Ugrás a kommentre
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Star Wars SAGA Fórum és Hírportál

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.
A fórum támogatása

1x08 - The Acolyte

Ajánlott hozzászólás

Hozzászólás ideje:
14 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

(hiszen az agy valószínűleg már természetes úton is nagyon sok mindent elfelejtett abból az időből - csak gondoljunk bele, mi mire emlékszünk 8 és annál fiatalabb korunkból)

 

Ahogy írtad is sok mindent felejtünk amúgy is, pl. gondolom te se nagyon emlékszel mikor tanultál meg járni, de azért sikerül.

Hozzászólás ideje:
  • Szerző
18 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ami szerintem érdekesebb, hogy úgy tűnik, Osha hiányába Mae nem táplál annyi haragot. Mintha Osha adta volna az okot a Jedik utálatára. Itt a végén Mae egyáltalán nem mutat semmi olyan érzelmet, mint amit a 3. és a 7. részben mutatott a Jedik iránt, pedig az egyetlen mentális különbség a két karakter között, hogy a jelenlegi nem emlékszik Oshára.

És ez egy fontos elem. Hiszen, ha nem emlékszik Oshára, akkor nagyon sok minden, ami a Brendokon történt, értelmetlenné válhatott a számára. Ő Osha miatt okozta a tüzet, Sol Osha miatt ölte meg az anyját, Osha volt a Jedik iránti haragjának kiváltója, stb. Osha kivétele ezen eseményekből teljesen értelmetlenné tesz mindent, és ez megint egy olyan fontos adalék, ami Mae reakcióját ezen eseményekre teljesen átszabja.

Ettől független azt is elmondhatjuk, hogy Sol olyan hatással volt Mae-re, hogy az már nem akarta megölni, hanem inkább bíróság elé állítani. Ennyit számít ki milyen hatások érnek.

 

 

Hozzászólás ideje:
12 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ettől független azt is elmondhatjuk, hogy Sol olyan hatással volt Mae-re, hogy az már nem akarta megölni, hanem inkább bíróság elé állítani. Ennyit számít ki milyen hatások érnek.

 

 

Én úgy érzem, hogy kettejük beszélgetéséből, amikor Sol elmondta Mae-nak, hogy az ő szemszögéből mi történt, milyen veszélyeket látott, és miért tette, amit tett,  Mae leszűrhette, hogy Sol nem gonosz vagy rossz ember, csupán két téveszme áldozata: tévesen hitte, hogy a lányok életveszélyben vannak, és tévesen rendkívül fontosnak (még egy másik ember, Anyseya anya életénél is fontosabbnak) tartott célt követett, miszerint a bolygón lévő konvergenciát be kell bizonyítani és ehhez kellenek a lányok. Ez nem menti fel a bűnei alól, de nem halált érdemel, hanem a saját "kovenje", a Jedi Rend döntsön a sorsa felett, de legfőképp ismerje el, hogy mit tett. Egyébként elképesztő, hogy Mae képes volt lemondani a 16 éve dédelgetett álmáról, a bosszúról Sol esetében, pedig pont mostanra lett számára ismert, hogy ő volt a tragikus események elindítója, azon túl, hogy ő lett az anyja gyilkosa. Én is úgy érzem, hogy ebben vastagon benne van az, hogy Osha felbukkanásával Mae bosszúvágya elpárolgott, hiszen visszakapta a testvérét.

 

És mi sem bizonyítja jobban azt, hogy Osha sokkal jobb alany Sith akolitusnak, mint az, hogy a tény, hogy Mae életben van, az semmivel sem csökkentette Osha bosszúvágyát, amikor számára is kiderült Sol szerepe a tragikus eseményekben. Belőle tisztán kitört a harag és a düh, amit az is táplálhatott, hogy épp az ellen kellett fordulnia, akit addig évekig a megmentőjének hitt, akiben megbízott, aki a családja helyett egyfajta pótapja lett. Solhoz fűződő erős kapcsolata nemhogy nem csökkentette a haragjának mértékét, hanem egyenesen megsokszorozta. A szenvedélyből építkezni pedig tipikus Sith eszköz.

Szerkesztve: - Pildi

Hozzászólás ideje:
  • Szerző
10 órával ezelőtt, Pildi írta:

És mi sem bizonyítja jobban azt, hogy Osha sokkal jobb alany Sith akolitusnak, mint az, hogy a tény, hogy Mae életben van, az semmivel sem csökkentette Osha bosszúvágyát, amikor számára is kiderült Sol szerepe a tragikus eseményekben. Belőle tisztán kitört a harag és a düh, amit az is táplálhatott, hogy épp az ellen kellett fordulnia, akit addig évekig a megmentőjének hitt, akiben megbízott, aki a családja helyett egyfajta pótapja lett. Solhoz fűződő erős kapcsolata nemhogy nem csökkentette a haragjának mértékét, hanem egyenesen megsokszorozta. A szenvedélyből építkezni pedig tipikus Sith eszköz.

Osha esetében remekül bemutatták mennyire fűti a bosszú. Még a nagy egymásra találásuk pillanatát is megakasztott a Khofaron, hogy Osha Mae-t hitte bűnösnek. Emiatt az érzés miatt bukott el a próbákon és nem lett Jedi. Erre most rájött az, hogy Sol, aki apja helyett apja volt, egész életében hazudott neki. Mindezek fényében az a nagy szó, hogy csak megfojtotta. 

Hozzászólás ideje:
2024. 07. 27. - 19:21, Ody Mandrell írta:

Bocsánat az ünneprontásért, de ez nem a való világ. :)

Lehet más szemszögből, de én is ezt mondtam... :)

Hozzászólás ideje:

Miután Sol rájött, hogy Mae van vele a hajón, nem Osha, miért nem ment vissza egykori padawanjáért? Azt nem tudhatta, hogy Qimir magával vitte. Sőt ő azt sem tudhatta, hogy Qimir túlélte a bogarakkal való repülést. Szóval Sol tudomása szerint Osha valahol a Kofaron lehetett, ő mégis inkább lelépett a Brendokra, semmint, hogy leszálljon a hajóval és megkeresse és esetleg mindkét Aniseyának egyszerre mondja el a sztorit. Ráadásul a kofari erdő nem éppen a legbiztonságosabb hely, mint kiderült.

Hozzászólás ideje:

Magam is gondoltam erre, de ennek ellentmond több dolog is. Az első, hogy korábban azt állította, hogy ha Osha halott lenne, azt érezné. Akkor fényévek voltak köztük, most csak pár ezer kilométer. Emellett azt mondta, hogy mindkét nővér élve kell ahhoz, hogy bizonyítsa a brendoki konvergenciát. Ha azt hinné, hogy Osha halott, nincs értelme elmenni a Brendokra, hiszen ugyanott van, ahol korábbi hite szerint elkezdte: az ikerpár egyik fele halott. Továbbá, az epizód végén egyáltalán nem lepődik meg azon, hogy Osha él. Sőt azon sem, hogy a bolygón van.

Annyira meg azért nem volt zavart, hogy mindezek fölött átsiklott volna. Sol megtört, de nem őrült meg, és pont a vége mutatja, hogy bőven volt racionalitás is a tetteiben. Hisz szándékosan hívta a Jediket a Brendokra, hogy mindenkinek megvallja a bűnét. Qimirt is taktikus harccal és hideg fejjel győzte le, és Oshának is végül tudatosan vallott, mi több, haldoklás közben eljutott a megbocsátásig és lényegében feloldozta Oshát a tette alól.

Hozzászólás ideje:
  • Szerző

Lehet, hogy mégis megérezte Oshát és az Idegent. Mondjuk gyorsan le kellett lépnie, ha nem akart találkozni a felmentő csapattal. Így is pár másodperces késéssel kerülték el egymást. 

Hozzászólás ideje:

Mondjuk, ha tudta, hogy érkezik a csapat, akkor a rejtély megoldva, rájuk bízhatta Osha megtalálását. De, ha nem tudta (honnan tudhatta volna? :?), akkor a rejtély folytatódik. :) 

Hozzászólás ideje:
21 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Miután Sol rájött, hogy Mae van vele a hajón, nem Osha, miért nem ment vissza egykori padawanjáért? Azt nem tudhatta, hogy Qimir magával vitte. Sőt ő azt sem tudhatta, hogy Qimir túlélte a bogarakkal való repülést. Szóval Sol tudomása szerint Osha valahol a Kofaron lehetett, ő mégis inkább lelépett a Brendokra, semmint, hogy leszálljon a hajóval és megkeresse és esetleg mindkét Aniseyának egyszerre mondja el a sztorit. Ráadásul a kofari erdő nem éppen a legbiztonságosabb hely, mint kiderült.

 

Szerintem a "megkönnyebülés" miatt. Sajnos saját tapasztallattal is rendelkezem arról mit élt át Sol. Annak a legnehezebb elmondani az igazat akit megbántottál. Attól a legnehezebb bocsánatot kérni. Sol szerintem megkönnyebbült(erre írtam az első mondantban ugyanezt a szót), hogy a véletlen folytán(hogy Osha a bolygón maradt), csak Mae-nek kell elmondania az igazat, ami sokkal könnyebb. Én aztán tudom milyen érzés ez mikor el akarod mondani valami rossz tettedet. és rettegsz a pillanattól, és egyfajta megkönnyebülést érzel ha mondjuk az illető nem jön el csak egy haverod aki érintett és neki könnyebb elmondani. Persze nálam nem gyilkosságról volt szó.:D

Mae tanúja volt a gyilkosságnak, annyit nem is jelenetett Sol-nak mint Osha, neki nem hazudott éveken át, ráadásul úgy éreztem hogy azért mondja el Mae-nek az igazat mert ha már túlélte a csaj, legalább tudja miért tettem. Mert ugye Mae tudta az igazat, Sol csak azt akarta elmondani neki miért tette. És szerintem titkon reménykedett benne hogy úgy alakulnak majd az események hogy Mae elmondja Oshának az igazat és mire találkozik vele akkorra Osha megenyhül. Hát nem így lett.

Szóval szerintem emiatt a lelki örlődés miatt nem ment vissza Osháért.

