Jump to content

Milyen osztályzatot adnál a hatodik epizódnak?  

37 members have voted

1. 1. Milyen osztályzatot adnál a hatodik epizódnak?

Recommended Posts

Ezt a SW filmet láttam először, moziban, még felirattal valamikor az 1980-as évek eleje-közepe táján egy azóta rég bezárt újpesti moziban. Aztán jópárszor megnéztem, a mai korszakban DVD-n. VHS SW sajnos kimaradt. 5-öst adtam rá.

Elkészült az ep6 is (ezután már csak egy lesz, a Solóról), amiben arra is kitértem, miért jó, hogy nem a Return of the Jedi az utolsó SW. Persze, az még nem biztos, hogy jobban is jártunk, de bízom J. J. Abrams-ben.

Tegnap ezt a filmet is letudtam 4k-ban. Mivel ide még nem írtam, így adott a lehetőség, hogy a filmről is írjak, ne csak a 4K verzióról. 

Ahogy írták mások is, az első SW mozis élményem a Jedi Visszatérhez kötődik, feliratosan egy vidéki kertmoziban. Akkoriban legalább akkora hatást gyakorolt rám, mint a tv-s ANH. Már vagy 5 éve nem láttam, így időszerű volt egy újra nézés. 

Sajnos, azt kell írnom, hogy ennél a filmnél egy-két jelenetben nagyon látszik, hogy vászon előtt készítették és ez akaratomon kívül is kizökkentett. A másik, amit csak most konstatáltam, hogy olyan kapkodós a történetvezetése egy kissé. Bánatomra, a virágbolti változat nem tartalmaz eredeti nyelvet, így a magyar szinkront voltam kénytelen hallgatni, ami szerintem ebben a filmben a leggyengébb. 

Maga a 4K változat amúgy egész jó. Az űrcsatás jelenetek nagyon ott vannak a szeren, talán ez a csata a legjobb az sw világában. Ehhez csak a scarifi és a coruscanti ér fel. 

A Williams zenéje is talán abben a filmben a legjobb, mármint az OT-t figyelembe véve. 

A történet egész jó. Vader vívódása, Palpatine elbizakodottsága tetszett. Ahogy Vaderben győz a világos oldal és végül lehajítja az uralkodót a pincébe, az nagyon emberi. Emberi, mert egy gyarló ember életútját zárja le, aki a családját féltve lesz a sötét oldal szolgája. Padmé halála pedig beletaszítja egy olyan végtelen sötétségbe, ahonnan nincs számára visszaút. Mindent felégetett maga után, közreműködött a jedik kiírtásában, a Köztársaság megbuktatásában. Milliók vére tapad a kezéhez. Végül is, Luke volt az, aki visszaterelte a fényre, mert látta benne a pislákoló jót. 

A halál volt a megváltás neki, mert ha életben marad, felelnie kellett volna azokért a hallatlan bűntényekért, amit elkövetett. A gonosz megtért. 

Viszont itt van egy olyan dolog, ami akkor is és most is érdekel ezzel a megváltással kapcsolatban: adott egy gonosz, aki 20 éven keresztül a legborzalmasabb bűntényeket követi el. Majd pedig feláldozza magát egy jó ügy érdekében és máris megkapjhatja a megváltást? Ennek vajon milyen üzenete van? Miért jelent meg erőszellemként Anakin? Hol tanulta a képességét, hogy a tudatát megőrizhesse a halála után? Vagy ez azért járt neki, mert ő volt a kiválasztott? 

A film minden hibája ellenére nálam klasszikus. Ez egy olyan lezárása volt a történetnek, amit szerintem elég nehéz lehetett folytatni. Talán ezért sem készült el a lucasi vízió. 

21 perccel korábban, cyrano írta:

Vagy ez azért járt neki, mert ő volt a kiválasztott? 

Anakin helyzete speciális, így én is ezt gondolom a visszatéréséről.

2020. 02. 03. - 11:25, cyrano írta:

Viszont itt van egy olyan dolog, ami akkor is és most is érdekel ezzel a megváltással kapcsolatban: adott egy gonosz, aki 20 éven keresztül a legborzalmasabb bűntényeket követi el. Majd pedig feláldozza magát egy jó ügy érdekében és máris megkapjhatja a megváltást? Ennek vajon milyen üzenete van? Miért jelent meg erőszellemként Anakin? Hol tanulta a képességét, hogy a tudatát megőrizhesse a halála után? Vagy ez azért járt neki, mert ő volt a kiválasztott? 

Valószínűleg a megbocsátás az üzenet lényege, a harag elengedése és a feloldozás megadása. Mondjuk én ebben nem hiszek (ilyen alapon Palpatine-nak is meg lehetne bocsátani), de attól még a mesékben sokszor előfordul ez a motívum.

A másik része a dolognak, hogy az Erő valószínűleg nem is emberi ideák és koncepciók alapján dönt. Jó és rossz, bűnhődés és megbocsátás ezek emberi fogalmak, az Erő viszont nem ember, nem biológiai lény, hanem egy természeti, testetlen, energialapú, részint asztrális entitás, mely a fizikai létezésből nyeri erejét és úgy tűnik, hogy az ott született és meghalt egyének adják kollektív tudatát. Talán így lehetne a legjobban körülírni az Erőt - de akárhogy is, nem emberi gondolkodása van, a halált sem úgy érzékeli, mint mi, hiszen az Erő eleve a "halálból táplálkozik". Így Anakin rémtettei valószínűleg az Erő szempontjából nem úgy kerülnek mérlegre, mint a mi szempontunkból - ráadásul sok szempontból pont az Erő az oka annak, hogy Anakin elkövette azokat a rémtetteket.

És persze több mint valószínű, hogy azért is tudott visszatérni, mert ő az Erő szülötte, akár mondhatjuk azt is rá, hogy Erő-ember hibrid. :) 

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Valószínűleg a megbocsátás az üzenet lényege, a harag elengedése és a feloldozás megadása. Mondjuk én ebben nem hiszek (ilyen alapon Palpatine-nak is meg lehetne bocsátani), de attól még a mesékben sokszor előfordul ez a motívum.

A másik része a dolognak, hogy az Erő valószínűleg nem is emberi ideák és koncepciók alapján dönt. Jó és rossz, bűnhődés és megbocsátás ezek emberi fogalmak, az Erő viszont nem ember, nem biológiai lény, hanem egy természeti, testetlen, energialapú, részint asztrális entitás, mely a fizikai létezésből nyeri erejét és úgy tűnik, hogy az ott született és meghalt egyének adják kollektív tudatát. Talán így lehetne a legjobban körülírni az Erőt - de akárhogy is, nem emberi gondolkodása van, a halált sem úgy érzékeli, mint mi, hiszen az Erő eleve a "halálból táplálkozik". Így Anakin rémtettei valószínűleg az Erő szempontjából nem úgy kerülnek mérlegre, mint a mi szempontunkból - ráadásul sok szempontból pont az Erő az oka annak, hogy Anakin elkövette azokat a rémtetteket.

És persze több mint valószínű, hogy azért is tudott visszatérni, mert ő az Erő szülötte, akár mondhatjuk azt is rá, hogy Erő-ember hibrid. :) 

Okés, számomra elfogadható ez a teória. :)