Ugrás a kommentre

Csillagászat, kozmológia, űrkutatás


Ajánlott hozzászólás

Hozzászólás ideje:

A cikk is írja, hogy már 2012-ben felfedezték, én 2 éve láttam először.

Ja tudom. :D

Szóval... Az Első Rend a mi rendszerünkben próbálkozott először. :D

Gondolom azért került újra elő a cikk, mert mostanában is tapasztalták.

Hozzászólás ideje:

A fekete lyukban van fény csak nem tud kijutni belőle. Ezért fekete. De ebbe szerintem ne menjünk itt bele. :)

Ez már szőlszálhasogatás. :D lehet azért fekete, mert nincs benne fény, vagy ahogy mondtad, mert nem tud kijönni belőle. Fekete azt fekete lényegtelen miért. :D

Fizikából én csak a kvantum dolgokkal vagyok tisztában, a többi homályos. :D

Hozzászólás ideje:

Ez már szőlszálhasogatás. :D lehet azért fekete, mert nincs benne fény, vagy ahogy mondtad, mert nem tud kijönni belőle. Fekete azt fekete lényegtelen miért. :D

Fizikából én csak a kvantum dolgokkal vagyok tisztában, a többi homályos. :D

 

Pedig nem ördöngösség: olyan nagy egy fekete-lyuknak a gravitációja, hogy a szökési sebesség nagyobb a fény sebességénél. Van ott fény, csak a gravitáció miatt nem tud az eseményhorizonton túlra jutni. :) Szerintem a relativitás elméleti nem olyan nehezek. Hétköznapi fogalmakkal jobban le lehet írni, mint a kvatumok világát. :D

Hozzászólás ideje:

Ody, nem most kéne indulnia az első valóságshow szereplőknek a Marsra, amit korábban meghirdettek? Van valami infód erről Ody?

 

Addig is egy újabb 360 fokos videót rakott fel a NASA a netre, lehet gyönyörködni a bolygóban

Hozzászólás ideje:

Ody, nem most kéne indulnia az első valóságshow szereplőknek a Marsra, amit korábban meghirdettek? Van valami infód erről Ody?

 

Komoly csillagászati dolgokról beszélhetünk, de hülyeségekkel ne fárassz. ;)

  • 3 héttel később...
Hozzászólás ideje:

Ody, nem most kéne indulnia az első valóságshow szereplőknek a Marsra, amit korábban meghirdettek? Van valami infód erről Ody?

 

2020 körülre tervezik felküldeni őket, de azóta lehet már tolódott a dátum.

  • 1 hónappal később...
Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Ma kint voltam az ásványbörzén és ott találkoztam egy régen látott amatőrcsillagász ismerősömmel, aki meteoritokban (is) "utazik". Gyakorlatilag Magyarországon ő az egyedüli IMCA (nemzetközi meteoritgyűjtők közössége) tag. Hivatalos certifikációval ellátott meteoritokat árul, szóval, ami nála van, az nem egy kavics a bányából, hanem 100%, hogy eredeti meteorit (főleg, hogy ő adja ki a certifikációt. Van egy egész komoly laboratóriuma, meg persze a gyűjteménye sem kicsi. Olyan komolyan űzi ezt a hobbit, hogy pl. a Természettudományi Múzeumak is ő szerzi be a meteoritokat, illetve adományoz nekik. A meteoritok vizsgálatát pedig az Egybesült Államokban végezteti leginkább prof. Tony Irving-el. Szóval tőle vettem az alábbi két szépséget.

Az egyik a híres neves Cseljabinszki meteorit egyik darabkája.

A másik egy észak-afrikai meteorit, amit valószínűleg beduinok találtak, aztán valamelyik marokkói piacon adtak tovább, amit valószínűleg egy gyűjtő vásárolt meg. Amúgy, Marokkóban, Algériában nagy üzlete van a meteorit keresésnek, ugyanis a sivatagban hamar észre lehet venni a fekete köveket, amik nagy valószínűséggel meteoritok. Elég a beduinnak egy mágnest magával cipelnie.

A Cseljabinszki meteorit (Chelyabinsk) egy kőmeteorit. A petrológiai osztálya LL5, vagyis egy LL kondrit. Az észak-afrikai (NWA) is kőmeteorit, de ennek a petrológiai osztálya EL3, vagyis egy ensztatit meteorit.

Ha gondoljátok, írhatok ide egy rövidke összefoglalót a meteoritokról.

 

IMG_20160410_173213.jpg

 

IMG_20160410_173441.jpg

 

 

Bocsánat a képek minőségéért, telefonnal készültek.

Szerkesztve: - M.Laci
Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Szóval akkor a meteoritok. Először is, a fogalmak: meteor vagy népies nevén hullócsillag. Belép a Föld légkörébe, ott a levegő molekuláival surlódva felizzik, egy ioncsatornát hoz létre és ha elég nagy a tömege, akkor mint fényes csíkot látjunk. Ez kb. 80-120 km-es magasságban következik be 11-72 km/s sebességnél. A meteorid az a kőzetdarab, ami a Naprendszerben kering, a meteorit pedig az, amit a földön heverve megtalálunk.

 

A meteoritok fajtái: alapvetően három féle típusba soroljuk be őket. Vannak a kőmeteoritok (a megtalált meteoritok 95,6%-a), a kő-vasmeteoritok (0.52%) és a vasmeteoritok (3,84%). Ezt a rendszert az idők folyamán tovább finomították, ahogy gyűltek a megtalált, katalogizált, klasszifikált minták.

