Ugrás a kommentre

Finn, a lázadó tábornok


Ajánlott hozzászólás

Most már csak az kérdés, hogy Rey miért nem érezte Finnben az Erőt? Kylo és egyebek annyira leterhelték az érzékeit, másra sasolt?

Eddig nem igazán tudott érdekelni ez a karakter, ha a 8. Részben elköszön az sem. Persze a 8-9. tanulsága, hogy a származásnak nem olyan nagy a jelentősége, azért jó lenne tudni honnan verbuválták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Szisz írta:

Most már csak az kérdés, hogy Rey miért nem érezte Finnben az Erőt?

Nem tudjuk, hogy érezte-e. Mindenesetre Rey azért még nem volt túl rutinos az Erő ismeretében. Nem feltétlenül kell megéreznie egy olyan ösztönös és minimális Erőérzékenységet, mint ami Finnben volt. Finn nem használta tudatosan az Erőt, az ilyet pedig nehéz megérezni, még a tapasztaltabbaknak is. Pl. Vader ugyan nem volt kispályás, de még a saját lányában sem érezte meg, hogy Erőérzékeny. :) 

12 perccel korábban, Szisz írta:

Persze a 8-9. tanulsága, hogy a származásnak nem olyan nagy a jelentősége, azért jó lenne tudni honnan verbuválták.

Mármint Finnt? Gyerekként sorozták be tudtommal, ahogyan az ER katonáinak döntő többségét. Aztán agymosások sorozata, ez volt a Hux-módi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Szisz írta:

Valahol akkor is megszületett, voltak szülei.

Ja persze, mint szinte mindenki másnak is. :) Nem hiszem, hogy bármi jelentősége is lenne, vagy érdekes lenne honnan jött és kik voltak a szülei. És hát mivel nincs nőből, így az öreg Lando se vetette rá magát, hogy felderítsék a múltját. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, pb69 írta:

Ja persze, mint szinte mindenki másnak is. :) Nem hiszem, hogy bármi jelentősége is lenne, vagy érdekes lenne honnan jött és kik voltak a szülei. És hát mivel nincs nőből, így az öreg Lando se vetette rá magát, hogy felderítsék a múltját. :D 

Hát igen, pont ezért merült fel. A sztori szempontjából nem érdekes. Az ER azt is kimosta nyilván az agyukból, hogy egyáltalán érdekelje őket a dolog. Még a klónoknak is volt annyi identitásuk, hogy nevet adjanak maguknak. Sarkos, de a Jedi rend is hasonlóan képezhette ki a gyerekeket, valahol.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Finn-nek mostantól ott az egész élete, hogy kiderítse, honnan jött, bár nekem nem úgy tűnik, hogy hangyányit is érdekelné. Mondjuk érdekelne a jövője, hogy a háború után mit csinál. Segít aklimatizálódni a többi rohamosztagosnak? Azt el tudnám képzelni, talán még valami szervezet élére is állhatna, ami segít megtalálni ezen emberek családjait, ha még élnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2020. 01. 03. - 15:36, pb69 írta:

Főképp, hogy utána oda is adja neki a fénykardot, amit Rey nem fogadott el. Még csak nem is Hannak adja, hanem kifejezetten Finnek, továbbá őt bízza meg a feladattal. Érezhette nyilván a köztük lévő kémiát is Maz, de lehet több volt itt a háttérben. 

Túl sokszor köt ki "véletlenül" az a kard Finn kezében. A TROS-ban is neki adja oda Rey a föld alatti vájatban. :D 

9 perccel korábban, Dzséjt írta:

Finn-nek mostantól ott az egész élete, hogy kiderítse, honnan jött, bár nekem nem úgy tűnik, hogy hangyányit is érdekelné. Mondjuk érdekelne a jövője, hogy a háború után mit csinál. Segít aklimatizálódni a többi rohamosztagosnak? Azt el tudnám képzelni, talán még valami szervezet élére is állhatna, ami segít megtalálni ezen emberek családjait, ha még élnek.

Simán eltudnám képzelni az új rendszerben mint katonai vezetőt. Ráadásul már most tábornok, szóval miért ne? Persze függ attól milyen államforma lesz az új felállásban. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...
1 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Igaz, de akkor szerepeljen ott kirívóan, és ne erőltesség bele a film maradék 90%-ba ahol semmi szerepe. Plusz, véleményem szerint azért írták meg neki ezt a feladatot, mert semmi mást nem tudtak neki kiosztani, de mégiscsak főszereplő, akkor csináljon valamit, viszont azt a valamit az utolsó Gipsz Jakab közlegény is meg tudta volna csinálni.

