Ugrás a kommentre

Amilyn Holdo altengernagy


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

19 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Holdo tulajdonképpen semmit nem tett, ami miatt hülyének kéne néznünk, egyszerűen kiosztja a szuperszimpi hőst... kiderül, hogy van egy tök jó terve, amit aztán Poe jól elcseszik neki, így kénytelen feláldozni magát a Star Wars egyik leglátványosabb módján: fénysebességgel kaszálja el a Supermacy-t.

Holdo egész jó karater, amíg ténykedik kb. 10x több érdekes momentum és interakció van mint Leaival. Kár hogy nyúlfarknyi a szerepe... Az általad szuperszimpi hősnek titulált Poe nekem az egyik legsablonosabb, nulla figura.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Donát írta:

Szerintem adódik a kérdés, hogy miért kellett az egészet titokban tartani? Úgy értem nem Poe előtt, hanem mindenki előtt? Mindenki reményvesztetten spekulált, hogy mi lesz, amíg meg nem tudták, hogy tényleg van terv. Mit nyert azzal Holdo, hogy ezt nem jelentette be akkor, amikor kinevezték parancsnoknak? És szerintem a választ épp Poe adja meg: azzal, hogy tudott a tervről, akaratlanul is leleplezte azt, és a Lázadók megszívták. Szóval Holdo azért tartotta sötétben az embereit, azért avatott be csak keveseket, hogy az álcázós terv nehogy kitudódjon. És ha Poe-t beavatja, akkor a többiek is joggal kérdezhetnék, hogy őket miért nem. Szóval Holdo véleményem szerint eldöntötte, hogy csak a legszükségesebb embereket avatja be és kész. Az már más tészta, hogy Poe lázongásának hatására lehet érdemes lett volna ezt újragondolni, hiszen komolyan veszélybe került az egész terv kivitelezése.

Nem komolyan veszélybe került, hanem Poe hülyesége miatt az egész elcsesződött és az Ellenállás nagy része ott pusztult a kompokon. De itt nem az a kérdés, Holdo miért tartotta vissza. Ő volt a főparancsnok, akár ok nélkül is visszatarthatja az információt, ha úri kedve úgy tartja. Nincs olyan hadsereg se a Földön, se a messzi-messzi Galaxisban, ahol a felettes kötelessége idő előtt mindent megosztani a sokadik beosztottjával, csak mert az kíváncsi és abban a tévhitben él, hogy ő az egyetlen f*szagyerek az egész bandában.

Eleve, Holdo kinevezése után lehet, hogy a nőnek még nem is volt semmiféle terve, csak utána találta ki. Aztán meg Poe egyszerűen elkezd arrogáns s*ggfejként viselkedni, rugdossa a berendezést a hídon, gyávának és árulónak nevezi a felettesét. Mi a...?

 

Holdo teljesen korrektül járt el. Beavatta, akiknek tudnia kellett a részleteket, a többi katonának meg ülnie kellett a hátsóján, amíg a felettes úgy nem dönt, hogy megosztja velük, amit feltétlen tudniuk kell. Mivel Poe-nak már se a rangja, se a beosztása nem volt meg ahhoz, hogy ebben a hadműveletben részt vegyen, nem is kellett semmit sem tudnia róla, amíg parancsot nem kap, hogy vonszolja fel az ülepét az egyik kompra.

 

Gondoljunk csak vissza az endori csata előtti eligazításra. Rengeteg tábornok és osztagparancsnok (Poe-nál magasabb rangú és beosztású tisztek) vannak ott, és az az első alkalom, hogy a felelős vezetők az egész tervet megismerhetik. A Lázadás fontos vezetői akkor hallanak először a Halálcsillag II-ről. Han ott szembesül vele, hogy a barátja tábornok lett. Leia ott döbben rá, hogy a pasija is tábornok már és titkos küldetést vezet az Endorra. És ekkor még csak az akció részelemeit vezető tiszteket igazították el, utána jöttek a századosok, hadnagyok, közkatonák és így tovább. Több mint valószínű, hogy Wexley vagy Poe anyja csak azelőtt lett tájékoztatva, hogy mi ellen mennek, mielőtt felszálltak a Home One-ról.

 

Persze nyilván, ha Holdo előre tudja, hogy Poe minden létező katonai alapszabályt áthágva az Ellenállás fennmaradását kockára tevő magánakcióba kezd, akkor beavatja, már csak azok megmentése érdekében is, akik emiatt meghaltak, de általában az ember nem számít arra, hogy a beosztottjai ennyire hülyék. Holdo hibája, hogy bízott Poe-ban, a fickó ítélőképességében. Tény, ez nagy hiba volt, mint írtam, Poe-t már Leiának lakat alá kellett volna helyeznie, de legkésőbb Holdónak mindenképpen.

 

49 perccel korábban, pb69 írta:

Számomra elég bugyután hangzik, hogy egy amúgy tökéletesen működő hajó csak úgy magatehetetlenül sodródik az űrben, ha nincs rajta ember.

Attól még így működik a dolog. Hogy te képtelen vagy elfogadni, a példák mutatják, hogy ez így van. Nem ördögtől való, a valóságban sem hagynak gépeket emberi ellenőrzés nélkül röpködni. A mai robotpilóták képesek lennének simán fel és leszállni, elrepülni A-ból B-be, de valószínűleg soha a büdös életben nem lesz olyan, hogy ember nélkül akárcsak röpködjön.

 

49 perccel korábban, pb69 írta:

Na de azt, hogy a Falcont egy csillagromboló eltalálja, szerintem ne hasonlítsuk ahhoz, hogy egy cirkálót tűz alatt tartanak hátulról hasonló kaliberű hajók.

Igen, szerinted a Raddus hasonló kaliberű, mint a Suprrmacy? :o Az ugye megvan, hogy a Raddus mindössze 3,4 kilométeres, a Supremacy meg 13x60 km. Az arányok nem sokkal jobbak, mint az 1600 méteres Imperialok és a 34 méteres Falcon esetén (aminek birodalmi hadihajóról származó pajzsa és páncélzata van).

