Ugrás a kommentre

A Jedi és a Sith rend


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

  

9 perccel korábban, Donát írta:

Azt tudom elképzelni, hogy ilyenkor az árulás oka legtöbbször vagy az, hogy a) a Mester folyamatosan kínozza és mondjuk rabszolgaként kezeli a Tanítványt és az utóbbi ezt megelégeli vagy b) a Mester valami olyan tettre készül, ami veszélybe sodorná a Rendet vagy épp a Tanítványt, aki ezt meg akarja akadályozni, ezért elárulja őt.

C) A mester valamiért gyengévé válik (mondjuk betegség miatt) vagy már eleve az (például az ő mestere nem képezte ki rendesen, mert mondjuk 100 és a halál között cserélte le a tanítványát és már nem volt ideje az újnak átadni minden tudását), ezt felismeri a tanítvány és kinyiffantja.

 

4 perccel korábban, Donát írta:

Igen. Elég csak egy rosszul sikerült merénylet, amiben mind a Tanítvány, mind a Mester meghalnak, aztán csoki a rendnek.

Erről ez jutott eszembe:

"Ha az élet elvételének hatalmával, az uralkodás, a birtoklás vágyával határozod meg magad, akkor semmid sincs" - mondta Ben Benobi a homokban étlen, szomjan kóborló, a hatalmat teljesen elvesztett, magányos, már csak a bosszút szomjazó, csak félig élőlénynek tekinthető, és már távolról sem ép elméjű Maulnak.

 

5 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Valószínű, hogy nem volt ugyanolyan és az is lehetséges, hogy több száz éve, vagy akár 1000 nem is volt ilyen tanítvány csere, de ilyetén az is belefér, hogy most ez a mester pont nincs megelégedve a tanítványával és cserére törekszik, és mivel ilyen izgága, mint Sidious pont azért van konfrontáció, konfliktus a Jedikkel, amiből akár tanulhat vagy lehet épp ezért kerül leváltásra.

Belefér, nem vitatom, de itt jön közbe az, amit szintén írtam: történetmesélési szempontból k*rva unalmas lenne azt látni, amit Sidioustól 9 filmen át láttunk. Uncsi lenne megint azt nézni, hogy a mester lecseréli vagy le akarja cserélni a tanítványát valamilyen indokkal. Láttuk már azt, hogy lecserélte, mert az előző(ről azt hitte, hogy) meghalt. Láttuk már, hogy lecserélte, mert talált egy jobbat. Láttuk már, hogy le akarta cserélni, mert nem volt elégedett a jelenlegivel. És láttuk már azt is, hogy épp nincsen, hát megpróbál újat szerezni. A "mester cseréli a tanítványát" témát alaposan kiveséztük. Most lássuk élesben azt, hogy a tanítvány vágyik a hatalomra, ezért egy akolitust teszteknek vet alá, aztán Sith tanítványnak fogadja és ketten együtt kinyírják a mestert. Lássuk végre, hogyan születik meg egy Sith mester és tanítvány. Ne azt, amit már unalmasan sokszor láttunk.

 

11 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Nem erre gondoltam hanem arra, hogy a Sith-ek valóban kihaltak anno és csak pár évtizede kezdte valaki újra a régi vallás útját járni egy ereklye alapján. Az lehet egy holokron pl. Láttunk már sok olyan tárgyat ami Sith tudást vagy szellemet tartalmazott. 

Ja, így oké.

 

4 perccel korábban, Donát írta:

Pl. a TCW-ben Yoda fejében meg sem fordul a gondolat, hogy Ventress Sith lenne, hiába volt vörös fénykardja és hiába használta aktívan az Erő sötét oldalát. Yoda ehelyett közölte vele, hogy annyira azért nem erős... 

