Ugrás a kommentre

Az Erő ott van mindenhol


Szisz

Ajánlott hozzászólás

Nem lehetetlen, hogy létezik, sőt nyilván lennie kell valaminek a valóságban is. Hajók nem tűnnek csak úgy el, tehát valamilyen hatás következtében következhetett csak be. De ez a hajó helyét határozza meg, ettől még simán lehetett "álom" a sztori, amit láttunk. Eleve, hová lett a helyszín utána, vélhetően a hajó is ugyanott "tűnt el". Ami már furcsább, hogy ha jól rémlik, akkor az idő se stimmel, mert messze nem annyi időre tűntek el, mint amennyi alatt megtörténhettek volna a látott események. Meg hogyan kerülnek hirtelen a hajójukra, mintha mi se történt volna?

Az Erő útjai kifürkészhetetlenek. :) Az biztos, hogy megtörténtek az események és léteztek ezek a lények. Az más kérdés, hogy fizikailag mennyire voltak valósak, és mennyi közük van a valóstérhez. Az Atya elmondásai alapján a Mortis egy másik dimenzió, hiszen többszőr is úgy utalt a valóstérre, hogy a "ti világotok". Valószínűleg hasonló lehet Mortis és lakói, mint a midi-chlorianok bolygója és az Erő Papnői. Azok sem álmok, de nem is fizikai teremtmények, létező entitások, létező helyszínekkel, és megtörtént eseményekkel.

 

Az érzékelők nagyon egyszerű kérdés, az csak technológia, kismillió módszerrel "láthatatlanná" válhat egy hajó. De láttunk már korábban álcázómezőket is, amik teljesen elrejtettek objektumokat vagy másnak mutatták azokat.

Ha csak az érzékelőkről tűntek volna el, az oké, de egy komplett Venatort nem láttak Anakinék. Kétlem, hogy sebtében fel- majd leszereltek egy álcázógenerátort a Venatorra. :) Amúgy, a pontosság kedvéért, egy álcázómezőt láttunk eddig, viszont még azt is lehetett érzékelni a kipufogónak hála. Ráadásul, abban az egy esetben a hajóra volt rátéve az álcázó, nem kivetítve valahová. Persze lehet fejlettebb a technológia, csak éppen a Mortis lakói nem tűntek annak. Persze, maga a monolit is lehetett valami ilyen technológiával felvértezve (de ha már az ilyen csodás technológiák szintjére lépünk, akkor a transzporter sem kizárt). De ki építette a börtönt? Mármint, az Atya, de miféle fajba tartozott ő és azok milyen technológiai szinten léteztek?

 

Egy biztos, rejtélyes kis világ az, de én biztos vagyok benne, hogy nem csak álmodták az egészet. Valós lények voltak, valós világgal, még ha a valóstéren kívül is léteztek. Obi-Wanékat az Atya átengedte ebbe a dimenzióba, talán ő maga az Erővel, talán utasította a Mortison fellelhető technológiákat, amik fejlettebbek, mint amit eddig láttunk a Galaxisban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont azt tudjuk, hogy az Erővel lehetséges a tudatmódosítás, és így nem is kell az érzékelőket megzavarni, elég ha csak elhitetik a romboló személyzetével, hogy "nem ezek azok a droidok, amiket keresnek" "eltűntek a radarról egy pillanatra"

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A whillek sámánja nyomán talán ide tartozik, hogy Pablo azt mondta az újra beinduló Star Wars Show új részében, a Whillek Őrzői kapcsán, hogy a whillek egy olyan téma, amit nem hagynak még ennyiben, és a jövőben még hallani fogunk felőlük. Ők talán a SW legnagyobb misztikuma, úgyhogy ez nagyon bíztató. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
  • 2 héttel később...
  • 5 hónappal később...

Csak az a gáz, hogy nem arról beszélsz amiről én, egy szóval sem írtam, hogy aki nem Erőérzékeny az nem lehet, jó sőt kiemelkedően jó egyikben vagy másikban, de aki rendelkezik az Erővel jelentős előnnyel indul.

 

szerk. Luke se lehet annyira szar lövész, ha leszedi a buckapatkányokat a T-16-osával, Cassie Cryar fajából fakadóan jobb az akrobatikában.

Nem, én arról beszélek, hogy akivel ott az Erő, még nem lesz villámtanuló semmilyen téren (ha így lenne, Obi-Wan nem lenne 25 éves korában még mindig padawan, míg mások 20. életévük előtt Jedi lovaggá válnak). Nem fog jobban az agya, nem tud többet megtanulni, nem fog gyorsabban tanulni, stb. Nem lesz semmiben jobb, amiben alapból nem jó. Ilyen képességeket nem ad. Pl.: Luke négy film alatt két katonát tudott lelőni és mindössze egyetlen TIE vadászt szedett miszlikre X-szárnyúval - Poe 10-et lő le egyetlen snittben -, és Ahsoka faja is igen akrobatikus. ;)

Egyik sem rossz, de simán felveszik velük a versenyt vagy túl is szárnyalják őket nem Erőhasználók, mert a saját képességeiken túl nem tudnak sokkal jobbak lenni. Nem tudnak tovább lépni, tovább tanulni. És ebbe az is beletartozik, hogy ha lassú felfogású, akkor - túlzással élve - az Erő miatt nem fog tíz perc alatt megtanulni egy nyelvet, nem is lesz könnyebb a nyelvtanulás számára. Legfeljebb a gondolatolvasással szerezhet előnyt, de mint tudjuk, az sem korlátlan. Nem lehet csak úgy bárki elméjében kényünk kedvünk szerint olvasni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig a legtöbb dolog épp azt mutatja, hogy az Erő könnyebbé teszi. Repülés, lövészet, akrobatika stb.

A kiemelkedő jedi pilóták a jövőbe látó képességüknek köszönhetik a hírnevüket, ahogy Qui-Gon utal is rá miközben Anakin fogatversenyes képességeiről beszélnek.

 

A lövészet szintén a jövőbelátásnak köszönhető, hisz ha hagyják, hogy az Erő vezesse a kezüket, akkor szinte biztos a találat. Ezt Luke esetében láthattuk, amikor lehajtott sisakrostéllyal védte ki a gyakorló gömb lövéseit.

