Ugrás a kommentre

Leia emlékei


Ajánlott hozzászólás

Régóta megy a vita Leia emlékeiről, melyek az anyjához kötődnek. Azt hiszem ezekről jócskán lehet elmélkedni.

 

Először is tömören vázolnám az én véleményem. Luke ugye azt mondja a lánynak, hogy emlékszik-e az anyjára, méghozzá az igazira. Nos itt szerintem Leia, Bail feleségére gondol, aki nem sokkal az örökbevétel után elhunyt (1-2 évre). Luke nyilván az IGAZI anyjukra gondolt, de Leia ezt akkor még nem tudhatta, hisz azzal sem volt tisztában, hogy Luke és ő testvérek (kérdezi is tőle, hogy miért fontos ez?). Szerintem itt szimplán félreértésről van szó. Leia nem emlékszik Padméra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padnéra szerintem még az Erő segítségével sem emlékezik(het).

Pontosan! Hisz ha az Erő segítségével emlékezhetne Padméra (úgy, hogy nem is Erőhasználó), akkor Lukenak meg aztán végképp emlékeznie kellene!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon sokáig gondoltam én is azt, hogy a nevelőanyjára gondol. Mára ez megváltozott. Egyrészt, mert baromira tetszik (ezzel hihetetlen mód megbarátkoztam az elmúlt szűk két évben, pedig eléggé ellene voltam kezdetben), hogy talán az Erőn keresztül emlékszik rá. Másrészt nem értem, hogy vajon Bail felesége miért lett volna szomorú. Mi az oka? Inkább örülnie kéne, hogy lett egy lánya. Miért ez a momentum maradt volna meg belőle a szépségen kívül (holott azért az kétséges, hogy Bail felesége olyan veszett szép lett volna, mert nem sok látszik belőle az ep3 végén)? Erre pedig nincs igazi magyarázat. Ez a kettő: szép volt és szomorú, inkább azt támasztja alá, hogy Padmé ködlik fel az Erő által, meg egyébként is érzések és képek vannak benne róla. No meg ha érzések és képek maradtak meg, akkor a nevelőanyjának nem sokkal azután meg kellett halnia, hogy ő hozzá került.

Luke meg nem képes érzékelni, hiszen a Jedik sem egyformák, nem egyformán "látják" az Erőt, stb. Persze, Leia nem Jedi, te ne feledjük el, hogy "látta" Luke-ot is a Bespinen, tudta, hogy ott lóg az antennákon. Érzékelte őt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Luke-ot azért láthatta a Bespinen, mert a fiú őt szólította, az Erő segítségével üzent neki.

 

Ez semmit nem magyaráz meg abból, hogy ő miért tudott emlékezni Padméra, és Luke miért nem. Főleg a tekintetben igaz ez, hogy kb. ugyanannyi időt voltak az anyjuk mellett, hisz ikrek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, az igaz. Mindössze arra akartam rávilágítani, hogy képes rá.

Ha kisgyerekként hiányzott neki az anyja (ami szerintem normális), és erősen gondolt rá, miért ne "láthatta" volna? Leiát csak egy "szülő" nevelte, Luke-ot meg kettő, így a lányban erősebb lehetett az anya utáni vágy, így gyerekként tudat alatt "szólíthatta". Luke-nál más a helyzet, neki voltak nevelőszülei, szerintem az anyja ismerete utáni vágy is inkább az apja kiléte miatt kezdett el fontossá válni a számára. Kezdetben is mindig az apja van terítéken, Obi-nál is, stb.

 

