Ugrás a kommentre

Halálbüntetés


Darth Krande

Egyetértesz a halálbüntetéssel?  

49 felhasználó szavazott

  1. 1. Egyetértesz a halálbüntetéssel?

    • Igen
      26
    • Nem
      21


Ajánlott hozzászólás

Egy idevágó cikk az origo.hu-ról:

 

"Az Amnesty International jogvédő szervezet csütörtökön nyilvánosságra hozott adatai szerint világszerte 20 ezer ember várja halálos ítéletének végrehajtását. A tényleges számok a halálbüntetést övező titoktartás miatt sokkal magasabbak lehetnek. Számos kormány, ahogy a kínai is, megtagadja a kivégzések teljes hivatalos statisztikájának nyilvánosságra hozatalát. Vietnamban például a halálbüntetéssel kapcsolatos adatok államtitoknak minősülnek.

 

Az Amnesty International magyarországi szervezete csütörtökön a budapesti kínai nagykövetség előtt tiltakozott a kivégzések ellen. Az aktivisták arra szólították fel a magyar kormányt, hogy következetesen álljon ki az emberi jogok kérdése mellett, és kétoldalú kapcsolataiban a halálbüntetés eltörlését szorgalmazza.

 

2005-ben legalább 2148 embert végeztek ki a világ 22 országában - 94 százalékukat Kínában, Iránban, Szaúd-Arábiában és az Egyesült Államokban. 2005-ben újabb 5186 embert ítéltek halálra 53 országban.

 

Kínában - mely az összes kivégzések majdnem 80 százalékáért felelős - összesen 68-féle bűncselekményért ítélhetnek halálra és végezhetnek ki embereket. Ezek között megtalálhatóak olyan bűncselekmények is, mint az adócsalás, a sikkasztás vagy a kábítószerrel való visszaélés.

 

A jogvédők állítása szerint Szaúd-Arábiában embereket hurcoltak el börtöncelláikból és végeztek ki anélkül, hogy az érintettek korábban tudtak volna arról, hogy ügyükben halálos ítélet született volna, míg másokat olyan nyelven hallgattak ki és ítéltek halálra, melyet nem is értettek. Japánban több embert is úgy ítéltek halálra, hogy erőszakkal csikarták ki beismerő vallomásukat.

 

Az Amnesty International tudomása szerint Irán volt 2005-ben az egyetlen olyan ország, ahol fiatalkorú elkövetőket végeztek ki. Az országban tavaly legalább 8 embert végeztek ki olyan bűncselekményekért, melyeket még fiatalkorúként követtek el. Közülük ketten a halálbüntetés végrehajtásakor sem voltak még 18 évesek.

 

Az Egyesült Államokban két halálra ítélt férfit engedtek szabadon 2005-ben, miután ártatlanságukat igazoló bizonyítékokat találtak. Az USA-ban tavaly így is 60 embert végeztek ki, és további 3400 halálraítélt ember van börtönben. 50-ből 32 tagállam törvényeiben szerepel a halálbüntetés, amely megtalálható még az USA katonai és szövetségi törvényeiben is. Az Egyesült Államok ugyanakkor 2005 márciusában törvénytelennek nyilvánította fiatalkorúak kivégzését."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért az nem mindegy, hogy valaki mit szokott. Sörözni, vagy narkózni...

Nálam inkább egyik sem. Drog szóba sem jöhet... de az alkoholt sem szeretem... nem vagyok anti alkoholista.... de annyi alkoholt iszok, hogy az szinte egyenlő a nullával.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Drog szóba sem jöhet... de az alkoholt sem szeretem... nem vagyok anti alkoholista.... de annyi alkoholt iszok, hogy az szinte egyenlő a nullával.

OFF

A drog nálam sem, alkohol csak módjával. Bár ma este már megittam kb. fél éves adagot (ami egy pohár bor és két pohár női lötty) :D Na igen, országos haveromnál buli van :)

ON

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
Csak hát az ítélők is csak emberek. Hibázhatnak.

Ezt magyarázd meg az ártatlanul megölt szerencsétlen családjának. "Ne haragudjanak, hogy megöltük a gyermeküket, de mi is csak emeberek vagyunk. Hibáztunk." :)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az az igazság, hogy mint oly sok dolog az életben, ez a kérdés sem fekete vagy fehér.

 

Némely esetben, pl. amikor 99%-ig bebizonyosodott a bűnösség, és tényleg brutális tettről van szó, stb, lehet, hogy jól jönne a halálbüntetés, más esetben meg nagyon rosszul. A kép rendkívül árnyalt.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha halálbüntetésnek lenne elrettentő ereje akkor lenne értelme, de régen is hiába használták eszetlenül (úri hölgy meglopásáért belezés járt Franciországban a Napkirály idején!), és Amerikában is messze a legmagasabb a bünözési ráta holott van halál büntetés a legtöb államukban. Innentől nem látom értelmét...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha halálbüntetésnek lenne elrettentő ereje akkor lenne értelme, de régen is hiába használták eszetlenül (úri hölgy meglopásáért belezés járt Franciországban a Napkirály idején!), és Amerikában is messze a legmagasabb a bünözési ráta holott van halál büntetés a legtöb államukban. Innentől nem látom értelmét...

Igen, de vannak olyan gyilkosságok, amikor az ember azt érzi, hogy na ez az ember nem érdemel többet a halálnál.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de vannak olyan gyilkosságok, amikor az ember azt érzi, hogy na ez az ember nem érdemel többet a halálnál.

