Ugrás a kommentre

Videjó játékok


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Eddig nagyon tetszik. Úgy tűnik, ez is olyan remake lesz, mint a Mafia: Definitive Edition és a The Last of Us Part 2, vagyis tudják, hogy mit kell vagy nem kell megváltoztatni, hogy egy jó játékból még jobb legyen. És a látottak alapján ez valahol a két említett remake között lesz. Az előbbi ugyanis nem csak grafikailag, de játékmenetileg is megváltozott, ahogy a szereplők is átestek nem kevés módosításon (például Sarah és Tommy kapcsolata végre ki lett bontva az új változatban, míg a régiben Sarah szerepelt egyszer és semmi jelleme nem volt). A The Last of Us Part 1 meg ugye egy az egyben a régi változat, csak a Part 2 grafikájával újraalkották.

Dead Space viszont ennek a két végletnek a vegyes felvágottja lesz. Ebben az első 18 percben a pálya ugyanaz, csak sokkal-sokkal szebb és kidolgozottabb. A felvehető tárgyak is ugyanott vannak, ugyanott csapnak le a szörnyek (bár remélem, lesz azért módosítás, mert akkor nem sűrűn fogja rám hozni a frászt, mivel fejből tudom, hol és mikor támadnak, annyiszor végigjátszottam az eredetit). A szövegek, amiket nem Isaachez intéznek, szintén azonosak. De a tény, hogy immár Isaac beszél, teljesen új perspektívát nyitott, a beszélgetések részévé vált, végre benne van a játékban. Ez az, ami miatt mindig is a leggyengébb résznek tartottam az első részt. A néma hős, pláne a második és harmadik rész árnyékában teljesen idegen volt a játéktól, nem tudtam azonosulni vele, és iszonyú nevetséges és pocsék volt, hogy mindenki beszél hozzá, ő meg némán áll és bambul. Már emiatt imádom a remake-et és sosem fogok többé a régihez nyúlni. Ha csak valamit bődületesen el nem b*sznak, ám az eddigiek alapján ez nem valószínű. De más részletek is tetszenek.

- Nicole láthatóan öregebb. Ez azért jó, mert a lore szerint 39 éves volt az első rész cselekményének idején, mégis, az eredeti változatban úgy nézett ki, mint aki a 20-as évei elején jár (a Dead Space 2-re át is dizájnolták - mint Isaacet -, ott legalább már úgy nézett ki, mint aki a 30-as évei elején jár). Az első részben éppen ezért fura is volt, hogy a 40-es éveit taposó Isaac-nek huszonéves barátnője van. Ráadásul így már az arcára nézve is elhiszed, hogy a USG Ishimura vezető orvosi tisztje.

- Isaac beszél, komolyan, ezzel nem tudok betelni. Már az első pár perc a USG Kellionon nagyon jó, hogy mindenki beszélget mindenkivel, sokkal életszerűbb. Most komolyan, az eredeti játékban itt a szereplő teljesen kimaradt a cselekményből, és az 5 perc után meghalo redshirtek is komolyabb szerepet kaptak, mint Isaac.

-  Gunner Wright és Tanya Clarke visszatért. Előbbi adta a Dead Space 2-3-ban Isaac hangját (és róla is mintázták abban a két játékban), és most már az első részben is ő szólaltatja meg, és a kinézete sem lesz más. Tanya Clarke viszont csak a DS2-ben volt Nicole hangja (az elsőben Iyari Limon szólaltatta meg), de ez jó, mert egyrészt, így egységesebb a második résszel, másrészt Clarke hangja jobban passzol az idősebb Nicole-hoz.

- Végre valaki hátramarad a Kelionon. Komolyan, kényszerleszállást hajtanak végre egy gyanúsan kihalt hajón, és senkinek nem jut eszébe, hogy az egyetlen járművet, amivel el lehetne menekülni, valaki őrizze.

- Végre valaki meg is sérült. Az eredeti játékban is bevágódnak az Ishimurába, de annak ellenére, hogy Kendra és Hammond ott állnak, még csak meg sem karcolódnak, miközben a Kellion ripityára törik. Itt meg még le is ülnek. Király!

- Johnson nő, így végre tudni, hogy a két redshirt közül éppen melyik beszél. :lol:

 

Ami így elsőre fura:

- Az eredeti játékban Kendra volt a kedvencem, és most őt érte a legtöbb változtatás. Más a hangja, a kinézete és úgy tűnik. A hölgyet ezúttal Brigitte Kali Canales szólaltatja meg és róla is mintázták, de szerencsére a hangja és a kinézete is hasonlít az eredeti színészre, Tonantzin Carmelóra, így szerintem ezt hamar megszokom.

- Johnson (aki most nő) hátramaradt, de a támadás után nem tesznek róla említést. Chen halálát megemlítik, de, hogy Johnsonnal mi van, arról mindhárman mélyen hallgatnak. Pedig azért nem ártana kommunikálni vele, ha már éppen szörnyek vadásznak rájuk, ő meg ott van sérülten. Viszont ez később még szóba jöhet, hiszen Isaac-nek vissza kell mennie a Kellionra.

 

Nagyon várom ezt a játékot, nagy reménységeket fűzök hozzá, hiszen a Mass Effect-trilógia mellett a Dead Space-trilógia a másik nagy kedvencem. És ez a játék végre egységessé teszi a trilógiát, aminek sajnos híján volt. Most már csak annak örülnék, hamég bejelentenék a Dead Space 2 és remasteredet (azoknak nincs szükségük remake-re), és azokat is kiadnák PS5-re (és Xbox Series X-re és PC-re), hogy egyben végig lehessen játszani a trilógiát az új konzolokon (persze a DLC-kel együtt, főleg a DS3 esetében, hiszen a sztori végét ott DLC-ben mesélték el).

 

 

 

További híreink: néhány benfentes szerint áprilisban jelenik meg a Horizon: Forbidden West kiegészítője, a Burning Shores. A területre több utalás is volt az alapjátékban. Érdekesség, hogy az egyik egy bizonyos Gilduntól származik, aki hátrahagyott egy üzenetet, amiből kiderült, hogy a pletykált címbeli Lángoló Partok felé veszi az irányt. Gildun a Horizon: Zero Dawn kiegészítőjének, a Frozen Wilds-nak az egyik emlékezetes szereplője, így tök jó lenne, ha a folytatás kiegészítőjében is feltűnne. Amire az üzenete szerint nagy az esély.

Az alapjátékban fellelhető apró nyomok alapján a Lángoló Partok talán Los Angeles lehet, ugyanis az egyik adatpont arra utal, hogy Kalifornia déli csücskében fekszik. A szivárogtató rejtélyes képe is LA felé mutat.

 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 12. 03. - 18:51, Darth Sky írta:

Ha már a Sorozatok topikban felmerült a The Last of Us, akkor a Part II kapcsán lenne egy kérdésem, kíváncsi lennék a véleményetekre. @Frenkie, @Dzséjt, meg persze mindenki, aki játszott vele. :D 

 

  Spoileres tartalom megtekintése

 

 

 

Ezt anno @Dzséjt-el személyesen is megbeszéltük mert akkor játszottuk majdnem végig mindketten mikor találkoztunk. Nagyjából egyetértettünk. Én mindent úgy vizsgálok erkölcsileg hogy ok- okozat. Ezt a valóságban a filmekben, sorozatokban, könyvekben ... stb. Magyarán ha egy műben én valakit agyonlövendőnek gondolok, azt a valóságban is agyonlőném gondolkodás nélkül egy ilyen tettért.

Nálam a legfontosabb az hogy hogy kezdődött és ami nagyon fontos KI kezdte a konfliktust. Nálam mindig az a híbás aki kezdi. Két ember barát és ha az egyik megöli a másik feleségét mindenféle ok nélkül akkor a másik bármit megtehet vele mert számomra megszünt embernek lenni. Tehát az teljesen normális hogy megöli az embert, de az már gyilkosság ha a fia visszabosszúl.

Ennek fényében akkor Abby és Ellie.

 

Spoiler

Mérföldekkel Ellie van magasabb szinten erkölcsileg számomra. Nézzük a kezdetet. Elvittek egy gyereket és meg akarták ölni mert az agyából talán ellenszert lehet csinálni. Simán megöltek volna egy GYEREKET, mindenféle lelkifurdalás nélkül. Annak akarata ellenére. Ha Ellie beleegyezik hogy feláldozza magát akkor Joel tette gyilkosság. De csak akkor. Ellie nem egyezett bele.

Innetől ezek nem orvosok(akiknek életeket kell menneteniük és nem úgy hogy elveszek egy másikat) hanem terroristák. Joel mindenféle szempontból jogosan ölte őket.

Nehogymár az legyen a hibás aki a szerettét(szinte a lánya volt) meg akarja attól menteni hogy megöljék. Nagyjából ez olyan mintha a Delta Force katonái lennének hibásak azért mert halomra lövik a tálibokat, akik éppen le akarják fejezni az áldozatot.

A másik ok amiért Abby bosszúja nem ok és nem is jogos az az hogy amikor Joel ment Elliért akkor rálöttek. Mit csinált volna a férfi? Hagyja magát lelőni, nehogy a drága kis Abby barátai  meghaljanak és áldozza fel magát és Ellie-t? Hogy Abbynak jó napja legyen?

Ráadásul flashback-ben láttuk hogy Abby látta Ellie-t a kórházban és TUDTA hogy meghal a beavatkozástól. Milyen "erkölcse" lehetett már gyerekkorában hogy látta hogy ott egy vele egykori kislány aki meghal majd és le se tojta és TUDTA hogy az apja is tudja ezt és nem egy alja terroristának tartja az apját hanem apának és hősnek. 

