Ugrás a kommentre

Sport


lokatelli

Ajánlott hozzászólás

Hányszor olvasni kommentek között is, hogy a magyar edzői kör jól elvan a magyar posványban, és nem hajlandóak fejlődni, és jobban motiválni a fiatalokat.

Egy újabb ékes bizonyíték arra, hogy a fenti gondolat igaz...

http://www.nemzetisport.hu/spanyol_labdarugas/barca-itt-verre-megy-a-jatek-megpusztulnak-a-jatekosok-2361675

 

A Pukás Akadémiáról a Barcelona utánpótláscsapatába igazolt Tajti Mátyás arról számolt be Facebookon, hogy a spanyol és magyar képzésben nem a feladatok különböznek, hanem az intenzitás. Náluk minden vérre megy.

 

„Sokan azt hiszik, hogy itt olyan feladatokat csinálunk edzésen, amit máshol nem, és ezért ilyen jók itt a játékosok. Ez nem igaz!

 

Otthon is nagyjából ugyanolyan feladatokat csinálunk, mint itt. A különbség abban rejlik, ahogyan csináljuk az edzésen a feladatokat.

Itt kint a legovisabb feladatokat is maximális intenzitással csinálja mindenki, olyan gyorsan, amennyire csak lehet, és természetesen minél pontosabban is. Mindent, amit sprintben kéne futni, azt 100%-osan csinálják meg az itteniek. Ettől lesznek itt később sokkal gyorsabbak, mint a magyar játékosok."

 

 

 

"És a legfontosabb a játék az edzés végén. Magyarországon mindenhol úgy van, hogy a végén a játék a szórakozás, nem vesszük komolyan... Pedig az edzés legfontosabb része a játék!

 

Barcelonában az edzés végén a játék nem szórakozás, itt vérre megy. Megpusztulnak a játékosok, hogy a játékot az ő csapatuk nyerje.

Minden egyes gyakorlatot úgy csinálnak és olyan gyorsasággal, mintha meccsen lennének. Ettől lesznek jobb játékosok, mint mi, nem attól, hogy ilyen-olyan kaját esznek és ilyen-olyan speckó gyakorlatokat csinálnak. Itt ilyen nincs, az egyetlen, ami van, az az edzés, amit komolyan vesznek, és tudják, hogy mit miért csinálnak. Hálás vagyok, hogy itt lehetek, és ezt a módszert tanulhatom!" – írta Tajti.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha mindig mindenre tekintettel lennénk, hogy kit mi zavar, akkor mindent át kéne nevezni kb havonta. Hangos kisebbség mindig lesz. 2000 fő egy tüntetésen nem nagy cucc, még itthon sem, de Amerikában pedig főleg nem. Ez egy felesleges hiszti, amit leginkább olyan emberek generálnak, akik abszolút magasról tesznek az amerikai focira. Hiszen teljesen egyértelmű, hogy a Redskins nem egy rasszista csapat, a névadás sem ez okból történt, a szurkolók sem asszociálnak a különböző izmusokra. Igen a Redskins egy jól menő brand, amit a tulajdonos már csak azért is hülye lesz megváltoztatni. De persze ma már mindenbe bele lehet kötni, és biztos lesz olyan is, akit a Washington Americans név fog zavarni, ha esetleg ez a koncepció fog győzni.

 

A közvéleménykutatások szerint a válaszadók kb. 80 %-a támogatja a jelenlegi névhasználatot, szerintem ez a mérvadó ebben a vitában. A szurkolóknál ez az arány még nagyobb lehet. Nem hiszem, hogy a többségnek kéne igazodnia a kisebbséghez egy ilyen esetben, amikor egy sportklub elnevezéséről van szó. Találtam én is egy idézetet: Robert Hale Ives Goddard, a washingtoni Smithsonian Intézet nyugalmazott nyelvésze és kurátora szerint egyébként az első amerikai fehér telepesek körében a "rézbőrű" kifejezésnek pozitív és jóindulatú jelentése volt. A kutatók szerint a név az őslakosoknak az európaiaknál sötétebb bőrszínére, de arra is utalhatott, hogy a delaware indiánok az első kolóniák magalapítása idején cinóberszínű arc- és testfestést alkalmaztak.

