Ugrás a kommentre

E.K. Johnston: Queen's Peril


Nute Gunray

Milyen osztályzatot adnál a könyvnek?  

6 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a könyvnek?

    • Csalódás
      0
    • Gyenge
    • Közepes
    • 0
    • Kiváló
      0


Ajánlott hozzászólás

1 órával korábban, caseyjones írta:

Jaa, hogy csak előrendelhető. :D Akkor benéztem. Én azt hittem, már rendelhető.

Az a 4600 Ft nem kis összeg egy könyvért. Bookdepositoryn vagy eBay-en szállítással együtt olcsóbban kijön egy SW-könyv. 

Sajnos nálunk felmentek a könyvárak. Egy vadonatúj puha fedeles fantasy és sci-fi most már nagyrészt 4.500 és 5.000 között mozog. A Warhammer könyvek is most már 4.690-be kerülnek. A Delta Vision-os újdonságok is elhagyták a 4.000 Forintot. Az egyik kedvenc szerzőm Salvatore, tőle  jön két fantasy idén, azoknál is borítékolható, hogy az alapár 4.500 lesz minimum. Szóval ez nem egyedi jelenség. És az a folyamat a jelenlegi válság előtt indult el. Nem tudom hová fog ez vezetni. Valamikor olvastam a múltban, hogy a jelenlegi hatalom milyen átalakítást fontolgat a könyvpiacon. Remélem, hogy rémhír, mert ha megvalósul az katasztrófával fog járni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Darth Revan9 írta:

Valamikor olvastam a múltban, hogy a jelenlegi hatalom milyen átalakítást fontolgat a könyvpiacon. Remélem, hogy rémhír, mert ha megvalósul az katasztrófával fog járni.

Konkrétan mit olvastál? Ha kell meghívlak a közélet klubba hogy ne itt offoljunk. Amúgy szerintem is drágák már a könyvek meg a képregények. Teljes árat már nem is tudom hogy fizetnék e értük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is azok. Nem áll túl jól a könyves szakma, ha ilyen mértékű áremelésre kényszerül. Előbb-utóbb ott tartunk majd, hogy 1000-es példányszám is magasnak minősül.

 

3 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Konkrétan mit olvastál? Ha kell meghívlak a közélet klubba hogy ne itt offoljunk. Amúgy szerintem is drágák már a könyvek meg a képregények. Teljes árat már nem is tudom hogy fizetnék e értük.

Ok, a közélet klubban leírom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Elkezdtem olvasni. Egyelőre csalódás, még az előző kötet színvonalát sem éri el. Pedig a téma - elsőrészt Amidala, mint újdonsült uralkodó, másodrészt a Naboo politikai helyzete a szektorban ill. a Galaktikus közösségben - megérdemelt volna egy jobb írót.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

Elkezdtem olvasni. Egyelőre csalódás, még az előző kötet színvonalát sem éri el. Pedig a téma - elsőrészt Amidala, mint újdonsült uralkodó, másodrészt a Naboo politikai helyzete a szektorban ill. a Galaktikus közösségben - megérdemelt volna egy jobb írót.

Nekem is az volt. Főleg két ponton. Majd kíváncsi leszek, észreveszed-e a másik ellentmondást a könyv végén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

Leírod spoiler gomb mögött, melyik két ponton volt csalódás a könyv?

Spoiler

Ars Verunáról egy szó sem esett a könyvben. Pedig átvették a kánonba  az ő uralkodását. Az egyik magyarul megjelent forráskönyvben olvastam ezt a részletet. Padmé előtt nem Veruna volt, hanem Sanandrassa királynő. Veruna 13 évvel a nabooi csatát megelőző uralkodásáról semmi. Még csak annyi sem, hogy volt ilyen király, akit többször leváltottak. Tehát, nem hogy kimagyarázta volna ezt az ellentmondást, de még mélyítette is.