Apám ilyet csinált volna egy gyerekkel azonnal fejbelőttem volna. Ilyenkor azonnal megszűnik az apámnak lenni. Szart rá, azaz Abby ugyanolyan gyilkos volt már gyerekkorában mint az apja.

Aztán amit írtatok is. Joel MEGMENTETTE a haláltól Abbyt erre az hálából megölte.

A legrosszabb az hogy gondolkodás nélkül. Legalább megkötözte volna és megkérdezte volna hogy miért tette. Akkor elmondta volna hogy Ellie-t mentette volna meg. Akkor rájött volna hogy nem azért ölte meg az apját mert csak hanem Ellie védelmében és az apja egy szörnyeteg. Nem, annak ellenére se adott esélyt Joelnek hogy 5 perce megmentette az életét. Fel se fogta hogy azért él még mert Joel ott volt.

Itt lett számomra a legalja emberileg Abby.  Késöbb nálam is enyhült a gyűlölet, de sosem bocsátottam meg neki a jogtalan ölésért.

Hogy mit kellett volna tennie Abbynak? Először is mikor látta hogy Elli ott van a kórházban segíteni neki kiszabadulni. Jó az apját nem kelle volna agyonlőni. De tojt rá hogy egy vele egykorú lány ott fog meghalni.

Aztán mikor jött Joel és kinyírt mindenkit apástól akkor ha nem hülye azonnal tudnia kell volna hogy Joel Ellie rokona, barátja aki menti a kislányt. Azaz az öregem így járt mert elrabolt egy kislányt. Ha nem tette volna ma is élne. Egyszerűen minden épeszü gondolkodást felrúg az hogy Abby bosszút akart állni. Miért? Nagyjából ez olyan mintha én elrabolnék egy kislányt, idejönne az apja agyonlőne(teljesen jogosan) és a fiam(ha lenne) megölné az apa feleségét. Milyen jogon? Én voltam a rossz és meg is érdemeltem a halált.

Ezt én sosem tudtam felfogni. Mert nincs ok-okozati összefüggés.

Írtátok hogy azért Ellie szimpibb mert őt ismertük meg és az ő szemszögéből láttuk az egészet. Ok, gondoljunk bele Abby helyzetébe mikor a kórházban van. Ha onnan indulna az első rész hogy jön Joel

és Abby szemszögéből látnánk akkor is arra a következtetésre jutnák amire fentebb. Apám meg akart ölni egy gyereket a barátja eljött, megölte apámat és elvitte a gyereket. Nem azért ölte meg az apámat mert olyan kedve volt, hanem apám szörnyü dolgot akart elkövetni az ő barátjával.

Bármilyen szempontból nézem Abby teljesen illogikus önellentmondásba keveredő teljesen jogtalan bosszút állt Joel-en. Gyakorlatilag egy gyilkos.

A fentieket figyelembevéve Joel halála után amit Ellie csinált azzal semmi gond nincs. Tökéletesen megérdemelte a halált mindenki. EGYIK sem mondta hogy ne ölje meg Abby Joelt, sőt még Ellie-t is meg akarták ölni.

Dögöljenek meg. Nem érdemelnek kegyelmet. A terhes nő az más. De azt @Dzséjt jól leírta. Ők támadtak. Hogy lehet valaki annyira hülye hogy olyan világban ahol nincs rendörség, bíróság börtön(azaz gátlástalanul lehet ölni, hisz nincs következménye) terhesen megtámad egy fegyveres nőt akinek az "apját" pont ők ölték meg.

Szóval én így látom. Mikor Abbyval kellett menni emlékszem le is akartam törölni a játékot.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Playstation szerint idén csak 1058 órát játszottam (865-öt PS5-ös, 193 órát PS4-es játékkal) 41 játékkal (11-gyel többel, mint tavaly). A top5:

 

5. Jurassic World Evolution 2

4. Marvel's Spider-Man

3. Horizon: Zero Dawn

2. Cyberpunk 2077

1. Horizon: Forbidden West (240 órát öltem bele)

 

Az akció-kaland volt idén a favorit műfajom (ki hitte volna ezen címek láttán? :D ).

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 12. 09. - 19:29, Frenkie írta:

 

Ezt anno @Dzséjt-el személyesen is megbeszéltük mert akkor játszottuk majdnem végig mindketten mikor találkoztunk. Nagyjából egyetértettünk. Én mindent úgy vizsgálok erkölcsileg hogy ok- okozat. Ezt a valóságban a filmekben, sorozatokban, könyvekben ... stb. Magyarán ha egy műben én valakit agyonlövendőnek gondolok, azt a valóságban is agyonlőném gondolkodás nélkül egy ilyen tettért.

Nálam a legfontosabb az hogy hogy kezdődött és ami nagyon fontos KI kezdte a konfliktust. Nálam mindig az a híbás aki kezdi. Két ember barát és ha az egyik megöli a másik feleségét mindenféle ok nélkül akkor a másik bármit megtehet vele mert számomra megszünt embernek lenni. Tehát az teljesen normális hogy megöli az embert, de az már gyilkosság ha a fia visszabosszúl.

Ennek fényében akkor Abby és Ellie.

 

  Spoiler elrejtése

Mérföldekkel Ellie van magasabb szinten erkölcsileg számomra. Nézzük a kezdetet. Elvittek egy gyereket és meg akarták ölni mert az agyából talán ellenszert lehet csinálni. Simán megöltek volna egy GYEREKET, mindenféle lelkifurdalás nélkül. Annak akarata ellenére. Ha Ellie beleegyezik hogy feláldozza magát akkor Joel tette gyilkosság. De csak akkor. Ellie nem egyezett bele.

Innetől ezek nem orvosok(akiknek életeket kell menneteniük és nem úgy hogy elveszek egy másikat) hanem terroristák. Joel mindenféle szempontból jogosan ölte őket.

Nehogymár az legyen a hibás aki a szerettét(szinte a lánya volt) meg akarja attól menteni hogy megöljék. Nagyjából ez olyan mintha a Delta Force katonái lennének hibásak azért mert halomra lövik a tálibokat, akik éppen le akarják fejezni az áldozatot.

A másik ok amiért Abby bosszúja nem ok és nem is jogos az az hogy amikor Joel ment Elliért akkor rálöttek. Mit csinált volna a férfi? Hagyja magát lelőni, nehogy a drága kis Abby barátai  meghaljanak és áldozza fel magát és Ellie-t? Hogy Abbynak jó napja legyen?

Ráadásul flashback-ben láttuk hogy Abby látta Ellie-t a kórházban és TUDTA hogy meghal a beavatkozástól. Milyen "erkölcse" lehetett már gyerekkorában hogy látta hogy ott egy vele egykori kislány aki meghal majd és le se tojta és TUDTA hogy az apja is tudja ezt és nem egy alja terroristának tartja az apját hanem apának és hősnek. 

Apám ilyet csinált volna egy gyerekkel azonnal fejbelőttem volna. Ilyenkor azonnal megszűnik az apámnak lenni. Szart rá, azaz Abby ugyanolyan gyilkos volt már gyerekkorában mint az apja.

Aztán amit írtatok is. Joel MEGMENTETTE a haláltól Abbyt erre az hálából megölte.

A legrosszabb az hogy gondolkodás nélkül. Legalább megkötözte volna és megkérdezte volna hogy miért tette. Akkor elmondta volna hogy Ellie-t mentette volna meg. Akkor rájött volna hogy nem azért ölte meg az apját mert csak hanem Ellie védelmében és az apja egy szörnyeteg. Nem, annak ellenére se adott esélyt Joelnek hogy 5 perce megmentette az életét. Fel se fogta hogy azért él még mert Joel ott volt.

Itt lett számomra a legalja emberileg Abby.  Késöbb nálam is enyhült a gyűlölet, de sosem bocsátottam meg neki a jogtalan ölésért.

Hogy mit kellett volna tennie Abbynak? Először is mikor látta hogy Elli ott van a kórházban segíteni neki kiszabadulni. Jó az apját nem kelle volna agyonlőni. De tojt rá hogy egy vele egykorú lány ott fog meghalni.

Aztán mikor jött Joel és kinyírt mindenkit apástól akkor ha nem hülye azonnal tudnia kell volna hogy Joel Ellie rokona, barátja aki menti a kislányt. Azaz az öregem így járt mert elrabolt egy kislányt. Ha nem tette volna ma is élne. Egyszerűen minden épeszü gondolkodást felrúg az hogy Abby bosszút akart állni. Miért? Nagyjából ez olyan mintha én elrabolnék egy kislányt, idejönne az apja agyonlőne(teljesen jogosan) és a fiam(ha lenne) megölné az apa feleségét. Milyen jogon? Én voltam a rossz és meg is érdemeltem a halált.

Ezt én sosem tudtam felfogni. Mert nincs ok-okozati összefüggés.

Írtátok hogy azért Ellie szimpibb mert őt ismertük meg és az ő szemszögéből láttuk az egészet. Ok, gondoljunk bele Abby helyzetébe mikor a kórházban van. Ha onnan indulna az első rész hogy jön Joel

és Abby szemszögéből látnánk akkor is arra a következtetésre jutnák amire fentebb. Apám meg akart ölni egy gyereket a barátja eljött, megölte apámat és elvitte a gyereket. Nem azért ölte meg az apámat mert olyan kedve volt, hanem apám szörnyü dolgot akart elkövetni az ő barátjával.

Bármilyen szempontból nézem Abby teljesen illogikus önellentmondásba keveredő teljesen jogtalan bosszút állt Joel-en. Gyakorlatilag egy gyilkos.

A fentieket figyelembevéve Joel halála után amit Ellie csinált azzal semmi gond nincs. Tökéletesen megérdemelte a halált mindenki. EGYIK sem mondta hogy ne ölje meg Abby Joelt, sőt még Ellie-t is meg akarták ölni.

