Ugrás a kommentre

R2-D2 & C-3PO


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Kicsit nagyobb távlatokban is essék szó a két robotról, ne csak a technikai oldalról. :lol:

 

Lucas egy új érzéssel ruházta fel R2-t és C3PO-t az előzmények által, csakúgy mint a főbb szereplőket, és a történetet magát is. Így a két droid is sokkal mélyebb egyéniséget kapott. Régen két hűséges társ volt, akik a szerencse folytán kerültek a hősök mellé. Múltjukról szinte semmit nem tudtunk.

Lucas persze mindig mondta, hogy a történetet nagyrészt a két robot szemén keresztül látjuk, de eddig nem igazán értettem miért. Most már azonban egyértelmű. :D

 

R2, Padmé droidja az első három részben, C3PO pedig Anakin gyártmánya. Végigkísérik ezt a két szereplőt a történeten, sőt, miután meghalnak, a gyermekeik mellé kerülnek. Engem mindig meghat kicsit, amikor ezt a két droidot Luke és Leia társaságában látom. Mintha a szüleikkel lennének, vagy legalábbis azok "szellemeivel", akik oltalmazzák őket (sokszor megmentik a gyerkőcök életét. Gondoljunk csak a hulladék zúzóra). Főleg R2 emelkedik hatalmas magasságokban, mert gyakorlatilag mindenről tud. Mégis csendes, és maximum C3PO-t ugratja néha. :D A szószátyár protokol droid pedig az EPIII végén él át tragédiát, amikor törlik a memóriáját. Pedig addig már sokat tanult, ráadásul űrhajót is tudott vezetni. Az EPVI végére sehol sincs ettől a szinttől. :clap:

 

A lényeg, hogy ma már másabb szemmel nézek rájuk mint korábban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Zed Zero mondta egyszer: "R2 nekem ne legyen mindenttudó."

Pedig valahol R2 mindig is mindenttudó volt. Mindig többett tudott, mint más és a kis számító kukamatyi mindig csak annyit osztott meg társaival, ami ahhoz szükséges, hogy ő elvégezze, amit kell. Az ep4-ben szinte az orránál fogva vezeti C-t és Luke-ot, hogy eljusson Benhez. Az Ep5-ben csak ő tudta, hogy a Falcon hiperhajtóművét lecsapták. Az ep6-ban ő ismerte Luke tervét, C nem. Mindig is ő volt képben, 3PO meg sodródott vele.

És akkor C-3PO memória törlése. Sokáig nem tetszett a dolog. Kedveltem az ep1-2-3 C-3PO-ját. Nem panaszkodott, tudott űrhajót vezetni, szóval barátságosabb volt, de a fölényeskedése ott is megvolt. Erre jött az ep4-5-6 C-3PO-ja, akit meg az ep2-ig nem is kedveltem. Baromira fölényeskedő, állandóan sipákoló és utál űrhajón lenni. Szóval nem tetszett, hogy egy jó C-3PO-t kicseréltek egy rosszra. Aztén megbékéltem vele. Miért? Egyszerű, a Star Wars világában mindenki fejlődik valahová. Anakin Vaderré, majd vissza. Solo csempészből a Lázadók vezére lesz. Luke forrófejű kölyökből megfontolt Jedi lovag. Leia akaratos, kicsit pökhendi hercegnőből a szeretteiért bármit elviselő harcos. Obi-Wanból forrófejű padawanból bölcs Jedi mester. Stb... C-3PO ellenben droid, és azok nem fejlődhetnek akár hogy, hiszen elvben nem élő, érzelmek helyett programjai vannak, amik nem módosulnak külső behatás nélkül. Tehát C-3PO fejlődéséhez külső behatásra volt szükség. Akár hogy is nézzük, C-3PO elég vidám figura volt az ep1-2-3-ban, még akkor is, amikor aggódott. Aztán ahogy bekövetkezett a tragédia, elvégre gazdái meghaltak vagy gonoszak lettek, meghasonlott, eltűnt a kedélyessége, paranoid aggódás lett rajta urrá, ezért is sopánkol később és szeretné kerülni a kalandokat. Ezt a jellemfejlődést azonban egy gépnél csak program átírással lehet elérni.

De végül is ez nem is olyan szokatlan, mert ha azt vesszük, Anakin programját is átírta Palpatine, csak nem ilyen direkt módon :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor C3PO programját átírták, szinten majdnem a nulláról kellett kezdenie. Kb. arról a szintről, ahol a tatoinon volt, amikor Anakin bekapcsolta. Ez pedig eléggé nagy érvágás lehetett neki. Nem hiába jajjgatott. Ez olyan mintha rengeteget tanulnék, ráadásul repülőt is tudnék vezetni, majd egyszer csak törölnék az agyamból ezeket a részeket, és kezdhetném alapszinten.

