Ugrás a kommentre

Könyvek és képregények


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Dzséjt, az Amíg a nap felkel antológiát már többször néztem a Portal Press oldalán, de nem találtam. Pontosan mikor fog megjelenni?

Sajnos én is csak annyit tudok, hogy tavasszal. Pontos dátumot még nem közöltek. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remélen jó topicba írom ezt, és írhatom egyáltalán, ha nem, akkor elnézést kérek :(

Kijött az első nyomtatott regényem, amelyet a "6852 - A Polgárháború Éve" címmel láttam el. Az oldal valamennyi követőjének szeretettel ajánlom, mivel az egyik legjobb műről van szó, amit valha alkottam, és pont az SW ihletett meg rá - mi más :P - Véletlenül sem szeretnék túlzottam reklámozni, ezért, akit érdekel, az látogassa meg ezt a linket, ahol tájékozódhat a műről, és ha akarja, akkor meg is veheti. (akinek túl sok lenne a nyomtatott ára, de mindenképpen el akarja olvasni, annak a figyelmébe ajánlom a korábban kiadott, E-book veziót)

Ennyi szerettem volna írni, remélem, nem bánjátok :)

 

Elismerésem ;) egyébként a könyvkiadással kapcsolatban, majd lehet lenne egy két kérdésem...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Technikailag neked semmi közöd a könyvkiadás procedúrájához. Az a kiadó dolga, neked legfeljebb egy jó kiadót kell találnod. Már persze, ha normális keretek között akarsz könyvet kiadni (már amennyire az idehaza lehetséges), és nem egy olyan banda által kiadatni, akikhez Revannak van "szerencséje," mert azok az író lehúzásán kívül mást nem nyújtanak.

Fontos, hogy ne tévesszünk szerepet. Az író nem szerkesztő, nem kiadó, ezekkel nem kell és nem is szabad foglalkoznia. Erre vannak szakosodott emberek (bár magyar honban jó szerkesztőt találni elég nehéz, sajnos). Az írónak egy dolga van egy regénnyel: jól megírni. Helyesen fogalmazva és írva, jó karakterekkel, cselekménnyel és történettel. Utána még lehet az a minimális, inkább szerencsét mint tudást igénylő melója, hogy kiadót találjon. Ez nem túl bonyolult, két lehetőség van, egyik sem biztos recept, se nem feltétlen gyors (bár szerencsével az lehet):

1) Éveket ölsz abba, hogy kiépítsd az ismeretséget. Ez ugyan időigényes, de biztos hátszelet ad, és közben legalább kiépülhet egy olvasótábor, nem utolsó sorban, szakmai fejlődésben is részed lehet.

2) Az internet segítségével csokorba szedsz egy halom, lehetőleg a könyved műfajával is vagy csak azzal foglalkozó kiadót, és bekopogsz hozzájuk elektronikus úton (nem az ajtón, nem nyomtatott kéziratot szorongatva :D). Az e-mailnak a következőket kell tartalmaznia:

- Rövid leírása a történetnek. Max egy oldal!

- Pár oldalas részlet a regényből, lehetőleg olyan szakasz, amiben egyaránt van leírás és párbeszéd. Ez se legyen hosszú, két-három oldal az ideális.

- Rövid szakmai önéletrajz, lényegében érdemes leírnod, ha valahol már publikáltál, és ha igen, mit.

Full kézirattal nem rontunk ajtóstul a házba, mert az egyrészt, bunkó dolog, másrészt, olvasás nélkül a lomtárban landol. Azt mondanom sem kell, hogy a mail tartalma nem hemzseghet helyesírási, fogalmazási és gépelési hibáktól.

