Ugrás a kommentre

EPIII elemzés


Ajánlott hozzászólás

Lehet, hogy Yoda most jön rá arra, amit 20 év múlva mond Luke-nak a Dagobah-n.

Pontosan ezt gondolom én is.

Yoda az előzményekben nem úgy viselkedik, ahogy a régi részek alapján gondolhattuk volna. (Éljenek a prequel-utálók! :) ) Van jellemfejlődése a karakterének.

 

"Ah, yes. A flow more more common among Jedi. Too sure of themselves, they are. Even the older, more experienced ones."

 

Minden szava visszaüt saját magára is, és a rendre is. Az Uralkodóval vívott párbaja döbbenti rá, mennyire tévúton járt, és Qui-Gon világítja meg számára a világos ösvényt. Ez az, amitől a "bölcs Yoda mester" lesz belőle a Dagobán.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban igaz, hogy a Jedik kicsit elszálltak maguktól, beleértve Yodát, de könyörgöm! Ebben az esetben nem volt más választása. Mellesleg ő nem támad, csak védekezik, illetve visszaüt. A villámlás a falhoz csapta, ott Palpatine támadt, aztán igaz, hogy visszalök, de valahogy meg kellett értetnie a Sith-tel, hogy még nem nyert. Aztán a fénykard párbajt is Palpatine kezdi, ahogy a pod-dobálást, és a villámozást is .Yoda csak visszaveri mindkettőt. Ő egyszer sem támad, csak védekezik, és visszacsap - > hiszen valahogy mégiscsak el kell pusztítani az ősi ellenséget... Yoda attól még nem tesz a Jedi-rend szelleme ellen, hogy felveszi a harcot az őket kiírtó Sith-ek ellen. Szerintem.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Your arrogance blinds you, Master Yoda."

 

Ráhibázott. Yoda arrogánsan megy oda. Hogy az arrogancia okozta-e a vakságot (és ezt az egész rendre is lehet érteni), vagy fordítva, az más kérdés.

 

Ebben az esetben nem volt más választása.

 

De csak mert belement ebbe a helyzetbe. Hagyta eddig fajulni a dolgokat. NAgyon egyetértek a regényben leírtakkal ebben a kérdésben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De meg kellett próbálnia megállítania a Sith-et! Nem mondhatta azt, hogy:

 

"Jól van, Sidious kiirtotta az egész Jedi rendet, de nem baj, hagyjuk a fenébe, telepedjünk le, bújjunk el, majd lesz valami."

 

Egyszerűen meg kellett próbálnia végetvetni Sidious uralkodásának. Nem volt más választása, továbbra is ezt mondom.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amit leírtál Donát, azt én is osztom, elvégre azért ment Yoda, hogy megölje a Sithet, az meg nem megy szép beszéddel. Szóval valóban, nincs más választása. Most a Jedi odacsap. És szerintem annyira nem változott Yoda hozzáállása, hiszen az ep6-ban is arra buzdítja Luke-ot, hogy küzdjön meg Vaderrel. Szerintem a "csak védekezésre" használás inkább azt jelenti, hogy nem sütögetjük meg Erővillámokkal a népet, nem folytjuk belé a szót senkibe, aki nem osztja az Erőről alkotott képünket, és nem folytunk meg senkit, akinek megbocsátunk. Ezek nyílt támadások, harcban viszont felhasználható az Erő bizonyos formája támadási jelleggel is, pl Erőlökés (villám meg csak úgy, hogy visszaküldik a feladónak). De ezeket sem használják alapvetően ölésre, legalábbis senki nem halt bele a filmek alatt, bár nyílvánvalóan lehet vele ölni, csak a Jedik elvből nem hazsnálják ilyen drasztikusan. Harcban azért odasóznak vele, márpedig Yoda itt harcban állt.

Ellenben a párbajt Yoda kezdte, ő rántott először fénykardot és ő támadott. A poddobálás már ennek egyenes következménye. Más kérdés, hogy a harc akkor már kialakult, hisz az Erővel püfölés is része volt annak, így a harcot nem Yoda indította (ő csak kikényszerítette a jelenlétével).

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben az esetben nem volt más választása. Mellesleg ő nem támad, csak védekezik, illetve visszaüt.

De nem Palpatine ment Yodához, hanem fordítva, és Palpi így is meg akart lógni, de nem hagyta, ezek azért nem deffenzív hozzáállás.

 

Szerintem lett volna más választása, mondjuk az amit végül választott.

