Ugrás a kommentre

DhenSter

Kitiltott
  • Összes hozzászólás:

    65
  • Csatlakozott:

  • Utolsó látogatás:

Hozzászólások

  1. Én meg tudnám értékelni, ha értelmes hozzászólásokat írnál. Nem kell félpercenként megkérdezni valamit. Ott van alul és akit érdekel majd válaszol rá.

    Aha, értem. Akkor lehet, hogy valamelyikünk időérzékével gondok vannak.

    Már csak arra vagyok kíváncsi, hogy mi az akadálya egy normális válasznak? Azzal el lehetne kerülni az ilyen "értelmes" beszélgetéseket.

  2. Itt most nem arról van szó, hogy ügyvédje vagyok meg szeretem.

     

    Amúgy konkrétan nem rád értettem, Darth Riddick hszére válaszoltam csak ezzel. :)

     

    Egyébként lehet negatív kritikákat is írni, csak az a nem mindegy, hogy milyen stílusban, és hogy írod azt. De én nem kívánok semmiféle vitába belefolyni, csak jó tanácsként írtam :)

    Igazság szerint Darth Sky felé szólt a posztom. ;)

  3. Látom köztünk van Ahsoka ügyvédje is. Vedd feleségül, ha ennyire szereted! ;)

     

    Mellesleg nem csak 1 szó miatt nem bírom a sorozatot, ilyet soha nem is állítottam. ;) Ha lesz kedvem gépelni, leírom a gondjaimat. Bár ismerve, hogy ezen a fórumon jórészt csak pozitív kritikát lehet írni, lehet hogy annyiban hagyom...

  4. Dhenstern: Dehogynem foglalkozol a TCW-vel, tuti nézed. Én meg vagyok győződve róla, hogy erre a fórumra provokálni jársz. Direkt írsz be olyanokat, amire az emberek ugranak.

    Ebben tévedsz, hogy provokálni járnék ide. ;) Szimplán csak véleményt cserélni.

    Egyébként "DhenSter", nem "Dhenstern". ;)

  5. DhenSter!

    Még annyival egészíteném ki a többieket, hogy hiába a pozitív értékelésed az ep5-ről, mivel mi alapvetően nem azokért szeretjük ezt a részt amiért te, hanem más dolgok miatt. Így a többi részt is más szemmel látjuk és értékeljük.

    Mindenki azért szeret egy filmet, amiért akar. Kár valakit azért kiközösíteni, mert nem úgy gondolkodik, mint a többség.

  6. Van egy olyan érzésem, hogy az itteni karriered nem lesz hosszú életű. Egyébként ez az oldal a Star Wars-al foglalkozik, így nem tudom miért kevered a való életben történt dolgokkal. Dzséjt az SW világával foglalkozik arra is adott választ, szerintem te is maradj az SW világán belül.

    Csak egy durvább példával akartam megmutatni, miért hülyeség az az érv, hogy "a filmek nem cáfolják"...

  7. A filmek szerint bármi lehetséges, hiszen az utalások száma az ep2 és 3 közötti eseményekre zéró. Így Anakin akár egész padawan-hordát is kinevelhetett. Persze kevésbé valószínű, de a filmek szerint abszolúte nem kizárt.

    Akkor ennyi erővel szerinted az is lehetséges, hogy a 2-3. rész között Obi-Wanék idejöttek a Földre, és megölték Bin Ladent? Nem cáfol rá ezekre a film, úgyhogy ennyi erővel ez is lehetséges. Ezt a felfogást. :roll:

  8. Szereti, mert egy szerethető/kedvelhető karakter... és ne legyél már ennyire idióta, már megbocsáss.

    Nem kedvelhet egy kitalált és szerethető karaktert? Csak a csaját óvhatja a negatív kritikáktól?

    Érdekes vagy!

