Ugrás a kommentre

Timothy Zahn: Thrawn - Ascendancy Trilógia


Whill

Ajánlott hozzászólás

2021. 10. 23. - 20:58, Iqvi írta:

Érdekesen alakul a rejtély a könyvvel a magys népével kapcsolatban, és egyre inkább belelátok abba, Haplif hogy is dolgozik. Kiváncsi vagyok mire fog jutni a fűszertermesztés álcája alatt. Ja, és Thrawn még mindig jó. A hibernáció kamrás megoldás zseniális volt.:D Egyenlőre a nikarduniak rejtélyes második ellenségéről nincs még semmi, de szerintem Jixtus ebben is benne van.

Befejezted a könyvet? A végére kiderül, hogy Jixtus kiféle, miféle, mivel ez a saját topikja, nem teszem spoiler mögé, de csak óvatosan... grysk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 minutes ago, Donát said:

Befejezted a könyvet? A végére kiderül, hogy Jixtus kiféle, miféle, mivel ez a saját topikja, nem teszem spoiler mögé, de csak óvatosan... grysk.

Gondoltam amúgy hogy grysk lesz, de még úgy a negyede-harmada hátra van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Donát írta:

Befejezted a könyvet? A végére kiderül, hogy Jixtus kiféle, miféle, mivel ez a saját topikja, nem teszem spoiler mögé, de csak óvatosan... grysk.

Nem egy nagy spoiler, azért aki képben van az új Thrawn-könyvekkel, annak nem nagy meglepetés. Bár az én fejemben még az is megfordult, hogy egy elfeledett sith/sötét jedi, olyan mesterien manipulálja a különböző oldalakat a háttérből. Még akár lehet is Erőhasználó, hiszen azt láthatjuk, hogy ebben a galaxisban is vannak Erőhasználók (pld. az égenjárók, magys). 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Whill írta:

Nem egy nagy spoiler, azért aki képben van az új Thrawn-könyvekkel, annak nem nagy meglepetés. Bár az én fejemben még az is megfordult, hogy egy elfeledett sith/sötét jedi, olyan mesterien manipulálja a különböző oldalakat a háttérből. Még akár lehet is Erőhasználó, hiszen azt láthatjuk, hogy ebben a galaxisban is vannak Erőhasználók (pld. az égenjárók, magys). 

Igen, sejthető volt persze. :) Csak nem voltam benne biztos, hogy Jixxtus is egy közülük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Iqvi írta:

Mivel, ez a trilógia is a Star Wars galaxisában játszódik, ezért nem csoda hogy vannak.:lol:

Rosszul írtam, akkor az Ismeretlen Régiókban. :)

Szeretek a Chiss Birodalomra egy másik galaxisként tekinteni, annyira távol áll mindentől, amit a hagyományos Star Wars-ban megszokhattunk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes különbség a chiss technológia és a "Lesser Space" azaz az általunk jobban ismert galaxis rész technológiája között, hogy a Chissek, mikor hiperűrutaznak, nem tudnak kommunikálni a társaikkal. Ezzel szemben a Birodalom és a Lázadók hiperűrben is tudnak üzenetet fogadni a valóstérben lévőktől, pl. Andor is meghallgatott egy ilyen adást, miközben az Edau-ra tartott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A jövőhéten megjelenő Lesser Evil lesz Timothy Zahn utolsó SW könyve, legalábbis egy ideig biztosan. Vannak ötletei - egy történet, amely 1000 évvel játszódik eme események előtt és a Starflash fegyverre fókuszál, amely ugye ebben a trilógiában debütált, továbbá azt a 9 éves űrt is szeretné feltérképezni, amely a Rebelsbeli eltűnése és az élőszereplős debütálása között történik. Reméli, hogy majd lesznek még alkalmai, de jelenleg mindent elmesélt Thrawnról, amit akart.