 

49 perccel korábban, pb69 írta:

Értem, hogy Holdo korrigált volna, ha kell, de nem kellett.

Persze, hogy nem kellett, hiszen alig két perccel azután, hogy egyedül maradt, már nem lőtt rá senki. Hová tért volna le a hajó két perc alatt, Mexikóba? :)

Nem két percben gondolkodtak, hanem még órákig tartó üldözésben, talán egy hiperűrugrásban is, attól függően, mennyi maradt a tankban.

49 perccel korábban, pb69 írta:

De ettől még lehetett volna ezt érettebben kezelni.

Bizony, Poe kezelhette volna egy felnőtt katona érettségével.

 

49 perccel korábban, pb69 írta:

Már csak azért sem, hogy fel tudjanak készülni, ne legyen pánik vagy hasonló.

Régen nagy a baj, ha egy viszonylag nyugodt helyzetben lévő hadihajón kitör a pánik. Azért még nem süllyedtek, hogy a katonák ott helyben pánikolni kezdjenek, csak mert nem tudják, mit tervez a parancsnokuk.

 

49 perccel korábban, pb69 írta:

Ezzel elég komoly kockázatot vállalt.

Ami nagy baj, de ez továbbra is Poe és nem Holdo miatt nagy baj. Nagyon nagy baj, ha egy felettes tisztnél kockázatot jelent az, ha a beosztottjait nem értesíti azonnal mindenről. Nagyon nagy baj, ha a beosztottjaid jelentik a tervedre a kockázatot. És mindez miért? Nem ám azért, mert Hold tényleg semmit nem tett, hiszen láthatóan tett. Nem, egyszerűen Holdo csak nem avatta be a ranglétra alján csücsülő emberét, erre az kiverte a hisztit és magánakcióba kezd.

Ha Holdo bármi okot adott volna a bizalmatlanságba, megérteném Poe-t és azt mondanám: igen, Holdo hibázott. De nem így van. Holdo csak annyit követett el Poe ellen, hogy annak kezelte, ami: egy katona a ranglétra X. fokán, akinek se a rangja, se a beosztása nincs meg ahhoz, hogy az adott körülmények között bármiről is fontos lenne tájékoztatni. Arra meg nyilván nem számított, hogy ez az ember hátba támadja és kinyíratja a fél Ellenállást. Erre szerintem senki sem számított. Leia sem számított volna.

Jobban belegondolva, kicsit megutáltam Poe-t az ep8-ban (az az egy szerencséje, hogy a végén észhez tér). Bár ő maradt volna a Radduson meghalni, és ment volna inkább Holdo. Az arroganciája miatt nagyon sok ember vesztette életét, akiket Holdo megmenthetett volna, és még Holdo is ebbe halt bele. Ahhoz, hogy ezt Poe jóvá tegye, nagyon sokat kell innentől güriznie. Az egész Star Wars Saga legkompetensebb, legtehetségesebb katonai vezetőjévé kell válnia a szememben, hogy elgondolkodjak a megbocsátáson. Ekkorát ember a Star Warsban még nem hibázott.

49 perccel korábban, pb69 írta:

Ellenben, ha egy eleve a hősködésről, az engedetlenségről híres izgága fazon (aki azért ha nem is magasrangú, de mégse akárki) okoskodik, akkor nem árt lenyugtatni.

De emberileg nem gondol senki arra, hogy valaki annyira arrogáns f*szkalap lenne, hogy szó szerint mindenkit megkerülve, mindenben belesz*rva kezd magánakcióba. Hiszed vagy sem, a vezetők általában nem számítanak arra, hogy a katonáik elárulják. Ez nem egy általános jelenség, még a Star Warsban sem. Eleve a hadseregben szükség van a feltétlen bizalomra felettes és beosztott között. A kiskatona feltétlen bízik a parancsnokában, hogy az elsősorban a küldetés, másodsorban az élete szempontjából a leghelyesebb döntést hozza meg, a parancsnok meg feltétlen bízik abban, hogy a beosztott minden parancsát tudása legjava szerint, megkérdőjelezés és kérdés nélkül hajtja végre. Itt Poe részéről ok nélkül hiányzott a bizalom, míg Holdo azért bízott Poe-ban. Nagyon nagy baj, hogy sajnos.

45 perccel korábban, Mestal írta:

Az általad szuperszimpi hősnek titulált Poe nekem az egyik legsablonosabb, nulla figura.

Mikor tituláltam én szuperszimpi hősnek Poe-t? Posztok óta mást sem csinálok, csak savazom. Valakivel keversz vagy valamit durván benéztél.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 perccel korábban, Dzséjt írta:

Hogy te képtelen vagy elfogadni, a példák mutatják, hogy ez így van. Nem ördögtől való, a valóságban sem hagynak gépeket emberi ellenőrzés nélkül röpködni. A mai robotpilóták képesek lennének simán fel és leszállni, elrepülni A-ból B-be, de valószínűleg soha a büdös életben nem lesz olyan, hogy ember nélkül akárcsak röpködjön.

Mármint milyen példák? A Defender, ami egy teljesen más helyzet volt? Ráadásul tökéletesen példázta, hogy egy droid is el tud vezetni egy hajót? ;) Vagy ez a repülőgépes-robotpilótás példa? Szerintem felesleges lenne belefolyni abba, hogy miért nagyon rossz hasonlat ez. A Raddus esetében már se a hajóra, se rajta lévő emberekre nem kellett vigyázni. Semmilyen manőverre nem volt szükség, csak egyenesben tartani a hajót. Egyébként a SW-ban már láttunk élőlény nélkül repkedni hajót.

34 perccel korábban, Dzséjt írta:

Az ugye megvan, hogy a Raddus mindössze 3,4 kilométeres, a Supremacy meg 13x60 km. Az arányok nem sokkal jobbak, mint az 1600 méteres Imperialok és a 34 méteres Falcon esetén (aminek birodalmi hadihajóról származó pajzsa és páncélzata van).