    Szerintem ez már túlmegy a kedvelhetőségen. ;)

  9. Akkor íme a "mostani" kritikám:

     

    Kirakósként, történetkörként vagy filmfüzérként is emlegetik a hat epizódot együttesen. Való igaz, hogy az egyes részek önállóan is működő egységek, de hogy a Skywalker-sztori teljesen kikerekedjen, az ember rá van utalva, hogy végignézze mind a 6 részt.

     

    Az Erő - vagy a forgatókönyv - nagyon jól összehangolja az eseményeket a filmen belül és a korábbi részekkel. A vágások gyorsak és jól időzettek, semmi fontosat nem hagynak félbe. Ami az eseménysort illeti, ott előfordulnak fölösleges jelenetek. Jabba palotájában túl sokáig mutatják a különböző lények mulatozását, az ewokok pedig a kelleténél jócskán gyermetegebb figurái lettek a Star Wars-nak. Ez komolyan illúzióromboló, hisz a szövetség-kötés az oka, hogy Csubakkáék elvégzik küldetésüket. Váratlan fordulatokban sem bővelkedik a film, viszont a taktikai lépések megalapozottak, és rendszerint komoly feszültséget keltenek - leginkább, amikor Palpatine Császár feltárja cselvetését "az ifjú Skywalkernek".

     

    Luke az eltelt fél év során önerőből befejezte tanulmányait. Megfontolt, türelmes és kitartó lett, aki viszont képes lerázni magáról mások megvetését. Saját fénykardot épített, a Jedik viseletéhez hasonló köntösben utazik: első két jelenetében szinte megszólalásig hasonlít Palpatine-ra. A filmnek sikerül a korábban megismert karakterek új, érdekes fényben bemutatni: Han Solo, mint a mélyalvásból kihozott élőhalott; Leia, mint álruhás fejvadász és rabszolga.

     

    Yoda természetes halála után Obi-wan szelleme végre elmondja Luke-nak a teljes igazságot Anakin Skywalkerről és Leiáról. A dialógusokból viszont mindennek inkább csak a vázlata derül ki, lényeges részletek - mint Padme halálának körülményei - kimaradnak. Tudom, hogy egy emberöltő választja el ezt a részt és A Sith-ek bosszúját, de a 3. rész fényében zavaró, hogy Ben még azt sem említi: apja egyben anyja gyilkosa is. Ez nyilván utólagos ötlet volt a rajongók meglepése céljából.

     

    Darth Sidious és Darth Vader a saga 2 legjobb belépőjét kapja a Halálcsillagon. Palpatine már aggastyán, kifinomult stratégiai és lélektani érzéke azonban megmaradt. Tudja, hogy új kiszemeltje erősebb lett, és Anakinnal ellentétben Luke-ot nem ismerte hosszú éveken keresztül. Három kivételes Erő-használó játszmája a Trónteremben dönt el mindent. Mind máshogyan hordozzák lelkükben ruházatuk fekete színét: Luke-ot fekete magány veszi körül vállalt szerepe miatt; Vader a kíméletlen eredményesség feketeségét képveli; Palpatine pedig a halált, a végérvényes elmúlást.

    Ez a feszültség végig jó táptalajt nyújtott volna egy színvonalas lézerkard-párbajhoz. Viszont akárcsak a 4. epizódnál, a vívás most is csalódást okozott: Luke és Vader nagyon mereven mozognak, csapásaik nem olyan intenzívek, mint az előző részben. Hiába használja Vader lövegként a kardját, hiába Luke hátraugrása a tartóemelvényre: a vívótechnika és a pengeriposztok ormótlan csapkodásoknak tűnnek, még "az utolsó Jedi" dühös végső rohama is.

     

    A második Halálcsillag elleni támadás menetét egészen jól dolgozták ki, a Star Wars filmek standardjai között. Gyanús, hogy a Birodalmi Flotta szétszóródik a szomszédos szektorokba, amikor a műbolygó fegyvertelen és félkész, és még a Császár is ott van, végigfelügyeli a befejező munkálatokat. Mégha sok felderítő halt is meg a hírekért, mégha enegiapajzs védi is a létesítményt... ez azért provokatívan sok könnyítő körülmény egy végső harcnak.

