Ugrás a kommentre

6x08 - The Disappeared (Part 1)


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

8. rész - The Disappeared (Part 1) / Az eltűntek (1. rész)

 

epguide608.jpg

 

Írta: Jonathan Rinzler

Rendezte: Steward Lee

 

Helyszín: Bardotta, Coruscant

 

Szereplők:

Jar Jar Binks - Ahmed Best

Julia királynő - Ami Shukla

Mace Windu - Terrence Carson

Joseph - James Arnold Taylor

Peteen - Cas Anvar

Savatte - Paul Nakauchi

Obi-Wan Kenobi - James Arnold Taylor

Yoda - Tom Kane

Palpatine kancellár - Tim Curry

Padmé Amidala - Catherine Taber

Bail Prestor Organa - Phil LaMarr

Mas Amedda - Stephen Stanton

Riyo Chuchi - Jennifer Hale

Kit Fisto - Phil LaMarr

Plo Koon - James Arnold Taylor

Eeth Koth - Chris Edgerly

Ki-Adi-Mundi - Brian George

Shaak Ti - Tasia Valenza

Saesee Tiin - Dee Bradley Baker

Mon Mothma - Kath Soucie

Coleman Kcaj - ???

Oppo Rancisis - ???

 

Történet

A semleges Bardotta rendszer királynője a népét tizedelő különös események miatt segítséget kér a Köztársasági szenátustól. Mindenki megdöbbenésére a királynő kifejezetten Jar Jar Binks -et kéri fel a különös ügy kivizsgálására. A Jedi tanács Mace Windu -t is elküldi a gungával az útra, hogy együtt derítsenek fényt a misztikus események hátterére.

 

Előzetes

 

Érdekességek

- A Jedi tanácsban látható üres hely Adi Gallia halála óta betöltetlen. Ez tisztelgés a jedi emléke előtt.

- Most először tűnik fel a sorozatban Oppo Rancisis mester, akit még a The Phantom Menace -ban láthattunk a tanács tagjaként.

- Mace Windu rá szól Jar Jar -ra a rész elején, hogy: "Ne nyúlj semmihez (Don't touch anything)" Ez utalás Qui-Gon Jinn szavaira, aki ugyanezt mondta a Gungának Watto boltjában.

- Habár párbeszédben nem hangzik el, de Peteen, a Frangawl szekta vezetője. Maga a karakter emlékeztet Chattar Lal -ra, Pankot miniszterelnökére az Indiana Jones and Temple of the Doom -ból.

- A bardottai fajt már korábban is láthattuk Mars Guo személyében, aki a podverseny egyik indulója volt. Guo nem hívja magát bardottainak, mivel a faj széleskörű elterjedtségnek örvend galaxis szerte. Ezért sokan sokféle világot tekintenek otthonuknak. Az epizód tisztázza a bardottaiak méretét is. Vannak a magasabb és nyurga egyedek mint Julia és Pateen, és vannak az alacsonyabbak és tömzsiek mint pl. Joseph és Savatte.

- A Bardotta bolygó a híres színésznő, Brigitte Bardot után kapta a nevét.

 

Concept Art galéria

 

01.jpg

Dagoya illusztráció

 

02.jpg

By Bluss szenátor ruhája

 

03.jpg

Bardotta fővárosának külső megjelenése

 

04.jpg

Bardottai lakóépület

 

 

Pár kitétel.

 

1. A letöltéssel és a felirattal kapcsolatban itt találsz információt. Ezt a topikot ne erre használd.

2. Amennyire az lehetséges próbálj meg az adott rész keretei között maradni.

3. A történet elemeit ne rakd spoiler gomb mögé. Itt az epizód konkrét történéseit tárgyaljuk ki.

4. Csak akkor szólj hozzá a témához, ha már láttad az aktuális részt.

5. Tartsd be a fórumszabályzatban leírtakat.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Eeeeez egy érdekes rész volt. Nem igazán számítottam már Jar Jar feltűnésére, így kicsit ültem csak le, amikor a Bardotta királynője bejelenti, hogy egész Coruscanton csak a jó öreg Binks képviselővel hajlandó dumcsizni. Azon meg még pörögtem is egyet az ülepemen, amikor kiderült, hogy Julia királynő (ki is szólt rosszat Sabine-re? :P) és a kajla gunga egymásba estek. Vicces na, de miután nem is oly rég beszélgettünk a topikjában arról, hogy milyen lehetett volna Jar Jar, és mi lehet vele az ep3 után, hát, itt egy válasz. Ezúttal Jar Jar - bár azért nem tagadta meg önmagát - valamivel komolyabb volt, ráadásul simán el tudom képzelni, hogy az ep3 után a Bardottán települjön le. Már csak azért is, mert itt vannak az utolsó szerettei.

De vissza az epizódra, Mace Windu és Jar Jar párosa igencsak érdekes, bár Winduval kapcsolatban úgy érzem, hogy simán betehettek volna bárkit a helyére, az sem változtatott volna a dolgon. Egyedül szokatlan párosuk miatt eshetett Windura a választás.

