Ugrás a kommentre

Alex Segura: Poe Dameron - Szabadesés


Whill

A könyv értékelése  

6 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a könyvnek?



Ajánlott hozzászólás

Nagyon vártam ezt a könyvet, mert azt reméltem, hogy Poe fiatalabb éveinek ismeretével teljessé válhat a karakter. Nem csalódtam!

 

A történet a Yavin IV-en veszi kezdetét, ahol Poe az apjával, Kes-el él. Poe anyja Shara Bey, nyolc éve halott, ami kősziklaként nehezedik apa és fia kapcsolatára. Kes Dameron lelkileg összetört a felesége halálakor, teljesen magába zárkózott és ezt a fiával való kapcsolata sínyli meg. Főleg azok után, hogy Poe az anyjára ütött, és a kalandot keresi, elvágyódik a nyugodt és unalmas életéből. Itt kicsit olyan érzésem volt, mint Luke esetében, ahol szintén ilyesmi elvágyódás van, de ebben az esetben más az alaphelyzet. Kes és Shara a lázadás hősei, de a tragédia után Kes mindenáron meg akarja óvni a veszélyektől 16 éves fiát. Sokszor bebizonyosodott már, hogy a tiltás inkább olaj a tűzre, és pont ellentétes reakciót vált ki, főleg egy fiatal esetében. Itt is pontosan ez történt. Az egyik újabb veszekedésük után Poe az űrkikötő egyik lebuja felé veszi az irányt, ahol összetalálkozik a Kijimi Fűszerfutárok nevű szervezet négy tagjával, akik épp pilótát keresnek....

 

Innen indul be a kaland, ami több mint egy évet ölel fel és tulajdonképpen Poe felnőtté válását mutatja be. Végig követhetjük a kiképzését, mely végén Poe teljes jogú bandataggá válik. Ám ezen idő alatt a könnyed kis kaland egyre nagyobb lelki terhet ró a fiúra, a szülei hagyatéka, a jó oldal amit valójában képvisel, a végén elemi erővel tör fel belőle. Becsületes bűnöző nem létezik, és Poe ezt a saját bőrén tapasztalja meg.

Az egyetlen ami a végén még a Kijimi fűszercsempészek között tartja őt, az Zorii Bliss, a bandavezér lánya. Poe Yavin IV-es csatlakozásukkor ott van a lány is, akivel érdekes kapcsolata szövődik, és akibe a végén beleszeret. Nagyon jól van felépítve kettejük kapcsolata, ezáltal a TROS-béli találkozások hatalmas többletsúlyt kap. 

A könyv kitér az éppen fennálló galaktikus helyzetre is. Az ÚK főként még mindig a Birodalom maradványait hajkurássza, ám az Új Köztársaság Biztonsági Hivatalának egyik ügynöke, Sela Trune szinte megszállottan kutatja a Kijimi bandát, méghozzá személyes érintettsége okán is. Sela személyes tragédiája egyébként a könyv egyik érdekes és szomorú szála.

A múltban rengeteget hallottunk már A Birodalmi Titkosszolgálatról, most jó volt megismerni az ÚK hasonló szervezetét. Persze mondanom se kell, a módszereik különböznek. Remekül átjön, hogy itt kik a jó fiúk. És bár főleg a csempészeket követjük nyomon, az ő életük van középpontban, egy percig se drukkoltam nekik Sela ellenében.

Az alvilág bemutatása is kellően részletes. Rengeteg bűnbanda próbál megélni abban a hatalmi vákuumban ami a Birodalom eltűnése után jött létre. Közülük is a Kijimi Fűszerfutárok az egyik leginkább feltörekvő alakulat. Az ÚK-nak nincs elég erőforrása ahhoz, hogy érdemben tudjon foglalkozni az alvilág jelentette fenyegetéssel. Legalábbis huzamosabb ideig nincs, ezért is állítják le az ügyről Selát, mert máshol lenne rá szükség...