  • 5 hónappal később...
Hozzászólás ideje:
  • Szerző
2024. 07. 17. - 11:58, Dzséjt írta:

Qimir nem a szemét forgatta, hanem épp ellenkezőleg, meglepődött a hallottakon, és érdeklődve kezdi figyelni Solt. Vagyis ő nem tudott semmit a lányok születési körülményéről.

Kíváncsi lennék hogy talált rá Qimir Mae-re. Hatalmas szerencse kellett, hogy pont azt az egyént lelje meg akit ennyire speciális módon hoztak létre (ok, Qui-Gon is véletlen talált rá Anakinra, de az szerintem specifikusabb eset. Vagy ott egyenlített az Erő?). Ugye az se tiszta, ki vitte el Mae-t anno a Brendokról, és nevelte több, mint tíz évig, hogy aztán a sith tanítvány kezébe kerüljön. Valószínűleg Korill áll a háttérben, de ő akkor hova lett?

Szerkesztve: - Ody Mandrell

Hozzászólás ideje:
28 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Hatalmas szerencse kellett

Nem kellett hozzá nagyobb szerencse, mint ahhoz, hogy a próféciában hívő, renegát Jedi mester az egész Galaxisban pont abba az ócskás boltba sétáljon be, ahol a prófécia főszereplője, a Kiválasztott tengeti a napjait, vagy ahhoz, hogy egy random rohamosztagos pont abba a porfészekbe essen be a szomjhalál küszöbén, ahol Palpatine unokája üti el a szabadidejét, tőszomszédságában a Millennium Falconnal. :) 

"Tapasztalataim szerint nem létezik olyan, hogy szerencse" - by Ben Kenobi.

 

33 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Valószínűleg Korill áll a háttérben, de ő akkor hova lett?

Szerintem is Korill vitte el a bolygóról. Hogy mi lett vele? Majd kiderül idővel, szerintem. Tippre azt mondanám, hogy idővel ő is meghalt. Vagy lehet, hogy pont Qimir miatt hagyta ott Mae-ho Korill-t.

Hozzászólás ideje:
13 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Tippre azt mondanám, hogy idővel ő is meghalt. Vagy lehet, hogy pont Qimir miatt hagyta ott Mae-ho Korill-t.

 

Vagy kiderülne, hogy maga Qimir ölte meg, amiről persze Mae nem tud, és így lehetne egy párhuzam Oshával. Mae miután visszanyerte az emlékeit egy katartikus pillanatban azt is megtudná, hogy az általa jobban szeretett (mert szerintem ő közelebb állt Korillhoz, míg Osha Aniseyahoz) anyjával ugyanúgy egykori mestere végzett, mint ahogy Osha egykori mestere a másik anyjukkal, és ezért végezne Qimirrel. 

  • 3 héttel később...
Hozzászólás ideje:
  • Szerző
2024. 07. 29. - 17:07, Bomarr írta:

 

  Spoiler elrejtése

a testvérek búcsúzása a fánál.

 

Ez nekem is fura volt sokáig és már tudom miért. Mert olyan az egész mintha egy szerelmes pár búcsúját látnánk, és nem testvérekét. Ezt már kicsit Khofaron is éreztem.

  • 9 hónappal később...
Hozzászólás ideje:
  • Szerző

Drámai betetőzése a sorozatnak. Akárhányszor látom mindgi nagyon megérint, miközben sajnálom Solt, akire nem tudok haragudni. Ő vérbeli Qui-Gon előkép a szememben. A drámán túl továbbra is az a véleményem, mesteri bevezetője lenne a rész a második évadnak, ami igazán nagyot üthetett volna. Olyan figurák áltak már a sakktáblán akiket a továbbiakban öröm lett volna nézni.

Remélem folytatják valahogy! Könyvben, képregényben, akárhogy csak jöjjön! clap2

Az Acolyte tényleg csak az Andorhoz fogható, és ebben semmi túlzás nincs. A maga nemében ez is egyedülálló és brilliáns sorozat.

Jöhet az EPI! Ilyen előzmények mellett érdekes lesz látni hova jutottak a szervezetek és szekták a 100+ év alatt. smile

Szerkesztve: - Ody Mandrell

  • 2 hónappal később...
Hozzászólás ideje:
  • Szerző

Azon tűnődök, vagy jobban mondva most esik le, hogy Sol ad engedélyt Oshának arra, hogy megölje. A lány már enged a szorításon, de Sol szavai után megteszi amit meg kell tennie. Mondjuk ez elég érdekes lépés Soltól, hisz ezzel a sötét oldal karmaiba löki a szeretett tanítványát. Itt már eléggé az őrület jeleit mutatta (a Khofar óta gyorsult nála az elmebaj), szóval elképzelhető, hogy nem volt teljesen tisztában a dolgok súlyával.

Szerkesztve: - Ody Mandrell

Hozzászólás ideje:

Szerintem nem engedélyt adott, hanem feloldozta Oshát az elkerülhetetlen bűntudat alól. Ezzel épp, hogy eggyel kevesebb fegyvert adott a Sith számára. Ha Oshát a bűntudat marcangolja, azt a Sith kihasználhatja, és még mélyebbre lökheti őt a Sötét Oldalon. Lásd azt, ahogy Palpatine azt mondta Vadernek, hogy megölte Padmét. Ez csak részigazság. Hozzájárult a halálához, de nem ő végzett vele közvetlen, mint ahogy azt Sidious állította. De ezzel bűntudatot kelthetett Vaderben, ami azonnal még mélyebbre lökte a Sötét Oldalon és mintegy bebetonozta a helyét Sidious oldalán. Na, ezt a fegyvert Sol elvette a Sith-ektől. Belenyugodott a halálába, elfogadta Osha döntését, és ezt a lány tudtára adta. "Ölj meg nyugodtan, nekem már úgyis mindegy" alapon.

Én azt sem látom, hogy Sol őrült lenne. Meggondolatlan, elhamarkodott, lelkileg zaklatott, de az elmebajnak nyomát sem látom. Te miből gondolod, hogy gyors iramban kezd megbolondulni?

Hozzászólás ideje:
  • Szerző
4 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szerintem nem engedélyt adott, hanem feloldozta Oshát az elkerülhetetlen bűntudat alól.

Nekem úgy tűnik mintha Osha habozna és csak akkor erősít rá az Erő fojtásra, amikor Sol azt mondja semmi baj. Mondjuk ettől még egy gyilkosság gyilkosság marad. Régen rossz ha ettől jobban érzi magát Osha.

8 perccel korábban, Dzséjt írta:

Én azt sem látom, hogy Sol őrült lenne. Meggondolatlan, elhamarkodott, lelkileg zaklatott, de az elmebajnak nyomát sem látom. Te miből gondolod, hogy gyors iramban kezd megbolondulni?

Pedig a Khofar elhagyása óta rengeteg jele van. A jediket teljesen kizárja a cselekvéseiből, Maet meg akarja ölni és ha nincs Bazil le is lövi. Ez teljesen irracionális tett. Az se teljesen tiszta elmére utal ahogy orditozik a Brandon kihalt katakombáiban.

Dzsongdzse zseniálisan hozza a pengeélen táncoló Jedit, ez még nálam rátesz erre a hatásra.

Hozzászólás ideje:
3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Nekem úgy tűnik mintha Osha habozna és csak akkor erősít rá az Erő fojtásra, amikor Sol azt mondja semmi baj. Mondjuk ettől még egy gyilkosság gyilkosság marad. Régen rossz ha ettől jobban érzi magát Osha.

Hát nem tudom, nekem az, hogy pislogás nélkül mered rá, mint ragadozó a prédájában, és a kezéhez érő, éppen bevörösödő kyber kristály nem a bizonytalanságról árulkodik.

És igen, lehet úgy nézni, hogy Osha meggyilkolta Solt. Meg lehet úgy is nézni, hogy Osha megölte az anyja gyilkosát, aki 16 évig nem vállalta a bűneiért a felelősséget, és Osha minden szerettének halálát egy mindenki által halottnak hitt kislányra kente. Van aki szerint ez inkább igazságszolgáltatás.

Gyilkosság és gyilkosság között is van különbség. A Star Wars erre is szeret rámutatni. A tett körülményei és az elkövető személye mind befolyásolják a megítélést. Osha nem egy jó embert ölt meg, és nem azért, hogy ebből valami haszna származzon. És még csak Jedi sem volt, hogy meg kelljen felelnije valami magsabb erkölcsi mércének. Sőt az egész sorozat azt prezentálja, hogy a testvérével ellentétben Varosha jó ember (bár Mae sem teljesen rossz - Sol szerintem rosszabb, mint Mae-ho). A jó emberek pedig általában éreznek bűntudatot. Még néha a rossz emberek is, épp az a bűntudat taszítja őket még nagyobb mélységekbe (lásd Vader).

Számomra abban az "it's okay"-ben az van, hogy Sol kivételesen Jedi mesterként viselkedik. Elfogadja a sorsát, ezen módon végre vállalja a felelősséget, és jelzi az általa brutálisan elárult volt tanítványának, hogy ez így rendben van, tegye, amit szerinte tennie kell, ne legyen emiatt egy csepp lelkifurdalása sem.

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A jediket teljesen kizárja a cselekvéseiből

Hogy egy gyilkos kizárja a hatóságot a cselekedeteiből, az nem az őrület, hanem a bűn elkerülésére irányuló törekvés jele. ) Ahogy ő maga mondta ebben a részben Oshának, ahhoz, hogy igazolhassa a 16 évvel korábbi brendoki tetteit, szüksége van Varoshára és Mae-hóra is. De a Kofar fölött a kettő közül a rosszabbik testvér van meg neki, az, aki tudja, hogy Sol meggyilkolta az anyjukat. Hiszen látta. Ha Mae akkor ott, a Kofarnál a Jedik kezére kerül, nyilván nem fogja ezt az apróságot elhallgatni előlük, hiszen ez az egyetlen oka annak, hogy kevés sikerrel megpróbálta lemészárolni a brendoki Jedi csapat tagjait. Szóval Solnak valamivel igazolnia kell magát, és ehhez kell neki Osha is, plusz a brendoki konvergencia prezentálása. Addig nem vonhatja be a Jediket, amíg nincs kezében a védelem, máskülönben megy a sittre.