 

Az átlagon felüli akrobatikus képességek a telekinézisnek köszönhetőek, hisz ha egy jedi már tud mozgatni egy követ, akkor onnan már csak egy lépés, hogy magát is kisegítse a mozgásban.

 

Ennek ellenére én nem tudok olyan erpképességről, ami egyes dolgok értelmezését segítené. Esetleg ha egy idegen lényről van szó (pl. egy wookie-ról), akkor könnyebben megérthetik azáltal, hogy megérzik az érzelmeiket, de egy droid esetében még ez sem nagyon játszik.

 

Ezek alapján a bináris megtanulásában egy jedi ugyanakkora eséllyel indul, mint egy tök átlagos lény

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Plusz, gondolom ha valaki Erőhasználó az nagyban elősegíti a megértését.

 

 

Nem azt írtam, hogy kell hanem, hogy könnyeben megérti aki Erőhasználó...

 

Tanulásról sem írtam sehol, nem arra gondoltam, hogy valaki gyorsabban tanul meg dolgokat (mármint ismeret szinten, mert triplaszaltót ugrani tuti előbb megtanul mint más), mert Erőhasználó, de feltételezem, hogy jobbak az intuíciói és több is van neki, mint egy mezei lénynek, mivel az a nyomorult Erő csak sugalmaz neki valamit, szóval nem azt mondom, hogy előbb képes megtanulni beszélni egy idegen nyelvet, mint aki nem Erőhasználó, de előbb és többször ráhibázik mit is vaker a másik, mint aki nem Erőhasználó.

 

Nabo:

 

  • Yoda: Engem kicsinek látsz nem igaz? Hát tudd meg, a látszat csal... ...mert velem van az Erő, és az Erő hatalmas. Az életből árad, ezért nagy. Körülvesz valamennyiünket. Összeköt és megvilágosít minket. Nem az izmaidban, magadban, magad körül kell érezned az Erőt. Mindenütt. Közted és köztem. A fákban, a kőben. Mindenütt. Igen.

Hát ha kőben ott van akkor a többi élettelen anyagban is és akkor már miért ne sugalmazhatna ugyanúgy, mint az élőlényeknél.

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda egyáltalán nem ezt mondja, ez a magyar ferdítés. Valójában csak annyit mond, hogy az Erő ott van közte és Luke, a fák, a kövek között, de még a föld és a hajó között is. Senki nem mond olyat, hogy a kőben is ott az Erő. Hülyeség is lenne, hiszen szinte minden létező médiumban van legalább egy, de valójában több mű, ami kimondja: az életből árad az Erő. Az ep1-ből pedig nagyon jól tudjuk, hogy a Jedik a midi-chlorianoknak hála tudják, mit akar az Erő, a midik pedig az élő sejtekben élnek. Legjobb tudomásom szerint a kőben és a többi élettelen tárgyban nincsenek sejtek. És így elég nehéz is lehet megérezni mondjuk egy droid gondolatát vagy érzelmeit, ami segíthetne abban, mit is csipog az a guruló kuka. Ebből a kettőből még eltudom képzelni, hogy könnyebben megért egy Jedi valakit, mint ahogy gesztikulálásból, hanghordozásból is levehetünk néhány dolgot, de ezen túl szerintem semmi olyan képességet nem ad az Erő, ami segítené könnyebben megérteni az Erőhasználónak egy droidot, ha nem ismeri a nyelvet. Mert csűrheted és csavarhatod, de ahhoz, hogy megérts valamit, előbb ismerned kell.

Egy R2-esnek nincs mimikája, nincsenek gesztusai, nincs érzelme, nincsenek gondolatai - nincs semmi, ami segíthet egy egyszerű halandónak vagy egy Jedinek. Egyedül a sípolás hangereje meg intenzitása adhat arra támpontot, hogy a droid most kiabál vagy nevet, de ehhez meg nem kell az Erő, mert te, én és mindenki más képes levenni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy R2-esnek nincs mimikája, nincsenek gesztusai, nincs érzelme, nincsenek gondolatai - nincs semmi, ami segíthet egy egyszerű halandónak vagy egy Jedinek. Egyedül a sípolás hangereje meg intenzitása adhat arra támpontot, hogy a droid most kiabál vagy nevet, de ehhez meg nem kell az Erő, mert te, én és mindenki más képes levenni.

Hát valami csak kiváltja a szomorú bippet akár R2-ban akár BB-8-ben. Az SW-ben a droidoknak is vannak érzelmei, legalábbis azt viselkedésükön keresztül a kívülállók számára kifejezésre juttatják. 3-CPO aggódik a mesteréért, R2 aggódik a mesteréért, BB-8 szomorú, mikor úgy hiszi, hogy Poe meghalt... ezek a magatartásformák szerintem többek, mint egyszerű programozás, a törlések hiányában a droidok saját személyiségeket fejlesztenek ki, amely által valahogy - lövésem sincs hogy, hogy - saját érzelmeket is átélnek. Ezekre a belső érzelmi állapotokra esetleg ráérezhet egy Erő használó, és segíthet neki a hablatyolás megértésében, de nem hiszem, hogy ezen túl az Erő sokat számítana a nyelv megértésében. Pl. Luke is a kijelzőről olvassa le, hogy mit mond neki R2, pedig vele van az Erő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A processzor és a vezérlőprogramok váltják ki az érzelmeket. ;) De pontosítok, mert ez így valóban pongyola megfogalmazás volt: nincsenek organikus érzelmeik. Szimulált érzelmeik vannak és ez hatalmas különbség. Mert emiatt nincs "kisugárzásuk", egy droid mellé leülsz, és nem fogod érezni, mit érez. Egy ember, ha rosszkedvű, szavak nélkül, hangok nélkül is érezteti azt, hogy rosszkedvű. Ha R2 nem csipog, semmilyen formában nem sugározza ki a hangulatát. De ha C-3PO nem szólal meg, róla sem tudni, hogy éppen most fél vagy vidám vagy mi van vele. Nevezhetjük ezt az aura meglátásának vagy akárminek. Az Erővel valami ilyesmit lehet felfogni, nem 1-esek és 0-ák által lefestett szimulációkat.

