Ugrás a kommentre

A kötődés út a sötét oldal felé?


Szafina

Ajánlott hozzászólás

Megint Bomarral értek egyet: A Gonosz csak egy pillanatig volt hatalmon.Ezerévhez képest nulla ideig.Palpi már akkor halott volt amikor kikiáltotta a Birodalmat.

Ez is igaz ;) Minden attól függ, hogy milyen távban gondolkodunk: a Saga által felölelt időszakban, vagy a Galaktikus Köztársaság fennállásának idejében. Ha ez utóbbiban, akkor nem kétséges, hogy nemcsak átmeneti, hanem igencsak rövid is a Sith győzelme.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez is igaz ;) Minden attól függ, hogy milyen távban gondolkodunk: a Saga által felölelt időszakban, vagy a Galaktikus Köztársaság fennállásának idejében. Ha ez utóbbiban, akkor nem kétséges, hogy nemcsak átmeneti, hanem igencsak rövid is a Sith győzelme.

Kb 40 évig volt hatalmon a Sith.Ezer évhez képest az nulla.Egy kis kilengés.De összeségében a Jedik voltak hatalmon.

A szeretet a megoldás a problémákra.Ez igaz a mi világunkra is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem csak az idő számít. 40 év alatt is lehet iszonyatos dolgokat csinálni, amiket soha többet nem feled el a galaxis. Pl. Alderaan felrobbantása... és milliárdok kiírtása.

Ebben igazad van, de ha az emberíség történelmét nézzük, akkor a nácik(akikről nagyjából sejtjük mit csináltak), mennyire befolyásolták a fejlődést, mennyire meghatározói voltak a történelemne?.Ne feledjük 12 évig voltak hatalmon ,igaz ezalatt borzasztó bűncselekményeket követtek el.

Így értem Palpit is.Igaz, hogy uralma alatt rettenetes dolgok történtek, de ezerévre leszámítcva nem igazán érdekes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezer évre számítva egy történelmi esemény sem lenne érdekes akkor. Hiába volt kevés ideig hatalmon a Sith, akkor is nagy változásokat hozott a galaxisba, a Rend is más lett utána.

Igaz, hogy a Jedik útja járható volt, de meddig? Megváltoztathatatlan szabályokra épülve egy szervezet sem életképes hosszútávon, túl dogmatikus volt ez a szabályuk is a kötődéssel kapcsolatban is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben igazad van, de ha az emberíség történelmét nézzük, akkor a nácik(akikről nagyjából sejtjük mit csináltak), mennyire befolyásolták a fejlődést, mennyire meghatározói voltak a történelemne?.Ne feledjük 12 évig voltak hatalmon ,igaz ezalatt borzasztó bűncselekményeket követtek el.

Így értem Palpit is.Igaz, hogy uralma alatt rettenetes dolgok történtek, de ezerévre leszámítcva nem igazán érdekes.

A náci fenyegetettség miatt lett többek között atombomba, űrrepülés és még ezernyi más dolog.

 

Amúgy nekem most Yoda szavai jutottak eszembe, amikor az EP III-ban mondja Palpinak, hogy sokan csalódtak már a Sithek ígéretében/hatalmában. Pontosan most nem tudom idézni. :S De nem is ez a lényeges, hanem az, hogy Yoda ezt honnét tudta? Ugyebár ezer éve nem volt sith uralom, béke honolt. Vagy csak a köznép hitte ezt és valójában volt valamely rövid időszak amikor fenyegetve volt a Jedi Rend??? Esetleg Yoda ha nem is tapasztalatból mondta ezt, akkor a több ezer évvel ezelőtti állapotokról tett említést?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezer évre számítva egy történelmi esemény sem lenne érdekes akkor. Hiába volt kevés ideig hatalmon a Sith, akkor is nagy változásokat hozott a galaxisba, a Rend is más lett utána.