Ezét zárja ki a Jediket ideiglenesen, semmi másért. Be akarja magát biztosítani. Hiszen ezt mondja is a rész elején, már a Brendok fölött: "Üzenni fogok Vernestra mesternek. A Jedik itt találkoznak velünk. [...] Van egy konvergencia ezen a bolygón. Most, hogy te és Osha is életben vagytok, bizonyíthatom." És amint ezzel megvolt, hívta is a Jediket. Hiszen ő maga kapcsolta vissza a Polan jeladóját, ami odavezette Vernestrát és különítményét.

Amit Sol tesz, az nem őrület, csak egy bűnös ember, amint megpróbálja megmenteni a tyúksz*ros írháját.

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Maet meg akarja ölni és ha nincs Bazil le is lövi.

HA meg akarta ölni. A jelenetben ugyanúgy benne lehet az is, hogy csak a hajtóművet vagy a reaktort akarta kilőni, ezzel megbénítva Mae hajóját. Számtalanszor láttunk már ilyet, hogy csak ennyit lőtték ki, és így fogták el a szökevényeket. Legelőször mindjárt a világ legelső Star Wars filmjének első három percében. A Devastator ugye elég nagy hévvel lövöldözött a Tantive IV-re (és nem ion ágyút használt), de végül csak megbénította a korvettet. Sőt még csak javíthatatlan állapotba sem került a hajó, hiszen 35 évvel később még részt vett az exegoli csatában. Pechére...

A másik nézet meg lehet az, hogy Sol valóban meg akarta ölni Mae-t, azaz az általa elkövetett gyilkosság egyetlen, még élő szemtanúját.

Bár mivel minden áron bizonyítani akarta az igazát, és ezzel együtt az ártatlanságát, én az első lehetőségre tippelek. Csak meg akarta bénítani a siklót, az az IQ light Bazil meg majdnem kinyírta a semmiért mindhármukat.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Az se teljesen tiszta elmére utal ahogy orditozik a Brandon kihalt katakombáiban.

Miért, eredményesebb lett volna, ha suttogva keresi Mae-t a kihalt katakombákban? lol2

De ez most komoly, hogy azt az őrület jelének veszed, hogy Sol a keresett személy nevét kiabálja egy bazi nagy épületben? Hát hány ilyet láttunk már a Star Warsban (Finn állandó "REEEEYYYY!!!!!" üvöltözése például), más filmekben, sőt szerintem nem egy ember a valóságban is csinálta már eezt, és egyik sem volt őrült.

4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Dzsongdzse zseniálisan hozza a pengeélen táncoló Jedit, ez még nálam rátesz erre a hatásra.

Zseniális a színész, ez nem vitás. Csak szerintem a penge éle nem az őrület, hanem egy rémes bűntett. Nem egy őrült Jedi, hanem egy gyilkosságot kétségbeesetten megúszni akaró, ezért a célért eléggé kiszámítottan dolgozó Jedit hoz.

Szerkesztve: - Dzséjt

Hozzászólás ideje:
  • Szerző
5 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Hát nem tudom, nekem az, hogy pislogás nélkül mered rá, mint ragadozó a prédájában, és a kezéhez érő, éppen bevörösödő kyber kristály nem a bizonytalanságról árulkodik.

És igen, lehet úgy nézni, hogy Osha meggyilkolta Solt. Meg lehet úgy is nézni, hogy Osha megölte az anyja gyilkosát, aki 16 évig nem vállalta a bűneiért a felelősséget, és Osha minden szerettének halálát egy mindenki által halottnak hitt kislányra kente. Van aki szerint ez inkább igazságszolgáltatás.

Gyilkosság és gyilkosság között is van különbség. A Star Wars erre is szeret rámutatni. A tett körülményei és az elkövető személye mind befolyásolják a megítélést. Osha nem egy jó embert ölt meg, és nem azért, hogy ebből valami haszna származzon. És még csak Jedi sem volt, hogy meg kelljen felelnije valami magsabb erkölcsi mércének. Sőt az egész sorozat azt prezentálja, hogy a testvérével ellentétben Varosha jó ember (bár Mae sem teljesen rossz - Sol szerintem rosszabb, mint Mae-ho). A jó emberek pedig általában éreznek bűntudatot. Még néha a rossz emberek is, épp az a bűntudat taszítja őket még nagyobb mélységekbe (lásd Vader).

Számomra abban az "it's okay"-ben az van, hogy Sol kivételesen Jedi mesterként viselkedik. Elfogadja a sorsát, ezen módon végre vállalja a felelősséget, és jelzi az általa brutálisan elárult volt tanítványának, hogy ez így rendben van, tegye, amit szerinte tennie kell, ne legyen emiatt egy csepp lelkifurdalása sem.

Már bocsánat de itt egy olyan ember tettét magyarázod ki, akit épp elnyel a sötét oldal és nem sokkal később beáll sith-nek.

Anakin is jó ember volt, aztán mi lett belőle. Ebben a helyzetben Mae cselekedett helyesen, aki a törvény elé vitte volna az ügyet. Mert épp ez a lényeg: bármilyen bűnös is valaki, nem az öntörvénykezés a megoldás. Főleg nem a gyilkosság. Érdekes Mae tudott jó döntést hozni, míg Osha nem. De nem is csoda mert Jediként elbukott. Itt láthattuk miért.

6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ezét zárja ki a Jediket ideiglenesen, semmi másért. Be akarja magát biztosítani. Hiszen ezt mondja is a rész elején, már a Brendok fölött: "Üzenni fogok Vernestra mesternek. A Jedik itt találkoznak velünk. [...] Van egy konvergencia ezen a bolygón. Most, hogy te és Osha is életben vagytok, bizonyíthatom." És amint ezzel megvolt, hívta is a Jediket. Hiszen ő maga kapcsolta vissza a Polan jeladóját, ami odavezette Vernestrát és különítményét.

Amit Sol tesz, az nem őrület, csak egy bűnös ember, amint megpróbálja megmenteni a tyúksz*ros írháját.

A tettei alól semmilyen konvergencia nem adott volna feloldozást. Magyarázkodni akart, 16 év után. Semmit nem változtatott volna tettei megítélésén akár igaza van, akár nincs.

6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

HA meg akarta ölni. A jelenetben ugyanúgy benne lehet az is, hogy csak a hajtóművet vagy a reaktort akarta kilőni, ezzel megbénítva Mae hajóját. Számtalanszor láttunk már ilyet, hogy csak ennyit lőtték ki, és így fogták el a szökevényeket. Legelőször mindjárt a világ legelső Star Wars filmjének első három percében. A Devastator ugye elég nagy hévvel lövöldözött a Tantive IV-re (és nem ion ágyút használt), de végül csak megbénította a korvettet. Sőt még csak javíthatatlan állapotba sem került a hajó, hiszen 35 évvel később még részt vett az exegoli csatában. Pechére...

A másik nézet meg lehet az, hogy Sol valóban meg akarta ölni Mae-t, azaz az általa elkövetett gyilkosság egyetlen, még élő szemtanúját.

Bár mivel minden áron bizonyítani akarta az igazát, és ezzel együtt az ártatlanságát, én az első lehetőségre tippelek. Csak meg akarta bénítani a siklót, az az IQ light Bazil meg majdnem kinyírta a semmiért mindhármukat.

Ez csak feltételezés. Semmivel sem erősebb, mint az én verzióm.

6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Miért, eredményesebb lett volna, ha suttogva keresi Mae-t a kihalt katakombákban? lol2

De ez most komoly, hogy azt az őrület jelének veszed, hogy Sol a keresett személy nevét kiabálja egy bazi nagy épületben? Hát hány ilyet láttunk már a Star Warsban (Finn állandó "REEEEYYYY!!!!!" üvöltözése például), más filmekben, sőt szerintem nem egy ember a valóságban is csinálta már eezt, és egyik sem volt őrült.

Ez most komoly, hogy összemosod Finn esetét ezzel? Ne nevetess már. Elég ha megnézed Solnak milyen eszelős arckifejezése van.

6 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Zseniális a színész, ez nem vitás. Csak szerintem a penge éle nem az őrület, hanem egy rémes bűntett. Nem egy őrült Jedi, hanem egy gyilkosságot kétségbeesetten megúszni akaró, ezért a célért eléggé kiszámítottan dolgozó Jedit hoz.

Szerintem meg a kettő keveréke. A Khofar teljesen szét zúzta, onnantól már elég kiszámíthatatlanul viselkedett.

Hozzászólás ideje:
2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Már bocsánat de itt egy olyan ember tettét magyarázod ki, akit épp elnyel a sötét oldal és nem sokkal később beáll sith-nek.

Egyrészt, Osha még nem állt be Sith-nek. Nem Sith tanítvány lett, csak a Sith tanítvány akolitusa. Amíg Qimir nem kezdi el Sith-nek nevelni azzal a céllal, hogy kinyírják Darth Plagueist, és így Qimir legyen a Sith mester és Osha a Sith tanítvány, addig Osha semmivel sincs mélyebben a Sötét Oldalon, mint Ventress volt. Márpedig onnan elég könnyű visszajönni, ahogy azt láthattuk.

Emellett Osha nem azért csatlakozott a Sith-ek teamjéhez, mert megölte Solt, és ezzel elnyelte a Sötét Oldal. Ebben a sztoriban Sol nem olyan, mint Mace Windu Anakin számára, vagy Yaddle Dooku számára. Nem a végső lépés, ami után nincs visszaút. A nő azért csatlakozott Qimirhez, mert csak így menthette meg a testvére és a saját életét. Verosha eredendően fel akarta adni magát a Jediknek Sol megölése után.

Csak hát nem bízott a Jedikben már eléggé, ami valjuk be, nem meglepő azután, hogy mit tudott meg róluk akokr. És az sem mellékes, hogy ha nem megy Qimirrel, akkor a Sith ott helyben felszecskázza mindkettejüket. És még így is be kellett vállalniuk Mae emlékeinek törlését ahhoz, hogy az Idegen elengedje. Az, hogy megölte Solt, ugyanúgy nem vezette egyenesen és azonnal a Sötét Oldalra, mint ahogy Anakint sem az, hogy tömegmészárlást végzett a buckalakók között ugyanazon indokból: végzett az anyja gyilkosaival. Csak míg Osha egyedül a tettest ölte meg, Anakin mindenkit lemészárolt a környéken, kortól, nemtől és az anyja megölésében vállalt szerepének mértékétől függetlenül. Mégis, Anakin még eme sokkal szörnyűbb és jóval kevésbé indokolt tettel is éveken át a Világos Oldalon maradt Jedi lovagként.