Sajnos ez a módszer igényli a legtöbb szerencsét, mivel kezdő írókat a hazai könyvkiadók tényleg csak akkor foglalkoztatnak, ha a mail az arany tojást tojó tyúkot tartalmazza, de ezt fényreklámmal hangsúlyozva. A másik, hogy ha így esel be az utcáról, mert bitang szerencséd van, több kiadónál is bevett szokás, hogy az összeg, amit "életed művéért" ajánlanak kimeríti a jelképes összeg fogalmát. Van ismerősöm, akinek mázlija volt, maga a magasságos Balekszandra fogadta el a kéziratát, elsőre. Jóbarát vizionálta is már a százezreket, elhatározása volt, hogy fél misiért kevesebbért nem adja oda (magánvélemény: alaposan túlértékelte magát), aztán pöppet megszeppent, amikor a kiadó előállt az ajánlatával: 120 ezreske. Hogy legyen összehasonlítási alap az 1)-es és 2)-es módszer között: ő a 150 oldalas (A4-es lap, ez normál könyv méretben 12-es betűmérettel nagyjából 200-250 oldal) regényéért kapta ezt az ajánlatot. Ebbe még nem volt benne, hogy ha a szerkesztés meghalad X százalékot, akkor - a szerkesztő javára - további ezreseket vonnak le (ezért is érdeke az írónak, hogy jól legyen megírva a kézirat). Jómagam, az 1)-es módszer hódolója kicsivel több, mint a felét kaptam a tavaly megjelent kisregényért, ami csupán 40 oldal volt A4-esben. Persze az igazsághoz hozzá tartozik, hogy ezt is kiadója válogatja, a Balekszandra üzleti ággá fejlesztette az írók lenyúlását (mára ki is alakult az a "divat" náluk, hogy kezdő írókat alkalmaznak, aztán ahogy azok törnek fel, szimplán kirúgják őket, mielőtt több pénzt kezdenének igényelni). Viszont ott a Tuan kiadó, új banda a piacon, de hozzáállásuk iszonyú korrekt, megbecsülik az íróikat és az olvasóikat is (mily meglepő, több könyvet adnak el a saját boltjukban - egy van belőle az országban -, mint a Balekszandra országszerte...). Szóval nagyon lutri a dolog, de ez az a tanulópénz, amit sajna meg kell fizetni. És ez végül is módszertől független, mindkét esetben keményen játszik a szerencse is. És persze, sok türelem kell, na meg megtanulni a kritikák viselését, stb... stb... stb...

Szóval meg vannak az árnyoldalai a dolognak, persze csak akkor, ha ismeretséget és pénzt szeretnél szerezni a könyveddel, és nem csak elmondani, hogy írtam egy könyvet. Na, ez a másik, amit még az írás előtt, de legkésőbb az íráskor el kell dönteni: csak el akarod mondani, hogy jelent meg könyved, vagy pénzt is akarsz vele keresni. Fonyódi Tibor (Harrison Fawcett) szerint például csak az utóbbi esetben van arra esélyed, hogy íróvá válj. :) Ha csak elmondani akarod, akkor magánkiadás. Bár szerintem akkor sem nyerő valamelyik buznyák pénzlehúzó banda mellé csapódni, inkább gyűjts össze pár misit aztán szponzoráld az egészet. Jobban jársz, mivel nem kell a bevétel X százalékát olyan csapatnak adni, ami semmit sem csinál a könyv érdekében.

 

Na jó, akkor majd időnként ránézek. Mókás lenne, ha én szólnék, hogy megjelent. :D

Magunk közt szólva, nem lennék meglepve. Ismerve a kiadásért felelős egyesület közlékenységi felfogását és munkatempóját, lehet, hogy te előbb értesülsz róla, mint én. :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszi Dzséjt a részletes választ :)

 

Igazából ismert ember nem akarok lenni és nem is ebből akarok megélni. Régebben is kitaláltam mindenféle történetet és volt, amit meg is írtam. Tavaly pedig támadt egy ötletem, ami már egy egész regényt kitöltene. Megmutattam másoknak is és azt mondták ezt érdemes lenne ki is adatni. Ezért jött ez az a kérdésem a kiadással kapcsolatban, de nem ebből akarok meggazdagodni. Nem akarok nagyképűnek tűnni, de annál a 100000 ft.-nál amit kapnék a könyvért, már eddig többet összenyertem sportfogadáson, szóval nem a pénz motivál. Természetesen, ha kapok érte valamit, annak örülök, de elsősorban az írás érdekel. Tehát ezt mindenképpen meg fogom írni, ha van rá igény a kiadóknál, ha nincs. Arról én is hallottam, hogy a magánkiadás nagyon drága (volt olyan ismerősöm, akinek több, mint 10 millióba került a nyomtatás), nekem millióim azért nincsenek és záros határidőn belül nem is lesznek, szóval ez nem opció számomra :)

