Ugrás a kommentre

Ajánlott hozzászólás

Hozzászólás ideje:

Részben és közvetve igaza van. A Birodalom gyors bukása részben pont Palpatine végrendeletének köszönhető, ami felszámoltatta és elpusztitotta a Birodalom egy részét. Ez pedig azért lépett életbe mert meghalt a császár. Másrészt Palpatine halála adott lökést a lázadás kiterjedésének és a belső harcok megindulásának.

Hozzászólás ideje:
6 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Erről nem olvastam. :)

Pedig még egy általam írt összefoglaló cikket is linkeltem, amiben benne volt és lájkoltad... :P

 

Arra azért tényleg kíváncsi vagyok, mi történt Slone-nal, mert ő tényleg egy normális Első Rendet alkothatott. Sőt én azt mondom, az Első Rend eleve jobb, mint a Birodalom volt. Oké, első csapásként elpusztítottak egy naprendszert, de ez taktikai döntés volt. Kegyetlen, de taktikailag jogos. Az emberiség történelme számos ilyet tartalmaz, és a felét sem ítélik el az emberek. (Hiroshima... Nagasaki...). Ugyanakkor becsülik az embereiket, ami a Birodalomra egyáltalán nem volt jellemző, ez máris sokszorosan jobbá teszi őket. Persze Hux és Kylo uralma alatt romolhat a helyzet, de azt mondom, hogy Snoke alatt az Első Rend volt a kisebbik rossz a Birodalomhoz képest.

De még így sem az, amit Slone álmodott. Nagyon kíváncsi vagyok, mi várt rájuk az Eclipse-n. Jelenleg azt tartom a legreálisabbnak, hogy Thrawn, de még Thrawn sem hiszem, hogy olyan új birodalmat teremtett volna, mint amilyen az Első Rend lett. Eleve ódzkodik a Halálcsillagtól, nem építtet Csillagpusztítót ezután (ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a TIE Silencer a TIE Defender projekt nyomán született meg). Abban a harminc évben a Birodalom maradéka is nagy változáson mehetett át. Remélem, hamarosan kijön egy könyv, ami ezzel fog foglalkozni, a Slone és Snoke közötti idővel.

 

De ja nincs Rax aki végrehajtotta Palpatine végakaratát, azaz a Tartalék-tervezetet, akkor esélyes, hogy a Birodalom is tovább fennmaradt volna. Akkor egy évvel az endori csata után Jakkunál senki sem intézi el a Birodalmat. Szóval ja, nem a Birodalom kegyetlensége okozta a vesztét. Az okozta, hogy Palpatine így intézte: parancsba adta a Birodalom elpusztítását és hű alattvaló el is pusztították alig egy év alatt.

Hozzászólás ideje:

Ebből is látszik, Palpatine-nak csak saját maga számított, nem pedig a Sith és/vagy Birodalom, mint eszme. Kicsit ez Hitlerhez teszi hasonlatossá, aki szintén úgy volt vele, hogy ha már meg kell halni, pusztuljon az ország is.

 

Egyébként amennyire utálja egymást Kylo és Hux, olyannyira hasonló habitusúak: mindkettő kompromisszumképtelen, erőszakos, a nyers hatalomban és a totális elnyomásban hisznek. Velük valóban nem lehet tárgyalni, és így nem hagynak más lehetőséget, mint a lázadás, hiszen az emberek a teljes bizonytalanságot és az elpusztítástól való konstans félelmet tűrik a legnehezebben. A Birodalom (=Első Rend) semmit sem tanult és semmit sem felejtett. 

Hozzászólás ideje:

Ő úgy látta a Birodalmat, mint két és fél évtizeddel később Casterfo: a rendet, a biztonságot szorgalmazta, csak nem erőszakos úton. És látta a rendszer gyengéit, tudta, hogy a Birodalom zsarnoki, katonai elnyomás, szóval valószínűleg az ő irányítása alatt az Első Rend egy jó Birodalom lehetett. Már ha valaha is fővezér lett, mert még tényleg csak addig ismert a sztori, hogy megérkezett a két Huxszal és egy csoport, már átmosott agyú jakkui kölyökkel az Ismeretlen Régiókba és ott megpillantották az Eclipse szuper csillagrombolót. Hogy mi várt rájuk a fedélzeten, egyáltalán Slone-hoz voltak-e hűségesek (ezt még ő is megkérdezi magától), azt nem tudni. Az biztos, hogy Slone-tól származik az Első Rend név.

Hozzászólás ideje:
4 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Érdekesen hangzik. Lesz ennek folytatása?

Biztos lesz, nem hiszem, hogy így hagynák, félben a sztorit. Gondolom most, az ep8 után már elmesélik, hogyan került Snoke a képbe, hogyan került ki Sloane a képből, és így tovább.