 

Alább amúgy elolvasható egy részlet a könyvből. :)

https://www.polygon.com/22770279/star-wars-thrawn-ascendancy-book-3-lesser-evil-timothy-zahn-interview-excerpt

  • Szomorú 2
  • Meglepő 1
  • Tetszik 2
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Bence1997 írta:

A jövőhéten megjelenő Lesser Evil lesz Timothy Zahn utolsó SW könyve, legalábbis egy ideig biztosan. Vannak ötletei - egy történet, amely 1000 évvel játszódik eme események előtt és a Starflash fegyverre fókuszál, amely ugye ebben a trilógiában debütált, továbbá azt a 9 éves űrt is szeretné feltérképezni, amely a Rebelsbeli eltűnése és az élőszereplős debütálása között történik. Reméli, hogy majd lesznek még alkalmai, de jelenleg mindent elmesélt Thrawnról, amit akart.

 

Alább amúgy elolvasható egy részlet a könyvből. :)

https://www.polygon.com/22770279/star-wars-thrawn-ascendancy-book-3-lesser-evil-timothy-zahn-interview-excerpt

Nem is nagyon maradt kitöltendő űr így Thrawn életével kapcsolatban. Ez a trilógia (+ a Kirajzás, aminek az eseményei félig-meddig kanonizálva lettek) bemutatta a Chiss Birodalomban eltöltött időszakát, a másik trilógia és a Rebels bemutatta a Birodalomban eltöltött időszakát, az eltűnése utáni korszakot pedig az élőszereplős sorozatok fogják. Én azért remélem, hogy hallunk még Zahn felől, Star Wars-on belül az egyik legnagyszerűbb életművet alkotta meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, Bence1997 írta:

A jövőhéten megjelenő Lesser Evil lesz Timothy Zahn utolsó SW könyve, legalábbis egy ideig biztosan. Vannak ötletei - egy történet, amely 1000 évvel játszódik eme események előtt és a Starflash fegyverre fókuszál, amely ugye ebben a trilógiában debütált, továbbá azt a 9 éves űrt is szeretné feltérképezni, amely a Rebelsbeli eltűnése és az élőszereplős debütálása között történik. Reméli, hogy majd lesznek még alkalmai, de jelenleg mindent elmesélt Thrawnról, amit akart.

 

Alább amúgy elolvasható egy részlet a könyvből. :)

https://www.polygon.com/22770279/star-wars-thrawn-ascendancy-book-3-lesser-evil-timothy-zahn-interview-excerpt

Valahogy sejtettem, hogy ez lesz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem már az is nagy pozitívum volt, hogy Zahn visszatért a canonhoz és még 6 regénnyel hozzájárult az univerzumhoz. Nem mondanám a kedvenc írómnak, de azért ő egy stabil pont volt a SW könyves világban. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Iqvi írta:

Ezt mondjuk érdekes lenne olvasni.

Én is szívesen olvasnám. Ez megint egy olyan regény lehetne, ahol nincs megkötve a keze, és azt csinálhat, amit akar. Az Ascendancy trilógia is ezért lett ennyire jó. A Thrawn is zseniális lett, viszont a Szövetségek és főleg az Árulás olvasása közben nagyon érezhető volt, hogy a Rebels-hez kellett igazítani, és ez a történet rovására ment.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Timothy Zahn: Thrawn - Chiss Birodalom: Államérdek

 

 Hát ez fantasztikus volt, élveztem minden sorát. Az első résznél még éreztem némi hiányt a chiss politika és társadalom részletekbe menő bemutatását illetően, itt azonban Zahn már jócskán belevág a világépítésbe. Ahogy már a szerzőtől megszokhattuk, továbbra is a színvonalas párbeszédek jelentik a legerősebb részét az ő könyveinek, és itt most ehhez képest az ütközetek mögött meghúzódó katonai taktika és ennél fogva maga Thrawn személye is elhalványult kissé. A sorozatcímmel ellentétben kedvenc kék bőrű admirálisunk (pardon ezredesünk) korántsem abszolút főszereplő, sőt a könyv közepe tájékán volt olyan cirka 150 oldal, ahol elő sem kerül. De ez egyáltalán nem volt zavaró, mert Thrawn mellé kaptunk olyan kitűnő karaktereket, mint Ar'alani, Thurfian, Lakinda, Lakuviv vagy éppen Haplif. Ezen szereplők révén ízig-vérig megismerhetjük a Chiss Birodalom társadalmi-politikai felépítését, ezt a némileg feudális alapokon nyugvó struktúrát, ahol a technikai haladás mellett jól megfér az avitt társadalmi berendezkedés, az intézményesített rendszert helyettesítő személyes kapcsolati háló, a családok közötti informális összeköttetések, amelyek a birodalom Achilleusz sarkának bizonyulnak. Persze ezzel együtt is a könyv vége megmutatja, hogy azért egy chiss mégiscsak elsősorban chiss, és nem Mitth, Irizi vagy Xodlak. 