Egyébként meg egyik verzióra sincsenek megdönthetetlen bizonyítékok, kinek melyik tetszik alapon lehet dönteni, hogy mit választunk :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szóval a neked tetsző verzió miatt a nevelőanyja már pici korában meghalhatott, különben miért csak érzések és képek maradtak volna meg róla? Ha még sokáig élt, akkor emlékezhetne rá teljes valójában. Akkor már csak a nevelőapa marad :) Szerintem mindenképpen meghalt Bail felesége még Leia pici korában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nos, az én elméletem szerint az anyjára, azaz Padméra emlékszik. Első magyarázatom, hogy ennek a jelenetnek Padméra kell koncentrálnia, az ő felidézése a fontos, akiről két rész óta szó sem esik. Nem egy olyan emberre kéne rámutatnia, akit a filmekben láthatunk nem egészen három másodpercig, a neve el sem hangzik, egész addig egyetlen utalás van a létezésér, Leia sosem említi, a hangját nem haljuk, az arcát nem látjuk igazán, ergo a nagy egész szemszögéből csak úgy van, és talán az emberben felrémlik, hogy ő is ott veszhetett Alderaanon. Tehát ebből a szemszögből iszonyú fontos, hogy a nézőben Padmé képe merüljön fel, és a hosszú várakozás után beérjen a Skywalker testvérek egymásra találása, akiket éppen az anyjuk felemlegetése hoz össze, és akivel utoljára voltak együtt. Tehát nincs értelme Breha Organara gondolni, aki egy "nagy senki" a filmek tekintetében. Az ep3 uccsó tíz percében említik, az utolsó 3 percben láthatjuk 3 másodpercig (és ahogy MissKarrde mondta, nem volt szomorú, sőt, kifejezetten örült - a róla készült képeket látva pedig nem szép, Padméval ellentétben, de ez szubjektív vélemény), aztán ezt a két momentumot leszámítva se előtte, se utánna még csak utalás sincs a létezésére.

Ráadásul Luke szemszögéből is fontos, hogy az igazi anyjáról halljon, hiszen őt ez érdekli. Ő már tudja, hogy testvérek, így valószínűleg nem Leia nevelőanyjára kiváncsi, hanem az igazira, ezért is hangsúlyozza ki. Neki nincsenek emlékei, tehát fontos, hogy a leírás Padmét tükrözze, és ne egy vadidegent.

Bónusznak, nincs egy kicsit túlbonyolítva, hogy Leianak két nevelőanyja volt, melyből egyet igazinak vélt, egyet meg nem? S míg az elsőről sincs sok infó, a másodikról semmi sincs, még EU szinten sem.

Másik dolog, hogy miért hajlok inkább az Erő által látta válasz felé. Egyrészt, kézenfekvő vagy sem, az SW-ben sok magyarázat nem kézenfekvő. Ezen a ponton el kell rugaszkodni a valóságtól és átlépni a mese valóságába. Az ep5-ben Yoda elmondja, az Erő által látható a jövő és a jelen is. És tudjuk, hogy bizonyos képességek mindenféle előzetes tanulás nélkül, majdnem ösztön szinten használatba kerülnek, és csak később tudja ezt az illető tudatosan, vagy továbbra is tudattalanul használni. Erre példa Anakin jövőbelátó képessége. Anakin már egészen kiskora óta, azelőtt, hogy Qui-Gon a lábát a Tatooine homokjába fúrta volna súlyos lépteivel, képes volt a jövőbe látásra, ezért úgy tűnt, mintha hihetetlen reflexei lennének. Nem tanulta, mégis rendszeresen használta eme képességeit. Ezek után Leia nyugodtan birtokolhatta eme képesség forditottját, a múlt észlelést. Nem tudatosan, de képes lehetett érzékelni múltbeli képeket, érzéseket, melyek egy olyan személyhez kapcsolódtak, aki közel állhatott hozzá, hiszen ha tudta, hogy volt egy igazi anyja, titkon vágyhatott rá, hogy ismerje is. Egy ilyen érzelmi kapcsolat kialakíthatott egy olyan észlelést, mint Anakin jövőbelátása, csak az nem olyan tiszta, mint az álmok. Ő csupán képeket és érzéseket észlelt. Hogy Luke miért nem látta? Nos, ahogy MissKarrde mondta, az Erőt minden Jedi kicsit másképpen használta. Pl, miért csak Yoda, Anakin és Luke nézett mindig a jövőbe? Furcsa mód, akár hányszor a jövő fürkészése a cél, mindig Yoda került szóba. Ő jelentette ki egy rövid pillantás után, hogy Anakin jövője ködbe burkolódzik, Palpatine tőle kérdi, hogy háború lesz-e. Anakinnál ugye nyíltan kimutatják a filmek, hogy a jövőbe lát, illetve Luke-nál is elég jól érzékeltetik. Ellenben semelyik másik Jedinél nem érzékeltetik ezt. Ez ugyan olyan elsajátítható képesség, mint a tudat megőrzése, vagy űrhajók emelgetése (pl, még Obi-Wan sem volt képes megállítani a felé zuhanó oszlopot az ep2 végén). Tehát Luke sajnos ösztön szinten nem kapta meg a múlt látásának képességét (mint ahogy a jövőbe látásét sem, ellenben Yoda után ő az első, aki mindenféle tanulás nélkül képes kommunikálni a szellemüket megörző elhunyt Jedikkel, ellenben Obi-Want erre meg kellett tanítani), és sajnos Yoda tanítsaiból sem sajátította el ezt akkor (mint ahogy sok mást sem). Idő kell neki, és ne feledjük, Luke akármilyen Jedi is, messze van attól, hogy olyan képességekre tegyen szert, mint Obi-Wan, Windu vagy Yoda. Míg ezen Jedik alapból évtizedekig tanulták az Erő rejtelmeit, addig Luke jóformán egy párnapos, max hónapos gyorstalpalót kapott, így csak az alapokat ismerheti. Szóval, Luke más képességekkel lett megáldva, aminek tudatos befolyásolását csak meg kell tanulnia, de a képességet jóformán születésétől kezdve tudja használni (ez talán a túlvilágiakkal való kommunikálás). Anakin a jövőbelátást kapta. Leia pedig szerintem a múltba látást. Egyelőre csak képeket, érzéseket érzékel, de kis tanulással lehet olyan jól látná, mint Anakin a jövőt az ep3-ban.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez mind szép Dzséjt, de Luke, aki képzésben is részesült, sokkal inkább járatos volt az Erőben mint Leia (egyébként Luke-ot kár a régi Jedikhez hasonlítani, mert semmi köze hozzájuk. Ő a kiválasztott fia, és mint ilyen, különleges helyet foglal el. Neki lehet, hogy elég egy képesség megtanulására pár nap, míg Windunak évtizedekbe telt). A feltevésed továbbá azt is előrejelzi, hogy Leia tudott arról, hogy az igazi anyja nem Breha. De ha ezt elmondta neki Bail, a többi dolgot miért nem? Leia amúgy is a lázadók oldalán állt, simán elmondhatott volna neki mindent a családjáról. És ha már azt tudta, hogy nevelő szülöknél él, akkor legalább annyira érdekelhette volna az igazi családja, mint Luke-ot. Lehetne még folytatni, ami arra mutat a leírtakkal ellentétben, hogy nincs semmi bizonyíték arra, hogy Leia tudott volna Padméról. Ezért gondolom azt, hogy itt egy kis félreértés van kettejük között. A nézők felé a kérdés maga egyértelmű, és Leia jellemzése is ráhúzható Padméra, de kétlem, hogy Leia valóban rá emlékezne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No, azért a Kiválasztottnak is jó sok ideig kellett tanulnia.

