Ugrás a kommentre

2x02 - The Path of Anger


Ajánlott hozzászólás

A fiktív ország jelenében nem, sőt, ha módom és lehetőségem lenne rá, tevékenyen segíteném a merénylőt. De a múltban, teszem azt, 26 évvel a fiktív jelen előtt, eme fiktív vezető legelső ciklusa alatt (most csak úgy mondom, hogy akár ilyen is lehet ebben a fiktív országban) még nem, mert akkor még feltehetően nem lennék tisztában azzal, hogy újra hatalomra kerülhet, és nyilván elképzelésem sem lehet még arról, hogy mit hozhat (most csak hasra ütök) a 14 éves uralkodása. A lehetséges hasonlóságok a valósággal természetesen az én esetemben is csak a véletlen műve. :) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ja, tényleg rehabilitálni akarom... :facepalm:

 

Hát egészen máson volt a hangsúly a korábbi hozzászólásodban, mert a jelenlegivel nagyrészt egyet tudok érteni. Ne csináljunk azért úgy, mintha itt eredetileg nem egy kölcsönösen gyümölcsözőnek szánt kapcsolatról lett volna szó. A Corvus népe (vagy legalábbis annak bizonyos elit rétege) ki akarta terjeszteni a hatalmát, míg Elsbeth-nek kellett egy nyersanyagokkal és természeti erőforrásokkal teli bolygó.

 

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Nem olyan fekete-fehér még a Star Wars világa sem, hogy ha az egyik fél bűnös, akkor az velejéig gonosz, és a másik fél meg biztos ártatlan és szent. ;) 

 

Igen ezzel tisztában vagyok. Azért én se ma kezdtem. ;) 

 

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Igen, egy faluról van szó, de egyrészt, semmi sem bizonyítja, hogy van több település is a Corvuson, és a Star Wars-ban nagyon is reális és esélyes, hogy ennnek az egy településnek a lakói jelentik Corvus egész népét. Másrészt, ha van is más falu, akkor is ez a "főváros", ez képviseli a népet, az itt élők döntése az egész bolygót érinti.

 

Tök mindegy, a kollektív bűnösség az kollektív bűnösség. Vagy szerinted a település minden egyes lakosa ott volt, és boszorkányt kiáltott? Vagy minden egyes lakos ugyanolyan mértékben profitált Morgan tevékenységéből? Mi van mondjuk az akkori tízéves gyerekkel? Az hol tehet arról, hogy Wing és még egypáran kapzsi s*ggfejek voltak? 

 

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

De annyit azért simán megérdemelt volna ez a falu, vagy nép, akármelyik is az igaz, hogy Elsbeth összecsomagol mindent, ami az övé, aztán átteszi a székhelyét egy teljesen más rendszerbe. Én így tettem volna. Ha nem kellek, akkor megyek, de viszek magammal mindent, amit hoztam, ők meg boldoguljanak aztán, ahogy tudnak.

 

Én is épp ezt írtam, szinte szó szerint. Ez lett volna az egyetlen adekvát válasz. Viszont azáltal, hogy Morgan ezután kőkeményen kizsigerelte a bolygót és annak lakosait, évtizedekig tartó terrorisztikus módszerekkel, kivégzések, sanyargatások stb. azzal mindaz, ahogy a corvusi "nép" (illetve azok, akiket láthattunk) reagált az Isdain-féle kudarcra, teljesen lényegtelenné válik. Morgan még birodalmi mércével is rémes parancsuralmi rendszert honosított meg, amelynek eredményét a Mandalorian-ban láthatjuk. Majdhogynem tök mindegy, hogy ezt megelőzte az iménti epizódban látott összekülönbözés vagy sem. Abban egyetértek, hogy ez a jelenet arra jó, hogy ad egy pluszt Wing és a helyiek jellemrajzához, hiszen, tényleg nem fekete-fehér a dolog. De Morgan tette így is menthetetlen. Ha hirtelen jön egy bazi nagy szökőár, mindegy hogy előtte kapálóztál vagy szemed behunyva vártad a végzeted. Morgan olyan brutális mértékű állami terrort irányít, hogy mindegy, hogy előtte a corvusiak (egy része) ártatlan bárány volt, vagy azért volt valami vaj a fejükön.

