Ugrás a kommentre

4x16 - Friends and Enemies


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Szerintem ez volt az egyik legjobb TCW epizód, amit valaha láttam, de mindenképp az évad eddigi legjobbja, legalábbis számomra. Egy valódi, lélegző Nal Huttát kaptunk, tele különböző fajokkal, hiszen megjelentek itt pl. ithoriak, bithek, gotalok, niktók, csak hogy néhányat említsek. Tetszett az is, hogy a háttérben szintén megjelentek ismert karakterek, mint Gorga vagy Sy Snootles. Nagyon jó volt Cad Bane és Obi konfliktusai, imádom a duros karakterét :). Az egy epizódra eső kényszerlandolások száma a kelleténél talán tényleg több volt, de engem nem zavartak.

 

Az epizód fénypontja mindenképp Palpatine kavarása, az EP 3-beli dolgokat juttatta eszembe. Szintén, hangsúlyosabban megjelent a Jedi Tanács és a főkancellár közti konfliktus, bár azt furcsálltam, hogy Rex nem volt hajlandó elárulni Windunak Anakin úticélját. Windu mégiscsak a felettese, neki is, meg Anakinnak is. Yoda mester ismét érzi, hogy a Rend letért a helyes útról, de továbbra sem tesz semmit annak érdekében, hogy megfordítsa a Jedik szekerét. Mas Amedda, mint háttérszereplő, felbukkanásának szintén örültem, az egyik kedvenc karakterem a prequelből. Az Orondia bolygó (azért a két bith testvér tényleg jó üzletpolitikát folytat :D) szintén szépre sikeredett, bár sokat nem láthattunk belőle. Itt remek harcra került sor Anakin és Obi között, egy pillanatra féltem, hogy Anakin végképp elborul, de Cad Bane megmentette a helyzetet. Azt nem gondoltam volna, hogy Anakin már most bizonyságot szerez arról, hogy a volt mestere él. Ennek a kvadrológiának az eseménysora nagyon fontos mérföldkő abban, hogy Anakin fokozatosan elveszíti a hitét a Jedikben, és egyúttal saját sorsának koporsójába is minimum két szöget jelent.

 

Mindent összevetve 10/10, az előzőnél sokkal jobban tetszett. A következő még jobb legyen :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az epizód fénypontja mindenképp Palpatine kavarása, az EP 3-beli dolgokat juttatta eszembe. Szintén, hangsúlyosabban megjelent a Jedi Tanács és a főkancellár közti konfliktus, bár azt furcsálltam, hogy Rex nem volt hajlandó elárulni Windunak Anakin úticélját. Windu mégiscsak a felettese, neki is, meg Anakinnak is.

Szerintem Palpatine -ról kapta a parancsot. És ő ugye a fő-fő hadvezér. :D

 

Ennek a kvadrológiának az eseménysora nagyon fontos mérföldkő abban, hogy Anakin fokozatosan elveszíti a hitét a Jedikben, és egyúttal saját sorsának koporsójába is minimum két szöget jelent.

Én is így éreztem, de Filoni is megmondta, hogy ez a történet szál egy nagyobb dolognak a kezdete lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az nagyon tetszett, hogy az ithori kocsmáros kapott egy fordító szerkezetet, jó ötlet, sokkal jobb, mint ha az alapnyelven szólalt volna meg magától (amire azt hiszem az ithoriak képtelenek). Szegény párát azért sajnáltam, amikor Anakin elkezdte fojtogatni, Ahsoka azért közbeavatkozhatott volna :(

 

A Sebulba-posztert észre sem vettem, vajon Anakin észrevette? :) Az biztos, ő nem fog autogramot kérni a régi ellenfelétől.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, hogy ezt ti honnan vettétek, ugyanis az ithorik igenis tudják beszélni a basicet, bár elég furcsa akcentussal, csak olvassatok utána. Gondolom NorbiLordi a te szavadra hagyatkozva írt ezt bele az episode guide-ba, csak nem tudta, hogy hibás. Itt van az idézet a Wookieepediáról: "Fortunately, they could speak Basic, albeit with a strange accent." Mindig nézzetek utána, mielőtt kiírtok valamit. :)