A droidoknak vannak érzelmeik, valóban, de szimulált érzelmeik, amit digitális úton állít elő egy processzor és megannyi vezérlőprogram, nem egy organikus agy kémiai folyamatok során. Mechanikus lények, nem organikus lények. Az Erő pedig az organikusra fogékony. Nem véletlen, hogy egy droidon nem lehet elmetrükköt végrehajtani, miközben van elméjük, és ahogy azt a B1-esektől tudjuk, egyik-másik meglehetősen gyengeelméjű. Mondhatjuk, hogy az Erő eléggé diszkriminál. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes, hogy az intuíciót mely lényeges eleme a hszm-nek teljesen ignoráltad és arra mentél rá amit megtudsz cáfolni és így a te nézőpontodat támogatja. De valószínűleg egy Erőérzékeny megérzései is ugyanolyan jók és gyakoriak, mint egy nem Erőérzékenynek....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem foglalkoztam vele, mert benne van abban, amikor arról fecsegtem, hogy a hangerőből vagy a csipogás intenzitásából az egyszerű halandó is ráérezhet, mit akar mondani az a szegény kuka. Ez az intuíciónak tökéletesen megfelel, hiszen nem tudatosan tudja, nem a nyelvet érti, csak érzi, hogy mit takarhat a droid csipogása (érzi, nem tudja, azaz az intuíciója támad). Nem szándékoztam vele többet foglalkozni, mert csak ugyanazt az egy kört fogjuk utána újra és újra lefutni, s gondoltam, ennyi elég.

De fussunk akkor már még egy kört. Az intuíció nem olyasmi, ami exkluzív az Erőhasználóké, pláne nem a Star Warsban, ahol minden élőlény Erőérzékeny valamilyen szinten (ezt ugye Kanan mondta ki), így az intuíció mindegyiknél az Erőtől származik. Han megérzései ugyanúgy az Erő sugallata, mint Yodáé, csak Han szerencsének hívja, Yoda az Erő akaratának. A Jediknek vagy a Sith-eknek, azaz az Erőhasználóknak lehet valamivel jobb, mert ők hallgatnak az Erőre, nem ignorálják, de ahogy azt Nabo is írta, a legtöbb esetben annak köszönhetik bámulatosnak tűnő megérzéseiket, hogy belelátnak a jövőbe. A többi meg organikusok által leadott érzelmekre reakció (pl.: ep1, a neimoidiaiak félelmének érzékelése; ep2, a geonosisiak rosszindulata). Még sohasem láttunk olyat, hogy egy Erőérzékeny jobban ráérzett volna egy droidra, mint egy mezei halandó, ellenben olyat már láttunk, hogy egy aktív Erőhasználó padawannak halvány lila dunsztja sincs, hogy mit vakerál a droid. Ugye Ezra, akinek úgy fél évébe telt megtanulnia Chopper szavait, és addig semmi jelét nem mutatta, hogy ő jobban ráérez arra, mit akar a droid, mint Zeb. Sőt még amikor tanulta a nyelvet, akkor is elég komoly nehézségei voltak. Ez különösen szembetűnő, amikor Chop úton útfélen kicseszett vele. Felteszem, ha az Erő előnyt adott volna Ezrának intuíció terén, a droid csínytevései egyszer sem sikerültek volna. Arról nem is beszélve, hogy ezen az alapon Ezrának, aki akkor már igencsak jártas az Erőben és a binaryt is értette, meg kellett volna éreznie, hogy Choppert átprogramozták. Ennek ellenére ugyanúgy nem veszi komolyan a droid furcsa viselkedését, mint Hera, Zeb és Wedge, akik ugye nem Erőhasználók. A slusszpoén: egy droid volt az, aminek feltűnt, hogy Chopper megváltozott, akinek aztán végképp semmi köze az Erőhöz. Na, remélem most már te is elégedett vagy, és eleget foglalkoztam az intuíció szóval is, mert az biztos, hogy ennyiszer még nem írtam le. ;):D

És remélem így már érthető, miért inkább a hibás idézet volt az, amire rámentem, pláne annak tekintetében, hogy úgy éreztem: a legfontosabb érved.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Veled is jó volt beszélgetni... :roll:

De amúgy elég látványosan előnyt biztosít sok mindenben, de ettől még nem lesz a felhasználó mindenben előnyben. Ha így lenne, nem Erőhasználók nem tudnák megölni őket. Biztos van olyan Jedi is, aki a binary ismerete nélkül is megérti az asztromecheket (bár eleve kétlem, hogy lenne egy olyan Jedi, aki nem értené a binary-t), de ez inkább egyedi képesség, nem általános jelenség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...
  • 4 évvel később...
6 perccel korábban, Dzséjt írta:

És szerencsére sosem tudhatta meg, miféle szörnyeteg vált belőle később.

Erről a remek kis eszmefuttatásodról eszembe jutott egy gondolat. A halhatlan Jedik - kezdve Qui Gonnal - ugye képesek voltak megőrizni a tudatukat mielőtt beolvadtak a kozmikus Erőbe. Ebből következik hogy a földi halandók tudata halálukkal beolvad a kozmikus Erőbe.
 

Ettől függetlenül, azt is tudjuk, hogy amikor valami szörnyűség történik (Jedi Rend kiirtása, Alderaan elpusztítása stb.) akkor borzalmas zavar támad az Erőben. Arra gondoltam, hogy mi van akkor ha az ilyen rémtettek esetében ezek a beolvadt tudatok szenvednek a kozmikus Erőben és ezt érzik meg az Erő használók. 