Nem sokkal jobbak, de nekem azért nem elhanyagolható. Persze azt elismerem, hogy csalóka a dolog, nekem a Falcon mérete kapcsán leginkább az maradt meg, amikor meghúzták magukat egy csillagromboló tornyának hátulján egy "kis" (kicsinek tűnő) elemen. A páncélzatát meg nem tudom milyen a Raddus-nak, viszont ha jól rémlik olyasmit magyaráztak, hogy igazából lőtávolon kívül van a hajó, az Első Rend kb. csak azért tüzel, hogy nyomás alatt tartsák őket. De ez igazából kevésbé lényeges motívum, nem vagyok meggyőzve arról, hogy legfeljebb egy droidnak ne kellett volna elégnek lennie ahhoz, hogy a hajó ne sodródjon el.

 

De most ne Poe-ról beszéljünk, mert vele kapcsolatban igazad van, egyetértek. Azt sem vitatom, hogy Holdonak joga volt úgy cselekednie, ahogy. Én csak azt mondom, hogy ha okosabban áll hozzá, akkor sok mindentől megkímélhette volna ő is az Ellenállást. Nem az a lényeg most, hogy Poe mennyire hibás, hanem hogy szerintem Holdonak is megvan a szerepe a kialakult helyzetben. Nem csak azt kéne vizsgálni, hogy katonailag mit kell és mit nem kell megtennie, hanem kicsit tágabb kontextusban is nézni a dolgokat. ;)

Nem köteles tájékoztatni senkit, de újra felteszem a kérdést, miért a titkolózás? Ja, mert csak úgy megteheti? Egy hajónyi emberrel menekültek a biztosnak tűnő halál elől úgy, hogy fogytán volt az üzemanyag. Szerintem ez a szitu azért ahogy telik az idő, egyre jobban frusztrálja és kétségbe ejti az utasokat. Nem az a baj, hogy visszatartja az infót, de ha fontos infóról van szó, akkor okkal tegye, illetve tegyen valamit az esetlegesen előforduló felzúdulás ellen.

Egy Poe-féle figurával a legrosszabb, amit csak tenni lehet, hogy csak tovább izgatjuk, majd útjára engedjük. Egy jó vezető ismeri az embereket, az emberi természetet, nem csak azon rugózik, hogy szabályszerű-e, amit csinál. Én úgy éreztem, hogy neki akkor és ott az a legfontosabb, hogy megregulázza Poe-t, mert ő a góré és sérti az önbecsülését a pattogi alattvaló. Azok után megbízik Poe-ban, hogy pont pár órával azelőtt kellett lefokozni, mert még annak a felettesének a parancsával is nyíltan szembeszegült, akit amúgy tisztel?

A képlet nem lett volna bonyolult. Pár szót ejt a tervről, mindezt úgy, hogy Poe közben érezze, hogy egyrészt tahó volt, másrészt alaposan melléfogott, amikor óvatlannak és hülyének nézte a nőt. Egy jó vezető egy ilyen felcsattanásból pár pillanat alatt úgy zsebre teszi és a seggére ülteti a másikat, hogy az mukkanni nem tud, úgy megsemmisül erkölcsileg. Ráadásul a feltétlen szükséges infómennyiséget is átadja ahhoz, hogy a másiknak eszébe ne jusson egyéni mentőakciót szervezni, mert minek.

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

1 órával korábban, redknight írta:

 Nem volt elég droid a hajón???? Aki elvezette volna???? 

Na ez viszont jó felvetés! Elég lett volna egy droidot is odaültetni.

8 perccel korábban, Mestal írta:

 

Irónia...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 perccel korábban, pb69 írta:

Nem köteles tájékoztatni senkit, de újra felteszem a kérdést, miért a titkolózás? Ja, mert csak úgy megteheti? Egy hajónyi emberrel menekültek a biztosnak tűnő halál elől úgy, hogy fogytán volt az üzemanyag. Szerintem ez a szitu azért ahogy telik az idő, egyre jobban frusztrálja és kétségbe ejti az utasokat. Nem az a baj, hogy visszatartja az infót, de ha fontos infóról van szó, akkor okkal tegye, illetve tegyen valamit az esetlegesen előforduló felzúdulás ellen.

Egy Poe-féle figurával a legrosszabb, amit csak tenni lehet, hogy csak tovább izgatjuk, majd útjára engedjük. Egy jó vezető ismeri az embereket, az emberi természetet, nem csak azon rugózik, hogy szabályszerű-e, amit csinál. Én úgy éreztem, hogy neki akkor és ott az a legfontosabb, hogy megregulázza Poe-t, mert ő a góré és sérti az önbecsülését a pattogi alattvaló. Azok után megbízik Poe-ban, hogy pont pár órával azelőtt kellett lefokozni, mert még annak a felettesének a parancsával is nyíltan szembeszegült, akit amúgy tisztel?

A képlet nem lett volna bonyolult. Pár szót ejt a tervről, mindezt úgy, hogy Poe közben érezze, hogy egyrészt tahó volt, másrészt alaposan melléfogott, amikor óvatlannak és hülyének nézte a nőt. Egy jó vezető egy ilyen felcsattanásból pár pillanat alatt úgy zsebre teszi és a seggére ülteti a másikat, hogy az mukkanni nem tud, úgy megsemmisül erkölcsileg. Ráadásul a feltétlen szükséges infómennyiséget is átadja ahhoz, hogy a másiknak eszébe ne jusson egyéni mentőakciót szervezni, mert minek.

Az a baj, hogy egy konkrét tényt és azt húzzuk rá az összes kérdésre. Ez valószínűleg nem kész terv volt, hanem menet közben találták ki a parancsnokok. Már írtam korábban is, addig nem akarta Holdo megosztani az emberekkel amíg nem volt biztos a dolog. Leia mondásával is élnek ebben a helyzetben. Poe-nak csak egy kicsit kellett volna nyugton maradni, vagy esetleg bízni Holdó képességeiben, amikről ráadásul már ő is hallott.