Osha nem annyira elkötelezett a Sötét Oldal felé, nem érzem annak (még). Szerintem legfeljebb Ventress vagy Baylan szinten lehet a Sötét Oldalon. És ismételten, ő még távolról sem Sith, csak egy akolitus.

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Anakin is jó ember volt, aztán mi lett belőle. Ebben a helyzetben Mae cselekedett helyesen, aki a törvény elé vitte volna az ügyet. Mert épp ez a lényeg: bármilyen bűnös is valaki, nem az öntörvénykezés a megoldás. Főleg nem a gyilkosság. Érdekes Mae tudott jó döntést hozni, míg Osha nem.

Mae ugyanabból az okból megölte a brendoki Jedik egyik tagját, majd hozzásegített egy másikat az öngyilkossághoz, amiért Osha megölte ugyanannak a csoportnak egy másik tagját. És Mae volt az, aki eleve mind a néggyel végezni akart pusztán azért, hogy beteljesítse a bosszúját és a Sith tanítvány akolitusa lehessen. Ráadásul nem hirtelen felindulásból, hanem előre eltervezetten. Ja, és Mae volt az egyik, aki lebeszélte Oshát arról, hogy feladja magát a Jediknek. Ja, és ne feledkezzünk meg arról az apróságról, hogy az ő rossz döntése miatt égett le az otthonuk.

Mae-ho csak akkor tud jó döntést hozni, ha az számára kényelmes.

Oshára nem tudok haragudni. Ő nem olyan, mint Anakin vagy Tyranus. Nem mutatja jelét hatalomvágynak, még igazán birtoklási vágynak sem. Ő az ikerpár jobbik fele. Jedi akart lenni, végül elbukott, de nem durcult be, nem keresett felelősöket. Elkönyvelte, hogy nem volt elég jó és tovább lépett. Ezért is lenne jó, ha tovább mesélnék a sztoriját, mert jelenleg Osha a tökéletelen akolitus. Pont nem bír azokkal a jellemvonásokkal, amikben a Sötét Oldal képes lenne megfoganni. Mivel elsőre hajlandó lenne feladni magát a Jedi Rendnek, így alapvetően a rendben sem rendült meg végérvényesen a bizalma. Sol megölése az én szememben nem több, mint egy hirtelen felindulásból elkövetett, szerintem jogos emberölés. Mert ne becsüljük le azt, amit Sol elkövetett Osha ellen. Az az ember brutálisan elárulta azt a nőt. Elárulta a Jedi Rend eszméit is. Szerintem Osha gyilkos haragja abszolút jogos. Sol azt hazudta Oshának, hogy a halottnak vélt húga miatt halt meg mindenki a konklávéban - már az mekkora gyávaság, hogy ráfogják olyanra, aki az ő hitük szeirnt képtelen védekezni, mert halott (khm... kedves Vernestra, aki szintén ezt tette...). Ráadásul egy gyerekre. Elhallgattak mindent, és a ballépések, téves döntések és megindokolhatatlan tettek hosszú sorában a legjelentősebb, hogy Sol saját kezűleg végzett Mae és Osha anyjával, amikor az menekíteni próbálta a lányát. És miért? Mert Sol azt hitte, hogy Oshát próbálja meg elvinni, akit magának akart. Ha Sol tudta volna, hog Mae, nem Osha van ott, akkor szerintem a kisujját sem mozdítja. Így viszont megölt egy nőt, mert meg akarta menteni a lányát, mert el akarta azt vinni tőle, a nagy Jedi mestertől, aki kinézte mahának tanítványnak.

Milyen érzés lehet már szembesülni azzal, hogy az, akit 16 éven át szinte apádként szerettél, valójában az anyád gyilkosa és bűnrészes a korábbi közösséged elpusztításában? Hogy ez az ember 16 éven át etetett ordas nagy hazugsáokkal? Hogy ez az ember minden rémtetett a halottnak hitt testvéredre fogott, ezzel elérve, hogy utáld őt? Hogy, amikor kipattan az igazság, még akkor is azzal próbál mentegetőzni, hogy én helyesen cselekdtem? Ezek után várjuk el, hogy gondolkodjon hideg fejjel, racionálisan, egy Sith mellett ücsörögve várja meg a Jediket, és bízzon abban, hogy tévedhetetlenek, és Sol, aki 16 éven át a Jedi Rendet is képes volt megvezetni, nem fogja kidumálni valahogy magát? Persze! Nyilván mindnyájan ilyen hideg fejűek és racionálisak lennénk Osha akkori helyzetében. Mondjuk én pont nem. Én ugyanúgy kinyírtam volna Solt a pillanat hevében. Csak nekem felmentés sem kellett volna a részéről, mert úgy sem lett volna egy cseppnyi bűntudatom sem.

Szóval Osha számomra még semmi olyat nem követett el, ami miatt azt mondanám, hogy ő aztán most lesüllyedt Anakin, vagy Dooku szintjére. Sol megölése távolról sem olyan, mint a fegyver nélkül sem fegyvertelen Sith nagyúrat megölni készülő Windu megtámadása, vagy Yaddle legyilkolása pusztán azért, mert máskülönben Dooku maga is meghal vagy megy a dutyiba. Osha nem egy jó embert ölt meg, nem olyasvalakit, aki tette a kötelességét és ha ebben nem akadályozzák meg, akkor a Galaxis nem kerül egy zsarnok szörnyeteg keze alá. Egy rossz embert ölt meg, aki sajnos a tudtán kívül hozzájárult ahhoz, hogy az a zsarnok szörnyeteg felemelkedhessen. És itt a poén, ami szerintem Sol önzőségének legfőbb bűne: ha már a Khofaron hajlandó lett volna vállalni a felelősséget, és nem megy el bevédeni a hátsóját, akkor a Jedik 100 évvel korábban értesülhettek volna a Sith visszatéréséről. Amikor még nincs Palpatine, berendelt klón sereg biochippel, Dooku, aki a Sith-ek megbízásából már építgeti a szeparatista mozgalmat, stb. Amikor a Nagy Terv még csak épül és szépül, nem pedig mozgásban van és a célegyenes felé tart.

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A tettei alól semmilyen konvergencia nem adott volna feloldozást. Magyarázkodni akart, 16 év után. Semmit nem változtatott volna tettei megítélésén akár igaza van, akár nincs.

Miért ne? Ha bebizonyítja, hogy egy Sötét Oldali konklávé olyan hatalomra tett szert a Brendokon a konvergencia által, amivel életeket kreálhat a semmiből, az azért elég komoly és riasztó tény lehet a Sötét Oldal ellen fellépő Jedik számára, és igazolhatja Sol tettét. Nyilván nem az igazsággal állna elő, hanem annak a számára kedvezően eltorzított változatával. Vagyis nem azt mondaná, hogy megölt egy fegyvertelen anyát, mert az menekíteni akarta a lányát, hanem megölt egy Sötét Oldali boszorkányt. A Jedi Tanács pedig nem a tévedhetetlenség bástyája, az objektivitását pedig minden Jedi hajlamos elveszteni, ha meghallja azt, hogy Sötét Oldal. Márpedig az, hogy a Brendokon sötét oldali praktikák folytak egy, a Sötét Oldalt követő szekta által, az szerintem nem vita témája. Mae és Osha együtt pedig bizonyíték arra, hogy ez a szekta életet kreált, ami azért elég veszélyessé tehette volna őket. Aniseya anya ugyan alapvetően jó embernek tűnt, aki szereti a lányait, így talán az ő kezében ez a hatalom nem jelentett volna fenyegetést. Na de Koril kezében?

Szóval azért bőven vannak igazolható részek is abban, amit az a négy Jedi a Brendokon művelt. Éppen ezért összetett az a helyzet. És, ha Sol megfelelően tálalja a dolgokat (felnagyítja az igazolható és elhallgatja a nem igazolható részeket), akkor tényleg elérheti, hogy minimális bűntetéssel vagy rosszabb esetben, bűntetés nélkül megússza. Pláne annak árnyékában, hogy egy sokkal nagyobb fenyegetés, a Sith is megjelent. Ez már önmagában Sol malmára hajthatja a vizet, hiszen aktuális jelentőssége kissebbítheti azt, hogy mi történt pár Sötét Oldali boszorkával 16 évvel korábban.

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ez csak feltételezés. Semmivel sem erősebb, mint az én verzióm.

Nyilván, ezért kezdtem kihúzva azzal, hogy "ha". Nincs bizonyíték egyikre sem, de szerintem a sorozatban elhangzó és látható dolgok inkább az én verziómat támasztják alá. Sol egy gyilkos. Ez tény. A bűnözők általában védik a hátsójukat, ez is tény. Sol csak addig zárta ki a Jediket, amíg nem gyűjtött elég bizonyítékot arra, ami szerinte már megvédheti őt a felelősségre vonsától, utána maga hívta magára a zsarukat, ez is tény. Ezek ott vannak ebben az epizódban. Nyilván a te szemszögedből a te verziódat támasztják alá jobban, de hát ez egy ilyen játék. Ezért is jó sorozat a The Acolyte, mert nem rág mindent a szánkba, gondolkodásra és egyéni értelmezésekre sarkall (pont, amit Indara magyarázott Solnak, hogy mitől lesz valaki jó tanár). Persze sokaknak azt hiszem, pont ez a része jelentette a nehezét: gondolkodni is kell rajta, nem csak nézni.

Én Solt egy rohadt gyilkosnak látom, aki ennek tükrében, a büntetés elkerülése érdekében hoz racionális döntéseket. Az, hogy a bíróságon ez mennyire állná meg a helyét, az nyilván lutri, de ez minden bűnözőnél így van. Annyi gerinc maradt benne legalább, hogy nem öli meg az egyetlen tanút - pedig, ha annyira ki akarta volna nyírni, elég lett volna a mellkasába állítani a fénykardot, amikor eszméletlen volt, vagy még inkább, hátba szúrni, nem kábító lövést leadni rá -, majd menekült el. Inkább próbálta kimosni magát, tovább kerülve a felelősséget.