Ha ebben a szituban le is tudta volna győzni Palpit, mi lett volna? Szenátus örömtáncot jár a békét kihirdető Palpatine leölője előtt. Az olaj lett volna a tűzre.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Palpatine nem is mehetett Yodához, hiszen azt sem tudta, hogy él. Olyan ez, mikor az ellenfél vezet a fociban. Nem nekik kell változtatni, hanem nekünk, ők csak kontrázni fognak. Aztán ha hirtelen megijednek az ellenfél nyomásától, akkor menekülőre fognák, ha tudnák, de mi persze nem engedjük :)

 

Visszatérve az SW-re. Szóval Yodának igen is meg kellett keresnie Sidioust, meg kellett próbálnia legyilkolni, ahogy Obi-wannak is meg kellett tennie, amit muszáj. És nem azért, hogy a Jedik visszaszerezzék a hatalmat, hanem mert a Jedi rendnek ez a KÖTELESSÉGE egy Sith-tel szemben. És naná, hogy nem engedte el Sidioust. Ha elmenekül, esélytelen lett volna vele megküzdeni, amit pedig meg kelett tennie, lásd fönt.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyszerűen meg kellett próbálnia végetvetni Sidious uralkodásának. Nem volt más választása, továbbra is ezt mondom.

Ezzel egyetértek. Most már nem volt választása, meg kellett próbálnia. Azt most hagyjuk, hogy eszerint teljesen lemondott a próféciáról, hiszen aszerint egy csepp esélye sem volt...

 

Véleményem szerint a baj ott van, hogy Yoda hagyta idáig fajulni a helyzetet. Szerintem ebben rejlik a világos oldal. Elkerülni az ilyesmit. Nem hagyni, hogy háború törjön ki, nem hagyni, hogy a dolgok ilyen mélyre jussanak. Ha mégis oda jutnak, akkor sajnos nem végezte jól a dolgát a világos oldal képviselője.

A Jedi a galaxis békéjének és igazságának őre, tehát meg kell akadályoznia a háborút, az igazságtalanságot. Ha már háború és igazságtalanság van, hibázott. Ekkor az Erő a sötétségnek kedvez. A Jedinek ezt az állapotot kell elkerülnie, és erre nem volt képes a Rend.

EDIT: Kiegészítés:

Sőt, a Rend a háború élére állt. Mindegy, mi volt az oka rá, odaállt. Nem csoda, hogy Sidious olyan boldog volt, mert "minden a tervek szerint halad". A Jedik saját maguk másztak bele a sírjukba.

Szerkesztve: - SimonZ
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A "csak védekezésre" tanács egy általános jellegü szellemi-utravaló Luke-nak, de nem valami kőbe vésett tiz-parancsolat szerintem. Most amikor van egy jól körülhatárolható felsőbb érdek, ami azt követeli, hogy lendüljön támadásba, nyilvánvaló, hogy cselekednie kell. Föleg, mert ezuttal a puszta passzivitásával sokkal több bajt és szerencsétlenséget hozhat az egész galaxisra, mintha megpróbálná lelökni a fő-gonoszt a trónjáról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De nem Palpatine ment Yodához, hanem fordítva

Mert Palpi azt sem tudta, hogy Yoda még él. Hogy ment volna hozzá? Különben is, Palpi már az életére tört Yodának, ezt akár kihívásnak is vehetnénk.

 

de nem hagyta, ezek azért nem deffenzív hozzáállás.

Szerintem lett volna más választása, mondjuk az amit végül választott.

Szerintem a "dugjuk a fejünket a homokba, és meg se próbáljuk" elv azon túl, hogy nem vall a Jedikre, még nem is lett volna túl szép megoldás. Yodának tennie kellett valamit, hiszen éppen egy zsarnok került a Galaxis élére. Hagyta volna tétlenül uralkodni a Sithet? Ekkor még Luke-ról és Leiáról sem tud, szóval ez az egy lehetősége maradt. Ahogy anno Qui-Gon és Obi-Wan tett Maul elle, majd később Obi-Wan és Anakin kétszer, ráadásként ő maga is Tyranus ellen, most ugyan ezt meg kellett tennie Sidious ellen is. Tennie kellett ellene, el kellett pusztítania a Sithet.

 

Ha ebben a szituban le is tudta volna győzni Palpit, mi lett volna? Szenátus örömtáncot jár a békét kihirdető Palpatine leölője előtt.

Yoda nem bosszút állni ment, nem azért, hogy örömtáncot járjanak érte, hanem hogy eltakarítsa a zsarnokot a Galaxis éléről. Ez a célja, emiatt élt eddig. Az egyetlen következmény, ami Yodának számíthatott, hogy a vérbeli gonoszt elpusztítsa. Hogy aztán a Szenátus még jobban a Jedik ellen lesznek-e, vagy sem, az már másodlagos, az első indok mellett eltörpülő szempont.

 

EDIT: Donát, szépen leírtuk ugyan azt más szavakkal :)

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Véleményem szerint a baj ott van, hogy Yoda hagyta idáig fajulni a helyzetet. Szerintem ebben rejlik a világos oldal. Elkerülni az ilyesmit.