 

Minden csak interpretáció kérdése, mindkét oldal meg tudja találni a maga igazát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hogy a négercsókról ès cigánypecsenyéről ne is beszéljünk. Szerintem az a lènyeg, hogy a csapat nem diszkriminatív célokból használja a Redskins nevet, hanem mert ez üzleti érdekük és amúgy hagyomány is. Kb mintha egy földrajzi árujelzőbe belekötne valaki, mondvàn, hogy az rasszista.

 

Wilde! Nem úgy értettem, hanem úgy, hogy nem rasszista szerepet tölt be a név. Nem azért Redskins, mert az indiánok megskalpolását hirdeti, vagy kirekesztené őket, vagy diszkrimálná őket bárhogy is. Egyszerűen ez a csapat neve és kész. Kár ezt bolygatni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Senki sem állította, hogy a csapat rasszista lenne, mint egy sportklub. Az elnevezéssel van baj, nem önmagával a csapattal. Dan Snyder sem azért ragaszkodik a névhez, mert ő rasszista lenne (persze lehet, hogy amúgy az, de ezt nem tudhatjuk), hanem mert üzletileg fűződik hozzá érdeke. Neki erről szól ez az egész, az indiánok meg szépen maradjanak csendben, mint ahogy mindig is ez volt a sorosuk, hogy ők ne szóljanak semmit. Ez a szavazati arány is ezt a mentalitást tükrözi. Kíváncsi lennék annak a 80%-nak hányad része volt amerikai őslakos és hányad része volt fehér ember. Ez a szociális érzékenység hiányát fedi le az indiánokkal szemben. Ugyanúgy, ahogy lentebb írtam, rám nézve nem sértő a nigger, a boxos, vagy a sárga. Nekem persze, hogy nem sértő, de attól még egy afro-amerikainak, vagy egy ázsiainak nyilván az lenne. Csak ebben a kérdésben, ami az indiánokat illeti nem működnek azok társadalmi csatornák, amik a feketéknél igen. Az ő problémájukat még "liberális-értelmiség" is szereti elkenni, emellett persze ott van az is, hogy Amerika egy jelentős része rasszista és homofób is, nekik nem csak az őslakosokkal van szociális-konfliktusuk, de velük is.

A sport, mint olyan az egyetemes kultúra része, ezért egy sportcsapatnak nem lenne szabad megengednie, hogy rasszista megnevezéssel szerepeljenek. A brand védjegyét egyébként szövetségi szinten törölték, arra hivatkozva, hogy "becsmérlő az amerikai őslakosokra nézve". A rézbőrű lehet egyenlő az indiánnal, viszont a redskins-t nem így használták. Ez rasszista kontextusba került, attól eltekintve, hogy régen kik alkalmazták először és milyen szituációkban. A tróger például egy tisztességes foglalkozás volt, ha ezt mondják valakinek mégsem az jut az eszébe, hogy milyen jó rakodómunkás az illető. A tirpák eredetileg egy büszke népcsoport neve volt (nálunk Nyíregyházán van ilyen nevű étterem is) mégis ma egy teljesen negatív, becsmérlő jelzőként használják. Na ehhez tudnám hasonlítani a redskint.

A beszélt nyelvben ugyanúgy nem illik használni, mint a niggert, mégis ilyen nevű franchise létezhet, még utóbbinak már csak az említése is ennél százszor komolyabb balhét generálna ezen a szinten (lásd a Donald Sterling ügyet az NBA-ben, mondjuk ott nem egy ilyen tejbetök komisszár volt, mint az NFL-ben Goodell). Ez a kettős mérce.

Egyébként ez a Washinton Americans név kit zavarna? Kivel szemben lenne sértő, semmi negatív jelzőt nem tartalmaz. Sőt az is beletartozik, aki bevándorlóként lett amerikai, meg az is aki őslakos/behozták rabszolgaként. Ez egy egységet teremtő név lenne, ami kifejezné az államok, kultúrák egységét a fővároson keresztül.