A másik. Nute Gunray és a Kereskedelmi Szövetség csak úgy betoppannak a Naboora, az invázió kezdetén. Semmi előzménye nincs annak, hogy a Naboo a Kereskedelmi Szövetséggel üzletelt volna a plazma ügyében. Sőt, a plazma elő se kerül. Padmé és tanácsadói köre teljesen ismeretlen figuraként kezelik Gunrayt, mintha sohase hallottak volna róla. Tehát nincs semmi előzménye a plazmás gazdasági kapcsolatnak, holott ez volt az invázió egyik látszat oka. Erről is lehet olvasni a Bolygók és helyszínek könyvben. Szóval, megint kánon mond ellent a kánonnak. Pedig pont azt vártam volna ettől a könyvtől, hogy az egyik történeti szál feltárja a Naboo és a Kereskedelmi Szövetség kapcsolatát.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen, most tartok ennél a résznél. Ez az egész blokádos és inváziós dolog végletesen össze van csapva itt (gyakorlatilag egyetlen fejezet az egész). Pedig annyi potenciál volt ebben...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

Hát igen, most tartok ennél a résznél. Ez az egész blokádos és inváziós dolog végletesen össze van csapva itt (gyakorlatilag egyetlen fejezet az egész). Pedig annyi potenciál volt ebben...

Igen, én is ezt sajnáltam a legjobban. Ami igazán jó, majd a drámai rész, mely a megszállás alatt bontakozik ki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

E. K. Johnston: Királynő végveszélyben

 

Ez a könyv egy kihagyott ziccer volt. A jó alapanyag ellenére sikerült egy érdektelen, semmitmondó és rövid történetet írna Johnstonnak, amely igazából túl sokat nem tesz hozzá a SW-univerzumhoz. Ha csak azt nem, hogy az udvarhölgyek kaptak némi eredettörténetet, de igazából ők számomra mindig érdektelenek voltak, még a nevüket sem tudtam soha.

 

Ha már a könyv ott kezdődik, hogy Padmé megnyeri a választást, lehetett volna a motivációiról is írni, de még a családi kapcsolatai is csak nagyon futólag vannak érintve, szülei pl. Ruwee és Jobal éppencsak egy jelenet erejéig szerepelnek. A könyv első felében viszonylag nagyobb szerepet kap Panaka, aki az udvarhölgyeket toborozza és persze megjelennek az ehhez hasonló történetekben már unalomig ismert konfliktusok, mikoris a biztonsági főnök korlátozza a védett tinédzser személyt a szabadságában. Sajnos a politika éppen csak érintve van. Az örvendetes, hogy a Chommel-szektor többi világát is megismerhetjük, de ezt a csúcstalálkozót jobban is ki lehetett volna fejteni. Meg az egész kormányzati szerepkört, Amidala és a tanácsadói kapcsolatát, a felmerülő problémákat vagy éppen a gungan helyzetet. De egyébként a naboo-i kultúra bemutatása is elég felemásra sikerült nálam. Politika tehát nincs, azt azonban két ízben is megtudhatjuk, hogy egy tizenéves lány menstruációja bizony véresen komoly dolog (bocs, nem hagyhattam ki). A különböző öltözködési és sminkelési rituálék szerencsére most nem voltak túltolva, mint A királynő árnyékában. Ki kell még térnem az elvétve felbukkanó POV-karakterekre is (Maul, Sidious, Jar-Jar, Anakin vagy éppen Yoda...), ezek a fejezetek teljesen feleslegesek voltak.

 

