Ugrás a kommentre

EPIII elemzés


Ajánlott hozzászólás

Revenge of the Sith

Chapter 45: Secret Delivery

Time: 1:58:29-2:00:10

 

Tartalom

 

A hajdani Polis Massa maradványaiból létrejött aszteroidamezőt egyik szikláján létesített kutatóbázisán béke honol. Yoda mester a megfigyelő állomáson csendben üldögélve meditál az éjszaka közepén, mikor Bail Organa berohan a szobába. Elnézését kéri, majd közli, hogy Obi-Wan bejelentkezett.

A nabooi jacht megközelíti az állomást és bedokkol a földalatti hangárba. Bail siet Obi-Wan elé, aki karjaiban hozza le az eszméletlen Padmét az űrhajóról. Azonnal az orvosi központba irányítja őket, mit sem törődve a hajóból felbukkanó R2-val és 3PO-val.

Eközben Coruscanton viharfelhők borítják sötétségbe a nappalt. Három V-Szárnyú vadászgép kíséretében az Uralkodó űrkompja megközelíti a Rehabilitációs Központ leszállópályáját, majd az egyik vadásszal együtt landol, míg a másik két gép körözni kezd az épület körül. A hajóból rohamosztagosok kíséretében előbukkan Darth Sidious és az előtte az orvosi kapszulában szenvedő Darth Vader. Az esővel mit sem törődve végigmasíroznak a leszállóhely hosszú hídján.

A polis massai orvosi központban Obi-Wan, Yoda, Organa, R2 és C-3PO aggódva figyelik, amint a helyi orvosok ellátják Padmét. Egy GH-7-es orvosdroid lebeg ki a műtőből és közli a várakozókkal, hogy orvosi értelemben semmi baja a nőnek, de mégis haldoklik. Obi-Wan hitetlenkedve kérdi meg: ?Meg fog halni?? A GH-7-es nem tud választ adni a miértre. Azt mondja, Padmét elhagyta az életereje. Ám a gyerekeit meg tudják menteni. Ekkor Organa kérdez rá: ?Gyerekeket?? A Gh-7-es helyeslően mondja, hogy ikrei vannak. Yoda elgondolkodik a hallottakon, míg Obi-Wan eltávolodik társaitól, az ablakhoz megy és gondterhelten, aggódva figyeli a műtőasztalon öntudatlanul fekvő nőt.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Hát elérkezett az a szakasza a filmnek, mellyel szerintem sohasem leszek megelégedve, ha csak nem kerül be a könyvben és a forgatókönyvben is fellelhető párbeszéd Yoda és Qui-Gon Jinn között. A legtöbb hiányzó jelenet hiányát el tudom fogadni, ezt viszont nem. Fontos momentum az, hogy a Jedik ezután szellemként visszatérhetnek, és ezt nem lehet elintézni egy nyúlfarknyi mondattal, amit Yoda ejt meg később (bár nagyon jó mondat). Ide nagyon kell ez a beszélgetés, egyrészt ezért, másrészt megmagyarázza, hogy Qui-Gon miért kiabált az ep2-ben, harmadrészt ebben a beszélgetésben ismeri el Yoda a saját és egyben a teljes Jedi Rend hibáját a Sith térnyerésében. Negyedrészt, Qui-Gon többet érdemel, mint hogy csak úgy eltűnjön a sűlyesztőben. Ötödrészt, a kedvenc karakterem :clap:

Szóval kezdésből nem vagyok elégedett a fejezettel, ám a folytatással már jobban. Kezdődik egy hatalmas filmen belüli párhuzam. Padmé haldoklik, Anakin újjá születik és ez a következő fejezet végig tart. Sokakkal ellentétben én maximálisan elfogadom azt, hogy Padmét nem testi, hanem lelki baj ölte meg, elvégre a fájdalom, ami érte, remélhetőleg a való életben senkit sem ér el. Ilyen mérhetetlen fájdalomba bele lehet halni.