Egyébként a Te könyveid hol jelentek meg?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, magyar honban nem is fogsz írásból meggazdagodni. Megélni is csak alig lehet. De egy kiadónál azért esélyesebb, hogy annyit kapsz érte, hogy azzal azért úgy érzed, nem vesznek semmibe, értékelve van valamennyire a munkád. A magánkiadásnak ez a hátránya, elég kicsi rá az esély, hogy annyi pénzt kapj, amennyitől nem érzed átverve magad. Na de ha ez nem érdekel, akkor tényleg nem számít.

 

Az én könyveim úgy nagyjából még sehol. Egy novellám jelent meg az Új Galaxisban, egy az Avannánál, most valamikor tavasszal jelenik még két novellám a KIMTE által kiadásra kerülő antológiában, illetve a Tuannál jelent meg szintén antológiában egy kisregényem. A most készülő regényt szintén a Tuan adja majd ki. Ha egyszer eljutok a végére, és a szerkesztő sem fog kinyírni miatta. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem sem a meggazdagodás, vagy a hírnév vezet. Hobbiból írok, szeretek jó történeteket kitalálni és papírra vetni őket, azonban azt is fontosnak tartom, hogy lehetőséget biztosítsak azok számára, akik olvasni szertenék őket. A ekönyv ott van, nem olyan rettenetesen drága, tehát, aki akarja, az olvashatja. Pesze, amikor az ember azzal számol, hogy ebből jövedelme is lehet, automatikusan elkezd gondolkodni a karrierjén, tervezgetni kezdi, hova juthat, mi leht ezáltal. Én sosem gondoltam valami nagyra, már az is bőven elég lesz, ha egy ember van, aki megveszi és úgy érzi, megérte. Szerinten itt az a lényeg, hogy az ember elkezdje valahogy, kijöjjön tőle valami, amire büszke lehet - aztán lehet terjeszkedni :P

 

Csak a könyvkiadás procedúrájára lettem volna kíváncsi. :) Én is írok most egy könyvet (még nincs kész, szóval egyelőre tárgytalan a kérdés), de majd ha elkészül lehet, hogy szívesen kiadatnám a művet...

Nyugodtan adasd ki, amikor eljött az ideje. Szerintem kicsiben kezdd, olyan kiadónál, ami nem kér valami sokat, én az e-könyvet javaslom :) Persze kis kiadónál nem leszel ismert és nem fogsz valami sokat keresni, de ha téged valóban nem ez hajt, akkor gondolom, ez nem probéma - a többit Dzséjt már remekül elmondta :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez annyira érdekel... Nálatok hogyan zajlik az írói/ alkotói folyamat? :) Kíváncsi vagyok

Főleg a regény írásánál.. mert az nem kis piskóta :D

Egyszerűen csak leültők a számítógép/füzet elé, és hagyjátok , hogy a képzeletetek szárnyaljon?

Vagy előtte gondosan felépítitek az egyes fejezeteket, csináltok egy kusza diagrammot, hogy mely karakter mely másik személlyel milyen kapcsolatban áll?

Tehát amolyan prototípus gyártás folyik előtte, és összeírjátok a követelményeket, fő sztorivázlatokat stb?

