Ugrás a kommentre

Speak English!


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Köszi skacok! Megpróbálok majd valami sorrendet akkor felállítani. Karrde, a tied kicsit zagyva volt de sebaj. :)

Lehet :) De azt tartom, hogy nem lehet kifejezetten igeidőkre rámenni, mert akkor a többi részét nem érted, annak pedig nem sok értelme van.

És különben meg rajtam kívül másnál nem szerepel minden téma, ami a linken megtalálható :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet :) De azt tartom, hogy nem lehet kifejezetten igeidőkre rámenni, mert akkor a többi részét nem érted, annak pedig nem sok értelme van.

És különben meg rajtam kívül másnál nem szerepel minden téma, ami a linken megtalálható :P

Nekem sorrend kell, nem ide-oda csapkodó gondolatok. Az előbbit szívesen veszem ha adsz. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem sorrend kell, nem ide-oda csapkodó gondolatok. Az előbbit szívesen veszem ha adsz. ;)

Majdnem minden sorrendben volt, az igeidőkre vonatkozóakat Frenkie és Donát leírta, a segédigéket ki kéne bővíteni, akkor lehet sorrendet belőlük felállítani, a többi sorrendben volt. Nem kell ennyire elvágólag sorrendet felállítani, meg egyébként nehéz is. Vannak benne olyan témák, amelyek nem öt sorosak, és még a tankönyvek is szétszedik őket, akár különböző szintekre/osztályokra is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Majdnem minden sorrendben volt, az igeidőkre vonatkozóakat Frenkie és Donát leírta, a segédigéket ki kéne bővíteni, akkor lehet sorrendet belőlük felállítani, a többi sorrendben volt. Nem kell ennyire elvágólag sorrendet felállítani, meg egyébként nehéz is. Vannak benne olyan témák, amelyek nem öt sorosak, és még a tankönyvek is szétszedik őket, akár különböző szintekre/osztályokra is.

Igazad van, de nem hiszem, hogy otthon valaki egyedül képes ezen így végigvégigmenni, akár még a legjobb tankönnyvvel is, ha még előtte sosem tanult angolul intézményesített formában (iskola, tanfolyam), hiába ragadt rá sok minden az évek során a zenéból és a filmekből.

Jobb elsőre úgy nekilátni, ahogy Donát javasolta, azon a szinten stabilan állni, aztán jöhet a többi, apránként. Ha az igék nem mennek, akkor a legegyszerűbb mondatok sem mennek, muszáj azzal kezdeni. A segédigék meg a többi ugyan szintén fontos, de ráér a következő stádiumban.

A legjobb persze egy nyelvtanfolyam lenne, de az biztos nem elérhető alternatíva.

 

Viszont Nálad látszik a biztos nyelvtani alap, nem kellene túl sok a középfokú nyelvvizsgához, legalábbis írásban. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem úgy rémlik, hogy Ody valamennyit tud angolul, ezért is nem részleteztem agyon :) Fontosak az igék/igeidők, viszont Donát hozzászólásával az a bajom, hogy csak a lényeges igeidőket írja, utána meg a többi egy nem lényeges, hagyjaddal le van rendezve. Szerintem más nem igazán nézte át rendesen a listát elsőre (vagyis Frenkie igen), ha mindent összeveszünk, akkor ez egy nagyon nagy anyag, és sok minden más tudnivalóra is kitér.

Kezdésnek a lényeges, Donát által írt igeidők jók, de utána feltétlenül azt ajánlanám, amit írtam: szórend, névelők, megszámlálható/megszámlálhatatlan és névmás téma. Ezek úgyis eltartanak egy darabig, bár nem tudom, milyen léptékről lenne szó, mert megcsinálható az összes felsorolt témakör fél év alatt is, de ahhoz aztán egész nap csak ezzel kellene foglalkozni (mert a nyelvtan ugye nem sokat ér szókincs nélkül).

És a legegyszerűbb mondatok sem mennek szórend, névelők és az alapvető segédigék nélkül sem :)

 

Valóban nem kellene sok a középfokúhoz, csak le kellene ülni gyakorolni és gazdasági szókincset gyűjteni, sokat olvasni. Mostanában nehezen mennek az ilyenek, mivel a melón kívül nem csak a tanulással szeretnék foglalkozni, kell más is :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

A Present Simple-t általában akkor használjuk, ha valamit napi rendszerességgel, gyakran végzel. Az ilyen határozószókhoz általában present simple tartozik: always, usually, often, every. A lényeg a rendszeresség!

