Ugrás a kommentre

Miért szeretjük a Star Wars-ot?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Mingyárt bescennelem a katalúgus képeét és felteszem mert érdekes az egész. 1 oldalt szántak neki. :)

Nemértem mért nem akarja megjelenníteni :)

 

Akkor adok linket itt ugyan úgy meglehet nézni.

 

http://dargo.extra.hu/

Szerkesztve: - Derb
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Na szóval miért is szeretjük?

Akkor először egy kis nosztalgia. Hiába vagyok majdnem egyidős a Star Warsszal, mégsem láttam nagyon sokáig, sőt még csak nem is hallottam róla egész gyerekkoromban. Ha jól emlékszem, 1994-ben vettünk videót, akkor voltam 16. Anyám egyik akkori kolléganőjének nagyon sok filmje volt, és felajánlotta, hogy a fia átmásol nekünk, amit csak akarunk. Mi persze kaptunk az alkalmon, mert ha vár van kütyünk, valamit nézzünk is rajta. Öcsém választotta ki a Csillagok háborúját, A Birodalom visszavágot és A Jedi visszatért. Mi azt sem tudtuk, hogy mi az, de jól hangzott a címűk, és tesóm legalább azt is tudta, hogy ezek egybe tartoznak. Mi többiek nem. A régi szinkronnal volt még, ahol az Uralkodó hangja Grúber Hugó volt, sokáig így ismertem, ezekkel a hangokkal. Sajna nemrég kerestem, hogy eltegyem ezt a régi változatot, de csak a Jedit találtam meg. Sajnos, de még nem adtam fel, hogy meglesz a többi is. Egyik hétvégén egyben meg is néztük családostól. Tetszett az első, ezért gyorsan utána a másodikat is, és aztán már nem lehetett elhalasztani a harmadikat sem. Azt meg ne kérdezze senki, hogy mit váltott ki belőlem az én vagyok az apád, ugyanis nem emlékszem rá!! Később még sokszor halálra izgultam magam a jeleneten, hogy na most, most mondja meg. Ellenben ami a legnagyobb érzelmi és beleélési reakciót váltotta ki első nézésre, az Luke Vader ellen fordulása és tombolása a Jediben. Egyszerűen hihetetlen volt látni, hogy haragból rátámadt, nekünk meg ott csengtek a fülünkben Yoda mester tanításai. Azt hittem akkor, hogy vége a kölyöknek, de szerencsére rosszul hittem. Még sokszor izgultam végig a tróntermet, még ma is. Régebben nem tudtam volna választani a három film közül, de ma már biztosan tudom, hogy a Jedi közülük a kedvencem (ezt csak az epIII előzi be egy hajszállal az egész Saga tekintetében). Ha csak egy filmre volt időm, vagy volt kedvem, akkor mindig az utolsót néztem. Nekem bejön a Jabbás rész is, de hát mit mondjon erre egy hosszú folyamat után csempész beállítottságúvá váló ember lánya? Ami az érdekes, hogy senki nem vált kedvenc karakterré. Ma sem tudom, miért. Mindet szerettem, de egyiket sem tudtam kiemelni a többi közül. Az egész Saga tekintetében viszont lett kedvenc, de csak az epIII-mal, méghozzá Lord Anakin Vader. Így egyben a teljes karakter. Vader maga még nem, de így már igen. No meg ott van Qui-Gon is, de őt is a prequel hozta.

Ezek után minden évben megnéztük a három filmet egyben, vagy anyuval vagy öcsémmel. Csak néhányszor évente, mert Donáthoz hasonlóan én sem nézem agyon őket, az agyamban vannak, és úgy filózok rajtuk. Valószínűleg ennek köszönhetően sem ismerem minden zegét-zugát egyiknek sem, és még a szövegek nagy részét sem tudom pontosan idézni. De ez nekem nem számít, nálam nem ezekben a ?technikai? részletekben van a rajongás. Szóval szép ?alattomban? belopózott az életembe, és nem hagyta magát csak úgy feledésbe merülni. Aztán egyik évben összehaverkodtunk öcsém egyik volt osztálytársával. Ő is rajongó volt. Ennek ellenére soha nem beszélgettünk a filmekről, ma sem értem, hogy miért nem. Ami ebben az érdekes, hogy volt neki vagy ötven Star Wars könyve. Addig azt sem tudtam, hogy ilyenek léteznek. Halkan jegyzem meg, hogy másról sem nagyon, eléggé tudatlan egyén voltam. Szép sorban kölcsönkértem őket, és mindet elolvastam. Azt hiszem, valami vizsgaidőszakban is inkább ezeket olvastam tanulás helyett. Mivel nem tudtam, hogy mivel is érdemes kezdeni, ajánlás alapján kezdtem el őket olvasni, így került hozzám először a Thrawn-trilógia. Érdekes és egy picit meghatározó élmény volt. Mint említettem, sok mindenről nem tudtam, pl. arról sem, hogy 1997-ben moziban fog menni!! Jó, mi? Utólag szereztem róla tudomást, mikor öcsém egyik este hazajött, és közölte, hogy haverjával volt a Jedit megnézni a moziban. Á, nem kaptam frászt, ne gondolja senki. Csak akkor már nem volt lehetőségem megnézni, és ezt ma is fájlalom. Pont a Jedit. Hát igazán szólhattak volna. Na mindegy, régen volt már. Szokás szerint jó sokáig azt sem tudtam, hogy lesz még Star Wars film. Sőt, mindjárt előzmény lesz. Ha jól emlékszem a Cinemában olvastam erről először, mikor egy 1998-as számba beraktak egy összeállítást a következő évi filmekről. Azt hittem rosszul látok, számtalanszor megsasoltam a néhány mondatos írást. Meg ugye a színészeken is lestem egyet. Már akkoriban is a kedvelt színészek között volt Liam Neeson, így neki nagyon örültem. Annak meg utólag pláne, hogy nem is akármilyen karaktert alakított, máig egyik kedvencet. Ewan McGregort is bírtam, és nagyon kíváncsi voltam, hogy milyen lesz. Szóval izgalmasan kezdődött 1999. Lesz Star Wars a moziban!

