Ugrás a kommentre

Napló topic


Donát

Ajánlott hozzászólás

"Végre megvan a Palpatine-hoz átrohanó Jedi kommandó négy tagjának neve!!!

Az egyikük ugye Mace Windu, a másikuk Kit Fisto, a harmadik pedig Saesee Tiin, ő iktotchi származású. A negyedik Agen Kolar Mind a négyen Jedi-tanács tagok, ahogy azt fentebb lehet olvasni… hogy milyen vakok voltunk? Hisz több helyen is együtt említették őket az utóforgatás során, még sem gondoltuk - én legalábbis nem :D - , hogy egy jelenetben fognak szerepelni:)

Ezen a fontos információn kívül még valamiről tudtunk meg több dolgot: a Star wars operaház jelenetéről. Ugyanis ha minden igaz, ez lesz az 55-ös, vagy 65-ös számú jelenet. Csak tájékozódás képpen, Windu halála a 99-es. Szóval az opera még jóval a Jedi-mester veszte előtt lesz. Nagyon fontos dolgokról esik itt szó: mint például mi a Jedik eltűnésének titka, és hogyan lehet meghosszabítani az életet. Ez garancia arra, mármint a dialógusok fontossága, hogy nem fogják a jelenetet kivágni. Legalábbis reméljük.

 

Ez a kép volt a hét legjobb momentuma, hihetetlen, micsoda kavalkád lesz Coruscant felett! Ráadásul még egy örömhírrel tudok szolgálni: volt szerencsém megnézni a Teaser trailert moziban, íme, milyen érzések kerítettek hatalmukba a röpke két perc alatt:

Először is, a bemutatók első öt percét végig remegtem, (és ezt szószerint tessék érteni!) ugyanis nem tudtam, hogy valóban leadják-e a teasert a Hihetetlen család című animá-ciós film előtt, melyet november 25-től játszanak a mozikban. De amikor megláttam a Lucasfilm logóját, minden kétségem elszállt! Igen, végre láthatom a trailert a moziban! Leg-főképpen az emberek reakciója érdekelt. Elindult a film, ami eleinte furcsa volt, ugyanis szinkronosan adták. Obi-wan mesélt nekünk egy kicsit a Régi-Köztársaságról, és Darth Vaderről, akit hatalmába kerített a gonosz. Ezen a ponton fordul velünk szembe Anakin, csillógóan vörös és sárga szemével. A közönség reakciója egy megdöbbent hörgés volt. Ezután emelkedik Vader, sajnos a párbeszédet nagyon rosszul fordították le, ugyanis „Igen mester” helyett „Igen uram” – ot sikerült a szinkronizálóknak összehozni (az szinte elképzelhetetlen számomra, hogy hogy sikerült a „Yes, master”-ből „Igen uram”-ot kihozni). Meg aztán Ian McDiarmid (Sidious/Palpatine) és James Earl Jones (Darth Vader hangja) amúgy is felülmúlhatatlan.

Ám azokat, akik nem rajongók, csupán egy animációs filmre beülő emberek, ez egy cseppet sem érdekelte, így is teljesen magával ragadta őket az egy perc negyvenhét másodperc. Na és persze a hangzás! És az óriás kivetítő! Hihetetlen volt, én mondom. Még szinkronnal együtt is! Aki nem nézte meg a moziban, az bizony sajnálhatja… még a bűn rossz Hihetetlen családot is megérte kiszenvedni érte!:P "

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akármit akart Lucas, nem tudta, hogy a magyarban(és lehet, hogy jópár más nyelvben) a nagy általánosság is jelenthet többeszámot.

Ráadásul pont egy olyan szót fordíttatnak többeszámra, aminek a saját nyelvükbe nincs többesszáma. Ez érthetetlen.

még a bűn rossz Hihetetlen családot is megérte kiszenvedni érte!
Szerintem a Hihetelen család egy nagyon jó kis mozi volt. Kellemes meglepetés. Azóta várom, hogy Brad Bird csináljon valamit.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk ezt nehezményezem én is, de most már mindegy...

 

Ami meg a hihetetlen családot illeti, nekem aztán tökmindegy, mit adnának, szinte az összes animációsfilmet utálom... ráadásul tavasszal is végig kellett szenvednem a Robotok című filmet a trailerért, de erről majd később :D

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14.

 

2004. 12. 01 – 2005. 01. 01

 

„Mellesleg szólva, azt sem tudom, melyik bolygón vagyunk!” – C-3PO; Egy új remény

 

Ellentétes érzésekkel írom meg az új fejezet előgondolatát. Egyrészt teljesen be vagyok lelkesülve, mert hihetetlen dolgok szivárognak ki az Episode III-ról, és túl vagyunk egy fantasztikus traileren, más részt, amire az idézet is utal, néha úgy érzem, ha a Földnek van középpontja, akkor ez az ország a lehető legtávolabb esik tőle – Star wars ügyben. Már az sem volt semmi, amit a DVD-vel csináltak, most hadd ne részletezzem. Aztán pedig itt van ez a trailer félrefordítás. Hihetetlen, hogy pár mondatot sem képesek a magyarok normálisan lefordítani! Ezekután félve kérdezem meg: Mit várjunk a filmtől?