A Khofaron történtek megrendítették, ebben nem fogok vitázni. De csak ennyi. Nem látom, hogy ettől elborult volna az elméje. Azzal még tudok menni, hogy az ott történtek sarkallták végre arra, hogy ha a saját hátsóját bevédve is, de végre színt valljon. Elvégre egy Sith került elő, amellett azért nem mehet el, de azért addig elhúzhatja az időt, amíg bevédi magát. Ez egy normális Jedi szemszögéből valóban kiszámíthatatlan és irracionális tettek sora, de egy magát minden áron menteni próbáló gyilkos szemszögéből már nem annyira.

Ha elmebajos lenne, az számomra azt jelentené, hogy felmentésre kerül a tettei alól. Hiszen akkor beteg, nem rossz ember. De én úgy látom, hogy Sol egy nagyon rossz ember, Ahogy Sidious, Vader, Tyranus, Maul, Tarkin, Krennic, és a többi antagonista, úgy Sol sem volt elmebajos, csak rossz. Egy teljesen józan gondolkodású ember, aki a mútlban elkövetett rémtetteit aloli felelősségrevonást akarja megúszni az utolsó pillanatig. Mindenkinek csak magyarázkodik, mindenkinek bizonyítani akarja, hogy ő aztán azt tette, ami univerzálisan helyes, ennek érdekében igyekszik torzítani is a valóságot féligazságokkal vagy nyílt hazugásokkal. Magyarán: egy semmirekellő bűnöző. A Jedik legallja.

A legrosszabb, hogy Sol láthatóan még csak bűntudatot sem érez a Brendokon elkövetett tettek miatt. Indara, Kelnacca és Torbin legalább gyakorol valami bűnbánatot. De Sol nem. ő továbbra is élvezi a státuszát. Ami a legrosszabb. Egy becstelen, hazug ember okítja a jövő Jedi generációit. Ráadásul a sorozat folyamán az is kiderül, hogy tanárnak sem túl jó. Szóval valószínűleg nem csak a brendoki tette, de az azt követő 16 évnyi ténykedése is hozzájárult ahhoz, hogy a Jedi Rend szép lassan mélybe zuhant.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

De nem is csoda mert Jediként elbukott. Itt láthattuk miért.

Igen, láthattuk azt, hogy a mestere egy rossz Jedi, rossz tanár, és rossz ember volt. Hát csoda, hogy ő sem lett generációjának legjobb Jedi mestere? )

Hozzászólás ideje:
  • Szerző
18 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Az, hogy megölte Solt, ugyanúgy nem vezette egyenesen és azonnal a Sötét Oldalra, mint ahogy Anakint sem az, hogy tömegmészárlást végzett a buckalakók között ugyanazon indokból: végzett az anyja gyilkosaival.

De ezek a lépések összeadódnak. Oshinak ez már a Bal'demnicen elkezdődött, ahol az Idegen elkezdte mérgezni az elméjét a saját narratívájával. Bár ott még ellenállt, az itt elkövetett gyilkossága még inkább erre az útra terelhette. Valóban a testvére (aki nem is a testvére, inkább ők ugyanaz az identitás két testben) miatt állt az Idegen mellé, és jó lett volna látni mi sül ki a dologból.

18 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

És Mae volt az, aki eleve mind a néggyel végezni akart pusztán azért, hogy beteljesítse a bosszúját és a Sith tanítvány akolitusa lehessen.

Mae-t csak a bosszú érdekelte. Tojt ő magasan az akolitus pozícióra, amit ki is mond a Khofaron Qimirnek. Ezt erősíti meg később a sith tanonc Oshának. Szóval leszögezhetjük, hogy Mae-t csak a bosszú hajtotta az Idegen oldalára, semmi más. Amint megtudta, hogy Osha életben van, szinte azonnal lelépett Qimir mellől.

18 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Sol megölése az én szememben nem több, mint egy hirtelen felindulásból elkövetett, szerintem jogos emberölés.

De ilyen nincs. Ezért vannak a hatalmi szervek, hogy a bűnösöket elítéljék. Ráadásul kivéreztetett egy kyber kristályt is, szóval ennél a "jogos emberölésénél" baromira dolgozott a sötét oldal is.

19 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

És itt a poén, ami szerintem Sol önzőségének legfőbb bűne: ha már a Khofaron hajlandó lett volna vállalni a felelősséget, és nem megy el bevédeni a hátsóját, akkor a Jedik 100 évvel korábban értesülhettek volna a Sith visszatéréséről. Amikor még nincs Palpatine, berendelt klón sereg biochippel, Dooku, aki a Sith-ek megbízásából már építgeti a szeparatista mozgalmat, stb. Amikor a Nagy Terv még csak épül és szépül, nem pedig mozgásban van és a célegyenes felé tart.

Ezt én se értem miért nem mondta már az első bejelentkezésében, hogy egy sith-el harcolt? hmm Nemes egyszerűséggel átlibbent rajta. Gondolom a legvégén akarta felfedni ezt is a tanács előtt, amikor az egész ügyet felgöngyölítik.

19 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Miért ne? Ha bebizonyítja, hogy egy Sötét Oldali konklávé olyan hatalomra tett szert a Brendokon a konvergencia által, amivel életeket kreálhat a semmiből, az azért elég komoly és riasztó tény lehet a Sötét Oldal ellen fellépő Jedik számára, és igazolhatja Sol tettét. Nyilván nem az igazsággal állna elő, hanem annak a számára kedvezően eltorzított változatával.

És mi az igazság? Az javarészt a saját szemszögünkön múlik. ) Sol nem füllentett volna nagyot ha azt mondja, a sötét oldal volt jelen a boszorkányok soraiban. Ez igaz is, hisz még Aniseya is céloz erre. Plusz nem csak az ő meggyilkolásával kell elszámolni, hanem szinte az egész koven kiirtásáért. Úgy teljes a sztori. Nem tudom mit reagált volna a tanács, akkoriban más szelek fújtak.

19 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ezért is jó sorozat a The Acolyte, mert nem rág mindent a szánkba, gondolkodásra és egyéni értelmezésekre sarkall (pont, amit Indara magyarázott Solnak, hogy mitől lesz valaki jó tanár). Persze sokaknak azt hiszem, pont ez a része jelentette a nehezét: gondolkodni is kell rajta, nem csak nézni.

Így van. A legjobb sorozat az Andor mellett (előtt?). Most nem kezdek el litániát írni, már megtettem korábban. Szerintem a Star Wars hosszú történetének egyik legnagyobb tragédiája, hogy ez a sorozat elhalt.

19 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ez egy normális Jedi szemszögéből valóban kiszámíthatatlan és irracionális tettek sora, de egy magát minden áron menteni próbáló gyilkos szemszögéből már nem annyira.

Szerintem itt az a különbség, hogy másként tekintünk Solra. Te egy hidegvérű gyilkosként, én viszont egy hatalmas hibát csoportosan elkövető Jedi csapat egy tagjaként. Ezért nyilván én vagyok a megbocsájtóbb, és azért láttuk Sol későbbi munkássága a Jedi rendben nagy tiszteletnek örvendett. Sol és a többiek elkövettek egy óriási hibát a múltban, ami végül rájuk szakadt. Az én szememben egy velejéig rossz ember nem olyan, mint Sol. A sith-ek hatalomra kerülését se varrnám Sol nyakába, hisz később még nagyon sok minden befolyásolhatta ezt a vonalat. Lehet ha beszámol a Jediknek csak elodázza az elkerülhetetlent. Nem tudjuk. Most mondjam én is, hogy ezért is lett volna jó a folytatás? P D

19 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Igen, láthattuk azt, hogy a mestere egy rossz Jedi, rossz tanár, és rossz ember volt. Hát csoda, hogy ő sem lett generációjának legjobb Jedi mestere? )

Ebből maximum a rossz tanárral értek egyet. Rossz ember semmiképpen nem volt, míg a rossz Jedi se állja meg igazán a helyét.

Hozzászólás ideje:
2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Mae-t csak a bosszú érdekelte. Tojt ő magasan az akolitus pozícióra, amit ki is mond a Khofaron Qimirnek. Ezt erősíti meg később a sith tanonc Oshának. Szóval leszögezhetjük, hogy Mae-t csak a bosszú hajtotta az Idegen oldalára, semmi más. Amint megtudta, hogy Osha életben van, szinte azonnal lelépett Qimir mellől.

Mae-t nagyon is érdekelte az akolitus pozíció, csak Osha megjelenésével döntött úgy, hogy van számára más út is. De, ha Osha nem került volna elő, akkor akolitus lett volna, mivel más út nem volt számára.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

De ilyen nincs. Ezért vannak a hatalmi szervek, hogy a bűnösöket elítéljék. Ráadásul kivéreztetett egy kyber kristályt is, szóval ennél a "jogos emberölésénél" baromira dolgozott a sötét oldal is.

De, van ilyen, rengeteg film szól arról, hogy a hatóságok nem tudnak mit kezdeni egy bűnözővel, ezért a főhős a saját kezébe veszi az ügyet és maga végez az ellene vétkezőkkel. Még a Star Wars-ban is láttuk erre pár példát. Azt nem is vitattam, hogy nem dolgozott benne a Sötét Oldal, hisz én is példáztam a kyber kivéreztetésével. De attól az még nem tesz egyből Sith-é. Valószínűleg Anakin is simán kivéreztette volna a kyberét, ha a tusken mészárlás során közvetlen megérinti (Osha sem véreztette volna ki, ha akkor nem érintkezik közvetlen a keze a kristállyal a sérült kard miatt). Ennek ellenére akkor is még három éven át Jedi lovag maradt volna, legfeljebb ki kellett volna cserélnie a kristályt).

