Ugrás a kommentre

1x07 - Empire Day


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

A rész remek volt. Lehetne megint emlegetni a szokásos pozitívumokat, de már nem teszem. :) Ami különösen tetszett: a PT utalások (LAAT, klónsisak, Palpi-kép a kocsmában) és a birodalmi induló az ünnepségen. Újabb példákat láttunk arra, hogyan is mennek a dolgok a Birodalomban. A kocsmai jelenet (ahogy a saját fegyverükkel csinál hülyét a pilótákból a kocsmáros, az hatalmas :)) és az egész ünnepség (felvonulás, fegyverek bemutatása, civilek csesztetése stb.) annyira tökéletesen jellemzi az egész gépezet működését. Nem gondoltam volna, hogy a sorozat ennyire zseniálisan fogja bemutatni ezt a kérdéskört.

 

Ebben a részben (talán először) minden fontosabb szereplő remekelt. Ezra-nál ugyan az érzelmek játszották a főszerepet, de azért volt pár jó húzása, ahogyan Hera-nak is. Kanan bölcsebb és higgadtabb mesterként tűnt fel, Zeb is okosan és ügyesen alkotott (a bombafeldobós jelenet nagyon nagy :D). Sabine egyenesen sziporkázott: robbantás, "sofőrködés" és tolmácsolás (nem tudom honnan vág ennyi nyelvet, de tény és való, hogy 1000x inkább egy ilyen tolmács, mint egy 3PO :D). Végre Chopper megint ügyes és hasznos volt. A másik oldalon Kallus volt kemény, de azért az Inkvizítor (vagány az a sisak :)) is odapörkölt kicsit. Még egy rohamosztagos is (üldözős jelenet) szokatlanul talpraesett és eredményes volt. Ha túlélte, én simán előléptetném. :)

 

Sabine az elején nagyon sasolta Ezra-t, kezdek aggódni, hogy közelít egy tinirománc. :D Később is érdeklődött a srác felől, aki persze rögtön nem restellt utalást tenni. :) Amúgy Ezra lakásában kérdezte Sabine, hogy mi az a kis zsetonszerűség, amire Ezra mintha kitérő választ adott volna. Szerintem a lány elvitte a cuccot és ennek még lesz jelentősége később. Ezra szüleivel nem tudom mi a szitu, de szerintem nem feltétlenül Erőérzékenyek és nem is biztos, hogy élnek még. Nem tudom, most minek örülnék jobban, inkább megvárom mit hoztak ki belőle a készítők. :)

 

A fénykardhasználatot én nagyon hiányolom. Értem, hogy nem akar Kanan kérkedni vele, de elvileg már felfedte magát. Annál azért tán több szorult helyzet van, mint ahányszor használja a kardot. Amúgy elég érdekes, hogy a Birodalomnak már többször volt dolga Kanan-ékkal, pl. az Inkvizítor mutatott is anyagot Ezra-ról az előző részben (gondolom nemcsak róla, de a bandájáról is vannak infok). Ennek ellenére még mindig nem ismerik fel őket, ami még akkor is furcsa, ha most nem őket keresték.

 

Nem értem amúgy, miért is lenne Kanan annyira botrányosan rossz mestere Ezra-nak. Az nem kérdés, hogy nem túl jó mester, de én nem látom annyira rossznak, és azért fejlődött is. Nyilván eleve tapasztalatlan és hosszú éveken át nem is gyakorolta igazán a jediség bizonyos aspektusait. Meg valószínűleg anno se lehetett egy kiemelkedő tehetség. Ahsoka-val azért se érdemes összemérni, mert a togruta kivételesen tehetséges volt. Emellett Anakin volt a mestere, de Obi körül is mozgolódott azért, ill. Plo is pártfogolta. Aztán át is ment olyan kaliberű megpróbáltatásokon, amiken a padawan-ok 90%-a szerintem nem. Ennek ellenére, érdemes megjegyezni, hogy azért mesternek Ahsoka se feltétlenül lett volna akkora spíler, noha lovagnak már el tudtam volna képzelni.

Kanan-ra visszatérve, Yoda-hoz vagy Obi-hoz (idősebbhez) hasonlítani irreális. Egy focistát se Ronaldo-hoz vagy Messi-hez mérünk. Nem tudjuk, hogy az átlagos mesterek milyenek voltak, de korántsem lenne ilyen éles a kontraszt. Az Ep.5 végi Luke-hoz mérni szvsz a másik oldalról nonszensz. Luke ott hall először az Erőről és a jedi filozófia alapjairól mélyebben. Yoda hevenyészett tanítása (legyen is az a szűkös lehetőségekhez mérten bármennyire hatékony és remek) nem válthat ki évtizedes és gyerekkorban kezdődő képzést. Luke ott magát se tudta rendesen "menedzselni", nemhogy egy tanítványt. Az pedig egyáltalán nem igaz, hogy az Ep.6 eleji Luke ugyanaz, mint az Ep.5 végi. Komoly dolgokat élt át, volt mit átgondolnia és az 5 után csapódhatott le benne rengeteg tapasztalat. Emellett Anakin fiaként olyan dinamikusan fejlődhetett, hogy egyáltalán nem elhanyagolható a két film közti amúgy rövid időszak.

 

Kanan-nál én nem látom, hogy annyira felelőtlen vagy kártékony lenne. Ő is tisztában van a hiányosságaival, az első adandó alkalommal át is akarta adni a feladatot Luminara-nak (nem tudom mennyit tudott a Barriss-esetről), de nem volt rá lehetősége. Vagy hagyja Ezra-t teljesen vakon tapogatózni, vagy a képességeihez mérten segít neki. Szerintem jól döntött, hogy felvállalta a tanítását, amit egyébként nem kapkodott el, húzta amíg lehetett. Az meg, hogy nem ad fénykardot neki szerintem logikus. Eleve ő se használja túl gyakran. Aztán ugye nem olyan egyszerű csak úgy szerezni olyat. Ráadásul Kanan-nak természetes lehet, hogy azt majd Ezra-nak kell felfedeznie, összerakni stb., nemcsak úgy odaadni neki egyet. Amúgy a Rebels egyik legnagyobb csúcspontja lehet majd, ahogyan (és itt a hangsúly a hogyanon van) Ezra kardhoz jut.

Luke és Ezra közt meg megint nem igazán érdemes komolyabb párhuzamokat vonni. Luke a Kiválasztott fia, akiben Yoda és Obi már a születése óta reménykedik és bízik. Így is elég későn tudják "befogni" és már szorítja őket az idő. Luke mellett már Obi és Yoda is elég idősek, márpedig tudják, hogy csak ők tudják elindítani az úton és potenciálisan ő az utolsó esélyük. Obi rögtön a kezébe nyomja az apja kardját, elég felelőtlenül, de motivációnak tökéletes. Sok dolgot hirtelen a nyakába zúdítanak, de Yoda se úgy tervezett, hogy Luke ilyen hamar lelép. Nem igazán volt más esélyük, mint rohamléptekben bánni Luke-kal, Kanan-nak viszont semmi oka nem volt ilyen szinten belecsapni a közepébe. Ráadásul Yoda és Obi fényévekkel komolyabb szinten volt, mint Kanan, teljesen más modellben gondolkozhattak, mint ő.

Amúgy meg nem egyszer megtárgyaltuk már, hogy az öreg duó se volt épp tökéletes mestere Luke-nak, noha ez többnyire a kényszerűség számlájára írható. Természetesen nem azt mondom, hogy Kanan milyen remek mestere lenne Ezra-nak, de szégyellnivalója szerintem eddig nincs. Ezra nehéz eset és még alig kezdődött el a képzés. Nem tudjuk hova fog kifutni ez a szál, korai még ítélkezni Kanan felett. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nincs béna TIE pilóta.

De, az ep4-5-6 teli van velük. :D Az, aki nekimegy a saját szárnyemberének, például egy ritka béna pilóta.

Én meg katonák között nőttem fel, katonacsaládban, nekem is van egy hangyányi rálátásom. ;)

 

De minek hasonlítjuk az Ezra/Kanan párost a régiekhez? Obi és Anakin tele voltak szabályzókkal, tiltásokkal. Egy teljesen más koncepció mentén élték az életüket. Ez a tanításra is kihatott. Ezzel szemben Ezráék egy tiszta szívű és nyílt tréninget folytathatnak. Ami pedig a probléma megbeszélését illeti, mégis hogyan amikor Ezra nem volt hajlandó mondani semmit? Épp ezért jött elő Kanan a bölcseletekkel, próbálta ösztökélni a fiút, hogy jobban nyíljon meg és ossza meg a baját vele.

Ennek ellenére Kanan mégis a régi szabályok mentén próbál tanítani - nem csoda, hiszen csak azt ismeri, azt sem teljesen -, például a fénykardot csak a tanítás egy bizonyos pontján akarja majd elkészíttetni Ezrával, ahogy a régiek csinálták. Holott erre nemhogy már semmi szükség, kifejezetten hasznos lenne a kölyök számára. Megbeszélni meg igenis meg lehetett volna, ha nem ott erősködik, hanem mondjuk visszamennek a Ghostra és valami nyugodtabb körülményt teremt a tanítási nap frusztrációja helyett. Persze, hogy Ezra bezárkózott. De ez csak hozzáállás kérdése. Kanan nem jól állt hozzá. Sabine, ő áll jól hozzá a dologhoz.

 

Csak hogy azt se tudjuk mik voltak a szándékai az Inkvizítornak. Valószínűleg kinyírta volna Ezrát, mint ahogy utalás is volt az Erőérzékenyek sorsára. Szerintem csábításnak még a szikrája se volt meg. Az, hogy felemlegeti a sötét oldalt nekem még nem elég.

Neked nem, de te talán Jedi mester vagy, Jedi lovag vagy Erőérzékeny? Vagy csak egy néző? A filmek kontextusában ennek már bőven elégnek kell lennie, sőt, ennyi sem kell, mert ez a legelsők között van, amivel foglalkoznia kéne Kanannak, és nem egy Inkvizítorra bíznia a dolgot - és Ezra mégis attól tudta meg, hogy a Sötét Oldal egyáltalán létezik. Nem tudom, te hogy vagy vele, de szerintem a Jedi létben leledző egyetlen, de legalább galaktikus méretű veszélyforrás ilyen mértékű elbagatelizálása valakitől, aki egy Jedit szeretne kiokítani, piszok nagy felelőtlenség. Az meg, hogy Kanan nem tud az Inkvizítor szándékairól nonszensz. Általában a Sith vagy csatlósai nem azért emlegetik a Sötét Oldalt úgy, hogy "a Jedik kipusztultak, de van egy másik út", mert tájékoztatni akarják a kiszemeltet a menetrend aktuális alakulásáról. Hanem pontosan azért, ami kihallható ebből az Inkvizítortól vett idézetből: megágyaznak a csatlakozás lehetőségének. És ahogy írtad, ha ez a Stygeonon még nem is lehetett teljesen világos Kanannak, mert éppen akkor másra figyelt, az akadémiai kaland után már száz százalékra kéne vennie. A másik meg, amikor fénykarddal hadonászott Ezra felé, szerintem az is elég egyértelmű jele a szándékainak - ki akarja nyírni. Meg eleve, nem kell sok ész ahhoz, hogy Kanan kilogikázza, milyen szándékai lehetnek valakinek, akinek az a neve, hogy Inkvizítor és a Birodalomnak dolgozik: megöl vagy átállít. Ennyi, ez a két lehetőség van, se több, se kevesebb. Ezra momentán Kanannak hála egyik ellen sem tud védekezni, de legalább klasszul megágyazott mindkét lehetőség kivitelezésének. :clap:

 

Aham, és Kanan szüljön vagy izzadjon egyet? Mert Luke kezébe könnyű volt odanyomni a fater kardját egy ládikából. De Kanan honnan akasszon le egyet? Ráadásul momentán nem igazán érnek rá kristályokért rohangálni az Illumra. Ez a Jedi téma eleve csak alapjáraton megy közöttük, épp amikor ráérnek...

