Ugrás a kommentre

Középdöntő 9: Sabine Wren vs. Kuill


Donát

Középdöntő 9 - Star Wars Winter Madness  

23 felhasználó szavazott

  1. 1. Ki jusson tovább?


A szavazás lezárult


Ajánlott hozzászólás

Számomra gondolkodás nélkül Sabine. Zseni, mandalore-i harcos, művész, nagyon jó barát, kiáll a családjáért, még akkor is, ha azok cserbenhagyták és törődik a népével. Néha ugyan kicsit naív, és a múltja miatt érthetően bizalmatlan, de nagy utat tett meg a zárkózott lázadó lázadótól addig, hogy a kezébe került Mandalore sorsa és képes volt szembenézni a múltjával, a családjával, a népével és azzal a pusztítással, amit sajnos ő okozott. Nekem a kezdetektől szimpatikus volt, épp ezért is bosszantott, hogy a Rebels elején  - mint utóbb kiderült, szándékosan - nem nagyon foglalkoztak vele. És részben miatta várom az Ahsokát, az ő sztorijának a folytatása érdekel a legjobban. Miképpen élte meg Mandalore pusztulását? Mi lehet a véleménye Bo-Katanról most? Érdekes kérdések.

 

Kuill Djarin Obi-Wan Kenobija, a mester karakter a mesében, akinek végül óhatatlanul el kellett esnie. Sok módon hatott hősünkre, egyebek mellett részben neki köszönhető, hogy megbékélt a droidokkal. Szimpatikus figura, de nálam legfeljebb az oldalvonalról figyelheti Sabine-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Kuill-re szavaztam, Sabine sose volt a kedvencem.

Én is Kuillre nyomtam. Sabine-nal mindig nehezemre esett azonosulni, Kuill karakterét viszont sokkal jobban kedvelem. Sabine nagyobb lépték ez tény, de Kuill sokkal közelebb áll a szívemhez, és itt most ez döntött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Érdekes mennyire elnéző vagy Sabine múltjával kapcsolatban, míg Bo-Katan nem áll meg ebben a tekintetben. :) 

Mert Sabine csak naív és arrogáns volt, amikor megtervezte a Dutchess-t, de amint rájött, mire akarja a Birodalom használni, eljött és megpróbálta elintézni, hogy ne tudják megépíteni (szabotálta a prototípust és megsemmisítette a terveket). Nagyot hibázott, ez tény, de egy hiba miatt még nem kárhoztatok el senkit, pláne, ha megfizeti az árát és Sabine megfizette azzal, hogy a saját családja kitagadta. Ilyen téren ő hasonló, mint Galen Erso. Őt is elvakította a tudomány, de amint rájött, hogy mire használják a tudását, lelépett és elérte, hogy a projekt megrekedjen. Sabine-nál az volt a gond, hogy végül nélküle is meg tudták építeni. De akárcsak Galen, ő is mindent megtett azért, hogy a szörnyszülöttje elpusztuljon.

Bo-Katan viszont önként és dalolva, a hatalomvágyat követve állt be a Halálőrség nevű terrorista frakcióba, fosztott ki, terrorizált és ölt meg ártatlanokat. És minimum a leghűségesebb embere és másodparancsnoka volt annak a Pre Vizsla nevű állatnak, de az sem kizárt, hogy a szeretője volt. És Bo nem akkor fordult Vizsla ellen, amikor az Dookuval vagy Maullal (azaz a Sith-ekkel) kooperált, nem akkor, amikor Vizsla gyilkosokat és rablókat uszított rá Mandalore népére, hogy megszerezze a hatalmat, és nem is akkor, amikor börtönbe vetette a nővérét. Nem, akkor, amikor Maul lenyisszantotta a pasija fejét.

Sabine egy naív, arrogáns, még könnyen befolyásolhat fiatal lány volt, aki hibázott, de amint erre ráébredt, megpróbálta bármi áron helyrehozni ezt a hibát. Bo-Katan egy felnőtt nő, akit Vizsla és Satine haláláig nem nagyon zavart az, hogy terrorista. Ő nem hibázott, ő így akart élni. Ha nem lenne ez a Haláőrség szakasz az életében, vele se lenne bajom.