Az eddigiek alapján ahhoz, hogy valaki igazán Sith-té váljon, nagyon mély elköteleződés és több évnyi aknamunka kell. Anakint 13 éven át mérgezte Palpatine, Dookut is több mint tíz éven át - és utóbbi még ezzel együtt sem lett mélyen elköteleződött, hiszen a szeme csak egyetlen egyszer sárgult be egyetlen pillanatra. Mindenki más nem került túl mélyre. Ventress, Quinlan Vos, Barriss ugyan próbálták magukévá tenni a Sötét Oldalt, de nem jutottak mélyre, és nagyon könnyen visszafordultak. Még Ventress is, pedig ő évekig volt egy Sith akolitusa. Osha hozzájuk képest még kezdőnek sem mondhatom. Nem vezetett hadjáratokat a Köztársaság ellen, nem hajtott végre robbantásos merényletet, ami ártatlanok életét követlete. Megölt egy embert, ráadásul még csak nem is egy jó embert.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ezt én se értem miért nem mondta már az első bejelentkezésében, hogy egy sith-el harcolt? hmm Nemes egyszerűséggel átlibbent rajta. Gondolom a legvégén akarta felfedni ezt is a tanács előtt, amikor az egész ügyet felgöngyölítik.

Szerintem ez abból fakad, hogy önző mód első sorban magára gondolt. Addig nem akarta felvenni a kapcsolatot a Jedikkel, amíg nem tudja magát megvédeni a 16 évvel korábbi eseményekkel szemben, és akkor már előállhat a Sith-tel is. Nem akarta elhallgatni, de azt igen, hogy miközben ezt elmeséli, ne vonják felelősségre a másik ügyért.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

És mi az igazság? Az javarészt a saját szemszögünkön múlik. ) Sol nem füllentett volna nagyot ha azt mondja, a sötét oldal volt jelen a boszorkányok soraiban. Ez igaz is, hisz még Aniseya is céloz erre. Plusz nem csak az ő meggyilkolásával kell elszámolni, hanem szinte az egész koven kiirtásáért. Úgy teljes a sztori. Nem tudom mit reagált volna a tanács, akkoriban más szelek fújtak.

Viszont a Jedi Tanácsnak itt nincs szemszöge, mert nem voltak ott. Az ő véleményüket ezzel az üggyel kapcsolatban csak Sol és Mae formálhatja (még Osha sem, mert ő sem volt szemtanúja az eseményeknek). Mae ekkor egy körözött Jedi gyilkos és potenciális Sith akolitus, Sol pediig egy elismert Jedi mester. Nyilván inkább az utóbbinak adnak hitelt, pláne, ha a szavait alá tudja támasztani (ezért kellett Brendokra menni, és lehetőség szerint megtalálni Oshát is Mae mellé - utóbbit nem tudom, hogyan akarta abszolválni Sol, de végül nem is volt rá szükség, Verosha házhoz ment).

S bár valóban, más szelek fújtak, ez nehezíti a megítélést, ugyanakkor ez a sorozat arról szól, hogyan lép rá arra az útra a Jedi Rend, amely elvezet minket a PT-ben látottakhoz. És hát Vernestra rákente a halott, így már védekezni sem képes Solra az egész cirkuszt, pusztán politikai okokból, ami nem jó előjel. Ezután szerintem már csak azért is Solnak adtak volna hitelt, mert politikai szempontból jobb lett volna, ha egy, a Jedi renden kívüli személyt vádolnak, mint egy elismert Jedi mestert. Megjegyzem, én még azt sem hiszem, hogy ha Sol vallomást tudott volna tenni a Jediknek, az ügy eljut a Jedi Nagytanácsig. Szerintem Vernestra (aki ugye Sol barátja) intézte volna azt is.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Szerintem itt az a különbség, hogy másként tekintünk Solra. Te egy hidegvérű gyilkosként, én viszont egy hatalmas hibát csoportosan elkövető Jedi csapat egy tagjaként. Ezért nyilván én vagyok a megbocsájtóbb, és azért láttuk Sol későbbi munkássága a Jedi rendben nagy tiszteletnek örvendett. Sol és a többiek elkövettek egy óriási hibát a múltban, ami végül rájuk szakadt. Az én szememben egy velejéig rossz ember nem olyan, mint Sol. A sith-ek hatalomra kerülését se varrnám Sol nyakába, hisz később még nagyon sok minden befolyásolhatta ezt a vonalat. Lehet ha beszámol a Jediknek csak elodázza az elkerülhetetlent. Nem tudjuk. Most mondjam én is, hogy ezért is lett volna jó a folytatás? P D

Igen, ez az alapvető különbség. Mondjuk hidegvérűnek nem gondolom, csak szimplán olyan embernek, aki a gyilkosságtól sem riad vissza, ha a saját céljai eléréséről van szó. Attól, hogy tisztelet övezi, számomra még nem lesz jó ember, mert ez csak annyit jelent, hogy senki sem ismerte valójában. A tiszteletre méltó Jedi mester valójában csak a felszín volt, a látszat, aminek kiadta magát. És amúgy én ezt is a probléma forrásának látom, mert úgy érzem, ő élvezte ezt a státuszt. Ezt akarta megőrizni, ez hajtotta, ehhez ragaszkodott. Ezért maradt ő a coruscanti Jedi Templomban, míg Indara, Torbin és Kelnacca fejletlenebb, határvidéki bolygókon "senyvedtek".

Én sem varrom az egész Sith felemelkedést csak az ő nyakába, azért ennyire ne forgassuk ki a szavaimat. De hozzájárult vaskosan ő is. Ahogy Padmé, Anakin, Yoda, Windu, Obi-Wan, és több ezer más lény is ezer év alatt. Sol már azzal masszívan segítette őket, hogy végül nem tájékoztatta a Jedi rendet, hogy egy élő Sith-be futott. Ez máris 100 évet adott a Sith-nek. És igen, szerintem az, hogy egy ilyen alja ember 16 éven át taníthatott, sajnos valamennyire hozzájárult a Rend kollektív degradációjához. A rossz tanárok rossz útra viszik a rájuk bízott nemzedéket.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ebből maximum a rossz tanárral értek egyet. Rossz ember semmiképpen nem volt, míg a rossz Jedi se állja meg igazán a helyét.

Hát nem tudom, szerintem, egy jó ember, és pláne egy jó Jedi azonnal vállalja a teljes felelősséget azért, amit a Brendokon műveltek, függeltenül a következményektől, és nem hallgatják el, pláne nem hazudnak róla 16 éven át. Az én értékítéletemben nem ez a jó emberek és a jó embereknél is magasabb erkölcsi szintet megtestesítő Jedik jellemzője. Sőt egy jó Jedi esetében eleve nem történik meg a brendoki mészárlás.

Szerkesztve: - Dzséjt

Hozzászólás ideje:
  • Szerző
1 perccel korábban, Dzséjt írta:

De, van ilyen, rengeteg film szól arról, hogy a hatóságok nem tudnak mit kezdeni egy bűnözővel, ezért a főhős a saját kezébe veszi az ügyet és maga végez az ellene vétkezőkkel.

Az lehet, hogy van ilyen de akkor se helyes. Itt ráadásul még tárgyalás sem volt, hisz senki nem tudott semmiről még Sol halála pillanatában se. Ennek tükrében a fenti megállapítás nem állja meg a helyét.

5 perccel korábban, Dzséjt írta:

De attól az még nem tesz egyből Sith-é.

Nem is állítottam ilyet, csak azt, hogy a sith-ek útjára lépett. Beállt a sith-ekhez. Ettől még tanoncá válik először, akiből egyszer majd lehet sith lord, ha elég gennyláda lesz hozzá. Mondjuk Oshából ezt még így is nehéz kinézni, hogy megölte Solt. Bár láttunk már falon Anakint pókot.

10 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szerintem ez abból fakad, hogy önző mód első sorban magára gondolt. Addig nem akarta felvenni a kapcsolatot a Jedikkel, amíg nem tudja magát megvédeni a 16 évvel korábbi eseményekkel szemben, és akkor már előállhat a Sith-tel is. Nem akarta elhallgatni, de azt igen, hogy miközben ezt elmeséli, ne vonják felelősségre a másik ügyért.

Tehát tompítani akarta a régi sztorit egy ilyen nagy felfedezéssel? Enyhítő körülménynek biztos jól jött volna. Főleg ha össze tudja kötni valahogy a kovennel.

14 perccel korábban, Dzséjt írta:

Viszont a Jedi Tanácsnak itt nincs szemszöge, mert nem voltak ott.

Egy szemszöge mégis van amiből kiindulhatnak. Az akkor kapott jelentés alapján határozott parancsot adtak Indaráéknak, amiből semmit nem valósítottak meg. Elő lehetett volna venni a küldetésről szóló hamis tanúzást, és Sol mester orra alá dörgölni, hogy mégis miért hazudtak? De persze akkor már meglett volna a sztori erre.

20 perccel korábban, Dzséjt írta:

Megjegyzem, én még azt sem hiszem, hogy ha Sol vallomást tudott volna tenni a Jediknek, az ügy eljut a Jedi Nagytanácsig. Szerintem Vernestra (aki ugye Sol barátja) intézte volna azt is.

Akkor is ha képbe kerül a Sith? Az olyan horderejű információ, amit nem tarthatott volna a kis tanács szintjén. Az egész végén pedig látjuk, hogy Ver felkeresi Yoda mestert, szóval nem hiszem, hogy benyelte volna az egész sztorit.

23 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ezért maradt ő a coruscanti Jedi Templomban, míg Indara, Torbin és Kelnacca fejletlenebb, határvidéki bolygókon "senyvedtek".

Szinte mindenki vezekelt valahogy, ki így, ki úgy. Solnál nem lehet látni ezt, mert ő már megbékélt magában a történettel kapcsolatban. Osha és Mae feltűnése ezt az egyensúlyt bontotta meg. Elég megnézni az első részben Sol arcát miután Vernestra beszámol neki a gyilkosságról. Minden r ávolt írva, és sajnos (vagy nem) a sz*r cunai szépen rá is szakadt, akár hogy küzdött ellene.

27 perccel korábban, Dzséjt írta:

És igen, szerintem az, hogy egy ilyen alja ember 16 éven át taníthatott, sajnos valamennyire hozzájárult a Rend kollektív degradációjához. A rossz tanárok rossz útra viszik a rájuk bízott nemzedéket.

Ezzel nem értek egyet. Vernestra el se akarja engedni a küldetésre, mert "nagy veszteség lenne a Jedi Rendnek ha elveszítenék" Solt. Ennyire azért nem gondolnám vakoknak, vagy jó színésznek Solt. Egyébként a csapattöbbi tagjáról is ez a véleményed, mint Solról? Mert ha jobban megnézzük, Torbin volt aki elindult a táborba. Lehet ha ő nem lép akkor Sol duzzog kicsit, de végül nem történik semmi.