Egy fénykard építése azért nem ennyire bonyolult. Luke-nak is sikerült valahogy összehoznia egyet, Vadernek is sikerült építenie még legalább kettőt azután, hogy a Mustafaron elvesztette a másodikat, az Inkvizítor is szerzett valahonnan egyet... Pedig eléggé kétlem, hogy például Luke elzarándokolt Illumra fénykard kristályért. Mert ha még ismeri is a bolygót - amit kétlek -, akkor is, mi lenne a Birodalomtól az alap? Hogy őrzi azt a barlangot, ahol a Jedik fénykardkristályt szerezhetnek. Az meg, hogy nincs rá idejük egy kicsit meredek kijelentés? Honnét tudhatnánk, hogy mennyi idejük van két epizód között? Amit eddig hallottunk tőlük, az alapján bőségesen sok az idejük, hiszen a második rész alapja pont az, hogy olyan régóta nincs melójuk, hogy már fogynak a készletek. Napok, hetek telnek el egyes epizódok között. Szóval nem hiszem, hogy olyan sűrű a napirendjük, hogy két küldetés között egy szusszanásnyi idejük sincs, nemhogy pár órájuk, hogy elugorjanak Illumra - már ha olyan fontos, hogy ott szerezzenek be kristályokat, pedig az a régi hagyományok, egy másik életforma része, ami ugye már nem köti Kananékat. :P Az, hogy ennyit látunk a Rebelsben, nem azt jelenti, hogy csak ennyit élnek. Mivel Ezra is megtanult már egyet s mást, nyilván nem csak az a két tanórájuk volt, amit eddig láttunk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakint azért nem venném ide, mert a Jediknek a fénykorukban sokkal könnyebb volt a kristályhoz jutni, Vader gond nélkül összerakhatott egyet vagy akár kettőt is Sithsége alatt, (hiszen a Birodalom idején gond nélkül hozzáférhetett bármihez) de én nem csodálkoznék, ha a Birodalom idején a stratégiai kristályszerző helyeket hét lakat alatt őriznék. Luke pedig - bár ez EU, sőt már az sem - szerintem Krayt sárkány gyöngyből készítette a sajátját, ami speckó eset, hiszen a Tatuinon házhoz jött, vélhetően Ben Kenobi feljegyzései alapján (kivágott jelenet alapján ötletelés).

 

Persze az is lehet, hogy nem. :)

 

De a lényeg, hogy amikor épp felkopóban van az álluk, és a Birodalom egyre nagyobb erőkkel nyomoz utánuk, akkor aligha olyan könnyű fénykardot összeeszkábálni, mint ahogy az a te írásod alapján tűnhetne egy külső szemlélődőnek. Ha én lennék Palpatine, a kristályokra különösképp figyelnék, hiszen esélyes, hogy Jedi jelöltek megkörnyékezik. Emellett a csóróság nagy úr, tehát arra is gondot kell fordítaniuk, hogy pénzt szerezzenek, miközben missziókat is kapnak, tehát egyáltalán nem lenne olyan könnyű Ezrának összehozni egy fénykardot.

 

Ráadásul nem véletlen, hogy anno komoly próbatételnek számított az első fénykard összerakása. Felelősséggel jár. És Ezra szerintem még egyáltalán nem készült fel arra, hogy egy ilyen veszélyes fegyvert birtokoljon és használjon, pláne, hogy a Birodalomban ezerszer nagyobb jelentősége van, ha valaki előhúz egy fénykardot az övéből, mint anno a Köztársaság idején. Ezra egyből közellenséggé válna, (persze az Inkvizítornál rosszabb csak kétféleképpen jöhetne). Ez mondjuk akkor lehet majd fontos, ha egy olyan helyen akcióznak, ahol nem ismerik őket, és egy meggondolatlanul előrántott fénykard pl. villámgyorsan megduplázhatja a mozgósított Birodalmi erőket, ezáltal veszélyeztetheti a küldetést.

 

Ezzel együtt is elismerem persze, hogy az Inkvizítor komoly fenyegetés, és emiatt Ezrának szüksége lenne egy fénykardra, de sokkal valószínűbbnek látom jelenleg, hogy a történet olyan irányt vesz majd, hogy Ezra talál/kap egy fénykardot, minthogy készít egyet, mert ez finoman szólva is macerásnak tűnik jelen helyzetben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is korai még saját fénykardot nyomni Ezra markába. Attól nem lesz gyorsabban Jedi, hogy úgy tud hadonászni a pengével, hogy közben nem szúrja le kis híján Kanant. De ezt már a mestere is levezette neki. Előbb a spirituális dolgokkal kel tisztában lennie, aztán jöhet a vívótudás csiszolása. Egy Jedi a fénykardja nélkül is Jedi. Bár a kezdeti promóképekből kiindulva, annyira sokat nem kell várnunk rá, hogy szert tegyen egy saját kardra. Mellesleg tanulni bőven jó neki Kanan kardja is. Egy Inkvizítor ellen mennyivel lenne több esélye fénykarddal, mint csúzlival? Szerintem nagyjából semennyivel. Így érthető, ha nem kapkodják el a dolgot.

 

A lelepleződéstől való félelem kétlem, hogy közrejátszana... az Inkvizítor és Kallus már ismerik Kanant és Ezrát, ráadásul ez utóbbi már a birodalmi nyilvántartásba is bekerült (még ha nem is a saját nevén). Így akkora nagy titokban immár nincs annak ténye, hogy két Jedi-jelölttel van dolguk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez mind nagyon szép és jó, de Luke-nak mégis odamerte adni Ben a fénykardot, már azelőtt, hogy egyáltalán elmondta, mi az az Erő. Ezek szerint azért mégsem olyan marha fontos a fénykard megszerzése előtt a spirituális kiteljesülés, de még az sem, hogy tudjon bánni a karddal. Legyünk őszinték, Luke három évig úgy flangált a Birodalomban, hogy a régi padawanokhoz képest, amit tudott az Erőről vagy arról a fegyverről, az a nagy büdös semmi. Ha mindaz, amit leírtok, olyan baromi fontos lenne - fontosabb, minthogy Ezra meg tudja magát védeni az Inkvizítortól -, akkor Bennek a gondolatát is el kellett volna kerülnie annak, hogy átadja Luke-nak azt a kardot. Majd csak azután, hogy rendes kiképzésben részesítette. Nem azelőtt, hogy egyetlen leckét is adna neki. Ti írtátok, ebben a korban már nem kötik őket a Jedi Rend szabályai, nyugodtan felrúgható a tanmeenet, ha kell. Ben ezt tudta, és jé, felrúgta. És valószínűleg pont azért, hogy Luke-nak már az elején legyen mivel megvédenie magát (plusz bebizonyítsa Anakin Jedi mivoltát), és nézd már, minden tanítás és spirituális ismeret nélkül is nagyon nagy haszna volt annak a kardnak a wampa ellen. Pedig az a szegény állatka még csak nem is fénykarddal rontott rá. :)

És akárhogy nézzük, Luke összerakott egy kardot magának. Megvolt neki a terv és az összes alkatrész erre. És ha ehhez egy krayt pocijában lévő igazgyöngyöt használt, annál jobban bizonyított, hogy nem kell kristályokért Illumra menni, majdhogynem a sarki bizsuboltban is lehet hozzá alkatrészt kapni. Ez persze költői túlzás, de ha a Galaxis hónalján élő állatokban is fellelhető alkalmas kristály, akkor nagyon valószínű, hogy máshol is akad erre alkalmas kristály. És Luke mindezt a Birodalomban hozta össze, úgy, hogy maga Darth Vader üldözte Darth Sidious kérésére, és valószínűleg az egész Birodalom tudta, hogy Jedi lovag. Ha ő erre képes volt, bárki képes rá ennél jóval szerényebb körülmények között, márpedig Kanan és Ezra ismeretsége még fasorban sincsenek Luke népszerűségéhez képest. Luke reflektorfényben volt, Kanan és Ezra meg valahol a színpad mögött őgyeleg.

 

Természetesen kiképzése elején nem lenne nagyobb ellenfele az Inkvizítornak Ezra fénykarddal, mint csúzlival. DE!!!!! De, egyrészt, lenne már egy halvány sansza később, másrészt, minél előbb kezdik meg a kiképzését a fénykarddal, annál előbb lesz meg az a sansza. És bár valóban, lézerpuskák ellen gyakorolhat Ezra Kanan kardjával, de párbajozni elég nehéz megtanulni a levegővel szemben. Ahhoz már nem ártana egy saját kard. És sajnos az Inkvizítornak pont akad egy, de azt maximum úgy hajlandó kölcsön adni, ha beleállítja egyikük mellkasába. :)

 

Arról nem beszélve, hogy Kanannak is számolnia kell azzal, hogy megsérül vagy elveszti a kardját, így feltehető, hogy már réges-rég megszerzett minden olyan alkatrészt és eszközt, ami annak javításához vagy pótlásához szükséges lehet. Sőt, talán az a feltételezés sem meredek, hogy ez már eleve egy olyan kard, amit a Birodalom idején épített, hiszen eleve úgy van kialakítva, hogy könnyű legyen álcázni, és adott esetben összerakni. Márpedig ilyen kardra csak a Birodalomban volt szüksége. Az meg már a TCW-ből kiderült, hogy a fénykardba való kristályoknak különösen nagy értékük van a fekete piacon. Ha valaki már a Köztársaság idején képes volt Jedikre támadni, hogy megszerezze őket, a Birodalom idején akár egész Illumot ellophatták a Hondofélék. Pláne a Rend kiirtásának, a Birodalom megalapulásának és a Konföderáció felszámolásának káoszában. Egy Vizagoféle meg biztos könnyen tud szerezni ilyen kristályt fizetségül a jól végzett munkáért. Szóval szerintem ha nem is olyan egyszerű fénykardot összerakni a Birodalomban, mint a Köztársaságban, egyáltalán nem olyan nehéz, hogy hónapokat kelljen várni, jól megfontolni, terveket szövögetni, mindentől tartani, hosszú-hosszú időt szakítani, stb. Plusz tegyük még hozzá, hogy amikor Ezra rákérdezett a dologra, Kanan nem azt válaszolta, hogy "majd ha találunk neked egyet." Sőt, semmilyen választ nem ad rá. És ha Kanan fénykardját már kézbe veheti az Inkvizítor támadása előtt, mostanra, hónapokkal az első (sikeres, hisz a rész végén új irányt vett ez a dolog) kardgyakorlás után már minimum, hogy eme fenyegetés árnyékában szüksége lenne rá Ezrának, legalább arra, hogy már elkezdődjön a felkészítése egy eljövendő fénykardpárbajra. Na nem mintha Kanan olyan marha nagy párbajozó lenne (de ezzel még ő is fejleszthetné magát, amire azért nagy szüksége van), de mégis csak tovább húzza az Inkvizítorral szemben, mint Ezra.

Na meg, ott a kérdés: mi a nehezebb, fénykardot készíteni a Birodalom idején vagy túlélni azt, hogy lefejeznek egy fénykarddal a Birodalom idején? :)

 

Szóval, összegezzünk: Ben, a régi rendszer szülötte lazán odaadta Luke-nak a fénykardot, még mielőtt egyáltalán szóba hozta volna az Erőt, és már az Erő elmagyarázásakor megemlítette neki a Sötét Oldalt, ráadásul elég egyértelműen úgy, hogy oda egy Jedi át tud állni. Kanan hetekig/hónapokig tartó edzés sem után hagyta Ezrának, hogy készítsen magának egyet, pedig arra nagy szüksége lenne, és a Sötét Oldalról az Inkvizítortól hallott a kölyök először. És ahogy elnézem, Kanan még ezután sem foglalkozott ezzel a dologgal sokat, mert itt a beszélgetésük alatt nem említette annak fontosságát, hogy a félelmeit, frusztrációját miért kell kieresztenie, mi az, amire fogékonnyá válik ezáltal. Ellenben Yoda az első tanítási napokon beavatta ebbe Luke-ot (Anakint meg már a tesztek alatt). Ez nekem nem azt jelenti, hogy Kanan olyan hűde jól csinálná a dolgokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez mind nagyon szép és jó, de Luke-nak mégis odamerte adni Ben a fénykardot, már azelőtt, hogy egyáltalán elmondta, mi az az Erő

Korábban próbáltam felvázolni, miért nem érdemes a Kanan-Ezra párost a Ben/Yoda-Luke duóval összehasonlítani, akár ilyen téren is. Vagy az szerinted teljesen vakvágány? ;)

 

Kanan hetekig/hónapokig tartó edzés sem után hagyta Ezrának, hogy készítsen magának egyet, pedig arra nagy szüksége lenne, és a Sötét Oldalról az Inkvizítortól hallott a kölyök először. És ahogy elnézem, Kanan még ezután sem foglalkozott ezzel a dologgal sokat, mert itt a beszélgetésük alatt nem említette annak fontosságát, hogy a félelmeit, frusztrációját miért kell kieresztenie, mi az, amire fogékonnyá válik ezáltal. Ellenben Yoda az első tanítási napokon beavatta ebbe Luke-ot (Anakint meg már a tesztek alatt). Ez nekem nem azt jelenti, hogy Kanan olyan hűde jól csinálná a dolgokat.