Igaz, hogy a Jedik útja járható volt, de meddig? Megváltoztathatatlan szabályokra épülve egy szervezet sem életképes hosszútávon, túl dogmatikus volt ez a szabályuk is a kötődéssel kapcsolatban is.

Ez így igaz :) A történelmet (még a Star Wars-ban is) mindig az egyes események alakítják, és leginkább azok vannak nagy hatással, amelyek szinte sokkszerűek. Pl. forradalmak, háborúk, vagy épp SW-közegben a Birodalom megszületése. Persze van organikus fejlődés is, de az a politikai rendszer milyensége tekintetében csak másodlagos. A tudomány vagy a művészet tud fejlődni leginkább ilyen organikus módon, a politikai rend kevésbé.

 

Ettől függetlenül az a véleményem, hogy a Jedi-rend által támogatott köztársaság modell már önmagában sem volt igazán életképes (látszólag demokrácia, de valójában kiskirályságok korrupt szövetsége), ehhez hozzájött a Jedik nem igazán rugalmas hozzáállása, és ennek a kettőnek a következménye Palpatine teljes hatalomra jutása, ami ennek megfelelően két síkú: egyrészt politikai (Birodalom a Köztársaság helyett), másrészt az Erő-viszonyok jelentős átrendeződését jelenti (Sith-uralom a Jedik rendje helyett). Vagyis totális győzelem - bár szerencsére csak átmenetileg :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A náci fenyegetettség miatt lett többek között atombomba, űrrepülés és még ezernyi más dolog.

 

Amúgy nekem most Yoda szavai jutottak eszembe, amikor az EP III-ban mondja Palpinak, hogy sokan csalódtak már a Sithek ígéretében/hatalmában. Pontosan most nem tudom idézni. :S De nem is ez a lényeges, hanem az, hogy Yoda ezt honnét tudta? Ugyebár ezer éve nem volt sith uralom, béke honolt. Vagy csak a köznép hitte ezt és valójában volt valamely rövid időszak amikor fenyegetve volt a Jedi Rend??? Esetleg Yoda ha nem is tapasztalatból mondta ezt, akkor a több ezer évvel ezelőtti állapotokról tett említést?

Szerintem Yoda rendelkezésére elég sok információ (és idő :)) állt, hogy tanulmányozza az ezer évvel ezelőtti állapotokat. Gondolom a Jedik Sith-rend ellen vívott háborújára célzott. Akkor tájt elég sokan tévelyedhettek el a Jedik közül is, akik aztán nem találták meg a számításukat a Sith-ek között sem (akkor ugyebár még nem élt a 2 Sith egyszerre szuprénum...).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezer évre számítva egy történelmi esemény sem lenne érdekes akkor. Hiába volt kevés ideig hatalmon a Sith, akkor is nagy változásokat hozott a galaxisba

És ez mi ellen vagy mellett szól? Volt húsz évük ami alatt pusztitottak egy csomót... igen, de ez mit bizonyit az eszméik életképessége kapcsán? Mert én ezért hoztam fel a két világrend fennállása közötti óriási differenciát. A Sith "világrend" 20 évig elvolt, hogy aztán szellemi vezetője halálával végleg kimuljon, miközben a Jedik "eszméi" évezeredeken át fennmaradtak és újra vissza tudtak térni.

 

Megváltoztathatatlan szabályokra épülve egy szervezet sem életképes hosszútávon, túl dogmatikus volt ez a szabályuk is a kötődéssel kapcsolatban is.

 

Anakint is kitanitják, holott a szabályaikba ütközik. A helyzethez képes igyekeztek alkalmazkodni: az ep.2 elején például hallani sem akarnak a háború lehetőségéről és arról, hogy ők holmi katonák legyenek, aztán amikor úgy alakul a nagy galaktikus helyzet akkor bevetik magukat és az ep.3-ban már magasrangú katonai vezetőként látjuk őket. Egyáltalán nem tünnek afféle elefántcsont-toronyba menekülő, csak az ősi dogmáknak élő figuráknak.