 

Nem tudom láttátok e a hajnali meccset, de azért spoilerbe teszem:

 

Lacy kiesése nagyon komolyan érintheti a Packerst. Ez a csapat sokkal többre volt hivatott már tavaly is (még mielőtt pl. lelépett James Jones), de a PO-nak úgy mentek neki, hogy a fél kezdő sérült volt. Most 1 meccs alatt kiesett két kulcsember, főleg a kezdő futó... kár. :(

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A következő meg biztosan az lesz, hogy a Dallas Cowboys is változtasson nevet, mert az "indiánok" sérelmére ők követték el a legtöbb bűncselekményt... Ez hülyeség. :) Mindig lesz olyan, ami valakinek nem tetszik. Teljesen relatív dolog, hogy kinek mi sértő (egyébként a tirpákok pl. büszkén nevezik így magukat, még a szlovákoktól is megkülönböztetve), valahol meg kell húzni egy határt. A többség látható módon kiáll a Redskins mellett, és csak ez számít, nem pedig néhány indián jogvédő szervezet és 50 db szenátor, akik az effajta pozicionálással már jól láthatóan készülődnek a novemberi törvényhozási választásokra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit ellentmondasz magadnak Wilde: egy helyen írod, hogy az emberek a köznyelvben nem használják a szót -tehát úgy tűnik nagyonis megértőek- más helyen viszont azt irod, hogy a csapatnév megtartása mellett tuti azért vannak olyan sokan a fehérek, mert tesznek az indiánokra. Utóbbit nem érzem igazán megalapozottnak pláne hogy te hozol fel érveket ellene. Inkább valszeg az a helyzet, hogy a többség látja, hogy ez bizony a "cigánypecsenye" esete. Hiába van ott egy befeketedett szó, az ebben a környezetben teljesen ártalmatlan és semmiféle rasszista tartalma nincs (és ezért van jelentősége annak, amit Donát írt, vagyis hogy a csapat és a vezetés nem rasszista)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A következő meg biztosan az lesz, hogy a Dallas Cowboys is változtasson nevet, mert az "indiánok" sérelmére ők követték el a legtöbb bűncselekményt... Ez hülyeség. :) Mindig lesz olyan, ami valakinek nem tetszik. Teljesen relatív dolog, hogy kinek mi sértő (egyébként a tirpákok pl. büszkén nevezik így magukat, még a szlovákoktól is megkülönböztetve), valahol meg kell húzni egy határt. A többség látható módon kiáll a Redskins mellett, és csak ez számít, nem pedig néhány indián jogvédő szervezet és 50 db szenátor, akik az effajta pozicionálással már jól láthatóan készülődnek a novemberi törvényhozási választásokra.

 

Nem, mert az általánosítás lenne, mintha minden cowboy követett volna el valamilyen bűncselekményt. Ez már túlérzékenység lenne (de ez eleve fel sem merült senkiben). Az, hogy többen vannak nem feltétlenül bizonyítja, hogy nekik igazuk van, csak azt, hogy nagyobb számban képviselnek egy véleményt, ami tekintve a populáció eloszlását nem is mondható véletlennek. Néhány név (csak az ismertebbek), akik se nem indián jogvédők, se nem szenátorok, de még csak nem is laikusok, hanem sportolók/edzők: Champ Bailey, London Fletcher, Mike Holmgren, Phil Jackson, Richard Sherman, Jason Taylor, Art Monk, Darrell Green (ők ráadásul a Washington Hall of Famerei!). Szóval szerencsére kezd túlmutatni ez az ügy az indián jogvédő szervezeteken.

 

Kicsit ellentmondasz magadnak Wilde: egy helyen írod, hogy az emberek a köznyelvben nem használják a szót -tehát úgy tűnik nagyonis megértőek- más helyen viszont azt irod, hogy a csapatnév megtartása mellett tuti azért vannak olyan sokan a fehérek, mert tesznek az indiánokra. Utóbbit nem érzem igazán megalapozottnak pláne hogy te hozol fel érveket ellene. Inkább valszeg az a helyzet, hogy a többség látja, hogy ez bizony a "cigánypecsenye" esete. Hiába van ott egy befeketedett szó, az ebben a környezetben teljesen ártalmatlan és semmiféle rasszista tartalma nincs (és ezért van jelentősége annak, amit Donát írt, vagyis hogy a csapat és a vezetés nem rasszista)