Anakin és Luke eleve kiemelten veszélyeztetettek voltak. Ezt Yoda és Obi tökéletesen tudták, de Kanan nem hiszem, hogy átlátja ezt, noha Ezra-ra is igaz. Valószínűleg ő maga se tud szinte semmit a sötét oldalról, akkor mit mondjon erről Ezra-nak? Kb. úgy járna, mint korábban a Yoda-idézettel, jól beégetné magát, aminek nem lenne értelme. Yoda felkészültségét vagy bölcsességét nemhogy egy lapon, de egy könyvben se lehet emlegetni Kanan-éval, így irreális elvárás lenne, hogy ő bárkit is felvilágosítson az Erő rejtelmeiről. Pláne a sötétségéről, amiről Yoda-nak azért lehetett elég tapasztalata, de Kanan-nak kb. semmi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Ben csak a dolgát tette. Alig-alig tudott Luke-kal beszélni az elmult 20 évben, mert Owen távol tartotta tőle, akár erőszakkal is. Luke-nak vége kellet hogy szakadjon a gyerekkorának. Nem csak Yoda és Obi van terve volt, hogy Luke-t ki kell képezni, hogy szembeszálhasson a sötét oldallal, szerintem ezt maga az ERŐ akarta így, szó szerint az irányította a Luke sorsát és ha ez azzal jár hogy a nevelőszülei erőszakkal halnak meg, vagy hogy Luke-nak ha ovatosan is de meg kell ismernie a saját apjának, és végső soron a saját magának a sötét múltját, amik motiválják, ha kell elég gyűlöletettel , haraggal vértezik fel az eljövendő, szó szerint a galaxist megváltó tettek véghezvitele érdekében, akkor legyen. A kard átadása az első és legfontosabb lépés azon az úton, amit Luke számára az erő kijelölt. Egyszerüen Luke-nak nem volt más választása.

 

Ezra esetében ilyenfajta kényszerüséget nem érzek. Az ERŐ szerint Luke a kiválasztott, akinek a sorsát már ismerjük és a küldetését beteljesítette, vagy fogja, vagy most már tudja a fene hogy mit tett vagy nem. Szóval Luke volt, van, lesz az Új Remény, ezért párhuzamosan egy hasonló korú fiú ( a Rebels idején Luke és Ezra is 15 éves) esetében nem érzem égető szükségét még egy jedi kiképzésének. Szerintem Kanan és Ezra sem fér bele Luke köré épített mitológiába. A birodalom annyira kiirtotta jediket, hogy gyakorlatilag Obi wan és Yoda maradt, mindkettő a maga nemében már tehetetlen az új renddel szemben ezért kell Luke. De most lett kettő új, egy teljesen ereje teljében lévő, és egy jövendőbeli jedi, de minek. Most Luke a kiválasztott, vagy nem?

 

Összeségében Luke-nak átadott fénykardnak van értelme, Ezrának átadott fénykardnak nincs.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Korábban próbáltam felvázolni, miért nem érdemes a Kanan-Ezra párost a Ben/Yoda-Luke duóval összehasonlítani, akár ilyen téren is. Vagy az szerinted teljesen vakvágány? ;)

Nem tartom vakvágánynak, csak értelmetlennek. Mert akkor ennyi erővel ne mérjünk senkit senkihez.

Sajnos csak azok vannak, akiket ismerünk: Obi-Wan, Anakin, Dooku, Yoda, Kit Fisto, Luminara Unduli, Qui-Gon Jinn - mindnek ismerjük a padawanját, több is belefér az "átlagos Jedi" fogalomba, és egyiket-másikat tanítás közben is láthattuk. Obi-Wan őszintén szólva az ep2-ben legalább olyan rossz tanár, mint Kanan, és majdnem pont azért csinálja azt rosszul, amiért Kanan (amit írtam is): Ezra és Anakin (és Luke) speciális jelöltek, speciális környezetben, nem egy friss Jedi lovag vagy egy padawan kell nekik, hogy kineveljék, hanem olyanok, akik már jártasak a növendékek nevelésében. Qui-Gonok, Ben Kenobik, Yodák, Luminarák, Fistók, olyanok, akik tudják, hogyan kell padawant nevelni, mert már legalább egyen túl vannak. Ezért is akarta Kanan lepasszolni Ezrát Luminarának, pont annak a Luminarának, aki egy átlagos mester, és akit láthatunk a padawanjával együtt, láttunk tanítás közben. Szóval Kanan maga is ismerte ezt a tényt. Kár, hogy nem sikerült nek Ezrát jobb tanárra bíznia.

 

Anakin és Luke eleve kiemelten veszélyeztetettek voltak. Ezt Yoda és Obi tökéletesen tudták, de Kanan nem hiszem, hogy átlátja ezt, noha Ezra-ra is igaz.

Hát igen, ezért sem jó tanár, egy jó tanár ugyanis átlátná ezt a nem túl bonyolult helyzetet. ;) Na meg, amikor Luke megkezdi tanulását, távolról sincs akkora veszélyben, mint Ezra van jelenleg, hiszen a Sith-ek még csak nem is tudnak a létezéséről.

Amúgy Anakin miért volt kiemelten veszélyeztetett? Akkor még nem dúltak a klón háborúk, más veszély - legalábbis olyan, amiről a Jedik tudtak volna - nem fenyegette. Persze ha tudták volna, hogy egy Sith Nagyúr kíséri figyelemmel a jövője alakulását, akkor érthető lenne, de amikor Yoda beavatta a Sötét Oldal veszélyeibe, még abban is kételkedett a Tanács, hogy a Sith-ek léteznek. A megszokott körülmények között pedig nem lehet nagyobb veszélyben ilyen téren Anakin, mint bármely másik Jedi - na jó, a kora miatt talán kicsit kockázatos, de ez meg láthatóan kevés volt a Jediknek ahhoz, hogy különleges elbánásban részesítsék Anakint.

 

Valószínűleg ő maga se tud szinte semmit a sötét oldalról, akkor mit mondjon erről Ezra-nak?

Na nehogy már, hogy valaki, aki 14 éven át élt a Jedi Rendben és a végén egy Jedi mester tanítványa volt, ne tudna semmit a Sötét Oldalról. Ennek a teóriának már maga TCW 5x06 The Gathering is ellentmond, ahol ugye a próba lényege, hogy legyőzzék az ifjak a Sötét Oldal kapujául szolgáló félelmüket. Olyat sem sűrűn hallottunk, hogy Anakin felvilágosította volna Ahsokát a Sötét Oldal rejtelmeiről. Valahogy kétlem, hogy ez a téma a Jedi lovaggá ütés előtti utolsó tananyag lenne. Mintha egy katonának csak a kiképzése végén mondanák el, hogy amúgy az ellenség majd meg akarja ölni. :)

 

Összeségében Luke-nak átadott fénykardnak van értelme, Ezrának átadott fénykardnak nincs.

Gyakorlati szempontból komolyan értelmetlenség az, hogy meg tudja magát védeni? Na neeeee... Nem a Sith-eket kell legyőznie (amit ugye, mint oly jól tudjuk, fénykarddal el sem ért volna Luke), hanem megvédenie önmagát. Ennyi! Történeti szempontból meg Ezra és Kanan meg egyrészt, egyik sem full Jedi lovag - éppen ez a tanárságával kapcsolatos fenntartásom alapja -, másrészt, az, hogy Luke-ot rendelte az Erő a Sith-ek legyőzésére, még nem jelenti azt, hogy ez az egyetlen feladata maradt a Jedi Rendnek. Más bábukra más feladatot róhat ki az Erő. Ahogy Qui-Gont kiválasztotta arra, hogy megtalálja Anakint, ahogy Obi-Want kiválasztotta arra, hogy kitanítsa Anakint, ahogy Padmét kiválasztotta arra, hogy felcsinálja Anakin, ahogy Yodát kiválasztotta arra, hogy kitanítsa Luke-ot, ahogy Luke-ot kiválasztotta arra, hogy megtérítse Anakint, ahogy Anakint kiválasztotta arra, hogy legyőzze a Sith-et, és így tovább. Ezrára és Kananra más feladatok várnak. Még nem tudjuk, mik azok, de nyilván az egyik az, hogy egymásra találjanak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ennek ellenére Kanan mégis a régi szabályok mentén próbál tanítani - nem csoda, hiszen csak azt ismeri, azt sem teljesen -, például a fénykardot csak a tanítás egy bizonyos pontján akarja majd elkészíttetni Ezrával, ahogy a régiek csinálták. Holott erre nemhogy már semmi szükség, kifejezetten hasznos lenne a kölyök számára. Megbeszélni meg igenis meg lehetett volna, ha nem ott erősködik, hanem mondjuk visszamennek a Ghostra és valami nyugodtabb körülményt teremt a tanítási nap frusztrációja helyett. Persze, hogy Ezra bezárkózott. De ez csak hozzáállás kérdése. Kanan nem jól állt hozzá.

Kicsit erőltetettnek érzem már azt a "mindenáron meszeljük el Kanan" hozzáállást. Ha írok valamit akkor jön, hogy de miért úgy volt miért nem máshogy. :) Frusztráció egy Jedi lecke? Akkor hagyjuk a fenébe... Nem hiszem, hogy meditációs szobába kellene vonulni ahhoz, hogy Ezra lelkét babusgassuk.

 

Sabine, ő áll jól hozzá a dologhoz.

És mivel is? Azzal, hogy le se sz*rja a fiút? :D Háááát...lehet, hogy ez a követendő példa. Mindenesetre Kanan nem ennyire bölcs. :D

 

 

A másik meg, amikor fénykarddal hadonászott Ezra felé, szerintem az is elég egyértelmű jele a szándékainak - ki akarja nyírni. Meg eleve, nem kell sok ész ahhoz, hogy Kanan kilogikázza, milyen szándékai lehetnek valakinek, akinek az a neve, hogy Inkvizítor és a Birodalomnak dolgozik: megöl vagy átállít. Ennyi, ez a két lehetőség van, se több, se kevesebb. Ezra momentán Kanannak hála egyik ellen sem tud védekezni, de legalább klasszul megágyazott mindkét lehetőség kivitelezésének. :clap:

Igen-igen. Pont erre céloztam, köszi. szóval nem volt itt semmiféle csábítgatási lehetőség, hanem ki akarta nyírni Ezrát, mint ahogy már a Stygeon Prime -on is megtette volna ha nem lép közbe Kanan. Ezrának az Inkvizítor ellen nem sok esélye lenne még akkor sem, ha Kanan éjjel-nappal csak a setét oldallal tömné a fejét. Sőt, valószínűleg csak megzavarná a fiú fejét.

 

Egy fénykard építése azért nem ennyire bonyolult. Luke-nak is sikerült valahogy összehoznia egyet, Vadernek is sikerült építenie még legalább kettőt azután, hogy a Mustafaron elvesztette a másodikat, az Inkvizítor is szerzett valahonnan egyet... Pedig eléggé kétlem, hogy például Luke elzarándokolt Illumra fénykard kristályért. Mert ha még ismeri is a bolygót - amit kétlek -, akkor is, mi lenne a Birodalomtól az alap? Hogy őrzi azt a barlangot, ahol a Jedik fénykardkristályt szerezhetnek.