 

2 perccel korábban, Bomarr írta:

Gondolom a Raddust nem tudják droidok elvezetni. Azért csak van valami oka, hogy a hajókat embereket vezetik. Ha a droidok képesek rá akkor emberpazarlás erre használni a legénységet.

Egy ilyen elterelő hadműveletbe viszont belefértek volna. Bár az, hogy nem tették meg valszeg azt jelenti, hogy a Raddust nem tudták volna elvezetni.

 

Egyébként az lett volna a röhej ha Holdo is elmegy velük, és az ő kompját lövik szét először. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

 

Na ez viszont jó felvetés! Elég lett volna egy droidot is odaültetni.

Irónia...

Ha irónia volt akkor benéztem! :-D

 

Droidot ültetni? De hiszen nem akkor dőlt el hogy beleviszi majd a cirkálót Snoke hajójába mikor evakuálták az embereket, hanem amikor felfedték a teherszállítók álcáját és elkezték lemészárolni a flottát. Kb. 5 másodpercenként lőttek ki egy hajót, látszott Holdón hogy teljesen kétségbe van esve. Na itt minden másodperc számított, még szép hogy Ő csinálta. Ha egy robotra bízza és negyed órát tököl hogy keressen egy hajót amivel meglép már nem lett volna kit megmenteni... Még ha 5 perc alatt le is tudott volna lépni az is minimum 100 ember mínusz. Na ilyen egy HŐS.

 

A másik, hogy az valószínűleg nem volt még katona aki azt akarja hogy a parancsnok minden döntését megindokolja az alatta állóknak.


Mint írtam Holdo jó volt, kár hogy csak nyúlfarknyi szerepet kapott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mestal: ja hogy az? Nos, ha a kontextust nézed, akkor látnod kéne, hogy gúnynak szántam a "szuperszimpi hős" kifejezést. ;) Tény, annak neveztem, de nem tartom annak, bár annak próbálták beállítani az ep7-ben és a bombázásig az ep8 elején.

 

Pb: látom a hajó kérdésben nem jutunk dűlőre. Ez van... Én nem győzködlek tovább.

Azt elismerem, hogy Holdo is kezelhette volna másképpen, de akkor is Poe-nak kellett volna első sorban ezt a helyzetet felnőtt fejjel kezelnie, nem arrogáns s*ggfejnként. Például nem üvöltözve felmenni a hídra. Vagy mi lett volna, ha amikor meglátta, hogy töltik a hajókat, a híd berendezésének rugdosása és Holdot becsmérlése helyett normálisan, normális hangerőn rákérdez, hogy: miért? Lehet, hogy ha nem ilyen hisztis kisgyerek üzemmódban kezd üvöltözni a híd közepén, akkor Holdo ott helyben normális és kielégítő választ ad.

Vagy még jobbat mondok: mi lett volna, ha a kis tervüket eleve az elején felvázolják Holdónak? Nem, Poe eldöntötte, hogy kihagyják Holdót az egészből. Pedig minden esély megvolt rá, hogy ha elé állnak és felvázolják neki újfent csak normális keretek között, nem az evakuáció kellős közepén, amikor már minden mindegy, akkor Holdo talán rá is bólint, vagy ha nemet mond, talán elárulja, miért mond nemet. Mert végtére is kinek a szavára alapozta azt Poe, hogy Holdo sosem engedélyezné a küldetést? C-3PO-éra. Hányszor is tévedett már az a droid az emberekkel kapcsolatban?

Holdo kezelhette volna máshogy is, de Poe ezt baromira megnehezítette, ráadásul nem neki kellett volna első sorban máshogy viszonyulnia Poe-hoz.

 

16 perccel korábban, pb69 írta:

Nem köteles tájékoztatni senkit, de újra felteszem a kérdést, miért a titkolózás?

Azért, amit Donát írt. Azért, amit minden katonai műveletet a végsőkig titoktartás övez, és még a résztvevők is mindig csak annyit tudnak, amennyit feltétlenül szükséges. Mert ha idő előtt kitudódik, fuccs az egésznek. És be is következett. Poe szája eljárt (újabb katonai kihágás), és jééé... Az Első Rend rájött a tervre, meg is hiúsította azt, meg is öltek jó sok Ellenállót. Ezért a titkolózás. Sosem lehet tudni, hogyan szivárog ki az infó.

 

18 perccel korábban, pb69 írta:

Egy jó vezető ismeri az embereket, az emberi természetet, nem csak azon rugózik, hogy szabályszerű-e, amit csinál.

Hőhe, azt azért ne felejtsük el, hogy Holdo nem ennek a brancsnak volt a vezetője, őt csak kinevezték oda. Egészen addig a Ninka parancsnoka volt (azt lőtték szét utoljára a Raddus előtt), Holdónak egészen a kinevezéséig köze sem volt Poe-hoz. Honnan kellett volna ismernie? Poe-tól még azt is megtudtuk, hogy soha nem is találkoztak. Poe közvetlen felettese Ackbar volt.

Nehéz ismerni valakit, ha egy perce sincs, hogy életedben először láttad, közben meg a legkisebb gondod is nagyobb egy nagyszájú pilótánál. Elvégre csak olyan 400 ember élete függött akkor éppen tőle, az Első Rend fővezére loholt a nyomában, és életben kellett valahogy tartnia az Ellenállást. Hát igen, ilyen körülmények között könnyű lehet másodpercek alatt kiismerni egy embert. Miért nem várunk el mindjárt gondolatolvasást tőle? A szabályszerűségen meg senki sem rugózott, még Holdo sem. Csak egyszerűen bizalmat kellett volna mutatni felé, ami nagyjából 400 embernek ment is.