Finn az első részben fontos volt, mert rajta keresztül tudott Rey elkerülni a Jakkuról, de még a másodikban is a fontosabb karakterek közé tartozott, hisz ő tudta a leghatékonyabban kikapcsolni a zászlóshajón a követő rendszert (bár hogy ez mennyire sikerült ebbe inkább ne is menjünk bele, mert ennyi erővel Kazudát is küldhették volna, mert annyi sikert ő is elért volna), ezeknek megfelelően nem is bánom, hogy sokat szerepelt, viszont az utolsó filmben tényleg semmi sem indokolta, hogy főszereplő legyen, mert mint írtam, az az egy dolog sem igényelte, hogy pont ő tegye meg azt.

Az utolsó filmben nem tűnhetett el, mint f*ng a gatyában. Ezt ugye Te se gondolod komolyan. Bennem még fel nem merült, hogy Finn minek van a filmben? :o 

1 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Amúgy valahogy így képzelem el JJ és Tertio közötti beszélgetést:

 

JJ: Ki kellene találnunk valamit, hogy a maroknyi Lázadónak legyen esélye a több ezer hajó ellen.

CT: Mondjuk azt, hogy az atmoszférában nem működik a pajzsuk, és hogy kell egy adótorony, ami megmondja nekik, hogy merre van a felfelé.

JJ: Zseniális. Es mondjuk lövessük szét az adótornyot a levegőből Poeval, akkor a flotta csapdába esik. Ezzel időtnyerhetnek, amíg megjön a semmiből egy galaxis méretű flotta.

CT: Figyu, JJ. Mi lenne ha ezt a feladatot inkább Finnre bíznánk? Úgysincs semmi szerepe az egész filmben. Mi lenne ha inkább lassú egységszállítókról leszállva lóháton rohamoznák meg az antennát. Az elég cool lenne.

JJ: Nem logikátlan egy kicsit ez az egész?

CT: Akik az ilyeneken fennakadnak, már régen kisétáltak a moziteremből

JJ: Ott a pont!

Cinizmussal nem hiszem, hogy sokra megyünk egy SW film esetén... 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

39 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Az utolsó filmben nem tűnhetett el, mint f*ng a gatyában. Ezt ugye Te se gondolod komolyan. Bennem még fel nem merült, hogy Finn minek van a filmben?

Akkor írjanak olyan forgatókönyvet, ahol hasznát veszik, és akkor nem kell eltűnnie... Ja, írtak olyat, csak annak Duel of the Fates volt a címe. :P

Mert az nem hasznos, hogy 10 percenként felkiált hogy "Yeah!", meg 20 percenként kiabál egyet, hogy "REEEEEEYYYYY!". Mondjuk ha az ő segítségével menekültek volna meg a film közepén az ER-től. Vagy ő juttatta volna fel őket az ER csillagrombolójára, akkor aláírom, hogy hasznos lett volna.

Amúgy Rose-t is mellékvágányra helyezték, és helyesen is, mert neki sincs semmi haszna a filmben, pedig az előző filmben ő is főszereplő volt

43 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Cinizmussal nem hiszem, hogy sokra megyünk egy SW film esetén... 

Han karakterének bejött ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Nabopolasszar írta:

Akkor írjanak olyan forgatókönyvet, ahol hasznát veszik, és akkor nem kell eltűnnie... Ja, írtak olyat, csak annak Duel of the Fates volt a címe. :P

Mert az nem hasznos, hogy 10 percenként felkiált hogy "Yeah!", meg 20 percenként kiabál egyet, hogy "REEEEEEYYYYY!". Mondjuk ha az ő segítségével menekültek volna meg a film közepén az ER-től. Vagy ő juttatta volna fel őket az ER csillagrombolójára, akkor aláírom, hogy hasznos lett volna.

Amúgy Rose-t is mellékvágányra helyezték, és helyesen is, mert neki sincs semmi haszna a filmben, pedig az előző filmben ő is főszereplő volt

Finn amúgy az Exegol elleni támadáshoz is megszerezte az infókat, csak úgy mellesleg. :P A Rey iránti elkötelezettsége pedig tudjuk miből ered, most már duplán is. Nekem elég volt Finn szerepe, aki kb. ugyanolyan jelentőségű mint Poe. Ő is magkapta a jelenetét Jannah-val (Poe-nak ez a Zorii-s beszélgetés).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Finn amúgy az Exegol elleni támadáshoz is megszerezte az infókat, csak úgy mellesleg.

Inkább úgy mondanám, hogy benne volt a csapatban, aki megszerezte az infókat. Viszont ha kivesszük onnan Finnt, akkor az infók tökéletesen ugyanúgy megszerzésre kerülnek

 

3 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

A Rey iránti elkötelezettsége pedig tudjuk miből ered, most már duplán is.