Ami ezt az Erőlopkodást illeti, hát ez kicsit megfeküdte a pocim, nem is tudom, talán majd ha látom, hogy mi a céljuk ezzel, sikerül megemésztenem, de ilyet utoljára a bénább EU-ban olvastam. Már csak azért is érdekes ez, mert az Erő ugye nem személyekhez kötött, hanem minden élőben ott van, és csak azért érzékenyebbek rá egyesek, mert magasabb a midi-chlorian számuk. Szóval akkor most ezek hogy és mit lopnak? Meg leginkább, miért? Mert láthatóan nem személyi használatra. Beszuszakolták abba a gömböcbe és uzsgyi. Erő alkalmazások letétbe. :)

No mindegy, ez így kicsit nekem gyenge volt, de talán ha a kérdések választ nyernek, máshogy fogok rá tekinteni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem sem volt olyan erős rész, mint az eddigiek, de magam sem írnám le a szálat. Az Erő lopós sámán kinézetű idegenek elég furák voltak, de a rész igazi zenitjét Windu karakterének bemutatása adja. Hihetetlen mekkora kontraszt van közte és Yoda között, és hogy megtestesíti mindazt, amiről Yoda az EpII-ben beszél. Ha Windu nem ilyen f/sz, akkor a királynő lehet egy - a Jedik számára is - nagyon fontos következtetést osztott volna meg Jar-Jarral. Persze mindegy is, hiszen Windu úgy sem hinné el neki, amilyen arrogáns barom. :fuckoff:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez valóban nagyon érdekes rész volt. Meg tudtak lepni ezzel az új Erőérzékeny fajjal, ráadásul kellően eredetien is néztek ki, plusz még hangulatos kis bolygón is laknak. Mi kell még? :D Bár a rész azt sugallja, hogy ebből akár galaxis méretű baj is lehet, mégse érezni világvége hangulatot. És ennek oka Jar Jar :D Most legalább megtudtuk, hogy van nője is. :D Máris kaptunk egy lehetőséget, ahova Jar Jar majd visszavonulhat. Már persze ha a királynő megéri a történet végét. Tetszett ez a szál, és most Mace mesterkedő is jó volt. :D A katakombák kellően fenyegetők voltak csak úgy mint az ősi szekta. Ez volt az epizód talán legnagyobb talánya. Ismerős volt a zöld sugár és a zöld trutyi... Nagyon várom, hogy megtudjuk miként csatlakozik ide Talzin. Már ha valóban ő áll mind emögött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eeeeez egy érdekes rész volt. Nem igazán számítottam már Jar Jar feltűnésére, így kicsit ültem csak le, amikor a Bardotta királynője bejelenti, hogy egész Coruscanton csak a jó öreg Binks képviselővel hajlandó dumcsizni. Azon meg még pörögtem is egyet az ülepemen, amikor kiderült, hogy Julia királynő (ki is szólt rosszat Sabine-re? :P) és a kajla gunga egymásba estek. Vicces na, de miután nem is oly rég beszélgettünk a topikjában arról, hogy milyen lehetett volna Jar Jar, és mi lehet vele az ep3 után, hát, itt egy válasz. Ezúttal Jar Jar - bár azért nem tagadta meg önmagát - valamivel komolyabb volt, ráadásul simán el tudom képzelni, hogy az ep3 után a Bardottán települjön le. Már csak azért is, mert itt vannak az utolsó szerettei.

 

Mint alant írtam nekem is ez jutott eszembe. :D Már persze ha Julia túléli az incidenst... Jar Jar szerintem nem nagyon volt komolyabb mint máskor, bár azért az látszik, hogy ragadt rá valami a szenátusi évek alatt.

 

De vissza az epizódra, Mace Windu és Jar Jar párosa igencsak érdekes, bár Winduval kapcsolatban úgy érzem, hogy simán betehettek volna bárkit a helyére, az sem változtatott volna a dolgon. Egyedül szokatlan párosuk miatt eshetett Windura a választás.

 

Szerintem is a szokatlan párosítás miatt lett Windu mellé rakva. Az epizód végére eléggé megkedvelte a gungát. :)

 

Ami ezt az Erőlopkodást illeti, hát ez kicsit megfeküdte a pocim, nem is tudom, talán majd ha látom, hogy mi a céljuk ezzel, sikerül megemésztenem, de ilyet utoljára a bénább EU-ban olvastam. Már csak azért is érdekes ez, mert az Erő ugye nem személyekhez kötött, hanem minden élőben ott van, és csak azért érzékenyebbek rá egyesek, mert magasabb a midi-chlorian számuk. Szóval akkor most ezek hogy és mit lopnak? Meg leginkább, miért? Mert láthatóan nem személyi használatra. Beszuszakolták abba a gömböcbe és uzsgyi.

Nem volt gyanús a zöld gömb és a zöld energia sugár? Nekem egyből Talzin ugrott be. Bár nagyon kíváncsi vagyok miként kerül képbe de nekem meggyőződésem, hogy neki gyűjtik az életerőt. Talán azért, hogy visszatérhessen.