Nem láthattuk, hogy az említett Urak miként készítették a kardjukat. Persze lehet, hogy a kristályt ők maguk nem közvetlen Illumról szerezték. Luke biztosan nem. Talán a fekete piacon csencselte egy bizonyos Hondo Ohnaka -tól. :D

 

Az meg, hogy nincs rá idejük egy kicsit meredek kijelentés? Honnét tudhatnánk, hogy mennyi idejük van két epizód között? Amit eddig hallottunk tőlük, az alapján bőségesen sok az idejük, hiszen a második rész alapja pont az, hogy olyan régóta nincs melójuk, hogy már fogynak a készletek. Napok, hetek telnek el egyes epizódok között. Szóval nem hiszem, hogy olyan sűrű a napirendjük, hogy két küldetés között egy szusszanásnyi idejük sincs, nemhogy pár órájuk, hogy elugorjanak Illumra - már ha olyan fontos, hogy ott szerezzenek be kristályokat, pedig az a régi hagyományok, egy másik életforma része, ami ugye már nem köti Kananékat. :P

Ne mosd össze a dogmatikus elveket a kristályokkal. ;) Illumról szerzik be, mert csak ott van alapjáraton. Sajnos nem nőnek a fénykardkristályok minden galagonya bokorban, így muszáj elmenni értük. Fentebb vázoltam egy másik lehetőséget is, de a fekete piaci szereplők is onnan szerezhetik be a cuccot, ami nem lehet kis feladat ergo nagyon-nagyon drága dolog. Kanan -éknak valószínűleg pénzük se lenne venni egy ilyet.

 

Az, hogy ennyit látunk a Rebelsben, nem azt jelenti, hogy csak ennyit élnek. Mivel Ezra is megtanult már egyet s mást, nyilván nem csak az a két tanórájuk volt, amit eddig láttunk.

Na épp ez az! az alatt az idő alatt amit nem láttunk, Kanan nyugodtan beszélhetett Ezrának a sötét oldalról. ;)

 

De a lényeg, hogy amikor épp felkopóban van az álluk, és a Birodalom egyre nagyobb erőkkel nyomoz utánuk, akkor aligha olyan könnyű fénykardot összeeszkábálni, mint ahogy az a te írásod alapján tűnhetne egy külső szemlélődőnek. Ha én lennék Palpatine, a kristályokra különösképp figyelnék, hiszen esélyes, hogy Jedi jelöltek megkörnyékezik. Emellett a csóróság nagy úr, tehát arra is gondot kell fordítaniuk, hogy pénzt szerezzenek, miközben missziókat is kapnak, tehát egyáltalán nem lenne olyan könnyű Ezrának összehozni egy fénykardot.

 

Ráadásul nem véletlen, hogy anno komoly próbatételnek számított az első fénykard összerakása. Felelősséggel jár. És Ezra szerintem még egyáltalán nem készült fel arra, hogy egy ilyen veszélyes fegyvert birtokoljon és használjon, pláne, hogy a Birodalomban ezerszer nagyobb jelentősége van, ha valaki előhúz egy fénykardot az övéből, mint anno a Köztársaság idején. Ezra egyből közellenséggé válna, (persze az Inkvizítornál rosszabb csak kétféleképpen jöhetne). Ez mondjuk akkor lehet majd fontos, ha egy olyan helyen akcióznak, ahol nem ismerik őket, és egy meggondolatlanul előrántott fénykard pl. villámgyorsan megduplázhatja a mozgósított Birodalmi erőket, ezáltal veszélyeztetheti a küldetést.

 

Ezzel együtt is elismerem persze, hogy az Inkvizítor komoly fenyegetés, és emiatt Ezrának szüksége lenne egy fénykardra, de sokkal valószínűbbnek látom jelenleg, hogy a történet olyan irányt vesz majd, hogy Ezra talál/kap egy fénykardot, minthogy készít egyet, mert ez finoman szólva is macerásnak tűnik jelen helyzetben.

Bötűről-bötűre egyetértek az itt leírtakkal. :)

 

Egy Inkvizítor ellen mennyivel lenne több esélye fénykarddal, mint csúzlival? Szerintem nagyjából semennyivel. Így érthető, ha nem kapkodják el a dolgot.

Az Inkvizítor az elején fél kézzel intézte el Kanant. Belegondolni is rossz mit csinálna Ezrával.

 

Összeségében Luke-nak átadott fénykardnak van értelme, Ezrának átadott fénykardnak nincs.

A mostani formájában tényleg nincs. Végre valamiben egyetértünk. :D

 

Gyakorlati szempontból komolyan értelmetlenség az, hogy meg tudja magát védeni? Na neeeee... Nem a Sith-eket kell legyőznie (amit ugye, mint oly jól tudjuk, fénykarddal el sem ért volna Luke), hanem megvédenie önmagát.

Szóval Te azt várnád, hogy majd Ezra pár hetes hónapos "tanulás" után simán megvédi magát egy fénykarddal pl. az Inkvizítor ellen? Jól értem? Mer' ha így van akkor Luke elhúzhat már most a sunyiba!

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tartom vakvágánynak, csak értelmetlennek. Mert akkor ennyi erővel ne mérjünk senkit senkihez.

Tény és való, hogy Ezra és Kanan helyzete minden szempontból egyedi, legfőképp Kanan-é. Így aztán valóban nem sok értelme van hasonlítgatni. Még megközelítőleg se láttunk olyat, hogy valaki padawan-ból 10+ év "kihagyás" után mester státuszba kényszerüljön, ráadásul egy túlkoros tinédzserrel, akinek feltehetően semmi köze a jedikhez. De ha már össze is mérjük őket, akkor Veled is többször beszéltük már, hogy Obi se volt optimális mestere Anakin-nak és később Luke-nak sem, ahogyan Yoda is követett el érdekes "bakikat" Luke-nál. Másokból meg nem sokat láttunk e téren, Luminara-ból konkrétan annyit, hogy sokkal kötetlenebbül kezelte Barriss-t és igencsak bízott benne anno, de azt is tudjuk mi lett a padawan sorsa (nem azt mondom, hogy Luminara hibája, de ezek után nem vennék rá mérget, hogy annyira zseniális lett volna). Ezek alapján pláne túlzás ítélkezni Kanan felett. ;)

 

Ezra-t még önmagában valamilyen szinten hasonlíthatjuk Luke-hoz, de a körülmények elveszik ennek az élét. Luke-kal egy öreg Yoda és Obi foglalkozott, miközben már évtizedek óta dedikált céljuk volt, hogy Luke-ot küldjék a sithek ellen. Ő volt az utolsó reményük. Az idő már nagyon fogytán volt, Luke izgágáskodott. Azt meg tudták, hogy ő Vader fia, totálisan máshogy kezelték, mint Ezra-t kezelték volna. Egyértelmű volt, hogy Luke-nak majd meg kell küzdenie a sithekkel, az apja árnyékával, hogy át akarják állítani stb.. Ezra-nál szerintem Kanan egyáltalán nem gondolkozott ilyen dimenziókban és valójában nem is kellett neki.

 

Hát igen, ezért sem jó tanár, egy jó tanár ugyanis átlátná ezt a nem túl bonyolult helyzetet. ;) Na meg, amikor Luke megkezdi tanulását, távolról sincs akkora veszélyben, mint Ezra van jelenleg, hiszen a Sith-ek még csak nem is tudnak a létezéséről.

Nekünk ezek teljesen triviális dolgok, de Kanan azért nincs ilyen könnyű helyzetben. Nem tudjuk mennyire volt fókuszban anno, de aligha kötöttek a jedik minden átlagos tinédzser padawan orrára mindent. Nem valószínű, hogy Kanan-t gyerekként beavatták volna abba, hogy miért is úgy épül fel a Rend oktatási rendszere ahogy, miért is ragadják el a szüleiktől a kisgyerekeket, miért is akkora kockázat mondjuk kamaszkorban kezdeni a képzést. Azt meg egyelőre inkább ne emlegessük, hogy Ezra vagy Kanan mennyire veszélyeztetett, mert hiába fedték fel magukat, egyelőre kb. sehol senki nem ismeri fel őket. :)

 

Amúgy Anakin miért volt kiemelten veszélyeztetett?

Tudták és érezték, hogy irreálisan Erőérzékeny a srác és ott volt a prófécia. Az a prófécia, ami elég látványosan megosztotta a jediket, egy nyílt kérdés volt, amivel nem szívesen foglalkoztak volna, de most muszáj volt. Ismerték Qui-Gon önfejűségét és makacsságát, tudták, hogy csak a baj lesz ezzel az egész helyzettel. Ráadásul esélyessé vált a sithek visszatérése is. Eleve szembeköpni a saját elveiket és "szabálytalanul" elkezdeni a potenciális Kiválasztott kiképzését nem épp rizikómentes. Belső problémákat is felvethet a Renden belül. Arról nem is beszélve, hogy Anakin már a próbán is igencsak kellemetlenül viselkedett, egyértelmű volt a veszély.

 

Na nehogy már, hogy valaki, aki 14 éven át élt a Jedi Rendben és a végén egy Jedi mester tanítványa volt, ne tudna semmit a Sötét Oldalról. Ennek a teóriának már maga TCW 5x06 The Gathering is ellentmond, ahol ugye a próba lényege, hogy legyőzzék az ifjak a Sötét Oldal kapujául szolgáló félelmüket.

Na de vajon mit tudott volna mondani bármelyik gyerek a sötét oldalról, ha elkezdünk kérdezősködni? Kanan is hallott Yoda-tól mindenféle bölcsességet, aztán láttuk mennyire volt képes megérteni és átérezni a lényegét. Luke se értett egy fia szót se abból, amit Yoda mondott neki, ahogyan anno Anakin se. Anakin konkrétan akkor se épp tudta értelmezni az intelmeket és filozófiai dolgokat, amikor már lovag vagy Ahsoka mestere volt. Szerintem Ezra fél percen belül olyanokat kérdezne vissza a sötét oldalról és úgy eleve az Erőről, amire Kanan semmi értelmeset nem tudna mondani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Előkerül, előkerül ok, de azt nem tudtuk, hogy már most. De akkor írjuk ki mindenkinek.

 

 

Ezra sötét oldala előjön a következő részben így tök izgi lesz majd végre úgy írni, hogy mindenki egyazon tudás birtokában van. :clap:

 

 

Nem kellenek ide szabályok minek? Na jóccakát.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kicsit erőltetettnek érzem már azt a "mindenáron meszeljük el Kanan" hozzáállást. Ha írok valamit akkor jön, hogy de miért úgy volt miért nem máshogy. :) Frusztráció egy Jedi lecke? Akkor hagyjuk a fenébe... Nem hiszem, hogy meditációs szobába kellene vonulni ahhoz, hogy Ezra lelkét babusgassuk.

Nem akarom én elmeszelni, sőt, remélem, hogy idővel változni fog. Hogy Kanan felnő a feladathoz és végre Jedi lovaggá válik. Szerintem izgalmas, hogy végre nem egy tökéletes mester-tanítvány viszonyt látunk, hanem olyat, ami bizony döcögős, ami nem kevés veszélyt jelent magában, ahol mind a mester, mind a tanítvány rosszul teljesít - mert azért Ezra sem az álomtanuló, hozzá képest Anakin és Luke kezelhető volt. Pláne Luke. :) Viszont én meg erőltetettnek érzem már azt a "mindenáron mossuk tisztára Kanant" hozzáállást. Na most akkor mi van? :P

 

És mivel is? Azzal, hogy le se sz*rja a fiút? :D

Hát pont ebben a részben már nem sz*rja le. Már a nyitány is egyértelművé teszi ezt, és az szerintem jelképes pillanat a kapcsolatukban, hogy lemászik utána a gödörbe és érdeklődik iránta. Elmozdítja a dolgot, barátilag fordul hozzá és Ezra meg is oszt vele valamit a múltjáról (nem mellesleg, Sabine volt az első, akinek mondott valamit a múltjáról már a legelső részben). És a végén ő van ott vele egy olyan pillanatban, ami Ezra számára fontos. Ez nekem erősen azt jelzi, hogy Sabine valamit jobban csinál, mint Kanan, Ezra felé nyitottabb. Oké, erre rá lehet vágni, hogy persze, mert ő nő.