Szerkesztve: - KisKósa
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, hogy ezt ti honnan vettétek, ugyanis az ithorik igenis tudják beszélni a basicet, bár elég furcsa akcentussal, csak olvassatok utána. Gondolom NorbiLordi a te szavadra hagyatkozva írt ezt bele az episode guide-ba, csak nem tudta, hogy hibás. Itt van az idézet a Wookieepediáról: "Fortunately, they could speak Basic, albeit with a strange accent." Mindig nézzetek utána, mielőtt kiírtok valamit. :)

 

Triviában írták hogy kapott egy fordító gépet, ebből következtettem arra hogy nem beszélik a közöst. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Újfent nagyszerű résszel bővült a TCW tárháza, az előzőhöz hasonlóan nagyon tetszett. Nem tudnám, de nem is nagyon akarom eldönteni, melyik volt a jobb epizód, még egy ilyen duplázás és garantáltan megszületik a kedvenc TCW-s történeti szálam. Bár itt lényegesen kevesebbet haladt előre a fő történeti szál, illetve az epizód első fele, vagy inkább 2/3-a kevésbé volt dinamikus, a karakterek, helyszínek és összességében az egész légköre bőven kárpótolt, bár nekem eleve nincs semmi gondom azokkal a részekkel sem, aminek nem vegytiszta akció a 80-90%-a.

 

Nal Hutta újbóli felbukkanása nagyon jó ötlet volt, annál is inkább, mert a 3x09-es részben jóformán alig láthattunk belőle valamit Hutt Mami kunyhóján és a felszínt borító koszos pocsojákon kívül. Ezúttal egy kisebb város is a szemünk elé tárult, ami természetesen hatalmas hangulatot kölcsönzött az egész fejvadász/bűnöző feelingnek, amivel ez az epizód csordultig töltve volt. A trió földetérése merész volt, viszont legalább annyira kockázatos. Később, a bazárban zajló jelenetsort is jól megvalósították, az Indy kalapot nem tudtam nem észrevenni. Mivel eleve szeretem az eféle utalásokat, így ez is bejött. Ahogy természetesen az EU előtt való újabb fejhajtás is a Luxury 3000 formájában, amiről azonnal beugott Lando öreglánya, a Lady Luck. Bane árulása nem volt meglepő, bár továbbra sem hiszem, hogy bármit is gyanítana "Hardeenről", azt végképp nem, hogy ő maga Obi-Wan. Ben-Hardeen szabadulása, majd a visszafizetett kölcsön újabb remek húzások voltak. Még itt is igyekeztek ügyelni arra (nagyon helyesen), hogy Obi ne forduljon ki Jedi mivoltából.

 

Jó, hogy már itt elkezdik felépíteni azt az eseménylácolatot, amely az Ep3-ban teljesedik ki. Konkrétan Palpatine - Anakin egyre mélyebb barátságára gondolok, illetve arra, hogy a Sith-kancellár már itt szemmel láthatóan igyekszik felébreszteni Anakinban a Jedik iránt érzett ellenszenvét, ami később a sötét oldalra való áttérésének egyik legfőbb mozgatórugója lesz (természetesen Padmé megmentésén kívül). De hasonlómód kezdenek utalgatni a Palpatine - Windu ellenszenvre, ami csakugyan drámai véget ér majd. Azt hozzátenném, hogy nem vagyok Anakin-párti, de itt jogosnak érzem a felháborodását az általa ismert infók fényében: Obi-Wan meghalt, a Jedik pedig gyakorlatilag nem tesznek semmi érdemlegeset, hagyják futni a 3 fejvadászt. Mellesleg Windu és Yoda valóban felfedhették volna már - legalább Skywalker előtt - a tervüket, nehogy végül kudarc legyen belőle, ahogy arra Yoda is rávilágított. A külvilág beetetése már megtörtént, a további titkolózás csak súlyosbítja a helyzetet, ahogy azt láthattuk is.