 

A kötödéssel kapcsolatos fenntartásaik pedig az események fényében maradéktalanul őket igazolják. Ha már felkell nekik valamit róni én azt nem értem, hogy miért tanitották ki Anakint a rossz előjelek ellenére. Yoda az ep.1-ben visszadobná a fiút (érdekes mód pont a kötödés kapcsán, amit itt az anyja iránt érez) és a filmvégi Obi-Wanos párbeszédből az jön le, hogy a Tanács Yoda fenntartása ellenére hozta azt a döntést (ami mellesleg a sokat szidott dogmákkal szembe megy), hogy a srácból Jedi kell legyen. Lehet, hogy jobban jártak volna ha tényleg ragaszkodnak a dogmáikhoz és nem kezelik őket ilyen rugalmasan.

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont a jedik életében a szereteten kívül a hit is nagy szerepet kellett, hogy játszon. Hinni az Erőben és a vezetésében. Mivel létezett egy prófécia, amivel gyanúsan összecsengett Anakin teljesítménye, így biztos voltak jedik, akik a hitük alapján hozták meg a döntést, hogy legyen Anakin tanítva.

Van egy jó jelenet ehhez, amikor Yoda mondja, hogy a fiú jövője ködbe burkolózik. Ilyenkor Yodától legszívesebben megkérdezném: ÉS?

Ez még nem kizáró ok. Talán ha egy átlagos képességű személy lenne, azt mondom jó, de Anakin midi-chlorian szintje mindent üt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr, az, hogy a Jedik eszmerendszere hosszabb távon életképesebb, és persze sokkal szimpatikusabb is, az nem kérdés, az események tényleg ezt is igazolják.

 

A dogmatizmus vs. rugalmasság vitát tekintve nekem az a véleményem, hogy lehet, hogy igyekeztek rugalmasak lenni, de nem mentek el ebben a szükséges mértékig. Igazad van: vagy dogmatikusnak kellett volna maradniuk, és Anakint be sem fogadniuk, vagy ha már ezt a döntést hozták az emelett szóló érvek miatt, akkor viszont sokkal jobban oda kellett volna figyelni rá. Ez a köztes megoldás volt a legrosszabb, amit tehettek. Hadd idézzem Yoda szavait, amelyek ebben az esetben is iránymutatóak lehettek volna: "Tedd vagy ne tedd, de ne próbáld!"

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pildi: Ez viszont tetszik, amit itt leirtál. Én is igy látom. Talán még annyit hozzá -bár ez picit elrugaszkodik a topic témától- hogy szerintem a jedik egyik legnagyobb vesztét az információ-hiány okozta. Egy sor olyan dologban döntöttek, sőt sokszor kellett dönteniük amire egyszerüen nem láttak rá. Ilyen például a Klón-háború, de még Anakin kitanitása is valahol.

Ráadásul nem egy diktatorikus rend voltak, ahol egy-egy felhatalmazott személy dönthetett: Windu és Yoda hiába ellenzik (de még Obi-Wan is, ha jól érzem ki), hogy Anakint Palpatine felé terelgessék, a Tanács másképp határoz és ők nem tehetnek mást mint maguk elé dünnyögik, hogy ez igy nem jó... nem elég, hogy kevés az információjuk, de ráadásul túl sokan szólhatnak bele a fontos döntésekbe, ami egyrészről szimpatikus, másrészről viszont ilyen feszült és kényes helyzetekben nem túl optimális.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakint szerintem végül is azért fogadták be a Rendbe, mert minden jel arra mutatott, hogy ő a Kiválasztott, aki majd egyensúlyt hoz az Erőben. Talán ezért is hunytak szemet a kötődése és az életkora fölött, noha ez ellenkezett az elveikkel. De végső soron Luke-kal is hasonló problémák voltak, hisz ő még az apjánál is idősebb volt, amikor Yoda elkezdte kiképezni, másrészt ő is kötődött a barátaihoz, ez vezette őt a Bespinre is. De a szükség törvényt bont. Anakin pont a kiválasztottsága miatt volt a Jediknek és a galaxisnak egyfajta reménység, Luke pedig azért, mert akkoriban ő volt az egyedüli, aki szembeszállhatott Vaderrel. Ezt tekintve rugalmasak voltak, mert felülemelkedtek azon, hogy a két főhős kiképzése az elveikbe ütközik, és azt tartották szem előtt, hogy a galaxisnak mi a jó. Ezért is nagyon igaz az, amit Anakin mondott Palpatine-nak: 'a Jedik másokért élnek'.

