Ugrás a kommentre

Padmé Amidala


Milandra

Ajánlott hozzászólás

De ott van például a negyedik rész adaptációja, amelyben Leia Chewie-nak is ad kitüntetést, a filmben pedig ez nem szerepel. Akkor most igazából ő nem kapott semmit, mert az nem volt benne a filmben?

Szerintem a könyvbe azok kerülnek, amik az eredeti koncepció szerint részei voltak a forgatókönyvnek, tehát az hozzátartozik a történethez, akár beletették a filmbe, akár nem. Ráadásul az új trilógiánál már a film leforgatása után adták ki a könyveket, tehát Lucas simán kivetethette volna ezeket a mondatokat a jelenetből, ha úgy gondolja, hogy azok mégsem illenek Amidalához. Sok dolog azért kerül ki a filmből, hogy spóroljanak az idővel, mert már néhány másodperc is sokat számít. Így, hogy ezt kivették, egyszerűbbé és rövidebbé tették a jelenetet, és úgy gondolom, hogy ezért vágtak ki belőle részeket.

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kedves Milandra: Óriási tévedésben vagy.Ami nem baj, mert lehet, hogy nem tudod.

A hivatalos SW csak és kizárólag a filmekben látottak.Itt már sokan beleestek abba a hibába, hogy a regényből vett mondatokkal védték igazukat.Maga Lucas jelentette ki, hogy csak a filmek számítanak.Teljesen értelmetlen olyan érveekt hozni, hogy a regényben...., mert az nem létezik hivatalosan.Nem csak a rövidség miatt vesznek ki részeket(sőt inkább nem az a fő ok), hanem Lucas utólag úgy látja, hogy a történet ívét esetleg veszélyeztetné.Tehát a kivágott jelenetek sem léteznek, nem lehet őket felhasználni hivatkozási alapként.A regényben általában az írói szabadság megengedi a plusszt de nem kell komolyan venni.Pl hiába forgatták, le, hogy Padmé miket mond amikor a családjával van, mivel kivágták a filmből az meg sem történt.

Tehát Lucas a történet miatt vág általában nem azért, hogy rövidebb legyen.

Az EP3 is jó példa erre, a könyvben rengeteg olyan történik ami nincs a filmben.

Fogd gfel úgy hogy a könyv valamivel bővebb mint a film de ami plussz az érdekesség és akár úgy is történhetzett de nem 100 %.

Ezen fórumon is csak a filmekben látottakat, hallottakat, vitatjuk meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak nem értem, hogy minek kerültek be ezek a mondatok a regénybe :)

Két okból is bekerülhetnek ilyen dolgok.

1. A könyvek mindig a script alapján készülnek, ami sosem (se SW, se semmilyen más film esetén) nem egyezik 100%-osan a filmmel. Az már egy jó eredmény, ha az adaptáció és a film nagyrészt egyezik, de ismerek olyanokat is, amikben totálisan máshogy alakulnak egyes dolgok, csak mert az író egy korai script-verziót kapott meg (a Terry Bissonféle Alien 4 regény pl. ilyen, amiben Perez tábornokot kiszippantja az űr - a filmben egy alien meglékeli a fejét - vagy a mutáns főmumust a Földön ölik meg egy autórpés segítségével - a filmben ledarálják apróléknak és kivágják az űrbe).

2. Mivel az író általában nem azonos a script írójával (jelen esetben Lucassal), ezért sokszor az írói szabadság is igencsak be tud játszani. Pl. az ep3 regénynél nagyon keményen közrejátszik Matthew Stover fantáziája, és minden, ami EU-s utalás az ő fejéből pattant ki, nem Lucaséból (márpedig a könyv jelentős része EU-s összemagyarázás).

 

Ha már megírták ezt a párbeszédet, akkor mégicsak lett volna valami jelensége.

 

Szerintem a könyvbe azok kerülnek, amik az eredeti koncepció szerint részei voltak a forgatókönyvnek, tehát az hozzátartozik a történethez, akár beletették a filmbe, akár nem.

A forgatókönyv adott verziójában biztosan, de mint minden mű, ez is formálódott, és egy idő után, jelen esetben a végleges alkotásban már nem volt rájuk szükség. Ha az alkotó törölte, jó okkal tette, jobb okkal, mint az a másik alkotó, aki megtartotta a feldolgozásában, és akit nem mellesleg csak felkértek, hogy csinálja meg azt a bizonyos feldolgozást.

