Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Dzséjt: Magas kontextusú ország vagyunk, és több féleképpen értelmezünk mindent, amit hallunk.

 

Vendégségben

 

- Későre jár, lassan menni kellene... / = De szívesen maradnánk még, nagyon finom ez a bor.

- Áh, fiatal még az este... nyugodtan maradjatok! /= Tényleg jó lenne, ha mennétek, mert már fáradtak vagyunk.

 

Nem mondjuk ki, amit gondolunk, mégis pontosan értjük, hogy mire céloz a másik (szemben a nyugati kultúrákkal).

 

Németország

 

- Vegyetek nyugodtan, van egy csomó.

- Áh nem, nemrég ettem...

- Rendben. (Nem fogják kínálgatni, mert nem tudják, mire megy ki a játék.)

 

Szóval Dzséjt: Ne várj lehetetlent :pfff:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó gondolat, Dzséjt, csak az a baj, hogy rövid írásos párbeszédekben könnyen félremegy az üzenet, mert senki sem órákig fogalmazza a mondandóját, hanem írja, ami eszébe jut hirtelen. Ez meg néha kétértelműséghez vezethet. Hogy miért? Mert nincs hozzá testbeszéd, nem látod a másik arcát közben. A kis smiley-k segítenek, de nem mindenhatóak. A legjobban még leginkább az segíthet, hogy feltételezzük, senki nem akarja megbántani a másikat, nem a rosszindulat vezérli - ha már nem teljesen egyértelmű a leírt szavakból, hogy mit akart közölni a másik. Hiszen ismerjük egymást. :)

S mindezt mi sem példázza jobban, hogy mennyien rákaptak kurtán furcsa posztomra, miközben én csak viccöltem, ezért van ott a smile is :)

Természetesen tudom, hogy a digitális beszélgetésben a félreértések, meg nem értések elkerülhetetlenek. A metakommunikációs rész nagyon hiányzik, ami egy sértésből viccet csinál, vagy egy viccből sértést faraghat. Részemről pont ezért utálok csetelni, emesenezni, mert ott ütközhet ez ki a legjobban. A fórumokon még kivédhető hosszabb megfogalmazásokkal, de hát arra meg kinek van ideje és/vagy ingerenciája.

 

Donát: de micsoda poén, mikor véletlen valaki nem ebben a "tipikus magyar" felállásba kapcsol. Azt a vendéget nehéz kivágni :)

 

Reapernek meg boldog születésnapot, ezen a szépen veszekedős hétfői napon majdnem jól elfelejtettük :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem meg sikerült jól berúgnom Firefly nézés közben(hát hiába ha leértékelik a Steffl-t baromi olcsóra és még a boltba is lementem krumpliért, az azért veszélyes). :) Úgyhogy nem írok semmit mert abból botrány lenne. :)

 

 

Donát: És mi a véleményed a lakáshitelről?Lakni csak kell valahol nem?Nem hinném, hogy azért vannak bajban az emberek mert plazma-tv-t vettek.Ha nem tudja fizetni legfeljebb viszik a tv-t.A média azért jól belenyomta az emberek fejébe, hogy a magyarok lapostv miatt adósodtak el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie: sajnos a lakossági eladósodásnak jelentős részét képezi a fogyasztási hitel és az áruhitel, ezt hiába foltozgatjuk, takargatjuk, tény.

 

Másrészről, én a lakáshiteleket megértem, bár nem támogatom: úgy gondolom, hogy a nyugati minta sokkal rugalmasabb, és a munkaerő áramlást is elősegíti: lakás bérlés. Én úgy gondolom, hogyha saját keresetem lesz, nem fogok lakást venni, inkább bérlek, így bárhova szólít is az élet, nem lesznek ilyen fajta akadályai a költözésnek. Nyilván ennek is megvan a maga hátránya, de kisebb a tőkeigénye, és mint mondtam: rugalmasabb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie: sajnos a lakossági eladósodásnak jelentős részét képezi a fogyasztási hitel és az áruhitel, ezt hiába foltozgatjuk, takargatjuk, tény.

 

Másrészről, én a lakáshiteleket megértem, bár nem támogatom: úgy gondolom, hogy a nyugati minta sokkal rugalmasabb, és a munkaerő áramlást is elősegíti: lakás bérlés. Én úgy gondolom, hogyha saját keresetem lesz, nem fogok lakást venni, inkább bérlek, így bárhova szólít is az élet, nem lesznek ilyen fajta akadályai a költözésnek. Nyilván ennek is megvan a maga hátránya, de kisebb a tőkeigénye, és mint mondtam: rugalmasabb.

