Ugrás a kommentre

SW könyvek


Darth Revan9

Ajánlott hozzászólás

A TCW-s topikban írtak után kíváncsi lennék a Karen Traviss féle mandalore sztorira. Miben különbözik a TCW-s verziótól, illetve miért nem fér össze vele?

Csak nagy vonalakban ismerem Traviss koncepcióját.

Ő egy teljesen harcos kultúrát kezdett el kidolgozni a Republic Commando regényekben. Harcos-törzsi kultúra jellegű a dolog, nem pedig olyan pacifista, mint Satine kormánya. Jango Fett is részt vett a klónok kiképzésében, sok mandis dologra megtanította őket. Több mandi harcos csoport, illetve klán is érkezett az EP2 előtt a Kaminora, akik szintén részt vettek a kiképzésben. Mandalore bolygó pedig tele van dzsungelekkel, sivatagokkal, szinte törzsi keretek között élnek ott.

Most már összemosták a két dolgot egy kiadványban. Mandalore bolygón a fejlett nagyváros és pacifista kormány mellett megtalálható a régi Mandalore képe is, csak a bolygó más részein. Gondolom, akkor a harcos törzsi csoportok is megmaradtak, csak ők nem tagjai sem a Halálőrségnek, sem Satine kormányának.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kösz a választ.

Ennyi alapján nekem nem tűnik összeegyeztethetetlennek a 2 verzió. A könyv szerint, Mandalore egy harcos nép volt, a bolygójuk pedig erdős, sivatagos. A TCW ezt nem cáfolta meg. Létrejött egy pacifista csoport, akiknek valami módon sikerült átvenniük a hatalmat, a harcéhes katonákat pedig száműzni a holdra. Az erdős, sivatagos felszínt sem látom megdőltnek, mert lehet, hogy később építettek ki - rövid időn belül - komplett városokat. De gondolom a könyvben sem úgy volt leírva, hogy Mandalore csak és kizárólag erdős, illetve sivatagos bolygó. A felszerelésük alapján eleve nem lehetnek túl primitív nép, persze ez nem zárja ki a nomád életmódot.

De ha a könyvben elhangzik valami, ami tényleg homlokegyenest megy a TCW-ben látottakkal, akkor bocs, mint mondtam, a szóban forgó EU művet nem ismerem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most nemrég olvastam valahol, hogy az egyik enciklopédiás kiadványban összemosták Traviss és a TCW-s mandalóri elképzelést. Akkor elvileg már megvan a retcon.

Legalább így be lehet majd fejezni az Imperial Commando-t. Csak meg kell várni mi lesz Mandalore sorsa a TCW végén. Remélem Satine kormánya megnő és pacifisták mennek a süllyesztőbe.

Tudtommal már biztos, hogy nem lesz IC 2. Traviss kilépésekor még szó volt új íróról, meg a TCW-hoz illesztésről, de tavaly nyár folyamán már mintha hivatalosan is megerősítették volna a kaszát. Mindenhol "cancelled"-ként hivatkoznak rá. Szóval a RepCom sztori nagy valószínűség szerint befejezetlen marad. Talán jobb is, úgy se lenne ugyan az, mintha Traviss írta volna.

 

 

Valószínűleg a TCW negyedik évadja is ebbe az irányba halad majd. Egyébként azt írtad, hogy a TCW-sek valószínűleg egyáltalán nem olvasták Karen Traviss könyveit, amit szerintem kétlek. Ugyanis emlékszel, amikor a Death Watch merénylő leugrott és haldokláskor az úgynevezett "concordiai dialektusban" beszélt? Azt egy az egyben a Traviss és a Republic Commando által írt mandalori nyelvből emelték át.

Gyakorlatilag Traviss dolgozta ki rendesen a kultúrát, és még egy többé-kevésbé használható nyelvet is kitalált nekik. Persze nem olyan komolyat, mint Tolkien a tündéknek, de egy klingonhoz közeli szinten. Nem csak szavak, hanem vannak nyelvtani szabályok is.

 

 

 

A TCW-s topikban írtak után kíváncsi lennék a Karen Traviss féle mandalore sztorira. Miben különbözik a TCW-s verziótól, illetve miért nem fér össze vele?

Traviss szerint (az első 4 RC könyv alapján, az IC-t még nem olvastam) a mandaloriaiak klán alapon szerveződő, nomád "nép", akik legsűrűbben a Mandalore-on és a környező rendszerekben élnek, modern társadalmi értelembe vett egységes irányítás, de különösen központi kormányzat nélkül. Többségük zsoldosként és fejvadászként keresi kenyerét.

