Ugrás a kommentre

EPIV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Az úszó sárga betűk mindenki agyába bevésődtek. Akkoriban nem volt divat az ilyen kezdés mindenféle stáblista nélkül.

 

Nyitó szöveg újszerűségének a történetéhez hozzátartozik, hogy a stáblista nélküli Címmel meggyűlt Lucas baja a későbbiekben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egyik legfontosabb bevezető szöveg! A kis Leia már a főcímben is helyet kap, így azonnal sejtehtjük, hogy anyja nyomdokaiba lépett. Az EPIII vége után, kellően érdekes ez a szöveg. És amint kiderül belőle, a Birodalomnak elég komoly fenyegetéssel kell szembenéznie. Sidious jóslata is bevállt, a polgárháborúval kapcsolatban. :rock:

 

Anno '84-ben, ez a kezdés maga volt a forradalom. Ilyet még sosem láttunk azelőtt. De ez szinte az egész filmre igaz. Lenyűgöző volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán azért vagy hajlamos megfeledkezni róla, mert Luke-ot látjuk majd, amint Jedinek tanul (te leszel az utolsó Jedi, stb), Leiát nem. És a film címe is A new hope, ami egyes számú :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Egy új remény vonatkozhat egyszerre mindkét Skywalker gyerekre is, hiszen ketten együtt adhatnak új reményt a Galaxisnak, ráadásul ketten együtt adhatnak új reményt Vadernek is. Ugyanakkor az új remény a Lázadók győzelmét is jelentheti a Halálcsillag fölött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Egy új remény vonatkozhat egyszerre mindkét Skywalker gyerekre is, hiszen ketten együtt adhatnak új reményt a Galaxisnak, ráadásul ketten együtt adhatnak új reményt Vadernek is. Ugyanakkor az új remény a Lázadók győzelmét is jelentheti a Halálcsillag fölött.

De jelentheti a tervrajzokat is, amiket elhappoltak az imperialisták elől...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy remény, szvsz. Az, hogy a Lázadás él, virul és életben marad. Hogy ez egy csaatmunka végeredménye, nos azt a címben fölösleges részletezni.

 

Szóvakl nagyon jó úgy, ahogy van :P nekem tetszik. Plusz én nem "ős" rajongó vagyok, az Ep4 nekem mindig is ANH volt, függetlenükl attól hogy ismertebb rá a Csillagok háborúja cím.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na ja, ez is egy olyan korban született, amikor ötletesen adtak címeket és nem úgy, mint manapság a kereskedelmi tv-k pl. Csillagok Háborúja, A Nyolcadik utas: a Halál, A bolygó neve: Halál, Szörnyecskék, Rémecskék, stb. Szerintem ötletes cím a Csillagok háborúja, csak el kéne terjednie az Egy új remény címnek is legalább annyira, hogy a feliratozásban le tudják írni rendesen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A németek is úgy fordították le mint mi. Vajon ki lopta kitől az ötletet? :D

Meg még ki tudja hogy hány országban fordították így. :D

Szerkesztve: - Rog Ertay
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A New Hope

Chapter 3: Imperial Boarding Party

Time: 0:01:49-0:04:40

 

Tartalom

 

A zene elhalkul, lágy dallamot vesz fel, miközben a kamera süllyedni kezd és felbukkan a Tatooine és két holdja. A csendet ekkor robbanások, lézerütegek és hajtóművek zaja hasítja széjjel, s a Correlliai Korvett típusú Tantive IV hevesen lőve hátrafelé, elszáguld a kamera fölött. Szorosan a nyomában pedig egy Birodalmi I-es osztályú csillagromboló halad, zöld lézeresőt zúdítva az apró blokádtörőre, kinek vörös sugarai meg sem tudják karcolni a hatalmas hadihajót. Ellenben a Devastator egyik lövedéke hatalmas robbanás keretében szétzúzza a Tantive fő érzékelő sorát és túlterhelve a jobb oldali pajzsgenerátort.

A hófehér folyosón C-3PO, R2-D2 és egy másik protokoll droid halad bizonytalanul, mivel a hajót folyamatos robbanások rázzák meg. A hajó biztonsági egységei felfegyverkezve rohannak a fő légzsiliphez.