Nem idézem az egészet, de ezt gyönyörűen leírtad :) Mélyen egyetértek vele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ja, hogy erre gondoltál, Zoli! Így már értem! De valljuk be, a Jedik honnan gondolhatták volna, hogy ekkora nagyszabású terv készül ellenük? Jó-jó, sejtették, hogy valahol lappang egy Sith, de akárhonnan nézzük, amit Sidious kitervelt, valójában nem más volt, mint egy briliáns sakk parti, ahol a Nagyúr gyakorlatilag az első 20 lépést előre látta. A Jedik ehhez képest

a) nem is tudták, hogy egy profival állnak szemben

b)sosem voltak rákényszerítve egy igazi sakkpartira, így jó, ha 5 lépést előre láttak. Szerintem nem hibáztathatók, ha mindezek után ötletük sem volt mi történik körülöttük. Az a csoda, hogy arra rájöttek, hogy Palpatine-nek köze van a Sith nagyúrhoz. Megérzéseik lehettek maximum, de úgy elkerülni az ellenfél csapásait, hogy közben ő előre lát egy csomó dolgot... finoman szólva sem könnyű :)

 

Donát.

Szerkesztve: - Csabai Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Baljós árnyak idején a Jedik is rendelkeztek a jövő kifürkészésének képességével.

 

Nem pontos idézet a regényből: A Jedik azzal töltötték az elmúlt 1000 évet, hogy egy régi háború újramegvívására készüljenek. A Sith-ek ezzel szemben változtak.

 

És a kivágott jelenetből:

 

YODA: A Jedik kudarcát okoztam én.

 

QUI-GON: Ne hibáztasd magad, öreg barátom.

 

YODA: Túl öreg voltam. Túl merev. Túl arrogáns, hogy lássam, a régi út nem az egyetlen út. A galaxis megváltozott, de a Jedi-rend nem. Mert én nem hagytam megváltozni... Sokat kell még tanulnom.

 

Nem mindenért ő a hibás, de igenis, hibás. Kollektíven hibázott a rend.

Ha eleve nem lett volna esélyük Palpi ármánykodásain átlátni, az azt jelentené, hogy a sötét oldal erősebb.

 

MissKarrde: köszi. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megérzéseik lehettek maximum, de úgy elkerülni az ellenfél csapásait, hogy közben ő előre lát egy csomó dolgot... finoman szólva sem könnyű :)

Eleinte ott ragyogott nekik az egész világos oldal, és mégsem tudták megfelelően használni.

 

Ez az egyik oka annak, hogy nagyon szeretem az EP3-at. Mert az egész filmnek van számomra egyfajta megváltoztathatatlanság-hangulata... A Jedik végig kényszerpályán mozognak, már gyakorlatilag mindegy, mit csinálnak, ebből nem jöhetnek ki jól. Ezért nem lett volna szabad hagyniuk, hogy idáig jussanak, és itt hibáztak. Én meg körbeértem a magyarázatban. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

sejtették, hogy valahol lappang egy Sith,

Sejtették? Maulról tudták, hogy Sith, innentől kezdve résen kellett volna lenniük rendesen. Nem két napjuk volt arra, hogy nyomozzanak, stb. Itt romlott el valami véglegesen.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A regény az a regényiró dolga, ha pedig valamit kivágnak, akkor nyilván azért, mert valami miatt nem illik a filmbe. Maradjunk a filmeknél: az ep.1-ben Yoda megállapitja, hogy nehéz a sötét oldalt látni és az ep.2-ben pedig azt, hogy a sötét oldaltól nehéz látni a jövőt. Ezek megmagyarázzák a tehetetlenségüket, amit nem maguknak köszönhetnek, hanem annak, hogy az Erő változóban van... Mace-es dumcsinál mondják, hogy a sötét oldal erősödésével vesztik el az erejüket.

 

Donáttal értek abban egyet, hogy a sithek gyakorlatilag ezer éves előnnyel indulnak. Nekik ennyi idejük volt felkészülni, mig a jedik teljesen mással voltak elfoglalva: a béke örzésével galaxis szerte és nem a Sith-ek elleni háborúval.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, ez mondjuk igaz. De akkor is egy rendkívül erős ellenféllel találták szemben magukat. De az igaz, hogy lehet őket hibáztatni valamelyest.. Erről meggyőztetek. Mindazonáltal Palpatine egy átlagon felüli Sith, ha ármánykodásról van szó, ez nem vitás.

 

Donát.

