Ugrás a kommentre

Csillagászat, kozmológia, űrkutatás


Ajánlott hozzászólás

Hozzászólás ideje:
Hát nem olyan nagy, átkirándulnak, az embereiség amúgy sem tart ott, hogy ez el tudná fogadni :):D

De ők haza vágyódnak, és azt várják mikor jönnek értük. A múltkor lemaradtak, ezért költöztek át, hogy ha netalán ismét jönne egy földi űrhajó, azt bizton észrevegyék. :)

  • 2 héttel később...
Hozzászólás ideje:

Hamarosan kezdődik Horváth András előadása a polaris csillagvizsgálóban, "Az élet lehetősége és űrszondás keresése a Marson" címmel. ezen az oldalon megtekinthető élőben (jobb oldali részen, ajánlom a link megnyitását winampal).

Hozzászólás ideje:

Teljes holdfogyatkozás lesz szombatról vasárnapra virradó éjjel. ;)

Az adatok:

 

21:16 félárnyékos fogyatkozás kezdete

22:30 részleges fogyatkozás kezdete

23:44 teljes fogyatkozás kezdete

00:21 teljes fogyatkozás közepe

00:58 teljes fogyatkozás vége

02:12 részleges fogyatkozás vége

03:25 félárnyékos fogyatkozás vége

 

Origo-hír

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)
Az időjárás miatt kérdezem.

Időjárástól függetlenül a teljes holdfogyatkozás éjfél előtt-től egy óra előttig tart ;) Ekkor a legérdemesebb nézni :)

Szerkesztve: - MissKarrde
Hozzászólás ideje: (szerkesztve)
23:44-0:58. Ez a legjobb szakasz. De ha néha ránézel 21:16-tól, akkor láthatod miként fogy el.

Na. Erre voltam kíváncsi. Nincs nagy gyakorlatom az ilyesmiben. Múltkor a részlegest csak azért vettem észre mert a Holdciklussal azért nagyjából képben vagyok és gyanús volt.

 

Arigato.

Szerkesztve: - Szisz
Hozzászólás ideje:

Kimentem 23:40-kor megnézni, de 20 percig vonult át rajta egy felhőraj.Na nem baj, a lényeg hogy láttuk.

 

Egyébként 10 óra fele nagyon szép volt az ég, ahogy a hold megvilágította a felhőket, így egyfajta szívárvány jött létre körülötte.

Hozzászólás ideje:

Sajna nálunk egész este totál felhős volt minden, azért próbálkoztam csak későn, hátha addigra kitisztul. Du, mikor jöttek haza anyuék Ceglédről, mondták, hogy ott tűrhető idő van, nem is esett, ugyanakkor nálunk meg szakadt az eső délután.

Hozzászólás ideje:

Hát nem tudom, mit láttam; valamit. Éjfél előtt még néztem, nem folyamatosan. Egy darabig felhős volt és néha bukkant ki Hold a felhők közül. Nehéz volt megmondani épp hol tart. Később kitisztult az ég, a Hold itatós korong volt, kerek linzer, melynek tetejét megcsípte Isten és belemártotta a jeges kávé égbe. Azt hittem jobban kifeketedik. Úgy emlékszem a részlegesnél mintha ténylegesen fogyó holdnak nézett volna ki, most viszont látszott, hogy csak árnyék vetül rá. :):D

Hozzászólás ideje:

Sevilla-Barca meccs szünetében az operatőr megmutatta a félig már elfogyott Holdat. Akkor kimentem megnézni, néha lehetett látni, egy-egy pillanatra előbukkant a felhők közül, de sokáig nem néztem.

Meccs után meg elfelejtettem kimenni. :)

Hozzászólás ideje:
És ez változó, hogy mennyire?

Változó. Pl vulkán kitörés vagy más szennyezés után átlátszatlanabb a légkör. Van is egy ilyen skála, ami a holdofgyatkozás "sötétségét" helyezi el egy rendszerben. Azt hiszem Danjon skála a neve.

Hozzászólás ideje:
Változó. Pl vulkán kitörés vagy más szennyezés után átlátszatlanabb a légkör. Van is egy ilyen skála, ami a holdofgyatkozás "sötétségét" helyezi el egy rendszerben. Azt hiszem Danjon skála a neve.

Akkor lehet, hogy most annak ellénere hogy felhők takarták néha el tisztább volt maga a légkör és ezért nem látszott olyan sötétnek a Hold?

