Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Te se olvasol közel-keleti híreket látom :D Most ők tartanak ott, ahol mi európaiak anno.

Khm... azt írtam, hogy nem gyakoriak, nem azt, hogy egyáltalán nincsenek ;)

 

Nekem nincsenek olyan illuzioim, hogy ma erre ne lenne kereslet... voltam én már olyan politikai tüntetésen, ahol amikor elhangzott hogy akasztani kéne akkor óriási üdvrivalgás indult be és csillogtak a szemek a gyönyörtől. Vagy ott van az al-kaidás kivégzési videók óriási nézettsége a neten. Elég felületes kezelése egy letünt kornak ha rábélyegezzük, hogy buták, meg csőcselék... értékes és kevésbé értékes tagjai minden társadalomnak voltak és vannak...

Pont ezen vitáztam nemrégiben egy másik fórumon, ahol váltig állították, hogy régen ezerszer jobb volt. Pedig frászt, más körülmények között, de szinte ugyanolyan volt a helyzet, mint manapság. Az ember nem sokat fejlődött természetileg, csak tudományilag, de a kettő csak a Star Trek TNG-ben van összefüggésben, amúgy attól, hogy eszesedtünk, még mindig megvannak azok a primitív ösztönök, amiktől megborzongunk, mikor halljuk vagy tapasztaljuk, hogy előjöttek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Van ma valami repülőnap? Percenkét húznak itt el a helikopterek.

Forma1 Magyar Nagydíj van, a 25. ;) Biztos arrafelé mennek, vagy valami hasonló.

 

A sorozatok topikban kezdődött vitához meg annyit, hogy Bomarr véleménye áll hozzám közel. Vagdalózunk mindenféle kijelentéssel, holott többségünknek nagyon kevés a tudása a témában. Nehéz így megítélni más korokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Forma1 Magyar Nagydíj van, a 25. ;) Biztos arrafelé mennek, vagy valami hasonló.

 

A sorozatok topikban kezdődött vitához meg annyit, hogy Bomarr véleménye áll hozzám közel. Vagdalózunk mindenféle kijelentéssel, holott többségünknek nagyon kevés a tudása a témában. Nehéz így megítélni más korokat.

Én alapvetően technokrata vagyok, szóval engem alapból taszít az a kor. És azért civilizáltságban még akkor is előrébb járunk ma. Gondolom ezt azért senki nem vitatja. Amúgy pedig gondolom nem véletlen nevezik sötét középkornak. Persze biztos voltak akkor is szép és jó dolgok, de messze több volt a rossz.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én alapvetően technokrata vagyok, szóval engem alapból taszít az a kor. És azért civilizáltságban még akkor is előrébb járunk ma. Gondolom ezt azért senki nem vitatja. Amúgy pedig gondolom nem véletlen nevezik sötét középkornak. Persze biztos voltak akkor is szép és jó dolgok, de messze több volt a rossz.

 

Persze, hogy nem véletlenül sötét a középkor. Csak meg kell nézni, hogy kik adták neki ezt az elnevezést és mikor. A felvilágásodás korában, amikor az egyház hatalma egyre visszaszorulóban volt és egyre többen kivánták, hogy vissza is szoruljanak, akkor sötétnek nevezték azt a kort, amikor nagy hatalmuk volt. De az angolszász területeken kivül a történészek ma már csak a X. század elötti kort nevezik sötétnek. Azt a kort, amikor a Római Birodalom romjain, elvágva az irásmüveltség könnyü terjeszhetőségének lehetőségétől (megszűnik Egyiptom és Európa évszázadok óta létező kapcsolata a muszlim elöretöréssel és ezzel Európának nem jut papirusz, igy az irás-olvasás terjesztése óriási korlátokba ütközik) megalapulnak a mai Európa államai. Az ezt követő kornál, amit ha másról nem a lovagokról mindenki jól ismer már csak az angoloknál és ott is csak megszokásból/hagyományból maradt meg ezaz elnevezés.