29 perccel korábban, pb69 írta:

Azok után megbízik Poe-ban, hogy pont pár órával azelőtt kellett lefokozni, mert még annak a felettesének a parancsával is nyíltan szembeszegült, akit amúgy tisztel?

Ismétlem, abban a szituban, amibe Holdót belerángatták, a legkisebb gondja is nagyobb volt egy pattogó pilótánál. Neki négyszáz emberrel kellett törődnie, Poe-nak csak eggyel: vele. Kinek lehetett nagyobb feladata? Kinek kellett órák alatt több mindennel foglalkoznia, több felé figyelnie, szervezkedni?

 

30 perccel korábban, pb69 írta:

A képlet nem lett volna bonyolult. Pár szót ejt a tervről, mindezt úgy, hogy Poe közben érezze, hogy egyrészt tahó volt, másrészt alaposan melléfogott, amikor óvatlannak és hülyének nézte a nőt. Egy jó vezető egy ilyen felcsattanásból pár pillanat alatt úgy zsebre teszi és a seggére ülteti a másikat, hogy az mukkanni nem tud, úgy megsemmisül erkölcsileg. Ráadásul a feltétlen szükséges infómennyiséget is átadja ahhoz, hogy a másiknak eszébe ne jusson egyéni mentőakciót szervezni, mert minek.

Újfent ismételten: amikor legelőször leoltja Poe-t, nagyon könnyen lehet, hogy még nincs is terve, amit bárkivel is közölhet. Elvégre már vagy két perce lehet akkor ő a nagyfőnök, ami idő alatt nem valószínű, hogy felmérte mindazt, amibe belecsöppent. És mint már szintén írtam korábban, nem feltétlen támad mindenkinek azonnal mentő-zseniális-szuper terv az eszébe. Lehet, hogy csak egy óra, vagy tíz óra múlva jött az isteni szikra, amit aztán Poe elcseszett. Amikor már Holdo tudta, mi áll rendelkezésére a Radduson, hol jár a hajó, milyen módszerrel lehet az embereket lejuttatni a fedélzetről. Ilyen piszlicsáré dolgok, amiket meg kellett ismernie, ami alapján ki kellett találnia a tervet, kidolgoznia azt, és ez nyilván nem a kinevezése utáni két percben történt, amikor Poe először letámadta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

27 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Na ez viszont jó felvetés! Elég lett volna egy droidot is odaültetni.

Mert a droidok erre nem jók. A Kereskedelmi Szövetség még a hátsó kitörlésére is droidokat használnak, de a hajóikat élőlények kommandírozzák, ahogy a Defendert is bár R2 irányította, de ott volt az emberi felügyelet. És az élő pilóták hányszor verték kenterbe a Keselyű droidokat, vagy a Tri vadászokat? Persze, azok is arattak, de az esetek többségében sokkal több droid vadász pusztult meg, mint ahány élőlény vezette hajó. Szerintem azzal magyarázható, hogy a droidokból hiányzik az ösztön, ami a repüléshez igazán kell. Meg gyanítom, a legtöbből a programozás is.

Mondjuk a Raddus esetében valószínűleg pont nem is volt már droid. Egyedül C-3PO-t láttuk. Az asztromechek BB-8 kivételével mind elpusztultak a hangárban, a hídon lévő kezelő droidok a híd felrobbanásakor vesztek el, más droid meg láthatóan nem maradt, mert a Radduson és később a Craiten 3PO-t leszámítva egyet sem látni. Azt meg azért megértem, hogy nem bízták rá C-re. Bár lehet én azért otthagytam volna. :evil:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 perccel korábban, Bomarr írta:

Gondolom a Raddust nem tudják droidok elvezetni. Azért csak van valami oka, hogy a hajókat embereket vezetik. Ha a droidok képesek rá akkor emberpazarlás erre használni a legénységet.

Nem elvezetni kellett volna, hanem egyenesben tartani max. pár órára. Az lehet az oka, hogy emberek vezetik, hogy sokkal ügyesebbek tudnak lenni, mint a droidok, ha trükközni kell, a váratlan helyzetekre jobban reagálnak. De felügyeletnek sem árt, ha van ember. Ráadásul mások (pl. utasok) sokkal jobban bíznak egy emberben, mint egy robotban.

Ami miatt mindez irreleváns, hogy itt egy vészhelyzetről van szó. Hiába hozunk fel olyan példákat, amik hétköznapi szituációkat írnak le, mert ez nem volt az. Nem azt vitatom, hogy kellenek a pilóták és miért nem mondjuk droidok vezetnek a felszállástól a leszállásig minden gépet, hanem hogy ebben a konkrét helyzetben miért nem lett volna elég?

Dzséjt utsó hozzászólására is vonatkozik ez. Itt nem harcászkodni, manőverezni meg trükközni kellett. Erre aztán még tényleg 3PO-t is otthagyhatták volna. :D 

 

Főleg úgy, hogy Holdo egyrészt nem volt pilóta (jó, ez részletkérdés), másrészt nem is ült a helyén (igazából ez is). De nekem már az sem világos, hogy miért egy altengernagynak kell ezt a szerepet felvállalni. Akkor már elsüthették volna azt is, hogy mindig a kapitány hagyja el utoljára a hajót. Értem én, hogy hős, ezt egy percig sem vitattam el tőle, nemes volt az önfeláldozása.

Csak éppen felesleges. Persze nem nagyon volt idő vitatkozni, de azért én biztos nem hagytam volna az egyik legjobb és legfontosabb emberemnek, hogy feláldozza magát egy olyanért, amit egy robot is meg tudna csinálni. Itt nagyon azt éreztem, hogy a dramaturgia miatt feláldozzák a józan eszet. Ha pedig in-universe nézem, akkor Holdo is hősködni akart.

(Pontosabban az nem igaz, hogy feleslegesen áldozta fel magát, amikor belerepült az ellenségbe. Akkor viszont igen, amikor a hajón maradt, hogy fedezze a többieket.)