 

Vagy néha csak hagyjátok hogy az agyatok és az újjatitok önnáló életet éljenek a billennyűzeten? :)

Valami kis kulissza titkot áruljatok el légyszi :yes::D

Szerkesztve: - JakeSully
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

olyan kiadónál, ami nem kér valami sokat

Na, szerintem az ilyen magánkiadóknál ez a nagyon nagy baj. Hogy pénzt kérnek azért, hogy kiadják. Khm... fizess a saját munkádért? :facepalm: Kérem, ez semmi, csak színtiszta pofátlan lehúzás. Ezek nem kiadók, hanem nyerészkedő f*szkalapok, akik hamis illúziókat táplálva jól megszedik magukat. Komolyan, 30%-ot kérnek el azért, hogy semmit se csináljanak? :fuckoff: És további pénz azért, ha ők "csinálják" a borítót, a tördelést, a szerkesztést, stb... Khm... A valóságban ezeket a kiadónak ingyen, bérmentve kell biztosítania, már csak a saját üzleti sikere végett is.

Esetleg, ha tényleg nem opció a pénzkeresés, de annyira nem, hogy egy petákot sem akarsz látni, akkor talán már jobban jársz az ilyen honlapokkal:

http://karcolat.hu/

 

Sok ilyen van szerte a neten, ezeken olvassák, visszajelzéseket is kapsz, sőt, megeshet, hogy kiszúr egy kiadó. Olykor még kisebb pályázatok útján ki is adnak antológiákat, amikbe a honlapra feltett művekből szemezgetnek.

 

Ez annyira érdekel... Nálatok hogyan zajlik az írói/ alkotói folyamat? :) Kíváncsi vagyok

Főleg a regény írásánál.. mert az nem kis piskóta :D

Egyszerűen csak leültők a számítógép/füzet elé, és hagyjátok , hogy a képzeletetek szárnyaljon?

Vagy előtte gondosan felépítitek az egyes fejezeteket, csináltok egy kusza diagrammot, hogy mely karakter mely másik személlyel milyen kapcsolatban áll?

Tehát amolyan prototípus gyártás folyik előtte, és összeírjátok a követelményeket, fő sztorivázlatokat stb?

 

Vagy néha csak hagyjátok hogy az agyatok és az újjatitok önnáló életet éljenek a billennyűzeten? :)

Valami kis kulissza titkot áruljatok el légyszi :yes::D

Is-is. Általában több kilométert lejárva a szobámban, az utcán, a munkahelyen, stb... kiagyalom a fő sztorit, megszületnek a szereplők, a fontos párbeszédek. Ennél a regénynél készültek írásos vázlatok is, felskicceltem egy "pályaudvart" a sztori szálaival... Aztán amikor elkezdtem írni, ez végül mind ment a kukába. Sajnos hiába az előre tervezés, igen nagy vonalakban tudok csak ahhoz alkalmazkodni. A szereplők nem hagyják. :D Úgyhogy általában ez a váz, aztán arra felfűzök egy halom dolgot, ami közben jut eszembe. Ergo hagyom, hogy a képzeletem szárnyaljon. A regényt 15 fejezetesre terveztem, már a 33. fejezetet írom. És még 15 tuti hátra van (mindig tizenöt van még hátra :cool: ).

És persze kedv kérdése is, bár az határidős munkánál azért okozhat bonyodalmakat, mint például a lassan egy hónapos csúszásom... :pfff: Bár ebben azért benne van az is, hogy nem mindig tudok az írással foglalkozni. Sajnos. De majd az is eljön. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na, szerintem az ilyen magánkiadóknál ez a nagyon nagy baj. Hogy pénzt kérnek azért, hogy kiadják. Khm... fizess a saját munkádért? :facepalm: Kérem, ez semmi, csak színtiszta pofátlan lehúzás. Ezek nem kiadók, hanem nyerészkedő f*szkalapok, akik hamis illúziókat táplálva jól megszedik magukat. Komolyan, 30%-ot kérnek el azért, hogy semmit se csináljanak? :fuckoff: És további pénz azért, ha ők "csinálják" a borítót, a tördelést, a szerkesztést, stb... Khm... A valóságban ezeket a kiadónak ingyen, bérmentve kell biztosítania, már csak a saját üzleti sikere végett is.