4 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Egyébként nekem új, hogy tőle származna az Első Rend elnevezés. Azt hittem, az csak a magyar fordítás félreértelmezése (már ha A Birodalom vége regényről beszélünk).

A magyar ferdítés szerintem az egészet elbatyta, mert kevésbé jön át, hogy Sloane a névadó. Angolul sokkal jobban átjön:

"It's time to start over. That is our first order. To begin again. And to get it right, this time."

  • 2 héttel később...
Hozzászólás ideje:
5 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ezzel szemben a Csillagpusztító az ismeretlenből lőtt és ott is pusztult el, az Első Rendnek meg nem volt kiépített propagandagépezete a Galaxis ismert területein, ahogy az Ellenállásnak sem, hiszen a Szövetséggel ellentétben nekik erre nem volt szükségük. Nem egy zsarnoki kormány uralma és hazugságai ellen küzdöttek, hanem egy potenciális veszélyforrást figyeltek és alapvető céljuk a Szenátus meggyőzése volt erről. Ráadásul idejük sem nagyon maradt a hír szétkürtölésére.

Szóval nagyon valószínű, hogy a Galaxis nagyobb hányada sosem tudta meg az ep8 eseményeire, hogy a Csillagpusztító sikerült megsemmisíteni, sőt talán azt sem, hogy létezett. Az egyetlen, amiről értesülhettek, hogy az Első Rendnek van valamije, ami felrobbantotta a Hosnian-rendszer bolygóit, és ami még mindig létezhet. Ilyen fenyegetés tükrében nem csoda, hogy senki sem mert szembeszállni velük.

 

Szóval valószínűleg az Uralkodó és Tarkin terve bevált volna, ha a Halálcsillagot nem robbantják fel szinte azonnal, hogy működésbe lépett, vagy legalább sikerül megakadályozni, hogy ezt szétkürtölje a Lázadók Szövetsége. Ugyanakkor pont a Halálcsillag, illetve a Halálcsillag II. példájából kiindulva érdekes kérdés, hogy milyen hatása lesz a továbbiakra az, ha sikerül hírül adni, hogy elpusztult a Csillagpusztító, illetve az Ellenállás komoly csapást mért az Első Rendre a Supremacy lezúzásával és további csillagrombolók megsemmisítésével. Ez azért felgyújthatja a szikrát, ami újra lángba boríthatja a Galaxist.

Szerintem kulcsfontosságú, hogy elpusztították a Starkillert. Kár, hogy nem láttuk milyen volt az ER előrenyomulása. Cantonica ugye nem játszik, mert az már talán a jedi-sith háborúk idején semleges volt, Crait lakatlan, Ahch-To meg mindentől távol esik. Csupán a felvezető szövegben szólnak az ER inváziójáról. Szerintem itt C3PO kémhálózata jó szolgálatot tehet majd, hogy elterjessze az ilyen híreket a galaxisban. A film végén láttuk a srácokat, már tudták mi történt pl. a Craiten.

 

Viszont az is érdekes, hogy mi lett azokkal a centrista politikusokkal akik pénzelték az ER-t. Őket vajon idejében értesítették a Hosnian elleni támadásról? El tudtak menekülni? Ők később még játszhatnak szerepet az új rendszerben? Egyáltalán lesz új rendszer vagy csak kaotikus polgárháború? Sok izgalmas kérdés a IX-re.

Hozzászólás ideje:
1 órával ezelőtt, A pécsi írta:

Védték a Köztársasági központot. Gondolom flottatámadásra számítottak (pl. coruscanti szeperetista támadás), nem halálsugárra.

Akárhogy is nézzük, hatalmas ostobaság volt. Eleve egy olyan galaxisban, amelyben már építettek két Halálcsillagot, lehetne számítani "halálsugárra". Most az egy dolog, hogy a HCs nem tudott fényévekről lőni, ez hatalmas különbség, de akkor is feltételezhető, hogy a technológiai fejlődés lehetővé teheti olyan szperfegyver létezését, ami akár erre is képes lehet. De ugye sokkal jobb, akkor se lett volna a helyzet, ha egy HCs-hoz hasonló szerkezet hirtelen a Hosnian rendszerben kilép a hiperűrből és lead egy masszívabb lövést.

 

Szóval sehogy nem magyarázható az, hogy egy rendszer a szinte teljes katonai erejét egyetlen jól körülhatárolható területen tartja. Egyébként ez tuti hivatalosan megerősített infó? Csak mert állítólag az ÚK-nak hatalmas flottája volt, ami létszámában bőven meghaladta az ER-ét. Ez alapján nekem nem igazán áll össze, hogy ez a hatalmas haderő egészében ott volt a Hosnian rendszerben. Mintha azt mondanám, hogy a Föld teljes katonai ereje Hollandiában lenne összegyűjtve. Illetve a 7-ben a lövésnél azért olyan nagy és sűrű hajóhadat nem láttunk.