 

„Ha a galaxisnak van középpontja, akkor ez attól a legtávolabb eső bolygó!” – Luke Skywalker, Egy új remény

 

"De térjünk vissza az EpIII-hoz!

 

Párbeszéd részlet szivárgott ki a filmből! Igyekszem olyan pontosan idézni, amennyire csak tudom:

 

A szobából egy orvos droid jön ki, kezeit szomorúan tárja szét, bár arcával nem képes érzelmeket kifejezni.

 

„Sajnálom –mondja a droid –, de nem tudtuk életben tartani – utal a háta mögött halott Padméra. – Viszont megmentettük… a gyerekeket.”

 

Ez az a pont, amikor kiderül, hogy Padmé hasában két gyermek volt...

 

Óriási spoilereső!!! Hihetetlen, ami az utóbbi napokban történik az Episode III házatáján! Nemcsak, hogy az új „akciófigurák” képei kerültek napvilágra, hanem kezdenek kiszivárogni a forgatókönyv részletei is!!! Minden Yoda mondatával kezdődött… "Palpatine főkancellár, vagy inkább… Darth Sidioust kellene mondanom?" Nos ez angolul valószínűleg így hangzik (pontos adataim nincsenek, szóval lehet, hogy nem lesz korrekt):

"Chancellor Palpatine… or say Darth Sidious, I must?"

 

Ez már önmagában is hihetetlen volt, de aztán következett egy másik párbeszéd melyben a Padmé életéért küzdő orvos droidok jelentik be, hogy a nőnek ikrei születtek (lásd fentebb)…

 

És nem sokkal ezután… Palpatine vs. Mace Windu jelenetből szivárogtak ki párbeszédek. Először leírom angolul, majd magyarul (köszönet a magyar fordításért Simon Z.-nek):

 

"The old man was left crumpled to his knees."

 

"I cannot, I turn myself over to you. I am too weak in the end," he said. "Too old, weak ... I give up. Don't kill me, Master Windu. I surrender."

 

Magyarul:

 

„A főkancellár megszédül a visszavert villámok okozta sokktól, térdre esik, és fogcsikorgatva könyörögni kezd Winduhoz az életéért: "Képtelen vagyok... Megadom magam neked. A végén gyengének bizonyultam. Túl öreg és gyenge vagyok... Feladom. Ne ölj meg, Windu mester. Megadom magam."

 

Azt hiszem, erről van mit beszélni! Tehát a szituáció a következő: a nép a klón háborúk óta eléggé Jedi ellenes hangulatban van, úgy vélik, hogy már nem képesek uralni az Erőt annyira, mint eddig. A Jedi lovagok pedig megdöbbenve tapasztalják, hogy ez ellen Palpatine nem tesz semmit. Mace Windu úgy dönt, megkérdezi a főkancellárt személyesen a dologról. Megkéri Kit Fistot, Saesse Tiint, Anakin Skywalkert és Agen Kolart, hogy tartsanak vele. Anakin azonban nem megy, mivel szerinte Palpatine jó ember, és tudja, hogy a Jedik másként vélekednek, ugyanis exmestere, Obi-wan, mielőtt elmegy az Utapaura, megkéri őt, hogy tartsa nyitva a szemét, és figyelje Palpatine-t. Egy szó, mint száz, Anakin visszautasítja Windu kérését.

A négy Jedi elmegy egy légikomppal a főkancellár irodájához. Nem sokkal később Anakin mégis meggondolja magát, és utánuk megy – egy későbbi járattal.

Winduékat feltartóztatják a royal guardisták, de valószínűleg Palpatine engedélyére beengedik őket. A Jedik beszélgetésbe bonyolódnak a főkancellárral. Ő azonban felfedi magát, és halálos villámokkal kapásból megöli Kit Fistot, Saesse Tiint és Agen Kollart. Windut azonban nem öli meg, mert neki más szerepet szán. Elkezdődik kettejük között a hihetetlen erejű harc, karddal és Erővel egyaránt. Amikor azonban Palpatine nagy erejű villámcsapást küld a Jedi-mesterre, Windu visszaküldi rá azt. Itt viszont két lehetőség is lehet: Palpatine-t tényleg meglepetésként éri a válasz, és nem saját akaratából kerül a földre, vagy direkt így tervezi. Summa summárum, a Sith a földre kerül. „A főkancellár megszédül a visszavert villámok okozta sokktól, térdre esik, és fogcsikorgatva könyörögni kezd Winduhoz az életéért”.