Az én esetemben nem került pénzbe se a tördelés, se a borító, egy garasba sem került az e-könyv kiadása. Még új vagyok az írók közt, de ahogy néztem a kiadókat, szerintem ennek a könyvemnek jó helye van ott - nyilván vannak más, jobb helyek is, de kérem szépen, oda már hírnév kell. Ezt meg kell alapozni, ehhez kellenek kiadott művek, és bizony, néhányat ilyen helyekre kell küldeni, hogy megteremjen az az alap, amire állva már komolyan vesznek.

 

Ez annyira érdekel... Nálatok hogyan zajlik az írói/ alkotói folyamat? :) Kíváncsi vagyok

Főleg a regény írásánál.. mert az nem kis piskóta :D

Egyszerűen csak leültők a számítógép/füzet elé, és hagyjátok , hogy a képzeletetek szárnyaljon?

Vagy előtte gondosan felépítitek az egyes fejezeteket, csináltok egy kusza diagrammot, hogy mely karakter mely másik személlyel milyen kapcsolatban áll?

Tehát amolyan prototípus gyártás folyik előtte, és összeírjátok a követelményeket, fő sztorivázlatokat stb?

 

Vagy néha csak hagyjátok hogy az agyatok és az újjatitok önnáló életet éljenek a billennyűzeten? :)

Valami kis kulissza titkot áruljatok el légyszi :yes::D

Nekem, aki csak szórakozásból csinálja: általában hamar kigondolom, amit csinálni szeretnék - na jó, azért van, amikor egy új könyvnél fel-alá járkálok egy két órát, mert le kell rakni az alapokat. Ha ez megvolt, általában könnyen építek rá, gyorsan, dinamikusan fel tudom vezetni a cselekményt. Ezért is szeretem az írást, számomra simán megy az egész, sok esetben csak leülök, hallgatok egy kis zenét, aztán néhány óra múlva kész is egy jókora fejezet. Persze ez a folyamat mindenkinek más, van, akinek több kell, van, akinek kevesebb egy jó regény megírásához. Mondjuk, nálam csak most fog eldőlni, hogy mennyire vagyok jó, vagy az vagyok-e egyáltalán, de majd meglátjuk :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Magunk közt szólva, nem lennék meglepve. Ismerve a kiadásért felelős egyesület közlékenységi felfogását és munkatempóját, lehet, hogy te előbb értesülsz róla, mint én. :roll:

Bárhogyan lesz, remélem, egyikőtök beírja ide :)

 

A most készülő regényt szintén a Tuan adja majd ki. Ha egyszer eljutok a végére, és a szerkesztő sem fog kinyírni miatta. :)

Csak eljutsz még ebben az évtizedben :P Részemről várós a regény.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nem kell, se én, se más író ismerősöm nem szorult rá ilyen magánkiadásra. ;) Lehetőség csupán.

Nem feltétlenül mondanám ezt rászorulásnak, nekem megérte, mert egykezdetet akartam, ami meg is lett. De tekintve, hogy még új vagyok ebben, és még próbálom felmérni a lehetőségeimet, mondanál néhány olyan helyet, ahol szerinted megéri kiadni egy regényt? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Még egyszer köszi a segítséget :)

 

Ez annyira érdekel... Nálatok hogyan zajlik az írói/ alkotói folyamat? :) Kíváncsi vagyok

Főleg a regény írásánál.. mert az nem kis piskóta :D

Egyszerűen csak leültők a számítógép/füzet elé, és hagyjátok , hogy a képzeletetek szárnyaljon?

Vagy előtte gondosan felépítitek az egyes fejezeteket, csináltok egy kusza diagrammot, hogy mely karakter mely másik személlyel milyen kapcsolatban áll?

Tehát amolyan prototípus gyártás folyik előtte, és összeírjátok a követelményeket, fő sztorivázlatokat stb?