 

Igen-igen. Pont erre céloztam, köszi. szóval nem volt itt semmiféle csábítgatási lehetőség, hanem ki akarta nyírni Ezrát, mint ahogy már a Stygeon Prime -on is megtette volna ha nem lép közbe Kanan. Ezrának az Inkvizítor ellen nem sok esélye lenne még akkor sem, ha Kanan éjjel-nappal csak a setét oldallal tömné a fejét. Sőt, valószínűleg csak megzavarná a fiú fejét.

Lemaradt az a rész, hogy "a Jedik halottak, de van egy másik út, a Sötét Oldal", amit Ezrának címzett Kanan füle hallatára? Nekem ez már a csábítás magjának elültetésének hallatszott. Eztán az Inkvizítor még ki is gúnyolta Kanan tanítási képességeit. És mint azt szintén írtam, esélye az elején persze, hogy nem lenne. Hát hogy a fenébe lenne? De idővel képes lehet a védekezésre, idővel lenne esélye, és ez az esély minél előbb jön el, annál jobb. És csak akkor jön el előbb, ha minél előbb elkezdik az oktatást. Ha tudatlanul tartja, akkor oda is lökhetné az Inkvizítornak. És mitől is zavarodna össze Ezra? Több millió Jedi növendék nem zavarodott össze a témától, szerintem Ezra sem hülyébb náluk.

 

Ne mosd össze a dogmatikus elveket a kristályokkal. ;) Illumról szerzik be, mert csak ott van alapjáraton. Sajnos nem nőnek a fénykardkristályok minden galagonya bokorban, így muszáj elmenni értük. Fentebb vázoltam egy másik lehetőséget is, de a fekete piaci szereplők is onnan szerezhetik be a cuccot, ami nem lehet kis feladat ergo nagyon-nagyon drága dolog. Kanan -éknak valószínűleg pénzük se lenne venni egy ilyet.

Ugyanazt a helyzetet ecsetelted, amit én is lefestettem, sok más lehetőség mellett is. Ez a "csak Ilumon" van kristály viszont szerintem nem állja meg a helyét, hiszen valahonnan a Sith-ek is megszerzik a kristályaikat, és kétlem, hogy ők a Jedik felügyelete alatt álló Ilumra mennének. Valahol teremnie kell azoknak a vörös kristályoknak.

És igenis, a fénykardkristályok megszerzése bizony részei azoknak a dogmatikus elveknek. Egy komplett rituálé van felépítve köréjük, a növendékek egyik legfontosabb tesztjét kell elvégezni a kristálykutatás közben. Hát hogy a fenébe ne mossam össze ezt azokkal a dogmatikus elvekkel? Totálisan a részei.

 

Na épp ez az! az alatt az idő alatt amit nem láttunk, Kanan nyugodtan beszélhetett Ezrának a sötét oldalról.

Hát a Rise of the Old Masters után nyilván beszélt róla, miután Ezra megtudta annak létezését az Inkvizítortól. Muszáj volt neki legalább a részleteket elárulni, ha már tanárként elfelejtette megemlíteni, hogy van ilyen. Nem is ezzel van bajom, hanem, hogy nem készíti fel ellene. Már írtam ezt is, itt nem hangsúlyozza ki Ezrának, hogy figyelj, el kéne engednek a frusztrációdat, mert akkor jön a Sötét Oldal és bezombulsz. Később sem mondja Ezráék házában. Valahogy végig olyan érzésem van, hogy Kanan csak egy kamaszos hisztinek véli az elején az egészet, de még azután sem tulajdonít neki nagy jelentőséget, hogy kiderült, mi áll valójában Ezra haragja mögött. Igaz, akkor már idejük sem volt rá. Ha legalább egy szikrányi utalást tett volna arra, hogy a Sötét Oldaltól kell magát védenie. Mondjuk csak annyit, hogy "lépj túl a múltadon. Emlékezz mit mondtam neked a Sötét Oldalról." Ennyi, nem kellenek ide hosszú tanok, csak jelzés.

 

Szóval Te azt várnád, hogy majd Ezra pár hetes hónapos "tanulás" után simán megvédi magát egy fénykarddal pl. az Inkvizítor ellen? Jól értem? Mer' ha így van akkor Luke elhúzhat már most a sunyiba!

Piszkosul rosszul érted. Én csak azt szeretném látni, hogy Kanan biztosítja neki a sanszot. Mert pillanatnyilag sansza sincs. És minél később kezdik meg a tanítást, annál később lesz sansza és annál valószínűbb, hogy emiatt a csapatban valaki meg fog halni. Ahogy ezt le is írtam. Plusz, bánjon akárki akármilyen jól a fénykarddal, Sidioust nem győzheti le ugye. Yodának sem ment, és végül Anakin-Luke sem azzal győzte le, szóval, ha Ezra pár hét után meg tudná védeni magát a Sith-ekhez képest valószínűleg nudli Inkvizítortól (csak megvédeni magát, nem legyőzni), akkor miért is menjen Luke a sunyiba? Pont ő teszi nyilvánvalóvá, hogy a Sith-ekkel szemben nem a fénykardforgatási tudás hoz győzelmet. :P

 

Ezra-nál szerintem Kanan egyáltalán nem gondolkozott ilyen dimenziókban és valójában nem is kellett neki.

Ezzel maximálisan egyetértek, és nem is azért mondom, hogy Kanan rossz úton halad, mert nem készíti fel Ezrát a Sith-ek ellen. Azért mondom, mert láthatóan nem készíti fel az önvédelemre. Vagyis hát, készíti, hiszen már láttunk, csak nem adja meg neki az eszközt ehhez. Szép, hogy megtanulja a fénykardhasználat alapjait Kanan fegyverével, de mivel nincsen neki sajátja, így nem sokat ér ezzel. Pedig érdekében állna, hogy kihasználhassa eme tudását, mert az Inkvizítor a nyomukban van. Oké, a Rise of the Old Mastersig nem volt oka félteni Ezrát, legfeljebb egy birodalmi ügynököt láthatott ellenfélnek. De az Inkvizítor belépésével emelkedtek a tétek. És az Inkvizítor akkor egyértelművé tette, hogy azok a tétek nem babra mennek. Az akadémián pedig kiderült, hogy sötétebb célok is vannak itt. És ez ellen Ezra szerintem jelenleg átkozotúl nem tud védekezni, semmilyen szinten. És minél tovább halogatják e védelem kiépítését, annál később lesz az meg. Ami ebben a macska-egér játékban nem feltétlen szerencsés dolog.

 

 

De ha már össze is mérjük őket, akkor Veled is többször beszéltük már, hogy Obi se volt optimális mestere Anakin-nak és később Luke-nak sem, ahogyan Yoda is követett el érdekes "bakikat" Luke-nál.

Ezért is merem Obi-Wanhoz mérni Kanant. Mondjuk, hogy Luke-nak mennyire lett volna jó tanár, azt igazából nem mérhetjük le, hiszen egyetlen leckét adott neki. Yoda viszont jól kiképezte. És hát nem csak Kanant ítélem el, az ep2 óta hangoztatom, hogy Obi-Wan pocsék tanára volt Anakinnak. Viszont nem feledhetjük, hogy ez most a véleményem. Amit eddig megtudtunk, láttunk, hallottunk. Viszont korábban már kifejeztem bizadalmam afelé, hogy Kanan is javulni fog. Ez azért nem egy-kettőre megy. Egyelőre nincs hatalmas változás, csak annyi, hogy most már türelmesebb. Ez egy hosszú folyamat, és majd meglátjuk, mi lesz a végén. Ha Ezra végül egy überjó Jedi lovag lesz, akkor megkövetem Kanant. :)

 

Nekünk ezek teljesen triviális dolgok, de Kanan azért nincs ilyen könnyű helyzetben. Nem tudjuk mennyire volt fókuszban anno, de aligha kötöttek a jedik minden átlagos tinédzser padawan orrára mindent. Nem valószínű, hogy Kanan-t gyerekként beavatták volna abba, hogy miért is úgy épül fel a Rend oktatási rendszere ahogy, miért is ragadják el a szüleiktől a kisgyerekeket, miért is akkora kockázat mondjuk kamaszkorban kezdeni a képzést. Azt meg egyelőre inkább ne emlegessük, hogy Ezra vagy Kanan mennyire veszélyeztetett, mert hiába fedték fel magukat, egyelőre kb. sehol senki nem ismeri fel őket.

De az Inkvizítor már felismeri őket. Nyilván nem nyomoz utánuk az egész Birodalom, szerintem csak a BBH-nál vannak nyilvántartva - valamilyen szinten biztonsági érdek, hogy ne legyen túl publikus a Jedi lovagok létezése. Ez komoly komplikációkat szülhet. Ám szerintem éppen elég az, ha a vadász ismeri a vadat.

Másrészről, ha nem is magyarázták el Kanannak az ok okozati összefüggéseket, 14 évig akkor is részese volt annak az oktatásnak. Csupán a saját tapasztalatai alapján - más alapján nem is tudna - levezetve átadhatná azt a tudást, olyan formában, ahogy ő kapta. Márpedig teljes mértékben biztos vagyok abban, hogy a Sötét Oldalról nem a Tanácsba kerülés pillanatában hall a Jedi lovag először, hanem már az első olyan tanórán, amikor azt ésszel fel is tudja fogni. Ez olyan 7-10 éves koruk körül lehet.

 

Tudták és érezték, hogy irreálisan Erőérzékeny a srác és ott volt a prófécia. Az a prófécia, ami elég látványosan megosztotta a jediket, egy nyílt kérdés volt, amivel nem szívesen foglalkoztak volna, de most muszáj volt. Ismerték Qui-Gon önfejűségét és makacsságát, tudták, hogy csak a baj lesz ezzel az egész helyzettel. Ráadásul esélyessé vált a sithek visszatérése is. Eleve szembeköpni a saját elveiket és "szabálytalanul" elkezdeni a potenciális Kiválasztott kiképzését nem épp rizikómentes. Belső problémákat is felvethet a Renden belül. Arról nem is beszélve, hogy Anakin már a próbán is igencsak kellemetlenül viselkedett, egyértelmű volt a veszély.

Ez mind szerintem inkább csak aggályos dolgok, semmint valódi veszélyek - ekkor még, az ep1-ben. Pláne ahhoz mérten, ami Ezrát és Luke-ot fenyegeti. A Jedik sem gondolhatták másképpen, hiszen, ha kiemelten veszélyesnek ítélik, akkor legrosszabb esetben hallgatnak Yodára, legjobban pedig nem bízzák rá Obi-Wanra, hanem valamelyik Tanácstag, mondjuk pont Yoda lett volna a mestere.

 

Na de vajon mit tudott volna mondani bármelyik gyerek a sötét oldalról, ha elkezdünk kérdezősködni? Kanan is hallott Yoda-tól mindenféle bölcsességet, aztán láttuk mennyire volt képes megérteni és átérezni a lényegét. Luke se értett egy fia szót se abból, amit Yoda mondott neki, ahogyan anno Anakin se. Anakin konkrétan akkor se épp tudta értelmezni az intelmeket és filozófiai dolgokat, amikor már lovag vagy Ahsoka mestere volt. Szerintem Ezra fél percen belül olyanokat kérdezne vissza a sötét oldalról és úgy eleve az Erőről, amire Kanan semmi értelmeset nem tudna mondani.

Ez teljes mértékben igaz. Na de ez akkor nem pont azt bizonyítja, hogy rossz tanár, hiszen Ezrának nem tud válaszokkal szolgálni, nem tudja megtanítani szükséges dolgokra? Márpedig egy Jedi életében előbb-utóbb (a látottak szerint inkább előbb, mint utóbb) megjelenik valamilyen formában a Sötét Oldal. Ha Kanannak nincsenek ezzel kapcsolatos érdemi válaszai, nem tud ezzel kapcsolatban érdemi tudást átadni, akkor nem elbukott, mint tanár?

 

 

Igazából elég parttalan a vita, mert Dzséjt olyasmiket tud, amiket ti csak pár nap múlva fogtok megtudni.