De visszatérve a futárokra. A vezetőjük, mint említettem Zorii anyja, Zeva Bliss, aki nem kisebb terven töri a fejét, mint hogy a saját szervezetéből a legnagyobb befolyású bandát hozza létre a galaxisban. Gyakorlatilag egy alvilági adok kapok is zajlik a szemünk előtt, ami a végén igazi háborúvá formálódik.

 

A történet vége igazán frappáns, ahol Poe végre rájön mi is az ő rendeltetése. A jelenet nagyon erős, és egyben szívszaggató is. 

 

Sok mindenről nem írtam most, hisz nem akartam minden poént lelőni, viszont amint olvastátok szerintem rengeteg dologról fogunk csevegni majd. :) 

 

5/5

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • Ody Mandrell megváltoztatta a címet erre: Alex Segura: Poe Dameron - Szabadesés

Tegnap én is elolvastam, és kellemes élmény volt. :) Látható, Poe Dameron honnan indult, és hogyan vált azzá az emberré, akit megismertünk az Ellenállásból. Arról is kaphatunk egy gyors képet, hogy nézett ki a szervezett alvilág a fűszerkereskedelem terén, s mindezt Poe szemszögén keresztül. De nekem amiatt tetszett a legjobban, hogy mélységet kap a TROS-ból ismert jelenet, amikor Zoriival beszélgetnek, amelyből ugyan az alatt a pár rövid perc alatt is sokat megsejthetünk a múltból (remek jelenet egyébként), de most már tudjuk is, milyen volt Poe kapcsolata Zoriival korábban, s hogy pontosan miért is ment el.

 

Poe Dameron családi háttere egyértelműen meghatározó. Ugyan lázadó anyja vakmerőségét, nyughatatlanságát örökli, és emiatt vág bele a morális oldalról tekintve számára kezdettől fogva kérdőjeles fűszercsempész életbe, ami eleinte leginkább a hőn áhított kalandot jelenti, de aztán a morális dilemmák feloldhatatlanná válnak, s hiába a Zoriihoz fűződő egyre erősödő kapcsolata, a végső próbánál nem habozik a még helyesen működő belső erkölcsi iránytűjére hallgatni. Így jut el az Ellenálláshoz és kerül a helyére, mint a legjobb pilótájuk, akinek korábban mi is megismertük. A karakter szépen fel van építve, végig nagyon szimpatikus a hibás döntések ellenére amiket menet közben meghoz, mert benne van a levegőben, hogy a lelke mélyén nem bűnöző és soha nem is lesz az.

Érdekes párhuzamot lehet vele vonni Zorii életével. A lány hasonló típus, határozott, vakmerő, nyughatatlan, és ez közel is hozza őket egymáshoz, de a vonzalmuk ellenére tudható, hogy az eltérő családi és morális háttér miatt kapcsolatuk nem lehet tartós. Zorii erkölcsileg majd akkor kerül jó oldalra, amikor a TROS végén a felmentő "flotta" részeként ő is részt vesz a Végső Rend elleni küzdelemben.

 

Két felvetésem van, ami meglepett:

- a film alapján azt hittem, Poe sokkal tovább volt Kijimi fűszerfutár, pedig alig egy évig, ráadásul 16-17 évesen, míg a TFA idején már 30 körül van, vagyis jóval tovább volt ellenálló pilóta, mint ameddig fűszerszempész. A filmbéli jelenetből nekem ennél hosszabb előélet sejlett.

- szintén a filmből úgy jött le, hogy az Ellenállás miatt hagyta ott a fűszercsempészetet, hogy az újabb fenyegetés és elnyomás ellen küzdjön - holott a könyvből az derül ki, hogy nem értett egyet a csempészek módszereivel, és azért lépett le, és menet közben találta ki, hogy onnan hová tovább, Leia Holonet-beli beszéde alapján, amelyet véletlenül meghallott. Zorii persze tudhatta úgy, ahogy mi is megtudtuk a filmből, mert simán lehet, hogy Poe küldött erről neki üzenetet, innen hová viszi az útja, s egyszerűbb volt azt mondani a lánynak, akit szeretett, hogy hová megy el, mint azt, hogy mi ellen döntött.