Valóban ezt mondta, de ettől még bizony Sith-nek hitte, ahogy az egész Jedi Tanács, sőt Obi-Wan, Anakin, Ahsoka és Quinlan Vos is úgy gondolták, hogy Dooku a Sith mester és Ventress a második Sith tanítványa Maul után:

 

"A jelek szerint Dooku gróf és Darth Maul immár szövetségesek. Ami fényt derít egy régóta fenn álló rejtélyre. Nem másra, minthogy Dooku a Sith mester, akit régóta keresünk. Maul pedig a tanítványa." - Mace Windu Palpatine-nak, Darth Maul: Dathomir fia

 

"- Te most Ventress-ről beszélsz, Yoda mester? [...] Álljunk csak meg egy pillanatra! Lehet, hogy nem hallottam jól! - motyogta Vos. - A Jedi Tanács azt akarja, hogy egy Sith legyen a társam?

[...]

- Bukott Sith - mondta végül Obi-Wan kelletlenül."

- by Sötét tanítvány

 

"Azt hiszed, hogy csak úgy átadhatsz a hatóságoknak? És aztán mi lesz? Kapsz egy kis hátbaveregetést? Szakadár háborús bűnös vagy, ráadásul Sith is." - Ahsoka Ventress-nek, TCW 5x19 To Catch a Jedi

 

A Jedik úgy gondolták, hogy Ventress Sith, Dooku tanítványa. Nem jártak messze az igazságtól, csak azt nem tudták, hogy Asajj csak egy akolitus, és valójában Dooku a tanítvány, aki mesteri babérokra tör Ventress-szel. Amúgy szerintem szimplán attól lesz valaki Sith, hogy elkezdi követni a Sith tanok alapvetéseit, vagy még inkább, elveit, és Sith-nek vallja magát. Vagyis hisz is abban, hogy ő Sith. Ha a Sith kihalt abban az ezer évben, de egy holokronból valaki megtanulta akárcsak egy részét is ezeknek a tanoknak, és elkezd ezen elvek mentén élni, akkor már Sith. Nem a Darth név és nem is a vörös fénykard tesz valakit Sith-é, ahogy nem is attól lesz valaki Jedi, hogy fénykardot forgat és használja az Erőt. A tanok ismerete és a rend elvei mentén történő élés az, ami azzá teszi. Ilyesformán Darth Maul és Savage Opress ugyanúgy Sith-ek voltak, mint a velük párhuzamban létező Darth Sidious és Darth Tyranus. Ezért is deklarálták egymást riválisnak és törekedtek arra, hogy visszaredukálják a Sith-ek számát kettőre. Aztán idővel, ahogy Ahsoka lemondott a Jedi útról, Maul lemondott a Sith útról.

Szóval, ha kihalt a Sith rend ebben az ezer évben, ugyanúgy visszahozható, ahogy Rey is visszahozta a Jedi Rendet. És Rey is főleg ősi könyvekből tanulta meg a jediséget, sajátította el a tanokat és elveket - és tette ezt jobban, mint például Luke. Sith holokron meg maradt szép számmal szerte a Galaxisban, akár Darth Bane-nek is lehetett egy, amiben lefektette az új rend alapjait, és amit később egy másik figura követhet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Dzséjt írta:

Valóban ezt mondta, de ettől még bizony Sith-nek hitte, ahogy az egész Jedi Tanács, sőt Obi-Wan, Anakin, Ahsoka és Quinlan Vos is úgy gondolták, hogy Dooku a Sith mester és Ventress a második Sith tanítványa Maul után:

Köszi, nekem ez abszolút nem volt meg. De akkor most jól értem, hogy Dookura azt hitték, hogy ő volt Darth Sidious? Mert ugye Sidious után is nyomozgattak. És azt gondolták, hogy Dooku tanítványa volt Maul, aztán később Ventress? Nekem ez időben nem áll össze, mert azért Sith-té nem egy-két nap alatt válik az ember, és amilyen pökhendiek a Jedik simán azt gondolhatták, hogy ha Dooku évtizedek óta Sith, akkor azt megérezték volna (most ennek firtatásába ne menjünk bele Palpatine kapcsán. :D)

 

10 perccel korábban, Dzséjt írta:

Szóval, ha kihalt a Sith rend ebben az ezer évben, ugyanúgy visszahozható, ahogy Rey is visszahozta a Jedi Rendet.