 

R2 itt is gonoszkodik kicsit, hisz kineveti társát. :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem 3PO is kb úgy működik, mint egy pc. Vagyis az alapprogramot nem lehet kitörölni, formatálni, ami a protokoll és az etikett.

Csak az emlékeit törölték, az alapprogram megmaradt, sőt bővítették egy tolmács programmal és 6 millió nyelvvel Leiának, hisz az 123-ban nem dicsekedett, hogy mennyi nyelvet tud.

Szerintem Anakin volt olyan jó szerelő, hogy beépített C-3PO olyan modulokat vagy program módosításokat, hogy fogékony legyen az érzelmekre. Persze nem olyan szinten, hogy érez valamit, hanem egyes dolgokat megért.

Mondja is az ep2-n R2-nak, hogy ő érti az embereket, ezért ő a főnök.

Az SW világában el is tudnék képzelni olyan programokat robotokat akik az emberi érzelmeket megértik legalább olyan szinten, hogy amit belétápláltak felismer és következtetéseket von le. Pl mikor az ep3-ban többször is megkérdi Padmétól mi baja, meg segíthet-e. Ott valamilyen szinten tudatában van az emberi érzelmeknek. De mondjuk egy HCS-n mászkáló droid tök érzéketlen ilyen szempontból.

Szerintem ez is megmaradt benne ezért is aggódik gazdáiért, de pl szerintem rangsort is állít kit kedvel jobban, mert Soloért nincs oda, hisz többször is beszólt neki, nem is volt annyira letörve mikor befagyasztották, ellenben mikor Leiát meglövik az Endoron, ott felfokozottabban érdeklődik hogylétéről.

 

Ahogy az emberi érzelmeket is le lehet vezetni kémiai képletekkel, 3PO érzelmeit pedig programok működésére, azon túl 1-ekre és 0-ákra lehet vissza vezetni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak az emlékeit törölték, az alapprogram megmaradt,

Ennél azért sokkal többet veszett C3PO. És nem csak az emlékeit, hanem pl. azt, hogy simán elvezet egy csillaghajót. A törlés után olyan kis nyápic lett, pedig előtte kevésbé volt az szerintem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk az ep4-5-6-ban soha sem állítja, hogy nem tud űrhajót vezetni, csak hogy utálja az űrrepülést. Sőt, a Falcon javításában élénken közreműködött, hibajelentést mondott (mikor levállt a hátsó védőpajzs), ráadásul mindenkinél előbb észrevette, hogy a hiperhajtóműnek sanyi, tehát a hajókhoz továbbra is ért, még jobban is, mint az ep1-2-3-ban (zárójelben megjegyzem, a Shadow of the Empire című könyvben ő vezeti hőseinkhez a Falcont, de ez EU).

Nyápicnak sem mondanám, hiszen azért sokat tett ő is. Lazából hazudott a rohamosztagosnak, figyelmeztetni akarta Soloékat a bespini rohamosztagosokra, odacsalta a csapdába a rohamoszikat az Endoron, csak mindezt sipákolás mellett. Kicsit olyan, "mindent megteszek, csak azért is nyafogok, mert nekem az jó" üzzemmódban volt.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ennél azért sokkal többet veszett C3PO. És nem csak az emlékeit, hanem pl. azt, hogy simán elvezet egy csillaghajót. A törlés után olyan kis nyápic lett, pedig előtte kevésbé volt az szerintem.

Én az űrhajó vezetést is emléknek tartom, hisz eredetileg nem tudott vezetni, hanem később tanult/tanították meg.

Szóval minden tanult dolog amit a memoriájában volt törölték, ilyen volt a repgép vezetés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sőt, a Falcon javításában élénken közreműködött, hibajelentést mondott (mikor levállt a hátsó védőpajzs), ráadásul mindenkinél előbb észrevette, hogy a hiperhajtóműnek sanyi, tehát a hajókhoz továbbra is ért,

Szerintem ezeet azért tudta, mert 6millió közlési formában járatos.

Azt is mondja, hogy milyen furcsa dialektust használ a hajó, vagyis nem azért ért hozzá, mert beletápláltak az agyába egy szerelő programot, hanem azért mert a hajó a maga módján elmonta. Owen is ezért vette meg, mert ért a párologtatók nyelvén is.

Ezeket szerintem csak tolmácsolta és nem csavarkulccsal a kezében jött rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ezeet azért tudta, mert 6millió közlési formában járatos.