A Sith beszélni kezd a Jedihez:

"Képtelen vagyok... Megadom magam neked. A végén gyengének bizonyultam. Túl öreg és gyenge vagyok... Feladom. Ne ölj meg, Windu mester. Megadom magam."

 

Ezen a ponton lép be Anakin, és a következőt látja:

Palpatine a földön, Windu a végső csapást készül bevinni…

 

Mit lát a Jedi? Mace Windu épp lesújtani készül a fegyvertelen Sithre. Anakin egyből átlátja a helyzetet, és próbálja meggyőzni Windut, hogy ne ölje meg Palpatine-t:

 

„There is a difference beetween the evil and the Sith!” – próbálja Anakin jobb belátásra téríteni a Jedit. Ez magyarul annyit tesz, hogy: „Van különbség a Sith és a gonosz között!”

 

Erre válaszol a Jedi:

 

„You can explain the difference, when he’s dead!” – ekkor azonban elkezd Palpatine a földről villámokat szórni, és megszólal: „Do you think the fear you feel is mine?” – azaz: „Gondolod, hogy a félelem, amit érzel, az enyém?” Ezzel valószínűleg arra utal, hogy Anakin igenis félti a Sith-et a haláltól, és ez sok mindent megmagyaráz. Anakin hezitál, melyik oldalra álljon, és végül segít Palpatine-nak. A Sith és a bukott Jedi könnyedén legyőzik Windut, aki a magánlakosztály erkélyére szorul, majd Anakin hasba szúrja, és a Jedi kiesik az ablakon!"

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Finoman szólva sem... :D

Persze ennek többek között az is lehetett az oka, hogy az utóforgatáson nagyon sokat változott a jelenet, és a kémek alighanem össze-vissza kaptak töredékinfókat a korábbi és az újabb verziókról. Na meg biztos láttak concepteket, amik nem fedték pontosan a jelenetet, ilyesmi. :P

 

Lokatelli gondolata határozottan tetszik Obi-Wan lassú kapcsolásáról. Ez sok mindent megmagyaráz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is erre a következtetésre jutottam. Szegény kémeknek tényleg nem lehetett egyszerű. Plussz még az is bejött, hogy ugye Stovernél is máshogyan volt leírva, mint a filmben. Sok kémjelentés a SW EpIII könyvre utal, ami egye meg azért eltér a filmtől...

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2004.december

 

 

"És még nincs vége… íme:

 

Yoda feels that he is responsible for the failure in the fall of the Jedi. He talks to the force, who talks back to him in the voice of ... Qui-Gon Jinn. It had been speaking to him these past thirteen years, answering his questions about life, and more importantly, eternal life.

"Do not blame yourself, my old friend." So one of the last remaining Jedi in the galaxy was in the middle of his first true lesson of the Force. In the corridor just ahead of him stood Bail Organa. His face told the whole story. "You're needed at the surgical facility," he said. "Obi-Wan asked for you to come. It's Padmé - she's dying."

 

Ehhez hozzá jön Pablo Hidalgo írása Yodáról:

 

„Yoda blames himself because he was too old - "out of touch" so to speak with the changing galaxy. He was trained centuries ago by ancient Jedi of a different generation. The galaxy changed; he and the Jedi did not. Yoda blames himself for leading the Guardians of Peace down that futile path”

 

Magyar fordításban:

 

Yoda egyedül meditál a Tantive IV egyik termében, miközben Obi-wanék Padméval foglalkoznak. Yoda úgy érzi, ő a felelős a Jedik bukásáért. Magát hibáztatja, mert túl öreg, és nem tud lépést tartani a változó galaxissal. Századokkal ezelőtt képezték őt ki régi Jedik egy másik generációból. A galaxis megváltozott; ő és a Jedik nem. Magát érzi felelősnek azért, hogy a béke őreit hiábavaló útra vezette. Az Erőhöz beszél, és az válaszol neki, Qui-Gon Jinn hangján. "Ne hibáztasd magad, öreg barátom" - mondja a testetlen hang Yodának, aki ezután rengeteg dolgot megtud az Erő igazi természetéről és az örökkévaló életről. A különös párbeszéd végén Bail Organa komor arccal tűnik fel a folyosón. "Szükség van rád az orvosi szobában. Obi-wan arra kér, menj oda. Padméról van szó... haldoklik" - mondja.

 

Még Yodához tartozik, hogy Tibi szerint kiderül a faja:

„Yoda egy Grentarik nevű bolygóról származik, és a legendás Brontu Stimus volt a mestere.”

 

És még mindig nincs vége! Újabb spoiler!

 

Az EpIII-ban is láthatjuk, amint Anakin egyszer felriad álmából, méghozzá Coruscanton. Padmé észreveszi, hogy férje nincs mellette, és kifaggatja, hogy mi baja. Anakin elmondja neki kétségeit (és ezáltal a nézőknek) a Jedikkel kapcsolatban, hogy úgy érzi, csak a főkancellár támogatja. Ekkor lesz egy gyönyörű napfelkelte (ellentét az EpIV-gyel!) jelenet.