Hozzászólás ideje:

Szerintem a Csillagpusztítónak a ST-ban nem szimbolikus értelemben van akkora jelentősége, illetve nem a megfélemlítés miatt. Egyelőre legalábbis nem. Azért hódol be mindenki az ER-nek, mert nincs semmi és senki, aki felvehetné a versenyt ezzel a katonai erővel szemben. Nem azért félelmetes és "legyőzhetetlen" az ER, mert építettek egy Csillagpusztítót, hanem mert van egy olyan seregük, amely nagyságrendekkel erősebb bármilyen másik ismert erőnél a galaxisban.

 

Ilyen szempontból majdhogynem mindegy, hogyan semmisült meg az ÚK flottája. Akár saját magukat is felrobbanthatták volna. Vagy az is lehetett volna, hogy eleve nem fegyverkeznek vagy csak sokkal gyengébb haderőt tudnak felállítani és úgy jön az ER. Persze amúgy nyilván nem mindegy, mert az még csak rátesz egy jó nagy lapáttal a helyzet súlyosságára, hogy mégis az ER volt képes arra, hogy egy lövéssel szétzúzza az ÚK-ot. Csak szerintem ugyanúgy megadta volna magát minden rendszer akkor is, ha amúgy tudják, hogy az a szuperfegyver már nincs.

 

Az meg már pláne durva, hogy az ÚK nemcsak katonailag, de politikailag is le lett fejezve. Az ER által ezt követően célba vett és bekebelezett bolygóknak nemcsak katonai, de politikai oldalról sem volt érdemi reményük vagy segítségük. A Birodalom ilyen tekintetben sokkal "finomabb" volt, kevésbé rontott ajtóstól a házba. Az ER lényegében azt csinálta, mintha egy képzett harcos beszabadult volna egy játszótérre, ahol a szülők már nincsenek sehol a környéken, majd elkezdte volna egyesével lepofozni a páréves kisgyerekeket.

Hozzászólás ideje:

Az hogy mi a logikus és hogy mit lép a politika az sajnos nem mindig jár kéz a kézben. Nem csak az űroperákban de itt a Földön se. Ez a Köztársaság pedig nem a régi köztársaság. Eleve: egész addig amig meg nem vették Kaminótól a klón sereget a régi köztársaságnak se volt saját hadserege. És a mostani politikai vezetésnek pont az volt a célja hogy ezt az állapotot visszaállitsák. Pont azért, mert az Ismert Galaxisban nem volt érdemi fenyegetés. Ez az egyik a másik az hogy az új köztársaságban nincs olyan szoros szövetség a rendszerek között, mint amilyen régen a Birodalom előtt volt.

Persze jó lett volna, ha minden nagy köztársasági bolygó mellett óriási haderők vonulnak fel, de ezt senki nem akarta. A kérdéses bolygók nem akartak a nyakukra egy "idegen" haderőt, a központi politika pedig épp a központositás felszámolásán és egy minél lazább szövetség kialakitásán dolgozott. Akik meg nagyon nem értettek egyet az iránnyal azok meg döntőrészt épp az Első Rend támogatói lettek.

Haderők még biztosan vannak a galaxisban: a köztársasági flotta néhány hajója, meg a bolygók saját hadereje. Valószinüleg ezekre fog támaszkodni az ep.8 után kialakuló új Ellenállás. Nem valószinü hogy a következő filmben az egy szál Millenium Falcon meg 10 lelkes ember akar majd bepancsolni az Első Rendnek.

Hozzászólás ideje:
27 perccel korábban, pb69 írta:

Szóval sehogy nem magyarázható az, hogy egy rendszer a szinte teljes katonai erejét egyetlen jól körülhatárolható területen tartja. Egyébként ez tuti hivatalosan megerősített infó? Csak mert állítólag az ÚK-nak hatalmas flottája volt, ami létszámában bőven meghaladta az ER-ét. Ez alapján nekem nem igazán áll össze, hogy ez a hatalmas haderő egészében ott volt a Hosnian rendszerben. Mintha azt mondanám, hogy a Föld teljes katonai ereje Hollandiában lenne összegyűjtve. Illetve a 7-ben a lövésnél azért olyan nagy és sűrű hajóhadat nem láttunk.

Sok nem maradhatott, hisz láttuk mennyien jöttek segíteni az Ellenállásnak.