Dögöljenek meg. Nem érdemelnek kegyelmet. A terhes nő az más. De azt @Dzséjt jól leírta. Ők támadtak. Hogy lehet valaki annyira hülye hogy olyan világban ahol nincs rendörség, bíróság börtön(azaz gátlástalanul lehet ölni, hisz nincs következménye) terhesen megtámad egy fegyveres nőt akinek az "apját" pont ők ölték meg.

Szóval én így látom. Mikor Abbyval kellett menni emlékszem le is akartam törölni a játékot.

 

@Frenkie The Last of Us Part II - Ellie vs. Abby

Spoiler

Én ilyen szinten azért nem emelném piedesztálra Ellie-t, Abby kárára. Szerintem a játék pont, hogy azt akarta bemutatni, mennyire sok mindenben hasonlítanak ők ketten egymásra és úgymond "egy szintre" hozni kettejüket, ahol a morális győzelem a végső tét. Mindkét karakter érthető motivációkkal bír, akik a helyzet miatt egymással ellentétes póluson kötöttek ki. De szerintem Ellie fordított helyzetben hasonlóan cselekedett volna, mint Abby, és vice versa. Talán azzal a különbséggel, hogy Ellie nem engedte volna el a lányt, miután szétverte az apafigurája fejét... (Nora könyörtelen kivégzése elég beszédes ennek kapcsán, még ha ott én is így tettem volna Ellie helyében). Pl.: hol érdekelte Ellie-t az, hogy Joel megölt ki tudja, hány ártatlant csempészként, attól még ugyanúgy elment bosszút állni érte. Ez mitől jobb, mint Abby tette? Az, hogy Ellie minden tette jogos, és minden áldozata megérdemelte a halált, Abby meg a "legalja" emberileg szerintem erős részrehajlás és sarkítás. Ellie ugyanúgy vétkes számos dologban, ahogy Abby. Egyikük sem tökéletes, és nincs 100%-ig igazuk.

 

Na de a kettejük bosszújának jogossága a téma. Szerintem Abby apja nem volt rossz ember (az alapján, amennyire megismertük). Alapvetően jót akart, "a cél szentesíti az eszközt" mentalitással. Úgy értem, nyilván szörnyű bármilyen körülmények között is elvenni egy ártatlan (főleg egy gyerek) életét, egy potenciális gyógymód fényében. Ez az örökös morális dilemma: hogy egy embert fel lehet-e áldozni milliók életéért cserébe? Mikor leszel nagyobb szörnyeteg? Ha megölsz egy személyt, vagy ha a tétlenségeddel halálra ítélsz millió másikat? Jerry nem volt könnyű helyzetben, amikor mérlegelnie kellett, és hozzá teszem nagyon érdekelt volna, mint válaszol Marlene kérdésére, hogy "És ha Abby-ről lenne szó?"... mert szerintem egy épeszű ember akkor sem áldozza fel a saját lányát, ha milliókról van szó, hiszen a többség inkább érzelmi, mint logikai alapon dönt, így vagyunk összerakva. Jerry hagyta, hogy Marlene elvigye a hírt Joelnek, miszerint Ellie nem élné túl a beavatkozást, tehát, azt se lehet mondani, hogy a férfi sumákolt és erőszakkal akarta megölni a lányt. A "legalja" Abby egyébként azt mondta az apjának, hogy fordított helyzetben ő hagyná, hogy elvégezzék rajta a műtétet a dolgok ismeretének fényében is. Itt a kulcskérdés Ellie döntési szabadsága, attól viszont Joel fosztotta meg, nem Jerry és nem is Abby. Joel volt az, aki önös érdekektől vezérelve (félt, hogy elveszíti a lányt) sumákolt, hazudott és megfosztotta a döntés lehetőségétől Ellie-t. És ebben teljesen igaza volt Ellie-nek, amikor az igazságot megtudva finoman szólva kiakadt Joelre. De most jön a lényeg: Ellie belement volna a műtétbe. A végén lévő visszatekintés (Joel-Ellie párbeszéd a tornácon) egyértelművé teszi. Ami még fontos, hogy Joelnek semmi oka nem volt megölni Jerry-t a műtőben. Nem jelentett fenyegetést. Joelnek végül törlesztenie kellett azt a bizonyos számlát, amihez Abby segítette hozzá.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Spoiler
2022. 12. 15. - 1:21, Darth Sky írta:

Nora könyörtelen kivégzése elég beszédes ennek kapcsán, még ha ott én is így tettem volna Ellie helyében

Én ezt sem tudom annyira könyörtelen tettnek nézni, mint Abby Joelen elkövetett hasonló, de céltalan tettét. Nora akkor már halott volt, ezt ő és Ellie is tudta. Csak az volt a kérdés, Ellie milyen gyorsan vet véget az elkerülhetetlen szenvedésnek. Ha Nora azonnal elmondja, hol van Abby, szerintem ott helyben fejbe lövi vagy vágja, azt jónapot (Ellie semelyik játékban nem adta jelét annak, hogy szenvedni hagyná az embereket). De Nora úgy döntött, nem beszél, szóval Ellie kiverte belőle az infót. Viszont azt konkrétan nem tudjuk, hogy miután meglett az infó, mi történt Norával. Lehet, hogy Ellie szép lassan agyonverte, lehet, hogy gyorsan fejbe lőtte (bár a területen ólálkodó clickerek miatt ez talán nem annyira esélyes), ahogy az sem kizárt, hogy otthagyta, hadd élvezze a kínzás és az átalakulás miatti fájdalom minden pillanatát, aztán éljen tovább runnerként (én ez utóbbit tartanám a legkegyetlenebbnek). Személy szerint úgy képzelem, hogy miután megkapta az infót, egyetlen ütéssel végzett Norával, mert mint írtam, alapvetően nem mutatta jelét soha a kegyetlenkedésnek.

És éppen ezért szerintem Ellie ugyanúgy elengedte volna Abby-t, hiszen még Abby társait, akik részt vettek Joel megölésében, sem feltétlen akarta bántani. Még Norának is felajánlotta a távozás esélyét és a gyors halál lehetőségét. Nekem ez legalább annyira beszédes, mint egy célirányos kínzás (akárcsak egy céltalan). Hiszen az ok nélküli ölésnek még annyi jelét sem mutatta, mint az ok nélküli kínzásnak, szóval azt feltételezni a két játék ismeretében, hogy hidegvérrel, ok nélkül meggyilkolt volna egy tehetetlen embert, szerintem igencsak tévút.

 

2022. 12. 15. - 1:21, Darth Sky írta:

Pl.: hol érdekelte Ellie-t az, hogy Joel megölt ki tudja, hány ártatlant csempészként, attól még ugyanúgy elment bosszút állni érte. Ez mitől jobb, mint Abby tette? Az, hogy Ellie minden tette jogos, és minden áldozata megérdemelte a halált, Abby meg a "legalja" emberileg szerintem erős részrehajlás és sarkítás. Ellie ugyanúgy vétkes számos dologban, ahogy Abby. Egyikük sem tökéletes, és nincs 100%-ig igazuk.

Azzal teljes mértékben egyetértek, hogy egyikük sem tökéletes és egyiküknél sincs ott a végső igazság. Mindkettőjük okkal formálhatott jogot a bosszúra, én személy szerint mindkettőt meg is értem, a helyükben talán én sem cselekedtem volna másképpen. Sőt talán én Ellie-vel ellentétben az egész csapatot le akartam volna vadászni, Norát például tuti otthagyom átváltozni és nyitva hagytam volna az ajtót, hogy aztán a fertőzöttek szabaduljanak rá a WLF-re. De ez én vagyok, aki nem abba a világba születtem és a kényelmes székemben írom ezt, kávét szürcsölve. A valóságban talán két percig sem élnék túl abban a világban, nemhogy még bosszúhadjáratot vezényeljek le.

Ami viszont fontos, hogy többet láttunk Abby, mondjuk így, gaztetteiből, mint amennyit Joeléből láttunk. Remek narratív döntés volt, hogy míg a világot Joel szemszögén át ismerhetjük meg, Joel múltját Ellie szemszögén át láthatjuk. Pontosan ugyanannyi dolgot tudunk biztosan Joelről, mint amennyit Ellie, így a mi érzéseink az övé is. És biztos vagyok abban, hogy hiába tudod, hogy Joel volt hunter és nagyon valószínűleg  ártatlan embereket is ölt, nem utáltad meg, amikor ez kiderült. Ahogy Abby-t sem ölelted kebledre, miután szétverte ennek a gyilkos gazembernek a fejét. Szóval teljesen tudatában kell lennünk annak, hogy Ellie-t miért nem érinti meg az, amit Joel a találkozásuk előtt tett vagy nem tett. Ugyanazért, amiért minket sem. Nem láttuk, nem tudjuk, minden, amink van, részinformációkból jött feltételezés. Ő számunka az igazi apafigura, míg Jerry-t úgy ismertük meg, hogy el akarta venni annak a lánynak az életét a beleegyezése nélkül, akit mi (imigyen Joel) addig mindenáron védtünk. Szóval naná, hogy szimpatikusabb Joel mint Jerry, és jobban együtérzünk Ellie-vel, mint Abby-vel. Ráadásul Ellie sosem mutatta felesleges kegyetlenség vagy ok nélküli gyilkolászás jelét, ellenben Abby igen. Ellie sosem volt terrorista szervezet vagy fanatikus elnyomó rezsim önkéntes tagja, Abby igen. És végül Ellie volt az, aki megtörte a gyilkos kört, Abby-vel ellentétben nem teljeítette be a bosszúját, pedig aztán lelkileg és fizikailag is tacsra vágta ez a hadjárat és már ott volt, hogy elérje ezt a vágyott célt. Sőt végül még ő mentette meg Abby irháját. Igaz, ez nem volt a terv része, de ez lett a végkimenetel.