    Palpatine csapdájának kijátszása az Endoron szintén kicsit nehézkes a számomra. Elvileg arról van szó, hogy a birodalmi rohamcsapatok a legütőképesebb harcosok, számbeli fölényük pedig azonnali megadásra készteti a felkelők előőrseit - köztük Han és Leiát. Aztán a harapófogó nem sikerül, mert a bennszülött ewokok - létszámukkal és a gerilla-harcmodor révén - kiegyenlítik az erőviszonyokat. Ez elméletben kitűnő gondolat, hiszen több háborúnál bizonyosodott be a terepismeret előnye a felszereléssel szemben. Csakhát, nehéz elhinnem ezekről a medvebocsokhoz hasonló lényekről, hogy harci ütőerejük felér egy könnyen rászedhető elit katonatípussal. A 3. rész Jedi-genocídiuma alapján a gyors lemészárlásuk lenne logikus.

     

    Anakin pálfordulását szánták a dramaturgia csúcspontjának, ez pedig maradéktalanul sikerült: Palpatne elpusztításától a jelenetig, mikor Luke először látja meg az arcát. Vader halálát a kimerültség, fémkarja levágása, és az Erő-villámok egyszerre okozzák, alighanem mert tönkretették a létfenntartó funkcióit. Luke-kal együtt mi is bánattal búcsúztatjuk Anakin/Vadert, a saga központi alakját, tudván, hogy egy utolsó nagyjelenet és Star Warsnak vége.

    Sokan a DVD legrosszabb változtatását látják abban, hogy Sebastian Shawt digitálisan helyettesítették Hayden Christensennel, mint Anakin Skywalker Erő-szelleme. Ennek nyomán sok rajongói al-verziót gyártottak újabb kék Erő-szellemekkel: Qui-gon, Mace Windu vagy Padme hozzáadásával. Személy szerint magam sem tartom szerencsésnek, mert Hayden arca és arcjátéka egyszerűen nem illik a jelenetbe. Nyugodtan bekerülhetett volna Palpatine, Dooku és Darth Maul vörös Erő-szelleme, hogy mindkét oldal képvelve legyen az endori ünnepségen.

     

    Hogy mennyire volt predesztinált a végső győzelem - vagy akár az egész történelmi éra -, az erősen vitatható. Elvileg a dolog oda-vissza működik az élet lényei és az életből fakadó Erő között: mindkettő egyenrangúan befolyásolja a másikat. Ezért tartom dőreségnek az előzmény-trilógia prófécia-tételét Anakinról: ez már kissé túl predesztinálttá színezi az összképet. Ha a pontos végkifejletet is az Erő akaratának tekintjük, Leia és Luke metaforák az Új Köztársaságra és az új Jedi Rendre, melynek vezetőiként élnek majd. Anakin a világos és sötét oldalon is a legnagyobbként élt, halála után pedig gyerekei formálják tovább a galaxist.

     

    A Jedi visszatér határozottan méltó zárása lett a Star Wars dupla-trilógiának. Elvarrt minden fontosabb szálat, és előrevetíti, kik milyen szerepet töltenek majd a kialakítandó, demokratikus világrendnek. Könyvtári polcot lehet megtölteni azokkal a Star Wars-regényekkel, amik az endori csata utáni éveket szövik tovább.

     

    7/10-et adok rá.

  10. Az fel sem merült benned, hogy Yoda azért osztotta be Anakin mellé Ahsokát, hogy a forrófejű Jedi felelősségteljesebb legyen azáltal, hogy önmagán kívül a lányt is védelmeznie kell? Yoda célja nem volt más, mint hogy türelemre és megfontoltabb cselekedetekre sarkallja a Kiválasztottat.