 

3 perccel korábban, Dzséjt írta:

Azt elismerem, hogy Holdo is kezelhette volna másképpen, de akkor is Poe-nak kellett volna első sorban ezt a helyzetet felnőtt fejjel kezelnie, nem arrogáns s*ggfejnként.

Ez jogos, de már megint Poe lett a téma. :)

4 perccel korábban, Dzséjt írta:

Azért, amit Donát írt. Azért, amit minden katonai műveletet a végsőkig titoktartás övez, és még a résztvevők is mindig csak annyit tudnak, amennyit feltétlenül szükséges. Mert ha idő előtt kitudódik, fuccs az egésznek. És be is következett. Poe szája eljárt (újabb katonai kihágás), és jééé... Az Első Rend rájött a tervre, meg is hiúsította azt, meg is öltek jó sok Ellenállót. Ezért a titkolózás. Sosem lehet tudni, hogyan szivárog ki az infó.

Na de pont azért tudódott ki a terv, mert nem lettek időben tájékoztatva és pótcselekvéseket csináltak meg magánakcióztak. Pont ez mutatja, hogy értelmetlen volt titkolózni, hogy amikor semmit nem tudtak Poe-ék, abból is csak a baj lett. Igen, ez elsősorban Poe hülyesége és felelőssége, de elkerülhető lett volna, ha Holdo is jobban figyel. Mondom, felőlem lecsukhatta, elkábíthatta, de még akár meg is ölethette volna (nyilván azért ez utóbbi kicsit erős lett volna egy ilyen filmbe) Poe-t, az is indokoltabb lett volna.

7 perccel korábban, Dzséjt írta:

Honnan kellett volna ismernie? Poe-tól még azt is megtudtuk, hogy soha nem is találkoztak.

Pontosan azért írtam oda az emberek szó után, hogy az emberi természetet. Nem arra gondoltam, hogy személyesen ismernie kellett volna konkrétan Poe-t, hanem úgy általánosságban ismerhetné milyenek az emberek, az embertípusok. Poe-ról az első pillanattól kezdve látszott, hogy egy felelőtlen hősködő fazon, mást se lehetett hallani róla.

11 perccel korábban, Dzséjt írta:

Amikor már Holdo tudta, mi áll rendelkezésére a Radduson, hol jár a hajó, milyen módszerrel lehet az embereket lejuttatni a fedélzetről. Ilyen piszlicsáré dolgok, amiket meg kellett ismernie, ami alapján ki kellett találnia a tervet, kidolgoznia azt, és ez nyilván nem a kinevezése utáni két percben történt, amikor Poe először letámadta.

Na de még ekkor se avatta be. Amikor már töltötték a hajókat, akkor is ott volt a balhé, de akkor se mondott neki semmit.

18 perccel korábban, Mestal írta:

Droidot ültetni? De hiszen nem akkor dőlt el hogy beleviszi majd a cirkálót Snoke hajójába mikor evakuálták az embereket, hanem amikor felfedték a teherszállítók álcáját és elkezték lemészárolni a flottát. Kb. 5 másodpercenként lőttek ki egy hajót, látszott Holdón hogy teljesen kétségbe van esve. Na itt minden másodperc számított, még szép hogy Ő csinálta. Ha egy robotra bízza és negyed órát tököl hogy keressen egy hajót amivel meglép már nem lett volna kit megmenteni...

Pont magadnak mondasz ellent. Nem akkor dőlt el, hogy bármi érdemlegeset is csinálni kéne, amikor evakuáltak, pontosan ezért lett volna elég egy droidot otthagyni. Hiszen csak egyenes pályán kellett tartani egy hajót. Nyilván nem akkor kellett volna egy droidra bízni a hajót, amikor elkezdték kilőni a menekülőket. Pláne nem akkor kellett volna elmenekülnie, hiszen akkor már ott sem kellett volna lennie.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, pb69 írta:

Ami miatt mindez irreleváns, hogy itt egy vészhelyzetről van szó. Hiába hozunk fel olyan példákat, amik hétköznapi szituációkat írnak le, mert ez nem volt az. Nem azt vitatom, hogy kellenek a pilóták és miért nem mondjuk droidok vezetnek a felszállástól a leszállásig minden gépet, hanem hogy ebben a konkrét helyzetben miért nem lett volna elég?

Oké, írok egy fiktív, de a helyzetben könnyen megelevenedhető példát, hátha így érthetőbb. A Raddus pajzsa nem nagy mértékben, de folyamatos terhelés alatt van. Főleg a hátsó szekció. Tudjuk, hogy a pajzsok szekciókra vannak osztva, és ezek a szekciók külön-külön leválhatnak (ep5. Millennium Falcon esete). Na most, azt is tudjuk, hogy a Raddus megrongálódott, legalább két helyen baromi komoly sérüléseket szenvedett el (hangárfedélzet és ami minden hajó számára kritikus: híd).

Na most, elég, ha a folyamatos terhelés alatt álló hátsó pajzs egy pillanatra eléggé meggyengül ahhoz, hogy a Supremacy nagy kaliberű ágyúi közül egy lézersugár jelentősen meggyengülve, de átjusson, és becsapódjon a törzsbe. A robbanás kibillentheti a hajót, még ha nem is rongálja meg súlyosan, és új pályára áll. Elég, ha csak annyira fordul el, hogy a távolságot már ne tudja tartani. Egy pilótának ekkor kell közbelépnie, és visszaállítani arra a pályára, amin tarthatja a távolságot, mert ha utána a hajó folytatja útját egy káros pályán, akkor az roppant gyanús.

Csinálhatta volna egy droid? Lehet. Volt droid a fedélezten? Biztos, hogy nem volt.

7 perccel korábban, pb69 írta:

Főleg úgy, hogy Holdo egyrészt nem volt pilóta

De, az volt. ;) 

9 perccel korábban, pb69 írta:

másrészt nem is ült a helyén

Jaj, arra a két percre nem ült le, akkor biztos a Raddus felrobbanásáig állva akart maradni. Biztos nem csak azért állt ám ott, mert utolsó pillantást vetett távozó bajtársaira, amíg nyugi van, és 100%, hogy akkor sem ült volna le, ha a hajón lévő műszerek elkezdenek sípolni, hogy most azért már csinálni kéne valamit.

