik a Köztársaság érdeke az első, természetesen úgy értettem, hogy azaz érdek, amit a Köztársaság vezetője (ez esetben Palpatine) állít be az állam érdekének (tehát az ő saját, önző érdeke). Kétlem, hogy klónok valóban felfogják mit is jelent a Köztársaság. Az egyenlőség védelme pl nekik nem sokat mondhat. Már hogy is mondhatna, mikor egy hadseregről van szó, akiket születésük óta így neveltek? Náluk szinte mindenki valakinek az alárendeltje, vagy feljebbvalója. Akik nem, azok a jövőben vagy egyik lesznek vagy a másik, vagy meg sem érik. Ami köztük van, az nem jogi egyenlőség, hanem nagyon erős testvéri-bajtársi kötelék. Meg aztán, ha valóban felfognák, mi az egyenlőség, akkor szerinted hajlandóak lennének azokért harcolni, akik túl lusták, vagy gyávák, hogy megvédjék a saját jogaikat, de tőlük megtagadják ugyanazokat a jogokat? Slick volt az egyetlen, akinek ez többé-kevésbé átjött, és láthattuk, hogyan reagáltak az árulására.

 

Néhányszor már felmerült a klónok gondolkodása módja a sorozatban is. Eddig az látszik, hogy akármennyi tapasztalatot is szereznek, a többség nem tudja eldönteni, hogy tényleg hisznek-e abban, amit csinálnak, vagy csak azért csinálják, mert beléjük van programozva. Éppen ezért inkább nem is gondolkodnak rajta. Ebben az epizódban is, mikor Fives neki szegezte ezt a kérdést Rex-nek, ő kitért előle, azt válaszolta, hogy a becsület kódexét követi. Miből is áll ez, az alapján, amit Rex-ről tudunk? Valahogy így lehetne összefoglalni: "Mindig kövesd a feljebbvalód utasítását, és közben lehetőleg vezesd és óvd az alárendeltjeidet!"

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egyenlőség védelme pl nekik nem sokat mondhat.Már hogy is mondhatna, mikor egy hadseregről van szó, akiket születésük óta így neveltek?

 

Azért követed a sorozatot? Ajánlott epizód: Innocents of Ryloth. De egy rakás más epizódból is egyértelműen kijön: igen nekik fontos az élet és a szabadság(!!!) védelme. Mikor a Szeparatisták bombáznak egy várost le vannak hülve. Aztán meg ők nyomnak el mindenkit, meg vukikat vadásznak. Nem olyan nehéz észrevenni hogy van némi ellentmondás.

 

A mostani részből meg az látszik hogy egészen egyszerü parancsoktól is zavarba jönnek. Ha már attól dilemmázni kezdenek, hogy menj és lődd az ellent, akkor nehogy már SEMMIT nem dilemmáznak amikor lőni kell a bajtársat.

 

Amikor azt írtam, hogy nekik a Köztársaság érdeke az első, természetesen úgy értettem, hogy azaz érdek, amit a Köztársaság vezetője (ez esetben Palpatine) állít be az állam érdekének (tehát az ő saját, önző érdeke).

 

A Köztársaság döntéshozója a Szenátus, nem Palpatine. A sorozatban is látjuk: a klónok kérdésében a Szenátusnak kell döntenie. Kis hiján még a további gyártásukat is sikerült lefújni. Ehhez képest itt Palpatine bemondására kinyirják az összes Jedit. Semmi köze a köztársasági gyakorlathoz.

 

u.i.: Nem tudom hogy kell hozzászólásokat átemelni másik topicba: valaki megteszi hogy ezt a beszélgetést átteszi a 66-os parancshoz?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Oldie, ideje lenne megismerkedned a hatásosság és a hatékonyság közötti különbséggel. Krell lehet, hogy hatásos, de semmi esetre sem hatékony. Lehet, hogy eléri a célját, de jóval több áldozattal, mint más Jedi Lovagok, a klónok pedig hiába "tömegtermékek", a Jedik számára a háború megnyerésének a kulcsa, tehát nem kéne őket két kézzel a halálba küldeni, még akkor sem, ha nem emberként tekintenek rájuk, ahogy Krellnél ezt látjuk.