 

Nem kell feltétlenül rasszistának lenni ahhoz, hogyha valaki meg akarja tartani a nevet. Csak szociálisan érzéketlenek, egyszerűen ignorálják az indiánokat, mert őket nem érinti, nem sérti (miért is sértené) ez az elnevezés. Etimológiai folyamatokkal nem lehet megmagyarázni szociológiai problémákat. Ebben nem látok akkora ellentmondást, mint ahogy lefested. A niggerezés is kikopott a közbeszédből, mégis vannak sokan akik rasszisták (úgy is, hogy nem mondják azt, ha meglátnak egy afro-amerikait, hogy nigger), ugyanis rendkívül sok formában jelentkezhet ez a jelenség. Itt viszont nem feltétlenül rasszizmusról beszélünk, hanem társadalmi érzéketlenségről.

Az meg egy hibás analógia a részetekről, hogy a cigánypecsenyét, a cigánykereket, meg a négercsókot hozzátok fel. Eleve rosszul használják a cigány + a roma szavakat. Ha igazi grammar nácik akarunk lenni, akkor igenis a roma a helyes megnevezés, ugyanis ez fedi le magát az etnikumot, ami egyébként "embert" jelent. A cigány szó ezzel szemben eredendően nem jelöl semmilyen etnikumot, bőrszínt meg aztán végképp nem. Egy életmódot fedett le, a vándorló életet, vándor népet. A gypsy-vel is ezt fejezik ki az angolban, akik lakókocsiban laknak, azokra is szokták használni. A két szó közti jelentésbeli különbség mára elveszett, de a cigány szó használatával kapcsolatban nincsen egyértelmű konszenzus, míg a redskin-t a szótárban is sértőként deklarálják. Magyarországon például van olyan, hogy Országos Cigány Önkormányzat, míg indián szervezetek nem használják azt, hogy redskins. A néger szóra pedig tökéletes alternatíva globális szinten nincsen (az afro-amerikai csak az USA-ban működik). Az meg eleve csúsztatás, hogy összemosod egy tornagyakorlat meg egy étel elnevezését egy sportcsapattal, egy organizációval, ami sokkal többet képvisel ezeknél.

 

Én annyival zárnám le a témát, hogy feltennék nektek egy kérdést. Engedélyeznétek e azt a csapatot, amelyiknek az lenne a neve, hogy New York Jews? Nem azért, mert bántani akarják mondjuk a zsidókat, hanem mert van egy jelentős zsidó etnikum a városban, Amerika is sokat köszönhet a zsidóságnak és ezért tiszteletből neveznék el így a csapatot. Lehet persze, hogy ez valakinek offenzív, mert nem szoktak "zsidózni", van egy pejoratív értelme is a szónak, de alapvetően nem ez volt a cél. Persze sokaknak nem tetszik (csak ők többen vannak, meg komolyabb az érdekérvényesítő képességük, mint az indiánoknak), de ignoráljuk őket, mert úgymond a franchise (nem a csapat) érdeke az, hogy maradjon ez a név, meg ez amúgy se fontos, (mivel én nem vagyok zsidó vallású) ez csak ilyen kis vihar a biliben. A logójuk meg egy olyan figura lenne, akin van ilyen rabbi sapka (nem tudom azt pontosan hogy hívják), pajesszal, hosszú orral. Ezek után a zsidók is mondhatnák, hogy "We're not mascots!", de reménykedek benne, hogy ti ezt sem változtatnátok akkor meg, mint ahogy Redskinst sem kell, hiába sért másokat, ha nem ez volt a cél, akkor az már nem is sértő. :peace::?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az utolsó hozzászólásom a témában, mert már így is túlragoztuk. :)

 

Ismét azt tudom mondani, hogy relatív, mi a túlérzékenység... :) Szerintem ez a Redskins-eset is az, amelyet olyan emberek vesznek elő, akik biztos, hogy nem is néznek amerikai focit. Nyilván a másik oldalról is fel lehet sorolni jópár egykori játékost és edzőt, akik viszont a névváltoztatás ellen vannak (csak épp körükben jóval kevesebben szólalnak fel, mert rögtön megbélyegeznék őket minden ma jól hangzó kifejezéssel... náci kártya, mint érvelési technika, ugye :) ). Nem hiszem, hogy egy hangos kisebbségnek le kéne nyomni az akaratát a többségi vélemény torkán. A választásokon is dönthet a többség rosszul, mégsem változtatják meg az eredményt, csak mert az rossz döntés volt... (pedig mondjuk Al Gore mennyivel jobb elnök lett volna, mint George W. Bush).