Igen, de nekem ez azért nem tetszik, mert így a Sith-ek kihalása egyáltalán nincs kőbe vésve. Pedig az Uralkodó és az Exegol szétzúzása után meg Anakin és Rey áldozata után szerintem úgy lenne kerek, ha a Sith-ektől elköszönnénk egyszer és mindenkorra. Ha ennek a megdőléséhez elég az, hogy valaki talál egy relikviát, Sith-nek definiálja magát és onnantól kezdődik az egész előről, az nekem nem annyira bejövős. Ha több korlátja is van a Sith-té válásnak, akkor már jóval kisebb az esélye, hogy a Rend feltámad; kizárni ekkor sem tudjuk, de ha nagyon kicsi lenne rá az esély, az nekem már elég.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Donát írta:

Köszi, nekem ez abszolút nem volt meg. De akkor most jól értem, hogy Dookura azt hitték, hogy ő volt Darth Sidious? Mert ugye Sidious után is nyomozgattak. És azt gondolták, hogy Dooku tanítványa volt Maul, aztán később Ventress? Nekem ez időben nem áll össze, mert azért Sith-té nem egy-két nap alatt válik az ember, és amilyen pökhendiek a Jedik simán azt gondolhatták, hogy ha Dooku évtizedek óta Sith, akkor azt megérezték volna (most ennek firtatásába ne menjünk bele Palpatine kapcsán. :D)

Pedig kábé ez a helyzet. Az ep1-ben megtudták, hogy a Sith visszatért, Darth Mault sikerült azonosítani, de azt nem tudták meg, hogy ő-e a mester vagy sem.

Az ep2-ben Yoda egyértelműen megérezte a Sötét Oldalt Dookuban és ezzel Sith-ként azonosította. Szerintem itt játszott be először a pökhendiségük illetve a csőlátásuk. Egyrészt, alapból úgy gondolják, hogy aki a Sötét Oldalon áll, az csak Sith lehet, számukra akkoriban ez az egy véglet létezett, nincs köztes vagy más út. A másik, mivel Dooku már eleve veterán Jedi mester volt, amikor kilépett, szerintem fel sem merült bennük, hogy tudása és életkora ellenére csak tanítvány lenne. És saját egójukat is bevédhették azzal, hogy amikor Dooku kilépett a Rendből, majdnem tíz éven át nem is hallottak róla (Mester és tanítványa) és után sem járt be minden nap a Jedi Templomba. Szóval éppen eléggé kikerült a figyelmük alól ahhoz, hogy ne tudjanak arról, hogy Sith Nagyúrrá lett. És mivel Dooku tíz évvel az ep1 előtt lépett ki a Rendből, abba bőven belefér, hogy kiképezte Darth Mault (akiről nem tudhatták, hogy csak egy hónapja vagy évek óta tanítvány-e).

Aztán jöttek a következő események. Darth Maul előkerült, Dooku menesztette akkori tanítványát, Ventress-t. Aztán legközelebb azt látták, hogy Dooku és Maul összedolgoznak (persze nem így volt, de a Jedik erről nem tudtak). Szóval ezen eseményekből levonhatták azt a következtetést, hogy Maul feltűnésével Dooku dobta Ventress-t és visszafogadta az eredeti tanítványát.