  • Nagyon tetszik 1
  • Vicces 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Dzséjt ez a szerecsenmosdatás tipikus esete. Sabine egy tömegpusztító fegyvert készített el. Rózsamezőn tette, meg virágokkal a kezében, bla-bla-bla. Ismerjük már ezt. Galen úgy készítette a Halálcsillagot, hogy beleépítette a gyenge pontját. Sabine megcsinálta a népe (vagy más népek) kiirtására alkalmas fegyvert, tiszta szívvel. És akkor ez a nő magasabban van erkölcsileg, mint Bo-Katan. Ok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tarthatod akárminek, érinthet akármilyen érzékenyen, én akkor is elítélek egy önkéntes terroristát, aki a saját testvérét is elárulta és ártatlanokat gyilkolt a hatalom mámorában, de képes vagyok megbocsátani egy jó szívű, ám nagyot hibázó nőnek, akinek a terméke csak nagyjából 1-2 tucat katonát ölt le egy háborúban (ennyire egy protonbomba is képes), de ez van. Bár a poén, hogy nem értem, miért vagy erre így rákattanva most, hiszen legutóbb pont Bo-Katanra szavaztam, és azt is kifejtettem, hogy jó úton jár a vezeklés felé.

Amúgy a Duchess egyáltalán nem alkalmas semmilyen nép kiirátásra, mert abban a pillanatban, hogy a vele szemben állók nem viselnek beskart, csak egy méretes papírnehezék. Beskar páncélt pedig csak a mandalore-i harcosok viselnek, szóval még az átlagos mandi péknek sem kell félnie tőle, legfeljebb attól, hogy rájuk lép.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Tarthatod akárminek, érinthet akármilyen érzékenyen, én akkor is elítélek egy önkéntes terroristát, aki a saját testvérét is elárulta és ártatlanokat gyilkolt a hatalom mámorában, de képes vagyok megbocsátani egy jó szívű, ám nagyot hibázó nőnek, akinek a terméke csak nagyjából 1-2 tucat katonát ölt le egy háborúban (ennyire egy protonbomba is képes), de ez van. Bár a poén, hogy nem értem, miért vagy erre így rákattanva most, hiszen legutóbb pont Bo-Katanra szavaztam, és azt is kifejtettem, hogy jó úton jár a vezeklés felé.

Amúgy a Duchess egyáltalán nem alkalmas semmilyen nép kiirátásra, mert abban a pillanatban, hogy a vele szemben állók nem viselnek beskart, csak egy méretes papírnehezék. Beskar páncélt pedig csak a mandalore-i harcosok viselnek, szóval még az átlagos mandi péknek sem kell félnie tőle, legfeljebb attól, hogy rájuk lép.

A kettősmérce a bajom, amit alkalmazol. Itt megint kimagyarázod, hogy hát nem is olyan gáz Sabine gépe, hisz a Mandalore-i pék nem halhat meg. :lol: 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most komolyan, szerinted a Duchess, ami csak és kizárólag arra veszélyes, aki beskart hord magán, van olyan rossz mint a Halálcsillag, ami bolygókat robbant fel:lol2::lol: Mert, ha nem alkalmazunk kettős mércét, akkor ez a kettő egyenlő, nem? Azért van, amiben kell a kettős mérce. Egy olyan embert, aki véletlen gázol el egy gyalogost, nem ítélhetsz meg ugyanúgy, aki előre megfontoltan sorozatgyilkolászik. Ahogy egy katonát sem ítélhetsz el ugyanúgy, mint egy népirtót. Stb.

Az, hogy a mandalore-i páncélt nem viselő pékre nem, csak és kizárólag a páncélt viselő harcosokra veszélyes, az tény, benne van a Rebels-ben, tessék szépen visszanézni. Nem csak félreérthetetlenül kimondják, látni, hogy miközben a Duchess tüzel, mellette a rohamosztagosra legfeljebb a mellette álló másik rohamosztagos jelent veszélyt. Ez az egy funkciója van a Duchess-nek, semmi más, még lőfegyver sincs rajta, szóval ezen kívül legfeljebb taposogépként használható. Egy protonbomba veszedelmesebb. Elvégre azok képesek egész városokat felrobbantani, és tök mindegy, mit viselsz, amikor a fejedre pottyan. Hát mivel okozott nagyobb pusztítást a Birodalom a Mandalore-on? A Duchess-szal vagy protonbombával? Nekem úgy rémlik, hogy az Ezer Könnyek Éjszakáján egy féllábú Duchess, annyi nem volt a Mandalore-on.

Vagy szerinted egy nő tényleg van olyan gonosz, mint egy parasztokat szórakozásból felgyújtó, a népét és a testvét eláruló, Sith-ekkel szövetkező terrorista csaj, csak mert 12-14 évesen kihasználta őt a Birodalom, és megtervezett egy igencsak korlátozott módon használható katonai eszközt, amit aztán el is pusztított, kétszer is és vállalta az ezzel járó összes következményt? Ha ez rossz kettős mérce, akkor büszkén válalom!

