Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Megy a drukk!

Elkezdtem átnézni a matek érettségit, de már a "másodfokú egyenlet gyökeinek különbsége és szorzata" feladatnál néztem, hogy "Úristen, ez mi? Ja, igen, tanultuk.... emlékszem, volt egy tök szép levezetése.... de baromi régen volt". Magára a két képletre nem emlékeztem pedig egyik egyszerűbb mint a másik. :roll: Aztán nem volt több időm. De lehet, hogy egyszer még újrakezdem a matekozást :)

 

Én anno novellaelemzést választottam, asszem úgy volt hogy négy oldal (egy A/3 félbehajtva) az alap papír, azt kitöltöttem de nem használtam pótlapot. Petőfi mint érdekes költő nekem sajnos kimaradt, A Tisza az egyik kedvencem volt annak idején, meg amikor a Szamos melletti kurta kocsmában végét vetik a zenének, de ennek már a címét sem tudom.....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Petőfit sokan unalmasnak meg elcsépeltnek tartják, pedig sok szép verse van, amiről nem is tanul az ember, csak úgy véletlenül felfedezi. Nekem ő volt az egyik legnagyobb meglepetés a középiskolai irodalmi tanulmányaim során.

 

Én Petőfinek az útleírásait bírom nagyon. Nekem anno nagyon kellemes meglepetés volt, hogy nem csak verseket tudott -egyébként nagyon szépen- írni, de még humora is volt, ráadásul ezekből kiderül, hogy abszolut nem volt az a karótnyelt figura. A legjobb beszámolója szerintem ez (az Alföldről majd Mezőtúrról):

 

"Ha az alföldön utazik az ember, a sáron kivűl még a kocsmárosokkal is meggyűl a baja. Klasszikus nép a magyar kocsmáros, barátom. Fizetned kell, hogy szóljon hozzád egy-két szót, enni pedig fizetésért sem ád. Nem a. Ha kérsz tőle valamit, azt mondja, hogy nincs, vagy hogy ő biz ezért nem rak tüzet. Így jártam Bihar megye két helységében, Okányban és Körös-Ladányon. Ettem is, nem is; azt adtak, ami nekik tetszett, nem amit kértem, s ezt is úgy tették elém, mintha isten irgalmából adnák. De nem bosszankodtam, sőt jól esett, igen, jól esett, mert ebből is láttam, hogy a magyar restell szolgálni, hogy nem termett szolgaságra, az angyalát is!

 

Mező-Túr derék város a Berettyó mellett Heves megyében. Lóvásárai híresek, melyeken minden valamirevaló alföldi betyár megjelen, vagy lovat lopni, vagy lopott lovát eladni. Jó mesterség; az ember kapitális nélkül is belekezdhet. Különös, hogy a magyar szeret ugyan mindent lopni, de legjobban szereti a lólopást. A többit csak talentum dolgának tartja, ezt azonban genialitásnak... és ha ez genialitás, ki meri állítani, hogy Magyarország szűkölködik lángelmék nélkül? Rágalom, puszta rágalom. Az itteni lóvásárok alkalmakor nevezetes és nagyszerű betyár-verekedések is szoktak esni, sőt enélkül nem is történik vásár. Kik az efféle szívnemesítő és kedvderítő spektákulumokban gyönyörködnek, figyelmeztetem őket, hogy ennél jobb helyre nem is mehetnek. Olyakat ütnek fütyköseikkel egymás fejére, hogy ehhez képest Botond ősünk bárdcsapása a konstantinápolyi kapun valóságos nyomorúság és paródia volt. S milyen bámulatos! akit ilyen fütykös-kollintás ér, legfölebb is csak meghal bele, sim­pliciter csak meghal. Már ha németet vagy tótot vágnának így főbe, egyszerre füstbe menne, mint a tűzben a gyémánt; még csak hamva sem maradna."