3 órával ezelőtt, Yoda József írta:

A példában felmerülő párhuzamok a valósággal pusztán a véletlen szüleménye természetesen :D

 

Csak aztán nehogy jöjjön a fiktív fekete autó ma hajnalban. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Nute Gunray írta:

Hát egészen máson volt a hangsúly a korábbi hozzászólásodban

Mert most Wing és követői voltak középpontban, őket elemeztem. Botor módon feltételeztem, hogy ismertek már annyora és már eleget írtam Morganról is ahhoz, hogy tudjátok, nem fogom vagy akarom felmenteni semmilyen tette alól és nem látom jó embernek. Mea culpa.

 

8 perccel korábban, Nute Gunray írta:

A Corvus népe (vagy legalábbis annak bizonyos elit rétege) ki akarta terjeszteni a hatalmát, míg Elsbeth-nek kellett egy nyersanyagokkal és természeti erőforrásokkal teli bolygó.

Stimt, de ezt fent lehetett volna tartani az első kudarc után is. Szerintem a látottak alapján egyáltalán nem kizárható, hogy a corvusiaknak jobban alakult volna a sorsa, ha fél napot várnak a lincseléssel. Akkor esélyes, hogy partnerként, nem rabszolgaként lépnek be ebbe az üzletbe.

 

9 perccel korábban, Nute Gunray írta:

Tök mindegy, a kollektív bűnösség az kollektív bűnösség. Vagy szerinted a település minden egyes lakosa ott volt, és boszorkányt kiáltott? Vagy minden egyes lakos ugyanolyan mértékben profitált Morgan tevékenységéből? Mi van mondjuk az akkori tízéves gyerekkel? Az hol tehet arról, hogy Wing és még egypáran kapzsi s*ggfejek voltak? 

Nyilván semmiről sem tehet az, aki ott sem volt. Én sem tehettem arról, amit az osztálytársaim elkövettek, mert másnapig nem is tudtam, hogy bármi is történt. De ez nem változtat azon a tényen, hogy a vezetők felelőssége, és a vezetők képviselik őket. Attól, hogy nem vagy ott, nem bújhatsz ki a vezetőid döntéséből fakadó következmények alól.

 

21 perccel korábban, Nute Gunray írta:

Viszont azáltal, hogy Morgan ezután kőkeményen kizsigerelte a bolygót és annak lakosait, évtizedekig tartó terrorisztikus módszerekkel, kivégzések, sanyargatások stb. azzal mindaz, ahogy a corvusi "nép" (illetve azok, akiket láthattunk) reagált az Isdain-féle kudarcra, teljesen lényegtelenné válik.

Szerintem abszolút nem válik lényegtelenné. Ha te kirabolsz valakit, de aztán brutálisan megölnek, lényegtelenné válik, hogy kiraboltál valakit? Pláne annak, akit kiraboltál és valószínűleg egy életre szóló rossz élményt hagytál neki? Vagy lehet, hogy ő fog a legjobban örülni annak, hogy fájdalmak közt agonizálva lehelted ki a lelkedet? Arányos a bűntetésed? Nem. Emberi. Baromira.

