Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Milyen osztályzatot adnál az ötödik epizódnak?  

39 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál az ötödik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

14 perccel korábban, Dzséjt írta:

Valószínűleg Lucas tényleg nem gondolt három évre, amikor megírta az ep5-öt, megkockáztatom, egyáltalán nem gondolt bele abba, mennyi idő telhetett el. Viszont én mindig úgy gondoltam, hogy Han szándékosan halogatta a dolgot, mert nem akart visszatérni ahhoz az élethez. Eleve számolhatott már azzal, hogy a késedelem miatt Jabba a Rancor vermébe veti. A hutt nem fogja megérteni, hogy azért késett akárcsak egy hónapot, vagy csak egy hetet is a már eleve újra kialkudott összeggel, mert éppen a Birodalom loholt a nyomában. Hát mit érdekli az őt? Han súlyos összegekkel tartozott, és nem fizette meg, aztán a büntető kamattal még alkudozott is, utána pedig megint nem jelent meg a pénzzel.

Vagyis Han számára a Yavin után esélyes, hogy csak oda szólt volna az út. Ha bemegy Jabba palotájába, onnan fizet vagy sem, meglehet, hogy már nem jön ki. Túl sokszor járatta a bolondját Jabbával ahhoz, hogy a hutt ezt elnézze. Vagyis, ha elmegy a Szövetségtől, sanszos, hogy sosem tudott volna visszatérni, sosem láthatta volna viszont Leiát és Luke-ot, többé nem segíthetett volna nekik.

Ugyanakkor egyre sűrűbben tűntek fel fejvadászok, például az Ord Mantellen, ahogy a filmben említi. Ezek már veszélyeztették azok életét, akik miatt a Szövetségben maradt, akiket szeretett. Szóval eljutott arra a pontra, amikor már a saját élete árán is kénytelen rendezni az ügyet Jabbával.

Ez így rendben is volna, de mit gondolt? Annyira naiv nem lehetett hogy azt hiszi hogyha nem megy vissza kifizetni Jabbát, akkor majd szépen elfelejtődik. Han is egy dörzsölt figura. Így nem lehet kilépni egy maffiából, különben örökre a nyomodban lesz. Szerintem egy követet kellett volna küldenie, aki megpróbálja Jabbát meggyőzni hogy találkozzon Hannal egy semleges helyen és kifizeti. Jabbának is jobb lett volna a biztos pénz mint a bújkáló Han után kutatni, súlyos pénzeket kifizetni fejvadászoknak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Star Wars képregény egyik számában, amikor Han felesége, Sana először találkozik Leiával (aki épp Hannal van), Sana arra utal, hogy Han végül mégsem fogadta el a pénzt a Lázadóktól (mert nagyobb "jutalomra" hajt - aki nyilván a hercegnő), Leia pedig nem tiltakozik, hogy nem így lett volna.

Egy ennél korábban játszódó képregényből, a Han Solóból kiderült, hogy a yavini csata után a férfi rövid időre eltávolodott a Lázadók ügyétől, és visszatért a csempészéshez, pont azzal az ürüggyel, hogy "rendeznie kell az adósságát Jabbával". Majd bár megnyert egy nagy versenyt (ami nyilván szép summát fizetett), közvetlenül utána közölte Leiával, hogy egy ideig még marad a Lázadóknál, a "biztonság kedvéért". Gondolom, ez után esemény eseményt követett, Han pedig a Lázadásnál ragadt, a sűrűjében. Szerintem Solo nem vette halálosan komolyan Jabbát, olyan téren, hogy abból indulhatott ki: X év múlva is törleszthet, igaz késedelmi kamattal, de nem lesz gond. Ellenkező esetben tényleg rohant volna a Tatooine-ra a Halálcsillag felrobbanása után, már ha megtartotta azt a jutalmat. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

38 perccel korábban, Darth Sky írta:

A Star Wars képregény egyik számában, amikor Han felesége, Sana először találkozik Leiával (aki épp Hannal van), Sana arra utal, hogy Han végül mégsem fogadta el a pénzt a Lázadóktól (mert nagyobb "jutalomra" hajt - aki nyilván a hercegnő), Leia pedig nem tiltakozik, hogy nem így lett volna.