 

Vagy néha csak hagyjátok hogy az agyatok és az újjatitok önnáló életet éljenek a billennyűzeten? :)

Valami kis kulissza titkot áruljatok el légyszi :yes::D

 

Én nem mondanám magam igazi írónak, de nálam ez úgy működött, hogy amíg kis rövid történeteket írtam azt rögtön leültem és meg is írtam. Itt most a regénynél van egy komplett váz és arra fűzöm el a gondolatokat. Először megvolt egy szereplő, illetve az alap story. Ezután jött aztán több karakter akiket beleszőttem a történetbe és így alakult ki aztán az egész. Ezzel együtt persze több ponton is megváltoztatom az eredeti elképzeléseimet is írás közben és nem mindent tervezek meg előre, inkább csak megtöltöm élettel az amúgy még élettelen vázat. Jah és nekem mindig elalvás előtt támadnak a legjobb ötleteim, amit akkor mindig le is jegyzek és másnap megírok :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem feltétlenül mondanám ezt rászorulásnak, nekem megérte, mert egykezdetet akartam, ami meg is lett. De tekintve, hogy még új vagyok ebben, és még próbálom felmérni a lehetőségeimet, mondanál néhány olyan helyet, ahol szerinted megéri kiadni egy regényt? :)

Bármelyik kiadónál, amelyik segít a könyv elkészítésében, nem csak a részesedésre fáj a foga (persze első sorban mindegyik arra pályázik, de azért nem mindegy, hogy azt hogyan teszi). Nagy tapasztalatom nekem sincs, ismerem a Tuant, a Tuant és a Tuant. :D Ez egy korrekt kiadó, de tőlük is csak egy kisregényem jelent meg egy ismert franchise antolgóiájában, szóval gőzöm sincs, hogyan állnak az út széléről beesett szépreményű írókhoz. Azt tudom, hogy a magánkiadás tényleg csak arra jó, hogy elmondhasd: megjelent könyved. Ennek nem is vagyok ellene, sőt, vannak aspektusai, ami miatt magam is szívesen élnék vele, ha milliomos lennék. Egyedül a módszer nem tetszik, amit az ilyen magánkiadók alkalmaznak. Vagyis nem csinálnak effektíve semmit, csak a pénzt akarják (hiába írod, hogy nem került neked semmibe, így is levesznek majd 30%-ot, holott te végezted az írást, a szerkesztést, te adtad a borítót, te gondoskodsz a terjesztésről, a marketingről, lényegében mindent te csinálsz, ők csak biztosítanak egy publikálási felületet... hát kérem, ezt ingyen is össze lehet hozni, akár saját kezűleg is). Nincs technikai támogatás, szakmai meg aztán végképp nincs. Ami utóbbi igen fontos, egy jó szerkesztő egy pocsékul megírt könyvet is fel tud javítani. Könyvet szerkesztő nélkül kiadni olyan, mint WC-t pucolni gumikesztyű nélkül.

A másik, és ez nem csak szerintem, plusz ez már tapasztalat is: nem jó egyből regénnyel kezdeni. Persze, nem ismerem a munkásságod, lehet már hatszáz novella van a hátad mögött, szóval ezt ne bírálatnak vedd. De, jobb novellákkal kezdeni. Megtanítja az embert írni. Plusz, azokat lehet pályázatokra küldeni, amik megjelenéseket hozhatnak és persze az említett ismeretséget is. És ehhez nem feltétlen kell az a cél, hogy meggazdagodj (idehaza képtelenség), vagy ebből élj meg (nálunk ez közel lehetetlen), elég csak annyi, ha szeretnéd megosztani másokkal (ami nyilvánvaló, mivel nem a fióknak írod :)).