 

Nem biztos, hogy minden "indiánt" (inkább az amerikai őslakos kifejezés a szerencsésebb) sért a kifejezés, a legtöbben szerintem magasról tesznek rá. Egy jogvédő szervezet nem feltétlen fedi le a teljes populációt, én pl. csakis magamat képviselem. Egyáltalán nem hibás, amit Donáték írtak, hiszen pl. Hannoverben betiltották a cigánypecsenye szó használatát... szóval láthatjuk, hogy igenis van igény az ilyen értelmetlen, hiperérzékeny hisztériára, mint most a Redskins esete. Amikor legutóbb egy bírónő azt mondta, hogy a cigány szó egy bizonyos életformát takar, olyan rasszistázást kapott, hogy ihaj. :) Szóval vigyázz ezzel a kijelentéssel. A roma elnevezés csak az 1970-es években született meg mesterséges szóalkotással, így a cigány szerintem megfelelőbb. A négerre vannak olyan szavak, hogy fekete és színesbőrű, ezek nem sértők.

 

Ha 100 évvel ezelőtt nevezték volna el New York Jews-nak a csapatot, akkor semmi bajom nem lenne a névvel, pláne akkor nem, ha az alapítók zsidó származásúak. A Redskins esetében is hasonlóról van szó. Ha most kéne elnevezni, nem támogatnám, de mivel eddig 80 évig jól meg voltak ezzel a névvel, s nem tört ki a fajháború az USA-ban, ezért ez a hisztéria most jelentősen fel lett fújva. Egyébként is a "zsidó" miért lenne pejoratív kifejezés? Egy népcsoportnak ez a neve, ugyanúgy ahogy minket is magyaroknak hívnak, és ezen én nem sértődök be. Érthetetlen. A logót azért nem támogatnám, mert az a zsidók sztereotip megjelenését tükrözné, ami leginkább a 19. sz-i antiszemita lapokban terjedt el először, hogy aztán a náci propagandagépezet egyik legalapvetőbb eszköze legyen. Tehát a kettő teljesen más dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán azért olyanok szólalnak fel, akik nem feltétlenül néznek amerikai focit, mert nem a sportággal van a baj. Nem a csapat a rasszista és nem is azok, akik a név megtartása mellett vannak, hanem pusztán a kifejezés. Ha bármilyen más franchise-t neveznének így, ott sem az adott tevékenységgel lenne a baj, hanem az elnevezéssel. Így irreleváns, hogy a jogvédők beleszólásának a legitimitását kérdőjelezed meg, hogy ők miért szólnak ebbe bele, mikor amúgy nem is érdekli őket az NFL. Akiket írtam és az ügy mellé álltak, pont olyanok voltak, akiknek közük van a sporthoz. Az meg a helyzet ferdítése, hogy biztos azért nem szólal meg a másik oldal, mert "nácinak" nevezik őket. Lehet rossz helyen kerestem, de én sehol sem láttam, hogy valakiket nácinak bélyegeztek volna, akik azt mondták, hogy tartsák meg a nevet. Sokan felszólaltak a másik oldalról vállalva a véleményüket Jordan Black, Joe Gibbs, Joe Theismann, Bill James, Josh Morgan, Mike Ditka (utóbbi elég keményen). Mike Ditka ettől nem lesz rasszista, csak szociálisan érzéketlen!