A Kereskedelmi Szövetség derült égből villámcsapásként jelenik meg a történetben, úgy a történet felénél. Óhatatlanul is párhuzamba állítottam a Legends-szel, ahol bizony Luceno a prequel politikai történései közé szép kis háttértörténetet rajzolt fel könyveiben, és az a megoldás sokkal jobban tetszett. Itt azonban a Naboo szinte korábban még nem is hallott a KSZ-ről, a Szenátusban uralkodó adóviták is csak nagyon futólag vannak említve. A Szövetség megjelenik, Nute Gunray két mondatban követel valami aláírást és ennyi. Semmi diplomáciai ügyeskedés vagy valami, az írnő meg sem próbálta mélyíteni a történések hátterét, amit az EP1 bevezető szövegéből már egyébként is megtudhatunk. Ég és föld a különbség e téren a Legends és a canon között, azt kell mondjam, az előbbi javára. Persze Luceno mérföldekkel jobb író, mint Johnston, és sajnálom hogy ilyen fontos témát erre az írónőre bíztak. Az eddigi ellentmondásokat (Veruna teljes negligálása) nem is említem. Pedig ha valamiben, itt tényleg volt potenciál. Be lehetett volna mutatni politikai törésvonalakat, az uralkodói feladatok nehézségeit, ám ehelyett Johnston a blokádot leredukálta alig egy hétre (mindig azt képzeltem, ez azért legalább hónapos folyamat volt), hogy aztán jöjjön az invázió és az eddig is rohamléptékben haladó történet mintegy 60 oldalban végig száguldjon az EP1 történésein. Itt egyedül azok a részek voltak érdekesek, amelyek úgy-ahogy, de legalább bemutatták a megszállás viszontagságait (élelmiszerhiány, fogság, kínzások stb.). Választ kaptunk arra, hogy manipulálva lett-e a Sio Bibble-féle felvétel a nép szenvedéseiről, kaptunk extra jeleneteket, amelyek kiegészítik a filmet (pl. Panaka besurranását Theed-be), de igazából ennyi. Hogy pl. Padmé hogyan viszonyul a gunganekhez, az teljesen elsikkad. Egyébként is a megszállástól kezdve az volt az érzésem, hogy már nem ő a főszereplő, csak statisztál az eseményekhez. Én egyébként egy bővebb történetet írtam volna Johnston helyébe, az eseményeket lezárva az EP1 nyitójelenetével. Így egy tök részletes történet születhetett volna a blokádról és annak naboo-i illetve szenátusi interpretációjáról, akár Palpatine is nagyobb szerepet kaphatott volna. 

 

A királynő árnyéka sem volt egy nagy eresztés, a sok öltözködés néha már elvitte az egészet, de ott legalább a Szenátus mindennapi ügyvitelének bemutatása ill. Padmé új szerepkörének betanulása tetszetősen meg volt oldva. Ez a könyv viszont egy tinilány fan-fiction irományának érzetét adja, amely semmilyen mértékben sem bővíti az univerzumot. Sokáig gondolkodtam, hogy 2-es vagy 3-as értékelést adjak, de azért nem volt olvashatatlan. Inkább csak érdektelen, biztos vagyok benne hogy pár hónap múlva már nem sok minden marad meg belőle, már persze ami nem párhuzamosan történik a film eseményeivel. Kár ezért a regényért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Nute Gunray írta:

Szerintem az Ahsoka is túl van értékelve.

Igen bizonyos körökben tényleg túlértékelt, én se vagyok feltétlenül oda meg vissza érte, de azért az egy kellemes kis olvasmány volt. A Padmé könyvet azért annyira nem élveztem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

A királynő árnyéka sem volt egy nagy eresztés, a sok öltözködés néha már elvitte az egészet, de ott legalább a Szenátus mindennapi ügyvitelének bemutatása ill. Padmé új szerepkörének betanulása tetszetősen meg volt oldva. Ez a könyv viszont egy tinilány fan-fiction irományának érzetét adja, amely semmilyen mértékben sem bővíti az univerzumot. Sokáig gondolkodtam, hogy 2-es vagy 3-as értékelést adjak, de azért nem volt olvashatatlan. Inkább csak érdektelen, biztos vagyok benne hogy pár hónap múlva már nem sok minden marad meg belőle, már persze ami nem párhuzamosan történik a film eseményeivel. Kár ezért a regényért.

Nagyon sajnálom. :( Nekem az előző könyve sem tetszett, igaz, csak belekezdtem, de elvesztettem a lendületet, és inkább olvastam mást. Talán majd egyszer újra nekikezdek, ha sok időm lesz olvasni. De akkor ezt már meg sem veszem. :(

3 órával ezelőtt, Nute Gunray írta:

Szerintem az Ahsoka is túl van értékelve.

Én már annál is úgy éreztem, hogy tinilányos, és nekem az is érdektelen volt igazából. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Hát ezek után csodálkozni fogok ha Johnstonra könyvet fognak még bízni. Azért a háromból egy nem jó arány.

Ezt nem lehet tudni. A fogyás is döntő szempont. Ha a két Padmé könyv eladásban USA-ban és nemzetközileg elér egy bizonyos szintet, vagy túl is teljesíti, akkor miért ne bízhatnának rá még könyvet?