 

Ha ez igaz, akkor minden Vader féle rémtettet, amely zavar keltett az Erőben valamelyest megérezte Shmi is. :( 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is így van valahogy, annyi különbséggel, hogy én úgy vélem, valamennyire a tudat megmarad a Kozmikus Erőben is. Szóval nem válik egy nagy masszává, ahol mindenki elveszti az egyéniségét, és átmegy valami kollektív tudattá, hanem inkább afféle szimbiotikus létezés. Mindenki egyén, de mindenki kapcsolatban van mindenkivel, így alkotnak egy nagy egészt, a Kozmikus Erőt. Azért gondolom így, mert főleg az új művekben több jele is van annak, hogy azok is képesek individumként szólni a Kozmikus Erőből, akik amúgy nem tanulták meg az Erőszellemesdit. Persze, ők kevésbé önállóak, nem tudnak úgy bárhol és bármikor manifesztálódni, mint a szellemek, és nincs ráhatásuk a fizikai létsíkra, mint a szellemeknek, akik képesek ágakat félrerúgni, fénykardokat elkapni, X-szárnyúakat lebegtetni vagy éppen villámokat gerjeszteni. De bizonyos módon el lehet érni őket. Világokon vagy helyeken, ahol az Erő nagy koncentrációban van jelen (Dagobah, a lothali Jedi templom), bizonyos módszerrel (Rey kinyúlása a Kozmikus Erőbe, hogy megszólítsa a régi Jediket), olyan, az Erővel igen szoros kapcsolatban álló lényeken át, mint a lothfarkasok.

Rey elérte a rég halott, de a szellemesdit nem elsajátító Jediket, akik individumként szólaltak meg. A szenvedő Ben Solo megidézte az apját (tudom, vitatható, hogy az tényleg Han volt-e, nem csak a képzelet játéka, vagy egy csupán fejben lejátszódó jelenet, de én úgy vélem, hogy az tényleg Han szelleme volt). Kanan a halála után képes volt utat mutatni Ezrának és vígasztalni Herát a lothali templom közelében, illetve a lothfarkasokon keresztül, bár mindketten csak érzékelték a jelenlétét.

Jedi: Survivor spoiler a végéről

Spoiler

Cere Kananhez hasonló módon képes volt segíteni Calnek a Tanalorron.

Szóval ilyen formán Shmi valószínűleg tényleg megtudta, mivé vált a fia, az más kérdés, hogy abban a közös térben miképpen éli már ezt meg. Elvégre a Kozmikus Erőben nincs múlt, jelen és jövő, időtlen tér. Plusz osztozik mások tudásán is, akik eggyé váltak az Erővel. Nyilván egy ilyen közegben a testetlenné vált tudat/lélek már teljesen máshogy létezik és reagál, mint fizikai entitásként.

 

Ugyanakkor a "zavar az Erőben" nem biztos, hogy leszűkíthető az Erő valamelyik szintjére. Az inkább egységesen jelentkezhet. Hiszen sokszor még élő élőlények zavarják fel a vizet, például éppen a jelenben tömegesen elhalálozó lények (Alderaan felrobbanása). Ugyanakkor az lehet, hogy bizonyos zavarokat más-más szint közvetít. Obi-Wan az ep1 elején azt mondja, hogy a rossz érzései forrása valamikor máskor és máshol van. Ezt valószínűleg a Kozmikus Erő közvetítette, hiszen az Élő Erőre figyelő Qui-Gon semmit sem érzett. Az alderaaniak halálát viszont valószínűleg az Élő Erő közvetítette. Viszont mindkettő egységesen az Erőben jelentkezett, minden szinten, csak a Jedik érzékelik más-más szinten. Szerintem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Szerintem is így van valahogy, annyi különbséggel, hogy én úgy vélem, valamennyire a tudat megmarad a Kozmikus Erőben is. Szóval nem válik egy nagy masszává, ahol mindenki elveszti az egyéniségét, és átmegy valami kollektív tudattá, hanem inkább afféle szimbiotikus létezés. Mindenki egyén, de mindenki kapcsolatban van mindenkivel, így alkotnak egy nagy egészt, a Kozmikus Erőt. Azért gondolom így, mert főleg az új művekben több jele is van annak, hogy azok is képesek individumként szólni a Kozmikus Erőből, akik amúgy nem tanulták meg az Erőszellemesdit. Persze, ők kevésbé önállóak, nem tudnak úgy bárhol és bármikor manifesztálódni, mint a szellemek, és nincs ráhatásuk a fizikai létsíkra, mint a szellemeknek, akik képesek ágakat félrerúgni, fénykardokat elkapni, X-szárnyúakat lebegtetni vagy éppen villámokat gerjeszteni. De bizonyos módon el lehet érni őket. Világokon vagy helyeken, ahol az Erő nagy koncentrációban van jelen (Dagobah, a lothali Jedi templom), bizonyos módszerrel (Rey kinyúlása a Kozmikus Erőbe, hogy megszólítsa a régi Jediket), olyan, az Erővel igen szoros kapcsolatban álló lényeken át, mint a lothfarkasok.

Rey elérte a rég halott, de a szellemesdit nem elsajátító Jediket, akik individumként szólaltak meg. A szenvedő Ben Solo megidézte az apját (tudom, vitatható, hogy az tényleg Han volt-e, nem csak a képzelet játéka, vagy egy csupán fejben lejátszódó jelenet, de én úgy vélem, hogy az tényleg Han szelleme volt). Kanan a halála után képes volt utat mutatni Ezrának és vígasztalni Herát a lothali templom közelében, illetve a lothfarkasokon keresztül, bár mindketten csak érzékelték a jelenlétét.

Jedi: Survivor spoiler a végéről

  Spoileres tartalom megtekintése

Szóval ilyen formán Shmi valószínűleg tényleg megtudta, mivé vált a fia, az más kérdés, hogy abban a közös térben miképpen éli már ezt meg. Elvégre a Kozmikus Erőben nincs múlt, jelen és jövő, időtlen tér. Plusz osztozik mások tudásán is, akik eggyé váltak az Erővel. Nyilván egy ilyen közegben a testetlenné vált tudat/lélek már teljesen máshogy létezik és reagál, mint fizikai entitásként.