 

És erről jut eszembe, hogy ígértem még hajdanán Donátnak, hogy beszúrom, hogy mit írt Debrecenről. Egyébként nem volt a szíve csücske:

 

"Voltál-e már Debrecenben, barátom? láttad-e e pusztai várost, vagyis e városi pusztaságot? ha porba vagy sárba akarsz fúladni, csak ide jőj, itt legkönnyebben célt érhetsz; de az orrodat jól befogd, mert különben, mielőtt megfúlnál, a guta üt meg a szalonnaszagnak miatta. Mennyi szalonna, mennyi hízott disznó van itt! a szellem mégis oly sovány, hogy csak úgy csörög a bordája, épen mint az idevaló híres talyigáslovaknak. Itt ha vesznek is könyvet, tán csak azért veszik, hogy bele szalonnát takarjanak. Az 1843/4-iki telet e kövér városban húztam ki éhezve, fázva, betegen egy szegény, de jó öregasszonynál, az isten áldja meg. Ha ő gondomat nem viselte volna, most e levelet a másvilágról írnám hozzád."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Oh, csak most lapoztam vissza és látom, hogy fel lettem köszöntve (a hétvégén pont a kérdéses szülinap miatt egyáltalán nem voltam netközelben).

 

Dzséjt, Frenkie, Nabopolasszar, Darth_Phobos, Ody, MissKarrde, Oldie, Darth Krande, Donát, danityu, Pildi, kudar, Embo, Darth Revan9, Lok Durd, Darth Sky: nagyon köszönöm! :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megy a drukk!

Elkezdtem átnézni a matek érettségit, de már a "másodfokú egyenlet gyökeinek különbsége és szorzata" feladatnál néztem, hogy "Úristen, ez mi? Ja, igen, tanultuk.... emlékszem, volt egy tök szép levezetése.... de baromi régen volt". Magára a két képletre nem emlékeztem pedig egyik egyszerűbb mint a másik. :roll: Aztán nem volt több időm. De lehet, hogy egyszer még újrakezdem a matekozást :)

 

Én anno novellaelemzést választottam, asszem úgy volt hogy négy oldal (egy A/3 félbehajtva) az alap papír, azt kitöltöttem de nem használtam pótlapot. Petőfi mint érdekes költő nekem sajnos kimaradt, A Tisza az egyik kedvencem volt annak idején, meg amikor a Szamos melletti kurta kocsmában végét vetik a zenének, de ennek már a címét sem tudom.....

 

Köszi. A matek hosszú feladatai nehezebbek voltak, reménykedek, mást nem tudok tenni... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Petőfi mint érdekes költő nekem sajnos kimaradt,

Az én évemben a XIX. század költői volt az egyik verselemzéses feladat, a nagy többség ezt választotta. Nem tudom, miért, de a suliban nem rajongtam érte (meg részben ki is maradt), és az érettségin is inkább Adyt választottam :)

 

Én Petőfinek az útleírásait bírom nagyon. Nekem anno nagyon kellemes meglepetés volt, hogy nem csak verseket tudott -egyébként nagyon szépen- írni, de még humora is volt, ráadásul ezekből kiderül, hogy abszolut nem volt az a karótnyelt figura. A legjobb beszámolója szerintem ez (az Alföldről majd Mezőtúrról):

Valóban nagyon jó kis írás :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én világéletemben utáltam az irodalmat, főleg azért mert anno a suliban úgy kellett véleményt írni a művekről, hogy a tanár véleményét kellett tükrözze.

A második ok, hogy baromira nem érdekelt egyik vers sem, ódivatúnak tartottam őket. Minek kell nekem tudni és elemezni 100 évvel korábbi műveket? nem igazán értettem. Emlékszem egyszer meg is kérdeztem, a tanártól, hogy nem-e lehetne inkább egy Dean R.Koontz könyvet elemezni? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az irodalomoktatás ott van nagyon elrontva, hogy rendszerint időbeli sorrendben tanitják, tehát elsőre rögtön letaglozzák a gyereket néhány több ezer éves írással (Iliász, Odüssszeia), ami szinte tuti, hogy a legtöbbeknek egy életre elveszi a kedvét a klasszikusok felfedezésétől. A több száz éves írások több száz évvel ezelötti közönségnek írodtak, igy nyilván csak úgy lehet ezeket élvezni ha az ember ismeri, hogy milyen közegben és miért működtek ezek. Én tuti nem várnám el a gimnazistáktól, hogy Shakespeare-t olvassanak. Elmondanám, hogy miért fontos, mitől jó, mi volt a jelentősége és elültetném a bogarat a fülükben, hogy egyszer talán tényleg levegyék a polcról. Mert azt pl. huszonéves kor alatt szerintem nem lehet élvezni. Felette viszont nagyonis.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ilyesmi megfontolásokból nem kérte tőlünk a magyar tanárunk, hogy olvassuk el a Szigeti veszedelmet meg pár másik könyvet. Kevés kötelezőnk volt, csak a legminimálisabb. A többi osztály persze irigyelt minket, pedig nem erre ment ki a dolog. A tanárnőnk fiatal volt, valószínűleg emlékezett még rá, hogy neki sem lehetett egyszerű csitri korban néhány mű elolvasása. Az más kérdés, hogy sokan még azt a párat sem olvasták el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha felvetődik Petőfi munkássága, élete, nekem mindig a kedvenc versem jut eszembe ami a mai napig aktuális, sőt! Ma talán még igazabb is mint anno.