 

De mint írtam, a neten össze lehet halászni kiadókat. Amiket kapásból tudok: Libri, Alexandra (egyik sem javallott, de kiadók és náluk azért nagyobb eséllyel kap méretes marketinget a könyv, bár irtóznak a sci-fitől), Tuan, Grál (kis kiadó, most indult újra, még nem próbálkoznék), Cherubion, Delta (már ha meg van még... :para: ), Szukits.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: meglepett hogy írtad hogy itthon szinte lehetetlen megélni az írásból. Viszont akkor Lőrincz L. László sem ebből él valójában? Ő évente két könyvet ír, és mindig azt hittem hogy annyira veszik a könyveit, hogy tisztes megélhetést biztosít neki. Vagy Vavyan Fable-t is említhetném.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lőrinc L. László azért kicsit más kategória, mint mi. Picurit több írói múlttal rendelkezik. És ő tényleg azoknak a keveseknek az egyike, aki megélhet ebből. A "szinte lehetetlen" magába foglalja azt is, hogy páraknak sikerül. Fableről nem tudom, foglalkozik vagy foglalkozott-e még valamivel, de sok író könyv mellett vagy tanár, vagy újságíró, esetleg forgatókönyvíró, de ismerek gépbeállítót is. De Lőrinc is csinált bőven mást is. De azért ne hasonlítsuk a lassan harminc éve befutott írókat, akiknek csak a neve eladja a műveiket, egy ma kezdő íróhoz. Nyilván harminc év múlva már nekem sem lesz gondom abból, hogy megéljek az írásból, amikor a háta mögött lévő kilencven könyv jogdíjai is önmagukban eltartanak (pláne, ha mondjuk családom sincs, akiket etetnem kell).

Arról nem beszélve, hogy azt az évi két-három könyvet meg is kell ám tudni írni, és még inkább, kiadni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Arra gondoltam. Akkor jó. Csak most a közte és a Tuan közti jogi hercehurca MÁGUS ügyben kicsit elbizonytalanított, mintha olvastam volna, hogy a Deltának jogutódja van. De aztán valószínű, hogy csak hülyén emlékszem. :oops:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lőrinc L. László azért kicsit más kategória, mint mi. Picurit több írói múlttal rendelkezik. És ő tényleg azoknak a keveseknek az egyike, aki megélhet ebből. A "szinte lehetetlen" magába foglalja azt is, hogy páraknak sikerül. Fableről nem tudom, foglalkozik vagy foglalkozott-e még valamivel, de sok író könyv mellett vagy tanár, vagy újságíró, esetleg forgatókönyvíró, de ismerek gépbeállítót is. De Lőrinc is csinált bőven mást is. De azért ne hasonlítsuk a lassan harminc éve befutott írókat, akiknek csak a neve eladja a műveiket, egy ma kezdő íróhoz. Nyilván harminc év múlva már nekem sem lesz gondom abból, hogy megéljek az írásból, amikor a háta mögött lévő kilencven könyv jogdíjai is önmagukban eltartanak (pláne, ha mondjuk családom sincs, akiket etetnem kell).

Arról nem beszélve, hogy azt az évi két-három könyvet meg is kell ám tudni írni, és még inkább, kiadni.

 

 

Köszi a választ.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bármelyik kiadónál, amelyik segít a könyv elkészítésében, nem csak a részesedésre fáj a foga (persze első sorban mindegyik arra pályázik, de azért nem mindegy, hogy azt hogyan teszi). Nagy tapasztalatom nekem sincs, ismerem a Tuant, a Tuant és a Tuant. :D Ez egy korrekt kiadó, de tőlük is csak egy kisregényem jelent meg egy ismert franchise antolgóiájában, szóval gőzöm sincs, hogyan állnak az út széléről beesett szépreményű írókhoz. Azt tudom, hogy a magánkiadás tényleg csak arra jó, hogy elmondhasd: megjelent könyved. Ennek nem is vagyok ellene, sőt, vannak aspektusai, ami miatt magam is szívesen élnék vele, ha milliomos lennék. Egyedül a módszer nem tetszik, amit az ilyen magánkiadók alkalmaznak. Vagyis nem csinálnak effektíve semmit, csak a pénzt akarják (hiába írod, hogy nem került neked semmibe, így is levesznek majd 30%-ot, holott te végezted az írást, a szerkesztést, te adtad a borítót, te gondoskodsz a terjesztésről, a marketingről, lényegében mindent te csinálsz, ők csak biztosítanak egy publikálási felületet... hát kérem, ezt ingyen is össze lehet hozni, akár saját kezűleg is). Nincs technikai támogatás, szakmai meg aztán végképp nincs. Ami utóbbi igen fontos, egy jó szerkesztő egy pocsékul megírt könyvet is fel tud javítani. Könyvet szerkesztő nélkül kiadni olyan, mint WC-t pucolni gumikesztyű nélkül.