És részint én azzal is egyetértek @Frenkie-vel, hogy Ellie és Joel áldozatai jobban rászolgáltak a halálra. Igen, alapvetően Jerry-ben és Abby-ben, meg a többiekben is akad jóság, ezt tagadni felesleges. Egyik sem szörnyeteg. Senki sem születik színtiszta szörnynek vagy jóságos angyalnak, mindenkiben van ez és az. A The Last of Us Part 1 ugyan démonizálta a Fireflis-t, de a Part 2 árnyalta bizonyos tagjait. Ugyanakkor árnyalás ide vagy oda, a Fireflies akkor is terrorista erőszakszervezet, semmivel sem jobbak a WLF-nél, ahol szintén akadnak jó emberek. Elég csak meghallgatni a beszélgetéseket. De még a vallásos zigótákból álló Szerafiták között sem mindenki szörnyeteg. De az összképet nézve a Fireflies akkor is egy terroristaszervezet, ami az utcán robbantgat, fegyveres felkeléseket szít, és igazából még semmi nyomát nem láttuk annak, hogy a tetteik után bármi jobb lett volna. 2033-ban is még egy olyan rendszerért harcolnak elméleti szinten, ami már 20 éve nem létezik és ekkor már képtelenség lenne visszaállítani (éppen ezért szerintem gyakorlati szinten szimplán csak ők akarnak uralkodni mindenki máson, így azzá váltak, amivel a FEDRA-t vádolták kezdetben). És mindezt úgy, hogy ők képtelenek lennének kormányt alakítani, hiszen még arra sem képesek, hogy egy egyetemi kampuszt tartósan megvédjenek a fertőzöttektől. Láthattuk is, hogy az általuk szított felkelésnek csak reménytelenség és még több halál a végeredménye.

Szóval Joel vagy Ellie nem a máltai szeretetszolgálat embereit mészárolta halomra a játékok során, hanem terroristákat, fosztogatókat, kannibálokat, rabszolgatartókat, fanatikus önkényuralmi szervezet tagjait és fanatikus vallási zigótákat. És akik ezen szervezetek részei, pláne, ha önként állnak be (mint Abby és csapata), és eme szervezetkért és eme szervezetek által hirdetett igékért öldökölnek akár civileket is, na, azokat eléggé el tudom ítélni.

Ráadásul a konfliktusok nagy része mindig azzal kezdődik, hogy eme szervezetek kérdés és különösebb ok nélkül megpróbálják megölni hőseinket. Csak nézzük a WLF-et. Ellie és Dina épp csak odaértek Seattle-be, máris felrobbantották a lovukat ( :( ) és megpróbálták megölni őket. A Szerafiták meg azzal üdvözölték Ellie-t a területükön, hogy nyilat küldtek a vállába. Vagy ott vannak a kannibálok. Amint meglátták Ellie-t és Joelt az egyetem ablakában, tüzet nyitottak rájuk. Aztán még nekik állt feljebb, hogy Joel és Ellie többeket is megölt közüllük. És annak ellenére, hogy Ellie is megtudta, hogy David ugyanannak a bandának a vezetője, a lány életben hagyta. David volt az, aki mindezek ellenére vadászni kezdett a párosra, és ennek lett az a következménye, hogy újabb emberek haltak meg közüllük, beleértve Davidet is. Aki mindazok mellett, hogy emberevő volt, még meg is akarta dugni Ellie-t, és van egy olyan sanda gyanúm, hogy ehhez nem kérte volna az engedélyét, szóval ő aztán többszörösen rászolgált arra, hogy a buksiját felaprítsák.

Persze itt azért megjegyzem, hogy ugyanez igaz Abby szemszögéből is, amikor a játékban ritkítom a Szerafitákat, majd később a WLF embereit is, ugyanúgy nem érzek bűnbánatot, mert a szitu ugyanaz akkor és ott, ők támadnak, Abby védekezik, és e két banda "Abby szemén át nézve" sem másabb, mint "Ellie szemét át nézve". Csak az más, hogy Ellie idegenként, Abby résztvevőként csöppen bele a szituációba. A WLF-nek és a Szerafitáknak nincs oka megölni Ellie-t az első találkozáskor, ugyanakkor Abby-t annál több oka van kinyírni mindkét félnek. Plusz ez rávilágít arra, hogy Abby tisztában volt azzal, miféle szervezet a WLF, szóval ez sem teszi jobbá a szemembe Ellie-hez képest.

(És mindezek ellenére mindkét játék többségében biztosítja annak lehetőségét, hogy a játékostól teszi függővé, hány embert küld a másvilágra. Én személy szerint soha sehol nem hagyok egy túlélőt sem, mert szerintem mindegyik megérdemli a halált, de a játék lehetővé teszi, hogy minimális áldozatokkal is végigvigyük.)

 

2022. 12. 15. - 1:21, Darth Sky írta:

Itt a kulcskérdés Ellie döntési szabadsága, attól viszont Joel fosztotta meg, nem Jerry és nem is Abby.

No-no, Joel és Jerry és Marlene. Joel is része a képletnek, de Jerry volt az, aki azután, hogy Ellie a csatornában elájult, úgy begyógyszerezte, hogy nem ébredt fel és ezt Marlane hagyta jová. Jerry álmában ölte volna meg Ellie-t és ezzel ugyanúgy a megkérdezése nélkül áldozta volna fel, ahogy Joel is a megkérdezése nélkül vitte el. Ebben mindhárom felnőtt egyformán hibás. Oda kellett volna állniuk mindhármuknak Ellie elé és megkérdezni, mit akar, aztán cselekedni. De ők inkább beszéltek a nevében és döntöttek helyette, miközben egyik sem volt biztos azzal kapcsolatban, hogy Ellie ténylegesen hogyan döntött volna. Ezért nem ébresztette fel őt Jerry és Marlene és ezért hazudott neki Joel.

 

2022. 12. 15. - 1:21, Darth Sky írta:

A "legalja" Abby egyébként azt mondta az apjának, hogy fordított helyzetben ő hagyná, hogy elvégezzék rajta a műtétet a dolgok ismeretének fényében is.

Ő nem Ellie, szóval ebben a kérdésben semmi jelentőssége annak, hogy ő mit hagyna jóvá fordított esetben. Megjegyzem, könnyű ezt mondani, ha amúgy semmi tétje rád nézve. Abby kibickedve ad tanácsot, szóval inkább fogta volna be a száját, mert ezzel csak ártott. Levett valamennyi terhet az apja válláról (feloldozta Marlene kérdése alól), pedig itt ezt nem szabadott volna, pláne nem egy kibictől.

 

2022. 12. 15. - 1:21, Darth Sky írta:

De most jön a lényeg: Ellie belement volna a műtétbe. A végén lévő visszatekintés (Joel-Ellie párbeszéd a tornácon) egyértelművé teszi.

Öt évvel később, megannyi új tapasztalattal a háta mögött, érettebben mond valamit, amin hetekig vagy akár hónapokig gondolkodhatott akkor már Jackson biztonságában, a meleg ágyban, étellel a pocijában. Szóval eme szavaknak már ugyanúgy nincs tétje, mint a fenti Abby hozzászólásnak. Ellie egy "mi lett volna, ha..." dolgot fest le, Abby egy "mi lenne, ha..." dolgot. Egyiknek sincs értelme.

Lehet, hogy a fenti körülményeknek hála a 19 éves Ellie-nek, aki öt éve él olyanok között, akiket érdemes megmenteni, már ez a véleménye. De vajon a 14 éves Ellie, aki egy év alatt összefutott olyanon emberekkel, akik a cuccaiért vagy éppen a húsáért akarták megölni, biztos, hogy akkor és ott, hirtelen és gyorsan ugyanezt a döntést hozta volna meg? Mert az 14 éves kislány nem azzal indult neki a világnak, hogy az út végén megölik olyanokért, akik talán meg sem érdemlik a vakcinát. Ráadásul Ellie-ben elég komolyan dolgozik a túlélési ösztön, annak ellenére, hogy egészségtelenül jelen van benne a túlélők bűntudata is.

És a tény, hogy az őt régóta ismerő Marlene sem ragaszkodott ahhoz, hogy felébresszék a lányt és megkérdezzék a véleményét, azt sugallja, hogy ő sem volt biztos abban, hogy ebbe Ellie belemenne. Pedig tudta, hogy fontos lenne rábízni a döntést. Hiszen a Part 2-ben Jerry azzal érvel, hogy a Firefly katonák Ellie-nél kevesebbért is hajlandóak voltak feláldozni az életüket, s ekkor Marlane azzal vág vissza, hogy az a katonák döntése volt. Mindketten tudták, hogy Ellie-nek kéne döntenie ebben, és éppen ezért egyik sem akarta felébreszteni, mert még Marlane sem volt abban biztos, hogy Ellie tényleg belemenne.

Öt évnyi gondolkodás (mert szerintem Ellie egy percig sem hitt Joelnek) és új perspektívák megismerése után már vélekedhet másképpen, de ez nem jelenti azt, hogy akkor és ott is belement volna. És az, hogy öt évig próbált hinni Joelnek, majd az igazság kipattanása után képes lett volna megbocsátani neki, jelzi, hogy annyira azért ő sem bánja, hogy Joel megadta neki a lehetőséget az életre. Sőt talán pont ez az egyik katalizátora az egész Part 2-nek, mert mint kiderül, Abby pont aznap ölte meg Joelt, amikor Ellie el akarta vele indulni a megbocsátás útján. Hosszú idő után aznap ment volna át hozzá először tévézni és talán végre megbeszélhették volna rendesen a szitut. Abby ezt a lehetőséget elrabolta tőle. Szóval lehet, hogy Ellie már akkor sem kezdett volna bosszúhadjáratba, ha Abby később ér oda, amikor már normalizálódott a helyzet kettejük között.