 

Csakhogy nem nyugaton élunk(sajnos).Magyarországon a saját lakás terjedt el.Gondold el.Bérled, de nem a tied, bármikor kirakhatnak, és amit fizetsz lakbért azért a sajátod is lehet hitelben.Persze a te dolgod.De miért kell rugalmasnak lenni?Lesz családod, a gyereked iskolába jár, majd te kapsz más városban munkát, a gyereket elszakítod a jól ismert környezetétől, barátaitól, az asszonyt a munkájától.Nem kell ám mindenben követni a globál-kapitalista tulajdonosok igényeit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csakhogy nem nyugaton élunk(sajnos).Magyarországon a saját lakás terjedt el.Gondold el.Bérled, de nem a tied, bármikor kirakhatnak, és amit fizetsz lakbért azért a sajátod is lehet hitelben.Persze a te dolgod.De miért kell rugalmasnak lenni?Lesz családod, a gyereked iskolába jár, majd te kapsz más városban munkát, a gyereket elszakítod a jól ismert környezetétől, barátaitól, az asszonyt a munkájától.Nem kell ám mindenben követni a globál-kapitalista tulajdonosok igényeit.

 

Nyugaton kicsit mások a fizetések is. Bérelhet lakást, és mellette megél. Férjecském mázlista, hogy jó helyen van. Pl átlag Műtős keresettel bérelt lakásra - család+1-2 gyerek - nem futná.

A gyerekek kicsiként rugalmasak, de iskolást én sem szívesen rángatnék ide-oda, mert költözünk.

Nem beszélve arról, hogy én szívesebben fizetnék sajátot, mint albérletet. Alig várom, hogy vége legyen.

És még valami. Bérelt lakás. Nem biztos, hogy úgy alakíthatod belülről, ahogy neked jó lenne. Egy szobából nem csinálhatsz pl kettőt, míg sajáttal simán meglépnéd. Lassan hetedik évem ez albérletben, pontosan tudom, miért szeretnék sajátot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem meg sikerült jól berúgnom Firefly nézés közben(hát hiába ha leértékelik a Steffl-t baromi olcsóra és még a boltba is lementem krumpliért, az azért veszélyes). :) Úgyhogy nem írok semmit mert abból botrány lenne. :)

Pedig totál észnél vagy ahhoz képest, hogy berúgtál :D Legalább is nekem úgy tűnik :)

 

Másrészről, én a lakáshiteleket megértem, bár nem támogatom: úgy gondolom, hogy a nyugati minta sokkal rugalmasabb, és a munkaerő áramlást is elősegíti: lakás bérlés.

Pont egyik nap beszéltünk itthon a témáról, akkor azt mondtam, ha minden kötél szakad, akkor az ember inkább elmegy albérletbe, mert mást nem tehet. Pl. az életben össze nem tudnám szedni a manapság előírt önerőt, stb. Na mindegy, valóban van előnye és hátránya is ennek meg annak a formának is. Bár nekem is jobb lenne egy saját, abszolút nem zárkózom el a bérlettől sem, ha az jóval ésszerűbb.

 

Csakhogy nem nyugaton élunk(sajnos).Magyarországon a saját lakás terjedt el.Gondold el.Bérled, de nem a tied, bármikor kirakhatnak, és amit fizetsz lakbért azért a sajátod is lehet hitelben.

Ez az elterjedtebb, az igaz. A lakbér talán még mindig kevesebb, mint a hitelrészlet, max. akkor nem, ha annyira picike a saját lakás, hogy a részlet akkora kb. mint egy bérleti díj. No meg nincs árfolyam ingadozás, kivéve ha a jóval drágább forinthitelt veszed fel. Elvileg ez a bármikor kirakhatnak dolog azért nem egészen így van. Pl. nov. 15 és március vagy melyik hónap között tilos bárkit kirakni, mert ugye tél van, meg ilyenek, no meg ha teljesen hivatalosan laksz albérletben, akkor van szerződés, amiben illik kikötni azt is, hogy milyen feltételekkel mondhatja bármelyik fél, akkor az alól nem igazán van kibúvó, max. közös megegyezéssel. Az a baj nálunk, hogy nem éri meg hivatalosan lakást kiadni, mert olyanok az adóterhei, hogy utána nem sok marad a tulajdonosnál, így aztán a legtöbben feketén csinálják, ott meg aztán bármi előfordulhat. Sajnos emiatt a bérlők is sokszor visszaélnek a helyzetükkel, hallottam pár esetet mostanában, mivel egyik kolléganőmék kiadták a lányuk lakását bérletbe, és láttam, mi gondjuk-bajuk volt belőle. Nekem úgy tűnik, nálunk a lakáskiadás is gyerekcipőben jár még, nincs meg a maga kultúrája, mint külföldön.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tenel Ka: Én viszont nem óhajtok Pesten élni, ahol az albérlet árak az egekben. Debrecenben egész szép összegért bérelhetsz lakást, bútorozva, vagy anélkül, és nyilván olyat választok, amit nem akarok átalakítani.