Nem is tudom, hogy a fogadtatás mennyire fontos. Most, őszintén a goodreads-en nem is néztem hogy áll a könyv.

Egyébként az Ahsoka nekem tetszett. Az volt Johnston legjobb regénye. A királynő árnyéka is viszonylag jó lett. Nálam pl. a Thrawn: Áruláshoz képest egy kicsivel jobb. Azért hozom ide a Thrawn: Árulást, mert nemrég, idén olvastam, azt hiszem nem sokkal a Királynő árnyéka után.

Nute soraival a Királynő végveszélybennel kapcsolatban egyetértek. Tényleg egy kihagyott ziccer a könyv. Borzasztóan sajnálom, mert szeretem Padmét és ezt a korszakot is. Amit én is kiemelnék, az a megszállással kapcsolatos drámai részek leírása. Illetve az udvarhölgyek. Ők viszik fel a sztorit nálam három csillagra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És még pár dolog eszembe jutott. Ars Veruna. Azért is jó lett volna nem ellentmondani a Legendákból áthozott és kánonná tett uralkodónak, hogy Padmé nimbuszát növeljék. EGy 14 éves jószándékú, a népe érdekét szem előtt tartó lány legyőz egy választáson a kapzsi, korrupt, vén begyepesedett agyú férfi uralkodót. Szerintem ennek abszolút pozitív az üzenete. Ezt most sikerült elvenni ezzel az óriási bekavarással.

Az, hogy a Kereskedelmi Szövetség csak úgy betoppan előzmény nélkül, végképp elkeserítő. Vártam volna ettől a könyvtől a Naboo és a Szövetség korábbi kapcsolatának kifejtését. Ahogy Gunray fenyegetőzik, az már szinte nevetséges. Mintha ő lenne Don Gunray, a Keresztapa.

Lehet, hogy volt egy pár töltelék fejezet. De mit szóltok a nabooi csata leírásánál Anakin két bekezdéséhez, amiben az írónő kétszer leírta , hogy Anakin nagyon szeret repülni. És passz, ennyi volt a két bekezdés. Egy-egy mondat. Ez most mi volt, könyörgöm?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezek teljesen felesleges részek voltak, de ugyanez elmondható a rövidke Darth Maul- és Jar Jar-centrikus fejezetekre is. Az pedig, ahogy bejelentkezett Gunray elsőízben, szerintem is röhejes volt. Meg az egész blokád úgy összességében, ahogy ez kezelve volt. A politikai vetületről az égadta világon semmit sem tudtunk meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Nálam ez a legrosszabb kánon regény eddig. Még a Jedik örökésénél is gyengébb. Ettől az irónőtől eddig egyik kánon könyv se tetszett. 

 

Nyilván annyiból nem volt könnyű helyzetben, hogy a könyv központi figurája nem valami komplex személyiség. Amidala amolyan mesékből előpottyant királynőként mindenféle érdemi hiba nélkül vezeti 14 évesen is a bolygóját. Az emberekkel, szolgálóival kedves és megértő, a bolygónak a legjobbat akarja.... mindezt nem könnyű egy több száz oldalas regényben érdekessé tenni. Viszont rengeteg olyan téma van, amelyet cserébe ki lehetett volna fejteni. Miért ragaszkodnak a Naboo-n ahhoz, hogy tinédzser lányok legyenek az uralkodók, akiket rögtön elhajtanak max pár ciklus után miközben például a kormányzó Sio Bibble nyugodtan beleöregedhet a posztjába? Mi volt ez a régi konfliktus a gungák és a naboo-iak között? És ahogy felettem már többen pedzegették: itt van ez a Kereskedelmi blokád. Talán ki lehetett volna fejteni hogy miként fajult el a helyzet.