Ráadásul, egy elkotói folyamat nagyon képlékeny dolog, és csak az alkotó tudhatja igazán, minek mi a jelentőssége. Példának okáért, a folyamat egy pontján Lucas még jó ötletnek tartotta, hogy Anakin ott legyen a Windu vs Sidious párbajnál, majd úgy döntött egy másik ponton, hogy ez így nem jó, és átformálta a jelenetet. Vagy éppenséggel, az ep2-ben nem törlés történt, hanem bővítés, hiszen bekerült a droid-gyár, ami az eredeti elképzelésben nem volt benne.

Az adaptáló író is csak a saját elméletét veszi bele, ami viszont már megváltoztatja az alkotó elképzelését (remek példa az ep3 regény megint, amiből a kashyyyki események cak-pak kimaradtak, na de milyen jogon hagyta ki Stover, és másította meg ezzel a film összefüggéseit drasztikusan?), ergo, az adaptáló műve sem több a mi elképzeléseinknél.

 

De ott van például a negyedik rész adaptációja, amelyben Leia Chewie-nak is ad kitüntetést, a filmben pedig ez nem szerepel. Akkor most igazából ő nem kapott semmit, mert az nem volt benne a filmben?

Nem, szegény Chewie nem kapott medált.

 

Ráadásul az új trilógiánál már a film leforgatása után adták ki a könyveket

Több, mint valószínű, hogy a régi trilógiánál is a filmek leforgatása után jelentek meg, mivel egyik SW sem könyv alapján készült, hanem a filmek (scriptek) alapján készültek a könyvek.

De, hogy Lucas mit kapatna ki vagy mit nem, az egy dolog, de ő nem könyvíró, nem is foglalkozik a könyvekkel, és állítása szerint, még csak nem is olvassa őket (magyarul, nagy ívben tojik rá). Ahoyg Frenkie is írta, ő kijelentette, hogy a filmek számítanak, így is jár el. A filmbe ő beleteszi, amit bele akar, neki csak az számít (illetve, ha valamit kispórol ezért vagy azért, azt a következő kiadásra tuti bepótolja), minden egyéb adaptáció (könyv, képregény, videó játék) számára érdektelen.

 

Sok dolog azért kerül ki a filmből, hogy spóroljanak az idővel, mert már néhány másodperc is sokat számít.

Sok filmnél lehet felhozni ezt, hogy a mozinál számít, mennyi ideig tart, de speciel szerintem a Star Wars messze nem tartozik ezen filmek közé. Két okból. Egyrészt, általában ezt az "időlimitet" a stúdiók szabják meg. A Star Wars Fox ide vagy oda, de független film, a Fox-nak nem volt beleszólása. S mivel megaprodukció, akár kétszer ilyen hosszú is lehetett volna. De Lucas emberből van, és tudja, hogyan kell emberbarát filmet csinálni (nem úgy, mind Peter Jackson...), ezért nem csinált 3x4 órás filmet-szériát, hanem inkább 6x2 órásat.

Másrészt, Lucas az, aki sosem fejezi be a filmjét. Ugye már a negyedik verziót éli a film (mozis, THX, SE, 2004-es DVD... illetve volt a lézerdisk, de ott nem történt semmi változás), és mindig változott valami. Az ep4-5-6 már távolról sem olyan, mint anno a moziban, és itt nem csak a trükkökről, de a betoldásokról is beszélek. Anno kimaradt Jabba az ep4-ből, mert nem tudták megcsinálni. Lucas végül berakta, mert fontosnak tartotta. Vagy, az ep2 moziverziójából valamiért kimaradt az a mondat, hogy "Én Jedi vagyok... tudom, hogy jobb vagyok ennél." A digitális verzióba, illetve a DVD-re felkerült. Vagy az ep1 mozi verziójában rövidebb a fogatverseny, illetve Shmi nem megy oda Anakinhoz a rajt előtt, míg a DVD-re ez is bekerült, nyílvánvalóan jó okkal (voltaképpen, egyedül az ep3-on nem történt még semmi változtatás...). Vagyis, ha Lucas fontosnak érezte volna Amidala beszólását, már rég benne lenne a filmbe.

 

Ez azért nem teljesen igaz, hisz másról is szó esik. Ezt azonban EU -nak nevezzük. icon1.gif

Jaja, inkább úgy korrekt, hogy a filmek vizsgálatakor csak a filmekben látottakat és hallottakat vesszük figyelembe, illetve néha Lucas nyilatkozatait. :rock:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kivágott jeleneteket gyakran időhiány vagy a cselekmény túl lassúvá tétele miatt veszik ki. Ezért is kerül fel a DVD-re, mert ha tényleg nem számítana, akkor nem adnák ki még DVD-n sem. Azt aláírom, hogy ami konkrétan nem került be a filmbe, vagy a DVD-re a kivágott jelenetek közé, az maximum C szintű. De a kivágott jelenetekkel kapcsolatban nem értek egyet.