 

És persze civilizáltabbak vagyunk, de a civilizációnk a középkorból nőtt ki. Le lehet nézni a kisbabát is amiért a földön mászik vagy amiért hasra esik menés közben, de nincs értelme... ez kell ahhoz, hogy később járjon. Az európai civilizáció nem európai civilizáció a középkor nélkül. Nem lehetett elvárni, hogy a barbár germán, angol, sőt magyar törzsek rögtön demokratikus keretek között az emberi jogok nagy barátjaként tünjenek fel. Kellett hozzá ez a nagyon izgalmas korszak, melynek végén már ott áll a reneszánsz udvarok pompája. És egyáltalán nem volt elöre lebiztositott, hogy a barbár törzsekből feltétlenül civilizált nemzetek lesznek később... a középkor alakulhatott volna másképp is, de nem igy lett és ha másért nem is, ezért némi hálát is érezhetünk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez mind szép, de akkor se fogom szeretni azt a korszakot. Pl. utálom a pisztácia fagyit, ám mások szerint meg az a legfinomabb. És mint már korábban is leírtam, biztos voltak akkor is jó dolgok, plusz elkerülhetetlen lépcsőfok ez a fejlődésünkben, de ne kelljen már ezért szeretnem... Egyébként az egész kor hangulata nagyon távol áll tőlem. Ami persze lehet, hogy fals, hisz csak abból tudok ítélni amit elém raknak. Ami viszont nagy kedvenc az az ókori Egyiptom, Mezopotámia és a többiek kultúrája. Azt ráadásul még egy adag titokzatosság is belengi, nem csak a kolera meg a pestis "bűze". ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami viszont nagy kedvenc az az ókori Egyiptom, Mezopotámia és a többiek kultúrája. Azt ráadásul még egy adag titokzatosság is belengi, nem csak a kolera meg a pestis "bűze". ;)

Az ókori Egyiptomot én is szeretem, meg érdekel is (csak utána is kéne olvasni bővebben), és a mi korunkhoz már olyan kevéssé van köze, hogy a mi szemünkben több szempontból is már a mesék határát súrolja. Talán éppen ezért tűnik annyira titokzatosnak és izgalmasnak, holott ők is csak azért melóztak és csatáztak, amiért mi. Jól belegondolva, majd' 3000 éven állt fenn (oké, ez most nagyon leegyszerűsített így), hol vagyunk mi még ehhez képest? Kb. a harmadánál. Ez igen elképesztő adat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ókori Egyiptomot én is szeretem, meg érdekel is (csak utána is kéne olvasni bővebben), és a mi korunkhoz már olyan kevéssé van köze, hogy a mi szemünkben több szempontból is már a mesék határát súrolja. Talán éppen ezért tűnik annyira titokzatosnak és izgalmasnak, holott ők is csak azért melóztak és csatáztak, amiért mi. Jól belegondolva, majd' 3000 éven állt fenn (oké, ez most nagyon leegyszerűsített így), hol vagyunk mi még ehhez képest? Kb. a harmadánál. Ez igen elképesztő adat.
Igen! Lenyűgöző kultúra, és technikai tudás is jellemezte őket. Elég ha a piramisokat említem, mint leginkább ismert alkotásokat. Persze Irakban is rengeteg Mezopotámiám látni való rejlik, csak sajna sanszos, hogy előbb lelőnek, mint hogy eljutnál Babilonba. ;)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én minden történelmi kort szeretek, mivel magát a történelmet szeretem. Most úgy vagyok mint a természetkedvelő akivel közlik, hogy a tarisznyarákok azért elég gázok. Nem értem, de acceptálom. Egyébként csakugyan az ókori Egyiptom is izgalmas, bár számomra kissé nehezen megközelithető. Ők még nem ismerték azt amit a későbbi rómaiak és a középkor embere is: az emberi léptéket. Óriási, elképesztő nagyságú istenek árnyékában éltek, művészetük pedig gyakorlatilag belefagyott egy adott pontba és képtelen volt továbblépni. Kedvenc párhuzamom erre ezaz egyidejü Augustus ábrázolás. A szobor és a fali kép egy időben készült ugyanarról az emberről. Nincs semmi talán ami ennyire szépen mutatná a két kultúra közötti szakadékot. Ha csak nem a két kultúra irodalmának különbözősége (értve ezalatt hogy az ókori Egyiptomnak egyszerüen nincs irodalma)

 

200px-Augustus-in-Kalabsha.jpg

 

220px-Statue-Augustus.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A minap épp volt valamelyik természetfilm csatornán az iszlám kultúra térhódítása ( ez szorosan kapcsolódik a lentebb említett írástudáshoz). Marha későn volt már, de nem tudtam kikapcsolni a tv-t. ;) Mindig megtud az ember valami újat. :D Az érdekes az egészben az volt, hogy ezt a fejlett kultúrát aztán a "barbár" mongolok először totál a földig rombolták, aztán maguk is beleolvadtak, hogy átvették a vallást. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kedvenc párhuzamom erre ezaz egyidejü Augustus ábrázolás.

