Ugrás a kommentre

Rey, egy új reménysugár


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

De az ellenkezőjét sem mondja ki az extrákon, ha már ennyire ez a lényeg. Bár nem ez. Minek mondaná ki, amikor már kimondta a filmben? Nem kellett szájba rágni, amikor egyértelműen elhangzik a filmben. Már csak azt kellett elmondania, miért gondolta így. Az, hogy a választ Rey-re bízza nem egyenlő azzal, hogy szerinte Rey nem senki, pláne annak tükrében nem, hogy Rey megkapta a választ a filmre. Nem a tükörbarlangtól, hanem önmagától, nem egy külsős mutatta meg neki a választ (legalábbis az ep8-ban, mert az ep9-ben már bizony egy külsős fedte fel az igazságot), hanem ő maga jött rá, miután magába nézett és végre elismerte azt, amit addig jó okkal próbált önmaga előtt tagadni. Ezt magyarázza az extrákon Johnson.

Ezt a szakaszt bizony az ep9, ha nem is rosszúl, de átírta. Rey Johnson fejében egy senki volt, nem a vérvonala miatt lett hős. Kimondta a filmben. Minden interjúban ezt magyarázza. Nem azt mondja, hogy ránk bízza a döntést, hanem azt magyarázza, miért jutott erre a döntésre ő maga és miért csinált senkit Rey szüleiből.

Maga az üzenet persze nem sérült: nem számít, kik a szüleid és hová születtél. Az más kérdés, hogy másodszor kaptuk meg ugyanazt az üzenetet: nem számít, hogy a felmenőid között vannak rossz emberek, te attól még nem leszel születési jogon gonosz. Mivel ez már megvolt, nekem szimpatikusabb volt önmagában az ep8 azt üzente: ha a felmenőid "senkik", attól te még lehetsz nagy ember. A lényeg ugyanaz, de az utóbbi szerintem a mai világban reálisabb megközelítés, és így az üzenetet sokkal többen érezhetik a magukénak. Elvégre szupergonosz felmenővel kevesen rendelkeznek, átlagember felmenővel annál többen.

Szerencsére az elgondolás is tovább lett víve, vagyis Abrams és Terrio Johnson koncepcióját (a legrosszabb félelem) gondolták tovább. És Rey karaktervázába is belefér, hiszen burokban élt és jóval Palpatine halála után született, így nem csoda, hogy nem is gyaníthatta az igazságot és félelmeit más módon értelmezte.

Egy szó, mint száz, az ep9 némileg szembement az ep8-cal Rey származását illetően, ezt szerintem kár vitatni. Johnson nem így képzelte. Ugyanakkor elég sok pozitív oldala van ennek is, belepasszol a trilógiábam és én személy szerint csak azért kezelem fenntartással, mert mint írtam, Johnson elképzelése szimpatikusabb volt. Viszont elfogadom és az említett pozitív aspektusok miatt tetszik is a dolog - szóval kicsit vegyes az érzésem ezzel kapcsolatban. :) 

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Viszont azokból jó párat. Tisztában volt vele ki Han Solo a csempész, és Luke legendája is mély nyomokat hagyott benne, mint ahogy arról is tudott, hogy Luke miért vált hőssé. Ez utóbbi azt is bizonyítja, mennyire volt legendás Luke cselekedete. Még a legeldugottabb porfészekben is tudnak róla. 

De fontos, hogy hogyan jutottak el hozzá mindezen dolgok. Élő törétnelmi alakokról van szó, akik az egész Galaxisra hatást gyakoroltak, de ő mégis legendának hiszi őket, mesei hősöknek. Ez azért sokat elárul. Luke-ot például olyannyira mesei hősnek vélte, hogy még döbbenten meg is jegyezte: hát tényleg létezett? A Millennium Falcont meg annak ellenére nem ismerte fel, hogy a hajó mellett nőtt fel és nem egyszer felosont rá.