Tetszik a coruscanti látványkép, nagyon hátborzongató, ahogy, bár fényes nappal van, mégis minden sötétségbe borult. Itt már nincsenek Jedik, itt a Sith az úr. És itt láthatjuk először az A-Szárnyú és a TIE vadász keresztezéséből létrejött Alpha-3 Numbus V-Szárnyút, amelyről még mindig nem sikerült kiderítenem, mitől V, de azért nagyon jól néz ki, kár, hogy harci helyzetben egyáltalán nem láthatjuk :)

Polis Massa sem rosz világ, bár ez engem különösebben nem fogott meg. Mint ahogy az ott élő idegenek is elég jellegtelen figurák, alig látni őket, és helyettük a droid beszél, ami legnagyobb örömömre az ep2 egyik kivágott jelenetéből avanzsált ide, és ahogy ott is, itt is nagyon tetszik.

Ami pedig a színészi munkát illeti, Ewan McGregor megint a toppon, ahogy az balkahoz lép és a szája elé teszi a kezét aggodalmában, nagyon jó. Elhiszem róla, hogy aggódik a haldokló barátjáért és kezd neki sok lenni mindaz, ami az elmúlt napokban történt. Elvégre az utolsó barátai egyike fekszik éppen a halálos ágyán.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fontos momentum az, hogy a Jedik ezután szellemként visszatérhetnek, és ezt nem lehet elintézni egy nyúlfarknyi mondattal, amit Yoda ejt meg később (bár nagyon jó mondat).

Yoda későbbi "nagyon jó mondatának" az adja a súlyát, hogy itt vágás volt. Bár én is örülnék Qui-gonnak... de már annyi a halott Jedi, hogy egy régebbi halott már sok lenne.

 

 

Elhiszem róla, hogy aggódik a haldokló barátjáért és kezd neki sok lenni mindaz, ami az elmúlt napokban történt.

És ő a szerencsés, hiszen túlélte! "Kezd sok lenni"?:clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem innen az hiányzik, hogy kimondják Pollis Masa nevét.Mi is csak a spoilerből tudjuk mi a neve, de aki csak a filmet látta nem tudja mi a bolygó maradvány neve.

A jelenet mélységesen szomorú számomra.A sors ironiája, hogy Darth Vader akkor születik meg, mikor a gyerekei.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda későbbi "nagyon jó mondatának" az adja a súlyát, hogy itt vágás volt. Bár én is örülnék Qui-gonnak... de már annyi a halott Jedi, hogy egy régebbi halott már sok lenne.

Na majd akkor elmondom, miért érzem azt a mondatot csak nagyon jónak, ám súlyosnak egyáltalán nem. Amúgy, a sok Jedi halála után éppen üdítő lenne, hogy végre egy Jedi, aki bár meghalt, meglelte a halhatatlansághoz vezető utat.

 

Nekem innen az hiányzik, hogy kimondják Pollis Masa nevét.

Nézd, annak idején az ept-ből derült ki a Tatooine neve, illetve ott csak azt mondja Luke, hogy találkozó a Tatooine-on, csak az ep6-ból derül ki, hogy az pontosan az a bolygó, ahol Luke élte paraszti életét.

Mos Espa neve pedig a mai napig nem hangzott el sehol. De pl Shmi neve is csak az ep2-ben hangzik el, akárcsak Windu neve (a Mace pedig sohasem, és a sok névtelenül mászkáló Jediről még nem is tettem említést). És persze ott van még Maygeeto, Felucia, Cato Neimoidia és Saleucami. Szóval Polis Massa nem az egyetlen név nélkül maradt dolog az SW-ben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tulajdonképpen már innen megkezdődik a közvetlen étmenet az EPIV-be. Valóban remek a képi párhuzam Padmé és Vader végső sorsa között, de ez legjobban majd a következő vágásnál és jelenetnél fog szépen látszani. Coruscanton először láthatunk esőt, ráadásul ömlik. Remek jelképe ez a sötét oldal győzelmének.