 

Szerintem sem volt olyan erős rész, mint az eddigiek, de magam sem írnám le a szálat. Az Erő lopós sámán kinézetű idegenek elég furák voltak, de a rész igazi zenitjét Windu karakterének bemutatása adja. Hihetetlen mekkora kontraszt van közte és Yoda között, és hogy megtestesíti mindazt, amiről Yoda az EpII-ben beszél. Ha Windu nem ilyen f/sz, akkor a királynő lehet egy - a Jedik számára is - nagyon fontos következtetést osztott volna meg Jar-Jarral. Persze mindegy is, hiszen Windu úgy sem hinné el neki, amilyen arrogáns barom. :fuckoff:

Windu -ból lassan közellenség lesz. :D Talán csak Bomarr kedveli a fórumon. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Windu -ból lassan közellenség lesz. :D Talán csak Bomarr kedveli a fórumon. :lol:

 

Windunak nálunk a családban kultusza van. A testvérem imádja. Van ennek egy kis köze lila kardhoz is, de hosszú... :)

Szóval én Bomarr mellé állok.

De nagyon látványos kis akciója volt a lépcsőn nem? Micsoda mozdulatok?! Jó volt.

 

És ha nincs az "érdekességek", talán sosem jöttem volna rá, hogy láttam már Bardottait. (Mars Guo)

Zsííír!

 

Ja és Jar-Jar Ahmed Best volt..A sori elején még nem ugye?

szerk.: pedig de..ezt benéztem..

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na jó nem utálom Windu -t csak néha nem értem miért viselkedik úgy ahogy. :) Tényleg arrogánsnak hat néha, mint itt is. Ettől független az akciója valóban jó volt, mint ahogy a környezet is ahol zajlott. Nagyon bejött Bardotta világa!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is azt hittem hogy valami mókás rész lesz. Windut összehozni Jar-Jarral nem semmi. :D Viszont padlót fogtam pozitív értelemben hogy van egy olyan nép amely kapcsolatban áll az Erővel, de csak apsszívan, se nem Jedik, se nem Sith-ek. Régebben sokat vitáztunk azon hogy ha valaki Erő-használó az csak Jedi vagy Sith lehet- vagy van e haramadik út is? Hát itt a válasz. Komolyan egyre zseniálisabban bőviti az univerzumot ez a sorozat. Arra én is kiváncsdi lennék miért pont Jar-Jart kérték a bardottaiak az ügy kivizsgálására. Valljuk be szegény a legszerencsétlenebb szenátor aki létezett. :D Még egy pohár vizet sem tudna hozni anélkül hogy ne okozzon galibát. :D A rejtélyt növeli az is hogy valaha a Királynővel ők intim viszonyt folytattak. Hol találkoztak vajon? Hogy ismerkedtek meg?

Mi lehet az a szer is amivel láthatatlanná lehet tenni valakit. Ez az Erőkiszívás is érdekes, lehet tényleg Talzinnak kell. Meg hogy haragszanak a Jedikre mert elvitték a gyerekeket. Ezek szerint tényleg nem humánus módon vitték el őket.

Windu igazi kungfu-mester volt jól osztotta a rúgásokat.

Viszont itt mondtak egy érdekes dolgot. Mégpedig azt hogy mindenkiben ott az Erő. Hát ez új.

Az is tetszik, hogy megint van valaki aki megtudta mi vár a Galaxisra. Először Fives az előző szálban most meg a Királynő. Mert a szörnyü összeesküvés nyilvánvalóan Palpatine felemelkedésére, és a Köztársaság és a Jedik bukására utal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is azt hittem hogy valami mókás rész lesz. Windut összehozni Jar-Jarral nem semmi. :D Viszont padlót fogtam pozitív értelemben hogy van egy olyan nép amely kapcsolatban áll az Erővel, de csak apsszívan, se nem Jedik, se nem Sith-ek. Régebben sokat vitáztunk azon hogy ha valaki Erő-használó az csak Jedi vagy Sith lehet- vagy van e haramadik út is? Hát itt a válasz. Komolyan egyre zseniálisabban bőviti az univerzumot ez a sorozat.

Erről még nem is beszéltünk. Tényleg jó ötlet volt előállni ezekkel a lényekkel ebben a formában. Az egész bolygó tulajdonképpen erre az Erőre hajazott. Olyan Tibeties volt. :D

 

Arra én is kiváncsdi lennék miért pont Jar-Jart kérték a bardottaiak az ügy kivizsgálására.

Julia királynő szerelme volt, ez így már elég indok volt nekik (persze nem :P ). :D

 

Meg hogy haragszanak a Jedikre mert elvitték a gyerekeket. Ezek szerint tényleg nem humánus módon vitték el őket.

Ezért jó, hogy többen írunk. Megmaradnak a részletek. :D És ez fontos részlet!!! A Jedik erővel ragadtak el gyerekeket? Ha így volt az szinte alapjaiban írná felül a Jedik erkölcsösségét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezért jó, hogy többen írunk. Megmaradnak a részletek. :D És ez fontos részlet!!! A Jedik erővel ragadtak el gyerekeket? Ha így volt az szinte alapjaiban írná felül a Jedik erkölcsösségét.

 

A Tanács ülésén még Windu magyarázza a bizonyítványt, hogy a bardottaiak szerint a Jedik erőszakosan ,beleegyezés nélkül vitték el a kicsiket. Miért megkérdezték a gyerekeket hogy akarnak-e Jedik lenni? Tehát akkor nem csak a bardottaiak szerint rossz dolog ez. Ez a szerintezés már megint felelősségáthárítás Windu részéről.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem volt gyanús a zöld gömb és a zöld energia sugár? Nekem egyből Talzin ugrott be. Bár nagyon kíváncsi vagyok miként kerül képbe de nekem meggyőződésem, hogy neki gyűjtik az életerőt. Talán azért, hogy visszatérhessen.