  • 2 héttel később...
Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

"NÉHÁNY GONDOLAT A TAVASZI NAPÉJEGYENLŐSÉGRŐL

 

 

Napéjegyenlőségnek nevezzük azt a két napot, amikor a Föld mindkét féltekéjén a nappal és az éjszaka hossza megegyezik: ekkor a Nap 90° magasan delel az Egyenlítőn, így a nappal és az éjszaka ezeken a napokon mind-két féltekén ugyanannyi ideig tart.

 

A tavaszi napéjegyenlőség napja március 21. (illetve március 20. ritkán március 19., a naptárrendszer és a föld mozgásának eltérései miatt) ez a csillagászati tavasz kezdete is egyben. Gergely napja a középkorban sokfelé tavaszkezdő, melegváró nap a Juliánus-naptár szerint a tavaszi napéjegyenlőség volt.

 

Mától kezdve hosszabbak lesznek a nappalok. Felébred a Föld. Érdemes figyelnünk, a valódi, természeti újév pillanatára ráhangolódnunk, hogy megérkezzen hozzánk is az az üzenet, ami megérkezik a fáknak, hogy tudják, itt az ideje rügyeket bontani. Ami megérkezik az állatokhoz, hogy tudják, itt az ideje az utódok nemzésének, a fogantatásnak. Ilyenkor fordul éber-termővé a Világ körülöttünk és itt az ideje annak is, hogy mi magunkat termőre állítsuk, felébredjünk téli pihenésünkből.

 

A tavaszi napéjegyenlőség ünnepe az igazi tavasz első napja. Ekkor egyforma hosszú a nappal és az éjszaka. Ezt már az ókori népek is megfigyelték. Minden természetvallás megünnepli ezt a napot, amikor a Természet felébred hosszú téli álmából, a Föld újra termékennyé válik, elkezdődhet a vetés, az ültetés, kihajtanak az ősszel földbe rejtett magok. Ami most éled, annak gyümölcsét élvezhetjük később.

 

A tavaszi napéjegyenlőség az újrakezdés ideje. Ilyenkor kezdődik a magvetés, palántázás. Ideje rendbeszedni kertünket. Ideje nagytakarítást rendezni lakóhelyünk, életünk minden területén, hogy megtisztulva fogadjuk a beköszöntő új időszakot. A tavaszi nagytakarítás sokkal többet jelent egyszerű fizikai munkánál. Szabaduljunk meg minden fölöslegesen felgyűlt tehertől, szennyeződéstől, az elmúlt hónapok káros lerakódásaitól.

A megtisztulás után képessé válunk az új, a friss, a termékenyítő befogadására.

*** * ***

Március 21-én érkezik vissza látszó évi útjáról a Nap a Kos csillagképbe eső Tavaszpontba, ahonnan az elmúlt év március 20-án pályájára indult. Ismét eltelt egy esztendő. Ezen a napon pontosan keleten kel és nyugaton nyugszik: egyforma a nappal és az éjszaka hossza.. A hosszu tél után sokunk számára ez az év egyik legremény-telibb, a (csillagászati ) tavasz kezdetének napja, amelyhez számos, főként az újjászületésre vonatkozó elgondolás társul. Az is eléggé közismert és valamiként szerepel is tavaszi várakozásaink között, hogy a napéjegyenlőséget hamarosan követi az igen gyakran még márciusban, sok esetben pedig csak áprilisban beköszöntő húsvét.

 

Asztrológiai szempontból ez az a pillanat, amikor a nap belep a Kos jegyébe, így ez az asztrológiai év első napja. A Kos az első tavaszi jegy. Kirobbanó erejével elsöpri a tél maradványait. A téli napforduló óta egyre növekvő nappalok hossza elérte az éjszakák hosszát és a tavaszi napéjegyenlőségtől, egészen az őszi napéjegyenlőségig.

 

A Kos jegy tüzes, kardinális minőségű, kiáradó, harcias megjelenésű. Uralkodó bolygója a Mars, az idetartozó testrész a fej és elsősorban a homlok. A Kos alkati sajátossága ? ami ebben az időszakban bárkire jellemző lehet ? a forróvérűség, hirtelenkedés, támadékonyság vagy harag. Mindezeknek testi szinten a gyulladások, lobok, lázak, sebek, fekélyek lehetnek a mutatói.

 

Természetesen mint mindennek, ennek is mely belső jelentése van, mely megtapasztalható. Asztrológusunk szerint a mai nap egyszerre van jelen bennünk az álmodozó és a temperamentumos minőség. Lehet, hogy ennek segítségével könnyebben, s több oldalról tudjuk megközelíteni problémáinkat. Használjuk ki ezt az időt arra, hogy kívül és belül rendbe rakjuk magunkat. Tisztítsuk meg lakásunkat, és saját magunkra is szánjunk több időt. Ha gyermeket szeretnénk, arra is jobban készülhetünk a mai napon, testben és lélekben egyaránt.