 

Jó a regény stílusa, szerintem kellően adagolt a cselekmény és a szereplők belső motivációinak a vegyítése, jól érthető, ki mit miért tesz. Van benne egy-két csavar, bár ebből az egyik előre sejthető, mégis a maguk helyén jól jönnek ki. Aki Poe és Zorii kapcsolatának hátterére kíváncsi, annak bátran ajánlom. :) 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 perccel korábban, Pildi írta:

Érdekes párhuzamot lehet vele vonni Zorii életével. A lány hasonló típus, határozott, vakmerő, nyughatatlan, és ez közel is hozza őket egymáshoz, de a vonzalmuk ellenére tudható, hogy az eltérő családi és morális háttér miatt kapcsolatuk nem lehet tartós.

Zorii jobb ember volt, mint az anyja. Még akkor is ha valószínűleg megölte a végén a saját anyját, így válva vezetővé. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Iqvi írta:

@Pildi, Poe életében a fűszercsempészet és az Ellenálló pilótáskodás között még az Új Köztársaság pilótája is volt egy ideig.;)

Persze-persze, ez figyelmetlenség volt a részemről, hogy összemostam a két korszakot. De a lényeg az, hogy rövid ideig volt csempész.

 

5 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Zorii jobb ember volt, mint az anyja. Még akkor is ha valószínűleg megölte a végén a saját anyját, így válva vezetővé. 

Jobb ember volt, és talán Poe miatt is nyílt fel a szeme arra, hogy ahogy az anyja intézi a dolgokat, az nem helyes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Pildi írta:

Persze-persze, ez figyelmetlenség volt a részemről, hogy összemostam a két korszakot. De a lényeg az, hogy rövid ideig volt csempész.

Én azt mondanám addig bírta. Tulajdonképpen út keresésben volt Poe, hogy mit is kezdjen az életével. Fordulópont volt amikor az apja és Lulo rá találtak azon a holdon. 

 

3 perccel korábban, Pildi írta:

Jobb ember volt, és talán Poe miatt is nyílt fel a szeme arra, hogy ahogy az anyja intézi a dolgokat, az nem helyes.

Azért a saját anyukáját megölni, elég durva. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen. :) Ezeket az eredettörténeteket nagyon csípem, szerintem az új EU egyik legnagyobb erőssége, hogy ezekre teret biztosít. 

 

A Kijimi számomra az egyik legérdekesebb hangulatú bolygó volt az EP9-ben, örülök, hogy most jobban megismerhetjük ezt a helyszínt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Kellemes kiegészítő regény, ami plusz adalékokkal szolgál az Ep9 számos eleméhez - főként Poe és Zorii karaktereihez - ami után más szemmel lehet nézni a filmre. Gondolok itt elsősorban a Kijimin játszódó szakaszra, és az említett két szereplőre. Bár az ifjúsági stílus valamennyire érződik, nincs "lebutítva" az olvasmány. A leírások amennyire kell, részletesek, de nincsenek benne értelmetlen sallangok.

 