31 perccel korábban, Dzséjt írta:

Hát nem tudom, szerintem, egy jó ember, és pláne egy jó Jedi azonnal vállalja a teljes felelősséget azért, amit a Brendokon műveltek, függeltenül a következményektől, és nem hallgatják el, pláne nem hazudnak róla 16 éven át. Az én értékítéletemben nem ez a jó emberek és a jó embereknél is magasabb erkölcsi szintet megtestesítő Jedik jellemzője.

Itt jegyezzük meg, hogy Indara ötlete volt az események eltusolása, miközben Sol kiállt volna a tanács elé, felvállalva az egészet. Itt kollekítv bűnösségről van szó, amiben Indara és Torbin legalább annyira hibásak, mint Sol. Mivel azonban csak Sol maradt életben, most rá húzod a teljes vizeslepedeőt. P Talán Kelnacca az egyetlen aki semmiről nem tehetett.

Hozzászólás ideje:
1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Az lehet, hogy van ilyen de akkor se helyes. Itt ráadásul még tárgyalás sem volt, hisz senki nem tudott semmiről még Sol halála pillanatában se. Ennek tükrében a fenti megállapítás nem állja meg a helyét.

Az, hogy mi a helyes, az nézőpont kérdése. Amúgy én sem azt írtam, hogy helyes, hanem azt, hogy jogos volt. A helyes és a jogos nem feltétlen fedik egymást, és sosem szinonímái egymásnak. wink

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Nem is állítottam ilyet

Pedig nekem emiatt úgy tűnt:

2026. 06. 27. - 8:37, Ody Mandrell írta:

nem sokkal később beáll sith-nek

Nekem emiatt volt eddig az az érzésem, hogy te úgy kezeled Sol gyilkosságát, mintha Osha innentől mélyen a Sötét Oldal rabjává lett, mert Sol megölése ugyanolyan visszafordíthatatlan tett a szemedben, mint Anakin részéről Windu, Dooku részéről Yaddle megölése volt. De akkor ezek szerint nem erről van szó, félreértettelek. Mea culpa.

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Tehát tompítani akarta a régi sztorit egy ilyen nagy felfedezéssel? Enyhítő körülménynek biztos jól jött volna. Főleg ha össze tudja kötni valahogy a kovennel.

Egy szemszöge mégis van amiből kiindulhatnak. Az akkor kapott jelentés alapján határozott parancsot adtak Indaráéknak, amiből semmit nem valósítottak meg. Elő lehetett volna venni a küldetésről szóló hamis tanúzást, és Sol mester orra alá dörgölni, hogy mégis miért hazudtak? De persze akkor már meglett volna a sztori erre.

Igen, enyhítő körülmény, vagy inkább figyelemelterelő körülmény. )

Szerintem azt már 16 évvel ezelőtt elővették, hiszen annak már akkor fel kellett tűnnie, hogy valami félresiklott és a Jedi csapat nem tette azt, amit mondtak nekik. Erre már akkor ki kellett találni valami hihető mesét.

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Akkor is ha képbe kerül a Sith? Az olyan horderejű információ, amit nem tarthatott volna a kis tanács szintjén. Az egész végén pedig látjuk, hogy Ver felkeresi Yoda mestert, szóval nem hiszem, hogy benyelte volna az egész sztorit.

A Sith ügye persze, az megy a Nagytanácshoz, de szerintem kifejezetten Sol ügyét, pontosabban a 16 évvel korábbi brendoki ügyet már nem vitték volna fel oda. A Nagytanács foglalkozik a nagy jelentősségű üggyel, a kistanács a jelentéktelenebb(nek tűnő) üggyel.

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Szinte mindenki vezekelt valahogy, ki így, ki úgy. Solnál nem lehet látni ezt, mert ő már megbékélt magában a történettel kapcsolatban. Osha és Mae feltűnése ezt az egyensúlyt bontotta meg. Elég megnézni az első részben Sol arcát miután Vernestra beszámol neki a gyilkosságról. Minden r ávolt írva, és sajnos (vagy nem) a sz*r cunai szépen rá is szakadt, akár hogy küzdött ellene.

De az elég sokat elárul valakiről, ha egy ilyen mértékű bűntettel ilyen könnyen megbékél és tovább lép ilyen magas szintre. Meg eleve, érdemes megnézni kívülről is: az alkotók szándékosan csinálták meg úgy, hogy a főbűnös, Sol él az elefántcsont toronyban, díszes köpenyben, míg minden társa lepra helyen van, szakadt cuccokban. Nagyon éles kontrasztot hoztak Sol és a társai között. Ez nem a megbékélés, inkább annak a szimbolikája, hogy Solnak semmi bűntudata nincs, ezért tudott ilyen könnyen továbblépni. Ő az önámítás bástyája: amikor a téma szóba jön, ő azzal dobálózik, hogy Osháért teszi, amit tesz, meg helyes, amit tett. Most komolyan, milyen szemszögből volt helyes vagy szolgálta Osha célját az, hogy lebökte a fegyvertelen Aniseyát, mert az menekíteni próbálta a lányát? Ezt hogyan lehet bármilyen szemszögből helyesnek vagy a kislány érdekének nevezni? Milyen jellemet tükröz az olyan, aki erről meggyőzi önmagát?

És szintén külső szemszögből nézve: az alkotók megmutatták a négyből három karakter vezeklését, a negyedikét nem. Ha azt akarták volna, hogy higgyünk abban, hogy Sol is vezekelt, megmutatják azt is. De nála semmi ilyet nem mutattak. Amikor megismerjük, kiváló Jedit látunk. Még mi is Qui-Gon Jinnel emlegettük egy lapon. Mi is a felszínt ismertük meg. Itt egy Jedi mester, akinek padawanja van, törődik a régi padawanjával is, akit megmentettek, a Jedi Templomban, gyönyörű köpenyben okítja az ifjoncokat olyan tanokra, amiket korábban mi nézők magától Luke Skywalkertől és Rey-től hallottunk. És még a HR könyve sztárja, Vernestra mester is nagy nélkülözhetetlennek meg drága barátjának tartja. Egy remek Jedi képét láttuk. Aztán, ahogy kerülnek helyre a kirakósok, úgy tudjuk meg, hogy Sol kivetíti a saját vágyait másokra, belepofázik mások dolgába, semmibe veszi a feljebbvalói akaratát, és közben vizuálisan is egyre inkább lerongyolódik. Végül szakadt ruhában hal meg a sárban, kínok között.

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ezzel nem értek egyet. Vernestra el se akarja engedni a küldetésre, mert "nagy veszteség lenne a Jedi Rendnek ha elveszítenék" Solt.

És szerinted akkor és ott pontosan ugyanezt, vagy akár csak hasonlót mondott volna, ha már akkor tisztában van azzal, mit tett Sol a Brendokon 16 évvel korábban? Mert szerintem baromira nem lett volna ilyen jó véleménnyel róla. És ez önmagában is jelzi, hogy Sol megítélése nem fedte a valóságot.

Plusz tegyük hozzá azt is, hogy maga Vernestra sem rendelkezik már helyes értékítéletekkel. Ő is rossz Jedi. Nem tudom, hogy a HR regényekben milyen, de itt egyértelműen Mace Winduval lehet egy lapon említeni. Az, hogy pusztán politikai okokból belehazudik a szenátuis bizottság, köztük a főkancellár szemébe, és sorozatgyilkosnak állítja be azt a "Jedi Rend számára nagy veszteséget jelentő" Solt, plusz az utolsó pillanatig kizárta ebből az egész ügyből a Nagytanácsot, nem fest túl jó képet róla. Ráadásul azzal, hogy Solt sorozatgyilkosnak állította be, minden korábbi renoméját elpusztította. Vagyis senki sem fog úgy emlékezni rá, hogy "hát a halála nagy veszteség volt a Jedi Rend számára", hanem ő lett a Jedi Rend, ki tudja, talán több száz év legnagyobb szégyenfoltja, aki miatt a Szenátus ellenőrzési jogot kapott a Rend fölött. Szóval bár itt ekézem Versentrát, valójában neki hála kezdétk meg úgy megítélni Solt, ahogy szerintem kellett volna. Csak nem azért, amit valójában tett, és a baj már megtörtént. Ha már 16 évvel ezelőtt felfedik ama szörnyű titkokat, az sokkal jobb lett volna.

De vannak konkrétabb dolgok is, amik jelzik, hogy Sol tanárnak sem túl jó. Indara világít rá erre:

"Én nem válaszokkal szolgálok, hogy könnyítsek az elméjén. Arra tanítom, hogy maga keressen válaszokat." - mondta Indara Solnak a az 1x07 Choice-ban.

Láthattuk is, Sol készre sütve elmondta Torbinnak, hogy ez egy nemes ügy, semmi sem lehet fontosabb egy Jedinek, stb. Míg Indara próbálta arra sarkalni, hogy maga határozza meg a küldetés fontosságát. Az utóbbi a jó módszer. Maga a The Acolyte is ezt képviseli. Ha gondolkodásra sarkallod a tanítványt, pontosabban szólva, megtanítod gondokodni, nem azt, hogy azt várja, mások megmondják neki, mit gondoljon (sajnos ez a valóságban is igen nagy probléma, és minden nap szembesülhetünk vele úgy a magán- mind a rajongói életben).