 

És a végére: spoilerek Pablótól:

 

- Következő trailer márciusban – ez nagyon érdekes, ugyanis most állította a theforce.net volt főszerkesztője, hogy a következő trailer januárban várható.

- A film elején Anakin még nem a tanács tagja – ez a spoilereseknek tiszta sor – Palpatine fogja beprotezsálni „hálából”, amiért megmentette őt Anakin. Ez is konfliktust szül a Jedik között.

- Az adatbankban végleges filmkocka van Grievous-ról, de a hangját még mindig nem választották ki

- Jelenlegi vágásban Bruce Spence Tion Medon hangja, és angolul beszél – ezek szerint az utapaui helytartó beszéli a basicet.

- Anakin sárga szemei a filmből vannak – Hurrá! Titkon ebben reménykedtem.:D

- A trailerben van olyan EpIV-es Obi-wan bevágás, ami nem volt benne az EpIV-ben – na erre kíváncsi vagyok, mindjárt át is tanulmányozom a rövidke szösszenetet!

- A kis Luke és Leia szerepét egy stábtag gyereke játszotta (legalább 2 jelenetben), de megduplázták, hogy ikreknek tűnjenek – csupán mint érdekesség…

- A trailerben levő royal guardok NEM halottak – ez is jó hír, Yoda stílusához nem illett volna, hogy megölje őket.

- A szeparatista vezetők tudják, hogy Dooku mestere Darth Sidious – erről volt szó fentebb – Dooku újabb hazugságai közt.

- Az Invisible handnek nincs álcázó berendezése – ez érdekes… akkor miért Invisible hand?

- Hamarosan jön egy post note a Kashyyyk-i miniatűr forgatásról – Hurrá!!!

- Rhen Var nincs benne az ep3-ban – nem újdonság.

 

És akkor a végén:

 

Az űrcsatáról egy kis spoiler – Anakin és Obi-wan bekapcsolódnak a csatába, és rögtön rájuk is tapad egy-két pók droid. Obi-wan asztrodroidját – R4-t – el is kapják, és el is pusztítják. Anakin hiába próbálja őket lelőni volt mestere hajójáról, ezért szószerint lesöpri a saját hajójával őket. Obi-wan gépe irányíthatatlanná válik, és majdnem nekirepül az egyik hajó pajzsának, amikor az utolsó pillanatban Anakin szétlövi a pajzsgenerátort, és mindketten landolnak a hangárban, ahol már körbe is veszik őket a droidok. Anakin azonban saját Jedi-vadászával szétlövi őket. Ezután azonban Grievous tábornok fogságába esnek, és R2 menti meg őket tőle, és testőreitől."

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2004.december

 

 

"December közepére ismét képeket kaptunk Jedi master Yodától és Tiburtól. Előbbi nagyon-nagyon jó! Dookut ábrázolja, aki előtt Anakin áll, lendítésre kész fénykarddal. Egyből megindult a kép elbírálása! Ugyanis Dooku arcáról tökéletesen leolvasható a félelem, és nagyon valószínű, hogy mikor észreveszi, hogy mestere bíztatja Anakint, akkor megpróbálja a Jedi-lovag tudtára adni, hogy Palpatine a mestere. Valami ilyesmit mond: „Most te halsz meg, mester!” Pechére azonban ott van Anakin…

 

És persze a Tibi által kapott képről se feledkezzünk meg! Ez a kép is nagy „vihart” kavart a fórumon, ugyanis sokak nem akarták először elhinni, hogy a kép a filmből van… márpedig nagyon úgy tűnik. A képen Anakin és Obi-wan látható, közvetlen előttük két droid. A kételkedés forrása a két Jedi „bambuló” arca, ami arra enged következtetni, hogy montázs a kép. A kételkedésünkkel azonban kiharcoltunk egy kémjelentést Tibitől:

Ez a jelenet akkor játszódik, amikor Anakinék felveszik a harcot Grievous droidjaival, de inkább engednek a nagy-nagy túlerőnek, és hagyják magukat a tábornok elévezetni, aki rögtön övére is csatolja a lézerkardjukat. A helyzetet R2 menti meg, aki eltereli a szeparatisták figyelmét, így a két hősünk az Erővel vissza tudja szerezni a kardját, és máris belevetik magukat az újabb kalandok forgatagába! A képen érdemes megfigyelni, hogy Ewan McGregor itt már mennyire hasonlít Alec Guinessre! Remek munkát végeztek a Lucasfilmnél!

 

És persze köszönjük Tibinek az infót!

