Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Nekem volt tavaly ilyen képes naptáram(akik voltak nálam láthatták is a falon). Az a döbbenet hogy némely helyszín pontosan ugyanúgy néz ki mint 100 évvel ezelőtt. Persze a technika ma modernebb, de az épületek semmit sem változtak. Emiatt nagy tisztelője vagyok a városvezetésnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na ha szóba kerültek a budapesti épületek hadd penditsek meg egy érdekességet: tudtátok, hogy a pesti belvárosban a régi épületek nagyrészt a II. világháború miatt állnak még?

 

A századfordulós épületeket ugyanis a '30-as években nagyrészt leakarták dózerolni. Ami utolag furának tünhet, de akkor logikus volt: egyrészt nem volt műemlékvédelem, másrészt a századfordulós Pest is úgy épült hogy fullra lerombolták az eggyel korábbi (barokk) Pestet, harmadrészt -és ez volt a legfőbb ok- a pesti belváros nagyon hamar szlömösödni kezdett. Elsősorban azért, mert a bérházak nagy része szegényeknek épült: nagyon kis alapterületű lakásokat épitettek ki, amikhez rendszerint nem járt külön fürdőszoba se (általában egy-egy szintre jut egy fürdőszoba). Ráadásul olyan sűrűn épitették be a területet, hogy az alsó szintekre a legtöbb helyen sosem jut le a napfény. Az ugynevezett gangok (belső udvarok) pedig szintén nagyon gyenge benapozottsággal bírnak. A GoogleMaps-en a történelmi külvárosok emiatt egész méhkasszerűnek tünnek:

bmehkas.jpg

 

Ez a századfordulós átlagembernék még elég volt. 30 évvel később már korántsem. (Persze voltak és vannak "jó környékek", mint amilyen az Andrássy út is. Az pont azért olyan széles, hogy a palotáknak jó legyen a benapozottsága. Ráadásul itt jellemzően minőségibb anyagokkal is dolgoztak. Mig a legtöbb bérházon a diszek csak vakolatból vannak, addig az Andrássy-n rendszerint tényleg ki vannak faragva kőből, mint Párizsban). Végül a nagy átépitési tervekből, melyek szerint a teljes házállományt lecserélték volna (kivéve a középkori Pest vagyis a Kiskörúton belüli részeket, plusz a Bazilika és a Parlament környékét vagyis a Lipótvárost) végül a szükős keretek miatt (gazdasági válság ugyebár) csak két kis terv valósult meg: egyrészt a budai Tabán lebontása, másrészt Pesten az Erzsébet sugárút megkezdése. Ott az volt a terv, hogy egy óriási, széles úttal tárják fel a sűrű beépitettségű Erzsébetvárost. Ami az útjában van azt pedig lebontják. Végül csak a sugárút kapuja készült el.

5498429893_b5a52d2078.jpg

 

Ugyanis jött a második világháború. A várost szétbombázták, megostromolták, majd elfoglalták. Az nagyjából az oroszok számára is tiszta volt, hogy a régi bérházak kvázi lakhatatlanok, viszont nagyon kevés volt a money és egyelőre olcsóbb volt visszaépiteni a romokat, mint teljesen új, korszerű házakat épiteni. Akkor ezt még ideiglenesnek gondolták. Majd ha jön a pénz akkor majd mehet a bontás - legalábbis ez volt a terv. Ebben az is közrejátszott, hogy a századfordulós eklektikának, mint épitészeti stilusnak nem sok reszpektje volt, nemcsak nálunk, de nyugaton se. Úgy gondolták, hogy a középkor (román + gótika), a barokk meg a klasszicizmus az nagyon jó és nagyon értékes, de az eklektika (amiben Budapest is épült) az kuka (jellemző, hogy a Várnál is elkezdték visszaépiteni a középkori részeket a többi épületrész kárára). Az eklektikus város visszaépitését persze igyekeztek olcsón meguszni. Ez sok-sok helyen tetten érhető. A Szabadság hid meg a Margt hid csak most a felújitásakor kapták vissza az eredeti András-keresztes massziv szerkezetüket. De a házak tetejéről is sok helyen lespórolták a kupolákat. Példa. Andrássy út 2 rettenet nagy kupolája régen:

Andrassy+ut.jpg

 