De ennek sem volt hatása semmire. Rey nem azért maradt a világos oldalon, mert van közte és Finn között egy kötelék. Sőt, amikor nyugtatni akarta Rey-t, a lány egyértelműen tett Finn véleményére. Hiába van köztük valami, a nagy egészre ez semmilyen hatással nincs.

 

8 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Nekem elég volt Finn szerepe, aki kb. ugyanolyan jelentőségű mint Poe.

A másik topicban már kifektettem, de akkor beírom ide is.

Először is Poe és a kapcsolatai kellettek ahhoz, hogy a sith írást megfejtsék a tőrön. Ezzel máris nem annyira elhagyható a sztori szempontjából, mint Finn. Igazából Finnek is ennyi kellett volna: egy jelenet, ahol hasznos lehet, és nem csak statisztál.

A másik meg hogy Poe 3 filmen átívelő karaktere azzal érik be, hogy a végső űrcsatát ő vezeti Exegol felett. Az első filmben, csak egy jó pilóta, a másodikra már kezdi megtenni a lépéseket a vezetőség felé, de igazi vezető ennek a filmnek a végére lett, amikor vezeti a flottát. Az ő karakteréből sokat elvett volna, ha ugyanolyan elhanyagolható szerepet kapott volna, mint Finn. Ezzel szemben Finn karakteríve már beért az epVIII-ra, és a IX-ben végig vegetált. Ugye ő azzal kezdte, hogy el akar menekülni, aztán a VII végére és a VIII elejére eljutott odáig, hogy Rey érdekelte, semmi más. A nyolc végén meg beteljesült volna a karakteríve azzal, hogy a Lázadásért odaadja az életét. Sajnos ez nem történet meg (és nem azért sajnos, mert utálom Finnt, hanem azért, mert ez tökéleteskarakterív lett volna számára), és ezt már nem fokozták tovább a IX-ben. (Azért zárójelben megjegyzem, hogy a Trevorrow féle forgatókönyv sokkal jobban használta Finn-t, aki ugye átállított volna néhyány katonát a coruscanti csata alatt, ergo nem akadt volna meg a karaktere a VIII végén)

4 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ő is magkapta a jelenetét Jannah-val.

Jannah meg a másik. Az ő jelenléte sem adott hozzá semmit sem a filmhez. Rey ugyanúgy eljut a trónterembe, nem kellett neki Jannah segítsége. A lázadók úgyis megtámadják az antennát, max lovak helyett lánctalpas bike-okkal. Finn ugyanúgy megsemmisíti a csillagrombolót, legfeljebb egy másik lázadó (mundjuk Trufa) fedezi amíg csinálja. Az hogy Jannah és barátai rohamosztagosok voltak szintén nem ad a nagy egészhez semmit.

Zori is határeset, de őt valahogy könnyebben veszi be a gyomrom, mert mégiscsak ő Poe alvilági kapcsolata, akinek a segítségével sikerül megfejteniük az írást, meg a csillagrombolóra való feljutáshoz is ő teremti meg az alapot

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Nabopolasszar írta:

Az hogy Jannah és barátai rohamosztagosok voltak szintén nem ad a nagy egészhez semmit.

Nem ad semmit? Hux kudarcához pl. elég sokat ad. De mindegy... Sajnos az ilyen látásmóddal nem tudok egyetérteni mert mint fent is írtam, nekem túl cinikus. Ilyen szemüvegen keresztül mindent az égadta világon szét lehet cincálni. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 perccel korábban, Nabopolasszar írta:

A lázadók úgyis megtámadják az antennát, max lovak helyett lánctalpas bike-okkal.

Itt mondjuk pont volt értelme hogy lovakkal mentek, mert azt nem tudták egyből hatástalanítani a zavaróval vagy mivel (bocsi most nem emlékszem pontosan az erre vonatkozó párbeszédre hogy mi volt a szerkentyű)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

50 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Hux kudarcához pl. elég sokat ad.

De Hux sem azért segített a lázadásnak, mert belátta, hogy a nevelési rendszere rossz. A bukása sem miattuk következett be. Utólag rá lehet sütni, hogy a kudarcához ez is hozzáadott, de az ER sem egy csapat átállt rohamosztagos miatt esett el.

Ha mondjuk a sok átállt rohamosztagos láttán belátja, hogy a rendszer rossz, és rossz célt szolgálnak rossz eszközökkel, és ezután dönt úgy hogy segít Finnéken, akkor lett volna jelentősége Jannahnak, de így...

Megintcsak visszatérve a Duel of Fates forgatókönyvében a Finn által felizzított lázadásba becsatlakoztak volna ER katonák is. Azok az átálló katonák aktív szerepet vállaltak volna Hux bukásában, azáltal hogy a saját katonái átállásának látványa következtében követett volna el seppukut. 