Az tényleg nem jó, hogy a politikát belekeverték, mert ebből sokaknak csak ennyi jön le, hogy a politikusok helyezkednek (persze ők minden ilyen alkalmat kihasználnak, ez nem újdonság). Az 50 szenátor mind Demokrata volt, aki támogatta a kezdeményezést (Republikánus egy sem). Az itt Magyarországon, de Amerikában még inkább jellemző, hogy az emberek politikai csomagokat "vesznek", amelyek lefedik az egész életüket, mit kell nézni, mit kell gondolni, mit kell érezni és erre mindegyik oldalnak megvan a saját kommunikációs csatornája, aki pedig az adott oldalon áll, csak azt követi (mindkét oldal esetében) és mást meg sem hall. Sokan ezek után, akik Republikánus érzelműek, olyan a pártszimpátiájuk élből el fogják utasítani ezt a tervezetet, mert mindent ennek a konzervatív vs. liberális "harcnak" a koordináta-rendszerében képesek csak értelmezni. Nem magát az adott kérdést nézik, hanem azt, hogy melyik oldal hol áll a kérdésben.

Egyébként voltak kompromisszumok. Kifejezetten a Redskins ellen protestáltak, nem az Indians, vagy a Seminoles (azt is meg lehet vitatni például Negros, vagy a Jews nyomán, de nem a Cleveland Indians, vagy a Florida State Seminoles neve ellen jött létre ez a kezdeményezés) ellenében. Azt is mondták, hogy tartsanak meg mindent a Redskinsnél, csak a nevet változtassák Americansra (ami továbbra is remek változat lenne). Úgy gondolom, hogy ezen az oldalon volt kompromisszum készség, még a másik oldalon ebben az ügyben semmi. Ezért nekem ez az oldal már csak ezért is szimpatikusabb. :)

 

Én meg úgy gondolom, hogy nem a többségnek kellene döntenie egy olyan kérdésben, ami nem releváns az ő szempontjukból, hanem annak a kisebbségnek (de itt most nem az arányokon van a hangsúly, hanem a kontrollcsoporton, lehetnek ők többen is, csak rájuk vonatkozzon) akikre vonatkozik! Nem az volt a történet, hogy egy indián elnöke volt a csapatnak, vagy megkérdezték volna az indián közösségeket, hogy sértő e rájuk nézve ez az elnevezés (mert mégis csak őket érinti) és egy közvélemény-kutatás után választanak, hanem George Preston Marshall - aki nem amerikai őslakos - kitalálta ezt a nevet a Braves után "oszt jó napot". Szóval nem tudom ez mennyire hozható kapcsolatba az általad felvetett elnökválasztással (szerintem semennyire).

Abban igazad van, hogy nem fedik le a teljes populációt, viszont abban nem, hogy egy jogvédő szervezetről lenne szó. Itt van - a teljesség igénye nélkül - "néhány" szervezet, és törzs: Juaneño Band of Mission Indians, Cherokee Nation of Oklahoma, Comanche Nation of Oklahoma, Affiliated Tribes of Northwest Indians, Oneida Indian Nation, Navajo Nation Council, Oneida Nation of Wisconsin, Penobscot Tribe of Maine, American Indian Movement, First Peoples Worldwide, Native Voice Network, Native American Rights Fund, Southern California Indian Center, Governor’s Interstate Indian Council, National Indian Education Association, Wisconsin Indian Education Association, Seminole Nation of Oklahoma, Tennessee Commission of Indian Affairs és ezt a sort még lehetne folytatni. Ez a kifejezés igenis sértő... azokra nézve, akiket érint!! - ez a lényeg. Azon indiánokat, meg akiknek nincs bajuk a névvel az se fogja zavarni, ha megváltoztatják, viszont azokat akiket zavar nem fog tovább érinteni.