8 perccel korábban, pb69 írta:

De nekem már az sem világos, hogy miért egy altengernagynak kell ezt a szerepet felvállalni. Akkor már elsüthették volna azt is, hogy mindig a kapitány hagyja el utoljára a hajót.

Holdo volt a Raddus kapitánya. ;)

12 perccel korábban, pb69 írta:

Csak éppen felesleges. Persze nem nagyon volt idő vitatkozni, de azért én biztos nem hagytam volna az egyik legjobb és legfontosabb emberemnek, hogy feláldozza magát egy olyanért, amit egy robot is meg tudna csinálni.

Ki nem hagyta volna? Ő volt az Ellenállás főparancsnoka akkor már. Ő már senkinek sem volt embere, csak neki voltak emberei.

 

13 perccel korábban, pb69 írta:

Ez jogos, de már megint Poe lett a téma. :)

Mivel Poe és Holdo szembenállása a téma, ezért baromi nehéz lenne mondjuk Chewbaccáról sztorizgatni. :P

 

15 perccel korábban, pb69 írta:

Poe-ról az első pillanattól kezdve látszott, hogy egy felelőtlen hősködő fazon, mást se lehetett hallani róla.

Igen? Te az ep7-ben az első pillanattól láttad rajta, hogy képes elárulni a felettesét és ostoba magánakcióba kezd? Mert én sokkal többet láttam Poe-ból, mint Holdo, és valahogy még csak fel sem merült bennem, hogy minderre képes, amíg be nem következett. Azért ez az egy pillanat alatt kiismerhető bármilyen ember dolog jó nagy humbug ám. Senki sem ismerhető ki egy pillanat alatt, szóbeszédekből meg pláne nem, és Poe még így is baromi extrém dolgot művelt, amire - ismétlem, sokadszorra - semmilyen felelős, az emberi természet legapróbb rezdüléséből azonnal egy élet minden pillanatát kikövetkeztetni képes vezető nem számít.

 

20 perccel korábban, pb69 írta:

Na de még ekkor se avatta be. Amikor már töltötték a hajókat, akkor is ott volt a balhé, de akkor se mondott neki semmit.

És ki balhézptt, basszus? Ki rugdossa a híd bútorait? Ki alázza az admirálist a legénység előtt? Ki hisztizik, mint egy f*sz? Holdo? Nem, Poe! Naná, hogy utána egy rühes kutya módjára ki kell onnan vágni, nem pedig még szépen elmagyarázni neki (és akkor Holdo effektíve már semmit sem tehetett volna, hiszen Finnék már elmentek). Ott már Holdo tekintélye volt a kérdés, naná, hogy nem alázkodik meg egy ilyen kis surmó előtt, aki képtelen felfogni, hol a helye. Igen, ott tényleg volt Holdóban némi dac, de engedtessék már meg egy altengernagynak, hogy hátsón billent egy hisztiző századost.

 

24 perccel korábban, pb69 írta:

Na de pont azért tudódott ki a terv, mert nem lettek időben tájékoztatva és pótcselekvéseket csináltak meg magánakcióztak.

Ezt nagyon rosszul látod. Poe nem azért kezdett magánakcióba, mert nem lett tájékoztatva. Azért kezdett magánakcióba, mert eldöntötte, hogy Holdo nem adna neki engedélyt az akcióra (ami alapjáraton szerintem hülyeség, hiszen a két akció futhatott volna párhuzamban, és a kihajózás lehetett volna a vészterv). Ezen semmit nem változtat az, ha a töltés alatt lévő hajók megpillantásakor Holdo mindent kifejt. Ott már rég megtörtént a baj, Finnék elmentek, találkoztak DJ-vel, az Ellenállást kockára tették.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Mert a droidok erre nem jók. A Kereskedelmi Szövetség még a hátsó kitörlésére is droidokat használnak, de a hajóikat élőlények kommandírozzák, ahogy a Defendert is bár R2 irányította, de ott volt az emberi felügyelet. És az élő pilóták hányszor verték kenterbe a Keselyű droidokat, vagy a Tri vadászokat? Persze, azok is arattak, de az esetek többségében sokkal több droid vadász pusztult meg, mint ahány élőlény vezette hajó. Szerintem azzal magyarázható, hogy a droidokból hiányzik az ösztön, ami a repüléshez igazán kell. Meg gyanítom, a legtöbből a programozás is.

Mondjuk a Raddus esetében valószínűleg pont nem is volt már droid. Egyedül C-3PO-t láttuk. Az asztromechek BB-8 kivételével mind elpusztultak a hangárban, a hídon lévő kezelő droidok a híd felrobbanásakor vesztek el, más droid meg láthatóan nem maradt, mert a Radduson és később a Craiten 3PO-t leszámítva egyet sem látni. Azt meg azért megértem, hogy nem bízták rá C-re. Bár lehet én azért otthagytam volna. :evil:

Bocsi, de ezt nem bírom megállni: Khm... Obi-wan... flying is for droids... khm... :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ki nem hagyta volna? Ő volt az Ellenállás főparancsnoka akkor már. Ő már senkinek sem volt embere, csak neki voltak emberei.

Leia. :) Ő engedi útjára végül - egyébként Holdo csak addig volt főparancsnok, amíg Leia fel nem épült, nem?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 órával ezelőtt, Donát írta:

Bocsi, de ezt nem bírom megállni: Khm... Obi-wan... flying is for droids... khm... :D

:P Obi-Wan egy fura alak.

 

12 órával ezelőtt, Donát írta:

Leia. :) Ő engedi útjára végül - egyébként Holdo csak addig volt főparancsnok, amíg Leia fel nem épült, nem?