 

2022. 12. 15. - 1:21, Darth Sky írta:

Ami még fontos, hogy Joelnek semmi oka nem volt megölni Jerry-t a műtőben. Nem jelentett fenyegetést.

Azért az az olló, amit felé lóbált azzal a szándékkal, hogy megöli, szerintem elég ok az önvédelemre. Nyilván le lehetett volna játszani máshogy is, de Joel biztosra ment. Véglegesen kiiktatott egy potenciális veszélyforrást. De könnyen meglehet, hogy ha Jerry nem kapja fel az ollót, még mindig élne, hiszen Joel nem bántotta a másik két orvost. (Persze a játékos lángszóróval fel is gyújthatja Jerry-t és a kollégáit, de a kanonizált esemény az, hogy elveszi az ollót Jerry-től és a nyakába állítja, mindenki mást életben hagy.)

 

Én személy szerint nem tartom Jerry-t rossz embernek, azt is megértem, miért akarta feláldozni Ellie-t. Ugyanakkor nem értek egyet azzal, ahogy ezt a kérdést ő, Marlene és Joel kezelte. Ugyanakkor, mivel az első játéknak hála Joel szemén át láttam a világot, ebben a kérdésben Joel pártján állok. Ha már a két "sz*runk Ellie véleményére" véglet közül választani lehet, akkor Joel választását tartom a jobbnak. Egyszerűen azért, mert kedvelem Ellie-t és nem szimpatizálok a Fireflies-szal, ugyanis a módszereik és a céljaik finoman szólva is megkérdőjelezhetőek. És itt egyaránt gondolok arra, hogy álmában akartak megölni egy kislányt, és arra, hogy az utcán, civileket is feláldozva robbantgatnak és felkeléseket törnek ki alternatívák felajánlása nélkül. Hiszen két remek példát is láttunk arra, hogy milyen sikeres egy Fireflies lázadás: Pittsburgh fosztogatók, Seattle meg két szélsőséges csoport martalékává vált. Ja, biztos jobb lett mindenkinek, mint a FEDRA idején.

És a szememben ugyanez igaz Abby-re. Én jogosnak vélem azt, hogy meg akarta bosszúlni az apja halálát, egészen addig a pontig, amíg Joel meg nem mentette az életét. Életért életet. Joel elvette Jerry életét (szerintem szintén jogosan) és megmentette Abby életét, ezzel lerótta a lány felé a tartozását. És aztán a korábbi és további tettei sem teszik Ellie-nél szimpatikusabbá Abby-t, annak ellenére, hogy a Part 2 végére megkedveltem. Abby kegyetlen volt Joellel, ok nélkül. Amit művelt vele, az színtiszta céltalan szadizmus volt a részéről. Joel sem volt szent, de még róla is elmondható ismeretink alapján, hogy cél nélkül nem kínzott embert. De Jerry-t biztosan nem kínozta meg, gyorsan vetett véget az életének, ezzel szemben Abby elhúzta, megkínozta Joelt (a megmentőjét!), mielőtt megölte volna.

Továbbá ott van az a rideg tény is, hogy két erőszakszervezetnek is a része lett. Igaz, a Firefliesba beleszületett, de egyetértett a nézeteikkel és a módszereikkel (ha nem így lenne, később nem keresné őket a Part 2 végén). Aztán önként csatlakoztak a WLF-hez, ami ugyan otthont és biztonságot ad a tagjainak, de kegyetlenül, válogatás és kérdés nélkül lemészárolnak mindenkit, aki nem közéjük való, fel sem ajánlva annak lehetőségét, hogy csatlakozzon hozzájuk. Most képzeljük el, ha Abby Seattle mellett kerül abba a helyzetbe, amibe Jackson mellett került. Jacksonban az a Joel, akit ő meg akart ölni, megmentette. Seattle mellett bárki golyót eresztett volna a fejébe vagy otthagyja a fertőzötteknek. Abby simán harcolt a WLF-ért, ki tudja, hány ártatlan ölt meg a WLF dogmáit követve, bár Mel eletett megjegyzései alapján szadista és hatékony gyilkológép volt, aki senkinek sem kegyelmezett - ilyen téren ugyanolyan vagy talán még rosszabb is volt, mint Joel, ha például Abby a Szerafita gyerekeknek sem kegyelmezett (ezért is mondom azt, hogy Abby szerintem inkább Joelre hasonlít, nem Ellie-re). És mivel Isaac a WLF egyik legjobb katonájának tartja, akit az első vonalban akar bevetni a Szerafiták elleni támadásban, én hitelt adok Mel szavainak (plusz Owen sem véletlen hidegült el tőle). Tehát Abby önként leváltott egy terrorista szervezetet egy önkényuralmi, fanatikus szervezetre, ahol aztán példaértékűen jól teljesített, hogy aztán visszaváltsa a terrorista szervezetet. Miközben akár egy olyan helyen is letelepedhetett volna, mint Jackson, amiről tudjuk, hogy nem az egyetlen ilyen békés település volt.

És akkor még ott van a fentebb tárgyalt terhes nő megölése dolog és a többi, például, hogy lefekszik a barátnője pasijával, vagy az, hogy tudta, hogy bár Ellie az egyetlen ismert esély a gyógymód meglelésére, soha egy pillanatra sem jutott eszébe, hogy valamilyen módon továbbvigye az apja örökségét (amire végül ő is ráeszmél, mármint arra, hogy az apja nem helyeselné mindazt, amit a halála óta tett). Annyira lesz*rta, hogy egy ponton hajlandó lett volna végezni vele. Őt nem érdekelte az emberiség megmentése (már csak ezért sem kellett volna azt mondania az apjának, hogy ha róla lenne szó, nem bánná), ami nem csoda, ő már ebbe a fertőzöttekkel teli világba született bele, itt nőtt fel. Az öregekkel ellentétben neki ez volt a normális élet, nem vágyott vissza egy másik világba.

Egyes tetteivel szimpatizálok, néhányat megértek, de összességében a szememben Ellie-hez képest ő rosszabb ember. Számomra ő ugyanolyan, mint Joel volt, aki szerintem szintén nem jobb ember, mint Ellie. Viszont mindketten jobb emberré váltak Ellie-nek és Levnek hála. Abby mindkettejüknek hála, hiszen Ellie felfedte az Abby-ben lakó szörnyeteget és Lev volt az, aki elérte, hogy ezt Abby is észrevegye. Abby álmainak változásán amúgy jó lekövethető, hogy milyen mélységből indult. Ezek az álmok jelképezik azt is, hogy Joel halála még számára sem hozott pozitív eredményt, sőt hát rosszabb is lett, hiszen a rémálmai is megmaradtak, de legalább már a barátait is elvesztette, egyedül Manny maradt meg.

 

Amúgy szerintem az ellenanyag maga is teljesen felesleges dolog a The Last of Us cselekményének ideje alatt. Egyrészt, Ellie-n át megmutatkozott, hogy Természetanya már megkezdte az emberek átalakítását ahhoz, hogy életben maradhassanak ebben a szép, új világban. Ellie az első, akiről tudnak, de nem biztos, hogy az egyetlen immunis. Már az, hogy mindössze hat évvel a világjárvány kitörése után megszületett valaki, aki teljesen inmunis a fertőzésre, jelzi, hogy ez egy vagy már korábban elkezdődött, vagy extrém gyorsan zajló folyamat. Lehet több száz vagy több ezer ember volt inmunis a betegségre a kitörés napján is, csak mivel a kórházi rendszer baromi gyorsan összeomlott, kivizsglásra nem volt lehetőség. Plusz az sem segíti az inmunitás leleplezését, hogy az új rendszerben azt, akinél fertőzést érzékelnek, azonnal eutanáziába részesítik. És még ehhez az is hozzájön, hogy maga a betegség kellemetlen mellékhatása az, hogy a fertőzött gyilkos hajlamúvá válik, így általában megölik áldozataikat. Szerintem maga a harapás általi átalakulás nem is olyan gyakori, inkább a spórák okozhatják a gondot és a tömeges fertőzést.

Szóval lehet, hogy Ellie önmagában nem csoda, de az, hogy nála meg tudták állapítani, hogy inmunis, az már az. És ehhez sok szerencsés és/vagy szerencsétlen véletlen kellett. Bizonyos szempontból szerencse, hogy egy fertőzött megharapta Ellie-t, hiszen harapás nélkül leélhette volna az egész életét úgy, hogy senki sem tud az ellenállásáról. Szerencse, hogy Riley azelőtt lelőtte az Ellie-t megharapó fertőzöttet, hogy az halálos sérülést okozott volna a lánynak. Szerencse, hogy Riley és Ellie úgy döntöttek, "együtt őrülnek meg", és emiatt nem eresztettek golyót a fejükbe. Szerencse, hogy Marlane meghallgatta Ellie-t, amikor visszament hozzá, és nem nyírta ki kérdés nélkül azonnal. Ahogy szerencse az is, hogy Ellie hónapokig képes volt elkerülni a FEDRA ellenőrzését.

Szóval lehet odakint akár száznyi vagy ezernyi inmunis is, sajnos annak az esélye, hogy ez kiderül, mielőtt meghalnak, nagyon kicsi. Eleve, ha sosem harapják meg, sosem derül ki. Leélhetik az egész életüket úgy, hogy nem is tudnak az inmunitásukról. Ha meg fizikai kontaktusba kerülnek fertőzöttekkel, először azt kell elkerülni, hogy a harapás után széttépjék őket. Ha az is megvan, le kell mondaniuk az öngyilkosságról - és mivel nem tudják, hogy inmunisak, ezzel azt a lehetőséget vállalják, hogy agyatlan szörnyekké válnak. És, ha még le is mondanak az öngyilkosságról, el kell leplezniük a sebet, mert mindenki más egyből megölné őket. És csak ekkor derülne ki, hogy inmunis, ami után találni kéne valakit, aki hisz is neki és nem lövi főbe egyből, amint meglátja a sebet.

