Ugrás a kommentre

Az Erő ott van mindenhol


Szisz

Ajánlott hozzászólás

Ezért írom, hogy a Jedik kizárt, hogy csak a Sith-ek elpusztításához kötnék az Egyensúlyt, hiszen ha az EpI előtt nincs egyensúly, miért lepődnek meg, hogy a Sith-ek mégsem pusztultak ki? :) Ez így nem logikus.

Ha a Jedik csak a Sith-ek létéhez kötik az Egyensúlyt, és nincs Egyensúly az EpI előtt, akkor annak egyenes következménye lenne a Jedik számára, hogy a Sith-ek léteznek, ergo nem kéne ezen meglepődniük.

Igen, de szerintem nem is volt felvetés, hogy az Erő egyensúlyát csakis a sithek zavarhatnák meg.

 

Az ep1-ben szerintem a Tanács nem is gyanítja, hogy az egyensúly már felborult. Láthatóan a Kiválasztott felbukkanása ugyanolyan meglepetés számukra, mint a Sith-ek visszatérésére. Csak a végére hitték ezt el, amikor Qui-Gont megölte Darth Maul, és ennek tudatában (visszatért a Sith, ergo az egyensúly már biztos felborult) vették fel a Kiválasztottat a soraikba. Az egyik tény igazolta a másikat, de addig, amíg nem győződtek meg arról, hogy a tatooine-i támadó Sith Nagyúr volt, az egyensúly felborulásában is kételkedtek - sőt, amíg Qui-Gon nem jelentett nekik a támadóról, a Tanács tagjaiban szerintem a lehetőség sem merült fel.

A jedik szerintem nem azért nem hiszik el Anakin-ról, hogy ő lenne a Kiválasztott, mert egyensúlyban érzik az Erőt. Inkább azért kételkednek, mert a Prófécia megítélése is erősen vegyes lehet a Rendben és szerintem sokan eleve nem hisznek az egyensúly elérésében (vagy máshogy képzelik el), vagy ha igen, akkor pedig a Kiválasztott létezésében kétkednek. De az is egy opció, hogy magáról Anakin-ról nem gondolják, hogy pont ő lenne az. Felsőbb körökben mindegyikük ismeri a jóslatot, de nincs egységesen elfogadott értelmezése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de szerintem nem is volt felvetés, hogy az Erő egyensúlyát csakis a sithek zavarhatnák meg.

Dehogynem, Dzséjt ebből indult ki alább:

 

Viszont szerintem - szigorúan magánvélemény - a Jedik ezt kicsit túl szűken értelmezik, újfent önhittségük csapdájába esve. Jóllehet, a Sith-ek az ismert legerősebb Sötét Oldali teremtmények (kettő túlnőtt tízezer Jedit), másokkal is számolniuk kellene
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem sok értelme van a Próféciának, ha azt hiszik, hogy egyensúly van. Ha akkor jött a jóslat, amikor még nem volt, utána meg már úgy hitték, hogy van, akkor ott hozta el valaki és nem kell tovább várni a Kiválasztottra. Ha pedig akkor kapták a Próféciát, amikor már egyensúlyt feltételeztek, akkor megint csak nincs értelme messiásként várni a beteljesedését, hiszen már leve fennáll az áhított állapot. Arról nem is beszélve, hogy elég durva lenne, ha az egész Jedi Rend ennyire vakon lenne és azt hinnék, hogy egyensúlyban van az Erő, miközben mégse. Szóval ez sehogy nem áll össze.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sidious semmiféle egyensúlyra nem törekszik. Hol láttad, hogy ő erre törekedne? Még csak nem is szól egy szót sem az egyensúlyról, semmiféléről.

 

Ja, annyira inaktívak voltak, hogy Ahsoka speciel egy lázadó mozgalmat szervezett meg, Kanan pedig évek óta cseszegeti a Birodalmat. ;) És annyira nem érdekli mindez Palpatine-t, hogy komplett inkvizítor haderőt állított fel a megmaradt Jedik kiirtására, és Ahsokában egyből meglátta a lehetőséget a rejtőző Jedik felkutatására. Ja, és persze az első mondata a hatalom megszerzésének pillanatában, hogy ha egyetlen egy Jedi is megmarad, akkor véget nem érő polgárháború vár rájuk.

 

Nyilván, hiszen az ep1 előtt volt egyensúly. ;)

Viszont mi az, hogy az ep3-ra már nem volt tengernyi Jedi. Azért az ep2 és 3 között nem halt meg több ezer belőle, hogy a számuk hirtelen kiegyenlítődjön a Sith-ekével. Az ep3 elején még javában több ezer Jedi lovag volt. A végén már persze nem.

Nem beszél egyensúlyról. De minden jedit el akar pusztítani, ha ennek nincs is neve, -bár "áldott békének" nevezi egyszer- törekszik a Jedik egyensúlynak nevezett állapotára csak fordítva.

 

Elsősorban Yoda-ra és Obi-Wanra gondoltam. És a gondolat valóban nm helytálló, ha belevesszük a Rebles eseményeit. Sajnos néha nélküle gondolkodom nagy vonalakban.

 

Ahogy a többiek is, én is érdekesnek érzem az ep I előtti állapotot. Volt-e egyensúly és annak érezték-e? Nehéz kérdés..

Az ep 3 alatt az ep 3 végét értettem, ahova eljutottunk. És valós erőviszonyokban ez hasonlít az ST erőviszonyaihoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha a Sith Rend sosem halt ki, hogy lehetett az EpI előtt egyensúly? Annyira sok Jedi jutott 1 vagy 2 Sith-re? De ez még az EpI-ben is igaz, akkor ott meg már miért nincs? :)

Elméletem szerint igazán egyensúly sosem volt, csak egyensúly közeli helyzet: ez a Sith-ek kiirtása idején állhatott be. Viszont ez sem az a tökéletes egyensúly, amire a Jedik "vágynak", hanem afféle látszat, ami a Sith-ek térnyerésével el is billent a Sötét Oldal felé.