 

Végezetül egy kisebb kaliberű kép Padméról. Kommentár csak annyi, hogy amikor Fang Zar, Mon Mothma, Bail Organa és Padmé végighalgatják Palpatine terveit a Köztársaság átformázására, Fang Zar undorodva elfordul… ja, és még annyi, hogy Padmé itt is gyögyörű! :) "

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

(sajnálom, de muszáj vagyok ilyen eröltetett menetben haladni, mert febr. ötödikére végeznem kell a tavaly januári részekkel is, most meg még csak dec. közepe van a naplóban :) )

 

"Az álmok idővel elmúlnak…

 

Emlékezhetünk Obi-wan szavaira a Klónok támadásából. Ez a Kiválasztottra lehet, hogy nem igaz? Az utóbbi kémjelentés ezt erősíti meg:

Amikor Anakin hazatér a coruscanti űrcsatából, és az éjszakát Padménál tölti, rémálmok gyötrik. Ugyanis a jövőt látja: azt, hogy Padmé bele fog halni a szülésbe, és ő, Anakin Skywalker nem tehet ez ellen semmit. A Jedinek eszébe jut a tehetetlenség érzése, ami akkor kerítette hatalmába, amikor anyja a kezei közt halt meg. Akkor a fiú megfogadta, hogy megtanulja legyőzni a halált… mindezidáig sikertelenül. Másnap Anakin beszél az álmáról Yodának, aki azonban nem tudja megnyugtatni a fiút, így ő az utolsó mentsvárába, Palpatine főkancellárba kapaszkodik. Az idős férfi ekkor beszél neki a bölcs Darth Plagueisról, aki megtanulta legyőzni a halált… Anakin itt tapasztalja meg igazán, hogy mekkora hatalom van egy Sith-lovag kezében.

 

Szegény, öreg Obi-wanunkat az Episode III-ban igencsak el akarják tenni lábalól. A film elején Grievous tábornok már fel is csatolja a Jedi fénykardját övére, aztán Dooku-gróf is megpróbálja kiütni szegényt. Ezután csupán minden erejét felhasználva tudja csak elkerülni végzetét, és öli meg a droid tábornokot. A film végén pedig tényleg óriási mázlija van Anakinnal szemben… most pedig az is kiderült, hogy még valaki akarja a halálát: Darth Sidious. A Sith már a film elején csapdát állít a Jedinek, Coruscant fellett, ám Obi-wan a csatát ép bőrrel megússza – melyben nem elhanyagolható érdeme van Skywalkernek. Mivel ezt túléli, Sidious új tervet eszel ki. Grievoust az Utapaura küldi, ő pedig kiszivárogtatja Anakinnak, hogy hol is található a tábornok. Persze a Jedi-tanács taggá „előléptetett” fiú egyből leadja a drótot a Jedi-mestereknek, akik Obi-want küldik az Utapaura, elintézendő a droid tábornok.

De vajon miért olyan fontos a Sith-nek, hogy Obi-wan meghaljon? Illetve miért nem elégszik meg azzal, hogy úgy haljon meg, mint a többi Jedi: a klónok, vagy Anakin által? Szerintem Obi-want Sidious csak el akarta távolítani, hogy ne legyen Coruscanton, amikor áttéríti a tanítványát… ne feledjük, Yodának is emiatt kellett elhagynia a fővárost!"

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az év végére tartogattam még egy kis riportot, melyet Beba-1-gyel, egy olyan fórumozóval készítettem, aki spoilermentes, tehát alig-alig tud valamit a készülő filmről (pár dolgot azért igen: trailert, és azt, hogy az Uralkodó kardozni fog… ja és egyszer véletlenül elkotyogtam neki, hogy Padmé meg fog halni:) Szóval következzen az ő riportja:

 

 

- Mi a véleményed a klasszikus trilógiáról?

 

„Nem hagy hidegen. Finoman szólva.

Emlékeim onnan datálódnak, hogy kábé 1978 táján (vissza lehet keresni), az IPM magazinban megjelent egy több oldalas írás, ami a sci-fi aktuális amerikai mozitrendjéről szólt, illusztrációként egy nagyméretű fotót láthattunk benne egy taszkenről. Láthattunk: mi, hat-hét éves kisiskolás napközisek. Nem tudtuk, persze, hogy taszken, csak egy érthetetlenül furcsa figurát láttunk. A cikkben szó volt egy bizonyos "Csillagháború" című filmről, amiről már szintén hallottak egyesek, és élénk vita bontakozott ki, hogy ez azonos-e a Csillagok háborúja című filmmel... én, látatlanban, azon a véleményen voltam, hogy nem lehet azonos két film, aminek nem azonos a címe... Akkoriban még ilyen tiszta logika mentén gondolkoztak a gyerekek.