 

Ugyanakkor a "zavar az Erőben" nem biztos, hogy leszűkíthető az Erő valamelyik szintjére. Az inkább egységesen jelentkezhet. Hiszen sokszor még élő élőlények zavarják fel a vizet, például éppen a jelenben tömegesen elhalálozó lények (Alderaan felrobbanása). Ugyanakkor az lehet, hogy bizonyos zavarokat más-más szint közvetít. Obi-Wan az ep1 elején azt mondja, hogy a rossz érzései forrása valamikor máskor és máshol van. Ezt valószínűleg a Kozmikus Erő közvetítette, hiszen az Élő Erőre figyelő Qui-Gon semmit sem érzett. Az alderaaniak halálát viszont valószínűleg az Élő Erő közvetítette. Viszont mindkettő egységesen az Erőben jelentkezett, minden szinten, csak a Jedik érzékelik más-más szinten. Szerintem.

Nagyon tetszik ez az okfejtés.

 

Annyi lenne csupán a kérdésem, hogy valamelyik kánon műben nem hangzik el, hogy Qui-Gon (vagy valamelyik másik szellem jedi) képes volt megőrizni a tudatát a kozmikus Erőben? Mintha rémlene ilyesmi. Ezért is gondoltam, hogy a többiek beleolvadtak a nagy egészbe. Pedig az EpIX alapján (meg a többi példád alapján), teljesen logikus, hogy ők is megmaradtak, csak kevésbé önállóak, mint a szellemek.

 

Szerintem ez azért fontos, mert így az SW többet mond a halál utáni életről, mint azt eddig gondoltam. Eddig asszociáltam ennek kapcsán a halhatatlanság Jedik és Sith-ek által kutatott módjaira, hogy ki milyen formában akar "örökké élni", de ha hozzávesszük azt is, hogy a halottak lelke/tudata megmarad a kozmikus Erőben, amit aztán az Erő használók felhasználnak a jelen befolyásolására, lényegében teljesen más spirituális szinezete lesz számomra az Erőnek. A karakterek szerettei így valóban örökké velük maradnak, még ha egy teljesen más fajta lét síkon is, és csak közvetve hatva a jelenre, de mégis, vitathatlan, hogy nem tűnnek el a galaxisból, csak "átalakulnak" egy másik létformába. 

Ami szerintem nagyon szép tanulság. És mivel a másvilág (a kozmikus Erő) konkrét, a valóságban is megnyilvánuló hatalommal vértez fel Erő használókat a galaxisban, így ez az SW galaxisában nem kéne hogy hitkérdés legyen. Hiszen ott a bizonyíték a Jedik vagy a Sith-ek által, hogy a kozmikus Erő tényleg létezik ergo a beleolvadt tudatok is, ergo az élet a halál után. Ezzel együtt is, azért valamennyire az SW galaxisában is megmaradt ez a kérdés a meggyőződés szintjén, hiszen sokan vannak, akik nem hisznek az Erőben így nem hisznek valószínűleg a másvilágban sem, vagy máshogy képzelik azt el.

És mennyivel nagyobb súlya van ezt végiggondolva egy ilyen mondatnak is pl.:
Overly Devoted Archivist 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Donát írta:

Annyi lenne csupán a kérdésem, hogy valamelyik kánon műben nem hangzik el, hogy Qui-Gon (vagy valamelyik másik szellem jedi) képes volt megőrizni a tudatát a kozmikus Erőben?

Nincs ilyen. A Voicesben beszél hasonlóról Qui-Gon, de ott is csak annyit mond Yodának, hogy képes lesz megőrizni az életerejét, aminek hála manifesztálódhat a tudata és képes lesz beszélni az élőkkel. Az Erő általánosságban, és konkrétan az Élő vagy a Kozmikus Erő ebben a beszélgetésben nem jön elő, azokat korábban ecseteli.

 

5 órával ezelőtt, Donát írta:

És mivel a másvilág (a kozmikus Erő) konkrét, a valóságban is megnyilvánuló hatalommal vértez fel Erő használókat a galaxisban, így ez az SW galaxisában nem kéne hogy hitkérdés legyen. Hiszen ott a bizonyíték a Jedik vagy a Sith-ek által, hogy a kozmikus Erő tényleg létezik ergo a beleolvadt tudatok is, ergo az élet a halál után. Ezzel együtt is, azért valamennyire az SW galaxisában is megmaradt ez a kérdés a meggyőződés szintjén, hiszen sokan vannak, akik nem hisznek az Erőben így nem hisznek valószínűleg a másvilágban sem, vagy máshogy képzelik azt el.

Hát, ha abból indulok ki, hogy sokan még a holdraszállásban és a Föld formájában sem hisznek... :lol:

De viccet félretéve, szerintem még a Jedik sem ismerik teljes bizonyossággal ezt, hiszen - legalábbis tudomásunk szerint - Qui-Gon volt az első Jedi, aki visszatért az Erő honából és képes volt erről beszélni. Persze lehet, hogy a tudás valaha a birtokukban volt, csak az inforációhalmozás bűvöletében, mint sok más tudás, ez is elveszett a sokaságban. A lényeg, hogy Qui-Gonig, úgy tűnik, a Jedik sem igazán tudták, mi vár a holtak tudatára. Ismerték az alapokat, voltak elképzeléseik, de bizonyosságuk nincs.

A nem Erőhasználóknak meg még ennyi sincs, és itt érdemes figyelembe venni, hogy sokuknak a Köztársaság végnapjain már vagy nem teljesen világos, mi az a Jedi lovag (a Sith-ekről meg még ennyit sem tudnak), vagy egyenesen legendának tartják őket, pláne a Peremvidéken. Így maga az Erő is lehet számukra egy mítosz vagy mese, főleg, hogy eddigre a Jedik már meglehetősen zárkózottak voltak, ismereteiket nem igazán osztották meg a Renden kívüli élőlényekkel. Később pedig ez még rosszabbá vált, hála a Birodalom ténykedésének, ami célzottan pusztította a Jedi tanításokat, tudományokat és felfedezéseket, illetve aktívan hamisította a történelmet.