Polis Massa nekem nagyon bejön, talán azért mert emlékeztet az EPV-ös aszteroidamezőre. A Massai lakosokban egy újabb érdekes fajt ismerhetünk meg, hiszen nem beszéddel kommunikálnak. Ennek ellenére igen fejlett civilizációt sikerült kialakítaniuk. Érdekes elképzelés, hogy nem mindennek a beszéd az alapja.

 

Qui-Gon témában már elmondtam a véleményem, szerintem jó hogy kihagyták a jelenetet. Tompította volna a dráma élét, ha a film végén Qui-Gon megmondaná a frankót. Így csak céloz rá Yoda, és ez pont elég.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem baj, nekem azért tetszik :lol:

Amúgy a jelenethez: először sajnáltam, hogy a japorfa itt nem tűnt fel (azt hiszem, a forgatókönyvben még benne volt), de rájöttem hogy tompítaná az egész jelenetet, szóval elég volt a temetési jelenetnél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Revenge of the Sith

Chapter 46: Birth and Rebirth

Time: 2:00:11-2:02:22

 

Tartalom

 

Vader a Rehabilitációs Központban fekszik egy ágyon, s fájdalmaitól szenvedve kiált fel, miközben FX-9-es, DD-13-as és 2-1B orvosdroidok látják el sebeit, tisztítják meg testét vagy éppen adnak neki fájdalomcsillapítót és egyéb injekciókat. Levágott lábai helyére pedig mechanikus pótlábakat illesztenek, és eltávolították egyetlen megmaradt, gép kezét.

Eközben a Polis Massan Padménál beindult a szülés. Hangosan sikolt, arcát elgyötri a kín, ám ekkor felsír elsőszülött gyermeke. A szülészdroid odalebeh Kenobi mellé és átad neki egy babát. Obi-Wan elmondja az anyának, hogy fia született, aki csak ennyit felel: ?Luke.?

Obi-Wan odahajól Luke-kal az anyjához, aki megérinti a fiúcska arcát, majd kedvesen újra kimondja a nevét. Ekkor azonban újra jönnek a fájások.

Bail, Yoda, C-3PO és R2 a műtőn kívül figyelik csendben az eseményeket, mikor felsír a második gyermek is. A droid ezt is odaviszi Kenobihoz, aki közli, hogy kislány lett. Padmé neki is nevet ad: ?Leia.?

Darth Vader még mindig az ágyon fekszik, orvosdroidokkal körülvéve. Testét bőrruha fedi, fém vállvédő húzódik felsőtestén, mechanikus lábát fém csizma védi. Mellksavértjén és vastag övén gépi panelek pihennek, apró ledekkel világítva. Jobb kezét még nem fedi kesztyű, a mechanikus kéz még látszódik. Sebekkel csúdított feje ugyanúgy szabad még.

Két mechanikus kar ereszkedik le a mennyezetről és nyúl ki a feje fölé. Az egyikben egy éjjfekete sisak, a másikban egy mélysötét maszk lapul. Először a maszkos kéz ereszkedik le, lassan, egyenletes tempóban. Közben bekapcsolnak a maszk vizórjai, és Anakin Skywalker immáron azokon keresztül szemlélheti a világot. Ilyedten mered a maszkra, elgyötört tüdejével megpróbál még egyszer utoljára levegőt venni, aztán a maszk rásimul az arcára, hangosan sziszegve a helyére illeszkedik. A másik kar pedig elhelyezi a sisakot, és beindul a ruhába épített lélegeztetőgép. Darth Vader új élete megkezdődik.