 

 

NEM SŰLYED AZ EMBERISÉG...

 

 

Nem sűlyed az emberiség!

Ilyen gonosz vala rég,

Ilyen gonosz már kezdet óta...

Hisz különben nem kellett vóna

Százféle mesét,

Eget, isteneket,

Pokolt és ördögöket

Gondolni ki, hogy zaboláztassék.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem az Odüsszeia és az Illiász inkább való egy 14-15 éves diáknak, mint a Szigeti veszedelem pár évvel később.

Anno el kezdtem olvasni, mert kötelező volt (ez is milyen már, hogy rátukmálják az emberre, hogy kötelezően olvasd el ezt meg ezt a művet) de kínszenvedés volt a nyelvezete miatt. Ezt a művet hanyagolnám, Zrínyi nem volt túlságosan meghatározója a magyar irodalomnak, hogy ezt ennyire eröltetni kellene.

 

Visszatérve a kötelezőkre egyetértek Bomarr-ral, ezek a művek nem feltétlenül nyerik meg a fiatalokat és nem veszik rá őket az olvasásra, ami az egyik szerepe kéne, hogy legyen. Inkább valódi jó köteteket kéne tanítani, gondolok itt Rejtő regényekre vagy hasonló olyan művekre, amik tetszenek a fiataloknak. Ilyen még Asimov és Lem művei, Gyűrűk Ura, esetleg Harry Potter vagy amiben van humor, ilyen Mikszáth: Beszélő Köntös-e.

Szerkesztve: - Darth_Phobos
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem az Odüsszeia és az Illiász inkább való egy 14-15 éves diáknak, mint a Szigeti veszedelem pár évvel később.

Szerintem még ezek sem, nekünk egyiket sem kellett elolvasni, de tudni illett mindkettőről ezt-azt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem még ezek sem, nekünk egyiket sem kellett elolvasni, de tudni illett mindkettőről ezt-azt.

Mi választhattunk, hogy melyiket olvassuk el. Mivel alig olvastuk el, így órán megnéztük filmen az Odüsszeiát.

Én is azt olvastam el (jó hosszú :D ) és bár nem a kedvencem lett, nagyon érdekesek voltak a kalandjai. Filmen azért jobb volt :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ó jaj. Én szerettem a görög mitológiát, meg olvasni is szerettem, úgyhogy az Odüsszeia ha kicsit mély vízbe dobott is, de lubickoltam benne :) Mondjuk úgy vooltam vele mint annak idején a Jedivel: tudtam előre hogy miről szól, és látatlanba is szerettem :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én Petőfinek az útleírásait bírom nagyon. Nekem anno nagyon kellemes meglepetés volt, hogy nem csak verseket tudott -egyébként nagyon szépen- írni, de még humora is volt, ráadásul ezekből kiderül, hogy abszolut nem volt az a karótnyelt figura.

Én nagyon bírom benne, hogy ilyen jóízűen tudott fogalmazni. :)

 

 

Szerintem ilyesmi megfontolásokból nem kérte tőlünk a magyar tanárunk, hogy olvassuk el a Szigeti veszedelmet meg pár másik könyvet. Kevés kötelezőnk volt, csak a legminimálisabb. A többi osztály persze irigyelt minket, pedig nem erre ment ki a dolog. A tanárnőnk fiatal volt, valószínűleg emlékezett még rá, hogy neki sem lehetett egyszerű csitri korban néhány mű elolvasása. Az más kérdés, hogy sokan még azt a párat sem olvasták el.

Ez nálunk is hasonlóan volt, azzal együtt, hogy a mi magyartanárunk angoltanár is volt, így a normál kötelező helyett mi kortárs amerikai irodalmat tanultunk az átlagnál többet. Mondjuk, én ettől függetlenül elolvastam Jókait és Mikszáthot is, ami a kezembe került tőlük, és nagyon tetszettek annak idején. :)

 

 

Ha felvetődik Petőfi munkássága, élete, nekem mindig a kedvenc versem jut eszembe ami a mai napig aktuális, sőt! Ma talán még igazabb is mint anno.