Igazából ezt rohadtul nem kellett volna ide beírni, mert nem igaz. Tény, hogy tudok extra információkat, de mindvégig szigorúan azokra alapoztam érveimet és példáimat, amiket mások is ismernek. Ezek az érzések a Droids in Distressben megfogantak, amikor kiderült, hogy Kanan halogatja a tanítást - azt, amit ő ajánlott fel a kölyöknek. Aztán kicsírázott a Rise of the Old Masterben, és az ebben a részben, az Empire Day elején látottak győztek meg arról, hogy Kanan nem igazán fejlődött mesteri képességeiben az elmúlt időszakban. És egy pillanatra sem alapoztam érveimet a következő részre, semmi olyanra, amit ott látható lesz majd. Minden, ami ezután a rész után történt, egyrészt, már csak olyan plusz információ, ami vagy igazol vagy nem (majd ott jöhet már azzal kapcsolatban a vita), másrészt, a franc se tudja, mi lesz a következő részekben. Mindig újabb és újabb adalék érkezik, és ezek gyökeresen megváltoztathatják egy karakter megítélését. Most arra alapoztam, amit eddig az epizódig láttam, a köviben majd kifejtem a véleményem azzal kapcsolatban, hogy ezt hogy befolyásolják az abban látottak. És nyilván mindig változni fog az azt követő és az azt követő epizód infói alapján. És igen, vannak olyan elképzeléseim Kananról, amikről itt most mélyen hallgatok, mert nem akartam spoilerezni, és aki még nem látta, nem tudna hozzátenni. Semmi olyat nem írtam, semmi olyannal nem érveltem, semmi olyan nem táplálta elképzeléseim, ami túlmutatna eme epizódon - talán tényleg csak a magabiztosságom, de nem ezért vagy azért, hányszor voltam én bizonytalan a véleményemmel kapcsolatban? Sokszor állítok magabiztosan olyan dolgokat még tudatlanul is, ami csak később igazolódik, vagy éppen nem igazolódik. Lásd az esetet azzal kapcsolatban, hogy mennyit látunk Ezra tanításából, amit a Rise of the Old Masters és ez a rész is megcáfolt. Vagy lásd az elképzelésem az Inkvizítor létjogosultságával kapcsolatban bőven a legelső Rebels epizódok megtekintése előtt, amit Filoni majdnem szóról szóra igazolt. Pedig valószínűleg nem láttam hónapokkal előre, hogy mit fog majd Filoni egy interjúban közzé tenni.

 

 

Csakhogy Dzséjt biztosra tudja, hogy nem volt szó a sötét oldalról, és tudja, hogy ez milyen veszélyeket rejt

 

Éppen ellenkezőleg, biztos vagyok abban, hogy volt szó a Sötét Oldalról, hiszen a Rise of the Old Mastersben történtek után Kanannak kellett róla beszélnie, abban az Inkvizítor már kifejezte csábítási szándékait, abban már láthattuk, mennyit érnek vele szemben a fiú jelenlegi képességei (vagy Kanané). Azt meg az ep1-6-ból és a TCW-ből tudom, hogy milyen veszélyeket rejt a Sötét Oldal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Különben érdekes Palpatine "photoshopolt" megjelenése a holo-vetítőn. Egyrészt, a szenátusi képviselők nyilván látják, hogy fest valójában... bár tény, hogy az ő létszámuk fájdalmasan elenyésző egy galaxisnyi népességgel szemben. Másrészt, a Birodalom kikiáltásakor is azzal érvelt az életére törők ellen, hogy külsejét csúffá és torzzá tették. Ezt pedig a holo-kamerák is közvetítették. Sok értelme nem lenne, ha ilyen szöveg mellett az adásba került anyag elkendőzve mutatná a valóságot. Ez jelképesen arra is utalna, hogy Palpatine sunnyogja el a valóságot az átlagpolgárok előtt, miközben a számára legelőnyösebb külsejét mutatja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem akarom én elmeszelni, sőt, remélem, hogy idővel változni fog. Hogy Kanan felnő a feladathoz és végre Jedi lovaggá válik. Szerintem izgalmas, hogy végre nem egy tökéletes mester-tanítvány viszonyt látunk, hanem olyat, ami bizony döcögős, ami nem kevés veszélyt jelent magában, ahol mind a mester, mind a tanítvány rosszul teljesít - mert azért Ezra sem az álomtanuló, hozzá képest Anakin és Luke kezelhető volt. Pláne Luke. :) Viszont én meg erőltetettnek érzem már azt a "mindenáron mossuk tisztára Kanant" hozzáállást. Na most akkor mi van? :P

Nem akarom tisztára mosni, de szerintem még ne törjünk felette pálcát. Az egész kapcsolatban épp az a szép, hogy döcögős és sok veszélyt rejtő. De ez nem jellemhiba egyikőjüknél se, csak egyszerűen tapasztalatlanok. Ez olyan mintha két szűz lefekszik egymással. Akkor kész az atomrobbanás. :D

 

Hát pont ebben a részben már nem sz*rja le. Már a nyitány is egyértelművé teszi ezt, és az szerintem jelképes pillanat a kapcsolatukban, hogy lemászik utána a gödörbe és érdeklődik iránta. Elmozdítja a dolgot, barátilag fordul hozzá és Ezra meg is oszt vele valamit a múltjáról (nem mellesleg, Sabine volt az első, akinek mondott valamit a múltjáról már a legelső részben). És a végén ő van ott vele egy olyan pillanatban, ami Ezra számára fontos. Ez nekem erősen azt jelzi, hogy Sabine valamit jobban csinál, mint Kanan, Ezra felé nyitottabb. Oké, erre rá lehet vágni, hogy persze, mert ő nő.

Persze, hisz nő. :P:D Ráadásul jobban is érdekli Ezrát mint Kanan. :D De egyébként igaz, ebben a részben már közeledik Sabine a fiúhoz.

 

Lemaradt az a rész, hogy "a Jedik halottak, de van egy másik út, a Sötét Oldal", amit Ezrának címzett Kanan füle hallatára? Nekem ez már a csábítás magjának elültetésének hallatszott. Eztán az Inkvizítor még ki is gúnyolta Kanan tanítási képességeit. És mint azt szintén írtam, esélye az elején persze, hogy nem lenne. Hát hogy a fenébe lenne? De idővel képes lehet a védekezésre, idővel lenne esélye, és ez az esély minél előbb jön el, annál jobb. És csak akkor jön el előbb, ha minél előbb elkezdik az oktatást. Ha tudatlanul tartja, akkor oda is lökhetné az Inkvizítornak. És mitől is zavarodna össze Ezra? Több millió Jedi növendék nem zavarodott össze a témától, szerintem Ezra sem hülyébb náluk.

Én azt mondom, hogy az inkvizítor nem akarja a sötét oldalara állítani Ezrát. Ki akarja nyírni. :) Ennek kivédésére főleg majd vívni kell megtanulni, de az nem pár hónapos feladat lesz. És az sem elhanyagolható, hogy Kananéknak nem az a célja, hogy legyőzzék az Inkvizítort. Ők mindig csak menekülnek ésjelen pillanatban abban bízhatnak, hogy sikerül kicsúszni a markából. Persze erre építeni bármilyen hosszú távú taktikát elég nagy hülyeség lenne. Ezra már "öreg". Mint Luke. Egy Jedi tanonc mire oda jut, hogy hall a sötét oldalról, már éveket tölt el az Erővel való ismerkedéssel.

 

Ugyanazt a helyzetet ecsetelted, amit én is lefestettem, sok más lehetőség mellett is. Ez a "csak Ilumon" van kristály viszont szerintem nem állja meg a helyét, hiszen valahonnan a Sith-ek is megszerzik a kristályaikat, és kétlem, hogy ők a Jedik felügyelete alatt álló Ilumra mennének. Valahol teremnie kell azoknak a vörös kristályoknak.

És igenis, a fénykardkristályok megszerzése bizony részei azoknak a dogmatikus elveknek. Egy komplett rituálé van felépítve köréjük, a növendékek egyik legfontosabb tesztjét kell elvégezni a kristálykutatás közben. Hát hogy a fenébe ne mossam össze ezt azokkal a dogmatikus elvekkel? Totálisan a részei.

Pedig szerintem olyan kristály amit a Jedik használnak csak illum -on van. Legalábbis egyelőre másról nem tudunk. A sithek cucca már más. Arról nem tudok nyilatkozni. Dogmatikus alatt a hülyeséget is értettem. A fénykard megépítése pont nem tartozik ezek közé a hülye dogmatikus elvek közé. :)

 

Hát a Rise of the Old Masters után nyilván beszélt róla, miután Ezra megtudta annak létezését az Inkvizítortól. Muszáj volt neki legalább a részleteket elárulni, ha már tanárként elfelejtette megemlíteni, hogy van ilyen. Nem is ezzel van bajom, hanem, hogy nem készíti fel ellene. Már írtam ezt is, itt nem hangsúlyozza ki Ezrának, hogy figyelj, el kéne engednek a frusztrációdat, mert akkor jön a Sötét Oldal és bezombulsz. Később sem mondja Ezráék házában. Valahogy végig olyan érzésem van, hogy Kanan csak egy kamaszos hisztinek véli az elején az egészet, de még azután sem tulajdonít neki nagy jelentőséget, hogy kiderült, mi áll valójában Ezra haragja mögött. Igaz, akkor már idejük sem volt rá. Ha legalább egy szikrányi utalást tett volna arra, hogy a Sötét Oldaltól kell magát védenie. Mondjuk csak annyit, hogy "lépj túl a múltadon. Emlékezz mit mondtam neked a Sötét Oldalról." Ennyi, nem kellenek ide hosszú tanok, csak jelzés.

Szerintem Kanan nem igazán izgatja magát ezeken a dolgokon. Itt is láthattuk, hogy Ezrát nem igazán érdeklik a bölcsességek. Jó persze, a születésnapja miatt is lehetett ilyen mufurc, ki tudja? A lényeg, hogy kell egy vevő is, aki fogja az adást. Mert annak hiányában mondhatsz akármit bármilyen sötét oldalról, az süket fülekre fog találni.

 

 

Piszkosul rosszul érted. Én csak azt szeretném látni, hogy Kanan biztosítja neki a sanszot. Mert pillanatnyilag sansza sincs. És minél később kezdik meg a tanítást, annál később lesz sansza és annál valószínűbb, hogy emiatt a csapatban valaki meg fog halni. Ahogy ezt le is írtam. Plusz, bánjon akárki akármilyen jól a fénykarddal, Sidioust nem győzheti le ugye. Yodának sem ment, és végül Anakin-Luke sem azzal győzte le, szóval, ha Ezra pár hét után meg tudná védeni magát a Sith-ekhez képest valószínűleg nudli Inkvizítortól (csak megvédeni magát, nem legyőzni), akkor miért is menjen Luke a sunyiba? Pont ő teszi nyilvánvalóvá, hogy a Sith-ekkel szemben nem a fénykardforgatási tudás hoz győzelmet. :P

Megvédenie magát. Ez így más, bár elég ha csak valamit elterelést tudna csinálni amíg kereket old. :)

 

 

Különben érdekes Palpatine "photoshopolt" megjelenése a holo-vetítőn. Egyrészt, a szenátusi képviselők nyilván látják, hogy fest valójában... bár tény, hogy az ő létszámuk fájdalmasan elenyésző egy galaxisnyi népességgel szemben. Másrészt, a Birodalom kikiáltásakor is azzal érvelt az életére törők ellen, hogy külsejét csúffá és torzzá tették. Ezt pedig a holo-kamerák is közvetítették. Sok értelme nem lenne, ha ilyen szöveg mellett az adásba került anyag elkendőzve mutatná a valóságot. Ez jelképesen arra is utalna, hogy Palpatine sunnyogja el a valóságot az átlagpolgárok előtt, miközben a számára legelőnyösebb külsejét mutatja.

Nem feltétlen kell sunnyogni abban az értelemben ahogy írod. Simán beadhatták a népnek, hogy azóta plasztikáztatta magát. Mondjuk az tényleg gáz, hogy Sheev a fiatalkori handsome képével jöttek ki. :D tudnunk kellene, hogy anno láthatták-e Lothalon azt az adást. Egyáltalán a peremvidéken látták-e?