 

Frenkie: Igen, ez terjedt el itt, de attól még nem biztos, hogy ez egy jó szokás. Én pl. nem támogatom, és azért kell rugalmasnak lenni, mert utálok városhoz, országhoz kötve élni. A család még jöhet később is, és ha esetleg lesz egy gyerekem, majd elgondolkodom saját ház vásárlásán, de akkor sem érzem szükségszerűnek...

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tenel Ka: Én viszont nem óhajtok Pesten élni, ahol az albérlet árak az egekben. Debrecen egész szép összegért bérelhetsz lakást, bútorozva, vagy anélkül, és nyilván olyat választok, amit nem akarok átalakítani..

 

Boldog ifjúkori tudatlanság:) - nem lenézés, félre ne értsd, de bizonyos dolgokba nem látsz bele túlzottan - még! Vagy inkább olyan problémák is vannak, amikkel tényleg nem kell még foglalkozzál.

 

Debrecen, bérelhet lakást, olcsón. És apámmal mit csinálok? Nem költözik el a lakásából, lassan hatvanöt, hetven, valakinek el kell látnia. Debrecenből, vagy vidékről nehezebb. (Persze bármely várost említhettem volna, Debrecen csak úgy jött, ha már írtad. Egyébként szép város, jártam már ott)

Neked is eljön majd az idő - gondolom, körülményeid nem ismerem! - mikor a szülők már nem tudják úgy ellátni magukat. És egy 70-80 éves ember ritkán költözik, hacsak nem muszáj.

 

Nemrég bezártak kismillió kórházat. Férjecském egészségügyis, és 6 év alatt ez a harmadik , ill negyedik kórház, ahol dolgozik. Kettőt bezártak, egyben nem keresett annyit, hogy elég legyen a családnak - az én fizum mellett - míg végül lett helye. Mégpedig jó helye. Manapság nem vagdossák az ember után a melóhelyeket. Sajnos. Tehát fogja az állását, és húsz körömmel kapaszkodik bele. Nekem több esélyem lenne váltani, mint neki.

 

És mondom ezt úgy, hogy imádok utazni, új helyeket megismerni, sok helyen el tudnám képzelni az életet.

 

Elméletben tök jó amit mondasz, sőt mint írom, külföldön ennek mondhatni kultúrája van, de lényegesen könnyebben ki tudják fizetni, mint itt.

 

Másik fele, hogy gyerek nélkül mi is rugalmasabbak voltunk. De gyerekkel már macerás a költözés. Gyerekcuccok, ovi,suliváltás, védőnő, orvos csere, és bizony szempont, hogy legyen a közelben családtag, akire néha rá lehet bízni. Mondjuk szilveszter, mozi! :)

Én nem vagyok babysitter rajongó, nem bízom a gyereket bárkire. - és itt a pénz számít a legkevésbé, havi egy-két alkalom nem tragédia.

 

Szóval van elég érv, ami ellene szól. Szigorúan most magamról írtam. Hogy nekünk bizony a saját az több biztonságot nyújtana. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Másrészről, én a lakáshiteleket megértem, bár nem támogatom: úgy gondolom, hogy a nyugati minta sokkal rugalmasabb, és a munkaerő áramlást is elősegíti: lakás bérlés. Én úgy gondolom, hogyha saját keresetem lesz, nem fogok lakást venni, inkább bérlek, így bárhova szólít is az élet, nem lesznek ilyen fajta akadályai a költözésnek. Nyilván ennek is megvan a maga hátránya, de kisebb a tőkeigénye, és mint mondtam: rugalmasabb.

Én is ezt preferálom, főleg azért, amit Karrde írt. Képtelen lennék összeszedni annyi pénzt, amit ezek előírnak önerőnek. Így ha muszáj lenne, kénytelen lennék albérletbe költözni, abból sem túl nagyba.

