Ugrás a kommentre

A Dagobah bolygó


Lenci

Ajánlott hozzászólás

És az mennyivel visz minket előrébb, hogy konvergenciát ezzel szemben már láttunk? (Anakin) Semmivel. Arról nem is beszélve, hogy a Jedi-rendben jól tudjuk, hogy voltak próbák a lovaggá avatás előtt. Azt hiszem egy ilyen próba tökéletesen beleillene közéjük, és így Yoda gond nélkül alkalmazhatta Luke esetében is.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem vallana Yodára, ha tréning közben beakarná csapni, ráadásul ugy hogy később ezt nem vallja be neki. Arról nem is beszélve, hogy a film "nyelvezete" is az ellenkezőjét bizonyitja: a barlang vészjósló jellege nagyon ügyesen kivan hangsúlyozva (az állati és egyéb neszek, a baljós hangulat stb.). Nyilván ha a mesélő azt akarná elmesélni nekünk, hogy Yoda látomást idéz elő arra valamennyire utalna... ennek hiján én is belemagyarázásnak érzem. Persze mint oly sokszor itt is több értelmezési lehetőség van, de ez a Yoda-látomás keltés nagyon elüt attól amit a film mutat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben sincs több belemagyarázás, mint a konvergencia dologban... Valóban a Jediket próbának veteték alá, amiket soha nem láttunk. Lehet, hogy Luke esetében is erről volt szó. Donáttal értek egyet.

 

Yoda pedig miért csapta volna be Luke-ot? :o Ez egy teszt volt, próba. Nem nevezném becsapásnak, mert az öncélú. Itt viszont nagyon sok haszna és értelme volt a próbatételnek, hiszen Luke javát szolgálta.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarrnal a pont :o

Donát: azt hiszem Bomarr mondta egyszer, hogy ha Lucas így gondolta volna, akkor azt megmutatja, tehát ha Lucas akarta volna, hogy a Jedik és Sithek képesek legyenek más embereknek, Erőhasználóknak a fejébe látomást adni, akkor azt bemutatja az előzményekbe, utózmányokban. Pl mekkora erő lett volna ez Sidious kezében, de még csak halvány utalás sincsen rá, márpedig amit Yoda tud, azt elméletben Sidious is tudja, hiszen körülbelül egyforma erősek. Ennél fogva (és amit Bomarr mondott) én kizártnak tartom, hogy Yoda idézte elő a látomást.

Na meg, én ilyen lovaggá válás előtti próbát sem láttam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jediket próbáknak vetették alá közvetlenül azelött, hogy lovaggá ütötték őket (ugyebár az ep.1-ben Obi-nak azt mondják, hogy még nincs kész a próbákra). Ám Luke nem áll semmiféle lovaggá ütés elött. Itt még csupán a tanulás közepén jár és amikor elmegy akkor is mondja Yoda hogy még tanulnia kéne. Tehát nem értem, hogy jönne ez ide.

 

És most direkt megnéztem a jelenetet: Yoda semmiféle arra utaló jelet nem csinál, hogy ő most meditál vagy koncentrál. Még csak be se csukja a szemét, ahogy azt a gép felemelésénél csinálja, vagy ahogy az ep.2-ben amikor elmélyed. Nyitott szemmel nézz bele a kamerába. Igy aztán nekem tényleg belemagyarázásnak tünik.

 

Dzséjt: minden szavaddal egyetértek :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván ha a mesélő azt akarná elmesélni nekünk, hogy Yoda látomást idéz elő arra valamennyire utalna...

Ebben van valami, nem is kevés :o Hát azt hiszem, a barlang tényleg a SW misztikumai közé tartozik :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De nem bámul bele a kamerába, és láthatóan koncentrál.

Láthatóan koncentrál? Yoda eddig bármikor mélyült el az Erőben becsukta a szemét. Hogy ne menjünk messzire, ott van pl. a gépkiemelés vagy éppen az ep.2-es erőfürkészés, amikor Anakin kaszabol; vagy az ep.3 végén miközben Obiékra várnak. Itt nem ilyen arca van; hanem csak néz maga elé búskomoran. Talán ha lehunyná a szemét az még egy kicsinyke utalás lenne erre a teoriára (bár önmagában még azt is kevésnek érezném), de még az sincs...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont ha már belemerül az Erőbe, ahogy te is írtad, ennyi erővel már kreálhatja is a látomást.

 

Attól függetlenül, hogy Yoda idézte-e vagy sem, a barlang mindenképpen próba volt, hiszen a mester is mondja: be kell menned oda. Tehát az egy próba volt, méghozzá azért, hogy Yoda felmérje, mennyit tanult eddig Luke. És ha már fel kell mérnie, miért ne használhatna olyan tesztet, amit már annak idején a Jedi-tanoncokon kifejlesztettek.