 

Anakin és Ahsoka látogatása a kocsmában tovább mélyítette Anakin és a sötét oldal kapcsolatát. Az egy dolog, hogy én is ezt tettem volna (a legjobb barátom gyilkosát keresem, de egy kapzsi aljadék feltart? Nehogy már!), de Anakin Jedi, így ennél jobban kéne ragaszkodnia bizonyos elvekhez. Arról nem is beszélve, hogy milyen példát mutat így a tanítványának. Szerencsére eddig úgy tűnik, hogy alaptalan az a félelmem, miszerint Ahsoka Anakin viselkedésének hatására hasonló ösvényen kezd járkálni. Bár ebben az epizódban nem nagyon szólt semmit (nem csodálom egyébként), de nem egyszer volt már példa arra, hogy ő térítette észhez Anakint...

 

A legdinamikusabb és legtetszetősebb része az epizódnak az Orondián (ami mellesleg baromi látványos világra sikerült) lezajló üldözéses jelenet volt, elképesztő hangulatosan valósították meg az egészet, sokat nem is tudok hozzáfűzni. Az Anakin - Obi-Wan bunyó nem volt semmi... Obi elég komolyan alázta tanítványát, persze Bane előtt nem sok választása volt. Amikor odasúgta neki, hogy "Anakin, ne kövess engem!", majd felcsendült egyik kedvencem, a Force Theme... remek volt. :clap: Először azt hittem, Anakinnak rögtön leesik, hogy Kenobival van dolga. Jó pont, hogy a kötődés dolgot is megmagyarázták: Anakin érezte Obi-Wan jelenlétét a mester-tanítvány kötődés révén, de nem akarta elhinni az általa tényekként kezelt infók birtokában. Ahsoka és a többi Jedi, aki nem tudott a tervről nincs olyan szoros kötelékben Obival, mint egykori tanítványa, így könnyedén leplezhette jelenlétét az Erőben. Tehát ez a "rejtély" is kipipálva. :)

 

Ahsoka végső rohama nagyszerű jelenet volt. Ahogy félelmet nem ismerve a fejvadászok elé vetette magát és a végsőkig védelmezte mesterét... tényleg olyan volt, akár egy kölykeit minden áron védelmező anyatigris. :D Persze ez eddig is egyértelmű volt számomra. :cool:

 

A látvány és a zene szokványos (ezalatt értsd: az előzőnél hajszálnyival minőségibb - főleg látvány tekintetében) volt, az epizód pedig, ahogy már fentebb írtam, baromi hangulatos és tetszetős. A 4-ből eddig mindkét epizód elnyerte a tetszésem, nagyon kíváncsian várom a folytatást. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként Obi-wan/Hardeen landolásáról a Nal Huttán eszembe jutott, amit Anakinnak mondott az Ep2-ben, miközben Zam Wessel-t üldözték, miszerint nincs baja a repüléssel, de amit Anakin művel, az öngyilkosság. Hol vagyunk már ettől? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként Obi-wan/Hardeen landolásáról a Nal Huttán eszembe jutott, amit Anakinnak mondott az Ep2-ben, miközben Zam Wessel-t üldözték, miszerint nincs baja a repüléssel, de amit Anakin művel, az öngyilkosság. Hol vagyunk már ettől? :D

Hát azóta kitört egy háború :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Márpedig az eredeti Trivia is azt írja, hogy az Ithorianok nem beszélik a közöst, ami logikusnak is tűnik, mivel nem rendelkeznek az emberi hang kibocsátására alkalmas szervekkel (ugyebár szájuk sincs). Az hogy a Wookiepedia mit ír, pedig egyáltalán nem mérvadó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Márpedig az eredeti Trivia is azt írja, hogy az Ithorianok nem beszélik a közöst, ami logikusnak is tűnik, mivel nem rendelkeznek az emberi hang kibocsátására alkalmas szervekkel (ugyebár szájuk sincs). Az hogy a Wookiepedia mit ír, pedig egyáltalán nem mérvadó.