A Csillagok háborúját, amikor bemutatták, nem láttam; nem efféle filmekre jártunk a szüleimmel (hanem Piedone-filmekre). Ennek ellenére minden vitában részt vettem az iskolában, ami az SW-vel kapcsolatos volt: nagy dilemma volt akkortájt, hogy miként kell az angolszász írású neveket ejteni. Nemcsak, hogy a gyerekek nem tudták, de a felnőttek sem! Főleg németül tudott mindenki, meg persze oroszul. Egy srác az osztályban azzal jött, hogy "Luk Szkájvóker" a helyes kiejtés, de őt kinevettük. Egy ismerős felnőtt biztosan állította a szüleim munkahelyének balatonboglári üdülőjében – ahol nyaraltunk 1980 körül –, hogy a Vader névben a "V"-t németesen "f"-nek kell mondani, az "a"-t ellenben "í"-nek... Így ment ez valaha.

A CSH-t akkor néztem meg, amikor már nem lehetett kitérni előle: a Birodalom visszavág hazai premierje után. Nyilvánvaló volt, hogy a folytatás(ok) miatt az előzménnyel is meg kell ismerkedni.

Az első részt egy miskolci étteremben láttuk, ahova egyébként sose jutottunk volna el (mármint enni; drága hely volt), méghozzá a tipikus 6 forintos mozijegy helyett 40 forintért: a filmet úgy vetítették, hogy "Csillagok háborúja I-II", ezért a dupla helyár. Ez az "I-II" egyébként nagyban hozzájárulhatott ahhoz, hogy a később zavar alakult ki az epizódok számozása terén. (Lásd a korabeli újságcikk 1982-ből: 'az első-második részt láthattuk, a harmadik-negyediket elfelejtette megvenni a MOKÉP, most itt az ödödik... :)

Aztán jött A Birodalom visszavág ..., amire előre felkészítettek, hogy félelmetes lesz. Az is volt, nem mertem odanézni, amikor Vader sityak nélkül jelent meg a „chamber-nemtudommiben”, meg amikor Luke lemászott a fa odvába.

Szerettük ezeket a filmeket, szerintem mindenki megpróbálkozott akkoriban SW-regény írásával, a füzetek-tankönyvek margójára X-szárnyúkat és taun-taunokat rajzoltunk, a napköziben mindenki felvett egy-egy nevet. A mellettem ülő srác volt Thripio, egy magas, elegáns modorú fiú; én Artoo lettem, már csak azért is, mert az osztályban az egyik legkisebb voltam.

Hozzá kell tenni: ugyanezekben az években a moziban, majd a tévében többször is levetített japán „Üzenet az űrből” jobb filmnek számított a szemünkben. Ugyanaz a világ, sztori és hatás - de kis tizenévesek számára könnyebben befogadható és átlátható jelképrendszerrel. Nem tudom, volt-e a korosztályunkban, aki a Star warst "kedvenc filmem"-nek nevezte volna. Nem is volt divat talán ilyesfajta kategorizálás. Én mindenesetre a Ben-Hurra mondtam ilyesmit, ha szóba került.

Mintegy 15 évig nem is gondoltam az Sw-re többként, mint általános sci-fi rajongóként az egyik legérdekesebb és fontos alkotásra. Aztán... egyszer csak 1995-96 táján, érdekes módon még a THX-es és a felújított változat feltűnése előtt... váratlanul azon vettem észre magam, hogy Sw-rajongó vagyok!

Máig sem értem, de lehet valami komoly összefüggés mögötte, mert másoktól is (korombeliektől) hasonló élményeket hallottam. Valami akkor elindulhatott, láthatatlanul, aminek a hatását érzékeltük. Nyilván nem véletlen, hogy a következő egy-két évben Lucas ki is jött az "új" anyagokkal, illetve épp ekkor kezdhette el tervezni a folytatásokat. Bizonyára kimutatható volna az internet befolyása, amit a legtöbben ezekben az években kezdtünk megismerni. Egyszer csak az ember rákereshetett olyan címszavakra, mint "Star wars", "Boba Fett", amire korábban - városi könyvtárban - nem volt mód. És azt is észrevehettük, hogy mások - sokan - emlékeznek még erre a "régi" filmre, és deklarálják szeretetüket.

Ennyi. Az eredeti trilógiára épp ezért nemigen tudok józanul és elfogultság nélkül tekinteni. Életem része, de nemcsak az enyém, másoké, akikkel kapcsolatban vagyok, a tesvéremé, barátaimé. Valami, amiről bármikor, bárkivel lehet beszélgetni, sőt, az alapján barátságot kötni.

Ha látom az Új remény nyitó képsorát, bármikor – kellő hangerővel – valóságosan a hideg rohangál a hátamon. Egyszer az egyetemről - 1989-ben vagy 90-ben - meglógtunk az előadásról a barátommal, visszamentünk a kollégiumba, le a pincehelyiségbe, a videóba beraktuk a trilógia kazettáit, és egyhuzamban végignéztük mindhárom részt. Az illető diáktársammal nem sokat beszéltünk az Sw-ről, se előtte, se utána, nem hiszem, hogy ő rajongó volna - de erre az élményre, biztos vagyok benne, hogy mindketten mindig is emlékezni fogunk.