Hozzászólás ideje:

De a filmben is arról van szó, hogy vannak szövetségesek csak nem jönnek. Biztos túl sokan nincsenek de annyian azért vannak, hogy Leiáékban komolyan felmerült, hogy ha feltünnek akkor eltudják takaritani Kyloék seregét. Csak egyelőre gyávák voltak.

Hozzászólás ideje:

Szerintem nem. Ezek Leia szövetségesei és nem a Köztársasági hadsereg maradványa. Eltörölni Kylo seregét? Ha ekkora potenciális sereg van parkoltatva a kulső gyűrű rendszereiben és szólni kell nekik, akkor valamit nagyon elcsesztek. De mint láttuk mindenki csokizott az Ellenállásra, így mindegy, hogy volt-e sereg és ha igen mekkora. Luke hőstette kellett, hogy megint legyen valami remény a galaxisban.

Hozzászólás ideje:
3 órával ezelőtt, Bomarr írta:

De a filmben is arról van szó, hogy vannak szövetségesek csak nem jönnek. Biztos túl sokan nincsenek de annyian azért vannak, hogy Leiáékban komolyan felmerült, hogy ha feltünnek akkor eltudják takaritani Kyloék seregét. Csak egyelőre gyávák voltak.

Szerintem csak mentőakcióban bíztak, Kyloék eltörlésénen nem hiszem. 

Hozzászólás ideje:

Kyloék eltörlése alatt a lépegetők kiiktatását értettem. Azok nélkül ott nem nagyon lehet senkit kimenekiteni. Az biztos, hogy a remélt szövetségesek jóval nagyobb erővel birnak mint az Ellenállás. Mondjuk ez nem nehéz.

Hozzászólás ideje:
17 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Viszont az is érdekes, hogy mi lett azokkal a centrista politikusokkal akik pénzelték az ER-t. Őket vajon idejében értesítették a Hosnian elleni támadásról? El tudtak menekülni? Ők később még játszhatnak szerepet az új rendszerben? Egyáltalán lesz új rendszer vagy csak kaotikus polgárháború? Sok izgalmas kérdés a IX-re.

Én arra tippelek, hogy figyelmeztették őket, úgy lenne fair, ha már segítettek nekik, ráadásul szükségük is lehet támogató politikusokra később, ha tényleg kormányozni akarják a Galaxist. Azt már láttuk, hogy nem tart hetekig elhagyni egy bolygót, Jedha City-ről néhány óra alatt kivonták az összes birodalmi katonát. És gondolom egy ideje már ott is lógott a levegőben, hogy az Első Rend használni fogja a Csillagpusztítót, így a támogatók készülhettek is a gyors lelépésre.

 

18 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Egyébként bemutathatnának annak a katonai vezetőnek aki az egész haderőt egy helyen állomásoztatta. Jól s*ggbe rúgnám.

Egyfelől nem volt az rossz ötlet, manapság sem szórják szét azért annyira a flottákat, ezért is volt például az Egyesült Államoknak katonailag nagy érvágás Pearl Harbor, hiszen az egész csendes-óceáni flotta ott állomásozott és le is zúzták. Persze az Államoknak máshol is voltak még flottái, meg a nyílt vízen is, viszont akkoriban éppen világháború dúlt, így a csapatmozgatás még egy olyan országtól is evidens volt, ami még nem szállt be a háborúba. Az új Köztársaság ezzel szemben békében élt, a hidegháborús helyzetre való tekintettel viszont érdemes lehetett a flotta főerejét a fővárosba csoportosítani, mert ha az Első Rend támad, akkor nyilván azt fogja elsőre célba venni.

Ez pedig olyasmi, amit a történelemből azért megtanulhattak: a klón háborúk idején a szeparatisták célba vették Coruscantot, az új Köztársaság megalapulása után pedig az akkori fővárost, Chandrillát megtámadta a Birodalom, jóllehet azt nem hadiflottával, hanem egy alattomos csellel.

Abban viszont még mindig biztos vagyok, hogy maradtak meg hajók és kisebb flották a hadseregből. Pont a hidegháborús helyzet miatt valószínű azért voltak járőrhajók a határok mentén, a kalóztevékenységek miatt is lehettek távol Hosnian Prime-tól és itt-ott lehettek helyőrségek. Ám mivel a Szenátusban Első Rend szimpatizánsok voltak, ezek hollétéről Huxék tudhatnak, és a csillagrombolókat egyenesen oda küldhették. Amúgy szerintem részben Leiáék is ezeknek üzentek, ezért is kellett a személyes kódja.