Padmé nehezen veszi már a levegőt. Utolsó erejével Obi-Want szólítja, aki kezében a csöpnyi Leiaval fölé hajol. A nő annyit mond, hogy ?Van még benne jóság.? Tudja, hogy van. Azzal Padmé Nabierre, akit a világ csak Amidalaként ismerhetett, távozik az élők sorából. Obi-Wan csüggedten pillant a felsíró Leia-ra, miközben Yoda bánattól ittasan lehajtja fejét, fülei lekókadnak.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

A film végi szomorú jelenetek kezdetét veszik. Sok halált láttunk, sok kedves szereplő halálát, de egyik sem olyan fájdalamas, mint Padmé elvesztése. Egy jószándékú, kedves ember halt meg a képében, akit a saját férje is hozzásegített ehhez. Reményvesztettségébe halt bele, az ő képében megtestesült a régi mesei közhely: meghasadt a szíve és belehalt a bánatba.

A születés párhuzama pedig, bár szörnyű, de csodás. Ilyen erős kontraszt talán csak az Alien 3-ban látható. Abban egy ?hős? és egy kislány temetése közben születik meg az alien, miközben a pap azt mondja, hogy ?Mert minden halálból, legyen az bármily jelentéktelen is, benne van egy új világ ígérete. Egy új kezdet reménye.? És itt ugyan ez a helyzet. Padmé halálával egyidőben született meg Luke és Leia, Anakin Skywalker halálával pedig megszületett Darth Vader. A képi és hang párhuzam is hatásos. Padménál színes, világos, Anakinnál minden fekete, sötét. Az egyikőjüket színes droidok ?engedik el?, a másikat szürke, rideg gépek mentenek meg. Padménál a szívdobogás hangja gyors, de elhaló, Vadernél tompa, de erőteljes. Végül pedig a színészek is jól játszanak, Portman szívhez szólóan játsza el Padmé halálát (sokkal-sokkal jobb, mint amit az ájulásokból kijőve produkál), Christensen, bár nem tudom, mennyi élő és mennyi CGI belőle, de ahogy Anakin ránéz a leereszkedő maszkra, és ahogy megpróbál még egy utolsó lélegzetet venni, az színtén nagyon jó. És aztán felcsendül a jól ismert légzés. A moziban egyszerűen hátborzongató volt.

Külön képi bónusz, hogy egy pillanatra láthatjuk Vader maszkját az ő szemszögéből, így már első kézből tudjuk elképzelni, milyen lehetett húsz éven át ebben. Vader a saját teste rabszolgája lett. És itt is vannak már ep4-5-6-os utalások, az FX-6-os droid őse az FX-9-esnek, ami Luke-kot kezelte a Hothon, illetve ott van a 2-1B droid is, ami meg echte olyan model, mint az ep5-ös párja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindig elszorul a szívem, amikor Padmé azt mondja, hogy van még benne jó és meghal. Olyan megrendítő. És akkor is, mikor a maszk rázáródik Vaderre és először halljuk a mechanikus lélegzés hangját. Olyan hátborzongató és reménytelen.

Ezek után még a temetésen szokott gombóc lenni a torkomban, az egy fokkal még a halálra is rátesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Külön képi bónusz, hogy egy pillanatra láthatjuk Vader maszkját az ő szemszögéből, így már első kézből tudjuk elképzelni, milyen lehetett húsz éven át ebben.

Nekem talán ez a párhuzam tetszik a legjobban.

Visszatért Anakin az ep6-ban kéri Luke-ot Hadd lássa a saját szemével.

Már tudjuk, milyen az a nem saját szem.

Szerkesztve: - lokatelli
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nehéz írni erről bármit is. Nem azért, mert nem lehet, hanem mert túl sokat lehetne. :? Egyszerűen annyira zseniális az egész születés/halál bemutatása, hogy az valami hihetetlen. A fejünkben csenghetnek Anakin szavai, amiket a Naboo-n mondott Padménak, az EPII-ben: "destroy us". És az is történt, belepusztultak a szerelmükbe. Luke és Leia születése, az egyik legmeghatóbb jelenetek egyike. Érdekesség, hogy Padmé halálát Leia éli át, mivel akkor őt tartja a karjaiban Obi, ráadásul abban a pillanatban fel is sír. Lehet, hogy ezekre a képekre emlékszik majd 25 év múlva. Az "Erő álltal sokmindent látsz meg".