Szerintem is inkább a hajóval kommunikált (ami megint nagyon érdekes, hisz akkor a Falcon is intelligens gépezet? :D ), és az érdekes dialektust is sejtem, főleg ha olyan, mint gazdájáé. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ráadásul mindenkinél előbb észrevette, hogy a hiperhajtóműnek sanyi

Nekem úgy rémlik hogy Artutól tudta meg mert az dumált a bespini központi géppel. 3PO még le is cseszte hogy ne álljon szóba idegen gépekkel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem úgy rémlik hogy Artutól tudta meg mert az dumált a bespini központi géppel. 3PO még le is cseszte hogy ne álljon szóba idegen gépekkel.

Dzséjt arra a jelenetre gondolt mikor elindulnak a Hoth-ról.

Nem jó a hiperhajtómű, Ha mondja akkor baj van, irány az aszteroida mező.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A lényeg hogy hallgattak rá és nem küldték el a sunyiba.

Most már tiszta. A hangárban Han dirigál Csubinak a Falcon meg szikrázgat 3PO meg Artuban próbálja tartani a lelket hogy Luke előkerül.

A sok dumájával megszédíti az embert.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Először akkor akar szólni a rossz hiperhajtóműről, mikor beszálnak a Falconban a Hothon. Akkor Han gorombán rámutat, és C-3PO inkább csak annyit mond, hogy "Szóra sem érdemes." Aztán mikor később fénysebességre akarnak ugrani, megint megszólal, hogy "De uram!" és akkor lerohad a hajtómű és jön "Hogy már korábban észrevettem, hogy a hiperhajtómű nem működik."

Szegény C, mindig pofázik fölöslegesen, de amikor érdemi mondandója lenne, máris belé folytják a szót :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Először akkor akar szólni a rossz hiperhajtóműről, mikor beszálnak a Falconban a Hothon.

Az éjszaka megnéztem azt a részt ha már belekotnyeleskedtem. :)

A Bespinről eljövet meg talán azért cseszegeti Artut mert nem ő vette észre hogy kikapcsolták a hajtóművet. Irigykedett. :)

Szerkesztve: - Rog Ertay
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Hamarosan megjelenik Jonathan Rinzler, 'Making the Star Wars" című könyve, melyben sok érdekesség lesz olvasható. Sok 1970-es vázlatból is merít a könyv, az egyikben például C3PO-ról olvashatunk érdekes dolgokat.

 

"C3PO-t egy robot gyárban készítették, az Affa bolygón, 112 évvel a New Hope előtt. Az Alderaan bíróságán állt alkalmazásban, ám itt évente egyszer-kétszer minden droid memóriáját törölték. Később a külső rim terültekere került, ahol a Grancius rendszerben dolgozott mint tolmács robot, de a helyi adottságok nem kedveztek a droidoknak általában, így hamar leamortizálódtak. Hősünk is a roncstelepre került. C3PO szerencséjére azonban, egy fiatal fiú, aki egy ócskásnak dolgozott feljavította, és pár évvel később új burkolatot is kapott. Jobban nézett ki mint új korában.... "

 

Ebből az a lényeges dolog szűrhető le, hogy Lucas korai ötletei között már szerepelt az Anakin és C3PO elem (persze még ha nem is ebbe a formában), ami végülis bekerült a TPM-be.

 

A teljes cikk itt olvasható.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 évvel később...
OFF

Engem nagyon meg is lepett, amikor kiderült az Ep1-ben, hogy Thripió neki köszönheti a létét. Azóta sem értem, miért pont ő, miért nem Artu. :love: Ez a része a történetnek teljesen szabad volt, fordítva is kitalálhatta volna Lucas az előzményeket ebben a vonatkozásban. :love:

C-3PO nehezen mentette volna meg a naboo jachtot :love:

Erre az a tippem, hogy Lucas szereti az ellentéteket egymással párosítani, így jött ki ez a felállás is. R2, a folyton nyüzsgő, bajba kerülő droid került Amidala mellé, míg a nyugodt, bajt kerülő (de folyton belesétáló) C-3PO pedig az izgága, forrófejű Anakin mellé. Aztán persze mindenki a helyére ment. Ez az ellentétesség később is megmaradt, hiszen R2 került a nyugodtabb, bölcsebb természetű Luke-hoz és 3PO a hevesebb Leiahoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Anakin hogyan tudott ilyen robotot alkotni? :love: Az ember azt hinné, hogy a maga képmására próbál készíteni egy ilyen robotot. Az továbbra is remek, ahogy az EPIV -ben a két robot szinte Anakin és Padmé alteregója.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem erről van szó. :P Ha Te 9 évesen csinálsz egy droidot, akkor nem a magad képére formálod?

Fene tudja, hogy Anakinnak milyen elgondolásai voltak magáról :rock:

Én kilenc évesen Terminatort csináltam volna. Beküldtem volna a suliba magam helyet, "rendet" rakni. :roll::D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.