Anakin esetéből tudjuk, hogy ösztön szintjén is lehet az Erőt használni, mint ahogy Dzséjt írta. Ahhoz pedig nem kell képzés és tudatos jártasság.

A filmekben sajna nincs arról szó (elvégre nem erről szólnak), hogy Leia örökbefogadott gyerek. Tud valaki valamit arról, hogy Lucas hogy állt a témához? Tudta Leia mindig is, hogy örökbefogadott (minden más szerint igen)? :) (mindettől függetlenül maradok az eddigi álláspontomon, az nem fog változni, csak érdekel ez a dolog)

Család: ez igen kényes kérdés, én nem hiszem, hogy odaállnék egy gyerek elé, aztán közölném vele, hogy apuci miatt meghalt anyuci (meg egy csomó gyerek, stb. is), mert gonosszá vált, de várj picim, ha gondolod, összeismertetlek apuval, tudod, ő a nagy csúnya fekete maszkos bácsi :) Persze, ez csak humoros megfogása a dolognak, de attól még nem teljesen elszállt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem Dzséjt leírásának annak a része sántít, hogy a Jedik "kaptak" az Erőtöl egyfajta képességeket amikkel a többi nem rendelkezett.Ez szerintem elég erőltetett.A filmekben sehol nincs erről szó.Vannak az erőérzékenyek, akikből Jedit faragnakEgyforma képességekkel rendelkeznek gyerekkorukban, annyiban különlegesek, hogy lehet belőlük Jedit faragni.Slussz.Aztán nekiállnak őket tanítani és kb egyforma tudásra tesznek szert az Erővel való jártasságra.Annyi különbség persze lehet, hogy ha az egyik Jedi nagyobb hangsúlyt fektetett egy bizonyos képesség elsajátítására akkor abban jobb volt mint a többi.