Szintén az én elképzelésemben a Sith a legnehezebb súly a serpenyőbe, ha mérlegként gondolunk az egyensúlyra, és aszteroida, ha a víztükör példa áll fenn. Ők a Sötét Oldal numero one-jai. Ahogy a Jedik a másik oldal legjei. Valahol, valamikor a Sith-ek nagyon megerősödtek, így úgyszólván megnőtt a súlyok/térfogatuk. Ez lehet Plageuis életmentő titka vagy csak az, hogy Sidious rengeteg aspektusát megismerte az Erőnek (pl.: tanult Talzintól), így az ep1-re ez az egyensúly közeli helyzet teljesen felborult, az Erő kibillent a Sötét Oldal felé. De persze nem csak a Sith-ek játszottak közre, hanem a Fiú, az Éjnővétek és maga a klón háború terjesztette gonoszság is. Az egyenletben ugyanúgy helye van Sidiousnak, mint Jabbának vagy Boba Fettnek, persze szerepük szerinti erővel számítanak. Sidious a csúcs, hasra ütés szerűen meg Hondo az alja.

Szóval, az ep1 előtt a tízezer Jedi vs. 2 Sith egy olyan helyzetet teremtett, ami egyensúly közeli. Ezt a Jedik a maguk szűk látókörű módjukon az ep1 idejében - pláne abban a tévhitben, hogy Siht-ek már nincsenek - értékelhették egyensúlyi helyzetnek, és ily módon magát a próféciát, amíg annak tényleges megjelenése nem lett, vehették félvállról. Aztán minden megváltozott az ep1-gyel. Visszatértek a Sith-ek, megjelent Anakin, innentől kvázi baromság tagadni a nyilvánvalót: az egyensúly nem áll fenn, a prófécia igaz.

Hogy egy létező egyensúly borult fel vagy eleddig sosem volt, az tulajdonképpen olyan kérdés, amire választ az eddigiekből nem lelhetünk. Se a filmek, se a sorozatok, se semmilen mű nem foglal ebben állás. A lehetőségeket ki-ki a habitusa szerint fogadhatja el: volt egyensúly, sosem volt egyensúly, volt egy egyensúly közeli helyzet, amit a Jedik tévesen egyensúlynak értékeltek. Én utóbbi felé hajlok.

Az viszont számomra biztos, hogy az egyenletben a Sith-ek kulcsszerepet töltenek be. Ők azok az erő, amivel a Jedik mindig is foglalkoztak, a Sötét Oldal legjei az ismert, nyitott univerzumban. Az éjnővérek például simán létezhettek a Jedik tudtával, egyik sem törte magát, hogy kiirtsák őket (eleve, szerintem a jók eleve nem törekednek kiirtásra). Simán megtűrték őket, így, ha annyira törekedtek volna az abszolút jóra, már rég elpusztították volna őket valamilyen módon. A Sith az, ami oly erősen jelen van ebben a történetben, ami feltételezésem szerint azért lehet, mert ők az abszolút gonoszok.

Ily módon a Sith kiirtása a mérföldkő, amit el kell érni az egyensúly beállásáért, a többi meg a sallang, aminek jelenlétével nem garantálható a tökéletes egyensúly, de kiirtásuk nélkül is létre jöhet egy ideális egyensúly.

De talán ezen a ponton fontos megjegyeznem, hogy maga az egyensúly szerintem egy olyan ideális helyzet, ami legjobb esetben ciklusonként felborult, legrosszabban elérhetetlen.

 

(Persze mindez abszolút megalapozatlan, csak elképzelés a filmek és sorozatok kiváltotta érzések alapján.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pont az a baj az Erő egyensúlyával, hogy csak a jedik (és a híveik) emlegetik (Mortis érdekes kérdéskör). Nem tudjuk, hogy honnan származik a Prófécia és mennyire tekinthető a lehetőségekhez képest objektívnek vagy megalapozottnak. Ha mondjuk a sithek is foglalkoznának ezzel, abból sok infó kiderülne. Sok fantáziavilágra jellemző, hogy a pozitív dolgok hordozzák a nyugalmat, a békét, ami egyfajta egyensúlyt jelent, míg a gonosz figurák azok, akik ebbe bele akarnak köpni, akik káoszt akarnak, mert ők abban hisznek. A SW-ban is más lenne a helyzet, ha mondjuk Snoke azzal állt volna elő, hogy ki kell irtani a jediket, különben beállhat egy egyensúly, ami neki kedvezőtlen. Vagy ha pl. Sidious-nak ezért lett volna a fő célja a jedik kiirtása.

Így viszont az is lehet, hogy a Prófécia csak valami jedi dolog, amiben ők hisznek. Az egyensúlyt ők valami békés és nagyon jó állapotnak feltételezik, ahol nincsenek sithek, nincsenek sötét egyének, az ők dolguk pedig csak ezen helyzet megőrzése, a galaxis ellenőrzése, meditálgatás stb.. Sőt, a PT utalásai alapján még azt is elképzelhetőnek tartom, hogy a jedik által szomjazott egyensúly egy végleges állapot, amit a Kiválasztottal el lehet érni és onnantól már nem tudja felütni fejét a gonosz. Elvégre egy átmeneti nyugodt periódust (legyen is az bármennyire hosszú) nem várnának annyira egy több ezer éves jövendölés alapján és valószínűleg egy Kiválasztott se kéne hozzá.