Nem, hihetetlen, de csak a folytatásban eszméltem rá, hogy az a zöld sugár zöld. Ennél a résznél totál nem realizálódott bennem, hogy ez micsoda. :)

 

Viszont itt mondtak egy érdekes dolgot. Mégpedig azt hogy mindenkiben ott az Erő. Hát ez új.

Pedig ezt már Yoda is mondja az ep5-ben. :)

 

Meg hogy haragszanak a Jedikre mert elvitték a gyerekeket. Ezek szerint tényleg nem humánus módon vitték el őket.

Igen, ez egy nagyon érdekes dolog, amin én is megütköztem. Mindig is úgy képzeltem, hogy a Jedik szülői beleegyezéssel veszik magukhoz a gyermekeket, akiknek ez megtiszteltetés. Viszont innét nézve talán mégsem így folyik le a dolog. Azt ugyan továbbra sem tudom elképzelni, hogy csak úgy elragadják a gyerekeket, mint Cad Bane a korábbi részekben (azért ezt a Köztársaság nem nézné tétlenül, Palpatine meg egyenesen imádná a dolgot), abban viszont ezek után nem vagyok biztos, hogy nem-e törvény kötelezi a Köztársaság lakosait, hogy potenciális Jedi-poronty születésekor átadja a Rendnek a csemetét.

Gondoljunk csak bele, az ep1-ben Qui-Gon azt mondta, hogy ha Anakin a Köztársaságban születik, már rég megtalálták volna. A Holocron Heistből az is kiderül, hogy komplett listát vezetnek a Köztársaságban született Erőérzékeny gyerekekről. Na már most, az nyilvánvaló, hogy nincs a Köztársaság összes bolygójának összes kórházában egy Jedi, aki elvégzi a midi-chlorian teszteket, meg valahogy azt is kizártnak tartom, hogy házról házra látogatják a friss szülőket. Szerintem a Köztársaságban már elérte a Jedi Rend, hogy törvényileg minden a területén lévő kórházban el kell végezni a midi-chlorian tesztet az újszülötteken és pozitív eredmény esetén értesíteni a Jedi Rendet. És gondoljatok csak kicsit vissza a Children of the Force-ra, mit mond a rodi anyuka Bane-nek? "Master Ropal said the day would come for him to go to the Temple, but not for some time." ("Ropal mester azt mondta, hogy eljön a nap, amikor el kell mennie a Templomba, de még nem mostanában.") Nekem ez is erőteljesen azt sugallja, hogy a Köztársaság polgárait valami (egy törvény) kötelezte arra, hogy a Jedi-jelölt gyermekeiket odaadják a Rendnek bizonyos kor elérése után.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is ezt tartom valószinünek, amit Dzséjt ír, viszont így baromi morbid ám a helyzet. Fura, hogy például egy Padmé nincs ezen felháborodva vagy hogy nem látunk olyan kezdeményezést, hogy legalább ilyen szempontból reformálják meg a Rendet. Hogy a tagok mit csinálnak a templom falai közt az az ő dolguk, de itt mégis csak arról van szó, hogy a Köztársasághoz tartozó rendszerek elfogadják, hogy az állampolgáraik gyermekeit egy felsőbb szerv akár csak úgy el is viheti. És örüljenek mert van olyan jó fej a Rend, hogy előre szól. Addig is lehet vele mélyiteni az érzelmi kapcsolatot, hogy még jobban fájjon, amikor a lurkót viszik a Templomba.

 

Talán azért nincs ez ellen lázadozás, mert baromi ritka? Egy galaxisban ahol csilliónyi lény él van vagy ezer jedi? A lottó ötöst is sokkal könnyebb megütni, mint leendő jedit szülni. És ha már lottó: azt is el tudom képzelni, hogy valami egészen extrém ellenszolgáltatást kapnak a szülök: mondjuk ha korábban valami kunyhóban laktak, akkor a kiválasztás után kapnak egy kisebb palotát és annyi pénzt hogy hátralévő életükben már nem is kell dolgozniuk (a megélhetésért).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De itt nem alkalmazottakról van szó, hanem emberekről akiktől elveszi a Köztársaság a gyereküket. Valamit ehhez csak kell csinálni, hogy a nagy midiklorián érték kimutatása után a szülő ne meneküljön a világ végére a gyerekével vagy hogy ne legyen tele a sajtó könnyes szemű szülőkkel akik a gyereküket siratják akit elraboltak a jedik.

Shmi más mert nem a Köztársaságban él, rá nyilván nem vonatkoznak a Köztársaság törvényei.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én egy kicsit máshogy látom. Nehezen hiszem, hogy a Jedik bárkit elvinnének akaratuk ellenére. Szerintem felajánlják a döntést a szülőnek, olyan szöveggel, hogy a kicsi "más lesz", mindig is ki fog lógni a többiek közül, és nem ez a sors van neki szánva. Aztán a szülők vagy elengedik, vagy nem. Egy olyan békés rend, (alapvetően) mint a Jedi, nem hiszem, hogy a szülők akarata ellenére elragadna bárkit is.