Szerkesztve: - Szafina
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És ez mi ellen vagy mellett szól?

 

A kötödéssel kapcsolatos fenntartásaik pedig az események fényében maradéktalanul őket igazolják.

Csak az alattam szólóra reagáltam, azért is nem ídéztem, hogy mire/kire írok :)

Arra pedig szerintem jó ellenérv :D

 

Sajna később jutott eszembe, hogy a szabály rugalmatlansághoz hozzáírjam, ha pl. nem lettek volna ennyire elutasítóak a kötődéssel kapcsolatban, akkor Anakin nem titkolta volna Padméval való kapcsolatát, és akár a Jedikkel megbeszélte volna a rémálmait teljes egészében. Máris egy ütőkártya kihullik Palpi kezéből. De ez a mi lett volna, ha kategória.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ha pl. nem lettek volna ennyire elutasítóak a kötődéssel kapcsolatban, akkor Anakin nem titkolta volna Padméval való kapcsolatát, és akár a Jedikkel megbeszélte volna a rémálmait teljes egészében. Máris egy ütőkártya kihullik Palpi kezéből. De ez a mi lett volna, ha kategória.

Bár ahogy mondod, a mi lett volna ha, egy picit más terep, hisz eltávolodunk a vitatott témától és inkább a személyes koncepciók kerülnek előtérbe, de most akkor feltéve mi lett volna ha: ha Anakin elmondhatja pontosat mit érez/mit lát: felesége megfog halni. Yoda vajon pusztán a teljes infó birtokában meggondolja magát és a halál természetes elfogadása helyett azt tanácsolja Anakinnak, hogy valahogy akadályozza meg? Én nem hiszem, ahogy azt sem hogy ezzel kikerül Palpatine kezéből az ütőkártya, mert szerintem itt Anakin már egy sithes választ vár: azért megy Yodához hogy az elmondja neki, hogyan kerekedhet felül a halálon, amit előre látott... minden egyéb válaszra immunis. Ez az egyik kérdés amiben kicsucsosodik a két oldal közti óriási különbség és úgy látom Anakin pont a Padmé miatti speciális "nem-jedis" kapcsolata miatt (vele akarja leélni az életét; nem tudja elvesziteni) semmiképp nem vevő a jedis megoldásra. Ugyanakkor patt helyzet: Yoda nem hitegetheti olyannal Anakint ami nem létezik: a filmek alapján a halhatatlanságnak csak az a módja müködik igazán, amit Qui-Gon megvalósitott, vagyis a test nem tud halhatatlanná válni... szerintem Yoda álláspontja akkor sem változna itt, ha tudná a teljes igazat, vagyishogy Anakin a feleségéről beszél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin már egy sithes választ vár: azért megy Yodához hogy az elmondja neki, hogyan kerekedhet felül a halálon, amit előre látott... minden egyéb válaszra immunis. (...) szerintem Yoda álláspontja akkor sem változna itt, ha tudná a teljes igazat, vagyishogy Anakin a feleségéről beszél.

Ezzel teljesen egyetértek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha Anakin azt várta Yodától, hogy elmondja neki, hogyan kerekedhet felül a halálon, akkor igen csak rossz helyen járt... Az szerintem is holtbiztos, hogy Yoda nem lett volna megértő semmilyen konkrét info tudatában sem. Épp ez mutatja a fiú végső kétségbeesését, hogy még ott is próbálkozik, ahol igazából nem számít segítségre. (Azt mondjuk soha nem fogom megérteni, Obi-want miért zárja ki eleve a körből...)