54 perccel korábban, NorbiLordi írta:

Itt mondjuk pont volt értelme hogy lovakkal mentek, mert azt nem tudták egyből hatástalanítani a zavaróval vagy mivel

Az ER a siklókat akarta zavarni ;) Ezért is írtam lánctalpas mocit, mert azok kb ugyanolyan hatásosak lettek volna mint a lovak, csak közben nem szarják össze a csapatszállító belsejét :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Nabopolasszar írta:

De Hux sem azért segített a lázadásnak, mert belátta, hogy a nevelési rendszere rossz. A bukása sem miattuk következett be. Utólag rá lehet sütni, hogy a kudarcához ez is hozzáadott, de az ER sem egy csapat átállt rohamosztagos miatt esett el.

Ha mondjuk a sok átállt rohamosztagos láttán belátja, hogy a rendszer rossz, és rossz célt szolgálnak rossz eszközökkel, és ezután dönt úgy hogy segít Finnéken, akkor lett volna jelentősége Jannahnak, de így...

Megintcsak visszatérve a Duel of Fates forgatókönyvében a Finn által felizzított lázadásba becsatlakoztak volna ER katonák is. Azok az átálló katonák aktív szerepet vállaltak volna Hux bukásában, azáltal hogy a saját katonái átállásának látványa következtében követett volna el seppukut. 

Az ER a siklókat akarta zavarni ;) Ezért is írtam lánctalpas mocit, mert azok kb ugyanolyan hatásosak lettek volna mint a lovak, csak közben nem szarják össze a csapatszállító belsejét :)

Ezért is kár hogy kukázták végül a Duel of Fates-t.. :roll:

 

Igazad van, valamiért úgy emlékeztem hogy univerzálisan hatásos a zavaró minden jármű ellen. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Nabopolasszar egy kukázott forgatókönyvet kár felhozni érvként. Annak fényében pláne, hogy a filmre sokat változhatott volna az is. 

Az a baj, hogy mindig az a jó ami nincs. Semmi garancia nincs rá, hogy az jobb lett volna bármi is legyen a forgatókönyv változatban. 

Ez a Hux seppukus rész eleve rémes és Star Wars-ba nem való ötlet.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

56 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

egy kukázott forgatókönyvet kár felhozni érvként.

Csak azért hozom fel példának, hogy 1) megmutassam, hogy attól hogy a végső filmben nem így volt, attól még nem feltétlen kellett volna így lennie Finn "pályájának", azaz nem volt predeterminálva az előző két film által; 2) hogy felhozzak egy másik példát, ami az általam kritizált aspektuást a karakterének helyretegye. Kitalálhatnék saját kútfőből is dolgokat, amik hozzáadnának Finn szerepéhez (feljebb meg is tettem párszor), de minek törjem magam, ha már valaki megtette előttem

56 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ez a Hux seppukus rész eleve rémes és Star Wars-ba nem való ötlet.

Mint anno az volt az időutazás, teleportálás és a felélesztés ;) Mégis láttuk, hogy az ilyen vad, SW idegen dolgok nem feltétlenül sülnek el mindig rosszul :)

Amúgy meg a SW megalkotásakor Lucas rengeteget merített a szamuráj kultúrából. Nem hiszem, hogy a seppuku - ami a szamuráj kultúra fontos eleme - annyira idegen lenne a SW filmek szellemisigétől 

 

 

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Sajnos az ilyen látásmóddal nem tudok egyetérteni mert mint fent is írtam, nekem túl cinikus.

Szóval ha építőjellegű kritikát fogalmazok meg, hogy hogyan lehetne Finn (és Jannah) karakterét hasznosabbá tenni, (mert bizony nem csak ész nélkül fikáztam, hanem hoztatm fel alternatívákat is, amik helyre hoznák az általam kritizált problémát), azzal már nem tudsz egyet érteni... Hát jó, csak így nehéz lesz bármiről is érdemben beszélni

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Noha szerintem sem szerencsés felemlegetni a másik forgatókönyvet (annak akkori állapotát), mert nem tudjuk milyen film készült volna belőle, hogyan működött volna stb.. Ugyanakkor abban szerintem is sok igazság van, hogy Finn karakterével nem tudtak érdemben mit kezdeni a 9-ben. Számomra az a legbeszédesebb, hogy a legérdekesebb jelenetét és motívumát is csak utólag magyarázták meg egy interjúban.

Arra gondolok, hogy mit akart mondani Rey-nek. Ráadásul pont azt, hogy Erőérzékeny. Az, hogy egy SW filmben egy olyan karakterről, akinél ez nem egyértelmű, kiderül, hogy Erőérzékeny, de annyi nem fér bele a filmbe, hogy ezt rendesen közöljék... Nem túl kecsegtető rá nézve.