És a kupola hült helye napjainkban (a lakók mint sok helyen itt is tervezik egyébként a visszaépitést; amikor pár éve kivülről felújitották az épületet elkészültek a kupola tervei is, amit majd akkor épitenek vissza ha összegyült rá a pénz)

P1260113.JPG

 

Aztán jött az ötvenes-hatvanas évek és vasfüggöny ide vagy oda, de hozzánk is elért a műemlékvédelem eszméje, ami szerint a régi épületeket jó dolog meghagyni. Óbudát ugyan ennek ellenére is simán bepanelosították és néhány pesti épület is múlt időbe került, de az eklektikus városrészek eltörlésére szövögetett tervek végleg a fiókok mélyére kerültek. Ami probléma, hogy ezzel párhuzamosan nem kezdtek el ötölni azon, hogy ha már megtartják ezt a nyugat-európai nagyvárosok mércéjével mérve is nagy történelmi belvárost akkor hogy fogják lakhatóvá tenni a középosztály számára. Sőt ami ennél is nagyobb baj, hogy az automobil bűvöletében az egész város úthálozatát úgy szervezték, hogy minden kihasználható négyzetméterre autóút kerüljön, ami már idő nap elött kinyirta a kiskereskedelmet.

Erre jött a rendszerváltás és az egészen fura kerületi rendszer, ami 23 kiskirályságra osztotta a várost. Így egymástól elszeparálva lettek pozitiv meg kevésbé pozitiv példák. Az abszolut pozitiv példa a Ferencvárosé, ahol Gegesyék kellően tökösek voltak ahhoz, hogy ne adják vissza a lakosoknak a bérházak tulajdonjogát, majd a megtartott ingatlanokat elkezdték átalakitani: a méhkaptárszerü gangokat egybe nyitották, nagy kerteket képezve, néhol pedig lebontottak egy-két épületet, hogy tágas parkokat nyerjenek, ahol a lakosok szivesen elüldögélnek (Lenhossék park pl. igy keletkezett). Azóta az idő őket igazolta. Itt történt egyedül érezhető minőségjavitás. A másik az V.kerület ahol a jó szervezés helyett szimplán csak jó elhelyezkedés kellet: abszolut városközpont, ugyhogy jött a tőke és vele a boltok mellett a lakásátépitések is. A harmadik az Andrássy út ahol eleve adta magát, hogy oda a kőgazdagok meg a kőgazdagoknak készült boltok kerüljenek, a Belső-Józsefváros (Palotanegyed) viszont a vigalmi negyed szerűségét tudta jól kiaknázni, Külső-Terézváros meg eleve ilyen diplomata vidék volt már korábban is. A többi viszont - Erzsébetváros, Külső-Józsefváros, Belső-Terézváros... egyszerre lenyügöző hogy ennyi régi épület maradt meg és egyszerre tragikus hogy hogyan néz ki ez ma. Megoldást pedig azért nehéz találni, mert a tulajdonjoggal biró ott lakók rendkivül szegények. Képtelenek felújitani a házakat. Az lenne a megoldás ha tehetős emberek költöznének be, de nincs az a tehetős ember, aki 20 négyzetméteren akar élni WC nélkül csak hogy elmondhassa hogy egy régi bérházban lakik. Az átépitéseknek meg olyan pokoli költségeik vannak, hogy a legtöbb helyen csak akkor éri meg ha utána luxuslakásokat alakitanak ki (ezért működik a lakosságcsere az Andrássy úton). Csapda, de a folyamat lassan döcög előre. Budának kész szerencséje, hogy neki ilyen problémái nincsenek.

 

Na ennyi mára a szofosásból. Megszaladt a klaviaturám. Ha valaki ezt végigolvasta annak gratula :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr: jó kis városismereti ízelítő volt ez, köszi. :)

 

Egyből eszembe is jutott róla, hogy általános iskola első két osztályába a Lehel út-Dózsa György út kereszteződésében lévő szép régi iskolába jártam anno, és volt olyan osztálytársam, aki ott lakott a Dózsa György útból nyíló egyik kis utcában (asszem az VI. kerület), és amikor egyszer meghívott a szülinapjára, láttam, hogy nekik sem volt fürdőszobájuk, WC-jük egyáltalán, egy szoba-konyhás lakásban laktak, pedig egyébként nem voltak lecsúszott népség. Én meg csak néztem, 8 évesen, hogy ilyen hogy lehet...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Örülök, hogy tetszett nektek :)

 

Oldie: Ha állod a kampányomat, mindenképp indulok :D

 

Pildi: Igen engem is ért hasonló meglepetés. Senki nem gondolná, hogy az emberek a város kellős közepén ilyen körülmények között élnek.