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem akarom tisztára mosni, de szerintem még ne törjünk felette pálcát. Az egész kapcsolatban épp az a szép, hogy döcögős és sok veszélyt rejtő. De ez nem jellemhiba egyikőjüknél se, csak egyszerűen tapasztalatlanok. Ez olyan mintha két szűz lefekszik egymással. Akkor kész az atomrobbanás. :D

Nem is akarok még pálcát törni, sőt, kifejezetten tetszik, hogy nem készen kaptunk a kapcsolatot, hanem fejlődik, változik. Pálcát majd a sorozat vége, vagy valami végzetes dolog bekövetkezése után vagyok hajlandó törni Kanan felett. Ez most aktuális vélemény, nem végleges vélemény. :)

 

Én azt mondom, hogy az inkvizítor nem akarja a sötét oldalara állítani Ezrát. Ki akarja nyírni. :) Ennek kivédésére főleg majd vívni kell megtanulni, de az nem pár hónapos feladat lesz. És az sem elhanyagolható, hogy Kananéknak nem az a célja, hogy legyőzzék az Inkvizítort. Ők mindig csak menekülnek ésjelen pillanatban abban bízhatnak, hogy sikerül kicsúszni a markából. Persze erre építeni bármilyen hosszú távú taktikát elég nagy hülyeség lenne. Ezra már "öreg". Mint Luke. Egy Jedi tanonc mire oda jut, hogy hall a sötét oldalról, már éveket tölt el az Erővel való ismerkedéssel.

Ezzel nem is szállok vitába. Csak szerintem Ezrának, ahogy Luke-nak és valószínűleg Anakinnak is, ezeket a dolgokat, pláne a jelenlegi helyzetben gyorsabban kéne megismerniük. Valljuk be, se idejük, se lehetőségük nincs arra, hogy komótosan menjenek le az órák. A kasza ott lebeg a fejük fölött. Viszont szerintem az Inkvizítornak célja az áttérítés. Áttérítés vagy megölés. Nem véletlen dobta be a lehetőséget a Stygeonon, és az akadémiáról sem véletlen hoz el Erőérzékenyeket. Az a gyanúm/félelmem, hogy ez az egész Inkvizítor dolog valami nagyon sötét titokkal bír, aminek Ezra részese lesz.

 

Pedig szerintem olyan kristály amit a Jedik használnak csak illum -on van. Legalábbis egyelőre másról nem tudunk. A sithek cucca már más. Arról nem tudok nyilatkozni. Dogmatikus alatt a hülyeséget is értettem. A fénykard megépítése pont nem tartozik ezek közé a hülye dogmatikus elvek közé.

Szerintem igen, legalábbis a TCW alapján mindenképpen. Azokat a teszteket nem kéne a fénykardhoz kötni, mégis így teszik. Kanan meg, értelemszerűen, követi ezt, hiszen csak ezt ismeri. Szerintem nincs "bátorsága" elrugaszkodni ettől. Próbál úgy tanítani, ahogy anno őt tanítani, olyan kihívások elé állítani Ezrát, ami elé őt is állították. És ez ebben az esetben hülyeség. Ezra már most kezd szembesülni olyasmikkel, amikkel egy átlag ifjonc ellenőrzött körülmények között pont az Ilumon szembesül. Szorongás, zárkózottság, félelmek, stb. Ezért is állítom, hogy Ezrát nem lehet a hagyományos módon tanítani, hiszen nem hagyományos padawan, nem hagyományos körülmények között él. Pont az kéne, amit ti jeleztetek: eltérni a megszokott megoldásoktól. Alkalmazkodni a körülményekhez. Hogy hány helyen lehet fellelni ilyen kristályokat, az valóban jó kérdés, de ha te is, én is ki tudtunk találni még megoldásokat, akkor azért szerintem nem feltétlen kell ehhez az egyhez ragaszkodni. A TCW elég alapot szolgáltat arra, hogy máshonnan is lehessen szerezni kristályokat.

 

Szerintem Kanan nem igazán izgatja magát ezeken a dolgokon. Itt is láthattuk, hogy Ezrát nem igazán érdeklik a bölcsességek. Jó persze, a születésnapja miatt is lehetett ilyen mufurc, ki tudja? A lényeg, hogy kell egy vevő is, aki fogja az adást. Mert annak hiányában mondhatsz akármit bármilyen sötét oldalról, az süket fülekre fog találni.

Tény és való, ezért is írtam, hogy Ezra sem éppen az ideális tanuló. :) De a végeredmény végül a fix mesteren, nem a formálható tanoncon múlik. A kérdés az, a körülmények csapódnak össze végül körülöttük csapdaként előbb, vagy ők alakulnak át végül megfelelő mester-tanítvánnyá?

 

Különben érdekes Palpatine "photoshopolt" megjelenése a holo-vetítőn. Egyrészt, a szenátusi képviselők nyilván látják, hogy fest valójában... bár tény, hogy az ő létszámuk fájdalmasan elenyésző egy galaxisnyi népességgel szemben. Másrészt, a Birodalom kikiáltásakor is azzal érvelt az életére törők ellen, hogy külsejét csúffá és torzzá tették. Ezt pedig a holo-kamerák is közvetítették. Sok értelme nem lenne, ha ilyen szöveg mellett az adásba került anyag elkendőzve mutatná a valóságot. Ez jelképesen arra is utalna, hogy Palpatine sunnyogja el a valóságot az átlagpolgárok előtt, miközben a számára legelőnyösebb külsejét mutatja.

Mondjuk, ha a mai világból indulunk ki, amikor egy-egy sztár egyszer csak nagyobb mellel, fiatalabb(nak tűnő) képpel jelenik meg, és senki nem figyel fel rá különösebben negatív felhanggal, inkább khm... mást csinál rá... Nos, szerintem ez az SW világában sem lehet annyira más. Végül is, a képre nem volt kiírva, hogy ez a tényleges ep3-as beszéd képe, innen pedig lehet akármit magyarázni. Mondjuk úgy, hogy ez a bulvár része. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezzel maximálisan egyetértek, és nem is azért mondom, hogy Kanan rossz úton halad, mert nem készíti fel Ezrát a Sith-ek ellen. Azért mondom, mert láthatóan nem készíti fel az önvédelemre. Vagyis hát, készíti, hiszen már láttunk, csak nem adja meg neki az eszközt ehhez. Szép, hogy megtanulja a fénykardhasználat alapjait Kanan fegyverével, de mivel nincsen neki sajátja, így nem sokat ér ezzel. Pedig érdekében állna, hogy kihasználhassa eme tudását, mert az Inkvizítor a nyomukban van.

Mit szólnál egy olyan elmélethez, mely szerint ezzel védi igazán. Valószínűleg túlkombinálom, de ez is egy lehetőség lehet. :)

 

Amíg Ezra nem tud rendesen bánni a fénykarddal, addig totális öngyilkosság egy Inkvizítorral vívott párbaj. Ugyanakkor Ezra se egy türelmes és megfontolt típus, ha fénykardot kap a kezébe, akkor jó eséllyel használni is akarja majd. Egy hamis biztonságérzetet adhat, hogy van kardja, amivel csodákat tud tenni, miközben egy tapasztaltabb ellenfél simán kicsinálja. És ez nemcsak az Inkvizítorra vonatkozik. Ha nincs nála kard, akkor eszébe se jut "nehézfiúkkal" keménykedni, hanem a menekülésre koncentrál, ami ilyen stádiumban még életet menthet, meg eleve Kanan-ék főprofilja. Majd ha rendesen megtanul vele bánni a gyerek, akkor lehet neki sajátja, amivel már meg is kockáztathatja kihasználni annak erejét. Mert az egy dolog, hogy Kanan elmondja neki, hogy csak végszükség esetén és életveszélyben használja a kardot, de mi a garancia arra, hogy Ezra így is fog tenni?

 

Emellett azt is említsük meg, hogy Kanan is nagyon ritkán nyúl a kardjához. A csapat jelenleg azon ügyködik, hogy a lehetőségekhez képest minél nagyobb profitot hajtson magának, ill. minél többet ártson a Birodalomnak. Ha nagy gáz van, akkor a "brute force" harc helyett inkább menekülőre fogják. Látványosan kihasználják, hogy bizonyos körökben nem ismerik őket, így a rejtőzködés fontos elem. Ha folyton fénykardokkal parádéznának mindenfelé, akkor azzal a maguk dolgát nehezíthetnék meg. Az ellenfél is minden körülmények közt durvábban lépne fel, ha látná, hogy fénykardjuk van. Bizonyos szinten nagyobb védelmet jelent az "álca", mint amennyit segítene egy fénykard használata. Ez hatványozottan igaz Ezra-ra.

 

Ezért is merem Obi-Wanhoz mérni Kanant. És hát nem csak Kanant ítélem el, az ep2 óta hangoztatom, hogy Obi-Wan pocsék tanára volt Anakinnak.

Az ténykérdés, hogy Obi vagy Yoda hibái, furcsaságai nem mentesítik Kanan-t. Ugyanakkor csak azért hoztam fel őket, mert ők nem akárkik a jedik között. A PT idején se volt nyeretlen kétéves egyikük sem, később meg már pláne nem, mégis követtek el olyan dolgokat, amiknek brutális következményei lettek vagy lehettek volna. Na most ezek után nem érzem igazán fairnek, hogy a jóval szerényebb lehetőségekkel és képességekkel megáldott Kanan esetében ennyire kritikusak legyünk. ;)

 

Ez teljes mértékben igaz. Na de ez akkor nem pont azt bizonyítja, hogy rossz tanár, hiszen Ezrának nem tud válaszokkal szolgálni, nem tudja megtanítani szükséges dolgokra? Márpedig egy Jedi életében előbb-utóbb (a látottak szerint inkább előbb, mint utóbb) megjelenik valamilyen formában a Sötét Oldal. Ha Kanannak nincsenek ezzel kapcsolatos érdemi válaszai, nem tud ezzel kapcsolatban érdemi tudást átadni, akkor nem elbukott, mint tanár?

Ettől még nem mondanám, hogy elbukott. Valójában sok dologban tök igazad van, egyet is értek vele. Csak valahogy ebből a "Kanan rossz tanár", "Kanan bukott tanár" stb. "ítéletekből" nekem az jön le, hogy ezért Kanan a felelős, az ő hibája, hogy nem tud jobb mester lenni. Más általad írt gondolatok is mintha erre utalnának. Én pedig azt mondom, hogy a legtöbb dologban nincs is esélye arra, hogy jobb legyen, így irreális kritizálni emiatt. ;)

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Luke és Ezra kiképzése egészen más tészta, ami minősíti az őket kiképző jedik sikerét vagy kudarcát, a jelentőségüket. Luke esetében az apjából kiindulva a galaxis sorsa volt a tét, aminek a fényében a Yoda és Obi van felé egy egész galaxisnyi elvárás tornyosult. Luke esetében egyáltalán nem volt elég hogy a mester csak szinplán jó legyen. A legjobbnak kellet lenniük és még akkor is kétséges volt a kiképzés sikere, kimenetele. Obi van és Yoda is elég aggályt fogalmazott meg és végül is nem is rajtuk múlott a dolog szerintem, hanem az ERŐN.

 

Ezra és Kanan esetében korai még álláspontot kialakítani, mert nem tudjuk hogy a Rebels milyen irányt vesz. Szerintem nem fog a főszálhoz oly módon csatlakozni, hogy Luke sorsában bármilyen szerepet játszhasson, ezáltal bármiben is hatással legyen rá.

Sajnos Luke által képviselt főszál szempontjábol eddig Ezra és Kanan sorsa érdektelen. Sőt lehet hogy a felkelés szempontjából is érdektelen, annak ellenére hogy a sorozat címe Rebels, mert annyira közel járunk a New Hope-hoz, hogy a Yavini felkelő bázis már létezik szerintem és a felkelés őnélkülük is már folyik.