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kivágott jeleneteket gyakran időhiány vagy a cselekmény túl lassúvá tétele miatt veszik ki. Ezért is kerül fel a DVD-re, mert ha tényleg nem számítana, akkor nem adnák ki még DVD-n sem. Azt aláírom, hogy ami konkrétan nem került be a filmbe, vagy a DVD-re a kivágott jelenetek közé, az maximum C szintű. De a kivágott jelenetekkel kapcsolatban nem értek egyet.

A DVD-re azért kerül fel, mert extra, se több, se kevesebb. Az ep4-5-6-hoz semmilyen kivágot jelenet nincsen, ellenben a Behind the Scene Multimédiás CD-n van több is. Akkor melyik számít? '97-ben Lucas még úgy gondolta, hogy ezek számítanak, 2004-ben meg már nem számított? Vagy esetleg direkt olyan kivágott jelenetek kerülnek fel, amiket Lucas sosem akar visszatenni a filmbe (amúgy, csendben jegyzem meg, hogy Amidala beszólása és Anakin kérése a nevét illetően még a DVD-n sem szerepelnek)?

Na meg, ezek szerint Grievous megölte Shak Tit a hajóján az ep3-ban. Ami bajos, mert később szerepel a Jedi hölgy. Vagy Obi-Wan és Windu kétszer is lejátszák ugyanazt a beszélgetést az ep2-ben (egyszer Yodával a folyosón, aztán meg a felszállópályán)? Illetve, az ep3-ban is kétszer beszélik meg ugyanazt, csak először Yoda Windu és Obi-Wan egymásközt, majd Windu, Ki-Adi, Yoda és Secura egymás közt? (Mindkét epizód esetében egyes mondatok szóról szóra ismétlődnek.) Vagy a pod race jelenetkben, Clegg Holdfastot Sebulba felgyújtja, melynek hatására a falnak csattan, a filmben mégis látható később (egy jelenetet későbbre helyeztek a vágás során). Akkor tehát felépült a sérüléseiből és újra versenyezni kezdett? :rock:

Szóval, a kivágott jelenetekkel csínnyán kell bánni, mert többnyire nem azért lettek kivágva, mert húzták az időt (nyílvánvalóan ez is ok, mert mint írtam is, Lucas tudja, hogyan kell emberbarát filmet készíteni, de amit fontosnak érzett, az lassítás ide vagy oda, vagy már a moziba beletett, vagy szimplán kibővítette utánna, jó példa az említett beszélgetések a Jedik között, melyeket bár kivágott, a fő mondatokat szóról szóra áttette más jelenetekbe). Mindezek mellett, a kibővítések során leginkább lassító jelenetek kerültek vissza (Anakin és az anyja beszélgetése a verseny előtt; taxizás Coruscanton; Mos Eisley felfedezése; Jabba és Han; Cloud City felfedezése, meg ilyenek).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az évek során lesznek még változtatások a filmekkel kapcsolatban. 2004-ben például Sebastian Shaw arcát Hayden Christensenére cserélte, mert akkor így látta jónak. Aztán közölte, hogy mostantól ezt tekinti a hivatalosnak.

Most nyilván nem azokra a jelenetekre gondoltam, amelyek többnyire ugyanazok (pl a Jedik párbeszédei). Én olyanokra gondoltam, mint például Padmé szenátusi beszéde, vagy a Baljós árnyakban az a jelenet, amikor Anakin elmeséli Padménak az álmát. Ezek például szerintem fontos jelenetek, mert sokat hozzátennének a történethez. Ezért örülök, hogy a regényben benne vannak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fogd gfel úgy hogy a könyv valamivel bővebb mint a film de ami plussz az érdekesség és akár úgy is történhetzett de nem 100 %.