Akkor döntsük már el! Az a releváns amit az sw.com -on írnak! Akkor mst beszélnek az Ithorianok basic nyelven, vagy nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor döntsük már el! Az a releváns amit az sw.com -on írnak! Akkor mst beszélnek az Ithorianok basic nyelven, vagy nem.

Én az sw.com alapján mondtam, hogy nem, meg a Kotorban se basic nyelven szóltak :hmm: De ettől függetlenül lehet, hogy KisKósa tudja jól, hiszen azért az EU-t ő sokkal jobban ismeri. Szerintem nem tudnak beszélni az alapnyelven, csak értik. Ugyanúgy, mint a vukik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én az sw.com alapján mondtam, hogy nem, meg a Kotorban se basic nyelven szóltak :hmm: De ettől függetlenül lehet, hogy KisKósa tudja jól, hiszen azért az EU-t ő sokkal jobban ismeri. Szerintem nem tudnak beszélni az alapnyelven, csak értik. Ugyanúgy, mint a vukik.

Köszi! Az sw.com számít semmi más. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az sw.com-on írták ezt a triviában: "Bosco Ng wanted to use an Ithorian in the role, but that created a complication in that Ithorians are not depicted speaking English"

Ami, ha jól értem pontosan azt jelenti, hogy az ithorikat még nem láthattuk így beszélni.

 

Szerk.: Utánanéztem, az én forrásom a Roleplaying Game: Saga Edition Core Rulebook című kiadvány, amely éppen annyira a Star Wars canon részét képezi, mint bármely más kiadvány, természetesen az EU szintjén. Ez alapján azt írják, hogy az ithorik nehezen és furcsa akcentussal bár, de képesek beszélni a basicet, bár tény, hogy eddig nem nagyon láthattunk rá példát. (Ahogy a Lok Durd által beírt idézet írja is.) Nyilván kényelmesebb nekik a saját nyelvükön beszélni. De érdekes, hogy egyedül ezt kocsmárost láttuk fordítógépet használni, de akkor mi a helyzet az ithori szenátorokkal, amikor felszólalnak?

Szerkesztve: - KisKósa
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami, ha jól értem pontosan azt jelenti, hogy az ithorikat még nem láthattuk így beszélni.

Nem nem láthattuk, hanem általánosságban úgy jelenítik meg őket, hogy nem tudnak beszélni inglisül. Ha megnézed, az eddigi részekben Pont ezért találta ki Filoni a fordítógépet a csapos komának.

(a KotORban is csak "röfögnek" az ithoriak, csak feliratozva van a szövegük)

 

De érdekes, hogy egyedül ezt kocsmárost láttuk fordítógépet használni, de akkor mi a helyzet az ithori szenátorokkal, amikor felszólalnak?

Én azt tudom elképzelni, hogy az ő felszólalásaikat tolmácsok közvetítik a többi szenátor felé (ahogy az Európa Parlamentben is egy csomó képviselő a saját nyelvén szólal fel, ott is tolmácsok közvetítenek).

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem nem láthattuk, hanem általánosságban úgy jelenítik meg őket, hogy nem tudnak beszélni inglisül. Ha megnézed, az eddigi részekben Pont ezért találta ki Filoni a fordítógépet a csapos komának.

(a KotORban is csak "röfögnek" az ithoriak, csak feliratozva van a szövegük)

Én azt tudom elképzelni, hogy az ő felszólalásaikat tolmácsok közvetítik a többi szenátor felé (ahogy az Európa Parlamentben is egy csomó képviselő a saját nyelvén szólal fel, ott is tolmácsok közvetítenek).