 

Mégis, nem sok híja van, hogy a gryskek a vazallus népeiken keresztül kisiklassák a rendszert pusztán politikai machinációval és áskálódással. Ezek a legjobb részei a könyvnek, amikor is láthatjuk, hogy Haplif miként szövi a hálóját egyre szorosabbra Lakuviv és a Xodlakok körül, akiknek a régi családi dicsőséget hajszoló vágyukat kíméletlenül kihasználja. A könyv feléig úgy tűnik, a cselekmények egymástól függetlenül, párhuzamosan zajlanak, amelyeknek látszólag nincs közük egymáshoz. Aztán szépen lassan összeérnek a szálak, jellegzetes Zahn-féle dramaturgiai eszköz ez. Thrawn éleslátása meg egy-két szerencsés fordulat (pl. hogy a farmer Lakphro elküldi az ékszert) az, ami végül kudarcra ítéli a gryskek tervét egy valódi proxy háború kirobbantását illetően. Jixtus és társainak immár valóban számolni kell a chiss ezredessel - a grysk láthatóan immár komolyan el kezd érdeklődni ellenfele iránt - és ez megalapoz a harmadik kötetnek. Mint ahogy az is, hogy Thrawn politikai ellenlábasa Thurfian eléri hőn áhított célját és a Mitth család vezetője lesz. Nagyon kíváncsi leszek arra a folyamatra, amelynek végén Thrawn karrierje derékbe törik a Chiss Birodalomban és a Khaoszban már nem lesz maradása. Aztán persze ott van a kétes navigátor, Qilori is, aki vészesen közel kerül ahhoz, hogy megismerje a chissek titkát a hiperűrutazásban történő navigálást illetően. Ha a "Kisebb Űr" technikai vívmányai megjelennek, az ő személyére teljes egzisztenciális ellehetetlenülés vár. Erre a szálra is nagyon kíváncsi leszek.

 

Számomra a Thrawn óta ez volt a legjobb Zahn-regény, de ha a korábbi Legends könyveket is figyelembe veszem, akkor is az élbolyban van. A Rebels és Zahn ezúttal egy jóval komplexebb és érthetőbb karaktert formált meg Thrawn személyében, zsenialitása mellett motivációi (a szakmaitás és szolgálat mindenek előtt) még inkább az egyik legkiválóbb katonai stratégává teszik őt a Star Wars-franchise történetében. A Legends-beli Thrawn sokszor karakteridegen volt (pl. amikor a hibázó közlegényekre ráuszította Rukh-ot). Itt ilyet egyáltalán nem érzek az elmúlt években. Egy logikusan felépített karakter, akinek a múltjában és jelenében található hézagokat folyamatosan kitöltik a különböző alkotások. Biztos vagyok benne, hogy az Ahsoka-sorozat után egy páratlan karrier és jellemfejlődés tárul a szemünk elé, amelynek állomásai végig haladnak a különböző korokon, azokra reflektálva és reagálva,

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...
48 perccel korábban, Iqvi írta:

Hát, azért a Kisebbik Rossz szerintem jobban hangzana. De jó hogy jön.

Szerintem a Járulékos Veszteség cím "elegánsabb". Úgysem vitte már az előző kötet sem a nagyobb jó-kisebb rossz tematikát. Én örömmel fogadom a Szukits döntését.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 minutes ago, Whill said:

Szerintem a Járulékos Veszteség cím "elegánsabb". Úgysem vitte már az előző kötet sem a nagyobb jó-kisebb rossz tematikát. Én örömmel fogadom a Szukits döntését.

Megértem amit mondasz. Viszont én a könyv eredeti címéhez legközelebb álló fordítást kerestem, amikor felvetettem a Kisebbik Rossz címet. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.