Morgan is ember, nyilván neki sem esik jól, hogy évekig együtt dolgozik egy csoporttal, kiemeli őket a ganéból, erre egyetlen kudarc után kiderül róluk, hogy le se sz*rják, felőlük megdögölhet, számukra ő csak egy pénzeskassza. És ennél a résznél ez a fontos, ami itt, ebben a perspektívában a jelen, és az elkövetőknek még fogalmuk sincs arról, amit mi már tudunk. Az itteni és mostani felelősség van terítéken, nem a résztvevők számára ismeretlen jövő. Morgan döntése az egyik legeslegocsmányabb, amit emberileg lehet hozni (azért a sokak számára hős és egy Uralkdoó lehajításával instant megváltást nyert Anakin Skywalker finoman szólva is túlszárnyalja :P ), de ez sohasem teszi lényetgtelenné azt, ahogy Wing és X számú kompániája kezelte ezt a szituációt, hiszen az az egyik kiváltó oka annak, amit aztán Morgan tett velük. Az utolsó csepp lehetett a pohárban. Wing remélhetőleg tanult ebből az egészből (kezdve azzal, hogy hatalomra segítette Morgant), és nem elfelejtette.

 

33 perccel korábban, Nute Gunray írta:

Ha hirtelen jön egy bazi nagy szökőár, mindegy hogy előtte kapálóztál vagy szemed behunyva vártad a végzeted.

De a szökőár egy tudatlan természeti erő, ami sosem működik együtt veled évekig, nem üt meg veled baráti hangot, nem keresi benned és a társaidban az elveszett "családját", nem emel ki a nyomorból. Morgan egy ember, akinek a látottak alapján kezdetben nem volt elnyomó szándéka. Az elnyomás nem úgy folyik le, hogy először felemeled a népet a szutyokból, pénzt, időt és energiát áldozva rájuk jólétet és hatalmat adsz neki (ezeket legfeljebb ígéred), majd egyszer csak úgy döntesz évek múlva, hogy visszalököd őket a szutyokba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Szerintem abszolút nem válik lényegtelenné. Ha te kirabolsz valakit, de aztán brutálisan megölnek, lényegtelenné válik, hogy kiraboltál valakit? Pláne annak, akit kiraboltál és valószínűleg egy életre szóló rossz élményt hagytál neki? Vagy lehet, hogy ő fog a legjobban örülni annak, hogy fájdalmak közt agonizálva lehelted ki a lelkedet? Arányos a bűntetésed? Nem. Emberi. Baromira.

Morgan is ember, nyilván neki sem esik jól, hogy évekig együtt dolgozik egy csoporttal, kiemeli őket a ganéból, erre egyetlen kudarc után kiderül róluk, hogy le se sz*rják, felőlük megdögölhet, számukra ő csak egy pénzeskassza. És ennél a résznél ez a fontos, ami itt, ebben a perspektívában a jelen, és az elkövetőknek még fogalmuk sincs arról, amit mi már tudunk. Az itteni és mostani felelősség van terítéken, nem a résztvevők számára ismeretlen jövő. Morgan döntése az egyik legeslegocsmányabb, amit emberileg lehet hozni (azért a sokak számára hős és egy Uralkdoó lehajításával instant megváltást nyert Anakin Skywalker finoman szólva is túlszárnyalja :P ), de ez sohasem teszi lényetgtelenné azt, ahogy Wing és X számú kompániája kezelte ezt a szituációt, hiszen az az egyik kiváltó oka annak, amit aztán Morgan tett velük. Az utolsó csepp lehetett a pohárban. Wing remélhetőleg tanult ebből az egészből (kezdve azzal, hogy hatalomra segítette Morgant), és nem elfelejtette.

 

 Pontosan. Ezt kéne felfogni. Hogy most nem tudom mi lesz a jövő és én miattam lett a jövő olyan amilyen. Ha nem akarják meglincselni Morgant és ésszel tárgyalnak vele nem az a jövő jön létre amit a Mandoban látunk. Itt még abszolút nem volt diktátor. Fel nem tudom fogni hogy ezt miért nem lehet megérteni. Magasról letojom mi volt később, hisz most annyit tudunk ami most van. Abban is biztos vagyok ha Wing nem ennyire ostoba akkor nem lennének mára rabszolgák. A tetteknek következménye van.

Az hogy a népet is magával rántotta az az ő felelőssége. Igazságtalan? Az.

Egy jó példa napjainkból pont erre. Tavaly október 7.-én a Hamasz-os csávok elraboltak 1000 valahány túszt. Következmény? Izrael rommá bombázta a gázai övezetet, már kb 40 000 a palesztin halottak száma.