 

De én még mindig a gyökerekhez térnék vissza: ha Anakin nem érzi magát a Jedik között egyedül ebben a helyzetben (felesége van és gyereke lesz, és mindkettő tiltott dolog a számára), akkor talán nem is lett volna rémálma. És akkor - bármennyire is elégedetlen volt a Jedik szabályrendszerével - már nincs az, ami ilyen egyértelműen a Sith felé taszítja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ugyanakkor Anakin szembesülése a halállal elkerülhetetlen, ahogy az is hogy az Erővel való különös kapcsolata miatt ezeket előre látja. Ez szerintem független attól, hogy a jedik mit fogadnak el vagy mit nem. Anakin szerettei nem halhatatlanok és minnél több embert enged magához ilyen közel annál jobban nő a rizikó faktora, hogy egyszercsak eljön az a pillanat hogy igy vagy ugy de elkell engednie valakit és akkor szembekell nézzen ezzel a kérdéssel. És akkor újra itt vagyunk: vagy a jedik útja és elfogadása annak, hogy a Halál az élet része vagy Palpatine illuziója: hogy a halál legyőzhető.

 

Ha a jedik nem gátolják hanem egyenesen erősitik Anakinban, hogy a "kötödés" igenis elfogadható dolog, akár szerelemben akár barátságban akár bármiben és nem nagy dolog egy kis önzés az emberi kapcsolatokban azzal az ep.3-ban előbukkanó helyzet bekövetkeztét siettetik: minnél több emberhez 'kötödik' Anakin annál nagyobb az esélye, hogy egyszercsak szembekell nézzen ezzel a kérdéssel, amiben csak Palpatine útját tudja -pont a kötödés megléte miatt- elfogadni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De én még mindig a gyökerekhez térnék vissza: ha Anakin nem érzi magát a Jedik között egyedül ebben a helyzetben (felesége van és gyereke lesz, és mindkettő tiltott dolog a számára), akkor talán nem is lett volna rémálma.

De Anakinnak már akkor is voltak rémálmai, mielőtt Padméval egybekeltek volna. És pont az édesanyja halála felett érzett fájdalma miatt kezdett gyilkolni, és ezzel elindulni a sötét oldal felé.

A jövőbelátás a Jedik egyik képessége, így szerintem ha Anakin nem érezte volna magát olyan egyedül, akkor is megálmodta volna a felesége halálát, hiszen kötődik hozzá és nem akarja elveszíteni.

Szerkesztve: - Szafina
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Anakinnak már akkor is voltak rémálmai, mielőtt Padméval egybekeltek volna. És pont az édesanyja halála felett érzett fájdalma miatt kezdett gyilkolni, és ezzel elindulni a sötét oldal felé.

A jövőbelátás a Jedik egyik képessége, így szerintem ha Anakin nem érezte volna magát olyan egyedül, akkor is megálmodta volna a felesége halálát, hiszen kötődik hozzá és nem akarja elveszíteni.

Az anyjáról szóló rémálom azért kicsit más kategória, hiszen ott a jelent látta meg, a puszta tényt, azt érezte meg, hogy az anyja szenved. A Padméval kapcsolatos rémálma viszont a jövőt mutatta, ami megváltoztatható lett volna, csak nem úgy, ahogy Anakin gondolta. Figyelmeztetés volt, hogy a fiú rossz úton halad, csak Anakin rosszul értelmezte. Az álmon kívül semmi nem utalt arra, hogy Padmé veszélyben volna, és nem is lett volna abban, ha nem tulajdonít az álomnak ilyen jelentést.

