Ugrás a kommentre

Mitől félnek a taszkenek?


Szisz

Ajánlott hozzászólás

Sand People, „Homok emberek”, Tusken riders, magyar keresztségben Taszkenek, Buckalakók.

A javák mellett elég jellegzetes lakói a sivatagnak, akikkel többször is találkozunk a Saga történetfolyamában, akár csak említés szintjén is. Mellékszereplők, háttérfigurák, mégis elég központi szerephez jutnak az első három részbeli közreműködésük nyomán. Rejtélyesek, primitívek, ősiek, nomádok, bantaháton közlekednek, mitikusak. Szervesen hozzátartoznak a Tatuini világhoz. Ők testesítik meg a mindig borsot törő, népmesei, arctalan, ősemberszintű, indiános, őslakos falkalényeket. :)

 

A kérdés általános és konkrét is.

Konkrétan az egyik kedvenc jelenetemről van szó, amiből csak úgy árad az SW Sir Alecnek köszönhetően is.

Luke Artu nyomába ered, a buckalakóknak köszönhetően eszméletlen állapotban fekszik a homokos sziklavidéken, hőseink épp a siklóját igyekszenek szétbuherálni, mikor egy hang a távolból elijeszti őket. Aztán belibben egy csuklyás alak, egyedül.

Nem tudom, első látásra mit váltott ez ki belőletek, én azt gondoltam, a csuklyás alak biztos még a buckalakóknál is rosszabb. Aztán ahogy oszlott a köd, az lett a kérdés: hogyhogy ilyen könnyen eliszkoltak?

Azt hitték a hang alapján, hogy sokan van Ben Kenobi? :D

Vagy ez a hang valami Jedi-trükk? :D

 

Most hogy teljes a Saga, bennem egyre inkább összekapcsolódik ez a jelenet Anakin rémálmával az anyjáról és a buckalakók lemészárlásával. Felmerült bennem,- nem magamtól, rásegítettek- hogy ez az esemény mély nyomot hagyott a sivatag lakóinak „emlékezetében”, ami a buckalakók és a Jedik közti kapcsolatot megpecsételte. Ha a buckalakók Jedit éreznek ösztönösen elmenekülnek. Bár Anakinin Starkiller, akkor inkább Sithes volt. :39:

Van más szintű magyarázat is.

 

Várom a gondolataitokat erről.

:shock:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ha jól tudom Obi egy krayt sárkány-t utánzott, ami a bolygó egyik hírhedt fenevadja.

Ha jól emlékeszem, a Tatooine Ghost című regényből kiderül, hogy a buckalakók között megmaradt legendaként Anakin mészárlása, mégpedig úgy, hogy egy démon szállt arra a földre, és azóta kerülték azt a helyet. Obi meg pont oda költözött. Szóval lehet hogy az Anakin féle démont és Obi-Want összekapcsolták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ha jól tudom Obi egy krayt sárkány-t utánzott, ami a bolygó egyik hírhedt fenevadja.

Ha jól emlékeszem, a Tatooine Ghost című regényből kiderül, hogy a buckalakók között megmaradt legendaként Anakin mészárlása, mégpedig úgy, hogy egy démon szállt arra a földre, és azóta kerülték azt a helyet. Obi meg pont oda költözött. Szóval lehet hogy az Anakin féle démont és Obi-Want összekapcsolták.

 

Igen, erről énis hallottam.Csak egy kicsit fura..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem az Anakinos monda nagyon szimpatikus. Ez a Krayt sárkány eléggé megmosolyogni való, főleg azután, hogy látták a csuklyás alak közeledtét. Nyilván nem úgy néz ki egy Krayt sárkány mint Obi-Wan... :)

 

Sokkal inkább legendává válhatott Anakin mészárlása. Obi-Wan is olyan köpenyt viselt mint anno Anakin, és ahogy közeledett, az is elég érdekes volt. Széles mozdulatokkal haladt feléjük, elég ijesztő lehetett számukra. Aztán valahol a távolban gyülekeztek, és vissza akartak térni, hogy leszámoljanak a "démonnal". :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A számból vetted ki a szót Ody! :D

 

Erről a sárkányról én nem tudtam, persze ez is felvetődött bennem, hogy valamit utánoz, ez a legkézenfekvőbb. A krayt sárkány a filmekben feltűnik valahol? Gondolom az utapaui az nem az. :D

A Stover könyvben én is olvastam, ezekről a sárkányokról, ez EU. Persze én nem ragaszkodom csak a filmekhez, mint forrás. :wink:

 

A legendáról sem halottam, az is magától értetődőnek tűnt, hogy a mészárlás megmaradt a taszkenek emlékezetében és így nézve ez a jelenet is felruházódott bennem egy többlet jelentéssel.

A taszkenek elég jól ismerik a sivatagot és ösztönösek. Jedi ide Jedi oda nem hiszem hogy olyan könnyen át lehet őket verni, Obi egész más jelenség mint egy sárkány. Be se várják azért közel van hogy tudják sárkány-e vagy sem. Elmennek.

 

Obi elég jól ismeri a buckalakókat, a buckalakók is ismerhetik őt.