 

Amúgy is érdekes, hogy az egyensúlyt hogyan értelmezzük. Dzséjt analógiái, a mérleg és a víztükör két szemléletes és logikus megközelítés. Fontos azonban, hogy a természetben (mondhatni a fizikában) az ilyen állapot nagyon kényes, szinte nem is létezik, vagy épp csak pár pillanatig. Lehet a két serpenyőben ugyanakkora tömeg, fél pillanat múlva valamelyik oldalra száll egy légy, jön egy kis por vagy akármi és máris borul az egész. Hasonló a víztükörrel, egy lágy fuvallat, pár csepp eső és máris fodrozódik a vízfelszín.

Az is jogos kérdés, hogy az egyensúlyt közelítő állapot is megfelelő-e, az tényleg eléggé hasonlít az idillhez is, vagy az igazi áttörést pont a tökéletes balansz hozná. Azaz van 1-1 tonna a mérleg két oldalán, mekkora baj, ha valamelyikre rászáll még egy tollpihe. Annyit számít csupán, amennyit a mérlegen látnánk (azaz semmit), avagy már elég a törékeny egyensúly felborításához és hamar eszkalálódik a káoszba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezzel maximálisan egyetértek. És pont ezért, szerintem azért is elérhetetlen/ciklusonként felboruló ez az egyensúly, mert amíg vannak Világos Oldali Erőhasználók, addig a Sötét Oldal fenyegetése sincs kipusztítva. A jó magával vonzza a gonoszt, kiirthatatlan. Bármikor lehet egy Jediből Sith vagy bármi más. Sőt, egy mezei Erőhasználó tudatlanul is átsodródhat, vagy egy Sötét Oldali veszi pártfogásába, azért kerül oda. Ahogy a Világos Oldalnak, úgy a Sötét Oldalnak is számos lehetősége van követőt nyerni, sőt, mivel az egyszerűbb, simában járható, még könnyebb dolga is van.

Így szerintem a tökéletes egyensúly elérhetetlen, de elérhető egy ahhoz közeli helyzet, ha sok jó oldali Erőhasználó van, és azok nem passzívak. Ez utóbbi is fontos szerintem, az, hogy a jól ne legyenek tétlenek. De afféle tökéletes egyensúly soha, vagy csak a Galaxis szempontjából nagyon rövid ideig állhat fenn.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bármikor lehet egy Jediből Sith vagy bármi más.

Vajon ez tényleg igaz? Ha elpusztul az utolsó Sith és eltörlik a Sith rend nyomait a Jedik, akkor magától szerintem egy Jedi nem lehet Sith, max sötét oldali Erő használó.

 

Visszatérve az Éjnővéres példádra, lehet erre utal Obi-wan "Only a Sith deals in absolutes" kijelentése? Lehet hogy egyedül a Sith-ek azok, akikkel a Jedik nem hajlandóak tárgyalni, mert olyan szinten korruptak, ördögiek és megátalkodottak, hogy számukra már nincs visszaút? Míg az alacsonyabb rendűnek tartott sötét oldali használókkal még lehet alkut kötni?

 

Ezzel némiképp szembe megy Yoda, aki azt mondja Luke-nak, hogy a sötét oldalról nincs visszaút. Nem a Sith Rendből, hanem a sötétségből úgy általában (még ha azóta kiderült is, hogy tévedett, de mégis, Yoda szavai tükrözhetik a Jedik hozzáállását a kérdéshez).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vajon ez tényleg igaz? Ha elpusztul az utolsó Sith és eltörlik a Sith rend nyomait a Jedik, akkor magától szerintem egy Jedi nem lehet Sith, max sötét oldali Erő használó.

Először igen. Azonban a Sith Rend is hagyott maga után annyi "morzsát", hogy egy kitartó sötét oldali Erőhasználó ezek nyomán megtanulhat ezt-azt, magáévá teheti a sith eszméket és így sith lehet. Ha pedig eztán újjászervezi a Sith Rendet, akkor áll a buli.

 

Visszatérve az Éjnővéres példádra, lehet erre utal Obi-wan "Only a Sith deals in absolutes" kijelentése? Lehet hogy egyedül a Sith-ek azok, akikkel a Jedik nem hajlandóak tárgyalni, mert olyan szinten korruptak, ördögiek és megátalkodottak, hogy számukra már nincs visszaút? Míg az alacsonyabb rendűnek tartott sötét oldali használókkal még lehet alkut kötni?

Lehetséges. Bár én az éjnővéreket se nézem túl jó szemmel, mert azért csak kineveltek egy Maul-t és Savage-t a sitheknek, élőhalott sereget támasztottak fel és egyéb balhékat szítottak, szóval elég nehéz hova tenni őket, Talzin-t meg aztán pláne. Mondjuk a sithek "diplomáciai érzékét" jól példázza, ahogyan ehhez a kérdéskörhöz hozzáálltak, ill. ahogyan a Maul-Savage duó is el lett sikálva. Szóval eléggé végletekben gondolkodnak, az egyszer biztos. :D

 

Ezzel némiképp szembe megy Yoda, aki azt mondja Luke-nak, hogy a sötét oldalról nincs visszaút. Nem a Sith Rendből, hanem a sötétségből úgy általában (még ha azóta kiderült is, hogy tévedett, de mégis, Yoda szavai tükrözhetik a Jedik hozzáállását a kérdéshez).

Hát, jelenlegi tudásunk szerint Yoda tévedett. Hacsak a ST-ban nem fogják árnyalni Anakin megtérését, akkor ez így is marad. Amúgy Yoda lehet, hogy csak a sithekre gondolt, de ezt nem hangsúlyozta ki Luke-nak, hiszen úgyis a sithekkel készült megharcolni, az apja is az volt. A jedik általános hozzáállását alighanem tükrözik Yoda szavai, noha biztos volt pár kivétel, de a jedik többsége így gondolkodhatott a sötét oldalról, már csak biztonsági okokból is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vajon ez tényleg igaz? Ha elpusztul az utolsó Sith és eltörlik a Sith rend nyomait a Jedik, akkor magától szerintem egy Jedi nem lehet Sith, max sötét oldali Erő használó.