    Arról nem is beszélve, hogy ez egy remek átvezető az Ep3-ban látott megfontoltabb, hidegfejűbb Lovag jelleméhez. ;)

    Basszus, Darth Sky, komolyan mondom, néha azt érzem, hogy úgy óvod Ahsokát a negatív kritikáktól, mintha a csajod lenne. :D

     

    Anakinnak nem volt tanítványa, mert DhenSter azt mondta.

    A TCW meg kit érdekel :P:D

    Engem nem, annyi szent, így figyelembe se veszem. ;)

  11. Anakin-nak nem volt soha tanítványa, ez már alapból hiba. Az, hogy Obi-Wan megkapta padawan-nak Anakint anno az egy folyamat eredménye, egyrészt Qui-Gonn végakarata miatt, mert ő is megígértette Obi-val, hogy magához veszi, másrészt a mesterek tisztelték annyira, hogy ezt megtegyék érte, hiszen azt ők is érzik, hogy mi rejlik a gyerekben. Másrészt akkor, abban az időben Obi-Wan volt az egyetlen Jedi, Yoda-t beleértve aki találkozott egy Sith lovaggal és nemhogy életben maradt, de szó szerint megfelezte a Sith problémát, anélkül, hogy ezt a tapasztalatot akárki a Jedi-rendből átadhatta volna neki, ez pedig elég preferencia ahhoz, hogy tanítványt kapjon. Úgy is mondhatnánk, hogy nem volt megfelelőbb ember a kiválasztott nevelésére.

    Anakin pedig még nem rendelkezett ilyen tapasztalatokkal a háború elején, ráadásul híres volt forrófejűségéről és már a rendbe való bekerülésének körülményei óta "gyanúsnak" számít, a fő mesterek bizalmatlanok vele szemben. Épeszű ember vagy Jedi-mester a legnagyobb lázadónak, akinek a jövője ködös nem adna tanítványt soha.

  12. 1980. a mozitörténelem két jelentős sci-fi-sequel-jának a premierdátuma volt: Superman 2. és A birodalom visszavág. Utóbbit máig a valaha készült egyik legkiválóbb filmfolytatásnak tekintik. Ennek nemcsak az az oka, hogy sikerült logikusan továbbszőni Luke és a Felkelés történetét. Sok korábban prezentált látvány- és történetelem kerül itt részletzésre: a Birodalmi Csillagflotta, Darth Vader hatalma és egyénisége, az Erő használatának nehézségei.

     

    Az Epizód IV.-hez képest sikerült fokozni a veszélyérzetet, szigorítani az életben maradás feltételeit. Az előző filmben időnként úgy érződött, mintha az Erő direkt módon avatkozna be és segítené hozzá hőseinket a győzelemhez. Egy jól szervezett rajtaütés teljes diadalt hozott. Most, a Szenátus politikai kiskapui nélkül, a korábbi támaszpont nélkül a lázadók mozgástere életveszélyesen beszűkült, a legmostohább éghajlatú bolygókon nyomorognak a túlélésért. A Hoth rendkívül fagyos tája fantasztikus indítás, és hűen illusztrálja a felkelő mozgalom kiszolgáltatott, kiszámíthatatlan állapotját. Nagyon érdekes látványadaléknak tartottam a Luke-ot megtámadó szörny barlangját.

    A Birodalom visszavág nem annyira az emberek rangjára, betöltött szerepére vagy tehetségére fókuszál, hanem szilárd tudásukra és fizikai állóképességükre. Han, Leia és a többiek nem események láncolatába kapcsolódnak be egymás után (üzenet, taszkenek, vonósugár, szöktetés, kijutás, offenzíva), hanem egyetlen állandó fenyegetéstől próbálnak lélegzethez jutni.