Naja, emlékszem a KotOR-ra, nagyon szimpatikus faj voltak és nagyon kedveltem őket, de egy idő után már az agyamra mentek a saját nyelvükkel. Itt van egy, a KotOR 2.-ből készült videó, ahol hallhatjuk őket beszélni. Elég nehéz körülírni azt, hogy milyen hangon beszélnek, de valamilyen szinten tényleg röfögnek.

 

 

De jól lehet hallani, hogy képesek az emberek által is használt hangokat kiadni. Gondolom ezt jelenti a könyv és a Wookieepedia által írt furcsa akcentus, mert ha ezek nekiállnának a közös nyelven beszélni, akkor szerintem elég nehezen lehetne érteni őket. Ellentmondások egyelőre nincsenek, úgyhogy nem mondtam akkora hülyeséget.

 

Mondjuk ez a tolmácsos dolog logikus, bár még egyszer sem láttam a sorozatban ithorik oldalán protokoll droidot, vagy ilyesmit. Például amikor Padmé Stonk szenátorral beszélget a hologramon keresztül, nyoma sem volt semminek.

 

És elnézést a sok OFF-olásért, befejeztem. :)

Szerkesztve: - KisKósa
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF

Van a fórumon olyan topik, ahol az SW-s fajokról lehetne beszélgetni? Mert szerintem ez jó téma és szívesen folytatnám a csevegést valahol, csak ezt a topikot nem akarom már jobban szétoffolni.

:peace:

Csinálok egyet mindjárt, ha gondolod, mondjuk az EU-ba, mert az magában foglalja a filmes fajokat is és az EU-sakról is lehetne beszélni. :) Feltéve ha ez megfelel neked. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sajnos KisKósa az EU nem számít. Itt csak az a mérvadó amit az sw.com -on írnak. Ott ha az van, hogy nem beszélnek basic nyelven akkor nem beszélnek. Egyébként még a régi CW sorozatban is követték ezt a vonalat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Attól hogy nem képesek beszélni az alapnyelvet (pl. mert teljesen eltérő a hangképző-szervük), még érthetik azt, ezért nincs szükség tolmácsra. A vukiknál is így van, bár ott különös módon az az egyed érteti meg magát a legjobban basicül, aki hibásan beszéli azt (de ez EU, A Birodalom örökösei). Padmé meg tud ithori nyelven :)

 

És hogy ne legyen teljesen OFF: Ahhoz képest, hogy hogy felvezették a karakterét (pl. anyagyilkosság), Moralo Eval egyelőre elég szürke szereplő, semmi különleges, egyedi nincs benne, legtöbbször csak asszisztál Cad Bane és Obi-Wan mögött. Talán később több szerep jut neki, főleg majd a terve kapcsán.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sajnos KisKósa az EU nem számít. Itt csak az a mérvadó amit az sw.com -on írnak. Ott ha az van, hogy nem beszélnek basic nyelven akkor nem beszélnek. Egyébként még a régi CW sorozatban is követték ezt a vonalat.

Ott sem említik meg konkrétan, csupán azt, hogy eddig még nem ábrázolták így az ithoriakat, de az ellenkezőjét sem állítják. :) De nekem végül is mindegy. :) Csak tettem egy észrevételt. :)

 

Szerk.: Elkészült a topik, most már át lehet vonulni oda. >.<

Szerkesztve: - KisKósa
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ott sem említik meg konkrétan, csupán azt, hogy eddig még nem ábrázolták így az ithoriakat, de az ellenkezőjét sem állítják. :) De nekem végül is mindegy. :) Csak tettem egy észrevételt. :)

Én azt mondom, nem véletlenül nem szólaltatták meg a basic-en és rakatták rá azt a fordító gépet. A hivatalos álláspont az hogy nem tudnak basic-ül beszélni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.