Bár mondjuk rólad ugyanúgy elmondható ám a kettős mérce alkalmazása. Elítéled Sabine-t, mert az ő fegyvere megölt, hasra ütök, 25 embert, és a bűnei alól az sem mentesíti a szemedben, hogy kétszer is elpusztította azt a fegyvert. De simán kimagyarázod Galen Ersót, akinek a találmánya több mint 2 milliárd élőlényt gyilkolt le, mert ő feltette a gyengepontot a Halálcsillagra. Szóval, mielőtt az én kertemben kapirgálsz, először gyomláld ki a sajátodat. ;) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem itt leginkább arról van szó, ki a szimpatikusabb bármiért is, és annak könnyebb megbocsátani. :)

 

Valamint az sem mindegy, kit milyennek ismerünk meg először. Sabine lázadó volt, s csak utólag derült ki múltjának ez a szégyenfoltja, aminek a jóvátételén láttuk munkálkodni folyamatosan. Bo-Katan viszont terroristaként kezdte a nézőknél, és most igyekszik jóvá tenni. Lehet, hogy ha többet tudnánk a Deathwatch előtti időkről, az megint árnyalná a képet, vagy ha a Mandalorian sorozatban láttuk volna először, és közben derült volna ki a korábbi tévelygése, akkor is megváltozhatna a megítélése.

 

Amúgy a világ legfeleslegesebb kezdő gondolata, hogy mi lett volna ha..., de az első benyomások nagyon sokat számítanak, az biztos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

De simán kimagyarázod Galen Ersót,

Nem magyaráztam ki Galen Ersot, csak megemlítettem, hogy rakott a Halálcsillagra egy gyári hibát. Ha ki akarnám magyarázni akkor arról beszélnék, hogy kényszer alatt dolgozott egy olyan projekten, ami nélküle is ugyanúgy elkészül, max. hosszabb idő alatt. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Nem magyaráztam ki Galen Ersot, csak megemlítettem, hogy rakott a Halálcsillagra egy gyári hibát. Ha ki akarnám magyarázni akkor arról beszélnék, hogy kényszer alatt dolgozott egy olyan projekten, ami nélküle is ugyanúgy elkészül, max. hosszabb idő alatt. ;) 

Sabine meg elpusztította a prototípust és a terveket.

 

@Pildi Szerintem ahhoz, hogy egy bűn mértékét megítéljük, semmi köze ahhoz, hogy ki a szimpatikusabb vagy kit hogyan ismertünk meg először. Hogy mást ne mondjak, Saw Garrera. Rendes, a jó oldalon harcoló fickónak ismertük meg. Ha nem is volt mindenkinek szimpatikus, szerintem senki sem ítélte el. Most mi is a véleményünk róla azután, hogy kiderült, civileket öldös, a nyílt utcán robbantgat, rövidlátó terrorakcióival árt a Lázadók Szövetségének és közvetett módon felelős Tech haláláért? Ezek mind jóval a TCW-ben megismert karakter után jöttek, amiben ezeknek nincs még nyoma, legfeljebb annyi rosszat lehet lemondani róla, hogy forrófejű.

Vagy vegyük Darth Vadert, szörnyetegként ismertük meg az ep4-ben, akivel szerintem senki sem szimpatizált, a végére sokan mégis felmentik, pedig aztán a Disney sem próbálja tisztára mosni, sőt még szörnyűbb dolgokat láttunk tőle azóta, mint amenniyt láttunk tőle az OT-ben.

 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Pildi írta:

Amúgy a világ legfeleslegesebb kezdő gondolata, hogy mi lett volna ha...

Ez nagy tévedés, hiszen ezzel a kérdéssel tudjuk igazán felmérni egy-egy döntés mélyreható következményeit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sabine eleinte nem volt igazán szimpatikus karakter számomra, kicsit olyan távolinak éreztem és első benyomásra sem sikerült úgy megkedveltetnie magát, mint mondjuk Kanannak, vagy Herának, ez most a Rebels újranézésnél tudatosult bennem. Később aztán amikor rátérünk a mandalori szálra már közelebb került hozzám, a gyengeségeivel, a rászakadt felelősséggel, a megbánt döntéseivel együtt és kifejezetten várom majd az élőszereplős felbukkanását.

Kuill vele szemben viszont már rögtön az elején egy igazi feel-good karakter volt, aki ezt az azonosulható, jólelkű mentor szerepet tökéletesen hozta. Az "I have spoken" jelmondata pedig rögtön egy instant klasszikust adott a SW univerzumnak és emlékezetessé tette a karakterét. Az is hozzájárult a megbecsüléséhez, hogy az életét adta Groguért és így legendává válhatott. Részben ő indította el a Dint is az útján és így elengedhetetlen volt abban az utazásban, amit aztán a Mandalorian három évada alatt láthattunk.