     

    Luke Skywalker tanulmányai és karakterfejlődése új fázishoz érkezik. Miután hajszál híján halálra fagyott a Hoth hósivatagjában ismét megérinti Obi-wan Kenobi túlvilági szelleme. A kiürítést követő zűrzavarban különválik a többiektől, és Kenobi intelmére megkeresi új tanítóját, Yodát. A III. epizódban Yoda a Dagobára vonult száműzetésbe, és ott szemmel láthatóan szert tett némi öniróniára. Miközben a földhözragadt Luke-ot az orránál fogva vezeti, egyszersmind saját korábbi észjárást is kigúnyolja. Sejtelmes fogalmazásait, dogmatikus látásmódját és hogy folyton felhánytorgatja az emberek hibáit. Itt szimpatikusabb karakter, mint a Coruscanton.

     

    A Yoda által megfogalmazott, közismert intelmek az Erőről egyszerű, könnyen megfogható paradigmák. Az emberi természetre, az életre, mint fizikai jelenségre utalnak. Sokan nehezményezték a midi-chloriánok magyarázatát a prequel-részekben. Én úgy gondolom: nem az Erő tudományos magyarázatával volt a gond. Inkább az lehetett zavaró a rajongóknak, hogy Lucas a midi-chlorián-számot felmentőkártyaként használta a személyiség, a látásmód nagysága alól. Egyéniségtől függetlenné tette, hogy valaki mennyire lehet hatalmas Erő-használó - és erre nem mentség, hogy az első részek egy pusztulásra ítélt, merev Jedi-rendet ábrázoltak.

    Ami Luke tanulmányaiban zavart, hogy Yoda egyes intelmei túlzottan laposak. Amikor kiemeli Luke hajóját a mocsárból, Luke szavaira. "Ez hihetetlen!" csak ennyit mond: "Ezért nem megy neked." Puszta hittől teszi függővé, mennyire tud szinkronba kerülni az Erővel. Tudom, hogy Luke a Kiválasztott Anakin fia, tehát extrém tehetséges. De a nézőknek így alig megfogható vagy követhető, Luke mikor hol tart a tudásában. A barlangjelenetnél nyilván eszébe vési, hogy a haragvás útja második Vaderré teheti őt; nagyon jól előkészítik a pillanatot, mikor megtudja az igazat apjáról - fő motivációjáról, amiért addig Jedi akart lenni.

     

     

    Míg a második és harmadik részben a szerelmi szál döntő szerephez jutott a cselekményben, az ötödikben inkább menetközben létrejött kísérőjelenség. Han és Leia között elég visszafogott vonzalom érhető tetten, de még így is őszintébb vagy kevésbé mesterkélt, mint a Skywalker-házaspár esetében. Leia Luke-ot és Hant nem egyforma céllal csókolja meg: Hant azért, mert nem akarja elengedi, Luke-ot pedig igazából csak azért, hogy ezzel is Hant leckéztesse incselkedéséért.

     

    Billy Dee Williams legismertebb szerepét játssza el Lando Calrissianként. Előzékeny, márcsak Felhőváros lakosai miatt is kerüli a konfliktust a Birodalommal. Mindez azonban semmit nem számít egy Vaderhez hasonló hadúrnak. Lando látja és dühíti, hogy az áruló csicska szerepét rótták rá a körülmények, ezért használja ki Vader dueljét, és fordul szembe a birodalmi őrséggel. A gavallér tisztviselő élő példája annak, amit Luke Yodától és Vadertől is megtanul: a látszat csal, semmi sem az, aminek látszik - még az aszteroidákban talált barlangok sem.

     

    A Star Wars legjobb spontán párbajára itt kerül sor. Bár kivitelében Anakin és Obi-wan mustafari párbaja viszi a prímet, ott erősen érződött, hogy betanult mozdulatokon alapultak. A IV. Epizód lassú egypercese után tényleg két harcos egymásnak feszülését látjuk. Luke védekezésén komolyan látszik az erőfeszítés, ahogy vív, pördül és hárít. A végére azonban kifullad, így a cyborg Sith Lord megmutatja neki, mit jelent a megalázó vereség. Ezért vágja le az egyik kezét, vele együtt Anakin Skywalker régi fénykardjával.