Ez volna a mondandómban a "bármi más" rész. Krell és Barriss ugye nem Sith-ek voltak, hanem jobb szó híján, Sötét Jedik. Mondjuk itt az igazi értékeléshez az is kell, hogy mik azok a tanok és ideák, amik a Jediket Jedikké a Sith-eket pedig Sith-é teszik. de maradjunk a legvalószínűbbnél: ha minden Sith tant és ideát kiirtanak gyökerestül, akkor a Sith tényleg eltűnik a Galaxis színéről, viszont egy Jedi attól még átállhat a Sötét Oldalra és élhet más név alatt, például lehet a Ren Lovagja. :)

 

Visszatérve az Éjnővéres példádra, lehet erre utal Obi-wan "Only a Sith deals in absolutes" kijelentése? Lehet hogy egyedül a Sith-ek azok, akikkel a Jedik nem hajlandóak tárgyalni, mert olyan szinten korruptak, ördögiek és megátalkodottak, hogy számukra már nincs visszaút? Míg az alacsonyabb rendűnek tartott sötét oldali használókkal még lehet alkut kötni?

Ez viszont nagyon is lehetséges. Példának okáért, az Éjnővérek úgy tűnt, hogy hajlanak a kompromisszumra.

 

Ezzel némiképp szembe megy Yoda, aki azt mondja Luke-nak, hogy a sötét oldalról nincs visszaút. Nem a Sith Rendből, hanem a sötétségből úgy általában (még ha azóta kiderült is, hogy tévedett, de mégis, Yoda szavai tükrözhetik a Jedik hozzáállását a kérdéshez).

Szerintem ez elképzelhető, és ez is egy olyan aspektusa az Erőnek, amit a Jedik még nem ismernek megfelelően átfogóan, mondhatni, dogmatikusan álltak a Sötét Oldalhoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdemes felidézni mit mondott az Atya az Erő egyensúlyáról. :)

 

Nem sok értelme van a Próféciának, ha azt hiszik, hogy egyensúly van.

A prófécia ősrégi lehet, szóval nem ahhoz kötött az értelme, hogy akkor éppen a Jedik mit hittek. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Először igen. Azonban a Sith Rend is hagyott maga után annyi "morzsát", hogy egy kitartó sötét oldali Erőhasználó ezek nyomán megtanulhat ezt-azt, magáévá teheti a sith eszméket és így sith lehet. Ha pedig eztán újjászervezi a Sith Rendet, akkor áll a buli.

Milyen morzsát? Eleddig nem tudunk olyan központosított intézményről, mint ami a Jediknek van a templomaikban. Ott van Korriban, de nem úgy tűnik, hogy az egy gyakran látogatott hely lenne a Sith-ek által. Jelenleg nagyon úgy tűnik, hogy a Sith-ek praktikáikat, tanaikat és eszméiket pusztán szájhagyomány útján adták át.

 

Bár én az éjnővéreket se nézem túl jó szemmel, mert azért csak kineveltek egy Maul-t és Savage-t a sitheknek

Nana! Mault és Savage-t a Sith-ek nevelték ki. Mault ugyan Talzin szülte, de ettől még csak Erőérzékeny lett, nem Sith Nagyúr. Darth Sidious kicsi gyerekkorában rabolta el és ő nevelte azzá, ami lett. Savage meg hiába volt Erőérzékeny és turbózták fel látványra az Éjnővérek, az Erővel kapcsolatban Darth Tyranus és Darth Maul okította ki. Amíg Tyranus nem kezdte el tanítani, Savage turbózása ellenére sem mutatott Erőalkalmazásokat.

Talzin praktikáit meg Sidious is megtanulta - már csak ezért is nagyobb hatalmú lény Sidious, hiszen az általános Sith tudáson túl az Éjnővérek sötét tanait is ismeri.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is dogmatikusan állnak a jedik ehhez (is).

A lefrissebb példa a tcw-ban van, ahol a jedik a halál utáni létet is vitatják.

Valószinüleg Anakin volt az első, aki visszatért a sötét oldalról. Yoda nem látott erre példát, azért oktatta így Luke-ot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdemes felidézni mit mondott az Atya az Erő egyensúlyáról. :)

Az Atya is eléggé félrekezelte ezt az egyensúly dolgot. Persze abban, hogy az ő kis vackukban egyensúlyt teremtett Anakin (kiirtotta mindhármukat), és majd a saját univerzumában is elhozza azt, igaza lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak a fiút szúrta hátba. Egyébként az Atya azt mondta ha jól emlékszem, hogy a túl sok fény se jó, és a fény nem lehet sötétség nélkül.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Milyen morzsát? Eleddig nem tudunk olyan központosított intézményről, mint ami a Jediknek van a templomaikban. Ott van Korriban, de nem úgy tűnik, hogy az egy gyakran látogatott hely lenne a Sith-ek által. Jelenleg nagyon úgy tűnik, hogy a Sith-ek praktikáikat, tanaikat és eszméiket pusztán szájhagyomány útján adták át.

Úgy érted Moraband? :P Nem kell gyakran látogatni, elég ha a Sith Rend alapjai ott elérhető módon le vannak fektetve valahol. Tudtommal pedig léteznek sith holokronok is, pont a Rebels trailer-ében is egy ilyen valamit látunk, nem? Remélem ez nem számít (spoiler-nek). Amúgy meg elég logikusnak tűnik, hogy a sitheknek is voltak kultikus helyeik, tárgyaik, infóhordozóik, noha ezeket még nem kanonizálták a Legends-ből. A stabil fennmaradásukhoz az is hozzátartozik, hogy ha olyasmi baj üt be, mint Vader esetében, akkor is fel lehessen venni még a fonalat. A jedik anno elvileg kiirtották a sitheket, valahogyan mégis újjáéledt a Rend.