 

Végül úgy döntöttem, hogy Sabinera szavazok, mert az ő karakterében több potenciált látok, részben ez egy megelőlegezett bizalom is az Ahsoka sorozat számára, de úgy érzem Sabine még tartogathat néhány meglepetést...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • Donát megszűntette a topik kiemelését
2023. 06. 14. - 16:30, Dzséjt írta:

Sabine meg elpusztította a prototípust és a terveket.

 

@Pildi Szerintem ahhoz, hogy egy bűn mértékét megítéljük, semmi köze ahhoz, hogy ki a szimpatikusabb vagy kit hogyan ismertünk meg először. Hogy mást ne mondjak, Saw Garrera. Rendes, a jó oldalon harcoló fickónak ismertük meg. Ha nem is volt mindenkinek szimpatikus, szerintem senki sem ítélte el. Most mi is a véleményünk róla azután, hogy kiderült, civileket öldös, a nyílt utcán robbantgat, rövidlátó terrorakcióival árt a Lázadók Szövetségének és közvetett módon felelős Tech haláláért? Ezek mind jóval a TCW-ben megismert karakter után jöttek, amiben ezeknek nincs még nyoma, legfeljebb annyi rosszat lehet lemondani róla, hogy forrófejű.

Vagy vegyük Darth Vadert, szörnyetegként ismertük meg az ep4-ben, akivel szerintem senki sem szimpatizált, a végére sokan mégis felmentik, pedig aztán a Disney sem próbálja tisztára mosni, sőt még szörnyűbb dolgokat láttunk tőle azóta, mint amenniyt láttunk tőle az OT-ben.

 

Jó, magam sem gondolom, hogy minden bűn esetén működik ez a szimpátia dolog, hiszen aki nagy bűnt követ el, az már eleve nem valószínű, hogy szimpatikus lesz. De nálam legalábbis sokat árnyalja a dolgot, ha kiderül egy s más a bűn elkövetőjéről. Bo-Katan egy nagyon jó példa erre. Nekem sosem volt a szívem csücske, pont mert terrorista volt és DeathWatch tag, de tudott változni, segíteni másokon, megbánni, amit tett vagy éppen nem tett, s megpróbálni jóvá tenni. Ez nekem szimpatikus, mármint hogy valaki mindent megtesz, hogy kijavítsa, amit elrontott. 

Sabine is jó példa, nem véletlenül pont az ő kapcsán jutott eszembe, hogy milyen sokat számít, hogy a jók oldalán állónak ismerjük meg, s utólag derül ki róla, hogy neki van sötét folt a múltjában. Ha kettőjük közül kellene megmondani, melyikük a nagyobb bűnös, magam is azt mondanám, hogy Bo-Katan, hiszen felnőtt fejjel és tartósan tett elítélhető dolgokat, amelyeket akkor rendjén valónak tartott, s csak később a sorozatos tragédiák miatt tért észre, míg Sabine sokkal fiatalabb volt, és emiatt sem lehetett ennyire tudatos a rosszban. De talán róla is árnyalná a képet némiképp rossz irányba, ha a sztori elejéről indulunk.

 

Saw Gerrerával kapcsolatban egyetértek, de ő nekem sosem volt igazán szimpatikus, még függetlenségi forradalmár korában sem. Vader dettó, de igaz, ami igaz, én egyike vagyok azoknak, akiknek Anakin Skywalker tragikus hős és nem egy velejéig romlott gonosztevő, az inkább Darth Sidious. Szóval ebben is vannak árnyalatok. Számítanak a miértek, nemcsak a mik és a hogyanok.

 

2023. 06. 14. - 18:54, Nute Gunray írta:

Ez nagy tévedés, hiszen ezzel a kérdéssel tudjuk igazán felmérni egy-egy döntés mélyreható következményeit.

Ezt meg lehet próbálni felmérni, de véleményem szerint kicsi az esélye, hogy sikerül helyesen megítélni, hogy mi lehetne most, ha anno másként döntünk. A pillangó hatás ugyebár...

Egy apró változás más irányba állíthat sok más történést is, olyasmiket is, amikre egyáltalán nem gondolunk. Ha sajnálok egy elmulasztott lehetőséget, akkor elfelejthetem számba venni, hogy közben kaptam egy másikat, amivel hosszabb  távon jobban jártam - vagy akár rosszabbul is, de ezt nehéz eldönteni, hiszen a másik döntés következményeit csupán elképzelhetem, de ennek a realitástartalma bizonytalan, mert közben a döntésem miatt számos körülmény megváltozhatott, amit nehéz kiszűrni. 

A mi lett volna, ha kérdést leginkább akkor érdemes feltenni, ha olyasmiről van szó, ami megismétlődik, s legközelebb is lehet egy új döntést hozni akár nagyjából tiszta lappal (amire nincs, vagy kevésbé van hatással az előző döntés).

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.