Csak és kizárólag Anakin és leszármazottai különleges Jedik.Senki más.Ők hamarabb tanulnak ,ösztön szintjén használják az Erőt stb.Odyval értek egyet, hogy Luke és a régi Jedik között ég és föld a különbség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

egyébként Luke-ot kár a régi Jedikhez hasonlítani, mert semmi köze hozzájuk. Ő a kiválasztott fia, és mint ilyen, különleges helyet foglal el. Neki lehet, hogy elég egy képesség megtanulására pár nap, míg Windunak évtizedekbe telt
Csak és kizárólag Anakin és leszármazottai különleges Jedik.Senki más.Ők hamarabb tanulnak ,ösztön szintjén használják az Erőt stb.

 

És ugyan ezekből kiindulva, Leia is a kiválasztott gyereke, neki is lehetnek különleges adottságai, gyors tanulás, és ösztön szinten használás, jövőbe látás helyett múltba látás.

 

A feltevésed továbbá azt is előrejelzi, hogy Leia tudott arról, hogy az igazi anyja nem Breha. De ha ezt elmondta neki Bail, a többi dolgot miért nem?

Miért, Luke-nak elmondták, hogy Owen és Beru nem az igazi szülei, holott akár abba a hitben is tarthatták volna. De Luke sem tudta, hogy az anyja valaha a Köztársaság Galaktikus Szenátusának szenátora volt. Ahogy azt sem, hogy az apja, Anakin Skywalker (a nevet mellesleg ismerte) egykor Jedi lovag volt, a Tanács egyik tagja, a kancellár jóbarátja, a klón háború hőse és mellesleg Darth Vader a beceneve. Ahogy Luke-nak nem mondták ezt el, ugyan úgy megtagadhatták Leiatól is. Már csak azért is, mert Leia a Szenátusban dolgozik, ismerte Vadert? Szerinted az öreg Sith hörgő mellett mennyi idő kellett volna ahhoz, hogy lebukjon? Hopsz, szembe jön a fater, milliók gyilkosa, Leia már csak az arcára kiülő undor miatt is lebukott volna, hátha még Vader megérzi a benne támadt hirtelen jött érzelmeket, amik mint tudjuk, ripsz-ropsz elárulják az ember fiát.

 

Nekem Dzséjt leírásának annak a része sántít, hogy a Jedik "kaptak" az Erőtöl egyfajta képességeket amikkel a többi nem rendelkezett.

Ilyet nem is írtam, félreértettél. Egyértelmű, hogy pl a jövőbelátás képessége legalább három Jedinek megadatott, ergo valszeg többnek is. De mint minden képesség, ezeket is el kell sajátítani olykor, ki kell tanulni, hogyan kell őket uralni. Mint a szellem megőrzését a halál után (Obi-Wannak és Yodának ezt meg kellett tanulnia), vagy a szellemekkel való kommunikálást (ezt Obi-Wannak kellett megtanulnia), vagy a jövőbe látást (ezt Lukenak kellett). Viszont olykor-olykor, lehet a kiválasztottság miatt, lehet, hogy nem, de legalábbis Anakin és Luke rendelkezett olyan képeségekkel, amit tanulás nélkül is tudtak használni. Anakin nem tanult jövőbe látni, mégis tudott már azelőtt, hogy elkezdte volna Jedi tanulmányait. Luke sosem tanult meg kommunikálni a szellemekkel, mégis, azonnal hallotta Bent, később pedig már látta is. Leianál pedig ez lehet a múlt meglátása. De ezek minden Jediben meglehetnek, ösztön vagy tanult szinten, Yoda példáúl valamennyi tulajdonsággal bír.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leia esetében csak Padmé melgetését taromtta volna helyesnek. A faterról meg mondok valamit, ahogy Obi is tette Luke-al. De egyébként meggyőzhető vagyok, és hajlok elfogadni az érveket. Kíváncsi leszek Bomarr-nak mi a véleménye ebben a kérdésben. :)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt a megjegyzésedet azóta sem értem, és jó lenne, ha elmagyaráznád, mit értettél alatta :)

Nekem úgy tűnt, szerinted Leia tudott Padméról, és ezért emlékszik rá. Ám amiket írtál alább, nekem abból úgy tűnt, hogy mégis amellett vagy, hogy nme ismerte az igazi anyját. Ennyi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Más a konkrét ismeret és más az Erőn keresztüli érzékelés, a kettő nem ugyanaz. Persze, hogy testi valójában nem ismerte, de érzékelte az Erőn keresztül képeken és érzéseken át. Persze ez akkor állja a helyét, ha valaki úgy gondolja, az ep6-ban az igazi anyjáról beszél :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Leia tudta, hogy örökbefogadták, de ebből még nem következik az, hogy ismerte a vérszerinti anyja kilétét.