 

Frenkie: Abszolút egyetértek veled. Akármennyire megvan a maga hátránya, alapvetően óriási kincs, hogy ekkora területeken állnak a régi épületek. Remélhetőleg minél jobban tudunk velük majd gazdálkodni. Egyébként én annyira elfogult vagyok a várossal, hogy még az egészen lepattant részeit is nagyon tudom szeretni. Szerintem a maga módján az egyik legszebb hely például az alábbi sarok (Tavaszmező utca és a Koszorú utca találkozása). A város legrosszabb hírű negyedének a Magdolna-negyednek a kellős közepén van, de valahol mégis nagyon megkapó (érdemes észrevenni, hogy a pléhjézus-hoz mennyire friss virágok vannak kirakva).

 

bkoszorus.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Örülök, hogy tetszett nektek :)

 

Oldie: Ha állod a kampányomat, mindenképp indulok :D

 

Pildi: Igen engem is ért hasonló meglepetés. Senki nem gondolná, hogy az emberek a város kellős közepén ilyen körülmények között élnek.

 

Frenkie: Abszolút egyetértek veled. Akármennyire megvan a maga hátránya, alapvetően óriási kincs, hogy ekkora területeken állnak a régi épületek. Remélhetőleg minél jobban tudunk velük majd gazdálkodni. Egyébként én annyira elfogult vagyok a várossal, hogy még az egészen lepattant részeit is nagyon tudom szeretni. Szerintem a maga módján az egyik legszebb hely például az alábbi sarok (Tavaszmező utca és a Koszorú utca találkozása). A város legrosszabb hírű negyedének a Magdolna-negyednek a kellős közepén van, de valahol mégis nagyon megkapó (érdemes észrevenni, hogy a pléhjézus-hoz mennyire friss virágok vannak kirakva).

 

bkoszorus.jpg

 

Szinte érzi az ember a múltat ha itt sétálgat. Én modern embernek tartom magam, de a múlt hirnökei mindig meghatnak. Budapestnek szerintem pont ez a varázsa. Persze, vannak panel lakótelepek is, de a Belvárosnak ez az úgymond érintetlen épületei nagy hatással vannak rám. Mi anno 1979-ben költöztünk Békásmegyerre, ami akkoriban nagyon modern volt, a VI. ker Csengery utcából. Pár éve sétálgattam gyerekkorom helyszínein, és döbbenten vettem észre hogy pár házon lövésnyomok vannak. Most ez vagy a II. világháborúból való, vagy pedig 1956-ból. Egyfajta régiséget kölcsönöznek ezen épületeknek az egykori harcok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mi anno 1979-ben költöztünk Békásmegyerre, ami akkoriban nagyon modern volt,

Az a kevés, amit látok Békásmegyerből, elég ronda, mindenhol csak a panelrengeteg, meg lepusztult kocsmák és társaik. Az a környék, ahol most laksz, jobb, mint amerre járkálok.

 

Múlt pénteken a gyönyörű időben sétáltam végig a körúton (majd 6-ossal mentem tovább, nem jártam végig az egészet, annyi időm nem volt), és közben figyeltem meg, hogy némelyik épület állapota mennyire leromlott, a vakolat sok helyen esik le, és a többi. Kár, hogy nem tudják őket felújítani, de hátha egyszer.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az a kevés, amit látok Békásmegyerből, elég ronda, mindenhol csak a panelrengeteg, meg lepusztult kocsmák és társaik. Az a környék, ahol most laksz, jobb, mint amerre járkálok.

 

Múlt pénteken a gyönyörű időben sétáltam végig a körúton (majd 6-ossal mentem tovább, nem jártam végig az egészet, annyi időm nem volt), és közben figyeltem meg, hogy némelyik épület állapota mennyire leromlott, a vakolat sok helyen esik le, és a többi. Kár, hogy nem tudják őket felújítani, de hátha egyszer.

 

Anno nem így nézett ki. Különben sajnos tényleg pusztul.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.