 

De az irónőnek egyetlen érdekes kérdésre sincsenek érdemi válaszai. Sőt azzal is meggyülik a baja, hogy bemutassa Amidala mitől olyan jó királynő. A sztori egyik központi eleme kész röhej. Kiderül hogy a totál békés Naboo a közvetlen szomszédaival, akikkel egy szenátoron osztoznak nem tartják a kapcsolatot. Úgyse hogy egyébként eléggé egymásra vannak utalva. Óriási dolognak számit hogy a szomszédos rendszerek össze jönnek egy kis konferenciára. Hogy miért? Hogy hogyan mérgesedett el a viszony annyira, hogy ez nagy durranásnak számit? Na ez megint nem derül ki. Az egész nyilván csak arra kellett, hogy Amidala a konferencia szervezésével nagyon tehetséges királynőnek legyen bemutatva, de arra már nem volt energia, hogy ennek az egésznek a háttere legalább kicsit logikus legyen. A Star Warsnak mondjuk a politika sose volt feltétlenül az erőssége, de itt azért még a franchise-on belül is sikerült levinni a szintet. Eleve Amidalát a megbeszélések előtt nem készitik fel olyanok akik az érintett problémát alaposan átlátják. Helyette a 12-14 éves udvarhölgyei akiket különféle iskolákból válogattak össze, azok osztogatják neki a tanácsokat....

 

Egész egyszerüen az egész könyv rettenetesen bugyuta. Például kiderül, hogy a Naboo egy hét alatt kifogy az élelmiszerkészletekből ha elzárják előlük az importot. Egy hét alatt! Nem egy sivatagbolygóról beszélünk, hanem egy zöld, jól termő planétáról. Itt az emberek egy hét alatt már elkezdenek haldokolni ha valaki máshonnan nem hoz nekik kaját. Atyaég.... még ha Coruscantról mondanák ugyanezt azt elhinném. 

A könyv nagyrészt az udvarhölgyekre koncentrál és egyik sablonosabb a másiknál.

 

Ráadásul az irónő annyira nem tudja tartalommal megtölteni a könyvet, hogy tele van dobálva a regény ilyen pár bekezdéses kis kitekintésekkel. Önmagában nem lenne bajom azzal hogy Obi-Wan, Mace Windu, Palpatine és a többiek hétköznapjaiba is betekintünk egy kicsit, csak hogy teljesen világos hogy ezek a kis POV részletek alibiből lettek megirva. Csak azért, hogy nőjön a karakterszám. Mert az ég adta világon semmi érdemi nem derül ki a szereplőkről. Az eleve nem túl magas színvonal még jobban leesik amikor elkezdődik a Kereskedelmi blokád. Ezútán ahogy átrohanunk a Baljós Árnyak eseményein, rettenetesen pongyola lesz az egész.

 

Egy ötlet ami tetszett: a trónusba alapból nem voltak beépitve a sugárpisztolyok (meg is lepett a Baljósban hogy egy ilyen békés bolygón minek van felfegyverezve a királynő). Panaka ötlete volt a trónus átalakítása akkor amikor már sejtette, hogy az intergalaktikus helyzet nem alakul valami fényesen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

57 perccel korábban, Bomarr írta:

Jedik örökésénél is gyengébb

Amikor még nem okvastam a Jedik örökösét nagyon tartottam tőle hogy rossz lesz, de miután elolvastam egy kellemes kikapcsolódást nyújtó olvasmány emléke maradt meg. Igaz az E/1-et szokni kellett. Viszont amennyi negatív értékelést kapott ez a könyv, nemhiszem hogy el fogom olvasni. @caseyjones te fogod olvasni a könyvet?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr írásával egyetértek. Nálam is valahol leghátul van ez a könyv, talán csak az Ébredő erő regényváltozata és A végső dobás kullog mögötte.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 minutes ago, Iqvi said:

@caseyjones te fogod olvasni a könyvet?

Valamikor biztos, de jelenleg nem élvez prioritást nálam. Star Wars téren most A vadászó árnyék, (talán) a Különbéke, a Dark Tide I: Onslaught (TNJO-regény) van terítéken. Illetve tervezek beszerezni a TNJO többi részéből is párat, valamint Zahntól szeretném már végre megvenni a Hűséget, illetve a Válaszutakat.

Szóval, valamikor biztos elolvasom ezt is, de nem hiszem, hogy az elkövetkezendő egy éven belül fog rá sor kerülni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, caseyjones írta:

Jó, de mindössze 13-an adtak le értékelést. :D Várjuk meg, mi lesz mondjuk 40-50-nél. ;) Mondjuk simán benne van a pakliban, hogy akkor még 68%-nál is jóval rosszabb lesz az értékelés. :lol:

Nagyon is valószínű. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.