Ugrás a kommentre

A Klónhadsereg


Ajánlott hozzászólás

Az EU....tudod mi a véleményem róla! Vagy ha nem tudod, most már sejtheted. :pfff: Egyszerűen nincs értelme egy ilyen nagy horderejű dolgot egy egyszer megemlített karakternek tulajdonítani.

Bocs, tényleg nem volt a barátja. Valaki 'nagyonhozzánemértő' beleírta a Wookieepediás szócikkbe. Olvasd el ezt...

Szerkesztve: - kolmilan
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt már olvastam. Grievous egyik első feltűnése az EU-ban. Nekem EU-t hiába mutogatsz. :pfff: Nálam az nem rúg labdába ha a filmekről van szó.

Nálam is a filmek az elsődlegesek, ha valami ütközik. De itt most semmi nem ütközik. Bár a kétméteres nyúl nekem sem tetszik.

 

(És mehetünk ide.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát igen, ha minden kisebb-nagyobb szálat el akartak volna varrni, akkor jóval hosszabb játékidő kellett volna, ami viszont tudtommal elég korlátos volt. És egyetértek Gyoka-val, ez Anakin áttérése szempontjából nem lényeges kérdés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezért nem pazaroltak időt még egy fél mondatra sem a szűkös játékidőkeretből.

Vannak sokkal hosszabb filmek is, így számomra érdekes, hogy az időszűke lenne a probléma :) Még az ep2 is hosszabb valamivel, szerintem ha jól meg tudták volna oldani a filmben, nem hiszem, hogy egy kis hosszítás gond lett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
Lehetett Dyas, amennyiben tényleg ő rendelte meg a hadsereget, és mivel nem bírta a tanács felhatalmazását, nem akarta, hogy a titok idő előtt kitudódjon, és ezért kitörölte a bolygót az archívumból.

De ahhoz, hogy klónokat rendeljen az ember, kell egy mintaegyed. És mint tudjuk, a mintaegyedet Darth Tyranus bérelte fel, és Jango sosem hallott Sifo-Dyasról. Nem beszélve arról, hogy Obi-Wan maga mondta, hogy Sifo már korábban meghalt, a klónok megrendelése előtt:

"They say Master Sifo-Dyas placed an order for a clone army at the request of the Senate almost ten years ago. I was under the impression he was killed before that." - "A kaminoiak azt állítják, hogy Sifo-Dyas Mester rendelte meg a klónhadseregetet a Szenátus nevében közel tíz éve. Úgy tudom, hogy a mester már korábban meghalt."

Se Windu, se Yoda nem tiltakozott az állítás ellen.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt MONDJA. Szerintem annyit tudott, hogy Tyranus ezen a néven rendelt.

Azt hiszem, egy faggatózó Jedinek elég nehéz lehet hazudni. És Jango abban a jelenetben amúgy sem titkolt el semmit. Ködösen válaszolt, de nem titkolt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, valóban valószínűbb ez a verzió. De képzeljük csak el:

 

Syfo Dyas gondol egyet (most hanyagoljuk az okokat), elmegy a Kaminora, megkérdezi, hogy hajlandóak lennének-e neki klónozni, ellegyinget Lama Su előtt egyszer kétszer (hogy az anyagiak is rendben legyenek), és aztán megegyeznek, hogy a kaminóiak neki állnak a klónozásnak, amint lesz mintaegyed.

 

A dolog azonban Palpatine fülébe jut, aki egyből le is csap rá: megöleti Dyast, hogy ne legyen vele probléma, felbérelteti Dookuval Jangot, és az időközben a zavarban lévő Lama Su-t is kifizeti a Kereskedelmi Szövetség kasszájából.

 

Bár a megrendelés Dyastól érkezett, a klónok 10 éve kezdtek el kitenyésztődni, így Dyas gyakorlatilag már korábban meghalt, mint 10 év, mégis megrendelhette a sereget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez az elmélet csak pár ponton hasal el, még a "volna" titulussal is:

- Nem volt semmilyen oka. Két Sithre nem kellett volna titkos hadsereg több ezer Jedi mellett, és tíz évvel az ep2 előtt még nem volt olyan szervezett ellenség sem, ami képes lett volna ártani a Köztársaságnak. És még csak szervezkedés sem volt, a szeparatisták megjelenése még évekre van.

- Nem volt pénze. A Jedi Rend kasszájáról nem hiszem, hogy képes lett volna lenyúlni észrevétlenül akkora összeget, ami elég több millió klónra. Magánszámlája meg aligha volt, márpedig megrendelésnél az anyagias kaminoiak nem hiszem, hogy nem kértek előleget.

