Ugrás a kommentre

Űrhajók


Obi1

Neked melyik a kedvenc űrhajód?  

70 felhasználó szavazott

  1. 1. Neked melyik a kedvenc űrhajód?

    • Jedi vadászok
      8
    • Millenium Falcon
      19
    • Csillagrombolók
      24
    • X-Wing
      9
    • Y-Wing
      1
    • Tie-Fighter
      1
    • Nubienek
      4
    • N-1
      3


Ajánlott hozzászólás

Igaz, hogy én már leírtam a véleményem a másik topicban erről a témáról, de én nekem nem Tatuin mellől rémlik az ugrás. Egész szép kis távot megtettek a légkörből való kilépés óta amikor végül elugortak. A könyv ezt kiegészítette azzal a magyarázattal, hogy miközben a navkomputer az adatokat számolta, addig Han minél távolabb törekedett a bolygó vonzáskörzetétől és persze a rombolóktól. :D Számomra ezen törvények az elfogadottak a hipertérugráshoz. :D

A TFN-en 0,7 m/s2 gravitációs erőt írnak határértéknek, ami a Tatooine esetében 1 bolygóátmérőnyi távolságban van szerintük. Szerintem lehettek ilyen távol a bolygótól az ugráskor.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát azért én nem vagyok meggyőzve, hogy bármelyik hipersebességre váltás közvetlen bolygó közelből történt volna. Ugyanis ez egyetlen esetben sem látszik.

Akkor ajánlom figyelmedbe az ep1 és ep3 filmeket. Az első esetben a naboo jacht ugrik a Coruscant mellől, a második esetben Obi-Wan ugrik ugyanazon bolygó mellől.

 

És, mert Tatooine és Bespin éppen nem látszódik? Khm... ki is mondta, hogy ami nem látszódik, akkor az már nem is létezik?

 

(Azt már csak zárójelben jegyzem meg, hogy sosem értettem, az EU-nak miért kell szabályok közé szorítania egy űr-fantasy-t. A filmekben bármikor ugorhatnak, az EU meg egyebek mellett még ezt is korlátozza. És mint mondtam, melyik EU számít tulajdonképpen?)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valami limit biztos van, hogy milyen távol kell lenni induláskor, érkezéskor az adott bolygóhoz. Különben hogyan lehetett volna blokád alá vonni a Naboot?

Naboo -t szerintem elég volt ha normál sebességgel megközelítették. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pl Coruscanttól?! Tegyük fel, hogy le akarsz jutni egy olyan bolygó felszínére ami blokád alatt van, és tudod, hogy a blokád a bolygó körül kering. Ha tudsz egyenesen a légkörbe érkezni, akkor megtennéd, hogy előbb megállsz a blokád magasságában, és hagyod, hogy elkergessenek? Vagy hiperűrsebesen átzsalnál a blokádon, és a légkörben fékeznél?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az inváziós flottának nem kellett rajta ütnie Naboo-n, így elég volt neki távolabb is kilépnie a hiper űrből. Padmé és csapata is sokkal előbb lépett ki a járatból, hisz abban a pillanatban még a bolygó sem látszott előttük, szóval igen messze lehettek tőle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a blokádnak valóban nem sok értelme van, ha a légkörből is lehet hipertérbe ugrani. Valószínű, hogy szükséges egy kis idő, amíg eltávolodik a hajó a bolygótól, ezalatt a navi kiszámolja a legrövidebb olyan utat a hipertérben, ami biztonságos is, és ha ez megtörténik, akkor lehet beleugrani a hipertérbe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pl Coruscanttól?! Tegyük fel, hogy le akarsz jutni egy olyan bolygó felszínére ami blokád alatt van, és tudod, hogy a blokád a bolygó körül kering. Ha tudsz egyenesen a légkörbe érkezni, akkor megtennéd, hogy előbb megállsz a blokád magasságában, és hagyod, hogy elkergessenek? Vagy hiperűrsebesen átzsalnál a blokádon, és a légkörben fékeznél?

És legfőképp, ha ki akarsz törni a blokád alól nem fogsz áttáncikálni egy fegyvertelen hajóval a csatahajók közt, veszélyeztetve az életedet, ha már a légkörből is beléphetsz a hipertérbe... Szóval azok a bizonyos EU-s szabályok a filmekben is jelen vannak, csak nincsenek pontosan rögzítve.