 

Én is ezért "sajnáltam", hogy nem halt hősi halált a 8-ban, mert előre sejthető volt, hogy nehéz lesz vele mit kezdeni a 9-ben. Az egy tökéletes végjáték lett volna a karakternek, ráadásul egy igencsak negédes és elfuserált jelenetsort már a 8-ban is megspóroltak volna. És a 9 nemigen cáfolt rá a balsejtelmemre. Az is olyan random volt nekem, ahogy Poe-nál bedobták, hogy akkor vezessék együtt az Ellenállást. Kicsit olyan volt filmes tekintetben, mintha így odadobták volna elé a koncot, hogy "na te is fontos vagy".

 

Annyiból szerencsém volt, hogy én Finnben amúgy sem láttam túl sokat, nem érdekelt különösebben. Ha ennyi szerepet sem kap a filmben, az se érdekelt volna különösebben. Ettől függetlenül úgy gondolom, hogy a legfőbb szereplők melletti főbb szereplőkkel a többi SW film jobban bánt, mint vele a 9.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Gondolom, az új trilógiának is akartak egy olyan fő triót alkotni, mint ami a klasszikus részekben volt a Luke-Leia-Han felállás. Rey-Poe-Finn ideális volt erre. Bár nem tudom, mennyire volt ez cél a kezdetekkor, hiszen az Ep7-ben eredetileg Poe is meghalt volna, és érzésem szerint Finn halála szintén reális opció volt az Ep8-as craiti jelenetben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Csak azért hozom fel példának, hogy 1) megmutassam, hogy attól hogy a végső filmben nem így volt, attól még nem feltétlen kellett volna így lennie Finn "pályájának", azaz nem volt predeterminálva az előző két film által; 2) hogy felhozzak egy másik példát, ami az általam kritizált aspektuást a karakterének helyretegye. Kitalálhatnék saját kútfőből is dolgokat, amik hozzáadnának Finn szerepéhez (feljebb meg is tettem párszor), de minek törjem magam, ha már valaki megtette előttem

Mint ahogy annyi minden lehetett volna más az SW-ben ami nem tetszett. Nekem nincs bajom a karakterrel, azt kaptam tőle amit vártam így ezzel nem tudok azonosulni.

19 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

Mint anno az volt az időutazás, teleportálás és a felélesztés ;) Mégis láttuk, hogy az ilyen vad, SW idegen dolgok nem feltétlenül sülnek el mindig rosszul :)

Amúgy meg a SW megalkotásakor Lucas rengeteget merített a szamuráj kultúrából. Nem hiszem, hogy a seppuku - ami a szamuráj kultúra fontos eleme - annyira idegen lenne a SW filmek szellemisigétől 

Időutazás nem volt az SW-ben, de legyen. Kifordíthatta volna beleit Hux, végül is belefér. :) Bár kérdéses, hogy az mennyire lett volna jó vég neki.

19 órával ezelőtt, Nabopolasszar írta:

 

Szóval ha építőjellegű kritikát fogalmazok meg, hogy hogyan lehetne Finn (és Jannah) karakterét hasznosabbá tenni, (mert bizony nem csak ész nélkül fikáztam, hanem hoztatm fel alternatívákat is, amik helyre hoznák az általam kritizált problémát), azzal már nem tudsz egyet érteni... Hát jó, csak így nehéz lesz bármiről is érdemben beszélni

Az a baj, hogy szerintem meg hasznos karakterek a maguk módján. Ez alapján vitatom amit írsz. Ezért nem érdekelnek alternatív forgatókönyvek meg hasonlók. A pozitív értékelésekből láthatóan nem kell félned, egyetértenek jó néhányan. :) Érdemeben pedig építőjellegű témákról szeretek beszélni, amik általában azon alapulnak, hogy az álláspontjaink gyökere egyezik.

Itt erről nincs szó, sőt ami azt illeti, a sokszor inkább negatív kicsengésű véleményeid zöme inkább taszít. De ez legyen az én gondom, elvégre nem lehet mindenkivel egy hullámhosszon lenni. :P 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 hónappal később...
2 perccel korábban, Adrián írta:

De láttam.  Rey iránt 3 rész-ig érdeklődött és az utolsó pillanatokban azt akarja mondani, hogy erőérzékeny? Azt, hogy erőérzékeny vagyok én azt nem titkolnám, mert az nem egy olyan dolog, de azt, hogy szerelmes vagyok, ott azért sokkal érthetőbb, hogy a megfelelő pillanatban mondd el és, hogy ne legyenek "Poe-k". Persze előbb-utóbb úgyis kiderül, mindkét dolog, de az egyik, amit érzek irántad, ami egy magánéleti dolog, tehát nem egy 100 fős teremben fogom bevallani, elmondani, míg a másik csak egy "aki" vagyok. Ja és persze ezt olyan helyzetekben mondta, nekem ez a meglátásom, a véleményem. 