Ami Darth Sidioust illeti, szerintem az ő szerepe a Jedik szemében folyamatosan változott. A háború elején érzésem szerint még azt gondolhatták, hogy Sidious nem létezik. Később, Ventress feltűnésével és egyre nyíltabb Sith ténykedésével talán azt hitték, hogy Dooku maga Darth Sidious. Aztán Lom Pyke-tól a háború végén megtudták, hogy az ő Sith neve Darth Tyranus, és talán ekkor kezdett el kristályosodni a kép Sidious létezésével kapcsolatban, főleg, hogy ekkor már a tanítványjelöltek, mint Ventress és Opress, meghaltak, és új nem lépett a helyükre. Aztán az ep3-ban, amikor Dooku is halott volt már, a háború mégis tovább folyt és a Sötét Oldal leple sem emelkedett fel a Jedik feje fölül, már biztosak lehettek abban, hogy létezik Sidious - és ezt már hallhattuk is Obi-Wan szájából, miután Maul is előállt a névvel (TCW 7x10 The Phantom Apprentice).

 

32 perccel korábban, Donát írta:

Igen, de nekem ez azért nem tetszik, mert így a Sith-ek kihalása egyáltalán nincs kőbe vésve. Pedig az Uralkodó és az Exegol szétzúzása után meg Anakin és Rey áldozata után szerintem úgy lenne kerek, ha a Sith-ektől elköszönnénk egyszer és mindenkorra. Ha ennek a megdőléséhez elég az, hogy valaki talál egy relikviát, Sith-nek definiálja magát és onnantól kezdődik az egész előről, az nekem nem annyira bejövős. Ha több korlátja is van a Sith-té válásnak, akkor már jóval kisebb az esélye, hogy a Rend feltámad; kizárni ekkor sem tudjuk, de ha nagyon kicsi lenne rá az esély, az nekem már elég.

Hát pedig így van, ahogy a Jedi Rend elpusztulása, úgy a Sith kihalása sincs kőbe vésve. Csak gondold végig, hogy ezt elérni csak úgy lenne lehetséges, ha elpusztítanák olyan világok felszínét, mint Malachor és Morraband (Korriban), ahol még mindig állnak a Sith építmények. Templomok, sírok, oltárok, és ezeken a helyeken a Sötét Oldal dominál. És mindezek elpusztítása mellett fel kéne kutatni a létező összes Sith holokront (ami már csak azért is kemény feladat, mert senkinek fogalma sem lehet arról, hány Sith holokron létezik), az összes Sith könyvet, meg az összes Sith csecsebecsét, amiknél megeshet, hogy egy Sith szelleme lapul bennük. És akkor még azt is be kéne játszani, hogy a történelemből is kéne őket törölni, mert amíg csak halvány legendákban is fennmaradnak, lesz valaki, aki kíváncsiságból kutatni kezd utánuk.

Súlyos korlátjai nem lehetnek annak, hogy valakiből Sith legyen, hiszen lényegében bárkiből az lehet. Biztos nincsen Erőlimit, vagy hasonló, legfeljebb speciális tudás, ez viszont megszerezhető holokronból vagy írott művekből. Úgyhogy bárki, aki talál egy holokront, ki tudja nyitni és tanul belőle, könnyen Sith-é válhat. Ha egy könyvet, még egyszerűbb a dolga, amíg képes használni az Erőt. De igazából azt is láttuk, hogy nem Erőhasználók is elkötelezik magukat a Sith útja mellett, mint például az Üresség Akolitusai vagy Sidious Sith kultuszának tagjai.

Sőt amíg léteznek Jedik, szinte törvényszerű, hogy a Sith vissza fog térni, mert (remélhetőleg minél később, de) egy Jedi át fog állni a Sötét Oldalra, és ha tud a Sith létezéséről, márpedig történelmi tény, hogy léteztek és kétszer uralták a Galaxist, akkor akár mindenféle Sith tudás nélkül is Sith-nek nevezheti ki magát, és megalapíthat egy saját maga képére formált Sith Rendet. De igazából a név mindegy is, mert ha egy Jedi átáll a Sötét Oldalra, és nem Sith-nek, hanem Fukc-nak hívja magát, akkor is ugyanarról beszélünk, csak máshogy nevezzük. Hiszen a legelső Sith is Jedi volt.