A "nép" azért van idézőjelbe, mert nem úgy nép, mint pl a gunganek, vagy a kaminoiak, hanem egy közös kultúra szerint élő - nagyon nagy - csoport. A mandaloriaiaknál nem számít a faj, a származás, vagy a földrajzi élőhely, hisz a páncélban ugyan úgy néznek ki. Soraikbam lehet rodián, zabrak, vagy bárki, még ha a többségük ember is. Születni sem kell közéjük, később gyerekként, vagy felőttként is befogadják az "embert". Összességében tehát - a sors fintoraként - leginkább a jedikhez lehet őket hasonlítani.

Fentiekből kifolyólag még az azonos fajú tagok is olyan genetikai változatosságot eredményeznek, ami alapján elképzelhetetlen egy olyan szinten egyen kinézetű, "árja" jellegű társadalom, mint ami a TCW-ben megjelent. Hisz ott még a renegát Tor Vizsla is olyan fizikai jellemzőkkel bírt (fejforma, testfelépítés stb.), mint a többiek.

A történelmi, társadalmi-politikai kérdések is elég kuszák, mert Satinék, a pacifistákkal vagy nem a társadalom többségét adják (mint ahogy azt sugalták a látottak), de akkor meg miként uralhatják (főleg szép szóval) és képviselhetik a galaxis felé a bolygót, "országot"? Vagy pedig, ha ők a többség, akkor az eddig ismert (pl. Jango sorsából) mandalore "történelem", a polgárháborúval nem más, mint - leegyszerűsítve - két fegyveres utcai banda vetélkedése. Ami egyúttal lenullázza a Jangon és Bobán keresztül épített kiemelkedő harcos nép mítoszt is.

 

Vagyis olyan alapvető eltérések vannak, amiket szerintem egyáltalán nem, vagy csak nagyon-nagyon erőltetve lehet összehozni.

 

 

A "hivatalosan" elfogadott dolgokról egyébként hol lehet tájékozódni? Mondjuk szerintem eleve röhej hivatalos verzióról beszélni azok után, hogy a sw.com-on a régi Database helyetti Encyklopedia két sor alapinformáció után egyszerűen csak egy link a Wookie-ra. :pfff:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Láttam a cancelled felitratot több helyen is. De szerintem nem végleges. Talán megvárják, míg a TCW befejeződik, hiszen akármi történhet még és nem akarnak újabb bonyodalmakat emiatt.

Naja, a Plagueis könyv se volt örökké cancelled.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Láttam a cancelled felitratot több helyen is. De szerintem nem végleges. Talán megvárják, míg a TCW befejeződik, hiszen akármi történhet még és nem akarnak újabb bonyodalmakat emiatt.

Sue Rostoni válaszai rajongói kérdésekre a könyv kapcsán:

 

Juli 6 2010:

Last of the Imperial Commando books --- We're seriously considering abandoning this. The time between the two books is going to be years and we're not sure enough people will still be interested in it to warrant the writing. We have something else in mind, though, something that I know many of you have been wanting for years. So hopefully you'll be happy with the change. As soon as I can, I'll give you more details.

 

Juli 19 2010:

Yes, ImpCom2 is canceled. I'm hoping we can find a place in some other upcoming book to tie up the loose ends in a way that works. It will be replaced by another paperback and I hope to be able to release information on that one soon. I'm not sure what "soon" means though!!!

 

Itt olvastam:

http://www.clonecommandos.net/

Az eredeti linkek már nem élnek, de az oldal témája alapján nem nagyon van náluk jobban képben senki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kösz a kimerítő választ, Llew.

Még így sem mondanám 100%-ig azt, hogy ütközik a kettő, persze valóban kissé erőltetett magyarázat, de nem lehetetlen. Elképzelhető, hogy a mandalore nép két részre oszlott. Az egyik csoport megmaradt a hagyományőrző, harcos tradícióknál, a másik pedig inkább pacifista elveket kezdett el vallani. A való világból is tudhatjuk, hogy egy rendíthetetlenül egységesnek tűnő nép is több részre tud bomlani, az SW világában sem tartom ezt kizártnak. Meg aztán, a Lázadók is maroknyian voltak a hatalmas Birodalmi Hadsereg ellen, mégis győztek végül. Szóval, én nem tartom lehetetlennek az összeegyeztetést, persze kell hozzá némi képzelőerő, ami sokaknak talán erőltetetten hat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

a vateran van a jedi novendekbol 4 darab 1700- 2000 ft ig fixert avagy 30.000 az egesz . na de a legszebb 69 db konyv 220.000 ftes a java ebben sincs benne

kerdm en akkor az eddig megjelent 82 menyit erhet?