 

A barlang szerintem azért olyan, amilyen, mert Luke fél. Ezért bajlós hangulatú az egész. Ha bátran ment volna be, nem vitt volna magával fegyvert, akkor nem olyan lenne, mint a filmben. Nem tudom milyen lenne, de Yoda is megmondta: az van a barlangban, amit a fiú magával visz. Luke félelemmel ment be a barlangba, ez lett belőle.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak hogy mielőtt szó esne a barlangról, meg hogy be kell mennie, már érzi Luke, hogy arra valami nem jó dolog van (vagy már megint nem jól idézem fel a filmet, nálam ez nem lenne meglepő, de most nem tudom pontosan megnézni :) ). Egyébként nem rossz teória :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is megnéztem, Yoda amit vág, az marhára nem koncentráló fej. Pedig az utolsó képkockánál pauzáztam le. Sőt, megnéztem a Luke utáni jelenetet is, ott sincs koncentráló feje, és ott is nyitva a szeme. Yoda koncentrációja pedig tényleg mindig behunyt szemmel történik, ahogy Bomarr is mondta, ez kétségtelen tény.

 

Csak azt felejted el Dzséjt, hogy Yoda már 23 éve Qui-Gon tanítványa. Simán megtanulhatott ilyen dolgokat.

Nem te mondtad múltkor, hogy Qui-Gont túlspirázzák azzal, hogy ő fedezte fel a halhatatlanságot? Most meg te adsz neki ilyen különleges, eddig sehol nem látott képességeket, amiket megtanított Yodának? :):)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem te mondtad múltkor, hogy Qui-Gont túlspirázzák azzal, hogy ő fedezte fel a halhatatlanságot? Most meg te adsz neki ilyen különleges, eddig sehol nem látott képességeket, amiket megtanított Yodának? :):)

De én mondtam. Nem én adtam neki a képességeket, hanem Lucas. Nekem nem tetszik, hogy túl fontossá tették, de ha már így van, akkor ilyen dolgokra is megtaníthatta Yodát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez a teoria kiöli a misztériumot a jelenetből. Engem régen pont az fogott meg az egészben, hogy vannak helyek, amiket a sötét oldal ural. Van ebben valami hátbozongató...

 

Mellesleg Occam már a XIV. században megmondta: "Két elmélet közül az a jobb, amelyik egyszerűbb" :):)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ehh... meghallgattam Lucas audio-kommentárját és voilá; ime a harmadik teoria: se Yoda, se gonosz barlang csak és kizárolag Luke. Minden, amit látunk az ő fejében játszodik le, és ezaz a hely, ahol megküzd önmagával és a félelmeivel. Lucas többször is nyomatékositja: ez csak Luke félelme és látomása, és ezt tovább is magyarázza aztán...

 

Jelentem én maradok a gonosz barlangnál :):)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ehh... meghallgattam Lucas audio-kommentárját és voilá; ime a harmadik teoria: se Yoda, se gonosz barlang csak és kizárolag Luke. Minden, amit látunk az ő fejében játszodik le, és ezaz a hely, ahol megküzd önmagával és a félelmeivel. Lucas többször is nyomatékositja: ez csak Luke félelme és látomása, és ezt tovább is magyarázza aztán...

 

Jelentem én maradok a gonosz barlangnál :):)

Így van! Yoda, amikor a látomás után hümmög egyet, pont azt érzékelteti, hogy tud róla, megérezte. Nekem nyilvánvaló: az Erő tanította Luke-ot egy fontos dologra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem rossz Lucas verziója, de nekem egy kissé sántít, mivel nem igazán van rá utalás :) Ha egyszer látomás, akkor ez miért nem jön le a filmből? Baromira valóságosnak tűnik az a barlang és az egész szitu.

(Inkább nem szereték arra gondolni, hogy a készítéskor jó ötletnek tűnt az egész barlangosdi, és Lucas csak utólag próbál valami magyarázatot találni.)

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem rossz Lucas verziója, de nekem egy kissé sántít, mivel nem igazán van rá utalás :) Ha egyszer látomás, akkor ez miért nem jön le a filmből? Baromira valóságosnak tűnik az a barlang és az egész szitu.

(Inkább nem szereték arra gondolni, hogy a készítéskor jó ötletnek tűnt az egész barlangosdi, és Lucas csak utólag próbál valami magyarázatot találni.)

Mi más lehetne az egész jelenet, mint egy látomás? Luke Vaderrel harcol lasított jelenetben, miközben Yoda a közelben a botjával piszkálgatja a földet. Ez már régen is szerintem egyértelmű volt, a kérdés inkább az volt, hogy ez most minek volt köszönhető, és pontosan mi a jelentése?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A barlangon belüli esemény látomás (ez nem volt kérdés), de maga a barlang sem létezik az alapján, amit Bomarr ír Lucas kommentárjából. Nekem legalább is ez jött le belőle. Más az, hogy a harc látomás és más a barlang létezése vagy nem létezése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.