Szerintem az ep6ban az igazi anyja alatt Padméra gondolt, de nem biztos, hogy tudta a nevét és az életútját, hogy királynő és szenátor volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is úgy gondolom hogy Leia Padméra gondol mert ugye Luke az ő igazi muterjára kérdez rá.

A csaj erre az emlékeivel jön elő és nem azzal hogy miért ne emlékezne az igazi anyjára hiszen az nevelte fel. Ez azért lehet mert saját elmondása szerint valahonnan tudta hogy Luke a tesója. Talán az Erő súgott neki. Bailék meg nem szóltak neki semmit arról hogy tesója született volna.

Azt meg tényleg nyugodtan elmondhatták neki hogy ki és mi volt az anyja és ha a faterjáról kérdezősködött volna arra az is lehetett volna a válasz hogy meghalt a születése előtt és nem hazudtak volna nagyot mert addigra Ani már Vader volt. Az életéről és a haláláról meg Owenékhez hasonlóan sztorizhattak volna valamit ami miatt persze csalódott volna Bailékben mert megtudta Luke-tól hogy Vader az apja aki nem volt egy kedves pasas.

Szerkesztve: - Rog Ertay
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most fedeztem fel a topicot...

 

Szóval, egyetértek Dzséjttel és Miss-szel, méghozzá azon egyszerű oknál fogva, hogy amikor Luke megkérdezi Leiától, hogy:

 

Emlékszel anyádra? Az igazira?

 

Ekkor Leia nem kérdez vissza, hogy:

 

Az igazira? Ezt meg hogy érted?

 

Ergo nagyon is tudta, hogy örökbe fogadott lány. Az ugyanis kissé valószínűtlen, hogy Bail felesége meghalt, és egy új nő nevelte fel Leiát (enyhén túl lenne bonyolítva...)

 

Mellesleg, ahogy Dzséjt is írta, ebben a jelenetben Padmén van a hangsúly, nem pedig egy neve nincs hölgyön, akit 10 másodpercig látunk kb.

 

Az pedig, hogy miképpen lehet, hogy Leia emlékezett, Luke meg nem... egy egyszerű példa:

 

Tegyük fel, hogy van egy testvér pár, akik remekül bowlingoznak. De az egyik ösztönösen a bábuk baloldala felé gurít, a másik pedig a jobb oldala felé.

Mindkettő jó bowlingos, mégis eltér a tulajdonságuk, s számon kérni az egyiken, hogy ő miért nem bal oldalról gurítja a golyót, s miért jobbról, enyhén szólva nevetséges, ha ő ösztönösen jobbról közelíti meg a dolgot. Természetesen tudná balról is, de ahhoz meg kéne tanulni.

 

Ha leegyszerűsítjük a Skywalkerek esetét, akkor tegyük fel, hogy mind Leia mind Luke Erőérzékenyek, de Luke a szellemek látására és a velük való kommunikálásra fogékony ösztönszerűen, Leia pedig a múltra való emlékezésre.

 

Ody, számonkérhetnéd Leia-n is, hogy miért nem látja a szellemeket, hiszen Luke is látta őket - tanítás nélkül! Ez ugyanaz, minthogy most Luke-on kéred számon, miért nem emlékszik az anyjára, ha Leia igen.

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán azzal is lehetne ezt az egészet fűszerezni, hogy Anakinból nem egy, hanem két utód származott, így az Erő-érzékenysége is kétfelé "osztódott". Van ami működik alapból Luke-nál, de Leia-nál nem, és fordítva.

 

Én úgy tudom elképzelni Leia esetét, hogy Bail-ék az apjáról annyit mondtak, hogy a Háborúban meghalt, az anyjáról meg annyit, hogy a szülésbe belehalt. Ahogy meg nőtt föl megtanították neki, hogy az igazi anyjáról ne beszéljen, mert a Lázadók alapját képezte, amit a Birodalomi időkben nem lenne túl okos dolog híresztelni. Végülis így is szálka lett Leia a Birodalom szemében, hát még ha megtudják róla, hogy az anyja milyen fontos szerepet töltött be anno. Akkor már tuti, hogy korábban rászálltak volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.