Mindig is így fogtam fel. Számomra a könyvek nagyon sokban kiegészítik az élményt: árnyaltabbak a jellemek, belelátunk a szereplők érzelmeibe stb. A filmnek rengeteg erénye van, viszont a látvány nagyon sok mindent nem tud pótolni. Kedvenc példám erre a Jedi visszatér maszklevevős jelenete. A filmben egyszerűen csak szemlélői vagyunk az eseménynek, a regényben azonban belelátunk Anakin fejébe, átéljük, mit érez. Kahn nagyon gyönyörűen leírta az egykori Jedi feltámadó emlékeit és érzéseit, és ha ezeket hozzágondolom a jelenethez, akkor tényleg könnyfakasztó lesz. Amíg nem volt előtrilógia, addig ezeket a dolgokat csak a könyvből tudhattuk meg. És mióta a harmadik rész is megvan, csak még katartikusabb lett ez a jelenet. A könyvek igenis sokat hozzáadnak a filmhez - legalábbis nekem. Tény, hogy vannak benne az alkotótól származó dolgok is, de ettől még nem teljes egészében EU.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az évek során lesznek még változtatások a filmekkel kapcsolatban. 2004-ben például Sebastian Shaw arcát Hayden Christensenére cserélte, mert akkor így látta jónak. Aztán közölte, hogy mostantól ezt tekinti a hivatalosnak.

Nyílván onnantól kezdve az is a hivatalos. De hogy lesz-e még belenyúlás... ez egy jó kérdés, szerintem is lesz, de valójában ennek csak Lucas a megmondhatója. S persze nem is akarom megmondani, mit vegyél figyelembe, csak óvatosan kell kezelni, főleg, mikor olyanokkal beszélsz, akik csak a filmeket veszik figyelembe :D

 

Ezt hogy érted?

Szerintem úgy, hogy a helyi "öregek" közül szinte senki sem veszi figyelembe az EU-t, ha a filmeket elemezzük, a szereplőkről beszélünk, mivel számunkra, ami G szint alatt van, az a filmek szempontjából nem létezik (igaz, általában úgy mondjuk, hogy EU = nem létezik, ezzel a szintezéssel csak én bonyolítom az életem, ha már egyszer ez a hivatalos álláspont a Lucas Licensing részéről :) ). Szóval, mi ilyen "begyepesedettek" vagyunk, főleg mert elég jól összerázódtunk ilyen téren az elmúlt... jesszus, 5-6(?) év alatt (ki mikor csatlakozott a közösséghez). Te pedig új vagy, máshogy, máshol ismerkedtél meg az SW-vel, új nézőpontot hoztál, stb. Szóval nem várhatjuk el, hogy úgy nézd a filmeket, mint mi, legalábbis EU tekintetében. No jó, ez szigorúan szvsz volt ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor én ezek szerint kilógok a sorból... Az EU-t én sem veszem készpénznek, sőt! De a regényadaptációkkal más a helyzet. Nem mondom, hogy azok is szentírások, de nekem számítanak valamilyen szinten.

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy értettem, hogy nem fórumoztál pl. az sw.hu -n, és nem voltál benne korábban az SW vérkeringésbe.

A sw.hu-ra biztos, hogy soha nem mennék fórumozni. Néha ugyan beleolvastam az ottani hozzászólásokba, de... ;) Magát a honlapot viszont szeretem.

Ha a Star Wars-os klubtalálkozókat, meg ilyesmiket érted a "vérkeringés" szó alatt, akkor valóban, eddig még soha nem vettem részt rajtuk, és fórumokba sem írkáltam még soha. Ez az első hely, ahol regisztráltam.

Attól, hogy nem vagyok túl régi rajongó, még tudok annyit a Star Wars-ról, mint bármelyik másik rajongó. És a szintezés sem hatott rám az újdonság erejével, szóval eddig sem voltam tévedésben.

Ennyi volt az OFF.

Szerkesztve: - Milandra
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Milandra. Nem bántó szándékkal írtam anno ezeket a sorokat, és valóban megtisztelő, hogy hozzánk regeltél először. :) De szerintem térjünk vissza a topik eredeti témájához, mert kicsit sok már az OFF. :)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem bántó szándékkal írtam anno ezeket a sorokat

Tudom, hogy nem akartál megbántani, és én sem azért írtam, mert megsértődtem vagy ilyesmi. Csak le akartam szögezni, hogy tökéletesen képben vagyok a SW-vel kapcsolatban. De most már tényleg elég az OFF-okból :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A sw.hu-ra biztos, hogy soha nem mennék fórumozni. Néha ugyan beleolvastam az ottani hozzászólásokba, de...  :)  Magát a honlapot viszont szeretem.

Ha a Star Wars-os klubtalálkozókat, meg ilyesmiket érted a "vérkeringés" szó alatt, akkor valóban, eddig még soha nem vettem részt rajtuk, és fórumokba sem írkáltam még soha. Ez az első hely, ahol regisztráltam.