Az erő természetén gondolkodtam. Hogy lehet átverni a buckalakókat? Hisz tudjuk vannak lények, akik teljesen érintetlenek maradnak a Jedi-varázsra. Talán nekik is megvannak a maguk varázslásai. Minél primitívebb és ősibb szinten vannak ez annál valószínűbb, mivel annál közelebb vannak a természethez és kevésbé csaphatók be.

 

A másik, hogy nekem a buckalakók a sötét oldal részei, annak a legegyszerűbb nem tudatos szolgái. Nem bírnak erővel, de az erő mint tudjuk mindenben ott van. Valaki képes bánni vele, valaki nem, valakire hat a Jedi-trükk valakire nem. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Erről a sárkányról én nem tudtam, persze ez is felvetődött bennem, hogy valamit utánoz, ez a legkézenfekvőbb. A krayt sárkány a filmekben feltűnik valahol?

 

Amikor az EPIV elején C3PO barangol a sivatagban, mögötte látható az egyik sárkány csontváza. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jesszus mennyi szörny van a Tatuinon! Elég zord egy vidék (mindenhova behatol :D) én régebben még a buckalakókat is félelmetesnek találtam főleg a bantháikat, amikkel szimbiotikus kapcsolatban élnek és telpatikus kapcsolatban vannak velük. :)

 

Most olvastam, hogy a Cantina Taszken óvóhely volt. Homokvihar ellen?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor az EPIV elején C3PO barangol a sivatagban, mögötte látható az egyik sárkány csontváza. :)

 

Én nemszoktam így utána járni a háttérnek..

Az egy jó nagy csontváz, (bár ez is utólag lett odatéve)

Én kisebbnek képzeltem őket :D

A taszken lovagok vajon vadásztak rájuk? Kaja gyanánt :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ep4 könyvben (ha jól emlékszem, bár már rég olvastam) ez a hang valami mélyebb dolognak volt leírva, mint a filmben, és Obi-Wan ott meg is mutatja hogyan képezte a szájával.

Az pedig, hogy egy csukjás alaktól miért ijedtek meg, szintén úgy rémlik, hogy ott még nem látták, csak a hangot hallották, azért menekültek el.

Ha jól emlékszem... :39:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Könnyen túlélhette akár egy kisgyerek is, könnyebben eltudott bújni. Az, hogy Anakin azt mondja mindenkit megölt, még nem bizonyít semmit. Ő csak azt hitte. Ebbe is belelehet látni sokmindent. Kinek mi a szimpatikus.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egy jó nagy csontváz, (bár ez is utólag lett odatéve)

Nekem úgy rémlik, az a csontváz már az eredetiben is ott volt.

 

Az is érdekes, hogy a hangot lecserélték a DVD-re egy olyanra, ami engem Boga hangjára emlékeztett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin mindenkit lemészárolt, aminek megvan az a hátránya, hogy a történetet semelyik buckalakó nem tudta továbbadni... igy nem is alakulhatott ki 'Anakin-monda'...

 

Talán a könyv, ami erről a mondáról ír erre is ad egy lehetséges választ.

Könyv nélkül is ki lehet sütni, amihez erőismeret és taszken-antropológia szükséges. Mivel a központi tananyag nem oly nagyon kötött szinte csak a fantázia szab határt…

:roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én az Anakinos dolog helyett a sárkányt elképzelhetőbbnek tartom, mert a kiadott hangnak és a csukjának semmi köze egymáshoz.

 

MÁS:

Az ep1 egyik legviccesebb jelenete mikor céllövősdit játszanak a taszkenek a hegyoldalról. Ez (megint az ep4 könyvet hozom fel :roll: ) azért érdekes, mert ott említi a könyv, hogy régebben a taszkenek bátrabbak voltak, közelebb merészkedtek mindenhez, de aztán egyre kevesebben lettek, és csak ritkábban jönnek elő.

Hát ott látszik, hogy nem igazán féltek, és elég jól szórakoztak. (én is :o )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem úgy rémlik, az a csontváz már az eredetiben is ott volt.

 

Az is érdekes, hogy a hangot lecserélték a DVD-re egy olyanra, ami engem Boga hangjára emlékeztett.

 

Hopp! Ezt megnézem. A hang valóban másmilyen lett, ez nekem is feltűnt. A képi háttereket szörnyen lassan fedezem fel.

 

Az Ep4 könyv még tengeriszörnyre emlékeztető hangot ír. Lehet, hogy egy ismert állat hangja sem volt csak Ben remeteéveiben kigyakorolt egy "noname" szörnyhangot. :roll: És a taszkenek az ismeretlentől ijednek meg :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

MÁS:

Az ep1 egyik legviccesebb jelenete mikor céllövősdit játszanak a taszkenek a hegyoldalról. Ez (megint az ep4 könyvet hozom fel :o ) azért érdekes, mert ott említi a könyv, hogy régebben a taszkenek bátrabbak voltak, közelebb merészkedtek mindenhez, de aztán egyre kevesebben lettek, és csak ritkábban jönnek elő.