 

Nana! Mault és Savage-t a Sith-ek nevelték ki. Mault ugyan Talzin szülte, de ettől még csak Erőérzékeny lett, nem Sith Nagyúr. Darth Sidious kicsi gyerekkorában rabolta el és ő nevelte azzá, ami lett. Savage meg hiába volt Erőérzékeny és turbózták fel látványra az Éjnővérek, az Erővel kapcsolatban Darth Tyranus és Darth Maul okította ki.

Ez így igaz, de azért csak jobb lett volna, ha nem kapnak ilyen alapanyagokat az éjnővérektől. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csak a fiút szúrta hátba. Egyébként az Atya azt mondta ha jól emlékszem, hogy a túl sok fény se jó, és a fény nem lehet sötétség nélkül.

De Anakin ténykedése juttatta el a trót a végzetéhez. ;) Persze fizikailag ő csak egyet ölt meg, a Fiút, de közvetett mód mindhárom haláláért felelős. Ezt az Atya is kijelentette, amikor azt mondta, hogy Anakin egyensúlyt teremtett a Mortison.

Jaja, mondott valami ilyesmit. Most lusta vagyok a pontos mondat előkeresésére, de a lényege ez volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy érted Moraband? :P Nem kell gyakran látogatni, elég ha a Sith Rend alapjai ott elérhető módon le vannak fektetve valahol. Tudtommal pedig léteznek sith holokronok is, pont a Rebels trailer-ében is egy ilyen valamit látunk, nem? Remélem ez nem számít (spoiler-nek). Amúgy meg elég logikusnak tűnik, hogy a sitheknek is voltak kultikus helyeik, tárgyaik, infóhordozóik, noha ezeket még nem kanonizálták a Legends-ből. A stabil fennmaradásukhoz az is hozzátartozik, hogy ha olyasmi baj üt be, mint Vader esetében, akkor is fel lehessen venni még a fonalat. A jedik anno elvileg kiirtották a sitheket, valahogyan mégis újjáéledt a Rend.

A Rebels trailerében láttunk egy holokront, de még senki nem állította, hogy az egy Sith holokron. Azért ne szaladjunk ennyire előre. Meg ha az is, nem mindegy, a Sith melyik ágáé. A tanok némileg mások lehettek, amikor még több ezer volt, meg amikor már csak kettő.

Mégis minek? Két Sith van, ha mindkettő meghalt, logikus, hogy már senki sem fog a nyomdokaikba lépni. Titokban működtek, így nyilván senki sem tudta, hol és milyen titkot rejtegettek (ez eleve szükségszerű, hiszen csak akkor garantálhatják a kettős törvényt, ha rajtuk kívül soha senki sem férhet hozzá a tudásukhoz). A fennmaradásuk lételeme a pusztulásuk kulcsa is. Teljes titokban létezik kettő, így ha mindkettő elpusztul, senki sem léphet már a nyomdokaikba.

Darth Bane nem a semmiből jött, az eredeti Sith-eknek az egyik tagja volt, aki túlélte az utolsó nagy mészárlást. Sosem irtották ki az utolsó szálig a Sith-eket, pont ez a lényeg, hogy az utolsó régi Sith Darth Bane képében megmaradt. Nem újjáéledt, átformálódott. Darth Bane éppen úgy a régi Sith-ek utolsó tagja volt, mint Luke a régi Jedi Rendnek. És éppen úgy az új Sith-ek első tagja, mint Luke az új Jedi Rendé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Anakin ténykedése juttatta el a trót a végzetéhez. ;) Persze fizikailag ő csak egyet ölt meg, a Fiút, de közvetett mód mindhárom haláláért felelős. Ezt az Atya is kijelentette, amikor azt mondta, hogy Anakin egyensúlyt teremtett a Mortison.

Ezt a mondatát úgy értelmeztem, hogy a Fiú megölésével teremtette meg az egyensúlyt. :hmm: Utána mondja még az öreg, hogy ezt megteszi majd a galaxisért is. Ez így szerintem analógia mely a Fiú és Palpatine között von párhuzamot. Mármint a tettlegesség szintjén. :)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy tudtam, hogy az már hivatalos infó a trailer-ből, mindegy. :) Igazából olyan szempontból lényegtelen, hogy a sithekről mikori infót találnak, hogy az alapeszmék már akkor is meglehettek, amikor még sok sith volt. Amúgy Bane is megjelent valahogy a TCW-ban. A jediknek is sok infójuk lehetett a sithekről. Teszem azt Kylo Ren vagy Snoke felkutat egy csomó elérhető infót az ősi sithekről, már az szerintem elég lehet ahhoz, hogy ha az azokban felvázolt elveket elsajátítják és használni kezdik, akkor az általuk létrehozott szervezetet kikiálthassák a Sith Rend utódának. Ahogyan a Luke által szervezett Jedi Rendnek se biztos, hogy sok köze volt az eredetihez, eleve Luke-ot is hiába tanítgatta Yoda és Obi, messze nem olyan képzést kapott, mint anno a jedik, ettől még az is egy Jedi Rend.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt a mondatát úgy értelmeztem, hogy a Fiú megölésével teremtette meg az egyensúlyt. :hmm: Utána mondja még az öreg, hogy ezt megteszi majd a galaxisért is. Ez így szerintem analógia mely a Fiú és Palpatine között von párhuzamot. Mármint a tettlegesség szintjén. :)

Hm... Igen, ez is egy lehetőség. Én eleddig nem így értelmeztem, de valóban, ez a párhuzam is teljesen lehetséges. Sőt, ha hozzátesszük, hogy a Fiú Mortison kiirtotta a Világos Oldal képviselőit, ahogy a való világban Sidious tette, még valószínűbbé válik.