 

És Ody: ne mentegessük már Krellt azzal, hogy "ő hozta ki" a klónokból az improvizációt. Krellnek csak óriási mázlija volt, semmi több. Az ő dolga az ütőképes tervek kidolgozása, nem pedig a klónoké. Igen, most megúszta, mert Rex valóban előrukkolt az utolsó pillanatban egy jó megoldással, csakhogy addig Krell emberek százait küldte céltalanul a halálba, mindenféle terv nélkül.

 

Amit írtam, hogy a birodalomnál látottak kezdenek megvalósulni: Krellnél egyértelműen a minőség helyett a mennyiség a lényeg. Küldjünk be oda több száz katonát, és terv nélkül is lehozzák a csatát. Birodalomnál ugyanez: biztos vagyok benne, hogy már abszolút másodlagossá vált az újabb klón minták "képessége" és az került előtérbe, hogy minél több legyen belőlük. Ezért is romlott a rohamosztagosak hatékonysága.

Ó, köszönöm szépen a burkolt kioktatást, de egy csatában a hatékonyság a mérvadó. ;) Hatásos legfeljebb a vodka lehet, egy üveg után.

Mivel újat már neked se tudok mit mondani, ennyi voltam. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha a mi világunkból akarok példát mondani, mint már azt megtettem, említhetném Sztálingrádot, ahol az orosz tisztek agyonlőtték azt a kiskatonát aki visszafordult a rohamból.

És ha már ezt szóba hoztad, írd már oda azt is a teljesség kedvéért, hogy javarészt a NKVD (aki nem tudná, a KGB elődje) tisztek lőtték a menekülőket, kettő, hány ilyen NKVD-st lőttek bele a Volgába a visszavonulók. Mert azért ez a rész legalább olyan fontos a példában, persze ebben a formában már más megvilágításba helyeződik az a történet is. ;) Ebben a formában Krell valóban megfelel a Sztálingrádi helyzet mészárosainak, de a klónok lendületből le is lőhetik tettéért, mert egyáltalán nem elfogadott, nem hatékony, amit csináltak (most komolyan, milyen elvetemülten ostoba elme tudja azt hatékonynak látni, hogy ritkítod a saját támadó csapatod?).

 

Mondtak olyat, hogy csatát vesztet? :) Valószínű, még ha ketten maradtak mellette akkor is megnyert minden ütközetet. Máskülönben miért is tisztelnék amikor feltűnik? Érdekes, akkor ott egyik se emlegette fel azokat a híreszteléseket, hogy hullanak mellőle a klónok.

De kérdem én miért harangozták be úgy, hogy Krell a galaxis taktikai zsenije, ha eddig nem volt épkézláb parancsa?

Az valahol megérteném, hogy hullajtja a katonáit, de akkor valamit valamiért. Érjen el győzelmeket. A készítők nem ezt ígérték, hogy egy teljesen amatőrnek látszó őrült vezeti a csapatokat.

A látottakra alapozva Krell hírnevét a klónoknak köszönhette, nem saját magának. A halálba küldött klónok rögtönöztek sikeres hadműveleteket, csak, mivel Krell a felettesük, az ő kontójára írták. A klónok meg ugye kinek panaszkodhattak volna (pláne, mikor nagy részük amúgy is belemúlt Krell általad frenetikusnak és kifejezetten hatékonynak tartott briliáns terveibe).

 

Akkor ki az 501 -esek parancsnoka most? :)

A franc tudja, vele még nem találkoztunk. Bár Ahsoka parancsnoki rangban van, szóval lehet, hogy ő az. Bár az nagy poén lenne. :)

 

 

Ok, láttunk pár tanácstagot akik jobban törődnek a csapataikkal, de mi van a mezei lovagokkal mint Krell? Lehet, hogy nekik a klónok alapból nem szimpatikusak.