5 órával ezelőtt, pb69 írta:

Akárhogy is nézzük, hatalmas ostobaság volt. Eleve egy olyan galaxisban, amelyben már építettek két Halálcsillagot, lehetne számítani "halálsugárra". Most az egy dolog, hogy a HCs nem tudott fényévekről lőni, ez hatalmas különbség, de akkor is feltételezhető, hogy a technológiai fejlődés lehetővé teheti olyan szperfegyver létezését, ami akár erre is képes lehet. De ugye sokkal jobb, akkor se lett volna a helyzet, ha egy HCs-hoz hasonló szerkezet hirtelen a Hosnian rendszerben kilép a hiperűrből és lead egy masszívabb lövést.

Az az "egy dolog" a leglényegesebb és legfontosabb különbség, hiszen így anélkül támadhattak, hogy bárki tudott volna róla. Azért az nem "egy dolog", hogy szétrobbantanak egy rendszert, és nem is tudsz róla. Te könnyen beszélsz erről így, otthon, a kényelmes foteledben utólag, de ott és akkor ez a technológia elképzelhetetlen volt. Fényéveken átlőni úgy, hogy egyszerre több bolygót robbantasz fel? Hát még itt is kételkednek ebben, képzeld el ott. Nagyjából olyan elképzelhetetlen volt, mint ma a fénysebesség. És az ember még az SW fantáziavilágában sem számol az elképzelhetetlennel. Itt sem védekezik senki fénysebességgel támadó repülőgépek ellen.

Ha egy Halálcsillag jelent volna meg, akkor azért egy hatalmas flotta számított volna, mert ennyi hajó azért lelassíthatja, pláne, ha mondjuk sortüzet kap a fő fegyver. Az új Köztársaság azért nem egy maroknyi hajót állomásoztatott a Hosnian Rendszerben, hanem vagy százat. Többször akkora flottát, mint amekkora az egész Lázadók Szövetsége volt. Egy ilyen had egy Halálcsillagot is megakaszt. Lehet nem tudnák elpusztítani, de feltartóztathatják addig, amíg evakuálják a fontos embereket, vagy talán képesek annyira megrongálni, hogy megússza a bolygó.

Bár eleve rossz kiindulás az, hogy "hát mert már épült kettő, akkor számíthattak volna még egyre". Ja, a két Halálcsillagot megelőzően meg ezer évvel azelőtt épült hasonló fegyver. Szóval nem túl jó kiinduló alap. Azért az nem úgy megy, hogy összedobunk egy Halálcsillagot, mert éppen unatkozunk. Az új Köztársaság nem tudta, hogy az Első Rendnek van arra technológiai, gazdasági és emberi kapacitása, hogy akár egy olyan haderőt összeállítson, ami veszélyes lehet az új Köztársaságra, nemhogy egy Halálcsillag kaliberű fegyverre futja nekik. Még az Ellenállás sem sejtette ezt, pedig ők folyamatosan figyelték az Első Rendet és adatokat gyűjtöttek róluk. Aztán Poe azon elképedt, ami a Finalizeren fogadta. Vagyis még az Első Rendet megfigyelő szervezet egyik vezetője sem gyanította azt, amivel az Első Rend bírt. Akkor honnan kellett volna a Köztársaságnak számítania a Csillagpusztítóra, aminek már a működési elve is sci-fi volt in-universe.

Védekezni hatékonyan meg egy ilyen eszköz ellen nem lehet, akárhol áll a flotta. Oké, szétküldik, akkor meg eleve felesleges lőni, hiszen egy flotta elfoglalhatja a védtelenül hagyott főváros. Máris előrébb járnak. Legfeljebb hosszabb lesz a háború, bár az sem biztos, mert a vezetőség így is, úgy is meghal vagy fogásba esik. Amúgy például Moszkvát, Pekinget és Washingtont is a legnagyobb haderő védi eme országokban. Ha ezek a városok felrobbannak egy termonukleáris csapásban, az nagyjából ugyanazt eredményezi, mint amit az új Köztársaságnál láttunk. Annyi különbséggel, hogy egy interkontinentális csapást jó előre látnak, így a vezetőket még talán tudják evakuálni.

3 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ezek Leia szövetségesei és nem a Köztársasági hadsereg maradványa.

A kettő miért is zárja ki egymást? Leiának komoly támogatói voltak a Szenátusban és a hadseregben. Eleve, az Ellenállás több katonája is a köztársasági hadseregből pártolt át. Poe is a Köztársasági Otthon Haderő tisztje volt. Sokan lehettek még a hadseregben, akik túlélték a Hosnian-katasztrófát, és támogatták Leiát. Ráadásul azután, hogy nagyjából az egyetlen politikai erő maradt a Köztársaság oldalán. Más eleve nem nagyon lehet. Régi lázadók? Mind nagypapa és nagymama már, ők nem csoda, hogy járókerettel nem rohannak oda. Csak olyanokról lehet szó, akik aktívak, harcolnak vagy van lehetőségük harcolni.