Egy ennél korábban játszódó képregényből, a Han Solóból kiderült, hogy a yavini csata után a férfi rövid időre eltávolodott a Lázadók ügyétől, és visszatért a csempészéshez, pont azzal az ürüggyel, hogy "rendeznie kell az adósságát Jabbával". Majd bár megnyert egy nagy versenyt (ami nyilván szép summát fizetett), közvetlenül utána közölte Leiával, hogy egy ideig még marad a Lázadóknál, a "biztonság kedvéért". Gondolom, ez után esemény eseményt követett, Han pedig a Lázadásnál ragadt, a sűrűjében. Szerintem Solo nem vette halálosan komolyan Jabbát, olyan téren, hogy abból indulhatott ki: X év múlva is törleszthet, igaz késedelmi kamattal, de nem lesz gond. Ellenkező esetben tényleg rohant volna a Tatooine-ra a Halálcsillag felrobbanása után, már ha megtartotta azt a jutalmat. 

Ez tetszetős. Köszi. Bár mindkét általad említett képregényt olvastam már a részletek már a feledésbe mentek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Frenkie írta:

Ez így rendben is volna, de mit gondolt? Annyira naiv nem lehetett hogy azt hiszi hogyha nem megy vissza kifizetni Jabbát, akkor majd szépen elfelejtődik. Han is egy dörzsölt figura. Így nem lehet kilépni egy maffiából, különben örökre a nyomodban lesz. Szerintem egy követet kellett volna küldenie, aki megpróbálja Jabbát meggyőzni hogy találkozzon Hannal egy semleges helyen és kifizeti. Jabbának is jobb lett volna a biztos pénz mint a bújkáló Han után kutatni, súlyos pénzeket kifizetni fejvadászoknak.

Mit gondolt volna? Egy hadsereg tagja volt, nem sok veszélyt jelenthetett rá Jabba első nekifutásra. Később már szorult a hurok, de akkor Han már lépett is az ügyben. Ha meg a Lázadók nyernek, nyilván egy bűnöző már kevés gondot jelenthet, hiszen az új kormány alapítótagjai lesznek hálásak neki, egy olyan kormányé, ami elől a Jabba félék jobb, ha menekülnek. A Peremvidéken kiskirály a hutt, de a Köztársaságban nem sok hatalma lett volna. Ha meg veszítenek, akkor tök mindegy, halott ember, a Birodalom megöli, mint lázadót, dezertőrt és árulót.

És szerintem Jabba semmiféleképpen nem engedte volna már el Hant. Az ürge elszórta az áruját, aztán nem fizetett. Azután kialkudott egy újabb összeget, amit megint nem fizetett ki határidőre (és itt nem a három évre, hanem a Yavin után eltelt rövid időkre gondolok, Hannak napokon belül kellett volna fizetnie). Három hiba zsinórban, ezután Jabba már tojt a pénzre, Han szörnypapinak kellett neki, hogy példát statuáljon. Ezért is lógatta ki végül a falra, és ezért nem érdekelte, hogy Han háromszoros pénzt ajánl (pedig valószínűleg a Lázadók addigra már fizettek volna Hanért, pláne, hogy túszként ott volt Leia is), helyette egyből beledobatta volna a Carcoon verembe.

Ahogy írtad, a maffiából nem lehet csak úgy szabadulni. Vagy holtan távozol, vagy a hatóság védelmében, vagy sehogy. Ha meg még ki is cseszel vele, akkor garanciát vállalnak a halálodra. :) Han háromszor szúrt ki Jabbával, ez tuti, hogy háromszor több, mint amennyit sokan mások megélnek. Ha követet küldenek, Jabba habitusából ítélve a követ fejét küldte volna vissza válaszul. Semleges hely meg nem igazán van a maffiában. Jabba bárhol lelövetheti, ahová meg nem ér el a keze, oda odaküldheti a Birodalmat.