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ugyanakkor Anakin szembesülése a halállal elkerülhetetlen, ahogy az is hogy az Erővel való különös kapcsolata miatt ezeket előre látja. Ez szerintem független attól, hogy a jedik mit fogadnak el vagy mit nem. Anakin szerettei nem halhatatlanok és minnél több embert enged magához ilyen közel annál jobban nő a rizikó faktora, hogy egyszercsak eljön az a pillanat hogy igy vagy ugy de elkell engednie valakit és akkor szembekell nézzen ezzel a kérdéssel. És akkor újra itt vagyunk: vagy a jedik útja és elfogadása annak, hogy a Halál az élet része vagy Palpatine illuziója: hogy a halál legyőzhető.

Ezzel végül is úgy egyetértek, hogy a személyisége volt olyan, hogy nem fogadta el a korlátokat, még a halálét sem. Ilyen értelemben tényleg csak a Sith-ek útjában hihetett a végén.

 

Ha a jedik nem gátolják hanem egyenesen erősitik Anakinban, hogy a "kötödés" igenis elfogadható dolog, akár szerelemben akár barátságban akár bármiben és nem nagy dolog egy kis önzés az emberi kapcsolatokban azzal az ep.3-ban előbukkanó helyzet bekövetkeztét siettetik: minnél több emberhez 'kötödik' Anakin annál nagyobb az esélye, hogy egyszercsak szembekell nézzen ezzel a kérdéssel, amiben csak Palpatine útját tudja -pont a kötödés megléte miatt- elfogadni.undefined

 

Én úgy érzem, nem mindegy, milyen helyzetben szembesült volna Padmé elkerülhetetlen halálának tényével: egy hosszú és szép (mégha titkos is) házasság után avagy egy minden szempontból kritikus helyzetben, amikor egyébként is felfokozottak az érzelmek. Egy békésebb korban talán nem érintette volna ilyen érzékenyen és megbékét volna jobban vele.

De ez már tényleg nagyon fikció :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az anyjáról szóló rémálom azért kicsit más kategória, hiszen ott a jelent látta meg, a puszta tényt, azt érezte meg, hogy az anyja szenved. A Padméval kapcsolatos rémálma viszont a jövőt mutatta, ami megváltoztatható lett volna, csak nem úgy, ahogy Anakin gondolta. Figyelmeztetés volt, hogy a fiú rossz úton halad, csak Anakin rosszul értelmezte. Az álmon kívül semmi nem utalt arra, hogy Padmé veszélyben volna, és nem is lett volna abban, ha nem tulajdonít az álomnak ilyen jelentést.

Csak azt akartam kihozni ebből, hogy azért voltak rémálmai a szeretteiről, mert túlságosan kötődött hozzájuk és nem akarta elveszíteni őket.

Az más kérdés, hogy Anakin hogy értelmezte az álmot, mert az egész rémálomnak épp a túlzott kötődés és a szeretett személy elveszítésétől való félelem volt az oka. Persze, értelmezhette volna máshogy is, de mindenképpen lett volna rémálma, akkor is, ha a Jedik szemet hunynak a házasságuk felett.

Szerkesztve: - Szafina
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin szerettei nem halhatatlanok és minnél több embert enged magához ilyen közel annál jobban nő a rizikó faktora, hogy egyszercsak eljön az a pillanat hogy igy vagy ugy de elkell engednie valakit és akkor szembekell nézzen ezzel a kérdéssel. És akkor újra itt vagyunk: vagy a jedik útja és elfogadása annak, hogy a Halál az élet része vagy Palpatine illuziója: hogy a halál legyőzhető.

Pont ez volt az, amit Anakin nem tudott elfogadni. Nem tudta elengedni a szeretteit és elfogadni, hogy a halál az élet része. Ezt kellett volna megtanulnia. Nem is a kötődés csak a gond, hanem, hogy nem képes (vagy bárki más esetleg) elengedni azokat, akikhez kötődik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egész ott kezdődik, hogy Anakin saját magát keverte bajba az EP 3-ra.Megszegte a Jedik szabályát azzal, hogy megnősült.Nem kellett volna elvennie Padmét, és gyereket csinálni neki.Akkor nincs semmilyen probléma.Ha nyugodt életet akarok, akkor nem csinálok magamnak problémát.Ez ilyen egyszerű.