Hozzászólás ideje:

Ja, hogy csak a Grand Assaultra gondoltál. Amúgy miért is nem kértek Kyloék légitàmogatást és bombázták a bázist felülről ripityára. Pl. Thrawn anno azért nyomott Grand Assaultot, mert élve kellett elfognia a lázadókat. Kylo viszont nem akart foglyokat ejteni. 

Hozzászólás ideje:
Éppen most , Donát írta:

Amúgy miért is nem kértek Kyloék légitàmogatást és bombázták a bázist felülről ripityára.

Poe mondja, hogy felhúzták a pajzsot, így le már nem bombázhatják őket. Valószínűleg ugyanolyan pajzs védte azt a bázist, mint az Echo bázist, ami ugye Veers szavai szerint "elháríthat mindenfajta bombázást".

Hozzászólás ideje:
35 perccel korábban, Dzséjt írta:

Poe mondja, hogy felhúzták a pajzsot, így le már nem bombázhatják őket. Valószínűleg ugyanolyan pajzs védte azt a bázist, mint az Echo bázist, ami ugye Veers szavai szerint "elháríthat mindenfajta bombázást".

Aha! Na ez eddig kimaradt. :) 

Hozzászólás ideje:

Soha nem tárolom az összes értékem egyetlen helyen, mert ha ott bármi probléma történik, bukó az egész. Teljesen mindegy, hogy az ellenség tud egy váratlan és elképzelhetetlen erejű csapást mérni, vagy valami természeti katasztrófa tör ki, ez irreális kockázat. Nincs annyi haszna ott egy sokkal nagyobb seregnek, mint amennyit bukni lehet vele. Ha támad az ellenség, akkor nem nyernek annyit azzal, hogy ott mondjuk épp egy 2x akkora haderő tanyázik, mint amit azzal veszthetnek, ha valahogy ott beüt egy nagyobb krach és odalesz az egész.

 

Az ER helyében én csak akkor támadtam volna meg a fővárost, ha van olyan fegyverem, amivel rögtön szétzúzom őket, vagy legalábbis felbecsülhetetlen veszteségeket okozok nekik. Elvégre, ha tudom, hogy ott van kb. a teljes haderejük, akkor hülye leszek megtámadni őket. Ennyiből tök jó, hogy védik a fővárost. Csak ha az ER-nek mégis van bármi ilyen lehetősége, akkor egyszerre szenvedi el az ÚK a veszteségeket. Ha pedig nincs, akkor is mi lesz a többi rendszerrel? Vagy azt hitték, hogy elég egyetlen rendszert megvédeni, és ha az ER a fővárost nem tudja megtámadni, akkor mást már nem is fognak?

 

A HCs-os példámmal arra gondoltam, hogy kilép a hiperűrből egy hasonló erejű fegyver, eleve irányba áll és rögtön tüzel. A Hosnian Prime pontos elhelyezkedését tudta az ER, tehát ha a 30 évvel fejlettebb technológiával precízebben tudtak érkezni, akkor annyi ideje lett volna reagálni az ÚK haderejének, amíg a fegyver tüzel, esetleg feltöltődik, ha azt nem tudják előzetesen megtenni. Elég nagy luxus azt feltételezni, hogy az ellenség nem tud olyan fegyvert építeni, amivel rövidebb idő alatt lehet tüzelni, mint a saját reakcióideje a saját haderőmnek.

Nem azt mondom, hogy tudniuk kellett volna, hogy akár egy HCs-nál is pusztítóbb fegyver megépülhet. Csak azt, hogy a 2 HCs után erre azért lehetett volna minimálisan számítani. Pláne, hogy közben 30 év eltelt. Konkrétan arra, hogy a hiperűrön át szétlövik őket, tényleg nem lehetett gondolni, mert annyira lehetetlennek tűnt. De ezért is mondtam, hogy a főbolygó körül tartott teljes haderőnek egy ennél gyengébb (de azért "szuper")fegyverrel szemben is nagy rizikója volt.

 

A nagy probléma az volt, hogy az ÚK nem is volt hajlandó elismerni az ER által jelentet fenyegetést. Ha nem is tagadták annyira nyilvánvalóan és bigott módon, mint mondjuk a HP-ben Voldemort visszatérését, de messze nem tulajdonítottak akkora jelentőséget az ellenségüknek, mint amekkora indokolt lett volna. Naivak és vakok voltak, ez óvatlansághoz vezetett, amire ráfizettek.