 

Csak semmi Rebels spoilerezés! :nana:

Uh, bocsi. :oops:

 

Úgy tudtam, hogy az már hivatalos infó a trailer-ből, mindegy. :) Igazából olyan szempontból lényegtelen, hogy a sithekről mikori infót találnak, hogy az alapeszmék már akkor is meglehettek, amikor még sok sith volt. Amúgy Bane is megjelent valahogy a TCW-ban. A jediknek is sok infójuk lehetett a sithekről. Teszem azt Kylo Ren vagy Snoke felkutat egy csomó elérhető infót az ősi sithekről, már az szerintem elég lehet ahhoz, hogy ha az azokban felvázolt elveket elsajátítják és használni kezdik, akkor az általuk létrehozott szervezetet kikiálthassák a Sith Rend utódának. Ahogyan a Luke által szervezett Jedi Rendnek se biztos, hogy sok köze volt az eredetihez, eleve Luke-ot is hiába tanítgatta Yoda és Obi, messze nem olyan képzést kapott, mint anno a jedik, ettől még az is egy Jedi Rend.

Luke-nak azért volt ott egy Jedi Templom a Coruscanton, Ben jegyzetei, és legalább három Jedi lovag a múltból. És ezek csak az általunk ismert nyomok. Az egy dolog, hogy ő milyen képzést kapott a szükség óráiban, az meg egy másik, hogy aztán mire építette fel. Vagyis akarta felépíteni, mert mint tudjuk, sosem lett működőképes az új Jedi Rend.

Ellenben Sith nyomot még egyet, annyit sem láttunk.

 

Úgy érted Moraband? :P

Moraband = Korriban. ;) Nekem továbbra is az marad, azzal a névvel ismertem meg, az is tetszik jobban, és Lucas elmehet a sunyiba, hogy átkeresztelte azzal az indokkal, hogy csak. Mert normális indoka erre nem volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bane csak illúzió volt amit az Erő nővérei kreáltak. :)

A lényeg, hogy infókhoz jutott a sithek kapcsán. ;)

 

Ellenben Sith nyomot még egyet, annyit sem láttunk.

Szerintem nem sokat várat már ez magára. ;) Mindenesetre a jedik sok nyomot hagytak maguk után, ill. sokat tudtak a sithekről. Szerintem ha csak az általuk rögzített infókra rálel valaki, már abból egész jól képes lehet rekonstruálni a Sith Rendet. Aztán ki tudja, hogy más szervezetek milyen adatokat örökítettek meg a sithekről. Pl. az éjnővérek is üzletelgettek velük. Vagy ott van Ventress és Maul, akik be voltak avatva bizonyos sith dolgokba és egy darabig biztosan életben maradtak azután is, hogy az akkori épp "hivatalos" Sith Rendnek már nem voltak tagjai.

 

Moraband = Korriban. ;) Nekem továbbra is az marad, azzal a névvel ismertem meg, az is tetszik jobban, és Lucas elmehet a sunyiba, hogy átkeresztelte azzal az indokkal, hogy csak. Mert normális indoka erre nem volt.

Tudom, csak trollkodtam kicsit. :P Én se értem amúgy, hogy mi értelme volt átnevezni, főleg ha amúgy a jellege és a funkciója is maradt kb. ugyanaz. Felesleges provokációnak és foskavarásnak tűnik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A lényeg, hogy infókhoz jutott a sithek kapcsán. ;)

Amiket már amúgy is tudott, ez aztán nagy előrelépés. :P

 

Szerintem nem sokat várat már ez magára. ;) Mindenesetre a jedik sok nyomot hagytak maguk után, ill. sokat tudtak a sithekről. Szerintem ha csak az általuk rögzített infókra rálel valaki, már abból egész jól képes lehet rekonstruálni a Sith Rendet. Aztán ki tudja, hogy más szervezetek milyen adatokat örökítettek meg a sithekről. Pl. az éjnővérek is üzletelgettek velük. Vagy ott van Ventress és Maul, akik be voltak avatva bizonyos sith dolgokba és egy darabig biztosan életben maradtak azután is, hogy az akkori épp "hivatalos" Sith Rendnek már nem voltak tagjai.

Lehet, hogy nem sokat várat, lehet, hogy az örökkévalóságig várhatunk rá. Lehet, hogy amit tudunk vagy tudni fogunk, az nem is valóság, vagy a valóságban nem az, amit most hiszünk. Ezt most még nem tudjuk. :) Most az biztos, hogy semmi jel nincs arra, hogy a Sith-ek bármit is hátrahagytak magukból. Oké, persze, Morabandra el lehet zarándokolni és a falfirkákról rekonstruálni a Sith rendet, de egyrészt, azok már elég elavultak lehetnek, másrészt, szerintem ez édes kevés.

Az éjnővérek kihaltak (pont a Sith-ek által), Ventress halott, ahogy mindenki más, aki a Sith-ekkel biznyiszelt. Maul még talán valahol szabadon flangál, de előbb-utóbb ő is kinyiffan valószínűleg, hiszen senki sem halhatatlan, ha csak nem Erőszellem. De mint tudjuk, a Sith-ekél ez nem opció. És eleve, az egy dolog, hogy valaki a Sith-ekkel üzletel, de az még nem jelenti azt, hogy a titkait is kifürkészheti. Nute Gunray-nek az ep3-ig elég sok dolga volt a Sith-ekkel, mégis, az ep1-ben eléggé meglepte, hogy kettő is akad belőlük. És sohasem ismerték a valódi kilétét. Nekem eddig az jött le az SW művekből, hogy az igazi titkokat csak egymás közt osztják meg, aki nem Sith, az meg annyit tud, amennyit a Sith szerint tudnia kell.