Nem, attól még, hogy valaki kijön a kómából, nem kapja vissza automatikusan a helyét. Eleve fel kell épülnie (Leia láthatóan nem épült fel teljesen, hiszen onnantól kezdve botra támaszkodva járt), az előző parancsnoknak is vissza kell adnia a posztját, stb. Szóval erre megvannak a procedúrák, de ha az extrém helyzetre való tekintettel ettől joggal el is tekintünk, Leia láthatóan már nem nagyon vette vissza a parancsnokságot, inkább ráhagyta a dolgot Holdóra és Poe-ra.

 

14 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A fedélzeten volt PZ4CO. :P

Volt, ahogy sok más droid is, amíg a hangár és a híd szellősebb nem lett. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én ott csak MD-15C -t látom, de majd este megnézem a moziban - fura is lenne PZ jelenléte a gyenguson, révén a feladata a taktikai adatok elemzése. Persze ettől még lehet ott, ugyanakkor kétlem, hogy lenne programja hadihajók kormányzására. Ahogy MD-15C-nek sem valószínű, hogy van.

Viszont, Holdo eligazításán kiszúrtam BB-4-t és 2BB-2-t. Kíváncsi vagyok, velük mi lett végül, mert az evakuálásnál és Craiten nyomuk sincs. Lehet átvitték őket a Ninkára és az Anodyne-ra? :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Különös, nekem az jött le, hogy ő az Ellenállás egyik magasrangú tisztje, aki alapvetően lenéző a pilótákkal szemben. A háttérinfókból is az jön le, hogy ő inkább politikai vonalon csatlakozott be az Ellenállásba, nem a katonai oldalon. Mivel vice admiral volt, valószínűleg nem teljesen fogalmatlan cirkálók terén, de parancsokat osztogatni a hídon és konkrétan elvezetni egy cirkálót, azért 2 külön dolog

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem arra értettem elsődlegesen, hogy nem pilóta, hogy képtelen lenne elvezetni egy cirkálót. Bár abból, amit a filmben a búcsúján kívül mutatott, nem feltétlenül lettem volna biztos még ebben sem. De inkább arra akartam utalni, hogy nem pilótaszerepben volt azon a hajón. Számomra kicsit furcsa, hogy egy altábornagy találja ki, hogy majd ő elvezetgeti egyedül a hajót, miközben nyilván volt erre külön személy/személyzet. Értem, hogy őket menteni akarta Holdo, továbbra is azt mondom, hogy ez egy nemes cselekedet, csak értelmetlen mártírságnak érzem.

Egyrészt semmi olyat nem kellett tenni, amire bárki más ne lett volna képes. Mármint olyan értelemben, hogy Holdonak valami olyan képességét kellett volna kamatoztatnia, amiben kiemelkedő. Másrészt egy ilyen kaliberű személysokkal többet ér annál az Ellenállásnak, mintsem hogy így feláldozza magát. Mondhatnám úgy is, hogy egyáltalán nem pótolható könnyen, szemben rengeteg más emberrel. Most gondoljunk kicsit vissza, mit is mondott Rose Finnek miután megmenti? És meggyőződésem, hogy Holdo sokkal fontosabb volt az Ellenállásnak, mint Finn.

21 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Holdo volt a Raddus kapitánya. ;)

Pontosan ezért írtam azt, amit. ;)

21 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ki nem hagyta volna? Ő volt az Ellenállás főparancsnoka akkor már. Ő már senkinek sem volt embere, csak neki voltak emberei.

Arra gondoltam, hogy Leia pl. simán elengedi, mondván "hát ha ezt szeretnéd, végül is ez a sorsod". Megint csak eszembe ötlik a Rose-Finn jelenet és a közvetíteni kívánt tanulság.

21 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Igen? Te az ep7-ben az első pillanattól láttad rajta, hogy képes elárulni a felettesét és ostoba magánakcióba kezd?

Nem, de a 8 első pár perce alapján már egyértelműen láttam. :) Nem azt kellett volna előre látni, hogy Poe ennyi hülyeséget fog csinálni, meg hogy konkrétan mit, hanem hogy baromi veszélyes és kockázatos tájékozatlanul hagyni tenni-venni. Teljesen jogos, hogy eleve bíznia kellett volna Holdoban, de ha már látványosan nem tette, akkor nem ártott volna olyan irányba lépni, ami ezt segíti, nem pedig súlyosbítja. Nem kell pátyolgatni meg mindent az orrára kötni, de néhány jól eltalált mondattal a hátsójára lehetett volna ültetni úgy, hogy ne akarjon szervezkedni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Holdo adjon ki halálos ítéletet bárkire is? Vagy húzzanak sorsot? Szerintem ez egy hatalmas cselekedet volt tőle! Elismerni kellene és nem kritizálni érte. Értem én, hogy ember veszteség, de ha más marad ott akkor nem az? Szóval Holdo előtt le a kalappal azért amit tett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

De Holdo adjon ki halálos ítéletet bárkire is? Vagy húzzanak sorsot? Szerintem ez egy hatalmas cselekedet volt tőle! Elismerni kellene és nem kritizálni érte. Értem én, hogy ember veszteség, de ha más marad ott akkor nem az? Szóval Holdo előtt le a kalappal azért amit tett.

Holdo előtt le a kalappal, Pb itt azt latolgatja szerintem, hogy mennyire volt logikus, amit tett. Az ember csak akkor megy bele önként a halálba, ha nincs más választás. Ha egy droid el tudná látni ezt a feladatot, akkor Holdo feleslegesen hal meg. Mondjuk Pb, azzal nem értek egyet, hogy ha van nála alkalmasabb a vezetésre, annak kellett volna ott maradni - mint vezető, mégis hogy engedhetné Holdo, hogy valaki HELYETTE maradjon ott a hajón? Az a gyávaság netovábbja lenne, és igen, ez erősen kapcsolódik a "Kapitány hagyja el utoljára a süllyedő hajót" elvhez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.