És nem lehet azt mondani, hogy nem is volt rá esélyük, mert az Ellenállásnak sikerült. Ők se tudtak persze mindent, de azt igen, hogy az ER baromi erős, nagyon veszélyes és igenis készülni kell a nagyszabású háborúra. És ez szerintem nem azért volt, mert Leiaék paranoiásak vagy bolondok lettek volna, hanem mert ők utánajártak, felderítőket küldtek, dolgoztak az infókért. Azokért az infókért, amiket az ÚK talán félelmében nem is akart megtudni (struccpolitika), amikor pedig mégis megtudták, akkor nem hitték el, elbagatellizálták.

Hozzászólás ideje: (szerkesztve)

Pb, írtam már, de ha még nem, akkor most leírom: örülök, hogy te soha az életben nem leszel a vezetőm katonai helyzetben, mert az "ellenség" téged tuti hatszor hátba lőne előrenyomulás közben. ;) Te pontosan olyan civil vagy, mint Mon Mothma. Annyit görcsölsz a valószínűtlenen, hogy belezavarodsz a jelenbe és közben a valószínű pusztít el téged és minden beosztottadat.

Szerkesztve: - Dzséjt
Hozzászólás ideje: (szerkesztve)
21 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

A kettő miért is zárja ki egymást? Leiának komoly támogatói voltak a Szenátusban és a hadseregben. Eleve, az Ellenállás több katonája is a köztársasági hadseregből pártolt át. Poe is a Köztársasági Otthon Haderő tisztje volt. Sokan lehettek még a hadseregben, akik túlélték a Hosnian-katasztrófát, és támogatták Leiát. Ráadásul azután, hogy nagyjából az egyetlen politikai erő maradt a Köztársaság oldalán. Más eleve nem nagyon lehet. Régi lázadók? Mind nagypapa és nagymama már, ők nem csoda, hogy járókerettel nem rohannak oda. Csak olyanokról lehet szó, akik aktívak, harcolnak vagy van lehetőségük harcolni.

Most akkor jó lenne eldönteni végre, hogy elpusztult-e a Köztársasági flotta vagy nem. Drámai helyzetértékeléseknél jól jön a kijelentés, hogy igen. Aztán mindig előbukkan egy-egy lehetséges "maradvány", mint nyuszi a kalapból. Nem lehet, hogy a segítség helyi milíciáktól jött volna?

Szerkesztve: - Ody Mandrell
Hozzászólás ideje:

A fő flotta és a vezérkar megsemmisült. Pont. Ez a kormány és a hadsereg olyan méretű destabilizálódáshoz vezet, amit mint többször megírtam már, nem heverhet ki pár nap alatt semmilyen szervezet. Mondhatjuk, hogy a hadsereg oda, mert a legtöbb hajó elveszett, a szárazföldi erők nagyja elveszett, a parancsnoki láncba pedig akkora lyukat lőtt az Első Rend, hogy mire rájönnek, ki a rangidős (melyik kihelyezett helyőrsön van a legmagasabb rangú és beosztású tiszt), addigra az Első Rend már úgyis mindent megszállt. Szóval a kijelentés, hogy a Köztársaság és a Köztársasági Hadsereg elpusztult, helyes. Még helyesebb az lenne, ha azt mondanák, végzetesen destabilizálódott, de az hülyén hangzana a drámai helyzetekben. :) 

 

Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy ténylegesen elveszett minden helyőrség, minden katona és minden űrhajó. Olyan flották, amik mindössze 2-3-5 hajóból állnak, még maradhattak. Egyszemélyes járőrszolgálatot teljesítő hajók is maradhattak. Ez viszont még egyesítve is édes kevés az Első Renddel szemben, amink inváziós hadereje van. Viszont Leia üzenhet neki, hiszen mint a Köztársaság egykori szenátora és esélyes vezetője, nyilván ismeri azokat a kódokat és frekvenciákat, amin át hívhatja őket. A probléma az, hogy Leia már törvényen kívüli tábornok, és egy olyan súlyos helyzetben, amibe a Köztársaság és hadserege került a Hosnian-katasztrófa után, egy katona nem biztos, hogy elfogad parancsnokának egy ilyen személyt, még akkor sem, ha amúgy tudja, hogy megbízható. Mert ugye ekkor már ott a kérdés: hűnek kell még lennie a Köztársasághoz? Van parancsnoka? Könnyen lehet, hogy beáll az Ellenálláshoz, aztán kiderül, hogy hoppá, mégis újra felállt a katonai parancsnoki lánc és előkerült néhány szenátor is, akik életben tudják tartani a Köztársaságot. Akkor szegény, addig bizonytalan helyzetben lévő, emiatt az Ellenálláshoz csatlakozó katonai egyvalamiben már biztos lehet: dezertált. Amit meg nem feltétlen akart.

Szóval a köztársasági haderő túlélői nagyon bizonytalan helyzetben voltak, hiszen nem tudhatták, hogy egy törvénytelen katonai szervezet megsegítése akkor most hősi tett lesz vagy dezertálás. És hát olyan bizonytalan volt a helyzet, hogy tulajdonképpen egyik percről a másikra változott.