Akárhogy is, könnyen lehet, hogy Ellie nem az egyetlen inmunis, csak az egyetlen, akiről tudunk. Sanszos, hogy vannak mások is, és ebben az esetben előbb-utóbb a Cordyceps már nem lesz veszélyforrás, mint fertőzés (ráadásul, ha több az inmunis ember, akkor nagyobb eséllyel lehetne ellenszert vagy védőoltást kreálni). És új fertőzöttek híján egy idő után a meglévő fertőzöttek is eltűnnek a világból (ha csak a Cordyceps nem mutálódik, például kezd el fertőzni állatoka, de erre egylőre nincs jel).

Emellett az emberiség társadalmi szinten is elkezdett alkalmazkodni ehhez az új világhoz. Jackson, de alapvetően a WLF stadionja és a Szerafiták szigete is azt mutatják, hogy önmagában a fertőzöttek jelenléte nem lehetetleníti el a normálisabb élet lehetőségét, csupán összeomlasztott egy létező rendszert. Ugyan a WLF és a Szerafiták nem éppen a békés együttélést hirdetik, mindhárom esetben látható, hogy kialakult egy önfentrató mikrotársadalom, ami biztonságot és otthont tud adni. Meg tudják védeni magukat a fertőzöttektől és a rablóbandáktól, s képesek önmagukat eltartani. Ezen csoportok éppen ezért tovább túlélhetnek, mint például a bostoni FEDRA uralta terület, ami ugyan védekezni képes, az önfentartásra már képtelen (nem is értem, hogy 20 év alatt miért nem kezdtek el valamilyen gazdálkodást). Vagy a pittsburgh-i fosztogatók, akik képtelenek védekezni és az önfentartásuk is attól a vékony reménysugártól függ, hogy arra tévednek emberek, akik nem tudják megvédeni magukat. Ám láthattuk, hogy akár két ember is át tud törni a védelmükön. De még a Silver Lake-i kannibáloknak is változniuk kell, hiszen jelenlegi ismeretenk szerint az ő túlélésük is az emberi utánpótlástól függ (és alapvetően ők sem tűntek túl védettnek, hiszen míg a Szerafiták szigetét a tenger, a WLF stadionját és Jacksont vastag falak veszik körbe, a kannibálok csak roncsokból és szemétből építettek barrikádot, ami se egy nagyobb hordának, se egy felfegyverzett banádnak nem állná útját, Joel például simán besétált).

Szóval látható, hogy az emberiség biológiailag és társadalmilag is elkezdett hozzáidomulni az új környezethez, és ez, ahogy tellik az idő, egyre jelentősebb lesz. Azok az emberek pedig, akik már eleve ebbe születnek bele, nem fognak a régi világra vágyni - amiről teljesen amúgy sem kellett lemondani. Elég csak körbenézni Jacksonban vagy a WLF stadionjában. Semmiben nem szenvednek hiányt, sőt van néhány kifejezetten luxus dolog is. Ellie-nek például van tévéje, PS3-asa, videojátékai, DVD-i. Ezen felül, bár már eltelt 20 év a fertőzés kitörése óta, vannak még működő autók, mi több, Jackson lakói képesek voltak beindítani és működtetni egy vízerőművet. Amihez azért magas fokú szaktudás, eszközök és alkatrészek kellenek.

Mindez azt jelzi, hogy valamilyen szinten az ipar is működik még, hiszen valahonnan jönnie kell az üzemanyagnak 20+ évvel azután, hogy papíron minden üzemanyag előállító és terjesztő cég és telep leállt. Vagy az akkumulátoroknak, a lőszernek. A lőport sem a fáról szüretelik. :) 

Mindent összevetve, 2033-ra az emberiség úgy-ahogy elkezdett társadalmilag beállni a Cordyceps-szel való együttélésre, és Ellie révén annak is van jele, hogy ugyanez a folyamat már biológiai szinten is elkezdődött. Vagyis nem fenyegeti a kihalás. Mindeközben a Föld is gyógyul, hiszen nyilván jót tesz neki, hogy már nem tapossa 7,5 milliárd ember a felszínét és sok helyen visszauralhatta a természet a területet. Mindezek tükrében az ellenanyag nem tűnik létkérdésnek, és az is holt biztos, hogy ha mégis elkészülne, nem tenné rendbe a viágot varázsütésre, hiszen pont azért, mert eltelt 20+ év, a régi társadalom már visszaállíthatatlan és azok száma is fogy, akik erre vágynának.

A Szerafiták nem fogják eldobni a hitüket csak azért, mert a Cordyceps már nem fertőz, ahogy a WLF sem mond le a Seattle fölötti hatalomról ugyanezért. Akik élvezik, hogy törvényen kívül megtehetnek, amit csak akarnak, szintén nem fognak visszavágyni a régi társadalmi korlátok közé. (A FEDRA jó példa, 20 évvel később sem voltak hajlandóak lemondani a hatalomról, pedig a kormány, amit papíron képviseltek, két évtizede nem létezik.) És igazából még Jackson lakóinak sem lenne oka változni. A falakat még sokáig nem bonthatják el, nem mászkálhatnának szabadon az erdőkben, hiszen látható, hogy a fertőzöttek extrém hosszú ideig képesek túlélni (a Ratkinget alkotó fertőzöttek 25 évet éltek túl egy szobában, elzárva), és több millió, ha nem milliárd van belőlük (a járvány kitörésének első hónapjai után az emberiség - azaz nagyjából 7,5 milliárd ember - 60 százaléka halott vagy fertőzött volt), rááadásul vándorolnak is. Ezek még évtizedekig az emberiséggel maradnak, és ellenanyag ide vagy oda, gyilkos hajlamuk miatt védekezni kell ellenük. Ráadásul, eleve képtelenség, hogy a vakcinát mindenhová eljutassák vagy mindenki hajlandó legyen beadatni magának (hát még a mi világunkban is vannak, akik elkerülik az oltásokat), ami azt jelenti, hogy utánpótlás is marad.

Szóval szerintem 2033-ban igazából már Ellie feláldozása is kicsit felesleges az alternatívák tükrében. A világ problémáit ezen a ponton már nem oldaná meg, a fertőzöttek milliói, ha nem milliárdjai sem tűnnének el varázsütésre, és rengetegen nem lennének hajlandóak lemondani az új életről, mi több, az sem lehetséges, hogy mindenki megkapja vagy elfogadja a vakcinát. Ezen a ponton szerintem főleg a társadalmi, és egy idő után talán a természetes biológiai változások fogják jelenteni a megoldást. A Fireflies is többet ért volna el azzal, ha fegyveres konfliktusok szítása és a csodaszer keresése helyett társadalmi megoldásokat keresett volna. De ők inkább robbantgattak, öldököltek, lázadásokat szítottak jövőkép nélkül és vártak a csodára.

 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Dzséjt írta:
  Spoiler elrejtése

Azért az az olló, amit felé lóbált azzal a szándékkal, hogy megöli, szerintem elég ok az önvédelemre. Nyilván le lehetett volna játszani máshogy is, de Joel biztosra ment. Véglegesen kiiktatott egy potenciális veszélyforrást. De könnyen meglehet, hogy ha Jerry nem kapja fel az ollót, még mindig élne, hiszen Joel nem bántotta a másik két orvost.

 

 

Spoiler

Szerintem mindenképp nagy esély lett volna a doki kinyírására. Még akkor is ha ott nem jelentett volna semmilyen veszélyt. Gondolom ezt abból hogy Joel azért nyírta ki nem sokkal a doki kinyírása után Marlie-t mert nem akarta hogy utánuk menjen. A nőci előtte megadta magát ami után meg is lett lőve szóval nem igazán jelentett veszélyt. Persze attól még lövöldözhetett volna ha olyanja lett volna. "You'd just come after her." mondta a pasas és már küldte is a padlóra küldött nőci fejébe a golyót.

Lefogadom hogy a doki az ollós akciója mellett azért is lett kipurcantva hogy ő se mehessen utánuk. Elvégre a vakcina miatt bőven lett volna rá oka. Az is lehet hogy ment volna de az is hogy nem de az ex-csempész tutira veszem hogy nem akart kockáztatni.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Rog

Spoiler

Igen, ez is benne lehet a dologban. Joel ugyan Jerry-t még csak látásból sem ismerte, így róla nem tudhatta, mire képes vagy nem képes, Marlane-t viszont évek óta jól ismerte, hiszen a testvére egy ideig együtt volt a csajjal, sokszor üzleteltek is egymással, de ettől függetlenül a dokival kapcsolatban is lehetett ez akcióra késztető opció. Elvégre Joel egész jól képes volt felmérni a potenciális veszélyforrásokat, már az előtt is, hogy a járvány miatt rossz dolgokra kényszerült. Amikor menekülnek Tommy-val és Sarah-val a játék elején, sokszor ő figyel fel arra, hogy például egy bizonyos útra behajtani veszélyes lehet, sőt még a Sarah-t megölő katonára is előbb reagál, minthogy az lőne. 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2022. 12. 15. - 20:23, Dzséjt írta:
  Spoileres tartalom megtekintése

 

 

:clap::clap::clap:. Ide képzelj el még vagy 30 db tapsot. Tűpontosan megfogalmaztad amiért Ellie-t tartom én is erkölcsileg jobbnak. Mondjuk én nem kicsit hanem mérföldekkel. Tökéletes logikával levezetted miért nem jogos amit Abby tett. Olvastam az írásodat és már magamban jegyeztem meg hogy na erre reagálok majd mert erre ez a válaszom. Erre késöbb pontosan azt írtad le amit akartam. Főleg hogy azt is leírtad hogy

 

Spoiler

A vakcina semmit nem ért volna. Ezt az erőszakos beteg társadalmat már értelmetlen lett volna megmenteni. A nagy részük állattá vált 20 év alatt, meggyógyulva se lett volna belőlük mintapolgár.