Mindehhez még hozzájárulhat, hogy ha még valaki ismeretében is van a Kozmikus Erőnek, nem feltétlen fogja elfogadni, hogy az is élet, ami ott vár rájuk. Erre jó példa Anakin és a Sith-ek, akik csak a fizikai létet ismerik el életnek, ellentétben Chirruttal, aki láthatóan jobban hisz abban, hogy az Erőben is tovább él. Hogy Chirrutnál ez hit vagy tudás, az jó kérdés, bár mivel a Jedik a végnapjaikban már nagyon elfordultak az Erő megismerésétől, így lehet, Chirrut tudása eme misztikus energiamezőről pontosabb, mint mondjuk Yodáé. Amit talán az is alátámaszt, hogy Chirrut a Whillek Őrzője volt, míg Qui-Gon a Whill sámánoktól tanulta el a szellemlét elérésének kulcsát.

Szóval én nem csodálom, hogy a legtöbb élőlény számára a halál utáni élet megmaradt hit kérdésének. Egyrészt, az aktív Erőhasználók közül sem mindenkinek van bizonyossága (a Whilleknek úgy tűnik, volt, a Jediknek Qui-Gonig nem volt), másrészt, túl kevés Erőhasználó létezik az egész Galaxisra kivetítve ahhoz, hogy maga az Erő mindenki számára biztos tény, ne csak mítosz legyen.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
  • 4 hónappal később...

A Sötét Oldalt. A mágiájuk a Sötét Oldalból merít, ezért hívják árnymágiának is. Talzin a TCW 6x09 The Disappeared, Part II-ben egyértelműen kimondja: "I am not a natural Force wielder like the Jedi or Sith. I use dark magick to achieve power." Más források is megerősítik ezt. Bár a Sötét tanítványból kiderült, hogy a mágiának van Világos Oldali aspektusa is, az Éjnővérek azzal nem élnek. Főleg, mert a Dathomir a Sötét Oldal egyik nexus pontja, mint Moraband, Exegol vagy Malachor.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Ahsoka kapcsán olvastam egy teóriát valahol, miszerint, ha Baylant az "Anya" hívja a Perideán, akkor az innen származó éjnővérek az Anya erejét használják. Ugyebár azt tudjuk, hogy az Fiú a sötét oldal, a Leány a világos oldal, az Atya pedig az egyensúly megtestesítője. Akkor viszont felmerülhet a kérdés, hogy vajon az Anya melyik pólusnak a képviselője? Talán egy harmadiknak, amit nem ismerünk. Ezért merült fel, hogy talán az éjnővér mágia lehet a harmadik pólus, de akkor ezek szerint ez nem így van.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez még így is lehetséges.

Mi van, ha az Anya a "súly" a mérlegen, ami mindig ama oldal felé billen, amelyik gyermeket az Anya éppen preferálja. Ha pedig Anyu és Apu egyetért, akkor egyensúlyban van. Szóval éljen a családi harmónia. Tehát, az Atya semleges, a Fiú a Sötét Oldal, a Leány a Világos Oldal, az Anya pedig képes Anakinhoz hasonlóan oldalt váltani. Tudjuk, hogy bár nem ezek a lények határozzák meg az Erő Egyensúlyát (mert az nem mérleg, hanem víz alapon működik), de az, hogy eme családban éppen ki dominál, nagyban befolyásolhatja azt. Talán ők voltak ez első Kiválasztottak (ezért is az a nevük, hogy Egyek - One -> Chosen One), akiket az Erő azért teremtett, hogy megóvják az egyensúlyt (mondjuk azért, mert az Erőhasználó Zeffo birodalom túlságosan felkavarta az állóvizet - tudjuk, hogy azt a galaktikus kormányt is megrontotta végül az Erő Sötét Oldala - mivel a mítoszok szerint nagyhatalmú lények voltak, nem lenne fura, ha az Erő nagyhatalmú Kiválasztottakat állítanana ki ellenük). És, ha a Galaxisban elharapózott a természetellenesség, a gonosz, akkor az Atya utasítására a Leány avatkozott be, ha túl sok lett a jóból, akkor a Fiú. Az Anya meg mindig ahhoz csatlakozott, ahol erősítésre volt szükség, vagy ha mondjuk a Fiú túl erős lett, akkor beállt a Leány mellé és vica versa. Afféle támogató. Az Atya a "szigorú szülő", az Anya a "jófej szülő". De mivel ezek is érző lények, ráadásul nagyban befolyásolja őket a saját oldaluk, így a családon belül is jöhettek konfliktusok, ami nem kedvezett az Erő Egyensúlyának.

És ekkor megérkezik a Galaxisba a Perideáról a Dathomiri Boszorkánykirályság serege a purrgileken lovagolva, akik az Erő egy, a Galaxisban kevésbé ismert aspektusát, a mágiát használják (de talán még nem csak az árnymágiát, hanem a világos oldali aspektusát is). A Köztársaság ekkor még nagyon kicsi vagy nem is létezik, a Jedi Rend is jóval kisebb, természetközelibb, nem a Galaxis egyedüli békefenntartói - talán még el sem hagyták az Ahch-Tót. Szóval, a jövevények elkezdték kiterjeszteni a Dathomiri Boszorkánykirályságát a Galaxisra. Meghódították és fő világukká tették Dathomirt, templomot emeltek Arcanán, felállították a térképészeti obszervatóriumukat a Seatoson, s közben feldúlták a Galaxist. Az Atya és a Leány nem akart ebbe a konfliktusba belefolyni, ám az Anya igen, ezzel felszítva a tüzet a természeténél fogva konfliktuskereső Fiúban. A családi harmónia borul, a mérleg a Sötét Oldal irányába billen el, szóval így már az Atya és a Leány sem maradhat tétlen. Anya és fia az Éjnővéreket pártolja (talán ennek hatására alakul át vagy ki az Éjnővérek matriarchális társadalma), apa és lánya pedig az éledező Jedi Rendben látja meg a lehetőséget, és jelölik ki őket, mint az Erő Egyensúlyának őrzőit. Véres háború tör ki, ám az esélyek a Jedik oldalára billennek, mert isteni pártfogóik megmutatják nekik a minden hírszerzési eszköz legjobbikát, a Világok Közötti Világot. A háború végül elpusztítja a Dathomiri Boszorkánykirályságát nem csak a Galaxisban, de a Peridea galaxisában is.