Mondjuk könnyen vagyok, nincs gyerekem, magánvállalkozóként nincs helyhez kötve a munkahelyem (bár ha már kialakul egy rendes klientúra, akkor azért én sem ugrálhatok majd ide-oda), és nekem olyan igényeim sincsenek, hogy átalakítsak egy lakást (eléggé megutáltam a lakásátalakításokat :) ). Persze, ez nyilván változik, ha bekerül egy nő, idővel egy gyerek is a képbe, de most ez a helyzet, és ráérek majd akkor azon agyalni, mikor eljön. Addig meg nem gondolkodom olyanon, amiről azt sem tudom, mikor jön el, mert ennyi erővel már a temetésemet is szervezhetném, úgyis megdeglek egyszer valamikor :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is ezt preferálom, főleg azért, amit Karrde írt. Képtelen lennék összeszedni annyi pénzt, amit ezek előírnak önerőnek. Így ha muszáj lenne, kénytelen lennék albérletbe költözni, abból sem túl nagyba.

 

Hát nekem is csak örökség révén lesz. Egyértelmű, hogy nem menne nekünk sem az önerő összehozása sem. DE! Albérlet mellett erre még kevesebb az esély.

Én is olvasok sokat arról, hogy másfele mennyivel nagyobb a bérlakások aránya. De egy fiatal pár, mondjuk ha még gyerek sincs, azoknak tényleg ideális lehet, főleg ha meg tudják fizetni.

Mint írtam, nálunk több akadályozó tényező van, bár gyereket én is a rugalmasságra fogom nevelni. Azt sem tartom valami jó megoldásnak, mint amit nemrég olvastam: Sok harmincéves angol még mindig mami-papi nyakán lóg. Én is hamar léptem otthonról - és jó volt önnállósodni - bizonyos értelemben.

 

Ugyanakkor én mindig azon rágom magam - hótt feleslegesen - hogy már lassan fél harmad lakást kifizettünk. Ezt szívesebben költöttem volna sajátra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az emberekbe errefelé beleivódott, hogy "saját kell". Belém nem. Nem érzem szükségét, hogy mindenképpen SAJÁT lakásom legyen. A lakásnak nem feltétlenül kell tulajdonnak lennie, inkább egy helynek, ahol jól érzed magad. Ha attól félsz, kirúgnak a házból, kötni kell egy 1 éves vagy fél éves szerződést 3 hónapos felmondási idővel, és az az idő bőven elég arra, hogy találj magadnak egy másik helyet, ha gond adódik.

 

Tenel Ka: Ok, nekem az egyik szülőm Debrecenben, a másik Szolnokon él. Ilyen alapon nincs jó döntés... ja de, úgy hívják: albérlet :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bizonyára igaza van mindkét oldalnak. Nekem "szerencsére" nem kell ilyeneken agyalnom. Nem engedhetem meg magamnak sem az egyik, sem a másik verziót... Maradok hát kiscsaládom nyakán, oszt várom a napok múlását... Majd csak lesz valahogy...

(Mellesleg az ország lakosságának a 2/3-a kénytelen ezt az álláspontot képviselni...)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem akarok vitába szállni, de ...

 

Akkor maradj is csendben. :) Elegem van már, hogy mindig a korommal jössz, vagy épp utalsz rá. Nyilván még számos dolgot meg kell tanulnom, de nem vagy te olyan öreg, hogy tőled kelljen elhallgatnom ezt a szöveget állandóan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bizonyára igaza van mindkét oldalnak. Nekem "szerencsére" nem kell ilyeneken agyalnom. Nem engedhetem meg magamnak sem az egyik, sem a másik verziót... Maradok hát kiscsaládom nyakán, oszt várom a napok múlását... Majd csak lesz valahogy...

(Mellesleg az ország lakosságának a 2/3-a kénytelen ezt az álláspontot képviselni...)

Bár nem vagyok ezen a véleményen, de sajnos én is ebben a cipőben járok. E' van, ezt muszáj szeretni, tetszik, nem tetszik. :)

 

Akkor maradj is csendben. :P Elegem van már, hogy mindig a korommal jössz, vagy épp utalsz rá. Nyilván még számos dolgot meg kell tanulnom, de nem vagy te olyan öreg, hogy tőled kelljen elhallgatnom ezt a szöveget állandóan.

Ugyan már, Donát, Oldi Spermafighter korában is öregebb és bölcsebb volt, mint mi száz évesen leszünk együtt véve. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.