Ez csak egy dolog a kb. tucatnyiból. :) Finn egész TROS-os szereplése az Erő-érzékenységére van felhúzva. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudom, sokan vélik úgy, köztük maga Boyega is, hogy Finn karakterét elpocsékolták az ep9-ben, és csak egy "REEEEY!!!"-t kiabáló háttértáncos lett, de szerintem az összképet nézve ő vitte végig karakterfejlődés szempontjából az egyik legnagyobb és legjobb ívet. Kezdjük azzal, ahogy megismertük. Az Első Rendben nevelkedett, de ez az életforma nem tetszett neki, hát elmenekült. És innentől kezdve Finn folyamatosan menekül az ep7-ben, csak akkor fordul vissza, amikor a barátja, Rey fogságba esik. De még ekkor is tojik a Galaxisra, úgy megy el Hanékkal, hogy ő valójában csak a barátját akarja kimenteni, hogy mi lesz másokkal, arra dob egy rakás bantha pudut - ilyen formán önös érdekek vezették. Hazudott a Rey-jel nem foglalkozó Ellenállásnak, hogy eljuthasson a Csillagpusztítóra, és, ha Han nincs ott, szerintem lazán hagyja is az egész háborúsdit a fenébe.

Az ep8-at is hasonlóan kezdi. Amint megtudja, hogy a helyzet reménytelen, máris elkezd becuccolni egy mentőkabinba. Persze azt mondja, hogy Rey miatt akar lelépni, nehogy a barátja is belefusson a csapdába. De ez akkor is önös érdek, hiszen a saját és az ő barátja életét menti, plusz el akar vinni egyedül egy olyan mentőkabint, amibe több ember is beférne, ha baj lenne. Mindezen túl, ekkor még volt rá esély, hogy Rey Luke-kal az oldalán fut be, azzal a reménnyel, amit Finn egy elvett volna az Ellenállástól.

Rose és DJ az a két karakterfejlesztő elem, ami ezt az önző és az esetek többségében menekülő embert átformálja. Rose mutatja meg, hogy milyen másokkal is törődni, mások jólétéért is tenni, nem csak magáért és a hozzá közelállókért. DJ pedig megmutatja, milyen a velejéig önző ember, aki állásfoglalás helyett szimplán lelép mindenhonnan, miután kihasználta az adott helyzetet (ahogy Finn tette, amikor az Ellenállást használta arra, hogy eljusson a Csillagpusztítóra, aztán a D'qar után kész lett volna otthagyni mindenkit a bajban).

Az ep8 végére Finn karaktere beérik. Ez nem baj, nem törvényszerű, hogy mindig minden karakternek az utolsó részre kell beérnie. Finn az ep8-ban éri el a karaktere csúcspontját, ezután az jön, hogy a megszerzett tudásból és világszemléletből éljen tovább. A korábbi részekben Luke volt hasonló, az ep5-ben a karaktert elérte a csúcspontot, az ep6-ban pedig ebből profitált. Persze aztán jött az ep8, ami egy újabb csúcspontot jelentett, csak az odavezető út nem ismert még teljes egészében.

Finn az ep9-ben az a karakter, akivé az ep8-ban érett: tettre kész, a harc felé vonuló katona, aki kész fegyverrel megóvni azt, amit szeret, ahelyett, hogy a szeretetet tárgyát vagy éppen önmagát minél messzebbre próbálná ráncigálni a bajtól. De az ep7-8-ban megismert lojalitása a barátai felé is megmutatkozik. Ő az összekötőelem a trióban, ő áll hídként Poe és Rey, a két heves vérmérsékletű barátja között, akik nem ragaszkodnak úgy egymáshoz, mint ahogy Finn ragaszkodik mindkettejükhöz. Ő a trió diplomatája, a barátok közti béke őrzője. Hajlandó megvédeni az egyik felet a másikkal szemben, de mindkettőnek a szemébe is meri mondani az igazságot. Mikrokörnyezetben, de már itt is Jediként viselkedik.

Jedi mivolta pedig szintén szépen építkezik. Az ep9-cel világossá vált, hogy nem csak a random mázli vezette őt a Niima helyőrséghez, nem véletlen nyomja Maz az ő kezébe a fénykardot, nem véletlen képes egy képzett fénykarforgatóval és Erőhasználóval, ha csak néhány röpke percig is, de helyt állni. Erős benne az Erő, és bár az ep7-ben még nem tudatosan, de hallgat is rá. Az ep9-ben viszont ez is megváltozik, ami jól jelzi, hogy az ep7-8 alatt megszerzett tudásból kezdett profitálni.