*** * ***

 

Jön a tavasz. A kifelé-figyelés ideje. Ekkor már véget ér a böjt. Ami kitisztítja a testet és jól érezzük magunkat benne. Túléltük a telet, ami nem mindig magától értetődő. Elkezdhetjük idei terveink megvalósítását. Amit a Világegyetemmel harmonikusan, éberségünk fényét fennen ragyogtatva érdemes cselekednünk. A kapcsolatot növényeken keresztül legkönnyebb megteremteni. Bolygónk legöregebb lényei akkor is itt voltak, amikor mi még nem, és várhatóan túl is fognak élni bennünket. Szédítő távlatok hajladoznak egy pitypangban akár. Csak figyelmünkre várnak.

*** * ***

Népszokásaink őrzik Villő Istennő emlékét. Villő, haját virágokkal és zöld ágakkal, testét kagylókkal díszítő tündérleány, aki elhozza a tavaszt. Villő Istennő jelenik meg a villőzés alkalmával házról házra hordott szalag-okkal vagy festett tojásokkal díszített villőág, amely elhozza a tavaszt, miután a kiszebabával kidobták a telet

a vízbe. Vízben cserél helyet a két Istennő, vízben tűnik el az egyik és vízből emelkedik ki a másik, aki figyel-münket belülről ismét a külső világba irányítja. A téli, lecsendesült időszakban befelé figyeltünk, szembenéz-tünk lelkünk mély kútjába elrejtett érzéseinkkel, azokat magunkhoz öleltük, megértettük mit üzennek nekünk és most itt az ideje, hogy velük új teremtésbe kezdjünk.

 

Mielőtt Villő áldásával növekedni kezdenek elvetett magjaink hívjuk az Ő ajándékának, a víznek a megtisztító erejét tisztítson meg minket, gyógyítsa érzelmeinket. Ez az ősi szokás bújik meg ma is a húsvéti locsolkodás mögött, a régen minden bizonnyal tavaszi napfordulóhoz kötődő szokás a kereszténység hatására kapcsoló-dott össze a húsvét ünneplésével.

 

Villő színe: kék, zöldeskék, türkíz

Villő helye az évkeréken: kelet

Villő szent állatai: vízimadarak, gólya, fecske, halak, bálnák és delfinek

Villő talizmánjai: kehely, tojás, kagyló

*** * ***

Március 21-én teljes az egyensúly a nappal és az éjszaka, a külső és belső világ, férfi és nő között. Ezt az egyen-súlyt a Kárpát-medencében a Víz Úrnője hozza el nekünk. A víz - az Istennő vére - éltet minket, táplálja a föld-eket, az elvetett magokat és tisztít.

 

A tavaszi napforduló Úrnője jelenik meg Gyümölcsoltó BoldogAsszonyunk alakjában is. Ő a termékenységet és a növekedést segítő Istennő, megérinti, beoltja a gyümölcsfákat és azok termést hoznak, gyümölcsöt érlel-nek érintése nyomán. Gyümölcsöltó Boldogasszonyunk növekedésre indítja a mezőt, visszahozza a fecskéket és gólyákat, sőt tiszteletére a hal is felveti magát a vízben.

*** * ***

Némelyik wicca-hagyomány a Zöld Istennőt és a Zölderdő Urát ünnepli ilyenkor. Az istennő termékennyé teszi a Földet, felébreszti Őt mély álmából, az Istenség pedig segít fölnevelni, érlelni a termést. Járja a zöldülő mezőket, öröme telik a természet bőségében.

*** * ***

A tavaszi napéjegyenlőséggel egyre hosszabbodik a Nap útja, s ez jelenti a fény, a Nap feltámadását. Nagyon sok népnél gazdag hiedelem és szokáskincs kapcsolódott a tavasz beköszöntéséhez. Sok nép teremtett olyan istent magának, kinek élete, halála, feltámadása a tél, nyár természeti ritmusát követi.

 

Ők jelképezik az emberek örök reményét a megújulásban, a feltámadásban és sorsuk jobbra fordulásában.

A feltámadás gondolata mély emberi vágy - az élet győzedelmeskedjen a halálon, az elmúláson."

 

 

Kaptam egy kedves barátomtól, volt tanáromtól.

Szerkesztve: - Szisz
Hozzászólás ideje:
Az asztrológia részt leszámítva, remek kis gyűjtemény!

Az asztrólógiát is úgy tekintsd mint mítoszt, archetipust, függőleges gondolkodást. Amúgy is régebb óta van mint az asztronómia, abból nőtt ki. :)

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.