 

 

NEM SŰLYED AZ EMBERISÉG...

Ezt nem is ismertem, pedig elég velős. :)

 

 

Ó jaj. Én szerettem a görög mitológiát, meg olvasni is szerettem, úgyhogy az Odüsszeia ha kicsit mély vízbe dobott is, de lubickoltam benne :) Mondjuk úgy vooltam vele mint annak idején a Jedivel: tudtam előre hogy miről szól, és látatlanba is szerettem :)

Engem a nyelvezete mindig elriasztott, hiába ígérkezett érdekesnek a történet.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A görög mitológiát nagyon szerettem, még olvasni is jó volt. (Odüsszeia)

Igazából akkor tudtam figyelni az irodalom órákon, ha érdekelt az anyag. És ilyen nem sokszor volt. :D A kötelezőkből meg jó néhányat nem olvastam el, negyedikre a tanár is feladta, és filmen nézette meg velünk a kötelezőket. :)

 

barnez: remélem a magyar és a matek jól sikerült, és sok szerencsét az elkövetkezőkhöz. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az irodalomoktatás ott van nagyon elrontva, hogy rendszerint időbeli sorrendben tanitják, tehát elsőre rögtön letaglozzák a gyereket néhány több ezer éves írással (Iliász, Odüssszeia), ami szinte tuti, hogy a legtöbbeknek egy életre elveszi a kedvét a klasszikusok felfedezésétől. A több száz éves írások több száz évvel ezelötti közönségnek írodtak, igy nyilván csak úgy lehet ezeket élvezni ha az ember ismeri, hogy milyen közegben és miért működtek ezek. Én tuti nem várnám el a gimnazistáktól, hogy Shakespeare-t olvassanak. Elmondanám, hogy miért fontos, mitől jó, mi volt a jelentősége és elültetném a bogarat a fülükben, hogy egyszer talán tényleg levegyék a polcról. Mert azt pl. huszonéves kor alatt szerintem nem lehet élvezni. Felette viszont nagyonis.

 

 

Egyetértek. Lassan 40 fele már elkezdtek érdekelni a komolyabb művek is. Pl szeretnék majd Márait és Szerb Antalt is olvasni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek. Lassan 40 fele már elkezdtek érdekelni a komolyabb művek is. Pl szeretnék majd Márait és Szerb Antalt is olvasni.

 

Szerb Antalt én a magam részéről már csak azért is ajánlom, mert egyrészt szerintem nagyon olvasmányos, másrészt a csávó óriási tudása meghozza a kedvet a nagy klasszikusokhoz. A regényei mellett akár érdemes az irodalomtörténeti irásaiba is belefogni. Én megjegyzem végzős gimnazistaként hallani se akartam a régi könyvek olvasásról, amig a kezembe nem akadt Szerb Antal "A világirodalom története" című könyve. Eszem ágában se volt elolvasni, de valamiért belelapoztam az előszóba, ahol Szerb azt igéri, hogy lehámozza az irodalomról az érdektelen száraz adatokat és témákat és ugy fog róla mesélni mint eddig senki. Nocsak - gondoltam és úgy véltem pár oldal próbát megér. Azóta "A világirodalom története", illetve az elötte megjelent "Magyar irodalomtörténet" a legtöbbet forgatott könyvvé váltak nálam. Ha nagyobb utazás elött állok ezt mindig viszem magammal, mert véletlenszerüen felcsapva csak úgy beleolvasva is azonnal leköt. De a legjobb, hogy ezután nem lehet megállni és az ember falni kezdi a klasszikusokat és teljesen másképp nézz rájuk. Szerb Antalnak köszönhetően szerettem bele pl. az emlegetett Shakespeare-be. A könyvei között pedig vannak lightosak is: "A pendragon legenda" például egy kifejezetten humoros kis detektivregény, amiben persze ott csillog Szerb óriási tudása, amivel szinte bármilyen kultúrtörténeti apróságról eltud mesélni pár érdekes részletet. Nekem kedvenc íróm.