A másik, és ez nem csak szerintem, plusz ez már tapasztalat is: nem jó egyből regénnyel kezdeni. Persze, nem ismerem a munkásságod, lehet már hatszáz novella van a hátad mögött, szóval ezt ne bírálatnak vedd. De, jobb novellákkal kezdeni. Megtanítja az embert írni. Plusz, azokat lehet pályázatokra küldeni, amik megjelenéseket hozhatnak és persze az említett ismeretséget is. És ehhez nem feltétlen kell az a cél, hogy meggazdagodj (idehaza képtelenség), vagy ebből élj meg (nálunk ez közel lehetetlen), elég csak annyi, ha szeretnéd megosztani másokkal (ami nyilvánvaló, mivel nem a fióknak írod :)).

 

De mint írtam, a neten össze lehet halászni kiadókat. Amiket kapásból tudok: Libri, Alexandra (egyik sem javallott, de kiadók és náluk azért nagyobb eséllyel kap méretes marketinget a könyv, bár irtóznak a sci-fitől), Tuan, Grál (kis kiadó, most indult újra, még nem próbálkoznék), Cherubion, Delta (már ha meg van még... :para: ), Szukits.

 

A Delta Vision még megvan, bár nem tudom, hogy fog menni nekik a jövőben. Előszeretettel kiadnak sok mindent, az elmúlt 1 évben újra adnak ki magyar íróktól is. A Delta az a kiadó, amelyet nem zavar, hogy a kiadott könyvük tetemes része veszteséges (ezt ők maguk is elismerték már a saját fórumukon). Majd meglátjuk meddig húzzák.

 

 

Arra gondoltam. Akkor jó. Csak most a közte és a Tuan közti jogi hercehurca MÁGUS ügyben kicsit elbizonytalanított, mintha olvastam volna, hogy a Deltának jogutódja van. De aztán valószínű, hogy csak hülyén emlékszem. :oops:

 

A MAGUS ügyben állítólag Delta 3 pert is megnyert, és kötelezte a Tuant a bíróság, hogy a Delta perköltségét térítsék meg. Ezt a határozatot anno még a Delta Vision is feltöltötte a saját oldalára, most nem tudom, hogy megvan-e. Könyvterjesztő kapcsolatom szerint a Tuannak most elég rosszul megy a sora (bár ez érvényes a magyar kiadók 80%-ra)

 

 

Most, hogy mondod, tényleg. :pfff:

 

Ha jól emlékszem Nemes István még 2006-ban eladta a Cherubiont a DV-nek. Állítása szerint, ha nem tette volna meg, akkor a Cherubion mára nem létezne. Viszont a DV égisze alatt nagyon visszafogott lett a Cherubion.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A MAGUS ügyben állítólag Delta 3 pert is megnyert, és kötelezte a Tuant a bíróság, hogy a Delta perköltségét térítsék meg. Ezt a határozatot anno még a Delta Vision is feltöltötte a saját oldalára

Amire a Tuan le is írta, hogy ez annyira nem igaz, hogy nem is volt szó a tárgyaláson arról, amiről a Delta hadovált, és még a Tuannak adtak igazat. :D Utolsó infóim szerint januárban volt egy döntő tárgyalás, de még a Tuan tulajdonosa sem tudta megmondani, hogy akkor tényleg véget ér-e a dolog, vagy sem. Mivel azóta mélységes csönd honol mindkét oldalon, szerintem nem történt előremozdulás az ügyben.

 

Amúgy a Delta nem tudom, mit pattog. A könyveik gyatrák minden téren, rég le kellett volna húzniuk a rolót.

 

A terjesztők meg menjenek a francba még mindig, nekik köszönhető, hogy a könyvszakma haldoklik az országban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.