 

Plusz még hozzátenném, hogy Han amúgy is hajlamos volt félvállról venni a veszélyeket. Nem rezelt be Vostól, átsétált Jabba farkán és mert alkudozni vele, kapásból rálőtt Darth Vaderre, ölre ment rohamosztagosokkal, Greedo fegyvert fog rá, ő mégis hetyke stb. Benne van a jellemében, hogy majd foglalkozik a gonddal, ha az a gond utolérte és ott lóbálja a fegyvert az orra előtt.

 

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Viszont akkor elég sokáig húzta vérdíjjal a fején. 

Könnyű kihúzni, ha az ember az ideje egy részét civilizálatlan bolygókon felállított, titkos katonai bázisokon tölti el. :) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 perccel korábban, Dzséjt írta:

Mit gondolt volna? Egy hadsereg tagja volt, nem sok veszélyt jelenthetett rá Jabba első nekifutásra. Később már szorult a hurok, de akkor Han már lépett is az ügyben. Ha meg a Lázadók nyernek, nyilván egy bűnöző már kevés gondot jelenthet, hiszen az új kormány alapítótagjai lesznek hálásak neki, egy olyan kormányé, ami elől a Jabba félék jobb, ha menekülnek. A Peremvidéken kiskirály a hutt, de a Köztársaságban nem sok hatalma lett volna. Ha meg veszítenek, akkor tök mindegy, halott ember, a Birodalom megöli, mint lázadót, dezertőrt és árulót.

És szerintem Jabba semmiféleképpen nem engedte volna már el Hant. Az ürge elszórta az áruját, aztán nem fizetett. Azután kialkudott egy újabb összeget, amit megint nem fizetett ki határidőre (és itt nem a három évre, hanem a Yavin után eltelt rövid időkre gondolok, Hannak napokon belül kellett volna fizetnie). Három hiba zsinórban, ezután Jabba már tojt a pénzre, Han szörnypapinak kellett neki, hogy példát statuáljon. Ezért is lógatta ki végül a falra, és ezért nem érdekelte, hogy Han háromszoros pénzt ajánl (pedig valószínűleg a Lázadók addigra már fizettek volna Hanért, pláne, hogy túszként ott volt Leia is), helyette egyből beledobatta volna a Carcoon verembe.

Ahogy írtad, a maffiából nem lehet csak úgy szabadulni. Vagy holtan távozol, vagy a hatóság védelmében, vagy sehogy. Ha meg még ki is cseszel vele, akkor garanciát vállalnak a halálodra. :) Han háromszor szúrt ki Jabbával, ez tuti, hogy háromszor több, mint amennyit sokan mások megélnek. Ha követet küldenek, Jabba habitusából ítélve a követ fejét küldte volna vissza válaszul. Semleges hely meg nem igazán van a maffiában. Jabba bárhol lelövetheti, ahová meg nem ér el a keze, oda odaküldheti a Birodalmat.

 

Plusz még hozzátenném, hogy Han amúgy is hajlamos volt félvállról venni a veszélyeket. Nem rezelt be Vostól, átsétált Jabba farkán és mert alkudozni vele, kapásból rálőtt Darth Vaderre, ölre ment rohamosztagosokkal, Greedo fegyvert fog rá, ő mégis hetyke stb. Benne van a jellemében, hogy majd foglalkozik a gonddal, ha az a gond utolérte és ott lóbálja a fegyvert az orra előtt.

 

Könnyű kihúzni, ha az ember az ideje egy részét civilizálatlan bolygókon felállított, titkos katonai bázisokon tölti el. :) 

Azt mondom így ok. Köszi. Ezért jó ez a fórum mert sok minden régi kérdésben jön a válasz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért ez nem válasz, csak egy elképzelés. Én ezzel magyarázom magamnak, aztán ki tudja, lehet egyszer csak jön egy kánon mű, ami tényleges választ ad. Mondjuk, amiből megtudjuk, hogy mi történt Ord Mantellen. :) (Vagy már van is, csak én nem tudok róla.)