Tehet róla az a szerencsétlen 8 éves gyerek?(az emberrablásról). Természetesen nem. Civilek közé vannak beásva a Hamasz-tagok hát Izrael tüzel. A rengeteg civil áldozatért természetesen a Hamasz a felelős. Mert mindennek következmánye van. Ha tavaly nem rabolnak el embereket az a 40 000 palesztin még mindig él. Ne húzgáld az oroszlán bajszát és nem leszel halott.

Pontosan ugyanez van itt is. Meg akartad őlni a górét mert egy általa nem befolyásolható esemény kapcsán nem jön ide a gyár?  Mit gondolt Wing mi fog történni? Megsimogatják a buksiját? Szóval szerintem az hogy a Mando idejére úgy néz ki a bolygó ahogy az Wing felelőssége. Nem kellett volna ostobában lenni. Ha engem meg akarnának ölni jogtalanul, úgy hogy rengeteget segítettem rajtuk az biztos hogy tizedelés jön.

Ha nem tetszik Wingnek hogy nincs meló, szerezzen ő.

Az meg ebben a kérdéskörben teljesen másodlagos hogy mivé vált Morgan késöbb. Azért elitélem én is.

Jó hogy nem vádoljuk meg a Hitlert életben hagyó katonát az első világháborúból. Ő még akkor nem tudhatta hogy mi lesz az örvezetőből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt viszont nem lehet vitatni, hogy a Corvus lakói adtak hatalmat Morgan kezébe azzal, hogy megtették saját maguk vezetőjének. Ilyesformán minden joguk megvolt rá, hogy el is vegyék tőle. Persze a miértet lehet vitatni, még azt is lehet mondani, hogy igazságtalanok voltak a nővel. Amennyiben Morgan faképnél hagyja őket mindenképpen ő lett volna az erkölcsi győztes, ehelyett leigázta a népet. És ez itt dőlt el, amikor megjelentek Thrawn rombolói. Ha ő nem lép be a képbe még azt is eltudtam volna képzelni, hogy Morgan lelép.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem elment volna. Egyrészt azért, mert nekem úgy tűnt, Thrawn kérdése sarkallta arra, hogy őszintén magába nézzen és ráébredjen, valójában bosszút akar - és ennek a bosszúszomjnak a következménye az, hogy brutálisan elbánt Wingékkel. Ha ez nem realizálódik benne, akkor nincs oka maradni. Másrészt, szerintem nem várta meg volna ott Isdaint ölbe tett kézzel. A moff kínálta végtelen lehetőségeket és prosperáló jövőt meghagyta volna a corvusiaknak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2024. 05. 10. - 23:45, Frenkie írta:

Egy jó példa napjainkból pont erre. Tavaly október 7.-én a Hamasz-os csávok elraboltak 1000 valahány túszt. Következmény? Izrael rommá bombázta a gázai övezetet, már kb 40 000 a palesztin halottak száma.

Tehet róla az a szerencsétlen 8 éves gyerek?(az emberrablásról). Természetesen nem. Civilek közé vannak beásva a Hamasz-tagok hát Izrael tüzel. A rengeteg civil áldozatért természetesen a Hamasz a felelős. Mert mindennek következmánye van. Ha tavaly nem rabolnak el embereket az a 40 000 palesztin még mindig él. Ne húzgáld az oroszlán bajszát és nem leszel halott.

Tudom, hogy nem kéne aktuálpolitizálni, DE:

Azért ez így végtelen leegyszerűsítése a konfliktusnak, ami nem tavaly október 7-én kezdődött, hanem úgy cirka 70 éve tart. Azért ilyet írni, hogy a 40000 civil  haláláért a Hamasz a felelős, miközben Izreael konkrétan népirtást követ el, erős... Nem akarom a terrorista Hamasz pártját fogni (isten ments), de remélem úgy értetted, hogy "a Hamasz IS felelős"

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.