 

Pl.: I always run to catch the bus in the morning. (Mindig futok reggelente, hogy elérjem a buszom) Vagy.

I go to school every Monday. (Minden hétfőn iskolába megyek).

She always pisses me off. (Ő mindig felb*ssza az agyam :D).

 

A Present Continous ezzel szemben akkor van, ha valamit a beszéd pillanatában teszel folyamatosan, vagy ha egy képről beszélsz esetleg ha egy bosszantó szokásról. Általában a határozószó, ami hozzátartozik az a now, at the moment.

 

I'm going to the bus stop right now. (Épp a buszmegállóhoz megyek.)

What are you doing? Are you really painting? (Mit csinálsz épp? Te tényleg festesz?)

I don't know (Present simple) what are you talking about. (Present Continous mert most beszélsz róla, folyamatosan) (Nem tudom, miről beszélsz.)

 

Ha egy képről beszélsz:

The man is trying to reach his boat. The waves are getting higher and higher. The water is infiltrating to the boat. The man is asking for help. He is desperate.

 

(A férfi megpróbálja elérni a ladikját. A hullámok egyre nagyobbak és nagyobbak. A víz beszivárog a csónakba. A fickó segítségért kiállt. Kétségbe van esve.) A végét azért írtam oda, hogy lásd: ha a "be" tehát a létigét kellene folyamatosba tenni, akkor egyszerűen csak a szokásos alakját kell írni (I am, You are, He/She is, stb). Szóval NEM He is being desperate, hanem He is desperate.

 

Bosszantó szokás:

She is smoking all the time. It's really annoying. (Állandóan dohányzik. Elég bosszantó). Látható, hogy itt is rendszeresség áll fenn, mégsem PS hanem PC, mert bosszantó szokás. :)

 

 

Arra is érdemes rájönni, hogy ha egy jelenbeli szerkezet van mindenféle határozószó nélkül, akkor az mindig PS. Tehát:

 

Iskolába megyek: I go to school (PS, mert nincs semmilyen határozó szó)

Általában iskolába megyek: I usually go to school. (PS, mert az általában az rendszerességet takar)

Épp iskolába megyek: I'm go to school right now. (PC, mert folyamatosságot takar, és azt, hogy a cselekvés a beszéd pillanatában is tart.)

A képen a gyerek iskolába megy: On the picture, the kid is going to school (PC mert képről beszélsz)

 

És egy plussz mondat az igazán haladóknak: :)

 

A gyerek mindig dohányzik, mikor iskolába megy. Ez elég bosszantó.

The kid IS always smoking, when he goes to school. It is so annoying.

 

Ez azért nehéz, mert gyakoriság ráadásul összetett mondat és még bosszantó is. Az eleje PC, mert a bosszantó szokás a dohányzás, ami így PC-vé teszi, hiába a gyakoriság. A második tagmondatnál a bosszantó cselekvés már nem áll fenn, a gyakoriság viszont igen, ezért PS. A második mondat pedig arra példa, ha a "to be" igét kell ilyen olyan jelenbe tenni, akkor nincs különbség, mindig I am, You are, stb.

 

Én így emlékszem, de ha valamit rosszul mondtam volna, nyugodtan ki lehet javítani. :)

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Még annyi, hogy PC-t akkor is használjuk, ha mostanában végzünk folyamatosan valamit, de a beszéd pillanatában pont nem.

Ilyen az, hogy: Egy jó könyvet olvasok / I'm reading a good book.

Azaz, most éppen fórumozok, de amúgy meg könyvet olvasok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Még annyi, hogy PC-t akkor is használjuk, ha mostanában végzünk folyamatosan valamit, de a beszéd pillanatában pont nem.

Ilyen az, hogy: Egy jó könyvet olvasok / I'm reading a good book.

Azaz, most éppen fórumozok, de amúgy meg könyvet olvasok.

Igaz. Szóval: ha nincs határozó szó az ige mellett, de a cselekvés folyamatosságra vall, akkor PC (Egy jó könyvet olvasok), ha nem utal semmire, akkor PS. :)

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi Donát! Majd lesz még kérdésem. :)

 

Épp iskolába megyek: I'm go to school right now. (PC, mert folyamatosságot takar, és azt, hogy a cselekvés a beszéd pillanatában is tart.)

Ez nem going?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

I don't know (Present simple) what are you talking about. (Present Continous mert most beszélsz róla, folyamatosan) (Nem tudom, miről beszélsz.)