Szerkesztve: - Gyoka Lamaro
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:D

 

Ami a navikomputert illeti: biztosan kell neki idő, de pl a Naboo esetében simán megcsinálhatták volna hogy még a légkörben

(akár felszállás előtt) kezdik el kiszámolni. Hannak ugyanez a lehetősége nem volt meg, rá már akkor is lőttek amikor még bent sem volt a Falconban :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És legfőképp, ha ki akarsz törni a blokád alól nem fogsz áttáncikálni egy fegyvertelen hajóval a csatahajók közt, veszélyeztetve az életedet, ha már a légkörből is beléphetsz a hipertérbe... Szóval azok a bizonyos EU-s szabályok a filmekben is jelen vannak, csak nincsenek pontosan rögzítve.

Khm... pont az EU-ban van olyan, hogy légkörben ugranak... khm... (pl.: Clone Wars, ami úgyszintén C szintű kanon, mint a Lidérc osztag... most akkor melyik szabály is az igaz?)

Mozogni meg nyílván kell, ha lővik az ember hajóját. A filmekben az esetek többségében a heves távolodás azért volt, mert valami loholt a jóemberek nyomában, TIE vadász, csillagromboló, stb. És pont olyan jelenetekben nem távolodnak el nagyon messzire a bolygóktól, amikor nyugisan lehet hipersebességre ugrani.

 

Légkörből ugrani? És mi lesz a súrlódással? :D

Pontyosan! Mivel az SW-ben, mint a Trekben is, gyorsulással lehet belépni a hiperűrbe, ezért légkörben ezt eljátszani olyan lenne, mint a szuperlézert egy X-Winggel eltéríteni. A súrlódástól elhamvadna a hajó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A lényeget figyelmen kívül hagytad, Dzséjt. A blokádoknak semmi értelme nem lenne, ha közvetlenül a bolygó légkörének elhagyása után lehetne hipertérbe ugrani. Mivel a blokád hatásos volt, így következtethetünk, hogy meg kell tenni egy bizonyos távolságot a bolygó elhagyása után ahhoz, hogy hipertérbe lehessen ugrani, amit szerintem nyugodtan magyarázhatunk a bolygó gravitációs vonzásának megszüntetésével. A Navi komputert előzetesen is be lehet állítani, ergo más oka nem lenne annak, hogy ne egyből ugorjon a hajó hipertérbe, hacsak nem az, hogy el kell hagyni a bolygó vonzáskörét.

 

A gyorsulást viszont én elvetném. Ez nem a Vissza a jövőbe, ahol x mérföld/óra után ugrik egyet az időben a kocsi. A hajó nem folyamatosan gyorsul a filmekben, hanem számol a navikomputer, aztán amikor minden kész, akkor előretolják a kart, és akkor indul a gyorsulás, amellyel a hajó belép a hipertérbe (csillagok elnyúlnak, stb., de mindez villámgyorsan történik, ergo ez nem magyarázat arra, hogy miért nem ugrott pl. az EpI-ben a nabooi gép azt követően, hogy elhagyta a bolygó légkörét.)

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát. És ha a gyorsítási szakasz miatt kell áttörni pl. egy blokádon? A kívánt út szakasz biztos nagyobb mint a blokádot alkotó flotta bolygótól való távolsága. :D Gondolom az ilyen esetekben ezt is belekalkulálják az agresszorok. Olyan távolságba kell felállítani a hajókat, hogy senki ne tudjon meglépni, különben semmi értelme a blokádnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nos a térben minden irányban fel lehet gyorsulni, így a blokád nem sokat érne, hiszen mondjuk kicsit fölöttük/alattuk, (stb.) is felgyorsulhat fénysebességre a hajó, ráadásul minden olyan gyorsan történik, hogy esély sincs az űrhajó megsemmisítésére ez idő alatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nos a térben minden irányban fel lehet gyorsulni, így a blokád nem sokat érne, hiszen mondjuk kicsit fölöttük/alattuk, (stb.) is felgyorsulhat fénysebességre a hajó, ráadásul minden olyan gyorsan történik, hogy esély sincs az űrhajó megsemmisítésére ez idő alatt.