Az Atya pedig bevágja a durcát, mert az asszony nem hallgatott rá, szóval kivágja otthonról, mint macskát sz*rni, sőt egészen Perideáig rúgdossa, hogy még véletlenül se tudja többé befolyásolni a gyerekeket. És mivel minden hatalmuk ellenére nekik is kellenek űrjárművek a csillagközi utazáshoz, egy másik galaxis egy ilyen isteni lénynek is komoly akadájt jelenthetett. Nuku közös felügyelet, az asszony nem is látogathatja a gyermekeit, a családi vagyonból is kitúrták. Csúnya vállás na, csak egy galaktikus birodalom és pár millió élet látta kárát. Szóval anyuci is mérges lett, olyannyira, hogy ezúttal már nem tért vissza a Világos Oldalra. Éktelen haragja pedig megrémítette a Perideán maradt kevés túlélő Éjnővért, akik inkább sztázisba menekültek előle. Ezzel a drága mama végleg elszakadt a Galaxistól, az otthonától, a gyermekeitől, hiszen nem maradt vagy sosem volt űrhajó a Perideán, a bálnalovasok meg inkább hibernálták magukat.

No de az Atya nem elégedett meg annyival, hogy kib*szta az asszonyt. Anyuka nélkül a kölykök, különösen a Fiú nehezen kontrolálható, szóval fogta a pereputtyot és beköltöztek egy kényelmes, háromszobás luxusvilgára, a Mortisra, ahol mindenki kapott egy égtájat, a kölykök egy-egy napszakot és két-két évszakot is, amikkel kedvüre játszhatnak, a k*rva Galaxis meg biztonságba lehet tőlük. Elvégre már ott voltak a Jedik, ők őrizhetik az Erő Egyensúlyát, mert atomjók, maxi természethívők, mi baj történhet. A mortisi istenekre itt már tényleg nincs szükség, pláne, hogy a családi harmónia sosem állhat vissza, ha csak apu és anyu nem békül ki, de hát szó szerint és képletesen is túl nagy már ahhoz köztük a szakadék.

Teltek-múltak az évtízezrek. A mortisi istenek, akárcsak a Dathomiri Boszorkánykirálysága és Peridea a mítoszok homályába veszett. Az Éjnővéreket már inkább zabrak alfajként tartják nyilván, akik egy galaxisszéli bolygó szakadt uralkodói, a mortisi istenekről jó, ha a mesekönyvek megemlékeznek. Aztán jött egy kölyök, az Erő új bajnoka, aki nem csak a Jedi Rendet nullázta le, de hozzájárult az Atya, a Fiú és a Leány halálához. De előtte még egy másik kölyök odadobott Perideára egy egész csillagrombolót, szóval Anyuka pár száz emberöltő után először hírt kaphatott otthonról, és esélyt arra, hogy hazajusson. Nosza, ki is küldte segélykérését, amit Baylan befogott az őszülő érzékeivel, ám minderre a Leány is rájött, aki Morai révén még mindig a fizikai létsíkon van - talán annak az Erőpraktikának hála, amivel például a Sith-ek képesek a lelküket egy tárgyhoz kötni. Csak a Leány változata természetbarátabb, harmonikusabb. Valahogy úgy, ahogy Kanan is képes volt a halála után még a fizikai síkon maradni a Dume nevű loth-farkasnak hála. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a Leány is levette, hogy a muter haza akar jönni, és jól tudja, hogy haragjában elszabadíthatja az őskáoszt a Galaxisban. Szóval ő meg ellentervet kovácsolt, talán még Anakinnal is összefogott (hát mégis ő az akutális Kiválasztott, akit olyan semmiség, mint a halál, nem ment fel a kötelessége alól), és úgy manipulálták az eseményeket, hogy bajnokuk, Lady Ahsoka Tano eljusson a Perideára, és megakadályozza, hogy a kedves mama hazataláljon. Mert, ha az asszony lepacsizik a drágalátós Sidious bácsival, na, abból egy galaktikus ráb*szás lenne.

 

Persze a fentiek, főleg a részletek, csak az én mesém részei, sok eltérés lehet, de talán a kulcspontok azonosak:

- Az Anya a "súly" a mérlegen, aki bármelyik oldalra odaállhat, így kibillentve vagy éppen újra egyensúlyba hozva a mérleget, attól függően, mire van szükség.

- Konfliktus lehetett a családban, ami miatt az Atya, vagy az egész család száműzte az Anyát egy másik Galaxisba.

- A Leány ebben talán kulcsszerepet vállalt, és azért van az ő szobrának a feje eldózerolva, egyben azért ő az, aki most is próbál tenni valamit. Tudjuk, hogy a Leány hajlamos megszegni apja parancsait és a családtagok ellen fordulni, lépései akár extrémek is lehetnek. Ne feledjük, ő volt az, aki megmutatta Obi-Wannak a Mortis Tőrét, amivel megölhetőek az Egyek, illetve harcba bocsátkozott a fivérével.

- A Jedik ismerték a mortisi isteneket, a festményük dísziti a lothali Jedi templom falát, ráadásul ez a templom eme képekkel átjáró a Világok Közötti Világra. Így nem lehetetlen, hogy a konfliktusban hajdanán a Jedik is részt vállaltak.

- Ha az Anya haza akar jutni, akkor van értelme annak is, hogy segítséget hív. Ez sem lenne teljesen új, anno az Atya is vészjelzést küldött (egy 2000 éves szignált), hogy odacsalja a Kiválasztottat a Mortisra.

- Az Anya "lázadása" lehetett az ok arra, hogy az Atya, a Fiú és a Leány elhagyták a fizikai létsíkot, és a Mortisra költöztek.

- És, ha az Anya valamikor a távoli múltban befolyással volt a Dathomiri Boszorkánykirályságára, az jó alapot adna arra, hogyan fejlődött ki az éjnővéreknél a matriarchális társadalom.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
2023. 10. 10. - 14:43, Dzséjt írta:

Tudjuk, hogy bár nem ezek a lények határozzák meg az Erő Egyensúlyát (mert az nem mérleg, hanem víz alapon működik), de az, hogy eme családban éppen ki dominál, nagyban befolyásolhatja azt. Talán ők voltak ez első Kiválasztottak (ezért is az a nevük, hogy Egyek - One -> Chosen One), akiket az Erő azért teremtett, hogy megóvják az egyensúlyt (mondjuk azért, mert az Erőhasználó Zeffo birodalom túlságosan felkavarta az állóvizet - tudjuk, hogy azt a galaktikus kormányt is megrontotta végül az Erő Sötét Oldala - mivel a mítoszok szerint nagyhatalmú lények voltak, nem lenne fura, ha az Erő nagyhatalmú Kiválasztottakat állítanana ki ellenük).