És bár Indara erre rávilágított, Sol később sem változott. Az első beszélgetése Jeckivel jó példa erre. Nem arra ösztökéli a padawanját, hogy gondolkodjon el azon, miért lehet hasznos a múltba révedni, hanem szó szerint beidézi neki egy lecke első felét, hogy aztán a padawan befejezhesse. És, ha tovább gondoljuk, láthatjuk ennek a fajta tanítási módszernek a távlati eredményei nem máson, mint magán Obi-Wan Kenobin. Obi-Wan is ilyen az ep2-ben. Kész válaszokat ad, nem magyaráz, nem próbálja meg gondolkodásra sarkallni Anakint. Elvárja, hogy a padawanja elfogadja azokat úgy, ahogy vannak, mert valamikor ő is ezt tanulta és amúgy is, ez szerepel a kódexben. A baj ezzel az, hogy egyrészt Anakinnak nehezére esik elfogadni a dolgokat úgy, ahogy vannak, és van egy másik mentora, aki viszont gondolkodásra sarkallja, csak a rossz irányba tereli a gondoaltait. Ez a mentor Palpatine. és amúgy Obi-Wan ezt a "készen kérem" dolgot a Jango utáni nyomozásban sem tudta levetkőzni. Először droidoktól, aztán Dextől, aztán Yodától kéri a kész válaszokat. Dex a fejére is olvassa, hogy a bölcsesség a fontosabb, Yoda meg technikailag elneveti magát azon, hogy egy kb 7 éves gyerek megadta azt a választ, amit józan paraszti ésszel egy felnőttnek simán ki kellett volna találnia: ha a gravitáció megvan, akkor a bolygónak ott kell lennie, akármit állít egy manipulálható holotérkép.

De felhozhatjuk Kanant is, aki felmondja Yoda "tedd vagy ne tedd, de ne próbáld" szövegét, aztán maga vallja be, hogy maga sem tudja, mit jelent ez, egyszerűen csak Yoda ezt mondta neki, ő meg tovább adta, anélkül, hogy értené a jelentését.

És hát itt van az erre a részre már megboldogult, de a Solt követő Jedi generációk egyiképt képviselő közönségkedvenc, Yord. Merev szabálykövetése durván emlékeztet minket az ep2-es Obi-Wanra, és bár tanítási módszeréből sajnos semmit sem láthattunk, benne van a pakliban, hogy a személyéből fakadó merevség miatt ő is készen adja át a tanokat, és nem a gondolkodásra erősít rá.

Nem állítom, hogy ezek mind Sol hibái és pláne nem azt, hogy ezek csak Sol hibái. De igenis, mint egy Jedi mester, aki láthatóan az ifjakat is okította, és padawanja is volt, ő és a többi, hozzá hasonló tanár is hozzájárult ahhoz, hogy a Jedi Rend végül eljutott oda, hogy a többségük már nem a gondokodást helyezte előtérbe. És ez bizony hozzájárult ahhoz, hogy nem látták a fától az erdőt, vagyis a Sith-et szó szerint az orruk előtt. A tudás felhalmozása lett a lényeg, mert akkor bemennek a "kis" archívumukba, és a polcról leemelhetik a kész választ. Ha pedig ott nincs rá válasz, "akkor az nem létezik". Nyilván, ebben az érában nem csak Sol ilyen, ahogy a Köztársaság végnapjainak érájában nem csak mindenki olyan, mint Obi-Wan vagy Kanan. És fejlődhetnek is a tanárok, lásd eme két személyt - bár Obi-Wan talán mégsem, mert bár emberileg jobb lett, de sosem kapott második padawant, Luke-ot meg fél órát tanította, ráadásul akárcsak Sol, ő is egy ordas nagy hazugsággal kezdte a mester-tanítvány kapcsolat kiépítését; szóval talán jobb is, hogy Kenobi nem istápolta sokáig Luke szellemi fejlődését. Itt jegyezném meg, hogy szerintem Anakin sokkal jobb mester, mint amilyen Obi-Wan volt az ep2-ben, és részben azért, mert ő is a gondokodást szorgalmazza. És a vicc az, hogy ezt a módszert Palpatine-tól leshette el, illetve nyilván Qui-Gon kezdeti okításai is részét képezik a halmaznak.

Szóval nem azt állítom, hogy Sol A felelős, hanem azt, hogy az EGYIK felelős. Ő és a hozzá hasonló rossz tanárok.

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Egyébként a csapattöbbi tagjáról is ez a véleményed, mint Solról? Mert ha jobban megnézzük, Torbin volt aki elindult a táborba. Lehet ha ő nem lép akkor Sol duzzog kicsit, de végül nem történik semmi.

Abszolút. Indarát és Torbint is nagy mértékben felelősnek tartom, és egyiket sem tartom jó Jedinek. Emberileg tartom talán egy picit jobbnak, de még ez is ilyen "háááát... talááán..." érzés. Indara, mint a csapat vezetője, nagyon nagy felelősséggel van az ügyben. Nagy mértékben ő a felelős, hogy Sol ennyi mindent elérhetett. Hogy megúszta a bűntetést, hogy egyáltalán elkövethette a bűnt. Ő találta ki a hazugságot, miután pocsék vezetőnek bizonyult, aki nem csak a beosztottjait, de a saját padawanját sem tudta kordában tartani. Indarának egyszerűen nem volt ott tekintélye. Torbin meg egy fafejű idióta, aki nem szépített azzal, hogy a végén kisült: egy kib*szott gyáva féreg is.

Egyedül talán Kelnaccát tudnám felmenteni valamilyen szinten, mert ő csakúszott az árral. Érezhetően semmi beleszóllása nem volt semmibe, de legalább a koven fegyverként tudta használni. Szóval őt legfeljebb azzal lehet vádolni, hogy gyenge volt az akarata, nem tudta érvényesíteni a véleményét, ha egyáltalán volt neki. Viszont nála nagy baj, hogy baromira nem adott teret a sorozat arra, hogy megismerjük, és ahogy Chewie az ep3-6-ban, úgy ő is inkább csak egy biodíszlet volt, semmint igazi karakter.

Tehát összességében mind a négyet elítélem, mind a négyről rossz a véleményem úgy emberileg, mind Jedi voltukban. Mert minden Jedinek eszmélyikből fakadó kötelessége lett volna a következményektől függetlenül vállalni a felelősséget a Brendokon történtekért. Ehelyett ők elhallgatták és mindenkinek hazudtak róla. Ez nem a Jedik útja, de nem is a jó embereké.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Itt jegyezzük meg, hogy Indara ötlete volt az események eltusolása, miközben Sol kiállt volna a tanács elé, felvállalva az egészet. Itt kollekítv bűnösségről van szó, amiben Indara és Torbin legalább annyira hibásak, mint Sol. Mivel azonban csak Sol maradt életben, most rá húzod a teljes vizeslepedeőt. P Talán Kelnacca az egyetlen aki semmiről nem tehetett.

Lényegében leírtad, amit az idézet felett én is. Nem szándékozom a többieket felmenteni. De Solt ítélem el a legjobban közülük, mert egy, szerintem ő az, aki egy percig sem érzett bűnbánatot emiatt, és sosem vezekelt a tettért - már leszámítva, hogy a végén meghalt. Azzal egye fene, kiegyezek, hogy ezzel vezekelt. Másrészt, alapvetően ő a főkolompos. Ha nem kezdi el ezt az egész mizériát, fittyet hányva a Jedi Tanács akaratára, Indara utasítására, az olyan dolgokra, minthogy nem megyünk be oda, ahol nem látnak szívesen, stb... Akkor eleve meg sem történik a brendoki mészárlás. Azért az sem véletlen, hogy a végén a mindig higgadt Indara majdnem összeverekszik a magát még akkor is mentegető Sollal. Nyilván az átélt események is felzaklatták, de pont ezért irritálhatták annyira Sol önigazolásai, hogy képes volt fizikailag konfrontálódni vele.

De tény, hogy akkor Sol képes lett volna helyesen cselekedni, és szembenézni a Tanáccsal. Indara pedig ebből visszarántotta. Mondhatni, rossz útra térítette. Ez párhuzamba állítható azzal, amikor Anakin hajlandó lett volna a Tatooine-on maradni, de Padmé az utasítások ellenére elindult vele a Geonosisra. Az is egy rossz pályát nyitott meg Anakin számára (ezek a nők... D ). És bár Indara azt mondja, hogy Osha érdekében kell hazudniuk, én ebben nem hiszek. Mert az a helyzet, hogy nem csak Solnak kellett volna szembenéznie a Tanáccsal, hanem Indarának is, és az ő rovásán nem egy, hanem egy szép nagy csoport lemészárlása áll. Gondatlanságból elkövetett többszörös emberölés. Ráadásul ő volt a csapat vezetője, így az alárendjei tetteiért is felel. Szóval szerintem Indara elsősorban a saját bőrét menti, ő az, aki nem akarja rábízni magát a Jedi Tanács kegyelmére - és azért na, az is árulkodó, hogy mennyire bízik a Jedi Tanács kegyelmében. Jól tudja, hogy ezt Yoda és a többiek nem fogják letudni egy ejnye-bejnyével.

És szerintem ez is ennek a sorozatnak a lényege. Prezentáltak öt rossz Jedi lovagot, akik kisebb-nagyobb mértékben és ilyen-olyan okokból, de letértek a helyes útról, amin egy átlagos Jedi lovagnak járnia kell. És mind ahelyett, hogy szembenéznének tetteik következményével és vállalnák a felelősséget, inkább önmagukat igazolva folytatják ezt az utat. Vernestra Rwoh, Indara, Sol, Torbin és Kelnacca azok, akik tevékenységükkel a Jedi Rend sorsának kerekét a 66-os parancs irányába fordították. Persze nem ők az egyedüliek, de ők a legfőbbek. A brendoki incidens olyan mérföldkő, mint a naboo-i krízis, az első geonosisi csata, és így tovább. Ez lehetett az első nagy kő, ami már komolyabb hullámokat vert az Erő addig nyugodt tengerén. És pont ezért nem szabadott ebben a sorozatban, akárcsak a PT-ben a rajongói vágyálmoknak megfelelő, szuper Jediket prezentálni, hanem jellemhibákkal küszködő, súlyos hibákat vétő, technikailag rossz Jediket. A jó Jedik ugyanis nem vihetik le a helyes útról a Jedi Rendet.

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

Jelenlévő felhasználók 0

  • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.

Account

Navigation

Keresés

Keresés

Böngésző push értesítéseinek konfigurálása

Chrome (Android)
  1. Koppints a címsáv melletti lakat ikonra.
  2. Koppints az Engedélyek → Értesítések lehetőségre.
  3. Módosítsd a beállításokat.
Chrome (Desktop)
  1. Kattints a lakat ikonra a címsorban.
  2. Válaszd a Webhelybeállítások lehetőséget.
  3. Keresd meg az Értesítések elemet, és módosítsd a beállításokat.