És ehhez még számoljuk hozzá, hogy nagyon valószínű, hogy az Első Rend - a szenátusban megbújó támogatóinak hála - tudta, hol vannak a Köztársaság helyőrsei, mik a hajók járőrútvonalai, stb. Vagyis, amikor megindult a támadás, Resurgent csillagrombolók és Mandator IV csatahajók jelentek meg eme helyeken. Itt aztán még szóba jön a megsemmisülés, a menekülés, vagy a kapituláció.

 

Ezen felül valószínűleg tényleg voltak helyi milíciák is azok között, akiket Leia hívott, ám hála a Katonai Lefegyverzési Törvénynek, ezen milíciák nagyon aprók, hiszen a Köztársaság területén mindenféle nagyobb katonai haderő tiltott. Az Ellenállás talán még Naboo jelentéktelen milíciájánál is kisebb, mégis törvénytelen szervezetnek számít. Ennél fogva valószínűleg a szuverén bolygók sem rendelkezhettek ennél nagyobb haderővel. Szóval ezek egyesítése sem lenne ütőképes az Első Renddel szemben, ugyanakkor talán egy is képes lett volna ledózerolni a lépegetőket és a mini-szuperlézert, majd evakuálni a d'qari ellenállók túlélőit a Craitről.

Viszont számukra meg ott az a nem elhanyagolható tény, hogy támad az Első Rend, míg a Köztársaság már nincs, ami megvédhetné őket. Mit tehetnek?

1. Védik saját bolygójukat, ami nyilván csak ideiglenes megoldás, hiszen a KLT értelmében jelentéktelen haderejük erre édeskevés. Maximum lesz pár hősi halottjuk, aztán az Első Rend beveszi a bolygót és talán még meg is torolja, amiért ellenálltak.

2. Nyíltan megsegítik az Ellenállást, amely esetben a saját erőiket elvonják a bolygóról, az Első Rend gond nélkül beveszi, és talán még meg is torolja, hogy az Ellenállást segítik.

3. Azonnali és feltétel nélküli kapituláció.

Maradnak tehát a Köztársaságon kívüli világok, de mivel a Birodalom sem elégedett meg a régi Köztársaság területével, hanem módszeresen bekebelezte az ahhoz vagy a Konföderációhoz sohasem tartozó világokat is, így ugyanez a mentalitás az Első Rendtől is várható. Sőt Rose szavai alapján az Első Rend már a hidegháború alatt a magáévá tett néhány nem köztársasági világot (az meg ugye a Vérvonalból kiderült, hogy a szenátorok látványosan tojnak a határaikon kívüli világokra). Szóval a Köztársasághoz nem csatlakozó világoknak, amiknek van milíciája, azok is csak a fenti három lehetőség közül választhatnak.

Hozzászólás ideje:

Na ez így már jobban hangzik. :D

12 perccel korábban, Dzséjt írta:

A probléma az, hogy Leia már törvényen kívüli tábornok, és egy olyan súlyos helyzetben, amibe a Köztársaság és hadserege került a Hosnian-katasztrófa után, egy katona nem biztos, hogy elfogad parancsnokának egy ilyen személyt, még akkor sem, ha amúgy tudja, hogy megbízható. Mert ugye ekkor már ott a kérdés: hűnek kell még lennie a Köztársasághoz? Van parancsnoka? Könnyen lehet, hogy beáll az Ellenálláshoz, aztán kiderül, hogy hoppá, mégis újra felállt a katonai parancsnoki lánc és előkerült néhány szenátor is, akik életben tudják tartani a Köztársaságot. Akkor szegény, addig bizonytalan helyzetben lévő, emiatt az Ellenálláshoz csatlakozó katonai egyvalamiben már biztos lehet: dezertált. Amit meg nem feltétlen akart.

Ez viszont túlgondolása egy egyszerű helyzetnek. A Köztársaságnak annyi. Tök mindegy mi Leia státusza, azon merengeni, hogy immár egy nem létező hatalom mit szól majd a lépéséhez, szerintem irreleváns. Aztán meg ha előkerül pár szenátor vagy túlélő katonai vezető, nem hinném, hogy az orrára koppintatnának mert beállt Leia mellé. Még csak az kellene, hogy az ER fenyegetése mellett teljesen felesleges belharcokkal is terheljék magukat akkor, amikor össze kell fogni. Holdo is ezt mondja, de Poe kelti a feszkót egy olyan helyzetben amiben erre tényleg semmi szükség nincs. Egyébként a Köztársaság támogatta az Ellenállást, így nagyon nem tehet rosszat az aki beáll hozzájuk.

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.