A sztorivázlat első olvasásra tetszett. A film is nagyon, nekem bejött Lucas koncepciója. Ami hibázott a dologban, hogy nem tudott lenyűgözni, hogy tátott szájjal lessem, mint egy kisgyerek. Ez persze elérkezett az epIII-mal. Azt hiszem, valami hiányzott, de nem az, ami sok mindenki másnak is, a rohamosztagosok, csillagrombolók, stb. Nem ez. Talán az, hogy nem igazán láttam a végét, hogyan fog minden összekapcsolódni. Pedig én tudtam, hogy Palpatine az Darth Sidious, Anakin lesz Vader, stb. Huhh?.azért a film alatt lestem is nagyot, hogy jé, Palpatine a blokád alatt álló Naboo szenátora, ez mindenféle izgalmakat ígért. Na, meg a végén mikor közli Anakinnal, hogy figyelemmel fogja kísérni a pályafutását. Ezek mind remek kis csemegék voltak. Emlékszem, hogy öcsémtől kaptam meg kazettán karácsonyra. A régi trilógiát én magam vettem meg vagy 2000 vagy 2001 karácsonyán, erre valamiért nem emlékszem világosan. Na és nagyon vártam a második részt, amit szerencsére már mi is májusban láthattunk. Anyámmal mentünk el megnézni a moziban, mint ahogy a Baljóst is, és később a Sith-eket is. A Klónok után küldtem néhány ismerősnek sms-t, hogy milyen remek volt a film, mondhatnám azt is, hogy Good, gooood!!

Utána egy picit elveszett az érdeklődés, a kiadókat magasról nem érdekelték SW könyvek kiadása, megkezdett sztorikat hagytak abba, így még az sem volt. Na meg berobbant másik nagy kedvencem, A Gyűrűk Ura is, akkoriban több minden szólt Tolkien professzor munkásságáról, no meg a filmekről, mint bármi másról. Aztán jött 2005, és tudtam, hogy epIII év lesz. Már a télen lehetett Fókuszban vagy nem tudom, miben néhány kockát, jelenetet látni. Azok lenyűgöztek, így izgatottan vártam a májust. Aztán láttam az első képet az origon, méghozzá azt, amelyiken Anakin a mustafari mészárlás után visszanéz a kamerába. Máig egyik kedvencem, jobb híján az volt kint sokáig háttérként a munkahelyi gépemen. Valahogy éreztem, hogy valami nagy dolog lesz az epIII. Alig vártam, hogy láthassam, a sztoriról persze nem tudtam semmit. Teljesen elkapott a láz.

Mivel ekkoriban kezdtem el felfedezni a netet, még nem sokat tudtam az egészről, hogy vannak fórumok, ahol meg lehet beszélni a minket érdeklő dolgokat, stb, de lassan belejöttem. Aztán jött május 19. és a film. Teljesen lenyűgözött, de igazából az aznapi második nézésnél fogtam fel igazából az egészet, egy hét múlva pedig rohantam a moziba, hogy újra lássam, nem bírtam ellenállni neki. Ráadásul az egész nap kalandosra sikeredett, de ezt már megírtam az epIII-as írásomban. Aztán másnap, május 20-án regeltem a starwars.hu-n jobb később, mint soha alapon, és alig vártam, hogy másokkal beszéljek az élményről (a tolkien.hu SW topikjában már írtam ezt-azt, de oda, érthető módon nem sokan írtak). Akkor keveredtem el oda egy origós ajánlás miatt. Csak lestem, hogy itt egy rakat ember, aki szereti a Star Warst, és meg lehet beszélni. Néhány napig csak olvastam, majd írni is kezdtem. Minden nap alig vártam, hogy fél négy legyen, vége legyen a munkaidőnek, és mehessek át netezni (halkan jegyzem meg, hogy azóta van net a munkahelyi gépemen, akkor még nem volt). Hónapokon keresztül mindig este mentem haza emiatt. Szerencsére azóta lett gépem és net is idehaza. Néhány hét után az epIII-as topik egyszerűen ?lefagyott?, alig írtak az emberkék. Aztán kibukott, hogy az állandó írók leléptek egy másik fórumra, ami nagyon elkeserített. Írtam is egy kis litániát erről, aminek következtében Ody meghívott ide. Az állam majd leesett, mikor este láttam az e-mailt. Gondolhatjátok, hogy megörültem neki. Emlékszem, azokban a hetekben csak kapkodtam a fejem, annyi minden történt, bombáztak az események. Azóta itt is vagyok, egy csomó embert megismertem, néha járkálunk SW klubra, stb. Amellett, hogy lehet beszélgetni a filmekről, ezt tartom a legjobb dolognak a fórumban, hogy összejött egy jó társaság, akikkel már nem csak SW-ről tudunk beszélni, hanem másról is, némelyik fórumozóról lassan többet tudok, mint sok régi ismerősről, akiket élőben ismertem meg először.