Hogy miért nem árulja el ezt nyíltan? Miért kéne neki? Finn-nel szemben miért elvárás, hogy mindenki előtt kitárulkozzon? Miért ne kezelhetné ezt az Erőérzékenységet saját, személyes dolgaként, amit először olyasvalakivel akar megbeszélni, aki közel áll hozzá és tudja is, hogy mit jelent Erőérzékenynek lenni, és nem akarja ezt olyannak felfedni, aki az ep9 folyamán látványosan nem mutat megértést Rey problémái felé, és az egész Erőhasználatból csak annyit vett le, hogy "ő a legjobb harcos". Egy karakternek is lehetnek személyes dolgai, amit nem akar közszemlére tenni, még minden barátjával sem szívesen osztaná meg, legalábbis egy adott pillanatig. Ettől emberi. Biztos vagyok benne, hogy itt is sokaknak van olyan személyes ügye, amit nem osztott meg minden barátjával, csak egy bizonyossal. Azzal, aki véleménye szerint a legjobban tudja azt kezelni, akitől a legjobb tanácsot kaphatja, akiben abban az ügyben a legjobban megbízhat.

Finn ráadásul egy olyan közegben nevelkedett, ahol arra indoktrinálták, hogy az, aki Erőhasználó, az potenciálisan közveszélyes ellenség. Bár Finn képes volt legyőzni ezt az agymosást (talán ennek is van némi köze ahhoz, hogy Jedi szinten Erőérzékeny?), 19 éven át volt az Első Rend hatása alatt, nem tűnik el ez 1 év alatt. És itt nem a bizalmatlanságra gondolok, hanem arra, hogy Finn az Első Rend tanításai miatt extrém bizonytalan lehet saját Erőérzékenységével kapcsolatban, hovatovább, félhet tőle. Szó szerint belé nevelték, hogy a Jedikre vadászni kell, erre rájön, hogy potenciálisan ő is Jedi. Naná, hogy ez arra ösztönzi, hogy titokban tartsa, és csak Rey előtt fedje fel.

Persze mi elsőre nyilván a "szerelemvallásra" gondoltunk, ami nem csoda. Egyrészt a Star Warsban ezt keresni nem alaptalan dolog, és Finn-nel kapcsolatban érezhettük is, hogy vonzódik Rey-hez. Plusz Kef Birig Finn nem is mutatta ki, hogy az Erővel kapcsolatban állna, csak ott kezd beszélni róla, és igazán a film végén derül ki, hogy tényleg Erőérzékenyebb, mint az átlag ember. De visszanézve már érthető, ha a fentieket is figyelembe vesszük. Bárkinek lehet bármi személyes ügye, amit nem akar másokkal megosztani, csak egyvalakivel, az Erő használata meg azért nem is piszlicsáré dolog.

Végezetül, Finn szerepe az ep9-ben is jelentős. Nem csak azért, mert ő Rey szellemi támasza, és a barátok közti híd, hanem azért is, mert effektíven is hozzájárul a cselekmény alakulásához. A végső csatában neki például több szerep jutott, mint Poe-nak. Poe csak röpköd, lelő néhány vadászgépet, kommentál és ennyi. Nem hoz döntéseket, nem tesz semmi eseménybefolyásoló dolgot. Finn ezzel szemben személyesen vezeti a lovasságot, felrobbantja a Steadfast kommunikációs tornyát és végül magát a Steadfastot is ő (és Jannah) szedi le. Ja, és ő érzi meg, hogy az irányítást átadták Pryde zászlóshajójának. Ráadásul tábornokként ő a csatában döntéseket is hoz, hiszen ő irányítja át a gyalogságot a Resurgent felszínére, és ébred rá arra is, hogy ha az a hajó nem pottyan le az égből, ugyanúgy cseszhetik, hiszen amíg működik, van esély, hogy néhány Xyston kijut.

Szóval, míg a végső csatában Poe csak asszisztál az eseményekhez és engedelmesen bólogat Finn ötleteire, addig Finn tevékenyen kiveszi a részét a dolgok alakulásából. Igazából az exegoli csatában Finn vezette az Ellenállást, nem Poe. Minden katona, a gyalogosoktól az orbak-lovasokon át a pilótákig, beleértve Poe-t is, azt csinálta, amit Finn tábornok parancsolt.

Ilyesformán Dameron tábornok inkább afféle szellemi vezetővé vált az ep9 végére, aki inspirálja az embereket, míg a harctéri vezetés Finn tábornokra szállt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most így nem is emlékszem hirtelen, olvastam-e már ilyen jó értekezést Finnről. 