 

A kőmeteoritok:

A kőmeteoritokat (vagy más néven, kondritokat) több csoportba osztották a bennük talált kémiai elemek és azok egymáshoz viszonyított arányuk szerint. Azért kondrit a nevük, mert szeletet vágva belőlük előtűnit a kondritos szerkezet. A kondrit nem más, mint azok az apró, gömbszerű porszemcsék, amik a Naprendszer kialakulása idején az ősköd szilikátos anyagát képezték.

Szenes kondritok: nagy szén és víztartalom jellemzi ezeket. Egyik legfontosabb, legtöbbet vizsgált, az Allende, amiben több, mint 80 féle aminosavat azonosítottak. A legértékesebb kőmeteorit fajta.

Közönséges kondritok: valamennyi vasat tartalmaznak. Nagyon sok kerül elő belőlük Észak-Afrikában.

Ensztatit kondritok: sok szilícium a kamacitban. Elég ritka és értékes fajta.

Különleges kondritok: nagyon ritka fajta. Csupán két félét ismerünk, mint a kettő afrikai eredetű, a Rumuruti és a Kagangari.

Akondritok: összetört kondritos szerkezet. Ezek talán kivétel nélkül más bolygók felszínéről származó anyagok. Ismerünk holdi- és marsi- és merkúri-meteoritokat, illetve a Vesta kisbolygóról származó meteoritot is.

 

Kő-vas meteoritok. Kettő osztályba soroljuk be őket. Vannak a mezoszideritek és a pallazitok. A szilikátos és vas-nikkel anyag keveredése jellemző rájuk. Nagyon ritkák és bődületesen drágák. Viszont a pallazitok talán a legszebb meteoritok.

 

Vasmeteoritok (vagy vas-nikkel). Ezeket is többféle osztályba lehet sorolni, de a gyűjtők leginkább a widmanstatten-mintázat alapján, három osztályba sorolják őket. A vas-nikkel meteoritotból vágnak egy szeletet, majd pedig a vágott darab felületét felpolírozzák majd pedig savval megmaratják, ekkor láthatóvá válik a widmanstetten-mintázat. A hexahedrites-mintázat (négyzet mintás), oktahedrites (háromszög-mintás) és az ataxitos (nem mutat ilyen szerkezetet).

 

Meteoritok azonosítása:

Ha esetleg a kert ásása közben találnánk egy gyanús kőzetdarabot, akkor a következőket csinálhatjuk: megnézzük, hogy mágnesezhető-e. Ha igen, akkor még ne örüljünk, mert ugye kis hazánk a vas és acél országa volt valamikor és könnyen lehet, hogy csak egy vasdarabot találtunk, de azért bizakodni már lehet. Szemrevételezzük, hogy található-e a felszínén fusion crust (barna, vagy feket bőrszerű égésnyom, ez midem meteorit felszínén van). Esetleg olyan benyomódások, amilyeneket az ujjunkal a gyúrma felszínébe is tudunk nyomni (ez a regmalypt, és a légköri repülés hatására jön létre). De legfontosabb, hogy mérjük meg a sűrűségét. A meteoritok sűrűsége 3,6 - 7,9 g/cm3 között van. A Földön található szilikátos kőzetek sűrűsége 3 gr/cm3 alatti. A legritkább szenes kondritoké viszont csak 2,2 gr/cm3 körül. Tehát, ha találtunk egy másfél kilós, mágnesezhető valamit, aminek a sűrűsége 7,9 gr/cm3, akkor szerencsénk van. Egy hónapja találtak Magyarországon egy 1,26 kg-os kondritot, 500 000 forintért vette meg egy gyűjtő, aki persze majd kezdeményezi a katalogizálást és a petrológiai vizsgálatokat. Legutóbb pedig Csátaljan, szántás közben egy 4-5 kilóst. Szóval, nem reménytelen meteoritot találni.r

 

Jól látható az égési kéreg (fusion crust).

 

800px-Holbrook_meteorite.jpg

 

Regmalyptes felszín.

 

8c314afa26ab6e224c838cf948e05a8f.jpg

 

Egy híres és csodaszép pallazit, az Esquel.

 

Esquel-hires-GeoffreyNotkin.jpg

 

Kondritos szerkezet.

 

NWA_3118_meteorite.jpg

 

Hexahedrites vasmeteorit.

 

rice-northwest-rock-and-mineral-museum-meteorite-exhibit-display-meteorite4.jpg

Szerkesztve: - M.Laci
Hozzászólás ideje:

Olyan szépek... :yes: Hihetetlen belegondolni, hogy az ember tulajdonában van valami, ami milliónyi vagy még több kilométert tett meg az űrben, hogy becsapódjon a Földbe. :o

 

 

És nem egy esetben, az ember a markában tarthatja a Naprendszer legősibb anyagát. Szédítő belegondolni is, hogy az a picike kavics egyidős a Naprendszerrel. Már olyan értelemben, hogy az eredeti szilikátos anyagot tartalmazza, amelyik a Naprendszer keletkezése óta változatlan formában van jelen és sem a radioaktivitás hatására nem olvadt meg, sem vizes átalakuláson nem esett át és még a napszél roncsoló hatása sem jelentkezett. :)

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Nagyszerű így összeszedve olvasni. :) Érdemes lenne meteoritot keresni csak kár, hogy nincs a közelben egy sivatag. :D

 

A nyáron voltak meteoritot keresni az amatőrtársak. Nem a sivatagban, hanem valahol Lilafüred környékén. Azt hiszem, a tavaly húsvétkor leesettet keresték, de nem találták meg.

Szerkesztve: - M.Laci
  • 4 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.