Valóban döbbenetes, hogy nem tudtak túllépni ezen a legnagyobb felület elve-szintű ábrázoláson, és évezredek alatt alkalmazták. Ugyanakkor a mai rohanó kor emberének szemével nézve még csodálatraméltó is lehet, hogy ennyi időn át megőrizték. Ma már semmit sem tudunk tizedannyi időn át sem megtartani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont ha a tudományt hasonlítjuk össze, akkor az ókoriak köröket vernek a középkori társaikra. ;)

Gyakorlatilag az orvostudományt leszámitva szinte mindenben a középkor nyerne ezen a téren. Ha már az épitészetről volt szó alább: az egyiptomiak akartak nagy épületeket csinálni, de nagy sik falat csak a kőbe vájt templomaikban tudtak csinálni, mert nem jöttek rá, hogy hogy kell úgy egy nagy épületet emelni, hogy az aztán ne döljön össze. Ezért választották a piramis formát, ami rendkivül hatékony, viszont a középkor embere rájött a megoldásra és épitett nagyobbat is sik falakkal: a Lincolni katedrális (159 méter) magasabb bármelyik piramisnál... de még a kisebb épületek is pontosabb és összetettebb épitészeti tudást követeltek az egyiptomiaknál (és ezzel természetesen nem akarom kissebbiteni a piramisok épitésének jelentőségét, ami a maga nemében egészen lenyügöző).

 

És persze ott van az a rengeteg találmány, ami a középkorban megjelent és korábban nem volt és ami miatt akár még fejlettebbnek is mondható. Az egészen egyszerü dolgoktól kezdve (pl. patkó, szemüveg, mechanikus óra) egészen a malmok tökéletesitéséig... most a sörfőzés tökéletesitéséről meg aztán tényleg nem beszélve :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Matematika, csillagászat...

 

A matematikában óriási különbség van az ókori Egyiptom és a középkor között... a középkor javára. Eleve nekik megvolt azaz óriási elönyük, hogy "örökölték" a rómaiak tudását amikről a forditásaik viszonylag hamar megszülettek és viszonylag hamar be is épültek. Pont a fejlettebb matematikának köszönhetik, hogy fejlettebb gépeket tudtak csinálni, legyen az akár egy harci eszköz akár egy malom... illetve hogy "bonyolultabb" épitkezésekbe kezdhettek.

 

Az asztrológia meg nehéz ügy, mert egyrészt a középkor embere nem foglalkozott asztrológiával, tehát ilyen szempontból fejletlenebb, ugyanakkor az a ptolemaioszi világnézet amit kritikátlanul átvettek az pont hogy az ókori Egyiptom halála után született, már a római felséguralom alatt és mint ilyen fejlettebb nézet mint bármi amit az ókori egyiptomiak maguknak tudtak. Ráadásul a későközépkorban már beindul Európában is a mozgolodás ezirányban és innentől ebben is egyértelmüen ide dől a mérleg.

 

Ami nem negativ az egyiptomiakra nézve, mert ők elöbb voltak a középkor meg később.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És boldog szülinapot, Ody!
Köszi! Az ókori görögökre értettem mindkettő tudományágat, bennem az maradt meg, de a középkorból semmi. És nem asztrológia, hanem asztronómia. Óriási a különbség. ;) Az asztrológia tévhit, az asztronómia (csillagászat) pedig tudomány. Azt speciel tudom, hogy a középkorban a csillagászat a 15. századig semmit se fejlődött. Persze utána jött Kopernikusz, aki megmentette a korszak becsületét. :D Egyébként ma is a Kopernikuszi világképet valljuk, szóval így már ok. :D
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.