 

Itt az epizód népével kapcsolatban talán az lehetett, hogy egy renitens Jedi pl. elmetrükk alá vetette a szülőket, vagy egyedi esetként szembe ment a szülők akaratával. Nem hinném, hogy ez általános lenne a Jediknél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tehát a jedik reménykednek benne, hogy az Erőérzékeny gyerekeknek borzasztó szülei vannak? Mert egyébként normális emberek/lények aligha szabadulnak meg a gyereküktől csak azért mert más lesz mint a többi. Pláne hogy itt még csak nem is betegségről vagy anti-szociális viselkedésről van szó, hanem arról, hogy a gyerek bele fog látni a jövőbe, emiatt rendkívül jó megérzései lesznek stb. Megnézném azt a szülőt aki ezt az opciót hallva lemond a gyermekéről.

Plusz a korábbi TCW részben a rodian anyuka nem úgy tűnt, mint aki nagyon odalenne az ötletért, hogy majd viszik a gyereket. Ha korábban ő is átesett egy ilyen meggyőzésen akkor az nem sikerült 100%-osra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tehát a jedik reménykednek benne, hogy az Erőérzékeny gyerekeknek borzasztó szülei vannak? Mert egyébként normális emberek/lények aligha szabadulnak meg a gyereküktől csak azért mert más lesz mint a többi. Pláne hogy itt még csak nem is betegségről vagy anti-szociális viselkedésről van szó, hanem arról, hogy a gyerek bele fog látni a jövőbe, emiatt rendkívül jó megérzései lesznek stb. Megnézném azt a szülőt aki ezt az opciót hallva lemond a gyermekéről.

Plusz a korábbi TCW részben a rodian anyuka nem úgy tűnt, mint aki nagyon odalenne az ötletért, hogy majd viszik a gyereket. Ha korábban ő is átesett egy ilyen meggyőzésen akkor az nem sikerült 100%-osra.

Oké, akkor ha nem így, hogy? Mert most írod, hogy Köztársasági jog, stb. de elsőre téged is megdöbbentett, hogy a Jedik esetleg agresszívan szereznek gyerekeket. Nyilván okkal döbbentett meg, mivel hogy nem illik abba a képbe, amit a Rendről megismertünk. Mert mondjuk ki, ez az "elrabolom őket" semmivel sem jobb módszer, mint a Sith-eké. Éppen ezért nem is tudom elképzelni, hogy a Jedik így működnének. Ezzel a Köztársasági joggal pedig az a bajom, hogy egyfelől olyan lenne, mint az Éhezők Viadala, másfelől pedig egy demokratikus berendezkedésű államformába nehezen hiszem el, hogy egyes személyek jogait ilyen konkrétan korlátoznák. Kb. mintha a mai demokráciában azt mondanád, hogy aki képes 6 évesen sakkban nyerni egy felnőtt ellen, annak kötelezően sakkoznia kell az élete hátra lévő részében. Nem túl demokratikus.

 

Nem, én továbbra is úgy gondolom, hogy ehhez szülői beleegyezés kell. Lehet újra kéne néznem azt a második évados részt, de attól, hogy az anyuka aggódott a gyerekéért, nem biztos, hogy előtte nem egyezett bele. Lehet, hogy nem a "saját út", érveléssel szerzik meg a legtöbb gyereket, de nálam a jó sok pénzt adok, akkor majd biztos elfelejted, hogy volt gyereked sem tűnik egy kicsivel sem jobbnak. Egy anyát ugyanúgy nem lehet pénzzel kompenzálni, ha elveszti a gyerekét, ahogy szerinted meg azzal nem, hogy egy napon hős lehet a gyerekből.

 

Azt viszont nem árt számításba venni, hogy nem feltétlenül minden faj ugyanolyan ragaszkodással viszonyul a saját ivadékaihoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont a Köztársaság már jó pár éve nem egy demokratikus állam és a Jedi Rend távolról sem az, ami eredetileg lehetett. A kettő meg már rég összefeküdt egymással, így nem csodálnám, ha lenne köztük ilyen megegyezés. Ráadásul mivel Jar Jar az ep1-ig el sem hagyta a Naboo-t, még az sem merész feltételezés, hogy Julia népe és a Jedik között ez a harag nem olyan régi.

 

A meggyőzés, hogy a gyerek "más" lesz azért halva született ötlet, mert Anakin, Luke és Leia sem volt éppen kiugróan más. Anakinnak jók voltak a reflexei külső szemléletből, Luke semmi jelét nem adta annak, hogy különleges lenne, Leiának meg jók voltak a megérzései. Ezek nem olyan dolgok, amiket érvnek be lehetne vetni egy anya számára, akitől éppen el akarják szakítani a gyermekét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én tulajdonképpen most jöttem rá, hogy mióta megláttam az ep.2-ben a kis tanulókat Yodával, valahogy mindig fura érzésem volt és igazából csak most jöttem rá, hogy azért mert amellett, hogy meghitt és aranyos az egész nagyon természetellenes is. Ekkora gyerekeknek nem elszakitva a szüleiktől kéne nevelkedniük egy Templomban. A gyerekek annyira kicsik, hogy még el se tudják dönteni, hogy nekik mi a jó, pláne azt hogy mik akarnak lenni, tehát akármi is a megoldás az biztos, hogy a fejük fölött lett eldöntve, hogy ők jedik lesznek.