A 'cigány - roma' eset nem hasonlítható ehhez, mivel ott továbbra sincsen konszenzus. A romát eredendően magukra használták az etnikum tagjai, egy belső népnév, viszont ezt pedig nem mindenki használta magára, ugyanis eltérő nyelvi és kulturális gyökerei vannak az etnikumnak. Vannak olyan cigány népcsoportok, akik eredendően ezt (cigány) használják magukra és nem azért, mert ők ne lennének politikailag korrektek, hanem mert más népcsoporthoz, nyelvcsaládhoz tartoznak. Ha egyébként végeznének egy alapos közvélemény-kutatást (!)kifejezetten a cigányság(!) körében és ők azt mondják, hogy őket tényleg sérti ez a kifejezés és kérik a romát használni én nagyon szívesen áttérek arra. Erre vonatkozóan azonban nem született semmi, sőt hivatalosan is használják a cigányt (Országos Cigány Önkormányzat). Azt meg nem látom be, hogy a fekete miért lenne jobb, mint a néger. Szerintem se nem jobb, se nem rosszabb, viszont ha azt mondod, hogy "feka", vagy "nigger" akkor látom a különbséget. Ha erre is kitalálnak egy alternatívát, ami abszolút nem sért senkit, mint Amerikában az afro-amerikai én nagyon szívesen használom majd azt. ;)

Arról nem volt szó, hogy zsidók alapítanák ezt a csapatot, mint ahogy a Redskins-t sem amerikai őslakosok alapították. Az legalább kiderült, hogy konzekvensen állsz egy oldalon és akkor, ha már régóta használnak egy brand-et, akkor kitartanál mellette (gondolom az idő miatt, vagy nem tudom) annak ellenére, hogy az sértő. Abban meg ne legyünk álszentek, hogy a zsidó nem sértő. Önmagában nem az, mint ahogy a redskin sem biztos, hogy az volt, mikor megalkották. De primitív emberek rengetegen szokták jelzőként használni, hogy "de zsidó vagy" (persze itt nem a vallására utal), vagy ha nem akar fizetni, akkor "ne zsidóskodj" és hasonlók. Kapott egy negatív jelentéstartalmat, ami miatt nem nagyon szokták használni csak az eredeti környezetben (vallásával kapcsolatban). A logó meg persze ugyanúgy zavarná a zsidókat, mint ahogy Chief Wahoo zavarta az indiánokat, meg Little Black Sambo az afro-amerikaiakat. A sambo ugyanúgy kapott egy rasszista felhangot, mint a zsidó... persze ezeket is megváltoztatták (még Chief Wahoo-t is) úgyhogy ez bizakodásra adhat okot a Redskins (mint csapatnév!) ellen felszólalóknak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kapott egy negatív jelentéstartalmat, ami miatt nem nagyon szokták használni csak az eredeti környezetben (vallásával kapcsolatban).

OFF

Kicsit ugyanazt irjuk minden bejegyzésben anélkül hogy előrébb jutnánk ezért csak ehhez egy megjegyzés: nálunk nagyonis használják eredeti jelentésében. Lásd: Zsidó Nyári Fesztivál. De Belső-Erzsébetváros is egyre büszkébben viseli a Zsidónegyed nevet, néhol közösségek, alapitványok, intézetek is szivesen veszik be a nevükbe, szintén lásd: Világi Zsidó Iskola Alapítvány, Lauder Javne Zsidó Közösségi Óvoda stb.

Ez is jó példa rá, hogy a szavakat vissza lehet hóditani. Ha sokan rosszra használják az egyiket arra nem azaz egyetlen válasz hogy kukázzuk és nem ejtjük ki a szánkon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

OFF

Kicsit ugyanazt irjuk minden bejegyzésben anélkül hogy előrébb jutnánk ezért csak ehhez egy megjegyzés: nálunk nagyonis használják eredeti jelentésében. Lásd: Zsidó Nyári Fesztivál. De Belső-Erzsébetváros is egyre büszkébben viseli a Zsidónegyed nevet, néhol közösségek, alapitványok, intézetek is szivesen veszik be a nevükbe, szintén lásd: Világi Zsidó Iskola Alapítvány, Lauder Javne Zsidó Közösségi Óvoda stb.

Ez is jó példa rá, hogy a szavakat vissza lehet hóditani. Ha sokan rosszra használják az egyiket arra nem azaz egyetlen válasz hogy kukázzuk és nem ejtjük ki a szánkon.

 

Lehet, hogy nem jutunk előbbre (és ez lehet az én hibám is), de úgy érzem, hogy a magam részéről alátámasztottam adatokkal, érvekkel, háttér adalékokkal a véleményemet. Azzal nem tudok mit kezdeni, mit mondani rá, hogy a másik oldalt többen képviselik, illetve régóta ez a neve a csapatnak. Ha érvként jelentkezik, erre nem tudok reagálni érdemit.