Attól, hogy nem vagyok túl régi rajongó, még tudok annyit a Star Wars-ról, mint bármelyik másik rajongó. És a szintezés sem hatott rám az újdonság erejével, szóval eddig sem voltam tévedésben.

Ennyi volt az OFF.

Hagy OFF-oljak még én is egyet... :)

 

Milandra, én is újdonsült fórumozó vagyok itt, és nekem is számítanak a könyvek, amellett, hogy azért egyértelműen a filmeké az elsőbbség. Szerintem nyugodt szívvel írhatsz a könyvekből vett elképzeléseidről is, mert ezen a fórumon a totál filmpártiak is eléggé toleránsak - maximum leírják, ha nem értenek veled egyet, de kiközösítéstől nem kell félned :?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 évvel később...

Fene tudja. Két gyerekkel a háta mögött inkább a gyerekeit védené mindenáron, a többi max. utána jöhetne. Az ep3 végén is valami olyasmit mond Anakinnak, hogy éljenek a gyereküknek (és húzzanak el). Ő ekkor már anya, nem szenátor.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fene tudja. Két gyerekkel a háta mögött inkább a gyerekeit védené mindenáron, a többi max. utána jöhetne. Az ep3 végén is valami olyasmit mond Anakinnak, hogy éljenek a gyereküknek (és húzzanak el). Ő ekkor már anya, nem szenátor.

Pontosan. És ezért is kellett meghalnia. Kétlem, hogy hagyta volna, hogy elválasszák tőle a gyerekeit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontosan. És ezért is kellett meghalnia. Kétlem, hogy hagyta volna, hogy elválasszák tőle a gyerekeit.

Padme akkor már csokizott az egész rendszerre. Igaza is volt, éljen csak a gyerekeinek. Vagyis élhetett volna....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem hiszem, hogy csak a gyerekeinek élt volna mindig. Ő ennél sokkal kötelességtudóbb. Előbb utóbb elkezdte volna szervezni a Lázadók Szövetségét. Luke-ot és Leiát meg elrejtette volna.

Az Ep3-ra Padmé már belefáradt az egészbe, nem érdekelte semmi más, csak a családja. Éveken keresztül harcolt tulajdonképp a semmiért, így nem meglepő, ez a fajta hozzáállás. Biztos vagyok benne, hogy esze ágában nem volt tovább folytatni a reményvesztett küzdelmet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha Padmé életben marad az Ep3 végén, akkor az elején valóban nem lett volna más választása, mint elbújni, hiszen a kicsiket biztonságba kellett helyezni a saját apjuk miatt. De aztán, ahogy a gyerekek nőttek, van rá esély, hogy ugyanúgy harcolt volna a Birodalom ellen, mint Organa, csupán álnéven.

Ez Padmé anyai helyzetéből és személyiségéből együttesen adódik, legalábbis én így képzelem el. És ilyen kimenet nem nagyon lehetett volna az Ep4 ismeretében. :) Épp Padmé kötelességtudata miatt nem lehetett más összekötő történetet kitalálni, mint a halálát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Ep3-ra Padmé már belefáradt az egészbe, nem érdekelte semmi más, csak a családja. Éveken keresztül harcolt tulajdonképp a semmiért, így nem meglepő, ez a fajta hozzáállás. Biztos vagyok benne, hogy esze ágában nem volt tovább folytatni a reményvesztett küzdelmet.

Az akkor volt. De aztán látta mivé lett Anakin. Később látta volna mivé lett a Birodalom. Biztos vagyok benne, hogy a kötelesség tudata felülkerekedett volna benne. Az elsők között lett volna, akik szembeszállnak az Uralkodó és Darth Vader Birodalmával, és elkezdte volna szervezni a Lázadást.

 

Ha Padmé életben marad az Ep3 végén, akkor az elején valóban nem lett volna más választása, mint elbújni, hiszen a kicsiket biztonságba kellett helyezni a saját apjuk miatt. De aztán, ahogy a gyerekek nőttek, van rá esély, hogy ugyanúgy harcolt volna a Birodalom ellen, mint Organa, csupán álnéven.

Ez Padmé anyai helyzetéből és személyiségéből együttesen adódik, legalábbis én így képzelem el. És ilyen kimenet nem nagyon lehetett volna az Ep4 ismeretében. :) Épp Padmé kötelességtudata miatt nem lehetett más összekötő történetet kitalálni, mint a halálát.

Pontosan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.