nekem hozzavetolegesen kb 700-800,euroba kerult viszavasarolni az elegett magyarnyalvueket az angolt es nemetet mar megsem veszem az horibil

 

 

bocsi nem ertem miert teszi ide:) kukuljak meg ha ertem neha ezt a z oldalt neha oszevisza megy amit irok

Szerkesztve: - Hunner
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azok után, hogy eddig a SW-ben minden nép elég egységes volt (huttok = gengszterek, nemoidiaiak = kapzsi kerekedők, stb.) 1-2 kisebb csoporttól vagy egyedtől eltekintve, fura, hogy pont a mandaloriaiak oszlanának meg teljes társadalmi szinten.

Az új verzió Star Trek hasonlattal olyan, mintha a klingonok egyszer csak letettek volna a harcos életvitelről és elmentek volna vulkáni filozófia tanárnak, vagy bajori papnak.

 

 

a vateran van beloluk 4 darab 1700- 2000 ft ig fixert avagy 30.000 az egesz . na de a legszebb 69 db konyv 220.000 ftes a java ebben sincs benne

kerdm en akkor az eddig megjelent 82 menyit erhet?

nekem hozzavetolegesen kb 700-800,euroba kerult viszavasarolni az elegett magyarnyalvueket az angolt es nemetet mar megsem veszem az horibil

:? Ez most kinek szól és mi kapcsán?

Szerkesztve: - Llew
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azok után, hogy eddig a SW-ben minden nép elég egységes volt (huttok = gengszterek, nemoidiaiak = kapzsi kerekedők, stb.) 1-2 kisebb csoporttól vagy egyedtől eltekintve, fura, hogy pont a mandaloriaiak oszlanának meg teljes társadalmi szinten.

Az új verzió Star Trek hasonlattal olyan, mintha a klingonok egyszer csak letettek volna a harcos életvitelről és elmentek volna vulkáni filozófia tanárnak, vagy bajori papnak.

A TCW ebből is szeret sportot űzni. Már a Kereskedelmi Szövetség és az IG Bankár Klán sem áll egységesen a CIS oldalán, csak egy részük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A TCW ebből is szeret sportot űzni. Már a Kereskedelmi Szövetség és az IG Bankár Klán sem áll egységesen a CIS oldalán, csak egy részük.

Ezért mondom, hogy szerintem - ha nehézkesen is - de megfér egymás mellett a 2 elképzelés.

Amúgy a Kereskedelmi Szövetség a Senate Spy-tól már egységesen a CIS oldalán áll.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De most, hogy belegondolok gyenge lábakon áll Rostoni véleménye. Szerinte ennyi év távlatából nincs értelme folytatni, de 13 év után az utolsó 9. X-szárnyúak után most jön egy 10? Hogy is van ez? Meg kéne kérdezni tőle. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

na de a legszebb 69 db konyv 220.000 ftes a java ebben sincs benne

kerdm en akkor az eddig megjelent 82 menyit erhet?

Ha már itt tartunk, hogy mennyit érhetnek, jó lesz, ha otthon nem reklámozom, hogy az egyik polcomon több százezret érő gyűjtemény van (a java benne van, csak egy-két amúgy sem nagy szám hiányzik) :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezért mondom, hogy szerintem - ha nehézkesen is - de megfér egymás mellett a 2 elképzelés.

Amúgy a Kereskedelmi Szövetség a Senate Spy-tól már egységesen a CIS oldalán áll.

De papíron még mindig a Köztársaság pártján állnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De papíron még mindig a Köztársaság pártján állnak.

Azok után, hogy Lott Dod ki akarta nyírni Amidalát? A minimum, hogy kivágták az egész delegációt a Szenátusból, ezt biztos nem magyarázta ki a neimoidi. Előtte még rá tudta fogni, hogy csak Gunray és követői állnak a CIS oldalán, de az említett epizód után ezt nem hiszem. Így nehéz elképzelni, hogy a Köztársaság továbbra is megtűrne a sorai közt akár egy neimoidit is.