Egyetlen egy dologgal azért kiegészíteném a mondandódat. Én hozzád hasonlóan megöltem volna mindenkit(kivéve a terhes csajt ha nem támad rám, de őt is csak azért nem mert a meg nem születendő gyereket sajnáltam volna).  Hogy miért? Mert nem adtak kegyelmet. Aki nem ad kegyelmet az nem is érdemel. Tudták hogy Joel megmentette Abbyt és ennek ellenére asszisztáltak a halálához, sőt Ellie-t is meg akarták néhányan ölni abban a házban. Ha én vagyok Ellie én is kiírtottam volna az összeset. De akkor is ha megmondják hol van Abby. Ezek nem érdemlik meg az életet.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Köszönöm az érdemi reakciót, meg a pirosat, Frenkie, baromi jól esett. Különösképp meghoztad a kedvem ahhoz, hogy máskor is hasonló diskurzust próbáljak létrehozni...

Dzséjtnek még írtam volna az amúgy érdemi válaszára, de elment tőle a kedvem. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most azért nem reagálsz az én válaszaimra, mert Frenkie nem ért egyet veled, csak ő ezt nem kisregényben, hanem egy ikonnal fejtette ki? :| Pedig a megírás óta a te válaszodra várva pislantottam rá mindig a topik hozzászólásjelzőjére. :( 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Köszönöm az érdemi reakciót, meg a pirosat, Frenkie, baromi jól esett. Különösképp meghoztad a kedvem ahhoz, hogy máskor is hasonló diskurzust próbáljak létrehozni...

Dzséjtnek még írtam volna az amúgy érdemi válaszára, de elment tőle a kedvem. :) 

 

Nem akartalak megbántani, De nem értek veled egyet. Amúgy érdekes, hogy mi általában egyet gondolunk erkölcsi kérdésekkel kapcsolatban, sorozatoknál ,filmeknél. Itt nem. De nem hinném hogy ez gond.

Ez csak egy videójáték, egy kitalált világban. Hálistennek mi békében civilizációban élünk, nem kell ilyen döntéseket hoznunk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Pedig a megírás óta a te válaszodra várva pislantottam rá mindig a topik hozzászólásjelzőjére. :( 

Köszönöm, ez jól esik. Majd mindenképpen reagálok az írásodra, de őszintén szólva ennyire részletekbe menően már nincs meg a játék, mint amennyire belemélyedtél. Így előbb szeretnék beiktatni egy teljes újrajátszást az érdemi reakcióhoz. :) 

 

7 órával ezelőtt, Frenkie írta:

De nem értek veled egyet. ... De nem hinném hogy ez gond.

Persze, hogy nem gond az ellentétes vélemény. Bocsánat, tegnap kicsit túlreagáltam a dolgot. :oops: 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valaki itt előfizet a PSN Plus Extra-ra illetve Premiumra? Megéri? Ezekben az előfizetésekben már olyan rendszer van ha jól tudom, mint az Xbox Gamepass. Milyen játékok vannak benne a csomagban?

Párszáz ft-ért itt is végig lehet vinni a játékokat?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Valaki itt előfizet a PSN Plus Extra-ra illetve Premiumra? Megéri? Ezekben az előfizetésekben már olyan rendszer van ha jól tudom, mint az Xbox Gamepass. Milyen játékok vannak benne a csomagban?

Párszáz ft-ért itt is végig lehet vinni a játékokat?

Nekem Permium előfizetésem van. Én azt mondom, hogy egy hónapra érdemes előfizetni próba szinten. Nekem rengeteg olyan játékhoz adott hozzáférést, amit vagy meg akartam venni vagy már nem kapható - az utóbbiak ugye a PS3-as és régebbi exkluzívak, péládául az InFAMOUS sorozat. Szóval ilyen téren nekem megéri. De ez szerintem egyén függő is, főleg, hogy a kínálat hónapról hónapra változik is. Például nemrég adták hozzá a Far Cry több részét is (Far CCry 5, Primal Hunt). Én mindig találok valamit, ha épp nincs mivel játszani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elindult pár napja a szokásos January Sale a PSStore-ban. Gondoltam bevásárlok. Meg is találtam a Horizon Forbidden Westet jó áron. De két példány van ami szerintem értelmetlen.

 

Ez az első. PS4-re ami ingyenesen upgradelhető PS5-re.  13674 ft:

 

https://store.playstation.com/en-hu/product/EP9000-CUSA24705_00-FORBIDDENWESTPS4

 

Ez a második. PS4 és PS5-re.  17043 ft:

 

https://store.playstation.com/en-hu/product/EP9000-PPSA01521_00-FORBIDDENWESTPS5

 

Megnéztem a különbséget és a második változatnál oda van írva a 4K és a HDR. De ugyanakkor a végén az is oda van írva hogy akinek PS! változata van annak ingyenesen upgradelhető lesz PS%-re a játéka és nem kell megvennie ezt a verziót.

Szóval szerintem az van hogy ha megveszem az első változatot kb 3500 ft-al olcsóbban és upgradelem PS5-re akkor ugyanazt a verziót kapom mint a második, de megspórolom ezt a kb 3500 ft-ot.. Ugyanúgy 4K-ban HDR-el nyomhatom.

Ez 99,999 %-ban így van az infókat elolvasva.

A bizonytalanságot az okozza nálam hogy a második verzió teljesen értelmetlen. Akár PS4-em van akár PS5-öm, az elsőt érdemes megvenni. PS4-nél evidens miért. Ha meg PS5-öm van(mint nekem) akkor 

is megveszem ezt és ingyen upgradelem. Nincs értelme megvenni a 17000-es változatot 3500 ft-al többért PS5-re, hisz ugyanazt kapom drágábban, mint amit olcsóbban kapok.

Ennek akkor lenne értelme ha a PS4-es verziót nem lehetne upgradelni csak pénzért PS5-re. És  csak a PS5-ös verzió tudná  a 4K-t és a HDR-t.

Akinek megvan az megírná hogy jól gondolom és elég PS5-re megvennem a 13 000-es verziót?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Frenkie

A sógorom most vette meg a leárazás alkalmából simán PS4-re azt, ami az első linkben van és felupgradelte PS5-re. Nekem meg a kevert változat van meg, és ahhoz is elérhetővé tette a PS5 upgrade-t, holott hót felesleges, hiszen abban a csomagban benne van a PS5 változat, így értelemszerűen sohasem kellett használnom.

Nem tudom, miért létezik ez a kevert változat az ingyenes upgrade mellett. Maximum kényelmi okokból lehet haszna, mert a simánál először telepíteni kell a PS4-es változatot, aztán a PS5 upgrade-et, és mindkettő beletelhet némi időbe, míg a másiknál egyből tölheted a PS5 változatot. Így, aki egy pontig PS4-en játszotta, az PS5-re váltva is azonnal töltheti az új verziót, nem kell a régivel tökölnie, ha nincs hozzá türelme.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg is vettem az első változatot. Végzek a Day's Gone-nal, neki is állok.

Apropó Day'S Gone. Valami fantasztikusan jó játék. Alig bírom abbahagyni. Visszahozta a játékok iránti szeretetemet. Volt hogy napi 6 órát is nyomtam. Semmi olyan nincs benne ami

másban nincs meg, de annyira jól van összegyúrva hogy le a kalappal a készítők elött. Maga a hangulata óriási, volt hogy csak motoroztam Oregon erdeiben , és csak melléküldetéseket csináltam.

A játék nyílt világú odamész ahova akarsz. A grafikája döbbenetes. Pedig ezt még PS4-re csinálták. De PS5-ön a nagy 4K tv-n HDR bekapcsolva a látvány tetaglózó. Amikor esik az eső és megjelenik a sár na az olyan mint a valóságban.

 A történet is nagyon jó, egy Deacon nevü motoros figurát "alakítunk" egy posztapokaliptikus világban ahol majd 2 éve vége a civilizációnak. A játék az összeomlással kezdődik, megismerjük Deacon feleségét, és Piás nevü barátját. Egyértelmü hogy sok helyen a nagy elődöt a Last of Ust másolták, de nagyon nagy tisztelettel. A történet egyi szála hogy kiderítsük tulajdonképpen hogyan is tört ki a járvány, merthogy a kormány nagyon sunyog és valami nem tiszta.

A kaarkterek nagyon jók, lehet hozzájuk kötődni. Sok mindenre figyeltek a készítők ami nagyon tetszik. Pl kifogyhat a benzin a motorból, keresni kell benzint. Igenám de ha éjjel a zombiktól hemzsegő erdőben történik az nagy szívás. Ha lejtő van lehet gurulni a motorral ilyenkor nem fogy a benzin.

Lőszert rendőrautókból lehet szerezni, de ha egyet már kitakarítottál és visszamész ugyanoda már ugye üres. Zseniális. Ha lassan mész a motorral és jön pár zombi, simán lekapnak a motorról.

A lényeg hogy imádom ezt a játékot, akiknek tetszett a Last of Us, nekik kötelező. Más jellegü, de szerintem ugyanúgy egy fantasztikus játék.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Days Gone lett a Sony alulértékelt klasszikusa. Igazából tényleg nincs benne semmi plusz, sőt egy-két helyen, főleg a vége felé szerintem a sztori is károsan megbicsaklik.