Ha annyira könnyű lenne rálelni a Sith-ek nyomára, szerintem eleve nem marad ezer évig rejtve a rend a Jedik előtt - akik nyilván egy ideig kutattak a lehetséges túlélők után. Minden, ami összeszedhető róluk, az minimum ezeréves infó. Pöppet elavult. Még a Jedik sem tudhattak sokat róluk, nem, hogy a mezei emberek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amiket már amúgy is tudott, ez aztán nagy előrelépés. :P

És ha nem tudta volna, akkor nem súgták volna meg neki? Vagy ha egy olyan kerül épp oda az Erő nővéreivel játszadozni, aki nem tud ezekről? :)

 

Az éjnővérek kihaltak (pont a Sith-ek által), Ventress halott, ahogy mindenki más, aki a Sith-ekkel biznyiszelt. Maul még talán valahol szabadon flangál, de előbb-utóbb ő is kinyiffan valószínűleg, hiszen senki sem halhatatlan, ha csak nem Erőszellem.

Attól, hogy kihaltak még rögzíthettek információkat. Ventress vagy Maul is kapcsolatba kerülhetett olyanokkal, akiknek elmondott ezt-azt. Ha meg már Erőszellem, akkor pont van köztük egy volt sith is. :)

 

Nekem eddig az jött le az SW művekből, hogy az igazi titkokat csak egymás közt osztják meg, aki nem Sith, az meg annyit tud, amennyit a Sith szerint tudnia kell.

De nem is arról beszélek, hogy valaki Sidious-ék kihalása után tökéletesen lemásolja az egykori Sith Rendet, annak minden szabályával együtt. Hanem arról, hogy itt-ott fellel annyi infót az egykori (mindegy pontosan mikori) sithekről, ami alapján már fel tud építeni egy olyan közösséget, ami tekinthető a sithek utódszervezetének. Éppenséggel mi se tudunk kb. semmi nagy titkot a sithekről, mert tőlük konkrétan nem is hallottunk tán olyat, amit másnak ne mondtak volna el. Kevés bizalmas sith-sith csevejt hallottunk, de azok se a Rendjükkel kapcsolatos nagy titkokról szóltak. Ennek ellenére azért elég jól ismerjük a sitheket és ha tudnánk használni az Erőt, akkor alapíthatnánk is egy Sith Rendet. :P

 

Ha annyira könnyű lenne rálelni a Sith-ek nyomára, szerintem eleve nem marad ezer évig rejtve a rend a Jedik előtt - akik nyilván egy ideig kutattak a lehetséges túlélők után.

Nem a konkrétan még élő és bujkáló sithek egykori nyomairól beszélek. A Jedi Rendről is szinte mindent tudott a Birodalom (mert ott aztán bőven maradtak fent mindenféle adatok), ettől függetlenül nem sikerült nekik megtalálni Yoda-t, Obi-t, de a Luke-Leia duóról se tudtak. Ez a téma nem túl releváns ilyen téren. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És ha nem tudta volna, akkor nem súgták volna meg neki? Vagy ha egy olyan kerül épp oda az Erő nővéreivel játszadozni, aki nem tud ezekről? :)

Mivel az Erőnővérek jól láthatóan személyre szabottan vázolták Yodának a víziókat, így ja, egyértelmű, hogy ha más kerül oda, akkor más jelenséget lát. Eleve, az sem biztos, hogy mást (pl. Qui-Gont) elküldtek Korribanra, mert más tesztje mást követelhet meg. És Yoda vízióiban sehol sem jelent meg olyasmi, ami az ő tudásán kívül esik. A látomásokban olyan Jedik szerepeltek, akiket ismert, olyan sztorikat hallott vissza, amik megestek vele.

 

Attól, hogy kihaltak még rögzíthettek információkat. Ventress vagy Maul is kapcsolatba kerülhetett olyanokkal, akiknek elmondott ezt-azt. Ha meg már Erőszellem, akkor pont van köztük egy volt sith is. :)

Persze, a Sith-ek már csak ilyenek, leülnek egy kocsmába, és egy pofa sör mellett az összes alkesznek elmesélik a legfőbb titkaikat. Anakin meg nyilván Erőszellemként nagy buzgalommal elkezdett Sith-eket nevelni. Nem izzadsz kicsit, amikor ezeket a sületlenségeket veted be érvnek?

 

De nem is arról beszélek, hogy valaki Sidious-ék kihalása után tökéletesen lemásolja az egykori Sith Rendet, annak minden szabályával együtt. Hanem arról, hogy itt-ott fellel annyi infót az egykori (mindegy pontosan mikori) sithekről, ami alapján már fel tud építeni egy olyan közösséget, ami tekinthető a sithek utódszervezetének. Éppenséggel mi se tudunk kb. semmi nagy titkot a sithekről, mert tőlük konkrétan nem is hallottunk tán olyat, amit másnak ne mondtak volna el. Kevés bizalmas sith-sith csevejt hallottunk, de azok se a Rendjükkel kapcsolatos nagy titkokról szóltak. Ennek ellenére azért elég jól ismerjük a sitheket és ha tudnánk használni az Erőt, akkor alapíthatnánk is egy Sith Rendet. :P

Ja, persze, mi aztán tényleg ugyanolyan személynek számítunk, mint az in-universe lények... :facepalm: Én ezen a ponton adtam fel... De legyen, ugyan önerőből senki sem válhat se Jedivé, se Sith-té, de néhány elbeszélésből simán kialakítható a Sith Rend, mert nyilván, ezeréves történelmi jegyzékekben benne van az eszme, a tanok, minden, ami egy Sith-et Sith-té tesz és persze ezeket bárhol bármikor, akár a kocsmában egy Sith véleményét is kikérve felfedezhetőek. De a legjobb, ha az utcáról betérsz a Jedi Templom archívumába és kikéred Jocasta Nutól a "Hogyan váljak Sith Nagyúrrá tíz lépésben" című holokönyvet. :pfff:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, a Sith-ek már csak ilyenek, leülnek egy kocsmába, és egy pofa sör mellett az összes alkesznek elmesélik a legfőbb titkaikat. Anakin meg nyilván Erőszellemként nagy buzgalommal elkezdett Sith-eket nevelni. Nem izzadsz kicsit, amikor ezeket a sületlenségeket veted be érvnek?