Önmagában az a tény, hogy ezt milyen indíttatással adták már eleve nonszensz. Az a George Preston Marshall, aki a csapatot alapította és nagyon toleráns ember volt, mert ő biztosan szeretetből választotta ezt a nevet (nem kontinuitás miatt az indián gyökerekkel rendelkező Braves-el) az NFL történetének egyik legnagyobb rasszistája volt. Kb. mint manapság Donald Sterling, csak ő ezt a 21. században tette meg. Marshall nem szociálisan érzéketlen volt, hanem tényleg rasszista a szó eredeti értelmében. 1962-ig nem volt hajlandó afro-amerikai játékost igazolni, miközben már a 40-es évek óta szerepeltek az NFL-ben, de ő nem akart feketéket a csapatnál. Az más kérdés, hogy beválasztották a Pro Football Hall of Fame-be (63'-ban), ami elég nagy szégyen. Szóval ő volt az, aki biztos elgondolkozott a névválasztás előtt, hogy hmm fog ez sérteni valakit? :hmm: Régen is sértő volt, nem is nagyon használták már akkoriban sem, korábban is tiltakoztak ellene (ahogy írtam) nem tudom innen tovább még mit kellene mondanom, hogy miért lenne érdemes megváltoztatni a nevet. Mielőtt még valaki a túlérzékenységgel jönne, nem a Cleveland Indians nevét, hanem a Washington Redskins nevét.

 

OFF

Én nem ezt tapasztaltam a zsidó szóval kapcsolatban. Például a nyáron a tesómnak a diplomaosztója az általad is említett Zsidónegyedben volt és mikor erről beszéltünk, akkor hallottam rokonoktól, hogy ne mondjuk ezt így. Egyébként eredeti jelentésében használják, a vallással/etnikummal kapcsolatban, azt én is írtam, de nagyon sokan, mint attitűdöt használják. Én sokszor hallottam szitokszóként, negatív töltéssel ellátva, arra aki gátlástalanul nyerészkedik. Az nagyon jó, ha visszaveszi az eredeti jelentését, de a redskin esetében nem erről van szó (legfőképp, hogy azt a szót nem is használják, másrészt itt - a zsidóság esetében - az etnikum sem akarja eltörölni/elvetni a szó használatát).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Férfi kosárlabda világbajnokság, Spanyolország, 1. nyolcaddöntő:

 

Egyesült Államok – Mexikó 86-63 (23-13, 19-14, 24-11, 20-25)

 

Egész jó kis meccs volt, annak ellenére, hogy simán nyertek az amerikaiak. Most van a francia-horvát meccs a félidőnél, az eddig borzasztóan unalmas...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én most a Sky Sports stream-én nézem (ezen a linken tudod elérni a közvetítést). Ezt a meccset mondjuk közvetítik majd magyarul a TV-ben, a C8-on, csak kb. 20:00-körül csúsztatva. Azért nem ott nézem, mert annak nem lenne vége 22:45-ig, mikor kezdődik a Sport 2-n a San Francisco @ Dallas mérkőzés...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként szerintem már a Himnusznál van a baj.

Csodálatosan szép, nem arról van szó, csak jobban preferálnék egy harciasabb pattogósabb indulót.

Csatába megyünk, és nem a halálunkat, balsorsunkat kéne megénekelni.

 

Foci vb-n mindig nézem, minden nagy csapat extázisba kerül a harci himnuszok által, és ez nagyon jó dopping tud lenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Te jó ég, hogy lehetünk mi 34. helyen a világranglistán?! Ilyen teljesítménnyel rajta se kéne lennünk... :facepalm:

Most még jobban bebizonyosodik, hogy Magyarországon a labdarúgó-válogatott a legszégyenteljesebb, mégis úgy beszél róla az összes újság meg internetes oldal, mintha mi abban lennénk a legjobbak...

Na most nekem nem a sportággal van bajom. Hanem azzal, hogy úgy nyomatják nálunk a focit, mintha olyan jól menne... :hmm:

Szerkesztve: - DarthMaul31
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   1 felhasználó

×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.