 

És még egy érdekesség. amikor Vaderre rákerül a maszk, mintha újraindulna a szíve. Immár majdnem az a Darth Vader, akit az EPIV-ben megismertünk.

 

Azt pedig, hogy ki hova jutott, a következő két képnél semmi nem szemlélteti jobban.

 

padme6tf.jpg

 

vader4to.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem Ody mester,Luke van Obi karjában. :D

Luke-ot simogatja meg Padme,és mikor megszületik Leia közvetlen utánna mondja Obinak,hogy van még benne jó és ezzel meghal. :?

Talán ezért mondja Luke is Obinak a ROTJ-ban,hogy van még benne jó.Leia-át nem fogja meg nem is érinti meg.Ez jó lett volna,ha Leia születik meg előbb és Őt simagatja meg.Akkor ez jó magyarázata lenne Leia sokat támadott mondatának,de így nem. :?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tévedés, nem közvetlen Leia születése után hal meg Padmé. Megszületik Leia, aztán vált a kép Vaderre, amint teszik rá a maszkot. Azalatt az idő alatt Obi-Wan bőven kicserélhette Luke-ot Leiara, és mivel az anyja a halálán volt, valószínűleg meg is tette, hiszen őt is be kellett mutatni az anyjának.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tévedés, nem közvetlen Leia születése után hal meg Padmé. Megszületik Leia, aztán vált a kép Vaderre, amint teszik rá a maszkot. Azalatt az idő alatt Obi-Wan bőven kicserélhette Luke-ot Leiara, és mivel az anyja a halálán volt, valószínűleg meg is tette, hiszen őt is be kellett mutatni az anyjának.

Ez csak a ha kategória,amire nincs semmi utalás,arra viszont igen (igaz,hogy csak a könyvben),hogy Obi nagyon a fiú mellett akart maradni.Meg se említi a lányt.

A másik az,hogy szerinted egymást követik ezek az események?

Megszületik Leia

Megszületik Vader

Meghal Padme

Szerintem egyszerre.Nincs semmilyen csere.Nem szabad ennyire bonyolítani az egyszerűt :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ja, a könyvben, ami Kashyyykról diszkréten megfeletkezik, meg amiben Needa már szerepel, meg amiben Carrack cirkálók nyomulnak egy olyan csatában, amiben a film szerint csak Venatorok vannak... szóval a filmben több szól amellett, hogy az ott a kezében Leia. És itt most nem Obi-Wan érzéseiről van szó, hanem Padmé érzéseiről. Haljon meg anélkül, hogy megérintené a lányát.

Meg, egyetlen dolog szól amellett, hogy ezeg az események egymás után történnek: ha nem így lenne, Vadert egyik pillanatról a másikra öltöztették fel. Na meg ha párhuzamban történt volna, akkor hogyan értesült volna Palpatine Amidala haláláról abban a pillantaban, hogy Padmé meghalt? Érezni nem érezhette, mivel azt Anakin is megérezte volna.

Úgyhogy szerintem nem bonyolult ez. Padmé megérintette Luke-ot, majd Vaderre rákerült a maszk, azalatt Obi-Wan átvette a másik babát, végül Padmé meghalt.

