Ugrás a kommentre

Egyéb fontos


Darth Krande

Ajánlott hozzászólás

Köszi! Az ókori görögökre értettem mindkettő tudományágat, bennem az maradt meg, de a középkorból semmi. És nem asztrológia, hanem asztronómia. Óriási a különbség. ;) Az asztrológia tévhit, az asztronómia (csillagászat) pedig tudomány. Azt speciel tudom, hogy a középkorban a csillagászat a 15. századig semmit se fejlődött. Persze utána jött Kopernikusz, aki megmentette a korszak becsületét. :D Egyébként ma is a Kopernikuszi világképet valljuk, szóval így már ok. :?

Hupsz, ezt elirtam :D

 

Donát: tudtommal mai napig nincs megegyezés, hogy mikor van vége a középkornak és egy rakás dátum forog közkézen, amiből hol az egyiket hol a másikat tanitják.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én 1492-t tanultam, úgyhogy ehhez tartom magam. Nyilván nem volt egy éles határ, de azért a középkor valljuk be nem a híres matematikai képletek megalkotásáról szólt... ellenben a göröggel. Thálész, Héron, Pitagorasz, csak hogy fejből mondjak hármat.

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A középkor és az újkor között élesen húzódik a feudalizmusból való áttérés a polgárosodás és iparosodás felé, amit nem egy országban követett a demokrácia felé tolódás folyamata. Így például Nagy-Britanniában, vagy előtte Németalföldön (ha jól emlékszem).

 

Igazából az számít, hogy az adott szakértő/könyv/stb. mit tekint ennek a folyamatnak a kiinduló pontjának (szerintem). Vannak, akik mindent Kolumbusz felfedezésétől, ezáltal a nemesfémek beáramlásától eredeztetnek, mások a brit polgárháborút tekintik az új korszak kezdetének.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mitől függ(ne)?

 

Mivel alapvetően egy emberi felosztásról van szó, ezért az ember értelmezésének -ezesetben a történészek értelmezésének- a kérdése. Általában úgy zajlik a középkor végpontjának a meghatározása, hogy az adott történész megmondja hogy ott abban az évben valami történt, ami egyértelmüen lezárt egy korszakot.

 

A magyar történetirásban például általában középkornak számit minden a Mohácsi csatáig. Ebben van egyfajta megegyezés és logika is, mert nincs értelme mondjuk Mátyás uralkodását még középkornak mondani, de II. Ulászlót már újkorinak. Az egyetemes történelemben amennyire tudom még a reformáció megjelenése szokott megjelenni, mint fontos vizválasztó a Donát által is emlitett Amerika felfedezése mellett.

 

Donát: Kicsit kezd egybefolyni egyiptom és az ógörögök. Én az egyiptomiakat hasonlitottam a középkoriakhoz ahogy az talán egyértelmü is volt az irásomból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr: a reformáció és Amerika felfedezése mellett az angol ipari forradalom előtti polgárháború a harmadik lehetőség.

 

Az pedig rendben van, hogy te az egyiptomiakat pécézted ki, de az Ókorhoz komolyan hozzátettek a görögök is, én pedig az ókort hasonlítottam a középkorhoz. Előbbi magasan többet tett a matematikához, mint az utóbbi, még akkor is, ha az egyiptomiak speciel annyiban nem voltak ebben élen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr: a reformáció és Amerika felfedezése mellett az angol ipari forradalom előtti polgárháború a harmadik lehetőség.

 

Az pedig rendben van, hogy te az egyiptomiakat pécézted ki, de az Ókorhoz komolyan hozzátettek a görögök is, én pedig az ókort hasonlítottam a középkorhoz. Előbbi magasan többet tett a matematikához, mint az utóbbi, még akkor is, ha az egyiptomiak speciel annyiban nem voltak ebben élen.

 

Nem kipécéztem, hanem az egyiptomiak kerültek elő, mint Ody egyik kedvenc kultúrája. De ha már ennyire nagy meritéssel nézzük az ókort akkor már ide lehet venni szegény kínaiakat is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy értettem, hogy az adott hozzászólásban fókuszáltál rájuk. ;)

 

Én viszont úgy éreztem, hogy igenis védelmet élvez az ókor, hiszen lehet, hogy az egyiptomiakat legyalulhatják a középkoriak, de a teljes ókortól bizony alaposan elmaradnak a tudományok terén, ami szerintem óriási dolog, hiszen akár építkezhettek volna is elődeikre, bár igaz, hogy sok görög írással nem boldogultak (nem értették a nyelvet).

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy értettem, hogy az adott hozzászólásban fókuszáltál rájuk. ;)

 

Én viszont úgy éreztem, hogy igenis védelmet élvez az ókor, hiszen lehet, hogy az egyiptomiakat legyalulhatják a középkoriak, de a teljes ókortól bizony alaposan elmaradnak a tudományok terén, ami szerintem óriási dolog, hiszen akár építkezhettek volna is elődeikre, bár igaz, hogy sok görög írással nem boldogultak (nem értették a nyelvet).

 

Ez teljesen igaz. A középkor olyan mint egy reset. Újraosztják a lapokat. Bár években az ókori Róma régebbinek számit, mint mondjuk egy germán falu a VI. században, utobbi valójában régebbi abból a szempontból hogy a civilizációs fejlődés lentebbi szakaszában van. A többségében barbár törzsekként indulók újra nekikezdenek annak a nagy kísérletnek, ami az ókori Rómával bizonyos értelemben befuccsolt, de legalábbis kvázi kifulladt: civilizációt csinálnak. Igaz ugy hogy közben megmaradt iratok alapján néha leshetnek a régiektől. Szerintem ez tök izgi :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én 1492-t tanultam, úgyhogy ehhez tartom magam.

Mi 1640-et tanultunk egy darabig, aztán egyik évben szólt a töritanár, hogy mostantól 1492 a középkor vége, de 1990 körül sok minden elég zavaros volt, a töritanítás meg aztán pláne ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A tanár is az volt kicsit, mert szeretett eleget inni ;)

Ilyen tanárunk nekünk is volt, három évig az osztályfőnökünk középsuliban. Kedveltük, csak ritkán járt be tanítani, akkor is inkább csak ült. Aztán kirúgták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vajon miért? ;)

Hát ezt mi sem tudjuk :D De komolyan, a pontos okot nem tudjuk. Elvben csinált valami nagyon nagy balhét - felteszem a pia miatt -, ám nem tudtuk meg, mi volt az. A a tanári kar hadititoknak minősítette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez teljesen igaz. A középkor olyan mint egy reset. Újraosztják a lapokat. Bár években az ókori Róma régebbinek számit, mint mondjuk egy germán falu a VI. században, utobbi valójában régebbi abból a szempontból hogy a civilizációs fejlődés lentebbi szakaszában van. A többségében barbár törzsekként indulók újra nekikezdenek annak a nagy kísérletnek, ami az ókori Rómával bizonyos értelemben befuccsolt, de legalábbis kvázi kifulladt: civilizációt csinálnak. Igaz ugy hogy közben megmaradt iratok alapján néha leshetnek a régiektől. Szerintem ez tök izgi ;)
Viszont ez nagyon érdekes! A germánoknak túlságosan jól sikerült a civilizáció építés. :D Most felötlött bennem a Róma első része, ahol a barbár germán törzsekkel hadakoznak a fejlett római légiók. :D

 

 

Boldog születésnapot, Ody! :?:D
Nagyon szépen köszönöm Sky!
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.