Tehát ő megölt valakit, mi is megöljük őt... ez a szemet szemért elv, nekem mindig is bántotta a csőrőm, arról nem is beszélve, hogy az egész téma nagyon elvi. Magyarországon az EU-s jogharmonizáció miatt nem szabad bevezetni halálbüntetést...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor lenne elrettentő ereje ha nem kéne az ítéletre 15évet várni. És ott helyben mindenki előtt felhúznák. Na annak lenne!

Bebizonyították hogy az elkövető akkor többször is meggondolja a dolgot hogyha tudja hogy elkerülhetetlen a büntetés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr: Jó, persze tudjuk. De most gondolj bele. Valaki brutálisan megöl húsz embert mondjuk. És kap egy életfogytiglant? Na és? Az mennyire kompenzáló, mennyire elrettentő? Jó, tudom, írtad lentebb az elrentetés semmisségét, de szerintem ha az illetőt felakasztják, akkor kevesebb az esélye, hogy utána még valaki megkísérli ugyanezt, mintha csak "simán" börtönbe vetjük.

 

De ha eltekintünk az elrettentés tényétől. Akkor is, a büntetés semmi ahhoz képest, amit okozott. A sok ártatlan halála, a hozzátartozók fájdalma, őt meg csak bevetik egy börtönbe, ami persze nem kellemes, de kibírható. Szóval szerintem ez valahol nem igazságos, és tudom, hogy nincs igazság a földön, de ez esetben én szívesen szolgáltatnék. Nem személyesen, de az biztos, hogyha biztos lennék a tettes bűnösségében, pl. beismerő vallomás, minden bizonyíték egy irányba, stb, akkor nem ellenezném a dolgot.

 

És hiába a tálió elv visszaköszönése ez, ebben az esetben igazságosabbnak érzem, mint a modern jogszabályokat.

 

Mindez persze elvi síkon... :)

 

Donát.

Szerkesztve: - Csabai Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt magyarázd meg az ártatlanul megölt szerencsétlen családjának. "Ne haragudjanak, hogy megöltük a gyermeküket, de mi is csak emeberek vagyunk. Hibáztunk."  :)

Bocs, ezt úgy értettem, hogy pont ezért nem szabad halálbüntetni (többek között ezért sem). Mert tévedhetnek :)

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor lenne elrettentő ereje ha nem kéne az ítéletre 15évet várni. És ott helyben mindenki előtt felhúznák. Na annak lenne!

A középkorban talán nem nyilvánosság elött ölték le az embereket? Elrettentés helyett jó kis show lett az unatkozó háztartásbelieknek... már most se vagyunk messze tőle: külföldön egy reality show-ban a kivégzésre várók utolsó napjait adják le. Lehet, hogy ez valaki szerint épitő, szerintem gusztustalan (akár az egész nyilvános kivégzés gondolata).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A középkorban talán nem nyilvánosság elött ölték le az embereket? Elrettentés helyett jó kis show lett az unatkozó háztartásbelieknek... már most se vagyunk messze tőle: külföldön egy reality show-ban a kivégzésre várók utolsó napjait adják le. Lehet, hogy ez valaki szerint épitő, szerintem gusztustalan (akár az egész nyilvános kivégzés gondolata).

Asszem Szaud-Arábiában még ma is vannak nyilvános kivégzések. Pl. lefejezések.

 

Náluk talán lérthető, hisz aki több ezer dolláros állami segély (állampolgárok alanyi jogon kapják) mellet is bűnöző, az pusztuljon. :)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, persze tudjuk. De most gondolj bele. Valaki brutálisan megöl húsz embert mondjuk. És kap egy életfogytiglant? Na és? Az mennyire kompenzáló, mennyire elrettentő? Jó, tudom, írtad lentebb az elrentetés semmisségét, de szerintem ha az illetőt felakasztják, akkor kevesebb az esélye, hogy utána még valaki megkísérli ugyanezt, mintha csak "simán" börtönbe vetjük.

De épp ezaz, hogy nincs igy. Csak magamat tudom ismételni: Texasban ha gyilkolsz és elkapnak kivégzést kapsz és mégis ott az egyik legmagasabb a gyilkossági ráta.

Aki olyan anti-szociális és ostoba, hogy megöl egy másik embert (mert nem szabad hinni a filmeknek: a gyilkosok az alul-iskolázott bunkók közül kerülnek ki nagyrészt) nem számol a tettei következményével.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De épp ezaz, hogy nincs igy. Csak magamat tudom ismételni: Texasban ha gyilkolsz és elkapnak kivégzést kapsz és mégis ott az egyik legmagasabb a gyilkossági ráta.

Aki olyan anti-szociális és ostoba, hogy megöl egy másik embert (mert nem szabad hinni a filmeknek: a gyilkosok az alul-iskolázott bunkók közül kerülnek ki nagyrészt) nem számol a tettei következményével.

De nemcsak az elrettentést hoztam fel példának (amivel tudom, hogy nem értesz egyet :) )

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De nemcsak az elrettentést hoztam fel példának (amivel tudom, hogy nem értesz egyet :) )

 

 

Donát.

Egy idiótának mondhatsz bármit, úgyse ér semmit. Kinyírhatsz egy egész regimentet, akkor se érsz el semmit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.