 

Én is úgy gondolom, hogy rengeteget fejlődött a karakter, és már a bemutatókor se értettem, ezt az "elvesztegetett lehetőség" dolgot vele kapcsolatban. Igazán letisztult lett a film végére, igazi hősként tért vissza az Klossi bázisra. Elég csak megnézni hogyan viselkedik az ünneplő tömegben. De ami igazán szembetűnő, az amit Te is írsz @Dzséjt, nevezetesen a híd szerepe Rey és Poe között. Finn számára mind a két embernek kulcsszerepe volt abban, hogy újjászületsen (Poe gyakorlatilag a keresztapja). Viszont a két barátjának nem lett volna nagy szüksége egymásra, hisz eleve később találkoztak és mint láttuk a habitusuk is eléggé ütközik. :) 

Szóvak ha Finn nem lenne olyan amilyenné erre a részre vált, az Ellenállásnak sokkal nehezebb dolga lett volna. 

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Még egy kicsit Finn-hez. Most ilyen ep9 lázban vagyok, többször is megnéztem egymás után (elkaptam volna az Ody-szindrómát :D ). És tegnap realizálódott bennem, hogy ha Finn (aki ugye potenciálisan szintén Jedi) nincs, talán Palpatine megölése is hiábavaló lett volna. Mert, ha Finn és Jannah nem robbantják le az Exegol egéről a Steadfastot, akkor az a hajó bizony kivezeti a bolygóról a Xyston-flottát. És Pryde-ot eléggé alkalmasnak tartom arra, hogy az Első Rendet és a Végső Rendet egyesítve meginduljon a Köztársaság egykori világai ellen, mint új fővezér, vagy, ha ambíciózusabb, császár.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Majd akkor szólj ha már 61x láttad. :P:D 

Sajnos nem számolom, De te szégyelld magad, hogy még nem láttad százszor. Már több, mint egy éves film. Hát mit csinálsz? :D :P 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 8 hónappal később...

@Dzséjt fentebbi remek Finn elemzése azóta a a fejemben van, mióta megosztotta velünk. Ebből szeretnék kiragadni egy lényeges elemet, méghozzá Finn "kötőelem" szerepét, amit Rey és Poe között játszott. Pár képpel is megtámogatom a gondolatsort, hisz a filmben erre igen csak nagy hangsúlyt fektetett Abrams. A lényeg, hogy szinte minden jelenet oly' módon megkomponált, hogy Finn legyen középen. Mintha az egyensúlyt képviselné Rey és Poe között, akik láthatóan nincsenek olyan nexusban, mint Rey és Finn. Ennek okai az előző filmekben tisztán bemutatásra kerültek.

 

A film elején a leghevesebb vitának leszünk tanúi, ami Rey és Poe között zajlik. Ki más, mint kettejük közös barátja próbálja csitítani őket.

1.jpg

 

Indulás a Pasaanára! Itt is megvan a sorrend, Rey-el szemben a szokásos hármasunk és BB-8, hátrébb pedig Chewie és C3PO. Itt tulajdonképpen a lány számára legfontosabb személyeket és robotokat látjuk, fontossági sorrendben.

2.jpg

 

Még néhány kép a teljesség igénye nélkül, amiben szépen látszik a kompozíció.

3.jpg

 

9.jpg

 

10.jpg

 

11.jpg

 

12.jpg

 

6.jpg

 

 

 

 

Azonban nem csak Finn kohéziós ereje van benne ezekben a jelenetekben, hanem az elhivatottsága is. Poe eleinte jól láthatóan nem igazán van oda a lelkesítő ölelkezésekért, sőt, még néha be is szól a barátainak, mint pl. a homoki kígyó barlangjában. Itt is azt láthatjuk, ahogy Poe visszatartja Finn-t egy öleléstől, aki vet is rá egy kevésbé kellemes pillantást.

4.jpg

 

Poe fentebb vázolt viselkedése az alábbi jelentben csúcsosodik ki, amikor Finnek már erélyesebben kell megkérnie egy kézfogásra is. "Együtt maradunk a végig!"

5.jpg

 

Van egy pont a filmben, amikor Lando felhívja Poe figyelmét arra, hogy a korábbi nagy hősök is azért tudtak győzni, mert feltétlen bíztak egymásban. Ez az utolsó lecke amit a férfi megtanul, és a film végéig már ebben a szellemben cselekszik. A fináléban a nagy összeborulás nem is marad el, ezúttal nem kell noszogatni. :) 

7.jpg

 

Természetesen itt is Finn a központi elem, akinek sokat köszönhet a két jóbarát. Azt már csak mellékesen jegyzem meg, hogy hármójuk csoportja, a háttérben ünneplő Ellenállással gyönyörű keretbe foglalja az egész filmet.

 8.jpg

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.