Bár ez itt már egy kicsit OFF. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azok után, hogy Lott Dod ki akarta nyírni Amidalát? A minimum, hogy kivágták az egész delegációt a Szenátusból, ezt biztos nem magyarázta ki a neimoidi. Előtte még rá tudta fogni, hogy csak Gunray és követői állnak a CIS oldalán, de az említett epizód után ezt nem hiszem. Így nehéz elképzelni, hogy a Köztársaság továbbra is megtűrne a sorai közt akár egy neimoidit is.

Bár ez itt már egy kicsit OFF. :)

Márpedig nem, mert mint ugye tudjuk, a harmadik évad második felééig ugyan össze-vissza vannak az epizódok, de kijelentették, hogy a Senate Murders van a legkésőbb és annak az egyik előzménye ugyebár a Heroes On Both Sides, ahol Lott Dod még mindig a Szenátus "tiszteletre méltó" tagja, akárcsak a Bankár Klán és a Techo Unió képviselői, Nix Card és Gume Saam. És ez az ördögi triumvirátus (egy kis kikacsintás A Jövő Látomása felé, hogy ne legyen teljesen OFF a hozzászólásom.) továbbra is kavarja a sz*rt a Szenátusban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg nem semmi ára van. :o Oké, hogy valószínűleg, gyönyörű papírra nyomták, szép színes és igényes kiadás, de 12 rugóért legalább magyarra lefordíthatták volna a hozzám hasonlók kedvéért. Bár valószínűleg, most egyébként sem tudtam volna megengedni magamnak. Épp laptopvásárlás előtt vagyok, és még a TCW 2. évadját is meg szeretném venni DVD-n.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sokadszor csodálkozom az ilyesmin, és nem értem, hogy az online vásárlás korában miként gondolja egy üzlet komolyan az ilyeneket.

Persze nyilván átgondolják, és mivel a kereslet határozza meg az árakat, úgy vannak vele, hogy ha ennyiért is elmegy, akkor miért ne adják ennyiért. Vagyis végeredményben igazából a vásárlókat nem értem, hogy miért hajlandóak ennyiért megvenni. Viszont, ha valaki a saját pénztárcájának az ellensége akkor tegye.

Amazonról (USA, vagy UK) rendelve eredeti áron is max. ~9000, de szinte folyamatosan akciós. Most nem a legjobban, de most is csak ~7000 körül van. ~10000-ért itt van akkor is, ha az ember mást nem rendel (akkor ugye oszlik a szállítási költség).

A linkelt üzlet is pesti így sokaknak nem elérhető, akkor még erre az árra is jön posta, szóval végképp agyrém.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én se értem miért ennyi.

Tényleg lefordíthatták volna. Csak valószínűleg az ehhez hasonló kiadványok magyar nyelvű kiadásának költsége máshol van. Hogy hol azt nem tudom, a Szukitsnál nem az fix.

Szerintem a Beho nagyon pofára fog esni. Ennyi pénzért nem sok mindenkinek kell. Én se veszem meg, pedig imádom az ősi időket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

[quote

]

Én se értem miért ennyi.

Tényleg lefordíthatták volna. Csak valószínűleg az ehhez hasonló kiadványok magyar nyelvű kiadásának költsége máshol van. Hogy hol azt nem tudom, a Szukitsnál nem az fix.

Szerintem a Beho nagyon pofára fog esni. Ennyi pénzért nem sok mindenkinek kell. Én se veszem meg, pedig imádom az ősi időket.

 

 

De csak ha az idegennyelvű könyvpiacot nézzük, akkor is irreális az árrés. Igaz, más könyveknél is képesek ezt eljátszani (egy sima paperback könyvet láttam már bookline-on 6500 pénzért, közben Amazonon jó esetben a feléből kihozható).

Ahhoz képest meg, hogy egy amerikai nyomású sima regényt is simán megéri átszállítva (aki ráteszi a hasznát) itthon kiskereskedelmi forgalomba hozni (amely az árrés legnagyobb részét lefedi) a magyar kiadású könyveknél látványosan olcsóbban árulni, tényleg elvetélt akciónak tűnik ennyiért még egy ilyen formátumú albumot is több tételben kitenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Mi Sith-ek láthatatlan ellenségek vagyunk, mondta Tenebrous fiatal tanítványának. Baljós árnyak. Régen a Sith-ek páncélt hordtak, mi köpenyt viselünk. Az Erő sokkal jobban áthat minket, ha láthatatlanok vagyunk. Jelenleg azzal érjük el a legnagyobb hatást, ha titokban tartjuk a kilétünket. A bosszúnk nem leigázáson alapszik, hanem fertőzésen."

 

Jó ez a részlet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.