Ez nagyon szépen jelzi, hogy Rey a Jakkun iszonyú elszigeteltségben élt, és nem csak a régmúltról nem tud, a közelmúlt galaktikus eseményeit mesének hiszi és szerintem a jelenről sincs sok elképzelése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ezt a szakaszt bizony az ep9, ha nem is rosszúl, de átírta. Rey Johnson fejében egy senki volt, nem a vérvonala miatt lett hős. Kimondta a filmben. Minden interjúban ezt magyarázza. Nem azt mondja, hogy ránk bízza a döntést, hanem azt magyarázza, miért jutott erre a döntésre ő maga és miért csinált senkit Rey szüleiből.

Maga az üzenet persze nem sérült: nem számít, kik a szüleid és hová születtél. Az más kérdés, hogy másodszor kaptuk meg ugyanazt az üzenetet: nem számít, hogy a felmenőid között vannak rossz emberek, te attól még nem leszel születési jogon gonosz.

Olyan értelemben viszont nem írta át, csak kicsit megcsavarta, hogy az továbbra is igaz maradt, hiszen Rey nem a vérvonala miatt lett hős (az alapján elvetemült gazember is lehetett volna), hanem saját maga révén. Ami miatt hős lett, annak max. csak annyi köze volt a származásához, hogy nagy volt benne az Erő-érzékenység, de ez csak egy eszköz volt, nem emiatt lett hős, hanem azért, amilyen elveket vallott, amilyen cselekedetei voltak, és amilyen áldozatra volt képes. A képessége segített ebben, de az elvei és a természete volt a döntő - ezt mondja ki Luke, hogy van, ami a vérnél is fontosabb.

Én ebben egyre kevésbé érzem az ellentmondást. Elfogadom, hogy a két rendező másként gondolkozott, de végül J.J.-nek sikerült ezt összehangolnia annyira a fentiek szerint, hogy én többszöri megtekintés után már nem érzem a teljes szembenállást, amit való igaz, a premier után még éreztem.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Pildi írta:

Ami miatt hős lett, annak max. csak annyi köze volt a származásához, hogy nagy volt benne az Erő-érzékenység

Igen, de ez is fontos tényező. Szép dolog a hősiesség, de, ha nincs meg hozzá az eszköz, fabatkát sem ér. ;) Jelenleg az SW fő hősei mind örökölték a nagy hatalmat, Anakin az Erőtől, Luke az apjától, Rey a nagyapjától. És ez bizony azt sugallja, hogy csak az lehet nagyhatalmú Jedi, akinek a felmenői is azok voltak. Mintha a "semmiből" nem is jöhetne nagyhatalmú Erőhasználó, ez egy ilyen exkluzív klub, ahová csak nemes születésűek juthatnak be.

Ellentmondás szerintem sincs, de felülírás az van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de én nem is a mellékszereplőket írtam oda, hanem a fő hősöket (még éltem is a kifejezéssel). És ama rakat Jedi egyikének sem ez a státusza. ;) Ráadásul a hatalmuk sem olyan nagy. Yoda lehetne kivétel, de nála meg nagyon úgy fest a dolog, hogy ő a faja miatt olyan, amilyen.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-Gon, Obi-Wan és Yoda valóban jó példák. Ők mind úgy lettek legendák, hogy gyakorlatilag noname szülői ágról kerültek be a rendbe. :) Legalábbis nem tudunk releváns szülői háttérről. Az egész Star Wars A Skywalkerek és most már a Palpatine-okról szól így érthető, ha a legfőbb hősök kötődnek ehhez a vonalhoz. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Igen, de ez is fontos tényező. Szép dolog a hősiesség, de, ha nincs meg hozzá az eszköz, fabatkát sem ér. ;) Jelenleg az SW fő hősei mind örökölték a nagy hatalmat, Anakin az Erőtől, Luke az apjától, Rey a nagyapjától. És ez bizony azt sugallja, hogy csak az lehet nagyhatalmú Jedi, akinek a felmenői is azok voltak. Mintha a "semmiből" nem is jöhetne nagyhatalmú Erőhasználó, ez egy ilyen exkluzív klub, ahová csak nemes születésűek juthatnak be.

Ellentmondás szerintem sincs, de felülírás az van.

A felülírást aláírom. Hogy nincs ellentmondás, az az igazán fontos, mert ezzel vált elfogadhatóvá az, ami bár egy nagyon epikus lezárást hozott, mégis első látásra hajmeresztő volt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.