 

 

- Mi a véleményed a prequelekről?

 

A nyolcvanas évek végén lehetett olvasni újságokban utalásokat az esetleges folytatásra. De ezeket az ember - miközben mohón leste (bár ismétlem, akkoriban mai értelemben vett rajongás nem volt, vagy legalábbis engem és az ismeretségi körömben senkit nem talált meg) - nem nagyon vette komolyan: világos volt, hogy Lucasék valódi terveiből ugyan mi érdemleges juthatna el a magyar ifjúsági sajtóba... De kétségkívül lehetett ilyesmiről beszélgetni. Aztán: újabb tíz év után megjött a bejelentés. Mit mondjak: nyilván örült mindenki. Sosem látott izgalom fogott el engem is. Újságíróként óriási erőfeszítéseket tettem, hogy a rendelkezésemre álló csatornákon minél több hírt és cikket írjak a közelgő filmről. (Ezekre ma is büszke vagyok.) Hányszor, de hányszor leírtam – minél blikfangosabban –, hogy "Darth Vader, a szőke kisfiú". Beiratkoztam a klubba, hogy ott lehessek a nulla óra nulla perces premieren.

...Emlékszem, hogy csalódott voltam a vége főcímnél. Jobban nem is akarok belemerülni ebbe, annyiszor kitárgyaltuk már baráti körben (bocs). Nyilvánvaló, minek ragozni, hogy "nem azt kaptuk, amit vártunk". Ellenben ha azt veszem, hogy újabb Sw-filme(ke)t vártunk, azt kétségkívül megkaptuk.

Folytatom onnan, hogy három évvel később majdnem hasonló lelkesedéssel vártam az EpII-őt, főleg, miután kitudódott a cím, meg az, hogy "birodalmasabb", "sötétebb" lesz a Baljósnál. Elaléltam, látva a trailerben - letöltés a munkahelyen, kiírni cd-re, munka végén irány haza (ahol nincs net, viszont van Quicktime), este 9-kor erősítő-hangfal bekapcs, moviefile indul... - a clonetrooperek nyomulását. Amikor a premier hajnalán kiléptem a mozikapun, rögtön felhívtam az öcsémet (aki szintén nem hardcore rajongó, de azért mégis), annyit mondtam neki: figyelj, itt minden rozsdás. Értette a célzást, azt válaszolta: oké, tehát jó film.

Ahogy telik az idő, a Klónokért sem vagyok oda. Néhány jelenet van csak, ami különösebben megragad, és több olyan, ami nem hogy hidegen hagy, de bár sose láttam volna. Árulkodó, hogy mióta megvan a DVD, egyszer sem néztem végig (az extrákat természetesen igen, de a filmet nem), csak két jelenetet, de azokat viszont sokszor: az aszteroida-mezőt és a helikofferek érkezését az arénába. Nekem ezek idézik fel az "Sw-hangulatot".

 

- Mi a véleményed a starwars.hu-ról?

 

Szerkesztőjeként? Nem rossz... Emlékszem, először akkor írtam Royalnak, a főszerkesztőnek, amikor valami olyasmit olvastam mezei látogatóként az oldalon, aminek a nyelvezete, stílusa (újságírói szemmel) nem tetszett. Jól elveszekedtünk e-mailben, nem akarta megérteni, mire gondolok. És talán akkor még az a felelősség sem átérezhető, ami egy ugyan amatőr, nonprofit és lényegében inkább saját, személyes, semmint külső közönségigényeket kielégíteni hivatott internetes orgánumot szükségszerűen terhel: hogy bármennyire is a magunk örömére csináljuk, ez mások számára is elérhető, és ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni. Amit mások elolvasnak, értékelnek, beépül a gondolkodásukba, annak minden szaváért felelősek vagyunk mi, szerzők. Akár akarjuk, akár nem. Persze, ma már azt hiszem, akarjuk, mindnyájan, büszkén.

Ha egy pillanatra kívülállóként nézem, akkor nagy tiszteletet érzek a site létrehozói és működtetői iránt. Elképesztő, hogyan lehet képzettség, hivatalos háttér, anyagi és egyéb megbecsülés, bármiféle külső serkentőerő híján ilyen színvonalas, tartalmas és sokaknak élményt okozó, információt szolgáltató produktumot létrehozni. Le a kalappal!

 

- Mit vársz a Star Wars Episode III-tól?