Ehhez kapcsolódóan szeretnék még egy érdekességet megosztani, főleg a kiemelt szakasszal kapcsolatban, ami a Jedi Fallen Orderhez és az Ahsokához kapcsolódik.

A Zeffo birodalom ugye úgy emelkedett fel, hogy tagjai felfedezték az Erőt, amit ők Élet Szélnek neveztek. De végül őket is megrontotta a Sötét Oldal, és akárcsak korszakokkal később a Jedi Rend, ők is dogmatikusak, gőgősek és valamennyire hatalommániásak lettek. 

Azonban létezett három zeffo bölcs, akik mély nyomot hagytak a Galaxisban, templomaik pedig megtalálhatóak olyan világokon, mint a Dathomir, a Kashyyyk és a Zeffo. Ők voltak Eilram, Miktrull és Kujet. Érdekessége ennek a három bölcsnek, hogy a mítoszbeli leírásuk alapján megfeleltethetőek az Atyának, a Leánynak és a Fiúnak.

Miktrull-nak volt a legnagyobb hatalma (a legendák szerint végtelen erővel bírt), és ő volt népe legnagyobb bölcse is, eme formájában az Atyára hajaz (temploma a Zeffón volt). Eilram a természettel haromóniában élő, jó lelkű, az Erő feltárását előnybe részesítő zeffo volt, ami nagyban hasonlít a Leányra (ő a Kashyyykon élt). Kujet pedig a zeffók leggonoszabb bölcse volt, aki teljesen elmerült a Sötét Oldalban, szóval ő hasonlít a legjobban a Fiúra a három zeffo bölcs közül.

Na most, a fenti a Fallen Orderből derült ki, a következőket viszont már az Ahsoka fűzte be. Az éjnővérek perideai erődítmény falán zeffo hierogrifák vannak, és ezt írják: "dicsérjétek Kujetet, mindenek uralkodóját, uralkodása tartson sokáig". Fontos részlet, hogy Kujet fő világa a Dathomir volt, állt is ott egy hatalmas palotája és ott is temették el. Szóval a zeffók és az éjnővérek közti kapcsolat olyasmi, amit a Jedi: Fallen Orderben alapoztak meg, és láthatóan Filoni átvette ezt az Ahsokára is (azt nem tudni, hogy Filoni belefolyt-e valamilyen szinten a játék készítésébe). További érdekesség az Egyek és a zeffo bölcsek közötti hasonlósággal kapcsolatban ez a kép:

Ci66iJJ.jpg

 

A fenti a Rebels 4x13 A World Between Worlds című epizódban van, a lenti pedig a Jedi: Fallen Orderből. A domborművet a Bogano bolygón lévő zeffo "páncélterem" belsejében láthatjuk, szemben a bejárattal. A hasonlóság a lothali templom falán lévő festmény és a boganói dombormó között gyorsan felfedezhető. Nem csak a három egymáshoz viszonyított elhelyezkedése szembetűnő, de az alakokat egészében és egyenként is körbeölelő kör motívumok szintén erőteljesen jelen vannak mindkét képen. További érdekesség még, hogy a zeffo kultúrában a gömb jellegzetes motívum volt, sok eszközük és művészeti motívumokban is felfedezhető (a fenti boganói domborművön is jelen van). És a gömb, mint motívum visszaköszönt az Ahsokában is, lásd a Perideára vezető térképet rejtő eszközt vagy a három Dicső Anya mütyürje.

És, hogy teljes legyen ez ősi, mítikus kép, íme a Dicső Anyák domborműve az arcanai templom mélyén, ahol szintén tetten érhető az alak fejét körbeölelő kör és a gömb motívum:

TCzsz1J.png

r2HBIZF.png

0us9kBg.png

Külön bizarr elem, hogy talán eme három Dicső Anya ugyanazok, akikkel később Perideán találkozhatunk, hiszen úgy tűnik, valamikor a múltban ezek a lények hibernálták magukat valamilyen veszély elől menekülve.

 

Szóval, vitathatatlan, hogy a zeffo bölcsek, az Egyek és a Dathomiri Boszorkánykirálysága között szoros kapcsolat van. A kérdés az, hogy a zeffo bölcsek és a mortisi istenek vajon ugyanazok? Az Atya, a Fiú és a Leány valójában Miktrull, Kujet és Eilram valójában zeffók, vagy ők uralkodtak a zeffók valamint az ősi éjnővérek fölött? A legendák szerint a zeffók végül az Ismeretlen Régiókban vándoroltak, de talán a mítoszok tévednek, és amit az Ismeretlen Régiókként azonosítottak a történészek, az a Mortis? Hisz Peridea, a zeffók birodalma és a Dathomiri Boszorkánykirálysága már olyan régi történelem, hogy a tévedések a jelen kutatói számára szinte garantáltak, hiszen nagyon kevés maradt fent ebből a korszakból, és ami maradt, azok hiányos romok és egy teljesen, még biológiai szinten is átalakult kultúra (a dathomiri éjnővérek).

Ugyanakkor nagyon tetszetős, hogy Filoni ezt is átemelte az Ahsokába, újra bizonyítva, hogy ez egy nagy egész egy-egy része, és a készítők összedolgozva és/vagy egymásra reflektálva bővítik a Star Wars univerzumát. Mert szerintem a fentiek alapján nyugodtan feltételezhetjük, hogy a Fallen Order írói figyelembe vették a mortisi istenek közüli mitológiát, és alapoztak a The Clone Wars és a Rebels idevonatkozó részeivel, mi több, talán még Filonival is beszéltek a témában. És Filoni is figyelembe vette a játékban látottakat, amikor megvalósította az Ahsokát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.