Hát ott látszik, hogy nem igazán féltek, és elég jól szórakoztak. (én is :o )

 

Igen ez is hozzátartozik!

Talán pont a mészárlásos eset változtatta meg őket. A többi taszken megtalálta a kiírtott falut és elment a kedvük a viccelődéstől... :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehety Lukeot felismerték a Buceklakók, mint a démon fiát, s mint a démon anyját őt is fel akarták áldozni, s ezért nem ölték meg Luke-ot azonnal, ám megjelent Obi-Wan, tisztára úgy nézett ki mint a démon, aki megint eljött egy rokona miatt :o

Na jó, viccöltem :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:roll:: Ez most kérdés: van fogalma valakinek arról, miért vitték el annak idején Anyakin anyát, milyen indítatásból kínozták, tartották fogva?

Az nem ér, hogy így volt megírva a forgatókönyvben :wink:

Mert ilyen kedvük volt, mert ilyen vicces fiúk?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:roll:: Ez most kérdés: van fogalma valakinek arról, miért vitték el annak idején Anyakin anyát, milyen indítatásból kínozták, tartották fogva?

Az nem ér, hogy így volt megírva a forgatókönyvben :wink:

Mert ilyen kedvük volt, mert ilyen vicces fiúk?

 

1. Eredetileg Lucas úgy képzelte hogy Dooku bérelte fel a buckalakókat, Palpatine parancsára..És eredetileg ezt Palpi is megmondta volna Anakinnek a Dooku-Anakin párbaj közben.

2.A Buckalakók szoktak így embereket rabolgatni/mészárolni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1. Eredetileg Lucas úgy képzelte hogy Dooku bérelte fel a buckalakókat, Palpatine parancsára..És eredetileg ezt Palpi is megmondta volna Anakinnek a Dooku-Anakin párbaj közben.

 

Én nem ismertem Lucas szándékat, azért valahogy magam is így képzeltem, csak nem voltam biztos abban hogy a buckalakókkal lehet ily módon szót érteni. Kicsit primitívebbnek gondoltam őket. Ez mégis mindig olyan indokolatlan volt. Ez alátámaszt sok egyéb elképzelést. Óha ezt Anakinnak elmondta volna...gondolom nem úgy hogy ő adta ki a parancsot...így maradt a balladai homály.

Gondolom az volt a cél hogy odacsalják Anakint, a taszkenek meg annyira nem éles elméjűek, hogy gyanakodjanak hogy ők lesznek a gyakorlópálya a sötét oldal felé.

Ez a baj a sötét oldallal, önmagát is pusztítja, vagy ez csak erőátcsoportosítás? :39:

 

2.A Buckalakók szoktak így embereket rabolgatni/mészárolni.

 

Ezt nem kétlem. A Luke eset is ékes bizonyíték erre, meg az EP1-es öncélú lövöldözés.

Ez esetben koincidencia, azaz az erő útjai kifürkészhetetlenek... :wink:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1. Eredetileg Lucas úgy képzelte hogy Dooku bérelte fel a buckalakókat' date=' Palpatine parancsára..És eredetileg ezt Palpi is megmondta volna Anakinnek a Dooku-Anakin párbaj közben.

Azért annak örülök, hogy ez nem így lett, mert hát ez így ebben a formában kolosszális hülyeség lett volna.

 

Azt hiszem, az ep2 könyv ír valami olyat, hogy a buckalakók időnként elrabolnak egy-egy embert hogy leteszteljék, hova fejlődtek az idő alatt, míg a törzs vándorolt. Az ep2 idején Shmi lett ez a személy, az ep4 idején Luke.

 

Érdekesség: a Knights of the Old Republic című számítógépes játékban a Tatooine-on a hőssel lehetőség van a buckalakók életébe belemélyedni. Nevezetesen, mint őslakosok felháborodnak az egyre több külhoni láttán, akik pusztítják élőhelyüket, megszentségtelenítik szent helyeiket és ok nélkül vadásznak rájuk. Akkor háború van kitörőben, de jövünk mi és a segítségünkkel a buckalakók törzse kiköltözik a nyílt sivatagba, hogy életüket a sivatagokkal harmóniában folytassák.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem abból a csontvázból nem következik a rajzolt sárkány, hol a lába? Az inkább olyan mint egy kígyó, vagy repülő sárkány csontváz, leviathan...

 

Mondjuk a taszkenek az alkatrészekkel gondolom kereskednek, mint a javák a robotokkal, az sw-hu-n olvastam hogy még rokonságba is hozták őket. Mindenesetre az arctalanság mindkét népre jellemző, a taszkenek maszkja azért arcszerűbb, biztos nagyon rondák alatta, mint a Predátor :D

 

a buckalakók időnként elrabolnak egy-egy embert hogy leteszteljék, hova fejlődtek az idő alatt, míg a törzs vándorolt. Az ep2 idején Shmi lett ez a személy, az ep4 idején Luke.  

 

A Skywalker családra rájár a taszkenrúd... :P

Tudományos érdeklődés az "ismerd meg a képzelt ellenséget" elv nevében...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.