Jó volt megismerni Poe életútjának kezdetét, és belső vívódását, hogy jutott el szép lassan annak felismeréséig, hogy az életnek nem muszáj csupán felelőtlen kalandozások sorozatából állnia, léteznek magasztosabb célok is. Nagyjából képet kapunk róla, hogy miként lesz az önző kalandvágytól vezérelt 16 éves srácból egy komolyabb ügy felé kacsintgató, érettebb személy, aki végül az Ellenállás egyik vezetője lesz. Bár értettem, miért viselkedett úgy, ahogy, engem dühített Poe önzése, amely során elszökött a Yavin 4-ről, és beállt a bűnözők közé. Majd később, amikor újra találkoztak, és Kes súlyosan megsérült, Poe még akkor sem volt képes vele tartani...  de sajnos Zorii karaktere is sokszor irritált a stílusa miatt. Noha azért vele kapcsolatban is volt kellemes meglepetés, amikor szembeszállt az anyjával, Zevával, és annak ellenére hagyta elmenni Poe-t a Kijimiről, hogy a fiú közölte, nem akar a Fűszerfutárok közé tartozni. Egyébként nekem az Ep9-ből valamiért nem úgy jött le, hogy Poe és Zorii együtt voltak, inkább plátóinak tűnt a dolog. De akkor ez tisztázódott. A végén érdekelt volna, hogy Zorii végzett-e az anyjával, bár tekintve, hogy ő lesz a Fűszerfutárok vezetője, gyanítom, hogy igen. Sela Trune mellékszála nem volt különösebben érdekes, de nem is zavart, hogy benne van. Teljesen érthető motivációi voltak a Kijimi Fűszerfutárokkal kapcsolatban, bár ez olyan szintű megszállottsággá vált, hogy aztán felelőtlenül a halálába rohant. A végén Poe eszmélése a készülődő tömeges gyilkosság során annyiból volt furcsa, hogy már korábban is sejthette, hogy nem a kiscserkészek közé állt be, hanem veszedelmes bűnözők/gyilkosok közé. Innentől kezdve, mire számított? Kes kapcsán még annyit, hogy talán az lehetett volna egy megoldás (még a Yavin 4-en), ha megígéri Poe-nak, hogy csatlakozhat az Új Köztársaság haderejéhez (ahol aztán amúgy is kiköt). Így talán megakadályozhatta volna a szökését úgy, hogy nem fojtja el a kalandvágyát sem. Viszont, Poe így legalább hasznos képességekhez és tapasztalatokhoz jutott a Kijimin töltött évek során. Ami még tetszetős apróság volt, az L'ulo Lampar és Zade Kalliday szerepeltetése. Összességében tetszett a regény, soha rosszabbat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Bár értettem, miért viselkedett úgy, ahogy, engem dühített Poe önzése, amely során elszökött a Yavin 4-ről, és beállt a bűnözők közé. Majd később, amikor újra találkoztak, és Kes súlyosan megsérült, Poe még akkor sem volt képes vele tartani...  

Ez tökéletesen rezonál azzal mit pl. a TLJ-ben látunk. Ott bőven van benne önzés, a Holdo konfliktus ennek ékes példája. Itt is sokszor volt, hogy számonkérte, miért nem tudja mi a terv? Egyszerűen nem volt képes már akkor se betagozódni, mindenről tudnia kellett.

 

2 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

de sajnos Zorii karaktere is sokszor irritált a stílusa miatt. Noha azért vele kapcsolatban is volt kellemes meglepetés, amikor szembeszállt az anyjával, Zevával, és annak ellenére hagyta elmenni Poe-t a Kijimiről, hogy a fiú közölte, nem akar a Fűszerfutárok közé tartozni.

Zorii egy bűnöző, az egyik legbefolyásosabb kartell vezetőjének a lánya. A stílusa pont ehhez illő volt, én itt nem éreztem semmi kivetnivalót. :) 

 

2 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Egyébként nekem az Ep9-ből valamiért nem úgy jött le, hogy Poe és Zorii együtt voltak, inkább plátóinak tűnt a dolog.

Nem voltak együtt, csak nagyon mély barátság kötötte össze őket. Testiség se volt közöttük, szóval plátói volt a dolog, erre utalás is van a könyvben. Nem tudom miből szűrtél le mást? :) 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Nem voltak együtt, csak nagyon mély barátság kötötte össze őket. Testiség se volt közöttük, szóval plátói volt a dolog, erre utalás is van a könyvben. Nem tudom miből szűrtél le mást? :) 

Abból, hogy többször is csókolóztak. :) Nem volt egyértelműen meghatározva a kettejük közti viszonya (hol legjobb barátoknak, hol szerelmeseknek tűntek), viszont ahogy Poe, úgy Zorii is táplált a barátságnál mélyebb érzelmeket a másik iránt, ez szerintem biztos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Igen ezzel egyetértek, csók is volt, de nekem úgy jött le, hogy klasszikus értelemben nem jöttek össze.

A klasszikus értelemben szerintem se. Csak arra akartam célozni fentebb, hogy az Ep9 alapján nem úgy jött le, hogy Poe-nak bárminemű romantikus kalandja (legyen az egy csók) lett volna Zoriival. Bár az a filmből is érződik, hogy a nőnek nem közömbös az Ellenálló.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.