És akkor a fő kérdés, miért is szeretjük. Erre nagyon nehéz válaszolni. Ha alapból nézzük, akkor egy látványos, kalandos, különleges filmről van szó, ami kiragad minket a hétköznapokból, és mindemellett olyan mítosz van a látvány mögött, ami kiemeli a többi sci-fi közül. Ez az, amit szeretek benne, egy nem mindennapi, mítoszteremtő és emberi történet (mert az is), kalandos és látványos köntösbe bújtatva, addig nem látott, mégis nagyszerű elemekkel, mint pl. a fénykard, a Jedi öltözék, no meg azóta tudjuk, hogy az Erő velünk van, istentelen jó zenékkel, melyek közül nem egy nélkül el sem tudnám képzelni a zenét, mint művészeti ágat. Szépen bekúszott a történet az összes hordalékával az életembe, úgy hozzátartozik, mintha valaki volna, és nem ?csak egy film?, számtalan örömöt okozva azzal, hogy van. No meg a Star Warsnak nem egy ismeretséget köszönhetek már, ez számomra fontos plusz, amit a filmek hoztak magukkal. A Star Wars sok embert összehoz, akik talán máskülönben nem is találkoznának soha az életben. És ezek az emberek nagyon különbözőek is, de a közös Star Wars rajongás miatt mégis találnak/találunk közös nevezőt. Hát ennyi röviden :yeah:

 

Ja, és engem nem cikiztek emiatt soha, lévén, hogy nagyon kevés ember tudott anno erről az oldalamról, sőt nem is akartam, hogy tudják, ez csak hozzám tartozott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 13 évvel később...

Mert a Star Wars olyan mint a LEGO. Illetve olyannak kell lennie, 4-99 éves korig mindenki tud rajta szórakozni, rengeteg különböző elemet tartalmaz - amelyek közül mindenki megtalálhatja a maga kedvencét - , de ezek mindegyike összekapcsolható egymással.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Na nézzük, mi miatt szeretem én a Star Warst:

 

Azontúl, hogy szórakoztató, nagyon izgalmas és olykor kedves is, de tud kissé kegyetlen meg durva is lenni.

 

Rengeteg örömet, csodás élményt és emléket okozott, amelyekre mindig szívesen gondolok vissza. 

 

Egy 7 éves ugyanúgy tudja élvezni, mint egy 70 éves. Nem igazán van korhatárhoz kötve, emiatt (is) tud akkora tömeget megmozgatni.

 

Nagyon jó, hogy az irodalomban is teret tudott hódítani. Szerintem nem sok olyan franchise mondhatja el magáról, hogy ilyen mennyiségű könyvet/képregényt termelt ki, amelyek jó része minőségi mű. Az Alien-univerzum pl. példát vehetne, mert az Alien-könyvek temérdek része nem jobb egy közepes sci-fi regénynél.

 

Annyi mű készült már (legyen az film, videojáték, könyv, képregény, sorozat, ill. akár Legendák, akár Kánon), hogy mindenki találhat kedvére valót, még azok is, akik nagyon válogatósak. Aki rajong a klónokért, az előzménytrilógia utolsó két darabja lehet nyerő, a több mint 100 részes tv-sorozatról ne is beszéljünk. A 2003-as Clone Wars meg igazi csemege. És akkor még van egy csomó klónháborús regény, képregény is. Aki a fejvadászokat csipázza, talál néhány regényt, illetve ott a The Mandalorian. Aki a Sith és/vagy a Jedi kultúra meg történelem iránt érdeklődik, szintén rengeteg művet talál. Aki ragaszkodik a Han-Leia-Luke trióhoz, ugyancsak megannyi mű közül válogathat. Aki a különböző járművekért, gépezetekért rajong, az X-szárnyúak-sorozat szórakoztató lehet, valamint pár képeskönyvet is talál, illetve megannyi csodás makett, LEGO-játék készül ezeknek a masiknák köszönhetően. 

 

Szerkesztve: - caseyjones
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.