- Nem volt mintaegyede. Elég nehéz terméket megrendelni alapanyag nélkül. Szerintem a megrendelés szóba benne van, hogy a gyártás is megkezdődik az alku megkötése után, nem csak majd egyszer, amikor a megrendelő beállít évekkel később egy mintaegyeddel.

- A Köztársaság idején nem jellemző a Jedikre, hogy hazudoznak és titokban szervezkednek. Erre van egy másik megnevezés: Sith.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez az elmélet csak pár ponton hasal el, még a "volna" titulussal is:

- Nem volt semmilyen oka. Két Sithre nem kellett volna titkos hadsereg több ezer Jedi mellett, és tíz évvel az ep2 előtt még nem volt olyan szervezett ellenség sem, ami képes lett volna ártani a Köztársaságnak. És még csak szervezkedés sem volt, a szeparatisták megjelenése még évekre van.

- Nem volt pénze. A Jedi Rend kasszájáról nem hiszem, hogy képes lett volna lenyúlni észrevétlenül akkora összeget, ami elég több millió klónra. Magánszámlája meg aligha volt, márpedig megrendelésnél az anyagias kaminoiak nem hiszem, hogy nem kértek előleget.

- Nem volt mintaegyede. Elég nehéz terméket megrendelni alapanyag nélkül. Szerintem a megrendelés szóba benne van, hogy a gyártás is megkezdődik az alku megkötése után, nem csak majd egyszer, amikor a megrendelő beállít évekkel később egy mintaegyeddel.

- A Köztársaság idején nem jellemző a Jedikre, hogy hazudoznak és titokban szervezkednek. Erre van egy másik megnevezés: Sith.

 

Na menjünk szépen sorban, de ne feledd, hogy ezt én mint elméleti lehetőséget vetítettem fel. Én is inkább hiszem, hogy Dooku volt, de Dyas, mint lehetőség igenis izgalmas!

 

Először is az ok... igen, valóban furcsa, hogy egy Jedinek miféle oka lehet arra, hogy a Tanács háta mögött hadsereget rendeljen a Köztársaságnak... először is azt kéne leszögezni, hogy a rendelés a blokád előtt vagy után történt. Mivel nem látjuk a "leading member"-ök között a Tanácsban, ezért hajlok arra, hogy a blokád előtt rendelt, de az is lehet, hogy Dyas sosem volt a Tanács vezető tagja, csak azt hazudta a Kaminoiaknak, így nyilván egyszerűbb volt, hisz a megrendelés egyenesen a Jedi rend vezetőségétől jött, így minimális lett a lebukás veszélye a Jedik előtt. Azaz az a tény, hogy Dyast nem látjuk az EpI-ben, még nem jelent semmit, lehet, hogy csak vendég tag volt a Tanácsban, ezért nem láttuk.

 

A lényeg, amit ki akarok ebből hozni, hogy Dyas könnyűszerrel megrendelhette a hadsereget a blokád után is, amikor rádöbbent, hogy ilyen esetekben a Köztársaságnak nincs bevethető hadserege. Lehet, hogy ő sokkal kevesebb megrendelést tervezett, és talán a mintaegyedet sem választotta ki, csupán egy ötlet volt a fejében, és előzetes tárgyalásokat kezdeményezett a Kaminoiakkal.

A blokád utáni rendelés mellett szól, hogy Dyast nyilván Maul halála után ölte meg Dooku (valószínűleg ő), mert előtte nem lett volna értelme ráuszítania Palpatine-nak, hisz volt tanítványa.

 

A pénz. Erre már utaltam, hogy az előleg esetében legyinthetett egy sort a Kaminoiak előtt, bár nem biztos, hogy ilyen pénzéhes bandán (ld.: Dex) ez működött volna. Nyilván lehetett valami terve, amikor rendelt, de elismerem, hogy ez jelentős buktató a tervben. Jediként viszont úgy gondolom, hogy Dyasnak nem igazán jelentett volna gondot bármekkora összeg előteremtése, bár azt hiszem erre mondaná helyesen Anakin, hogy ez "nem a Jedik útja".

 

Úgy gondolom, hogy a Kaminoiakkal történt megbeszélés során egy előszerződést köthettek (vagy hasonló, SW-fittebb megfogalmazást), amelyben a Kaminoiak vállalták, hogy klónoznak a Köztársaság számára. Dyas pedig közölte velük, hogy a mintaegyedet odairányítja majd Kaminora és kezdődhet a dolog lényegi része. A mintaegyed kiválasztásának terhe végül "kellemesen" áthárult Palpatine-ra. Azért is hiszem ezt, mert egy Jedi nem választana ki egy bérgyilkost mintaegyedként, tudom, ez egyben szólhat az elméletem ellen is, de ha elfogadjuk, hogy Dyas a megrendelés kezdeti részét bonyolította le, akkor beleillik a képbe.