Különben is, a Star Warsban semi sem történik párhuzamosan, minden egymás után folyik, abban az időben, ahogy látjuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyáltalán semmi nem szól a mellett,hogy Leia van Obi kezében,ugyanis ez egy olyan horderejű dolog (a klasszik tükrében) amit ki kellett volna vagy ki kell hangsúlyozni,és ezzel egyszer és mindenkorra lezárni a Leia ROTJ beli mondata körüli vitát.Bele lehet magyarázni de erre semmi de semmi utalás sincs,csak a lehet vagy a talán vagy a "gondolom,hogy így volt".Amíg Lucas valahol nem mondja azt,hogy Leia volt Obi kezében miközben Padme meghalt addig nem fogom elhinni.Ne haragudj.

Ja és Vader igenis megérzi,hogy Padme nincs többé.És ugyanígy Palpi is megérezhette.

Ja és a film meg a könyv nekem együtt jelenti minden egyes résznél (nem csak ennél) az adott történetet.Egymást egészítik ki.Persze aki nem szereti vagy szerette a regényváltozatokat azok nem így gondolják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De azért a fejem ne harapd le :)

 

De amíg nekem nem mondja Lucas (sőt, én akkor sem, mert azt magyarázok be magamnak, amit akarok), hogy az ott a kezében Luke, addig nekem tökéletesen megfelel, hogy az ott Leia, és emiatt emlékszik Leia az anyjára és nem Luke. Mert nekem így sokkal szebb. És csak azzal lehetne ezt megmásítani, ha egyértelműen bemutatják, hogy az a kisbaba ott Kenobi kezében fiú.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Újra megnézve a jelenetet, igazad van lipi. Nem látjuk, hogy Obi átvenné Leiát. Ellenben akkor ez is tipikusan olyan jelenet, hogy ha akarom átveszi, ha akarom nem... Nekem legalábbis alapból úgy állt rá az agyam, hogy az Leia. Aminek semmi nem mond ellent.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Újra megnézve a jelenetet, igazad van lipi. Nem látjuk, hogy Obi átvenné Leiát. Ellenben akkor ez is tipikusan olyan jelenet, hogy ha akarom átveszi, ha akarom nem... Nekem legalábbis alapból úgy állt rá az agyam, hogy az Leia. Aminek semmi nem mond ellent.

Rendben van,logikailag tényleg ez lenne a reális,de mégegyszer mondom,hogy ez egy olyan horderejű dolog amit meg kellett volna mutatni.De úgy is fel lehet fogni ezt,hogy Luke sír fel Vader születése miatt.Ez a tipikus félig üres vagy félig tele pohár.

Egyébként nekem van gyerekem és tudom milyen nehéz átvenni egy babát,nem hogy még "átcserélni" egy másikra. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hüpppp. Azt hittem ez az a jelenet amihez nem kell kommentár...

 

 

Nagy. Vader sisakja belülről, meg amikor ráteszik, no komment. Először értelmet adnak Anakin-Vader életének utolsó fejezetének, amikor Luke lesegíti a fejéről, másrészt meg ugye 2005-ben ot állt egy "pármillió" fős rajongótábor és éppen visszakapta a TELJESEN régitrilógiás hangulatot.

 

Padmé halála: nagyon jó dolog, hogy Anakin álmodott két variációt, és egy harmadikat látunk. Semmi önismétlés. Nagyon tetszik!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor még csak a régi trilógia volt meg, annyira nem foglalkoztam Luke és Leia anyjával amikor A VI.-ban beszéltek róla. Most, hogy az előzmények is kész vannak, más szemmel nézem a témát: rögtön eszembe jut a III. részből Padmé. Amikor Leia kimondja, hogy az anyja szomorú és szép volt, az első reakcióm az, hogy tényleg nagyon szép volt, a másik meg...majdnem elbőgöm magam. Padmé temetési jeleténél mondjuk egyszer meg is történt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

majdnem elbőgöm magam. Padmé temetési jeleténél mondjuk egyszer meg is történt.

Az egy olyan jelenet. Érdekes, hogy engem nem is az első néhány nézésnél billentett ki annyira a lelkivilágomból, hanem később, azóta meg mindig.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.