Épp ezért kell hálószerűen rendeződni a hajóknak, és nem egy síkban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontosan. És még hozzátenném azt, hogy a CW-re hivatkozni nem a legjobb, mivel kellően megállapítást nyert, hogy tele van túlzásokkal és ellentmondásokkal a filmekhez (pl pont ebben a légköri ugrásban is, bár nem emlékszem hol van ez), és a többi EU művekhez képest is. Ennél fogva én a CW-t C-canon ide, vagy oda, épp olyan óvatosan kezelem, mint egy S-canon művet. (És ebben a kérdésben nem érdekel George Lucas véleménye sem, mielőtt még beleköttök. :D Én így sorolom be, mert így tudom legjobban beilleszteni az SW világába.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A lényeget figyelmen kívül hagytad, Dzséjt. A blokádoknak semmi értelme nem lenne, ha közvetlenül a bolygó légkörének elhagyása után lehetne hipertérbe ugrani. Mivel a blokád hatásos volt, így következtethetünk, hogy meg kell tenni egy bizonyos távolságot a bolygó elhagyása után ahhoz, hogy hipertérbe lehessen ugrani, amit szerintem nyugodtan magyarázhatunk a bolygó gravitációs vonzásának megszüntetésével. A Navi komputert előzetesen is be lehet állítani, ergo más oka nem lenne annak, hogy ne egyből ugorjon a hajó hipertérbe, hacsak nem az, hogy el kell hagyni a bolygó vonzáskörét.

 

A gyorsulást viszont én elvetném. Ez nem a Vissza a jövőbe, ahol x mérföld/óra után ugrik egyet az időben a kocsi. A hajó nem folyamatosan gyorsul a filmekben, hanem számol a navikomputer, aztán amikor minden kész, akkor előretolják a kart, és akkor indul a gyorsulás, amellyel a hajó belép a hipertérbe (csillagok elnyúlnak, stb., de mindez villámgyorsan történik, ergo ez nem magyarázat arra, hogy miért nem ugrott pl. az EpI-ben a nabooi gép azt követően, hogy elhagyta a bolygó légkörét.)

A gyorsulást nem tudom minek hoztad most szóba, mert én is arra gondoltam. Nincs is más gyorsuluási folyamat... ez viszont sok hővel járna, hiszen másodpercek alatt gyorsul fénysebességre. De ha még a hőt ki is bírná, egy olyan áramvonalas hajó esetében, mint amilyen mondjuk a Falcon, olyan lenne, mintha betonfalon akarna átrepülni.

A blokádot szerintem két okból érdemes kikerülni:

1) Kínos, ha a navikomputer úgy számolja ki az irányt, hogy pont útba esik egy hajó. Mivel általában a normálisabb űrutazók a már fixen felderített hiperűrútvonalakat használják, elég úgy felállítani a blokádot, hogy "elállják ezek bejáratait", bármi is legyen a cél. Ez persze kivédhető azzal, ha nem egy ilyen útvonalra lép rá a pilóta, de egy királyi jachttal, melynek fedélzetén egy bolygó királynője van, szerintem ilyen kockázatot nem vállal egy felelős pilóta.

2) A vonónyalábok baromi messzire elérnek (elég csak az ep4-re gondolni, még nem is látszódott igazán a Halálcsillag, de már javában húzta magához a Falcont). Egy felszálló hajóról nagyon gyorsan lehet tájékoztatni a blokád tagjait. Amint a gép megjelenik az érzékelőkön, máris felnyalábolhatják. Ilyen esetben hiperűrugrást végezni szintén öngyilkosság lenne. Ráadásul valószínűleg a vonónyalábokkal nem kell hajszálpontosan célozni, mivel az ep4-ben egyszerre fogták el a TIE-t és a Falcont, szóval valószínűleg inkább egy x területet fognak le. Szóval, volt rá bőven esély, hogy valaki vonónyalábra fogja őket, és ha ez ugrás közben történik, akkor game over. Az már más tészta, hogy a neimoidaiak inkompetencia miatt lézersugarat használtak vonónyaláb helyett.

 

És még hozzátenném azt, hogy a CW-re hivatkozni nem a legjobb, mivel kellően megállapítást nyert, hogy tele van túlzásokkal és ellentmondásokkal a filmekhez (pl pont ebben a légköri ugrásban is, bár nem emlékszem hol van ez), és a többi EU művekhez képest is. Ennél fogva én a CW-t C-canon ide, vagy oda, épp olyan óvatosan kezelem, mint egy S-canon művet. (És ebben a kérdésben nem érdekel George Lucas véleménye sem, mielőtt még beleköttök. :) Én így sorolom be, mert így tudom legjobban beilleszteni az SW világába.)