 

Dzséjt: Az, hogy a köztársaság idején mi jellemző a Jedikre, az egy dolog. Az sem jellemző, hogy szeparatista csapatokat vezessenek, és átálljanak a Sötét Oldalra, ahonnan is villámokat szórjanak a Jedi-rend vezetőjére. Sőt, az sem jellemző, hogy Padawanokat és lovagokat öljenek halomszámra, valamint halálos összecsapásba bonyolódjanak a régi mesterükkel. Ezek mind nem jellemzők a köztársasági Jedikre, mégis ismerjük Dooku és Anakin történetét.

 

Az, hogy nagy átlagban mi jellemző a Jedikre és mi nem, a fenti példán okulva, nem sokat jelent. Ahogy Qui-Gon, Dooku és Anakin a saját (Sötét vagy nem Sötét, most mindegy) útját járta, mert úgy érezte, hogy változásra van szükség, úgy megtehette mindezt Dyas is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Először is az ok... igen, valóban furcsa, hogy egy Jedinek miféle oka lehet arra, hogy a Tanács háta mögött hadsereget rendeljen a Köztársaságnak... először is azt kéne leszögezni, hogy a rendelés a blokád előtt vagy után történt. Mivel nem látjuk a "leading member"-ök között a Tanácsban, ezért hajlok arra, hogy a blokád előtt rendelt, de az is lehet, hogy Dyas sosem volt a Tanács vezető tagja, csak azt hazudta a Kaminoiaknak, így nyilván egyszerűbb volt, hisz a megrendelés egyenesen a Jedi rend vezetőségétől jött, így minimális lett a lebukás veszélye a Jedik előtt. Azaz az a tény, hogy Dyast nem látjuk az EpI-ben, még nem jelent semmit, lehet, hogy csak vendég tag volt a Tanácsban, ezért nem láttuk.

Megeshet, de a blokád, azaz a Kereskedelmi Szövetség még mindig nem akkora fenyegetés, hogy hadsereg kelljen ellenük. Éppen a Naboo az, amely bizonyította, hogy önmagában egy kereskedelmi szervezet nem fenyegetés, ha a bolygó hadserege szembeszáll velük. És itt a pláne, minek egy Jedinek, aki az összefogást hírdeti, saját hadsereg, mikor a Köztársaságban sok-sok bolygónak van saját hadereje (csak a filmekben: Naboo, Kashyyyk, Utapau). Ha a Köztársaságot fenyegette volna valami, elég lett volna összetrombitálni ezeket a "néphadseregeket". Igaz, ezek - láthatóan - nem rendelkeztek hatalmas cirkálókkal, szóval az eszközök kellhettek. De gyalogság és egyéb aligha. Egy Jedi, aki egy tíz éves hadsereggyártási projektbe kezd, előbb nem próbálna meg inkább tárgyalás útján összefogást kieszközölni? Akkoriban egy-egy kereskedelmi szervezet ellen elegek lettek volna. Csak együtt jelentettek az egész Köztársaságra fenyegetést, meg a tény, hogy viszonylag gyorsan lett hatalmas hadseregük.

 

A lényeg, amit ki akarok ebből hozni, hogy Dyas könnyűszerrel megrendelhette a hadsereget a blokád után is, amikor rádöbbent, hogy ilyen esetekben a Köztársaságnak nincs bevethető hadserege. Lehet, hogy ő sokkal kevesebb megrendelést tervezett, és talán a mintaegyedet sem választotta ki, csupán egy ötlet volt a fejében, és előzetes tárgyalásokat kezdeményezett a Kaminoiakkal.

De Lama Sut azt mondta, hogy megrendelte, nem azt, hogy ő kezdte az előzetes tárgyalásokat. Még elméletben is furcsa, hogy a kaminoiak elkezdik valakivel a megegyezést, aztán másvalakivel fejezik be.

 

A pénz. Erre már utaltam, hogy az előleg esetében legyinthetett egy sort a Kaminoiak előtt, bár nem biztos, hogy ilyen pénzéhes bandán (ld.: Dex) ez működött volna. Nyilván lehetett valami terve, amikor rendelt, de elismerem, hogy ez jelentős buktató a tervben. Jediként viszont úgy gondolom, hogy Dyasnak nem igazán jelentett volna gondot bármekkora összeg előteremtése, bár azt hiszem erre mondaná helyesen Anakin, hogy ez "nem a Jedik útja".