Újabb robbanás rázza meg a hajót, mire C-3PO megkérdi társát, hogy hallja-e. R2 válaszul csipog, az ütött-kopott aranyszínű droid pedig szinte hisztérikusan mondja, hogy a főreaktort találták el, így biztos elpusztulnak. R2 bíztatóan csipog, miközben fegyveresek rohannak el mellettük, a mögöttük csetlő-botló protokoll droid pedig letér egy leágazásban.

A biztonsági egységek felsorakoznak a zsilipkapu előtt, fegyvereiket az ajtóra szegezve. C-3PO aggodalmasan tekint körbe és jegyzi meg: ?Végünk.? R2 újfent csipog, ám barátja nem lesz optimistább, szerinte a hercegnő ezúttal nem menekülhet. Ekkor a hajó teteje felől hangos kattanások hallatszanak, s bár C-3PO megkérdi, senki sem mondja meg neki, mi ez a hang. A biztonságiak is felfele tekintenek, mintha attól tartanának, hogy rájuk szakad a mennyezet.

Valójában a Devastator a dokkjába húzta a Tantive IV-et. A hangzavar egyre erősebb, ahogy a csillagromboló dokkoló gyűrűje rákapcsolódik az alderaani hajóra. A biztonságiak elszántan maguk elé szegezik a fegyvereiket és feszülten várnak. Az ajtó hirtelen szikrákat kezd hányi, fém hasad, majd az egész berobban. A keletkezett füstből pedig birodalmi rohamosztagosok bontakoznak ki, folyamatosan tüzelve E-11-es sugárvetőikkel. A biztonságiak viszonozzák a tüzet, de hiába lőnek ki néhány fehérpáncélos katonát, helyükre új áll, és a túlerő hamar legyűri az ellenállást. A biztonságiak visszavonulnak, ám a birodalmiak könyörtelenül üldözőbe veszik őket.

R2 és C-3PO éppen a folyosóra nyíló átjáróban állnak, mikor a tűzharc eléri őket. A folyosó egyik végén a biztonságiak, a másik végén a rohamosztagosok, ők pedig középen. A két droid bátortalanul, de áthalad a kereszttűzön, be a szemközti folyosóra. Csodával határos módon sértetlenül átjutnak, bár az egyik lövedék csak centiméterekre hibázza el C-3PO-t. A biztonságiak tovább menekülnek.

A fő légzsilip romjainál rohamosztagosok vizsgálják elesett bajtársaikat. Ám mikor a Devastator zsilipje felnyílik és belép egy fekete köpenyes alak, mindegyikük vigyázzállásba vágja magát. Mechanikus légzés hangja tölti meg a levegőt, ahogy a fekete maszkos Darth Vader átlép a Tantive IV fedélzetére. Közönyösen pillant le a lábánál heverő halott biztonságiakra, majd nyomában rohamosztagosokkal tovább indul.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Az ep3 után újra egy heves kezdést láthatunk, igaz ezúttal csak két hajó küzd egy elég egyenlőtlen csatában. A Tantive IV új (régi) festéssel és néhány apró módosítással újra itt van, és ezúttal azt is megtudhatjuk, hogy oda is tud csapni, ha arról van szó, igaz, nem egy csillagrombolónak.

Mely teljesen új hajó. Láthatjuk, hogy az előző rész nem csekély méretű Venatorai hová fejlődtek. A Star Wars és talán az összes sci-fi legimpozánsabb űrhajójává, a Birodalmi Csillagrombolóvá. Nagyon jól kitalált szerkentyűk ezek, és bár a Star Warsban már nem egy nála nagyobb hajót láttunk, még mindig ez a legjobb.

Szintén régi ismerősként üdvözölhetjük a környezetet is, bár elsőre nem biztos, hogy mindenkinek leesik, hogy ez a Tatooine, mégis, aki elég szemfüles, az rájöhet.

És akkor belépünk a már ismert folyosóra, és C-3PO és R2-D2 pont ugyan ott sétálgat, ahol az előző részben hagytuk őket. Bár mindkét droid határozottan kopottabb lett (bár C-3PO nehezen múlná felül ep1-beli önmagát? bár az ep5-ben? J).