    Fizikai kínjai mellett még egy fontos utalás mutatja Skywalker meghasonlását: a jelenetsor, ahol Leia hatodik érzékét követve kimentik a fiút meteorológiai antennáról. Luke előbb Bent hívta, aztán Leiát, nem tudván, hogy az ikerhúga. Minden motívációja értelmét veszti, ami addig a származásához kötötte: apja legendás emléke, a Lars-ok neveltetése, Ben okító szavai és a régi Jedik-rend eszméi. Ezért mikor a VI. részben lovaggá érik, motívációi csak a jelen szereplőihez köthetők: Leia, a karbonitba zárt Han, Csubi, 3PO és R2.

     

    Az 5. Star Wars produkciót 9/10-re értékelem. Legjobban sikerült darab a Star Wars-on és általában a sci-fi műfaján belül is.

  13. Mint embert nem ismerünk, így megítélni se tudunk. Mint ahogy Oldie is írta, a véleményeddel kapcsolatban vannak méretes kételyek olyan értelemben, hogy vajon tényleg ez a neked való hely? :) Csak azért kérdezem, mert láthatólag eléggé más az ízlésed mint nekünk. Mi se vagyunk egyformák, de a leglényegesebb dolgokban egyetértünk. Főleg azokban a kérdésekben amik a fórum alapelveit alkotják.

    Rendben, akkor elnézést kérek, mindenkitől, akinek nem tetszett a hsz-eim jellege.

    Viszont az epizódokkal kapcsolatos véleményem nem fog megváltozni, én így érzek.

  14. Látom Dzséjt, megint unatkoztál, de én csak örülök neki, ha ennyire kedvedre valóak a kritikáim. ;)

    Mindazonáltal elárulhatom, hogy ezt a "kritikát" vagy egy éve írtam, amikor még közel nem voltam olyan jártas az írásban, ha állíthatom ezt szerénytelenség nélkül, mint ma. Egyébként pont te érvelsz annyiszor a karakterfejlődésről. Az emberek változnak. Én sem vagyok ugyanaz az ember, mint egy éve, ahogy szerintem te se. Így már kevésbé meglepő a kritikám más jellegű hangvétele.

     

    Kolmilan: Igen, a filmkataloguson is fent vagyok, nem tudom, ebből hogy következik az, hogy kopiztam az írást. Nem szokásom. De van egy blogom, ha gondolod, nyugodtan ellenőrizheted. http://filmi-helyszinelok.blogspot.com

  15. Nem mindegy az neked? Elég ostoba dolog ilyenek után kérdezni. Ilyet csak olyan tesz általában aki "robbantani" akar. Megsúgom, a vitákat eddig mindig rendezték a résztvevők, vagy simán továbbléptek.

    Valójában magamra lettem volna kíváncsi, hogy benne vagyok-e abban a 2-3 emberben, de örülök, hogy te döntöd el mi ostoba dolog és mi nem. Illetve a többiek részéről is, hogy egy félreértés alapján ítéltek meg embereket (jelen esetben engem). ;)

  16. Olvass több sci-fit, vagy legalább nézz több sci-fit, ha az olvasás nem menne, és talán, de csak talán, rájössz, hogy ami humanoid, az nem egyenlő az emberrel, és talán, de tényleg csak talán, képes leszel elrugaszkodni ostoba, begyepesedett, idióta nézeteidtől.

    Mert ugye, gyengébbek kedvéért, a sci-fi jelentése science-fiction, vagyis van benne némi fikció. A Star Wars meg szimpla fantasy, úgyhogy még tudománynak sem kell benne lennie.

    Szóval azért, mert van lekkuja (látszólag ennyiben különbözik tőlünk), máris képes 900 évvel tovább élni egy embernél. Értem én. ;)

×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.