Nahdar Vebb, Quinlan Vos, Halsey, Aayla Secura, Luminara Unduli, Anakin Skywalker, Ima-Gun Di, ők nem Tanácstagok, hanem Krell-hez hasonló mezei Jedi lovagok. Vebb és Anakin ugyan még ifjak, de a többiek már rutinos Jedi lovagok, némelyek mesterek. Szerintem elég illusztris névsor ez ahhoz, hogy tudjuk, nem Krell az első mezei Jedi lovag, de idiótizmusával legalábbis a kisebbséghez tartozik.

 

Nem is mondtam azt, hogy ilyennek kell lennie a jediknek, sőt! De Krell ettől függetlenül hatékony, nyert mindig ( hírneve ezt garantálja)

Az eredményekből fakadó hírnév távolról sem garancia. Sok olyan vezetőt jegyez a történelem, akikről később derült csak ki, hogy nagy balfékek voltak, és csak a katonái voltak rátermettek. Talán ezt a kettőt te is ismered: Norman Dike alezredes, Herbert Sobel alezredes. Mindkettőről elmondható, hogy istencsapása volt vezetőként a századára, érdekes mód, mindegyik alezredes rangig vitte, pedig katonai teljesítményük alapján a leszerelés célszerűbb lett volna. Bár Sobel javára legyen írva, kiváló kiképző volt, de Dike csak a hátszelének köszönheti a rangját. Szóval, Krell hírneve nem feltétlen megalapozott, sőt, a látottak alapján inkább a klónjai sikereit lovagolja meg. Hogy is mondta Jonny Ricco a Starship Troopersben? "Miénk a dicső halál, de a dicsőség csak nektek dukál." Ez szerintem Krell-re is igaz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És Ody: ne mentegessük már Krellt azzal, hogy "ő hozta ki" a klónokból az improvizációt. Krellnek csak óriási mázlija volt, semmi több. Az ő dolga az ütőképes tervek kidolgozása, nem pedig a klónoké. Igen, most megúszta, mert Rex valóban előrukkolt az utolsó pillanatban egy jó megoldással, csakhogy addig Krell emberek százait küldte céltalanul a halálba, mindenféle terv nélkül.

 

Nem mentegettem Krell-t, egyszerűen csak így gondolom. Ennek a légibázisnak a bevétele egyértelműen Rex érdemes, aki ezáltal talán még jobb katona lett. Persze milyen áron...

 

Azért követed a sorozatot? Ajánlott epizód: Innocents of Ryloth. De egy rakás más epizódból is egyértelműen kijön: igen nekik fontos az élet és a szabadság(!!!) védelme. Mikor a Szeparatisták bombáznak egy várost le vannak hülve. Aztán meg ők nyomnak el mindenkit, meg vukikat vadásznak. Nem olyan nehéz észrevenni hogy van némi ellentmondás.

 

Nem igen hüledeztek azok, csak konstatálták a szomorú tényt. Semmi olyat nem láttam tőlük ami szokatlan lett volna. Nem kezdtek el sírni meg ordibálni, hogy mekkora sz*metek ezek a szakadárok. :) A vukik elleni akciójuk meg azért volt, mert bújtatták Yodát. Persze ezt kivágták a filmből, csak úgy mint Yoda és Csubi akcióját. Nem véletlen vall szerelmet Yoda a vukinak az elutazása előtt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nahdar Vebb, Quinlan Vos, Halsey, Aayla Secura, Luminara Unduli, Anakin Skywalker, Ima-Gun Di, ők nem Tanácstagok, hanem Krell-hez hasonló mezei Jedi lovagok. Vebb és Anakin ugyan még ifjak, de a többiek már rutinos Jedi lovagok, némelyek mesterek. Szerintem elég illusztris névsor ez ahhoz, hogy tudjuk, nem Krell az első mezei Jedi lovag, de idiótizmusával legalábbis a kisebbséghez tartozik.

A kiválasztottad ennyire ledegradálod? :D De ok. Ez hét Jedi a több százból. A többséget nem tudjuk miként viszonyultak a klónokhoz. Persze valószínű inkább az volt az elfogadott irányvonal amit Anakinék képviseltek.

 

Egyébként már előre látom mekkora viták lesznek itt a következő rész kapcsán. Atyám! :D Ez a történet nagyon fontos az előzményfilmek szempontjából.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.