Obi-Wanra meg féltékeny és irígy volt.Úgy érzem a kettőjük kapcsolatában Obi-Wan feltétlen szeretetet érzett tanítványa iránt, de fordítva ez nem volt igaz.Az EP 2-ben a fiú mondatai, reakciói Obi-Wannal igazolják ezt.De az EP 3-ban amikor búcsúzkodnak, akkor amikor elmegy Anakin arca sejtelmes mosolyba fordul, mintha az elbbi szavai nem lette volna őszinték.

Mível féltékeny volt rá ezért nem is kért tőle segítséget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Anakin nem forszírozta volna a 'halál legyőzése' dolgot, ha ezek a tragikus események a természetes halállal kapcsolatosak.

 

Azonban számára mind az anyja, de főleg Padmé 'idő előtti' halála elfogadhatatlan volt. Yoda szavai szerintem a természetes halál elfogadására hívják fel Anakin figyelmét, ami nagyon fontos. Pildi remekül leírta, hogy az anyjáról és a Padméról szóló álmok között óriási különbség volt! Shmi valós időben szenvedett, míg Padmé végzete eléggé hipotetikus lehetőség az álom pillanatában. Nem is értem, hogy vehette egy kalap alá Anakin a két 'látomást'. Padmé esetében sajnos készpénznek tekintette a tragikus esemény bekövetkeztét, ezért is próbált megtenni mindent annak elkerülése érdekében. Persze mint tudjuk, Anakinnak épp ez a megszálottsága az, ami Padmé halálát okozza. Talán jobban járt volna ha engedi maguktól megtörténni a dolgokat, és nem akar mindenáron irányítani. Persze a karakter természetéből fakadóan ez a verzió telejességgel elképzelhetetelen.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban, az ep3-as yodás beszélgetésnél én is inkább úgy érzem, hogy elbeszélnek egymás mellett. Ha pl. Obi1-t látta volna Anakin látomásban, hogy talán meg fog halni, akkor ezt nyilván elmerte volna mondani Yodának. Erre Yoda azt mondta volna, hogy engedd el?

 

Nem az volt a baj, hogy meg akarta menteni a haláltól Padmét, hanem a mód.

Ebben az egész témában én úgy érzem Lucas egyfajta krisztusi mintát vett alapul a jedik életmódjához. De ahogy az apostolok között is volt házas emberek és példák lettek a többi kereszténynek, úgy a jediknek is el tudnám képzelni, hogy szabadon dönthetnek ebben a kérdésben és sikeresek lehetnek a szolgálatukban is.

 

Asszem a jedik közötti kötődés legjobb példái, mikor Yoda elakadó hanggal kommentálja a jedi-templomban látottakat, valamint amikor Obi1 kifakad a párbaj után.

Igaz, hogy tanítják, hogy nem lehet kötődés, de inkább kényszermegoldásnak érzem ezt.

Szerkesztve: - Lada
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody! Azt hiszem, valahol szóba került már, hogyha Anakin nem tesz semmi rosszat, Padmé akkor is belehalt volna a szülésbe. Azért, mert az álmai és a jövője jól láthatóan módosult azt követően, hogy Anakin "dolgozott az ügyön", azaz az első álom az eredeti jövőt mutatta, ami persze mozgásba került, amint Anakin tudatára hatott az álom. (Azaz: Padmé halála adott volt a szülés miatt.)

 

Továbbá: Nekem nagyon tetszett, amit írt Bomarr, hogy Anakinnek előbb-utóbb szembesülnie kellett a Halál tudatával, és hogy nem menthet meg mindenkit. Ez volt talán a nagy csavar a Próféciában, hogy a Fiú, aki olyan erős, hogy buzog benne a sok midi-chlorian, kénytelen lenne elviselni, hogy megfosztják élő szeretteitől... persze, hogy nem is tudott a jó úton maradni.