 

Egy dolgot tudok elképzelni, hogy a Rebels eseményei oda vezetnek, hogy a szereplői fogják ellopni a Halálcsillag terveit (mindenféle lopásban eddig is jeleskedtek már), és a sorozat egy nagyszabású spin-off filmben fog végződni, amiről most már fel is röppentek a hírek. Akkor viszont Ezra kiképzése is fontos jelentőségű lehet. Bár szerintem még egy jedi, és padawan feltünése csorbítja Luke, Obi wan és Yoda jelentőségét.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mit szólnál egy olyan elmélethez, mely szerint ezzel védi igazán. Valószínűleg túlkombinálom, de ez is egy lehetőség lehet. :)

Ez a koncepció igazán tetszetős. Tény, hogy Ezra nem visszafogott csemete, és abban, ahogy eddig viszonyult a kardhoz, valóban benne van, hogy állandóan használná. Kanan pedig tanúja volt mindahányszor Ezra kézbe vette azzal az elragadtatottsággal az ő kardját, leszűrhette belőle mindezt. Igen, ez tetszik, mint magyarázat.

 

Ettől még nem mondanám, hogy elbukott. Valójában sok dologban tök igazad van, egyet is értek vele. Csak valahogy ebből a "Kanan rossz tanár", "Kanan bukott tanár" stb. "ítéletekből" nekem az jön le, hogy ezért Kanan a felelős, az ő hibája, hogy nem tud jobb mester lenni. Más általad írt gondolatok is mintha erre utalnának. Én pedig azt mondom, hogy a legtöbb dologban nincs is esélye arra, hogy jobb legyen, így irreális kritizálni emiatt.

Jó, akkor újrafogalmazom: elbukhat, mint tanár, mert alkalmatlan saját korlátai (nevezetesen, amit a kiindulópontkor említettem: hogy sosem lett Jedi lovag, csak egy átlagos padawan volt, és már az is régen volt) nem teszik alkalmassá tanárnak."A legtöbb dologban nincs is esélye arra, hogy jobb legyen", emiatt nincs esélye, hogy alkalmas tanár legyen. És ezért Kanan a felelős, mert korlátai ismeretei ellenére is próbálja tanítani Ezrát, ám ha ő elbukik, mint tanár eme korlátok miatt, annak beláthatatlan következményei lehetnek Ezrára és a csapatra nézve.

Csak elég azt nézni, hogyan változott Kanan véleménye a dologról. A Spark of Rebellionban maga ajánlja fel Ezrának, hogy tartson vele, majd ő kitanítja igazi Jedinek. Erre pár nappal/héttel később, a Droids in Distressben kiderül, hogy a kisujját sem mozdította a témában, nincs is szándékában, halogatja az egészet, ha Hera nem lenne, talán a végtelenségig. Aztán, amikor végre rászánja magát, a Rise of the Old Mastersben rájön, hogy ez nem egyszerű feladat, és az első adandó alkalommal képes lenne lepasszolni Ezrát másnak. Ám miután ez nem jön össze, hirtelen úgy dönt, hogy akár a bukás árán is hajlandó tanítani. A baj az, hogy ebbe a meccsben a bukásnak halálos következményei lehetnek. A legjobb eset, ha Ezra a halálát leli. A legrosszabb, ha Ezra valahogy kiköt a Sötét Oldalon, a Birodalom oldalán és a csapat minden tagja meghal, Ezra jóvoltából.

Szóval, baj van Kanan hozzáállásával és tudásával is. Megjegyzem, ebben a részben már a hozzáállásával nem volt baj, de az bizony még mindig ott van, hogy "a legtöbb dologban nincs is esélye arra, hogy jobb legyen", márpedig ezek fontos dolgok lennének számára, hiszen tanár, és tanítványát fel kéne ruháznia a megfelelő tudással. Ha erre nem képes, akkor alkalmatlan tanárnak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, akkor újrafogalmazom: elbukhat, mint tanár, mert alkalmatlan saját korlátai (nevezetesen, amit a kiindulópontkor említettem: hogy sosem lett Jedi lovag, csak egy átlagos padawan volt, és már az is régen volt) nem teszik alkalmassá tanárnak."A legtöbb dologban nincs is esélye arra, hogy jobb legyen", emiatt nincs esélye, hogy alkalmas tanár legyen. És ezért Kanan a felelős, mert korlátai ismeretei ellenére is próbálja tanítani Ezrát, ám ha ő elbukik, mint tanár eme korlátok miatt, annak beláthatatlan következményei lehetnek Ezrára és a csapatra nézve.

Csak elég azt nézni, hogyan változott Kanan véleménye a dologról. A Spark of Rebellionban maga ajánlja fel Ezrának, hogy tartson vele, majd ő kitanítja igazi Jedinek. Erre pár nappal/héttel később, a Droids in Distressben kiderül, hogy a kisujját sem mozdította a témában, nincs is szándékában, halogatja az egészet, ha Hera nem lenne, talán a végtelenségig. Aztán, amikor végre rászánja magát, a Rise of the Old Mastersben rájön, hogy ez nem egyszerű feladat, és az első adandó alkalommal képes lenne lepasszolni Ezrát másnak. Ám miután ez nem jön össze, hirtelen úgy dönt, hogy akár a bukás árán is hajlandó tanítani. A baj az, hogy ebbe a meccsben a bukásnak halálos következményei lehetnek. A legjobb eset, ha Ezra a halálát leli. A legrosszabb, ha Ezra valahogy kiköt a Sötét Oldalon, a Birodalom oldalán és a csapat minden tagja meghal, Ezra jóvoltából.

Szóval, baj van Kanan hozzáállásával és tudásával is. Megjegyzem, ebben a részben már a hozzáállásával nem volt baj, de az bizony még mindig ott van, hogy "a legtöbb dologban nincs is esélye arra, hogy jobb legyen", márpedig ezek fontos dolgok lennének számára, hiszen tanár, és tanítványát fel kéne ruháznia a megfelelő tudással. Ha erre nem képes, akkor alkalmatlan tanárnak.

Igen, ez a megközelítés már barátságosabban hangzik. ;)

 

Az a baj, hogy Kanan nem tud jól dönteni. Igazad van abban, hogy a saját hiányosságainak tudatában (mert többször láttuk, hogy elismeri ezeket) kockázatos és felelőtlen húzás bevállalni Ezra tanítását. Kockára teszi mindkettejük, ill. a csapat életét is. Ugyanakkor a másik lehetőség, hogy nem foglalkozik Ezra kiképzésével, ami szerintem még ennél is jóval rosszabb megoldás. Ez egy dilemma, valószínűleg emiatt is húzta az időt. Egy kiút lett volna ebből, ha Luminara-ra tudja bízni Ezra-t, de ez csak délibáb volt és csak ő dönthetett mit választ.

 

Egyrészt, ilyen ínséges időkben bizonyos szinten luxus kihasználatlanul hagyni egy ekkora lehetőséget. Másrészt, Ezra Erőérzékenységét nem tudja elvenni, márpedig korábban is láttunk már rá példát, hogy ösztönösen is van hogy használja az Erőt. Ráadásul már tudja is, hogy van egy ilyen adottsága, innentől kezdve teljesen magára lenne utalva ezzel, ha Kanan nem tanítaná. Egy rossz mentor is jobb lehet, mint egy semmilyen, bármennyire is mondható alkalmatlannak Kanan, még mindig jobb így, mintha Ezra magától kezelné az egészet. A sötét oldal vagy az Inkvizítor akkor is veszélyt jelentene rá.

Arról nem is beszélve, hogy a srác jedi akar lenni, sőt kifejezetten Kanan-t akarja. Azon is fennakadt, hogy egy tapasztaltabb és bölcsebb mesternek akarják lepasszolni. El lehet képzelni, hogy milyen belső feszkót eredményezett volna a csapatban, ha egyszerűen elutasítja Ezra tanítását és lógva hagyja. A fiú is alighanem eltolta volna a biciklit, amitől nem lett volna épp nagyobb biztonságban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tény, hogy most már nincs választása (és akárhányszor van, valóban hajlamos helytelenebb döntést hozni). De ha már ő döntött úgy, hogy belekeveri ebbe az egészbe Ezrát, és saját maga előtt is ismert korlátai ellenére tanítani kezdi, akkor eztán nem kellett volna visszakoznia, és miután mégis felvállalta a tanítást, nem kellett volna a továbbpasszolásán ügyködnie. Nagyon ingadozó Kanan elhatározása, és ez (is) baj, hiszen, ahogy írod, ez rosszul eshet Ezrának. Lehet, hogy pont ez a két dolog az, ami most az epizód elején zárkózottá teszi Ezrát Kanannal szemben. Még ha Kanan mostanra végleg elhatározta magát, ez akkor is nyomot hagyhatott Ezrában valahol mélyen.

Persze Ezra ragaszkodik hozzá, nem csoda, Kanan életcélt, otthont, családot adott neki, és hát amellett sem mehetünk el, hogy az Erő is együtt akarja tudni őket. Viszont lehet, hogy jó döntés lenne Ezra felkészítésének idejére - még ha nem is az egész tanítási időre, csak egy kis időre - elvonulni valahová, nem küldetésről küldetésre rohangálni. Így Ezra kisebb veszélyben lenne, amíg legalább megtanul bánni az Erővel és a fénykarddal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, ez a megközelítés már barátságosabban hangzik. ;)

 

Az a baj, hogy Kanan nem tud jól dönteni. Igazad van abban, hogy a saját hiányosságainak tudatában (mert többször láttuk, hogy elismeri ezeket) kockázatos és felelőtlen húzás bevállalni Ezra tanítását. Kockára teszi mindkettejük, ill. a csapat életét is. Ugyanakkor a másik lehetőség, hogy nem foglalkozik Ezra kiképzésével, ami szerintem még ennél is jóval rosszabb megoldás. Ez egy dilemma, valószínűleg emiatt is húzta az időt. Egy kiút lett volna ebből, ha Luminara-ra tudja bízni Ezra-t, de ez csak délibáb volt és csak ő dönthetett mit választ.

 

Egyrészt, ilyen ínséges időkben bizonyos szinten luxus kihasználatlanul hagyni egy ekkora lehetőséget. Másrészt, Ezra Erőérzékenységét nem tudja elvenni, márpedig korábban is láttunk már rá példát, hogy ösztönösen is van hogy használja az Erőt. Ráadásul már tudja is, hogy van egy ilyen adottsága, innentől kezdve teljesen magára lenne utalva ezzel, ha Kanan nem tanítaná. Egy rossz mentor is jobb lehet, mint egy semmilyen, bármennyire is mondható alkalmatlannak Kanan, még mindig jobb így, mintha Ezra magától kezelné az egészet. A sötét oldal vagy az Inkvizítor akkor is veszélyt jelentene rá.

Arról nem is beszélve, hogy a srác jedi akar lenni, sőt kifejezetten Kanan-t akarja. Azon is fennakadt, hogy egy tapasztaltabb és bölcsebb mesternek akarják lepasszolni. El lehet képzelni, hogy milyen belső feszkót eredményezett volna a csapatban, ha egyszerűen elutasítja Ezra tanítását és lógva hagyja. A fiú is alighanem eltolta volna a biciklit, amitől nem lett volna épp nagyobb biztonságban.

 

Hú pb69 ez, az "Egy rossz mentor is jobb lehet, mint egy semmilyen" kijelentésed életveszélyes. Anakint gyerekként a legjobb mentorok Yoda, Windu, sőt az egész tanács sem akarta kiképezni, mert érezték hogy minden erőérzékeny esetében óriási a tét. Ráadásul ott az alapszabály, amit Kanan tud, hisz a fejébe verték a jedi templomban, hogy TÚLKOROST NEM KÉPEZÜNK KI. Szerintem nem az a gond hogy ki akarja-e vagy nem képezni, vagy hogy jó tanár-e vagy nem, hanem hogy tíltja a Jedi kódex. Ezt a szabályt a jedik egyszer már megszegték és tudjuk, hogy mi lett a következménye, sőt a Palpatine is megszegte, a felnőtt Anakin sötét oldalra állításával és tudjuk mi lett a következménye. Kanan inkább vívódik, Ezra pedig unszolja, de Kanan nem akarja megsérteni a fiút. szerintem ez a cívódás még eltart egy pár részen keresztül. Ha Kanan-nak van esze akkor nem képezi ki Ezrát, főleg hogy saját maga sem bízik saját magában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.