 

És talán pont emiatt nincs olyan megoldás, ami jedis lenne, mert ők pont az ellenkezőjét vallják: a szabadság mellett állnak ki, meg az elnyomás ellen, épp csak ők maguk egészen kisgyerekekről döntik el, hogy igenis jedik lesznek.

Olyan lehet ez, mint amikor egy nagyon régi szabály elfelejt kikopni a rendszerből [alert! kissé elszállt mi világunkbeli hasonlat érkezik!]: mint például a katolikus papok cölibátusa. Abban az időben amikor kitalálták még volt valami halovány értelme - az önmegtartoztatás hirdetésével és gyakorlásával megmutatni hogy a papok képesek felette állni az alantas vágyaknak, amire égető szükség volt mivel az hogy ennek az ellenkezőjét látták a hivők, a hitelességüket veszélyeztette - csak közben elfelejtették eltörölni: míg a szüzességre a középkorban az egész társadalom erényként tekintett és rendkivüli mód tisztelték, ma már valszeg statisztikailag kimutathatatan azoknak az aránya akik szerint menő szűznek lenni. Ma már senki nem gondolna rosszat egyetlen papról se ha családot alapitana. Ráadásul a vágyak elfojtása gyakran komoly problémák forrása az egyházon belül és igazából több rosszat okoz, mint jót. Mégis itt van ez a szabály és nem törlik el, annak ellenére, hogy egyébként az egyház millió és egy dologban változott időközben.

 

A példa erőltetettnek tűnhet de arra akarok kilyukadni, hogy lehetett egy kor, amikor a Jedi Rend egészet más volt, mint most. Talán az értékeik is másak voltak és akkor ki lett találva, hogy kell új jediket szerezni. Aztán teltek az évek, múltak a korok, változott a világ, de az új jedik "toborzása" mindig ugyanaz maradt. Egy letűnt kor megkövesedett darabjaként itt maradt és senkinek nem jut eszébe újragondolni, mert hát ez a hagyomány.

 

Hogy mi ez pontosan az nem tudom, de bármi is tuti nem normális dolog, mert gyerekeket vesznek el a szüleiktől. Hogy ebbe beleegyeznek a szülők vagy sem majdhogynem lényegtelen: ha másoknak nem, legalább a jediknek nem kéne kihasználniuk azt hogy egyes szülők el akarják dobni a gyerekeiket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én tulajdonképpen most jöttem rá, hogy mióta megláttam az ep.2-ben a kis tanulókat Yodával, valahogy mindig fura érzésem volt és igazából csak most jöttem rá, hogy azért mert amellett, hogy meghitt és aranyos az egész nagyon természetellenes is. Ekkora gyerekeknek nem elszakitva a szüleiktől kéne nevelkedniük egy Templomban. A gyerekek annyira kicsik, hogy még el se tudják dönteni, hogy nekik mi a jó, pláne azt hogy mik akarnak lenni, tehát akármi is a megoldás az biztos, hogy a fejük fölött lett eldöntve, hogy ők jedik lesznek.

Igen, én is emiatt hasonlítottam az 5. évados kritikámban Yodát Graff ezredeshez a Végjáték című könyvből - és akkor még nem is tudtam erről az epizód-duóról. :)

 

Ugyanakkor láthattuk, mi történik, ha egy gyerekből túl későn lesz Jedi. Ezt sem tartanám követendő útnak...

És azt is láthattuk, hogy mi lesz, ha egy felnőtt emberből lesz Jedi. ;) Anakin nem általánosítható példa, vagy ha igen, akkor Luke legalább annyira az.

Sőt, azt is láttuk, hogy mi van, ha totálisan megszokott körülmények között lesz valakiből Jedi lovag, majd Sith Nagyúr. Lásd: Dooku.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanakkor láthattuk, mi történik, ha egy gyerekből túl későn lesz Jedi. Ezt sem tartanám követendő útnak...

Anakin képzésével se lett volna akkora gond, ha a jedik nem ragaszkodnak ahhoz, hogy nem szabad másokhoz érzelmileg kötödni és nem szabad családot alapitani. Nem hiszem hogy csak azért mert 9 éves forma gyerekként kezdték tanitani bele volt kódolva a Vaderré válás. Ott még egy rakás hibát elkövettek utána. Csak a példák hosszú sorából egy: azt gondolták, hogy Anakin-nak jót tesz, hogy elfojtja az anyja iránti szeretét. Vagy csak szerintem abszurd, hogy a 18 éves Anakin azóta nem láthatta az anyját, hogy beállt a rendbe? A jedik nem vágták, hogy ha már egyszer másképp indult Anakin jedivé válása, talán a tanitásának is másképp kéne zajlania.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, ez egy nagyon érdekes dolog, amin én is megütköztem. Mindig is úgy képzeltem, hogy a Jedik szülői beleegyezéssel veszik magukhoz a gyermekeket, akiknek ez megtiszteltetés. Viszont innét nézve talán mégsem így folyik le a dolog. Azt ugyan továbbra sem tudom elképzelni, hogy csak úgy elragadják a gyerekeket, mint Cad Bane a korábbi részekben (azért ezt a Köztársaság nem nézné tétlenül, Palpatine meg egyenesen imádná a dolgot), abban viszont ezek után nem vagyok biztos, hogy nem-e törvény kötelezi a Köztársaság lakosait, hogy potenciális Jedi-poronty születésekor átadja a Rendnek a csemetét.