Megint igyekszel direkt félreértelmezni dolgokat. :nana:

Nem azt mondom, hogy Maul beül egy kocsmába dumálni vagy a holoneten indít egy csatornát, ahol sith titkokat publikál. De ugyan miért ne lenne elképzelhető, hogy Maul vagy Ventress kiadja valakinek a sithekről ismert információkat, főképp annak tükrében, ahogy elbántak velük? Ugyanis úgy alakult, hogy a múlt ellenére nem épp puszipajtások voltak már, amikor önálló útra tértek. Szóval nem, nem arról van szó, hogy mindenkinek a sithekről meséltek, de abszolút nem zárható ki, hogy nem beszéltek erről bizonyos egyénekkel. Ahogyan az se, hogy ne rögzítették volna az ismert infókat maguknak (vagy másnak), mert pl. a bosszút tervezték.

Anakin-nál meg megint nem azt mondtam, hogy sitheket képezne (nem is értem, hogy ez egyáltalán honnan jött...), hanem hogy ugyan miért ne mesélhetett volna mondjuk Luke-nak a sithek titkairól? Elvégre a jedik legnagyobb ellenségei voltak a sithek, a Jedi Rend egyik, ha nem a legfontosabb célja az volt, hogy a sitheket megismerje és legyőzze, de nyilván a jó útra tért Anakin van olyan lojális egykori sötét mesteréhez, hogy még véletlenül se segíti az új jediket ilyen hasznos infókkal. De nem, nyilván csak az az egyetlen elképzelhető lehetőség, hogy mindenki, aki valaha is sith volt, mindvégig kussban maradt, senkivel nem beszélt sith dolgokról, sehol nem tároltak el infókat, az is totál mindegy, hogy később mi lett a sorsuk, mert lehetetlen, hogy sith dolgokat hagyjanak maguk után.

 

Ja, persze, mi aztán tényleg ugyanolyan személynek számítunk, mint az in-universe lények... :facepalm: Én ezen a ponton adtam fel... De legyen, ugyan önerőből senki sem válhat se Jedivé, se Sith-té, de néhány elbeszélésből simán kialakítható a Sith Rend, mert nyilván, ezeréves történelmi jegyzékekben benne van az eszme, a tanok, minden, ami egy Sith-et Sith-té tesz és persze ezeket bárhol bármikor, akár a kocsmában egy Sith véleményét is kikérve felfedezhetőek. De a legjobb, ha az utcáról betérsz a Jedi Templom archívumába és kikéred Jocasta Nutól a "Hogyan váljak Sith Nagyúrrá tíz lépésben" című holokönyvet. :pfff:

Megint félrebeszélés van, mert ennek a bekezdésnek sincs sok köze ahhoz, amit írtam. Lassan amúgy eljutunk oda, hogy a sithek a saját rendjük szabályait se ismerték, mert annyira titkos volt az egész. Magunkat meg csak azért kevertem bele, mert mi se tudunk többet a sithekről, mint amennyit ne lehetne összeszedni (mondjuk Kylo-nak) in-universe, hiszen mi se első kézből kaptuk az infókat. Ha a SW univerzumában élnénk és alapos kutatás után hozzájutnánk ezekhez az ismeretekhez, akkor elég jó esélyekkel indulnánk.

Meg ugye soha nem láttunk még olyat, hogy azonos névvel egy nem pont ugyanolyan szervezet működjön tovább vagy alakuljon újra. Pl. Bane is egészen kis aprócska dolgokon változtatott, amikor átszervezte a Sith Rendet. Nyilván Luke is nemcsak hozzájutott minden, de minden korábbi jedi infóhoz, de abszolút tökéletesen le is másolta az egykori Jedi Rendet. Vagy gondolom, ha netán kiderülne, hogy az ő rendje eléggé másképp épült fel és működött, mint a PT Jedi Rendje, az senkit nem fog érdekelni, mert hát beszélt Yoda-ékkal meg volt egy csomó jegyzete a jedikről, szóval akkor már mindegy, hogy a közösségének meg saját magának mennyi köze van a régi jedikhez.

Annyira tudom, hogy ha a ST-ba mégis új sithnek titulálná magát majd valaki, vagy előkerülnének sith holokronok, adathordozók, információk, bármi, akkor ki lesz az első, aki legalább ilyen vehemenciával és agresszióval fog érvelni amellett, hogy hát nyilván a sithek is hagytak maguk mögött morzsákat, ez tök nyilvánvaló, hülye aki nem így gondolja. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem sokat várat már ez magára. ;) Mindenesetre a jedik sok nyomot hagytak maguk után, ill. sokat tudtak a sithekről. Szerintem ha csak az általuk rögzített infókra rálel valaki, már abból egész jól képes lehet rekonstruálni a Sith Rendet. Aztán ki tudja, hogy más szervezetek milyen adatokat örökítettek meg a sithekről. Pl. az éjnővérek is üzletelgettek velük. Vagy ott van Ventress és Maul, akik be voltak avatva bizonyos sith dolgokba és egy darabig biztosan életben maradtak azután is, hogy az akkori épp "hivatalos" Sith Rendnek már nem voltak tagjai.

 

 

Tudom, csak trollkodtam kicsit. :P Én se értem amúgy, hogy mi értelme volt átnevezni, főleg ha amúgy a jellege és a funkciója is maradt kb. ugyanaz. Felesleges provokációnak és foskavarásnak tűnik.

Ezeket nem is én írtam. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.