@Frenkie, ezt csak akkor nyisd le, ha már befejezted a játék sztoriját.

Spoiler

Gondolok itt arra, hogy bár a játék nagy részében az a cél, hogy megtaláljuk Decon nejét, amikor végre egymásba botlanak totál véletlenül, nagyjából egy vállrándítással elintézik a dolgot. Aztán meg a végén ott van Piás elb*szott halála, amit csak azzal tudnak még elb*szottabbá tenni, hogy végül kiderült, nem is halt meg. WTF?

Mindezek ellenére baromi szórakoztató és hangulatos játék. Még nem vérre menő a survival zsáner benne, de azért érdemes odafigyelni egy rahedli dologra. Ráadásul a The Last of Us-szal ellentétben ez inkább pozitív hangvételű. Az emberek nem olyan elcseszettek, vannak még működő települések, stb. És imádom benne irtani a fertőzötteket, különösen a fészekfelszámolás iszonyú feelinges. Amikor több tucat, a vége felé már közel száznyi dög ront rád, te meg hentelsz, és hentelsz, és hentelsz, remélve, hogy több a lőszered, mint a dög, na az nagyon adja. Kár, hogy a Sony nem akar neki folytatást csinálni, pedig rajtuk kívül nagyjából mindenki ezt szeretné.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
4 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Kár, hogy még úgy fél évig nem játszhatom vele. :( 

Miért? Január 27.-én jelenik meg. Ahogy ismerlek amik neked nagyon bejönnek játékok azokat előrendeled és a megjelenés napján játszol is velük. Kiváncsiságból kérdezem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

11 perccel korábban, Frenkie írta:

Miért? Január 27.-én jelenik meg. Ahogy ismerlek amik neked nagyon bejönnek játékok azokat előrendeled és a megjelenés napján játszol is velük. Kiváncsiságból kérdezem.

Igen, csak mivel most ugye jön ez a kis londoni kiruccanás a Star Wars Celebrationnel, így minden pénzt arra teszek félre, nem költök "feleslegesen". Annyi a pechem, hogy szinte minden játék, ami idén érdekel, az első félévben jelenik meg:

  • Forspoken (január 24.) - mondjuk ennek megvásárlásával annyira nem sietnék amúgy sem, mert egyrészt mindenképpen a Dead Space-t vettem volna meg ebben a hónapban, másrészt a demo nem tett rám túl jó benyomást.
  • Dead Space remake (január 27.) - ez az egy, aminek a halasztását sajnálom, mert régóta várok rá. De hát van fontossági sorrend, 31000 forint meg azért nem kis összeg.
  • Deliver Us Mars (február 2.) - ez nem nagy játék, és ha nem kapom meg tesztelésre, lehet megveszem, mert már előrendelésben is akciós (9500 forint), teljes áron meg 10500 forint, szóval nem nagy érvágás (mágsem 30000+ forint).
  • Hogwarts Legacy (február 10.) - ezt talán megkapom tesztre, ha nem, akkor egy ideig nem lesz meg.
  • Star Wars Jedi: Survivor (március 17.) - talán ezt is, évek óta én tesztelem a Star Wars játékokat, szóval nagyon remélem, hogy ez is befut (bár sanszos, hogy PC-re, de ez legyen a legkevesebb, majd később megveszem PS5-re).
  • Resident Evil 4 remake (március 24.) - ezért sem kapkodnék azért annyira, a Resident Evil 2 és a Resident Evil 3 remake-t pont a héten vettem csak meg, a kettő egybecsomagolva volt 5200 Ft, sanszos, hogy a Resdient Evil 4 remake-jét is majd így veszem meg, jó leárazás során.
  • Horizon: Forbidden West - Burning Shores (április 19.) - bár ez már a londoni út után jelenik meg, és csak kiegészítő, így, ha csak nem verem el minden pénzem a kiruccanás során, akkor sanszos, hogy ezt már meg tudom venni a megjelenés napján (ha csak nem kapom meg eleve tesztre).

Mondjuk annyi előnye van a halasztásnak, hogy így talán egyik-másik már akcióban lesz, mire rákerül a sor. Meg ugye, még vár a sorára a God of War: Ragnarök és a Callisto Protocol is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Last of Us Part 1 és Part 2

Bár nem így terveztem, egész jól jött ki, hogy nem sokkal a sorozat kezdése előtt sikerült végigjátszanom mindkét játékot. Persze korábban is csináltam már olyat, hogy a két epizódot egymás után játszottam ki, de most először játszottam végig úgy, hogy nem az eredeti változatot (vagyis technikailag az eredeti változat remasterelt verzióját), hanem a remake-et pörgettem ki, ami ugye látványvilágában és a GUI-ban már azonos a Part 2-vel. És bár még mindig azt mondom, hogy azok, akiknek megvan az eredeti valamelyik verziója, csak leárazva vegyék meg a Part 1-et, azt most azért hozzátenném, hogy akkor mindenképpen vegyék meg.

Korábban, ha az eredeti The Last of Us után vágtam bele a folytatásba, az érezhető látványbeli különbség azért kicsit megtörte a hangulatot. A Part 1 után viszont olyan érzésed van, mintha csak szimplán folytatnád a játékot, és a Part 2 tényleg ugyanannak a programnak a másik fele. Nagyszerű, hogy ugyanazok a szereplők jelennek meg, ugyanazzal a látványvilággal, sőt játékmenetét tekintve is teljesen ugyanaz - max annyi, hogy Joel és Ellie az első részben nem tud hasalni, de ez érthető, annak játékmenetében ennek még nincs jelentőssége. De sorban haladva nem is hiányzod a hiányát. Az egyetlen, amit hiányoltam, az a habtikus kontroller használata. A Part 1 után fura volt úgy lőni, hogy nem éreztem az elsütőbillentyű ellenállását a kontrolleren.

Ráadásul most észrevettem néhány apróságot is, például a Part 2-ben debütált, homofób Seth bekerült a Part 1-be is, ott áll a toronyban Tommy mellett a vízerőműnél, amikor Joel és Ellie megjelenik a kapujukban. Az ilyen apró cameo is remekül összeköti a két részt.

Spoiler

Seth ugye az a vén f*sz, akivel Ellie, Dina és Joel összekap a táncmulatságon, és amikor először irányítjuk Abby-t, egy leírt feljegyzésben azt is megtudhatjuk, hogyan és milyen áldozatok árán jutott el Jacksonba. Az eredeti The Last of Usban nem szerepelt, szóval tök jó, hogy betették a Part 1-be. Ugyanígy most realizálódott, hogy a gátnál látott kutya, Buckley is szerepel a Part 2-ben.

 

Így most már jöhet a The Last of Us sorozat. Kíváncsian várom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tervezem megvenni a Part 1-et majd leárazva. Nemcsak a modernebb grafika miatt, hanem mert van hozzá magyar felirat., Iletve most már az is a vétel mellett szól, hogy "él" a játékban a haptikus kontroller.

Augusztus óta megvan a PS5, de még nem sikerült átélni, milyen lehet így lőni. Se a Jedi Fallen Orderben, se a Day's Gone-ban nem működik.

Szerkesztve: - Frenkie
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Augusztus óta megvan a PS5, de még nem sikerült átélni, milyen lehet így lőni. Se a Jedi Fallen Orderben, se a Day's Gone-ban nem működik.

Igen, sajnos ezek egyike sem PS5-re készült játék, csak kaptak PS5 grafikai upgrade-et. De, ha elkezded a Horizon: Forbidden Westet, abban kiélvezheted. Az már nem csak feltuningolva lett PS5-re, hanem tényleg PS5-re készült el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én mindenképp szeretném majd megvenni a Part I-et, viszont jelenleg még irreálisan sokba kerül. Legalábbis nekem, aki többször is játszott a PS4-es remastereddel. A feljavított látványon és játékmechanikán kívül nem érzem, hogy sok pluszt adna az alapjátékhoz, annyit semmiképp, hogy 27 490 ft-ot kiadjak érte.   

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

26 perccel korábban, Darth Sky írta:

A feljavított látványon és játékmechanikán kívül nem érzem, hogy sok pluszt adna az alapjátékhoz, annyit semmiképp, hogy 27 490 ft-ot kiadjak érte.   

Ez így is van, teljes áron csak azoknak érheti meg, akik sosem játszottak az eredeti PS3-as vagy a remasterelt PS4-es változattal, és most ismerkednek meg a The Last of Us világával. Szóval főleg a PC-seknek, illetve azoknak, akik PS5-ön lépnek be a játékok világába. Mindenki másnak pénztárcájától és habitusától függően 5000 és 10 000 közti árfekvésnél ajánlom a megvételét. Utóbbit is inkább csak akkor, ha értékeljük a fejlesztők nem kevés és nem is félvállról vett munkáját, amit ebbe a remake-be beleöltek. Mert ez tényleg nem csak egy grafikai játék, hanem techikai értelemben egy vadonatúj játék, ugyanolyan teljes értékű remake, mint a Resident Evil 2-3 vagy a most megjelenő Dead Space - csak azokkal ellentétben itt a készítők szigorúan követték az eredeti programot, ami nem is baj, mert az említettekkel ellentétben itt minden szónak és rezdülésnek súlya van a történetben.

Amúgy én bírnám, ha hasonló remake készülne az első három Unchartedből is. Bár ott valószínűleg, főleg az első rész esetében, már a játékmenetbe és a pályadizájnba is komolyabban bele kell nyúlni, de jó lenne látni egy egységes Ucharted tetralógiát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Amúgy a The Last of Us Part 2 eléggé megosztotta a rajongókat, mert van benne egy fordulat, ami sokak tetszését nem nyerte el

 

Melyik az a fordulat?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.