Aztán kitör a csata. A rohamosztagosok határozottan és gyorsan behatolnak, időt sem adva a lázadó bagázsnak. Itt újra bebizonyítják, hogy remek katonák, bár közülük is leszednek néhányat, ripsz-ropsz visszaverik a védőket. Mondanom sem kell, páncélzatuk bár még hasonlít az ep3-beli formára, azért sokkal jobb lett a design. De az azért borzasztó, hogy ezt a békés fehér folyosót egy-kettőre hullaházzá és rom halommá degradálták.

Nagyon tetszik, ahogy a két droit átszambázik a kereszttűzön, mintha egyik fél sem merne rájuk lőni. Pedig a klón háborúk után a klónokban már reflexszerűen is benne lehetne, hogy ?Look, sir! Droids! BLAST HIM!? :D

És végül a nagy belépő, Darth Vader színre lép. Immár teljes értékű Sith Nagyúrként. És az emberben máris felötlik, hogy ez a rendes kiscsávó az ep1-ből hogyan jutott idáig. Eddig csak hátborzongató volt ez a belépő, de az ep1-2-3 olyan pluszt adott hozzá, ami igazi mélységet ad ennek a jelenetnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már itt kellemesen bekúsznak a képbe a kibővített elemek. Szinte mindennek van múltja, lehet mihez kötni őket. A rohamosztagosok tudjuk kik, a Tantive is ismerős már, a két robotról és Vaderről nem is beszélve. Mintha régi barátokat üdvözölnénk ismét. Ehhez párosul az a sokat emlegetett 'régi fíling', ami így aztán tényleg egy különleges elegyet alkot. Remek!

 

Döbbenetes a kezdés, az EPIII után a legjobb! Remekül lettek érzékeltetve a méretek. Emlészem, amikor először láttam a filmet, arra számítottam, hogy a alderaani katonák, visszaverik majd a birodalmi támadást. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Impozáns jelenet, az biztos, én viszont azon a véleményen vagyok, hogy Darth Vader belépője nem a legjobbra sikeredett. Legalábbis zeneileg. Nem érzem azt a félelmet, azt a rettegést, hogy ő itt Anakin Skywalker, Darth Vader, a nagy Sith Lord. Nem kelt bennem félelmet. Ezt leszámítva tényleg fantasztikus nyitás!

 

Dzséjt: Szóval te is a "Szétlőtték a főreaktrot" véleményen vagy? Szerintem lekapcsolták.

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: Szóval te is a "Szétlőtték a főreaktrot" véleményen vagy? Szerintem lekapcsolták.

Én nem, de le is írtam, hogy mi történt vele, ezek szerint nem olvastál figyelmesen :) :

Ellenben a Devastator egyik lövedéke hatalmas robbanás keretében szétzúzza a Tantive fő érzékelő sorát és túlterhelve a jobb oldali pajzsgenerátort.

Kifejtve: a lövés szétzúzta a fő érzékelősort, és túlterhelte a jobb oldali pajzsgenerátort, ami robbanássorozathoz vezetett (ezt hallani, mikor C-3PO-ékra vált a kamera). Eztán az energiafejlesztő hibája miatt le kellett állítani a főreaktort.

Tehát amit C-3PO mond igaz, képletesen. Közvetve, de a találat károsodást okozott a főreaktorba, és ha nem állítják le, szép nagy tüzijátékra fizethetett volna be Vader (a Devastator kapitánya meg egy folytásra).

De hogy egy protokoll droid nem tudja mindezt egy asztromechanikai egység szintjén kifejteni, az már más kérdés. R2 nem véletlen olyan nyugodt végig, ő tudja, mi a szitu.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De olvastam, viszont C-3PO mondatát lehet fordítani "Szétlőtték a főreaktort"-nak és "Lekapcsolták a főreaktort". Te előbbit tetted be, erre próbáltam utalni, hogy ezek szerint szerinted C-3PO ott azt akarja mondani, hogy szétlőtték?