 

Szívem mélyén? Hogy visszaad mindent, ami kapcsán bárki azt érezheti (magam is beleértve? nem tudom biztosan), hogy az EPI és II "elvette tőle". Azt, amit az Sw-vel a (scifi) irodalom történetében egyedül összehasonlítható nagyságú Asimov-féle Alapítvány-sorozat szintén évtizedek múltán megszületett előzmény-folytatásai olvasásakor: hogy az eredetileg is végtelen világ, amit a regényekből megismertem, tovább tágult – nem földrajzi értelemben, (sőt!), épp ellenkezőleg –, alakjai mélyültek és kitörölhetetlenül közel kerültek hozzám, az olvasóhoz. Hogyha meghalnak, akkor valóban sírnom kell, mert elveszítettem egy embert a szeretteim közül.

Realistán? Azt várom a harmadik résztől, hogy ne hagyjon űrt maga után, ami szálat lehet, azt tisztességesen varrja el, ne hagyjon rossz szájízt, ne romboljon le semmit, amit korábban felépített, mosolyogva jöjjek ki a moziból premier végén, ha már nem is megrendülten (mert az volna a legjobb).

 

- aggályaid?

 

Hogy a készítői olyan bután állnak a dologhoz – ezen már túl vagyunk, hiszen a film kész, amit el lehetett rontani, már elrontották, csak még nem tudjuk, így reménykedhetünk –, mint amit az első trailer Vader-megjelenése sugall. Egy film, amit húsz éve vár a fél világ, amelynek legnagyobb "poénja" az volna, hogy lássuk végre ismét Darth Vadert, a saga legerőteljsebb, legmeghatározóbb figuráját, a filmtörténet legplasztikusabb "gonoszát", szóval hogy ez lenne a majdani film lényege, amit kábé a két óra utolsó perceiben szabadna csak felfedni, az adu, ami a kártyaparti végén kerülhet csak elő... ehhez képest az első trailer közepén ott virít.

Aki ezt nem érzékeli hibaként, attól filmkészítőként mit várhatok? Nem merek belegondolni.

 

 

- amit legjobban vársz tőle?

 

Konkrétan: szeretném látni a rohamosztagosokat, a csillagrombolókat, tereket a Halálcsillagról, Obi-want mint valóban tiszteletre méltó "öreg", bölcs mestert, a Palpatine-Sidious rejtély megfejtését - de abban korántsem vagyok biztos, akarom-e látni a császárt kardozni -, Boba Fett fejlődését, Han Solót kiskorában, a Tatuint ismét olyan porfészeknek, mint az EPIV-ben (és soha többé), efféléket.

Hosszan tudnám sorolni, miket nem szeretnék látni a harmadik részben, de hiába: a jarjarmustdie.com (jarjarnakmegkellhalnia.com – szerk.) petícióját is aláírtam annak idején, mégis...

 

 

A riportot köszönöm Bebának, és mégegyszer elnézést kérek tőle, hogy kifecsegtem Padmé halálát! :)"

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha hangot adhatok véleményemnek, hadd jegyezzem meg, hogy ezúttal is egy kissé konzervatív, begyepesedett rajongóval állunk szembe, aki az új részeket egyfajta négy-öt-hat klónként akarják látni.

 

Szerencsére Lucas nem ezen az állásponton volt.

 

Elnézést, ha kicsit keményen fogalmaztam, de ez a véleményem.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha hangot adhatok véleményemnek, hadd jegyezzem meg, hogy ezúttal is egy kissé konzervatív, begyepesedett rajongóval állunk szembe, aki az új részeket egyfajta négy-öt-hat klónként akarják látni.  

 

Szerencsére Lucas nem ezen az állásponton volt.

 

Elnézést, ha kicsit keményen fogalmaztam, de ez a véleményem.

 

 

Donát.

 

Ez a csávó benne van a starwars.hu szerkesztőségében???????????Te jó isten!!!!!!Ez az ember csak a régieket szereti, de még azt sem nagyon.

Fogalma nincs az egész Star Wars-ról.Azt hitte, hogy a prequelben is rohamosztag, csillagromboló lesz?Ő sem érti a prequeleket.Azt hogy mennyi plusszt adnak a régieknek.

Inkább menjen kapálni a földekre, de ne egy rajongói oldalt szerkesszen.

 

Én is durván fogalmaztam, de én nem kérek elnézést.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, Beba-1 az sw.hu szerkesztője... "fű" alatt már váltottunk erről a riportról pár szót lokatellivel, de nekem is az a véleményem, hogy elég gáz. Nem kell szeretni az sw-t, de ha már valaki a legnagyobb rajongói oldal szerkesztője, úgy illene.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

csak két jelenetet, de azokat viszont sokszor: az aszteroida-mezőt és a helikofferek érkezését az arénába. Nekem ezek idézik fel az "Sw-hangulatot.

 

Akinek csak lövöldözésből áll az sw hangulat, attól ne várjunk komolyabb történetelemzést. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem erről van szó Obi. Inkább arról, hogy egy rajongói lap vezetői között van. Te nem szereted a GYU-t, de nem is vagy GYU honlap szerkesztője igaz?

 

Donát: priviben. Nem akarta elhinni, hogy Beba ilyeneket mondott. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.