 

Edit: közben találtam egy a Nyugatban megjelent Szerb Antal írást (a vadnyugati regényeiről híressé vált Zane Grey halála kapcsán írt pár sort). Ebből nagyjából leszűrhető, hogy mennyire tetszik az embernek ez a stílus: http://epa.oszk.hu/00000/00022/00647/20818.htm

(az írás persze olyan szempontból idejétmúlt, hogy Szerb nem ismerhette a spagetti-western fogalmát, ami pár évtizeddel az írás születése után felrázta az egész vadnyugati tematikát, de amit irt az akkor és ott megállta a helyét)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerb Antalt én a magam részéről már csak azért is ajánlom, mert egyrészt szerintem nagyon olvasmányos, másrészt a csávó óriási tudása meghozza a kedvet a nagy klasszikusokhoz. A regényei mellett akár érdemes az irodalomtörténeti irásaiba is belefogni. Én megjegyzem végzős gimnazistaként hallani se akartam a régi könyvek olvasásról, amig a kezembe nem akadt Szerb Antal "A világirodalom története" című könyve. Eszem ágában se volt elolvasni, de valamiért belelapoztam az előszóba, ahol Szerb azt igéri, hogy lehámozza az irodalomról az érdektelen száraz adatokat és témákat és ugy fog róla mesélni mint eddig senki. Nocsak - gondoltam és úgy véltem pár oldal próbát megér. Azóta "A világirodalom története", illetve az elötte megjelent "Magyar irodalomtörténet" a legtöbbet forgatott könyvvé váltak nálam. Ha nagyobb utazás elött állok ezt mindig viszem magammal, mert véletlenszerüen felcsapva csak úgy beleolvasva is azonnal leköt. De a legjobb, hogy ezután nem lehet megállni és az ember falni kezdi a klasszikusokat és teljesen másképp nézz rájuk. Szerb Antalnak köszönhetően szerettem bele pl. az emlegetett Shakespeare-be. A könyvei között pedig vannak lightosak is: "A pendragon legenda" például egy kifejezetten humoros kis detektivregény, amiben persze ott csillog Szerb óriási tudása, amivel szinte bármilyen kultúrtörténeti apróságról eltud mesélni pár érdekes részletet. Nekem kedvenc íróm.

 

Edit: közben találtam egy a Nyugatban megjelent Szerb Antal írást (a vadnyugati regényeiről híressé vált Zane Grey halála kapcsán írt pár sort). Ebből nagyjából leszűrhető, hogy mennyire tetszik az embernek ez a stílus: http://epa.oszk.hu/00000/00022/00647/20818.htm

(az írás persze olyan szempontból idejétmúlt, hogy Szerb nem ismerhette a spagetti-western fogalmát, ami pár évtizeddel az írás születése után felrázta az egész vadnyugati tematikát, de amit irt az akkor és ott megállta a helyét)

 

Köszi. Utána fogok nézni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na túl vagyok a Történelem érettségin. Azt hiszem ez volt az utóbbi évek legkönnyebb érettségije. Az esszék amiket írtam:

- A gótikus stílus jellemzése--> rövid

- A reformáció hatása a XVI-XVII. századi magyar társadalomra és annak kultúrájára. -->rövid

- A rendszerváltás (az alkotmányról volt szó benne - meglepő mi? :D ) --> hosszú

 

Remélem csak meg lesz az a 80% belőle. :)

Szerkesztve: - barnez
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remélem csak meg lesz az a 80% belőle. :)

Gratula, egész jó témák :D

A történelem véleményem szerint a legkönyebb érettségi tárgy, aki abból megbukik... na azt nem részletezem :D

 

Mi az 5. választott tárgyad? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

S "A pendragon legenda" például egy kifejezetten humoros kis detektivregény, amiben persze ott csillog Szerb óriási tudása, amivel szinte bármilyen kultúrtörténeti apróságról eltud mesélni pár érdekes részletet.

Én is olvastam ezt a könyvét (csak ezt, szóval van elég lemaradásom), de nekem akkor tetszett :)

 

Mi az 5. választott tárgyad? :)

Ej, de jó a mai ifjúságnak, lehet választani, nekünk a közgáz vagy közgáz közt lehetett csak, szóval minden kötelező volt :) Bár 14 év már nem kis idő :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akiket esetleg érdekelnek még az USA különleges egységei. Én már lassan szerelmes leszek beléjük. :D

 

A Delta Force:

http://tiboru.postr.hu/a-delta-force

 

US Rangers:

Első rész

 

Második rész

Szerkesztve: - Frenkie
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.