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért tettem be azt, mert a szinkront kívülről fújom és az ugrott be. És ha nincs jelentős eltérés, akkor jobb szeretem a szinkront írni. Máskülönben nem írnék ellentétes elméleteket egy postba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a jelenet mindenkinek a retinájába égett. Lehet az egyszeri filmnéző, rajongó vagy esetleg utálja a filmet, de erre akkoris emlékszik. Ez akkora vizuális sokk, ami az első percekben éri a nézőt, hogy nem is tud magához térni belőle, talán majd R2 felcsipogja a Tatooine-i poroszkálás során.

Még a mai napig óriási erőt képvisel, pedig közeledik az a bizonyos harmadik x.

 

Hogy ne írjam majd le minden jelenetben essünk túl rajta hamar. Minden technikai bravúron túl, készítők ötletességén túl, színészek brillírozásán túl ezt a filmet a ZENE vitte olyan magasságokba, ahonnét talán soha nem fog leérni.

Már szó volt róla számtalanszor, hogy nem egyszer pénzhiány miatt a díszletek korántsem voltak mindig tökéletesek, de ha ezt a vizuális hiányosságot (Már ahol még felfedezhető) ilyen aláfestés egészíti ki, senkinek eszébe sem jut.

Néhol szegényes képi világot a zene teszi igazán nagyszabásúvá. Mert elhiteti velünk, el akarjuk hinni, hogy ez igenis van, ez olyan és hibátlan.

Star Wars forradalmasította a filmzenét is, generációk szerettek bele nem csak a filmek alatt hallható klasszikus vagy modern zenékbe. Kiskoromban mindig azt hittem, hogy ezek régi szinfóniákból kölcsönvett zenék ami eredetileg ugye terv is volt. Vagnernek vannak remek nyitányai. a Throne room-ra azt hittem sokáig, hogy egyenlő a nászindulóval, annyira beleolvadt a mindennapjainkba.

 

Talán egy rész teljes zenéjével sem vagyok annyira megelégedve, mint ennek a zenéjével. Ezért is kelek a védelmére. Donát említette, hogy nála Vader belépése nem kelt félelmet benne. De szerintem itt nem is az a cél, hogy Vadertől féljünk. Ez nem Vader filmje, még nem. Itt két okból nem zengedezhet szerintem a birodalmi induló: még nem született meg és a másik ok, hogy ez a lázadók filmje a saga szempontjából, itt most ők az új fiú, őket kell bemutatni.

Itt a gonosz nem különítjük el témákra, dallamokra. Itt a gonosz egy nagy massza, amikor Vader belép egyből tudjuk, hogy nem szőke herceg, hisz a zene megsúgja. Tudjuk, hogy rossz fiú, akármikor hasonló dallamokat hallunk, egyből tudjuk, hogy ez a sötétség zenéje, a gonoszok. Hallgassuk csak az elejét az Imperial attacknak, lenyugszik a főtéma, amolyan érdeklődő lágy zene, hogy vajon mi lesz itt, majd felerőssödik elsöprő erejűvé, de egyből tudjuk, hogy ez nem jó ez rossz szorongo kisebbségi érzéseket kelt, majd beleképzelhetjük magunkat a lázadók bőrébe a lázadó téma még reményt küzdést lehetőségét villantja fel. Van kiút, majd jön a káosz, kilátástalanság a lövöldözős résznél. Eltűnni látszik az imént felcsillant remény. Majd a végén Vader belépője lezárja a vitát, itt csak a gonosz győzhet, ha időlegesen de most állandósul a gonosz ereje. De a zene végig az reményt sugallja amikor kapaszkodni tud valamibe képileg. Legyen az Leia (érzelgős), a droidok mentőkabin menekülése(szenvedélyes), Luke(elvágyodó), vagy Solo(belevaló)...

Végig benne van a zenében ez a kettősség, a jóknál karakterizált, nagyon emlékezetes dallamok, a gonoszaknál pegig egy nagy szorongást keltő fenyegető óriás, mint a Halálcsillag téma is csak egy nagy tatatataaam. Nyers erőt sugároz, és azt, hogy ez a gonosz felség területe. Lucas, nem csak színekben (szürke, fekete fehér ->gonoszak színesek->jók) akarta egyértelműen elkülöníteni, hogy most pontosan tudjuk hol járunk, hanem a zene terén is.

Ez nem személyekről szól, majd a következő, meg az előzőek, ez a lázadók filmje.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.