Én meg ugyanezt mondom az egész EU-ra. :D De amúgy, ott a Jedi Council: Acts of War című képregény. Abban a hiperűr segítségével a légkör közelében ugrottak át a bolygón. És ebben már semmilyen ellentmondás vagy túlzás sincs. Én meg erre mondhatnám, hogy az EU szerint még át is lehet ugrani egy bolygón, közvetlen a légkör pereméről. Ez lazán cáfolja a másik elméletet, c kanonos EU, szóval nyugodt szívvel-lélekkel lehet rá hivatkozni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, ugye most nem kell felsorolnom mind a 40 SW kötetet, amelyekben meg nem ugrálnak a légkörből? :)

Én azt, hogy egy történés az EU-ban mennyire felel meg az SW valóságának így döntöm el:

1. Ütközik-e a filmek bármelyikével, bármilyen szempontból? Ha nem:

2. Ütközik-e a TCW és a majdani élőszereplős sorozat azon részeivel, melyek "SW-valósak" (azaz nem ütköznek a filmekkel)? Ha nem:

3. Mennyire összeegyeztethető a többi EU művel?

Minél több EU művel összeegyeztethető, annál inkább tekintem az adott momentumot "SW-valósnak".

Tehát ha 1-2 EU műben lehet hiperűrugrani a légkörben, vagy közvetlenül azon kívül, másik 40-ben meg ez nem szokás, sőt néhányban kifejezetten nem lehet, akkor számomra ezek az ugrások nem "SW-valósak", azaz az adott mű ezen része non-canon kategóriába esik. És ehhez hasonlóan járok el minden más esetben is. (Természetesen mivel az összehasonlítási alapom folyamatosan változik, az egyes dolgok helyzete is változhat ebből a szempontból.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tehát ha 1-2 EU műben lehet hiperűrugrani a légkörben, vagy közvetlenül azon kívül, másik 40-ben meg ez nem szokás, sőt néhányban kifejezetten nem lehet, akkor számomra ezek az ugrások nem "SW-valósak", azaz az adott mű ezen része non-canon kategóriába esik. És ehhez hasonlóan járok el minden más esetben is.

Ez a saját ízlésed dolga, de attól még nem feltétlen kell ennek igaznak lenni, és úgy hivatkozni az EU-ra, mintha az abban leírtak törvényszerűek lennének, majd még azt is rávágni, hogy "mert a filmekben nem vették figyelembe".

És, ez a dolog beleillik az 1-es pontodba:

15493327339.jpg

Ezen a képen Coruscant elég közelinek látszik, és ez az ugrás előtt van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, csak megsúgom, hogy ez nem közeli távolság már. :) Ekkora távolságból már nem befolyásolja a bolygó gravitációs kútja a hiperhajtómű működését. :D

Tehát ekkora távolságból nyugodtan át is lehet ugorni a bolygót?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tehát ekkora távolságból nyugodtan át is lehet ugorni a bolygót?

A hiperhajtómű aktiválását nem befolyásolja ha innen startolsz. Persze az áthaladást már akadályozhatja mint minden más nagyobb objektum melynek gravitációs ereje elegendő ahhoz, hogy beindítsa a vészleállást a hajtóműben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

obistartup0.th.jpgthpix.gif

Végeztem pár számítást a fenti kép alapján. (Ez a kép néhány képkockával van az előtt, amit te mutattál, Dzséjt.)

Ha megnézzük ezt a képet, és elfogadjuk, hogy a Venator 1137 m hosszú, a Coruscant átmérője 12240 km (from Wookieepedia), valamit elfogadjuk, hogy a kép felső szélén a Coruscant teljes átmérője látszik, és a látszólagos átmérője 8-szorosa a legtávolabbi Venator látszólagos hosszának, akkor a következőket mondhatjuk ki:

- A valós és látszólagos méretek alapján a Coruscant középpontja kb 1345-ször van messzebb, mint a Venator.

- Ha a Venátor minimum 13,7 km távolságra van, akkor megvan a bolygó középpontjától a szükséges 18360 km-es távolság, ami a felszíntől mért 1 bolygóátmérőnyi távolságnak felel meg.

Szerkesztve: - Gyoka Lamaro
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szép. Nem győztél meg, de szép. Nekem csak egyszerűen közel van :)

És egy naptól milyen távolságra kell lenni? Mert annak ugye olyan nagy a vonzása, hogy egész bolygókat tart pályán. Vagyis, ha már annyira szabályzatmániáskodunk, naprendszerből ugorni sem lehetne (alapvető sci-fis szabály speciel).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.