Hát igen, nem az. Ráadásul, én sem hiszem, hogy milliós (milliárdos?) összegeket egy kézlegyintéssel elintézhet az ember, még akkor is, ha Jedi. Ezt nem lett volna elég csak Lama Su előtt eljátszani, ráadásul, még ha sikerül is a manipuláció, már bajban lett volna Dyas, mikor Lama ránéz a számlájára, és tudatosul benne, hogy "bakker, megegyeztünk, dolgozunk, de itt egy garas sincsen". ;)

 

A blokád utáni rendelés mellett szól, hogy Dyast nyilván Maul halála után ölte meg Dooku (valószínűleg ő), mert előtte nem lett volna értelme ráuszítania Palpatine-nak, hisz volt tanítványa.

Dyast akár Maul is megölhette, de akár maga Sidious is, vagy fejvadászokat uszítottak rá. De én még azt sem zárnám ki, hogy nem a Sithek valamelyike ölte meg, hanem küldetés alatt esett el, és Sidious azért választotta őt, mert akkoriban hunyt el és (talán) a Tanács tagja volt hajdanán.

 

Az, hogy a köztársaság idején mi jellemző a Jedikre, az egy dolog. Az sem jellemző, hogy szeparatista csapatokat vezessenek, és átálljanak a Sötét Oldalra, ahonnan is villámokat szórjanak a Jedi-rend vezetőjére. Sőt, az sem jellemző, hogy Padawanokat és lovagokat öljenek halomszámra, valamint halálos összecsapásba bonyolódjanak a régi mesterükkel. Ezek mind nem jellemzők a köztársasági Jedikre, mégis ismerjük Dooku és Anakin történetét.

Éppen erre céloztam. Őket már Sithnek nevezzük, ezeket a tetteket a Sötét Oldalon követték el. Sifo-Dyas legjobb tudomásunk szerint nem volt Sith nagyúr. A Jedik nem lopnak, csalnak, hazudnak, szervezkednek titokban, mert ha igen, akkor már ezerrel húznak a Sötét Oldal felé, vagy rég ott vannak. Még Qui-Gon sem volt olyan renegát, hogy ilyenekre vetemedjen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Néhány gondolat ehhez a "vitához":

Lama Su: - Úgy tudom, Sifo-Dyas mester a Jedi Tanács prominens tagja.

Obi-Wan: - A Mestert megölték.

Nem javítja ki Lama Sut, hogy sosem volt Tanácstag, és főleg nem prominens. Sőt erről Yodáéknak sem szól, csak arról, hogy tudomása szerint már a megrendelés időpontja előtt meghalt. Mivel a Naboo-konfliktus utáni 2-3 évben nem változott a Tanács összetétele (a tagok mind később haltak meg), szerintem Dyas tagja volt a Tanácsnak, mégpedig a Naboo előtt.

 

Dyast szerintem Dooku nyírta ki, mivel barátok voltak, és ez lehetett a végső próba Dooku számára a Sidious részéről. Mégpedig a Naboo előtt. Sidiousnak szüksége volt egy hihető sztorival rendelkező karizmatikus vezetőre a szeparatisták élére. Erre a szerepre Maul nem igazán volt alkalmas. Neki inkább olyan szerepet szánhatott, hogy közbelépjen, ahol szükséges, a megfelelő irányba terelve az eseményeket. Dooku viszont tökéletes választás volt, rendelkezett mindazzal, amire ebben a szerepkörben szükség volt. És hát kéznél is volt, mivel már korábban is úgy látta, hogy szükség van a változásra, mert a Köztársaság már nem a régi.

 

A klónokat szerintem Dooku rendelte meg, de az ötlet, hogy kell egy köztársasági hadsereg Dyastól származhat. A Jedik belelátnak a jövőbe. (Már amikor nem akadályozza őket a sötét oldal.) Dyasnak sikerülhetett meglátnia valamit a jövőből, mondjuk a háborúval kapcsolatban, és rájött, hogy szükség lenne egy hadseregre. Ezt elmondhatta Dookunak, aki aztán a megfelelő időben Sidiousnak szólhatott erről. Dyas vesztét pedig pont ez okozta. Egyrészt belelátott a jövőbe Sidious tevékenysége ellenére, azaz veszélyes volt a Sithre. Másrészt "tudott" a klónokról (övé az ötlet), azaz tanú, akit el kell tüntetni. Harmadrészt kellett valami/valaki, bizonyítandó, hogy Dooku valóban Sidious oldalán áll.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem sem tetszik, hogy egy teljesen ismeretlen karakternek tulajdonítunk ilyen nagy dolgokat. Előre látta? Ő rendelte? Ki volt Syfo-Dyas, hogy ilyeneket cselekedjen? A Sagaban is csak egyszer hangzik el a neve...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.