A Világos és a Sötét Oldal konfliktusát csak egyféleképpen lehetne feloldani: ha elpusztítanák az Erőt. Az, hogy minek nevezik magukat a két oldal mellett elköteleződő frakciók, lényegében lényegtelen. Jedik, Sith-ek, Ren lovagok, Éjnővérek, Bendu, Dagoyan mesterek... Mind ugyanannak az éremnek az egyik vagy a másik oldala mellett elköteleződött csoportok, akiket legfeljebb az egymástól kisebb-nagyobb mértékben eltérő ideák különböztetnek meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Lássuk végre, hogyan születik meg egy Sith mester és tanítvány. Ne azt, amit már unalmasan sokszor láttunk.

 

Lássuk, nekem mindegy. Ugyanakkor azért az SW-re jellemző olykor-olykor az önismétlés, szóval készüljünk fel a "legrosszabbra" is, hogy esetleg ugyanazt fogjuk látni ismét :D 

 

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Amúgy szerintem szimplán attól lesz valaki Sith, hogy elkezdi követni a Sith tanok alapvetéseit, vagy még inkább, elveit, és Sith-nek vallja magát. Vagyis hisz is abban, hogy ő Sith. Ha a Sith kihalt abban az ezer évben, de egy holokronból valaki megtanulta akárcsak egy részét is ezeknek a tanoknak, és elkezd ezen elvek mentén élni, akkor már Sith.

 

Ezzel teljes mértékben egyet értek, anno volt vita az EP 9 után, hogy akkor a kronológiailag később játszódó filmekben, már nem lehetnek Sithek az ellenség, mert kihaltak és, hogy mindenképp új ellenségnek kell lenni. Én akkor is azt mondtam elég hozzá megtalálni egy megfelelő egyénnek egy holokront és hip-hop újjá éleszthető a rend. 

 

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Darth Bane-nek is lehetett egy, amiben lefektette az új rend alapjait, és amit később egy másik figura követhet.

 

Vagy találhat akár egy korábbi Sith holokront amikor még sok Sith volt és az alapján is újjá építheti a rendet.  

 

8 perccel korábban, Dzséjt írta:

mert ha egy Jedi átáll a Sötét Oldalra, és nem Sith-nek, hanem Fukc-nak hívja magát, akkor is ugyanarról beszélünk, csak máshogy nevezzük.

Hát ez az, ilyetén meg nem sok értelmét látom a névváltoztatásnak, így remélem soha nem lépik meg az írok. Ha gyökeresen eltérne az Erő használatának módja az persze más tészta.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Lássuk, nekem mindegy. Ugyanakkor azért az SW-re jellemző olykor-olykor az önismétlés, szóval készüljünk fel a "legrosszabbra" is, hogy esetleg ugyanazt fogjuk látni ismét :D 

Sajnos ez igaz. Hiszen:

Spoiler

QoK5r2u.png

 

16 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Ha gyökeresen eltérne az Erő használatának módja az persze más tészta.  

Mint az Éjnővéreket, akik feltűnően kezdenek visszapofátlankodni a Galaxisba. :) 

 

18 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

Ezzel teljes mértékben egyet értek, anno volt vita az EP 9 után, hogy akkor a kronológiailag később játszódó filmekben, már nem lehetnek Sithek az ellenség, mert kihaltak és, hogy mindenképp új ellenségnek kell lenni. Én akkor is azt mondtam elég hozzá megtalálni egy megfelelő egyénnek egy holokront és hip-hop újjá éleszthető a rend. 

Csak ne Rey vagy az őt követő nemzedék életében legyen az. Azért a Sith most tényleg tűnjön el pár száz vagy ezer évre. A Dathomiri Boszorkánykirályság újfa felemelkedés viszont jöhetne. :D Hiszen:

Spoiler

QoK5r2u.png

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.