 

A Jediknek valóban választaniuk kellett, és ők pont a köztes - se nem az egyik, se nem a másik - megoldást választották. Természetesen ez, ahogy Pildi is írta a "Tedd vagy ne tedd" iskolapéldája.

 

Szóba került a Jedik dogmatikussága. Magam is úgy érzem, hogy a Jedik az évek során elkényelmesedtek egy kicsit (a Sith távollétében), megnőtt az egójuk (Yoda szavai), és bár nem láttak tisztán, de nem tudtak elvonatkoztatni. Nagyon földhöz ragadt volt a gondolkodás módjuk, szkeptikusan fogadtak mindent, így 1000 év távlatából, ami pedig már jel lett volna a Sith előre törésének. (Dooku gróf esete). De úgy gondolom, hogy a legfőbb baj az volt, hogy a Köztársaság megváltozott, és a korrupt rendszer már nem igazán vette "hasznát" az etikus és fedhetetlen, de mégis fölöttük álló Jediknek, akikre nem hatott a pénz... egy normális demokráciának a Jedik remek kiegészítői lennének, de ez már inkább Oligarchia volt, ezért kellett bukniuk.

 

Azonban a külső okok ne hagyjuk, hogy eltántorítsanak minket a belső okok jelentősségének feltárásától. A Jediknek változni kellett volna. A háborúban - ahogy azt Bomarr is írta - sokkal gyorsabb döntésekre lett volna szükség, egy hasonló változásnak kellett volna végbemenni (persze nem 1 az 1-ben), mint ahogy Palpatine hatalmat csikart ki magának a Szenátusban. Persze ez ellentétes lenne a Jedik eszméivel, és itt jön képbe a rugalmasság.

Ugyanerre a rugalmasságra lett volna szükség Anakin esetében is. És arra, hogy a Jedik bízzanak a próféciában.

 

A szeretet kérdése már más tészta, és kényes tészta, hiszen láthatjuk, hogy mire képes... és persze ott van Luke, aki szerette az apját, és minden jól sült el... de vajon ha Vader átállt volna, és Palpaine az életét fenyegette volna, akkor is józan tudott volna maradni Luke? Tudom, 4-gyel több volna, mint amennyinek kéne lennie, de arra akarok kilyukadni, hogy Luke "térítése" során egyik hozzátartozója sem volt olyan értelemben közvetlen veszélyben, hogy Luke-on múlt volna a Sorsa (mint Anakin Padmé esetében). Azaz: Ha Leia pl. a trónterembe lett volna, és a megölésével fenyegetett volna Palpatine, vajon akkor is feláldozta volna-e magát Luke, és képes lett volna-e leállni Vader kezének levágása után?

 

Nem tudhatjuk, de tartok tőle, hogy nem. A szeretet, a kötődés tehát igenis labilis talaj a Jedik számára, mert nagyon könnyen a Sötét oldalon lyukadhatnak ki, mint tette azt Anakin. Nem csoda, hogy mind Obi-wan, mind Yoda igyekeznek valamilyen szinten egy kicsit távolabb tartani magukat Luke-tól, és vigyázni arra, hogy nehogy zsarolhassák Luke-ot az életükkel, mert akkor az ifjú Skywalker könnyen tévútra térhetett volna. Ezért féltették a bespini utazástól is, amikor Leia ugyebár bajba került.

 

Na de elkalandoztam. A lényeg, hogy a Jedik nem véletlenül igyekeztek távoltartani magukat az érzelmektől, mégha ez nem is sikerült számukra. Úgy gondolom, hogy az igazi veszély a személy elvesztésétől való félelemben lakozik számukra, ezért igazság szerint ezt kellene tiltani. Ezt pedig csak úgy lehet, ha a Jedik elfogadják, hogy minden az Erő akarata szerint történik, és el kell engedniük mindenkit, akik fontosak számukra.

 

Összegezve: Nem feltétlenül a szeretetet, a kötődést kellene tiltani a Jediknek, hanem, ahogy Yoda is mondja: "Train yourself to let go... of everything you fear to lose!"

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.