Gondoljunk csak bele, az ep1-ben Qui-Gon azt mondta, hogy ha Anakin a Köztársaságban születik, már rég megtalálták volna. A Holocron Heistből az is kiderül, hogy komplett listát vezetnek a Köztársaságban született Erőérzékeny gyerekekről. Na már most, az nyilvánvaló, hogy nincs a Köztársaság összes bolygójának összes kórházában egy Jedi, aki elvégzi a midi-chlorian teszteket, meg valahogy azt is kizártnak tartom, hogy házról házra látogatják a friss szülőket. Szerintem a Köztársaságban már elérte a Jedi Rend, hogy törvényileg minden a területén lévő kórházban el kell végezni a midi-chlorian tesztet az újszülötteken és pozitív eredmény esetén értesíteni a Jedi Rendet. És gondoljatok csak kicsit vissza a Children of the Force-ra, mit mond a rodi anyuka Bane-nek? "Master Ropal said the day would come for him to go to the Temple, but not for some time." ("Ropal mester azt mondta, hogy eljön a nap, amikor el kell mennie a Templomba, de még nem mostanában.") Nekem ez is erőteljesen azt sugallja, hogy a Köztársaság polgárait valami (egy törvény) kötelezte arra, hogy a Jedi-jelölt gyermekeiket odaadják a Rendnek bizonyos kor elérése után.

Ez érdekes gondolatmenet. Biztos lehet erre valami útmutatás. Elvileg ez megtiszteltetés azoknak akik gyermekeit elviszi a Rend. A Rodiai nő is beletörődött már ebbe, de ezek szerint voltak olyanok is akik nem akarták ezt. Főleg a Dagoya gyerkőcök lehettek értékesek, hisz ők eleve Erőhasználó népség. Azért nehéz a Jedikre, mint gyerekrablókra tekinteni. Az is lehetséges, hogy régebben voltak ilyen esetek és ma már (egy jó ideje) nem jellemző ez.

 

Talán azért nincs ez ellen lázadozás, mert baromi ritka? Egy galaxisban ahol csilliónyi lény él van vagy ezer jedi? A lottó ötöst is sokkal könnyebb megütni, mint leendő jedit szülni. És ha már lottó: azt is el tudom képzelni, hogy valami egészen extrém ellenszolgáltatást kapnak a szülök: mondjuk ha korábban valami kunyhóban laktak, akkor a kiválasztás után kapnak egy kisebb palotát és annyi pénzt hogy hátralévő életükben már nem is kell dolgozniuk (a megélhetésért).

Amint láttuk a Jedik elég puritán népség, kétlem, hogy nagy vagyonuk lett volna. Dooku persze kivétel, de ő ki is lépett a Rendből.

 

Én tulajdonképpen most jöttem rá, hogy mióta megláttam az ep.2-ben a kis tanulókat Yodával, valahogy mindig fura érzésem volt és igazából csak most jöttem rá, hogy azért mert amellett, hogy meghitt és aranyos az egész nagyon természetellenes is. Ekkora gyerekeknek nem elszakitva a szüleiktől kéne nevelkedniük egy Templomban. A gyerekek annyira kicsik, hogy még el se tudják dönteni, hogy nekik mi a jó, pláne azt hogy mik akarnak lenni, tehát akármi is a megoldás az biztos, hogy a fejük fölött lett eldöntve, hogy ők jedik lesznek.

Szerintem ebben a rendszerben épp az a lényeg, hogy a gyerekeket nagyon kicsi koruktól kezdve taníthassák, így semmi olyan idea, hatás nem "szennyezi" be az egyéniségüket ami káros lehet a jövendőbeli Jediségre. Ugye láttuk mennyire ágáltak Anakin ellen akkor, amikor nyilvánvaló volt, hogy a fiút rendkívüli módon átjárja az Erő. Sokkal fontosabb a lélek tisztasága amit csak a Templomban, a Jedik által felnevelve érhetnek el. És valljuk be őszintén egy gyermeket az határoz meg, milyen közegben nő fel. Az a kis srác vagy kislány soha nem fog anyuci után sírni mert nem is ismerte az igazit és azt sem tudja mi az. Neki a Jedik közössége jelenti a családot.

 

A példa erőltetettnek tűnhet de arra akarok kilyukadni, hogy lehetett egy kor, amikor a Jedi Rend egészet más volt, mint most. Talán az értékeik is másak voltak és akkor ki lett találva, hogy kell új jediket szerezni. Aztán teltek az évek, múltak a korok, változott a világ, de az új jedik "toborzása" mindig ugyanaz maradt. Egy letűnt kor megkövesedett darabjaként itt maradt és senkinek nem jut eszébe újragondolni, mert hát ez a hagyomány.

A hagyomány a tradíció és a begyepesedettség. Az a tény, hogy nem haladtak a korral. Egy dogmatikus rend volt, ami bukásra ítéltetett (éppen ezért vagyok kíváncsi mit kezdenek az új Jedikkel az EPVII -ben!! ).

