Ugrás a kommentre

Speak English!


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

On 11/22/2019 at 7:45 PM , HeirToGrievous said:

A "befejezett múlt" arra való, hogy egy nem nyilvánvaló mondatban, szövegrészben kifejezd, hogy valami ez és az előtt történt.

Mivel a példamondatban egyértelműen kikövetkeztethető, hogy a gyros még az elfogyasztása előtt készült (ráadásul lényegtelen, hogy kicsinálta), ezért felesleges kifejezned, hogy ez régebben történt.

 

És mit szólsz ehhez a példához?

 

A kedvenc énekesem belájkolta a posztomat Instagramon, amelyben megjelöltem őt. - My favourite singer liked my post on Instagram in which I (had) tagged him.

Ugye az, hogy megjelöltem az előtt történt, hogy ő belájkolta a posztot. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez jó. De igazából itt is kikövetkeztethető, hogy először taggelted meg, és utána like-olt. Szerintem a befejezett múlt akkor fontos, mikor úgy is értelmes lenne a mondat, ha a két cselekmény a múltban de nagyjából egyszerre történt volna, és te azt akarod kifejezni, hogy az általad említett szituációban nem ez történt, hanem az egyik cselekmény hamarabb bekövetkezett.

 

The butler entered the room and shot the victim. The witness had hidden behind a curtain and she heard everything. 

 

Itt véleményem szerint fontos az előzmény múlt kiemelése, mert nem mindegy, hogy a tanú a gyilkosság előtt / alatt / után bújt a függöny mögé. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, caseyjones írta:

 

És mit szólsz ehhez a példához?

 

A kedvenc énekesem belájkolta a posztomat Instagramon, amelyben megjelöltem őt. - My favourite singer liked my post on Instagram in which I (had) tagged him.

Ugye az, hogy megjelöltem az előtt történt, hogy ő belájkolta a posztot. 

Én a "had"-et csak akkor tenném ki, ha közvetlenül a likeolás előtt jelöltem meg. Tehát ha mondjuk két hete jelöltem meg, és tegnap likeolta, akkor simán egyszerű múltat használnék. Ha viszont két napja jelöltem meg, és pár percre rá likeolta is, akkor helyénvalóbb a "had".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 minutes ago, Whill said:

Én a "had"-et csak akkor tenném ki, ha közvetlenül a likeolás előtt jelöltem meg. Tehát ha mondjuk két hete jelöltem meg, és tegnap likeolta, akkor simán egyszerű múltat használnék. Ha viszont két napja jelöltem meg, és pár percre rá likeolta is, akkor helyénvalóbb a "had".

Szerintem ez az időbeni eltérés, hogy két hete vagy két napja jelöltem meg, nem mérvadó abból a szempontból, hogy kitegyem-e a "had"-et vagy se. :hmm: Az, hogy két hete jelöltem meg, ugyanúgy a like előtt történt, mint az, hogy két napja jelöltem meg. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, caseyjones írta:

Szóval azt mondod, @Donát, hogy az általam említett példa megintcsak olyan, hogy kitehetem a 'had'-et, de nem feltétlenül fontos, mivel nyilvánvaló, hogy a taggelés a like előtt történt?

Igen. Igazából, ahogy Pildi is írja fentebb, akkor érdemes a past perfecttel bajlódni, ha konkrét jelentőséget akarsz tulajdonítani annak, hogy valami előbb történt 2 múltbeli esemény közül és ez fontos.

 

Ez alól kivételként a feltételes múlt (volna) jut eszembe, amit két módon is ki lehet fejezni és mindkettőhöz past perfect kell:

1.  a konvencionális, amikor would have-vel kezdesz: I would have told you the story if you had asked me. (Elmondtam volna a történetet, ha megkérdezted volna)

2. a fordított verzió, if nélkül (kissé kevésbé formális tapasztalatom szerint): Had you asked me, I would have told you the story. Apróság, de ennél a fordított módszernél kell vessző is a két tagmondat közé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

On 4/8/2020 at 10:23 AM , Donát said:

Igen. Igazából, ahogy Pildi is írja fentebb, akkor érdemes a past perfecttel bajlódni, ha konkrét jelentőséget akarsz tulajdonítani annak, hogy valami előbb történt 2 múltbeli esemény közül és ez fontos.

Közben egy anyanyelvi angoltól is kaptam választ:

 

"You can use it, but it's not necessary. We usually don't use past perfect when the order of events is clear without it."

 

:yeah:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...
2020. 04. 11. - 13:28, caseyjones írta:

Közben egy anyanyelvi angoltól is kaptam választ:

 

"You can use it, but it's not necessary. We usually don't use past perfect when the order of events is clear without it."

 

:yeah:

Látom nem csak én szoktam anyanyelvi angolul beszélőkkel beszélni. Szerintem ez beszéd gyakorlásnak nagyon jó.:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.