Ehhez még annyit hozzátennék, hogy léteznek az úgynevezett tiltólistás igék. Nekünk a tanárnőnk így tanította, nem tudom, hogy hivatalosan hogyan nevezik őket. Azokról az igékről van szó, amelyek nem állnak PC-ben még akkor sem, ha egyébként a PC lenne a helyes használat:

- a létige: be

- have, ha birtokviszonyt jelöl, mindig PS

- érzelem, értelem, érzékelés igéi, pl. see (ha a látok kontextusban használod, mert más jelentéssel már lehet PC-ben), love (vagyis a Mc'Donalds I'm lovin' it mondata tulajdonképpen hibás), like, remember, know (a fenti példamondatban szerepel), want, stb. Persze itt is vannak kivételek, mert pl. a think mehet PC-ban, de nem mindegy, mit fejezel ki vele, erről sajnos most nem rémlik több. Ha látom az adott mondatot, különbséget tudok tenni, de elmagyarázni jól már nem tudom :oops:

 

Ez nem going?

De az, going.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Karrde: Statikus igéknek nevezik.

 

A think-et akkor használjuk, ha véleményünk van, a thinkinget pedig a gondolkodásra, fontolásra használjuk.

The mouse thinks that the moon is made of cheese. / Az egér azt hiszi, hogy sajtból van a hold.

He is thinking about all his troubles. / Az összes problémáján töri a fejét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

thinking: gondolkodni

think: gondolni

 

Ez a különbség. :)

 

Ody, majd megpróbálok valamikor pár feladatot kitalálni. :)

 

thinking: gondolkodni

think: gondolni

sink: süllyedni

 

http://www.youtube.com/watch?v=VSdxqIBfEAw

 

De biztos volt már. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

love (vagyis a Mc'Donalds I'm lovin' it mondata tulajdonképpen hibás)

 

 

Ezen szoktam röhögni és szánakozni egyben. Óriási nyelvtani hiba, ahogy írtad a love-ot tilos ing-be rakni azaz folyamatosba, az amcsik a saját nyelvük nyelvtani szabályaival nincsenek tisztában(tisztelet a kivételnek) és még ki is írják világszerte. Komolyan röhej, és még veszélyes is mert aki tanulja a nyelvet, a rosszat látja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezen szoktam röhögni és szánakozni egyben. Óriási nyelvtani hiba, ahogy írtad a love-ot tilos ing-be rakni azaz folyamatosba, az amcsik a saját nyelvük nyelvtani szabályaival nincsenek tisztában(tisztelet a kivételnek) és még ki is írják világszerte. Komolyan röhej, és még veszélyes is mert aki tanulja a nyelvet, a rosszat látja.

Ez a jelmondat nem direkt lett így megalkotva? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Meki szlogene nem hibás, ez szleng náluk. Justin Timberlakenek is van egy ilyen című dala és Britney Spears egyik dalában is benne van.

 

Utána néztem, néhol azt írják, hogy ha a love ige jelentése az, hogy élvezni valamit, másképp szólva jól érzi magát (a have a good time vagy a I'm enjoying this kifejezés szinonim szava) akkor lehet folyamatos igeidőbe tenni!

Szerkesztve: - Darth_Phobos
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kb olyan mintha mi ezt irnánk ki: A bojgó neve halál.

Én nem ezt a példát választanám mert ez csak leírva néz ki sz@rul, viszont a kérdéses szlogen még a fület is sérti. Azonban nem tartom elképzelhetetlennek, hogy direkt választottak ilyen -az angol ajkúak számára- irritáló figyelemfelkeltő jelmondatot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehetséges ,de akkor is nagy nyelvtani hiba. Kb olyan mintha mi ezt irnánk ki: A bojgó neve halál.

 

Nem, az helyesírási hiba. Az angolt a mindennapi nyelvben sokszor elég szabadon kezelik, nem kell ezen felpörögni. Olyan, mint a magyar tájszólások, az öreg nénit sem ordítod le, amiért jösztököt mond jöttök helyett, vagy mámát ma helyett. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem, az helyesírási hiba. Az angolt a mindennapi nyelvben sokszor elég szabadon kezelik, nem kell ezen felpörögni. Olyan, mint a magyar tájszólások, az öreg nénit sem ordítod le, amiért jösztököt mond jöttök helyett, vagy mámát ma helyett. :)

 

 

Annyira nem zavar, csak érdekes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.