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amint láttuk a Jedik elég puritán népség, kétlem, hogy nagy vagyonuk lett volna. Dooku persze kivétel, de ő ki is lépett a Rendből.

Hát közvetlenül nincs tulajdonuk, de egyébként a Köztársaság elég jól kibéleli őket. A templomuk nem egy faház egy hegy tetején hanem egy high tech sok szintes komplexum és mütyürjeik, repülőik sem arról árulkodik nekem, hogy bármi közük lenne a puritánsághoz. Ehhez még háború se kellett: Obi-Wan az ep.2-ben is elég korrekt kis géppel járkál a galaxisban. Kiváncsi vagyok a coruscantiak hány százaléka engedhet meg hasonlót.

Szerintem ha valaki fizet a gyerekekért - bár ebben egyre kevésbé vagyok biztos illetve nem gondolom hogy akkora jelentősége van mert igy is ugyis borzasztó és embertelen a kiválasztási rendszerük- akkor az nyilván a Köztársaság, ahogy nyilván az egész rendet a központi költségvetésből fedezik (mivel ők maguk nem termelnek közvetlenül pénzt igy más út aligha van)

 

Szerintem ebben a rendszerben épp az a lényeg, hogy a gyerekeket nagyon kicsi koruktól kezdve taníthassák, így semmi olyan idea, hatás nem "szennyezi" be a zegyéniségüket ami káros lehet a jövendőbeli Jediségre. Ugye láttuk mennyire ágáltak Anakin ellen akkor, amikor nyilvánvaló volt, hogy a fiút rendkívüli módon átjárja az Erő. Sokkal fontosabb a lélek tisztasága amit csak a Templomban, a Jedik által felnevelve érhetnek el. És valljuk be őszintén egy gyermeket az határoz meg, milyen közegben nő fel. az a kis srác vagy kislány soha nem fog anyuci után sírni mert nem is ismerte az igazit. Neki a Jedik közössége jelenti a családot.

Persze ez a cél ez egyértelmű és láthatóan ez szentesiti is az eszközt. Kényelmes is: a problémákkal nem kell szembesülni mert a szülők maradnak ahol voltak a gyerekek meg majd jól elfelejtik őket. Attól se kell nagyon tartani, hogy a gyerekek túlságosan önállosodnának: eleve gyerek koruktól beléjük ültetjük a meglévő dogmákat amiket alapvető törvényszerűségként fognak elfogadni és nem fognak megkérdőjelezni, ha csak nem épp Qui-Gon Jinn-nek születnek.

Ez tökéletes módszer ideák konzerválására és egy olyan Rend létrehozására, ami semmilyen szinten nem képes haladni az idővel, hisz minden egyes tagja gyerek korától arra volt nevelve, hogy mindent elfogadjon amit az elődei.

 

A TCW egyik hatása, hogy egyre kevésbé sajnálom a jedik bukását. Kicsit elkanyarodik a dolgoktól de ha valamiért már azért kiváncsi leszek az ep.7-re hogy lássam milyen lesz az új Rend. Van egy olyan érzésem, hogy a baba kortól induló nevelés ott már dobva lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze ez a cél ez egyértelmű és láthatóan ez szentesiti is az eszközt. Kényelmes is: a problémákkal nem kell szembesülni mert a szülők maradnak ahol voltak a gyerekek meg majd jól elfelejtik őket. Attól se kell nagyon tartani, hogy a gyerekek túlságosan önállosodnának: eleve gyerek koruktól beléjük ültetjük a meglévő dogmákat amiket alapvető törvényszerűségként fognak elfogadni és nem fognak megkérdőjelezni, ha csak nem épp Qui-Gon Jinn-nek születnek.

Ez tökéletes módszer ideák konzerválására és egy olyan Rend létrehozására, ami semmilyen szinten nem képes haladni az idővel, hisz minden egyes tagja gyerek korától arra volt nevelve, hogy mindent elfogadjon amit az elődei.

 

A TCW egyik hatása, hogy egyre kevésbé sajnálom a jedik bukását. Kicsit elkanyarodik a dolgoktól de ha valamiért már azért kiváncsi leszek az ep.7-re hogy lássam milyen lesz az új Rend. Van egy olyan érzésem, hogy a baba kortól induló nevelés ott már dobva lesz.

Itt az a baj, hogy egy olyan ezer éve fennálló rendszerről beszélünk, ami szinte ez idő alatt semmit nem változott. Bár ezt nem mondhatjuk 100% -ra hisz nem ismerjük a Jedik ezer éves történelmét, de azért nagy bizonyossággal sejthető. Ez döbbenetes! A Jedik tragédiájának okát gyakorlatilag már az EPIII után is sejthettük haloványan, de a TCW adta meg a kristálytiszta választ ezekre a kérdésekre az olyan apró de annál fontosabb csepegtetésekkel is, mint ez a Dagoya gyerekrablás ügy (az Ahsoka afférról már nem is beszélve). Egyszer csak jön egy ilyen elejtett infó, és nem akarjuk elhinni mire vetemedtek a Jedik... A sorozatban talán ez az első hely ahol nyíltan utálják őket. Régen ilyet elképzelni se tudtam volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.