Szerkesztve: - Csabai Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyet értek Simon Z-vel ezzel, hogy a Jedik nagyot hibáztak, és Donáttal is, hogy nagyon nehéz lett volna kivédeniük Palpatine-t. Lényegében a ith háború idején kellett volna változásnak indulniuk és nem ragaszkodni a régi eszmékhez olyan erősen. És nem szabadott volna annyira belefolyniuk a politikába, mint amennyire azt megtették. Akkor számos ponton védekezhettek volna.

 

Viszont, ez már kicsit elkanyarodott a fejezettől, javaslom, térjünk vissza ahhoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi és Anakin után Yoda és az Uralkodó is találkoznak. A végső konfrontáció. Yoda kézmozdulata oltári nagy poén, szegény Royal Guard (az sw.hu szerkesztője) gondolom rendesen ledöbbent. :D Yoda megjelenése máris egy kis kudarc Sidiousnak, mert hát a nagyon gondos terve mégsem vált be tökéletesen, hisz a legfőbb Jedi éppen most sasszézott be az irodájába...

 

Anakin és Obi párbaja roppant intenzív, szinte alig lehet követni a csapásokat. Látszik, hogy teljesen ismerik egymást. Nekem is tetszik, ahogy a terembe vezető folyosó falai szikrákat szórnak, mert ez kicsit emlékeztet a Birodalom Visszavág Luke vs. Vader egyik jelenetére.

 

A Sidious Yoda meccset egy külön topicban is rengeteget elemeztük már, itt a kezdetekről elmondható, hogy döntetlenre hozzák. Sidious letaglózó kezdése után, Yoda abszolút átveszi kezdeményezést. Nem engedi megszöki a sithet. Sidinek elég volt, hogy egyszer visszacsűrték a székébe, máris le akar lépni. Gyáva alak...ennyitől megijedni. :D

 

Van még itt egy érdekes mondat, mégpedig amikor Sidious dicséri Vadert, hogy páratlanul hatalmas sith lovag válik majd belőle. Még nála is nagyobb. Ekkor dicséri először más előtt is Anakint, ami azt jelenti, hogy őszintén hitt Anakinban, és nagyra tartotta képességeit. Tehát ebben nem rizsázott. :D

 

Egyébként az is tetszik még, hogy aki elejétől nézi a filmeket, annak ezen a ponton felcsillanhat a remény, hogy végül minden jóra fordul. Yoda szorongatja Sidioust, Obi pedig Vadert. Úgy tűnik, mintha az utolsó esélyt megragadnák a jedik, ezáltal mégis a jó győzedelmeskedik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda megjelenése máris egy kis kudarc Sidiousnak, mert hát a nagyon gondos terve mégsem vált be tökéletesen, hisz a legfőbb Jedi éppen most sasszézott be az irodájába...

Ahogy mondod!

 

 

Még nála is nagyobb. Ekkor dicséri először más előtt is Anakint, ami azt jelenti, hogy őszintén hitt Anakinban, és nagyra tartotta képességeit. Tehát ebben nem rizsázott. :D

Bizony. Palpiról megtudjuk, hogy őszinte volt Vaderrel. Amikor Jedik beszéltek róla a háta mögött, valahogy sikerült akkor is csak a hibáival törődni...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Jedik semmiben nem hibásak.Az Erő akarta, hogy így legyen.Hogy akadályozhatták volna meg a clone hadsereg megrendelését?Sehogy, mert nem is tudtak róla.Vagy azt, hogy a Szeparatista Mozgalom létrejöjjön és robothadsereget gyártson?Sehogy.A jövőt meg nem láthatták, mert a sötét oldal mindent ködbe burkolt.El sem tudták képzelni azt a tervet amit Sidi kitervelt ellenük.Ők megbíztak a kancellárban.Semmi okuk nem volt rá, hogy ne bízzanak benne.

Yoda meg szerintem nem arrogáns.Nem folytogatott senkit az Erővel, mint Vader, stb.Csak jóra használta az Erőt.Az pedig nagyon is jó dolog, hogy a Sithet megöli akár az Erővel.Ez nem támadás.A cél szentesíti az eszközt.A Jedik ha békén hagyják őket nem bántanak senkit.Sidious adta ki a 66-os parancsot, ezzel megtámadta Yodát is hisz ő is Jedi.

Nekem a prequelekből az jön le hogy a Jedik, és főleg Yoda iszonyú erkölcsi magasságokban van.Tényleg a jót szolgálják a képességeikkel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A cél szentesíti az eszközt.

 

Nekem a prequelekből az jön le hogy a Jedik, és főleg Yoda iszonyú erkölcsi magasságokban van.Tényleg a jót szolgálják a képességeikkel.

A két mondat között szerintem jókora ellentmondás van.

A Jediknél nem létezik olyan, hogy a cél szentesíti az eszközt. Ezt nem tudom összehozni a Jedi eszmékkel :peace:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.