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Dzséjt írta:

Azért ez nem válasz, csak egy elképzelés. Én ezzel magyarázom magamnak, aztán ki tudja, lehet egyszer csak jön egy kánon mű, ami tényleges választ ad. Mondjuk, amiből megtudjuk, hogy mi történt Ord Mantellen. :) (Vagy már van is, csak én nem tudok róla.)

De pont ezért tettem fel a kérdést. Hogy ti hogyan képzelitek ezt el. A te elképzelésed teljesen jó és logikus magyarázat. Ez a kérdés már régóta motoszkált bennem. Nyilván nem fogadom el kánonnak ,de ez megteszi. Illetve Sky-é is mert ott még hivatalosabb magyarázat van. 

Igazából Han karakteréből tényleg következik hogy miért nem fizetett. Mert nem egy felősségetvállaló, a tettei következményeit nem felmérő, és baromira nem tud hosszútávon gondolkodni.

Na de abbahagyom a s*ggnyalást mert tényleg az lesz a tévhit hogy egymás ajnározása folyik itt.:D:evil:

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Amikor csak a "szent" trilógia létezett, sose volt kedvencem ez a rész. Biztos közrejátszott benne hányatott sorsú találkozásunk is, de a lényeg, hogy mélységesen unalmas volt. Akkoriban sose éreztem át igazán ezt a filmet. Sőt, mélyen az utolsó helyen tanyázott évekig. Persze minden listán és oldalon az SW fanok ezt nevezik az alfának és omegának, amit sose értettem korábban. 

 

Ma már más a helyzet de ez az utánajövő inputnak köszönhető. Ebbe a filmbe több későbbi alkotás is hatalmas inputtal csatlakozik be. Elég a TLJ-t vagy a Solot említeni. Ez a két film gyakorlatilag a TESB 80%-át új és mélyebb tartalommal töltötte fel. Ami eddig unalmas volt az most már érdekes és izgalmas, pátosszal teli. Luke és Yoda minden jelenetét szinte inni lehet, és mellbevágó mennyire jó szövegek vannak a TLJ-vel párhuzamban (Rian nyilván nagyon közelről ismeri ezt a filmet :D ). A Solo pedig úgy ahogy van onnantól teljesen más karakterisztikát ad a filmnek ahogy elhangzik Lando neve. Szinte minden pillanatban beugrik valamilyen kép az eredetfilmből. Nem akarom mind felsorolni, viszont  egyet nem hagyhatok ki: Lando megkérdezi, hogy baj van-e a szétlőtt C3PO-val és ahogy ránéz, mintha hirtelen L3 jutna eszébe akit szintén szétlőttek a Kesselen. Az a szomorúság a szemében. :cry:  Nyilván nem ilyen emóciókkal forgatták le ezt a jelenetet anno, de hogy egy köztes film 38 év után is képes pár másodperces jelenetnek ekkora új jelentést adni, az döbbenetes. 

 

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt én sem igazán értettem soha, hogy miért tartják a legtöbben ezt annyira kiemelkedő darabnak a SW filmek sorában. Az OT-t tekintve is nálam inkább a 6 vezet kicsivel előtte, nálam a 4 nem igazán működik.

Az 5 kiugró sikere talán abban lehet, hogy sokak úgy hiszik, hogy itt tényleg odaver a Birodalom, és egy sokkal sötétebb tónust tulajdonítanak a filmnek. Azért 1980 óta sok víz lefolyt a Dunán, és sok SW alkotást figyelembe véve, az Ep.5 "sötétsége" ma már eltörpül sok más mellett. A 3. és 8. rész, illetve a RO mellett jó néhány TCW vagy Rebels epizód is jóval keményebb, de még az Ep.2 is előzi bizonyos tekintetben.

 

A másik, hogy ez a rész sok ikonikus jelenetet tartalmaz. Yoda és az X-Wing, az elmélkedés az Erőről, az "én vagyok az apád" vagy ahogyan Leia szerelmet vall Hannak, a mai napig sokaknál a legerősebbek között vannak. De itt tűnik fel először az uralkodó és Yoda, ott a barlangjelenet, sokaknak Boba és Lando is fontos, Kenobi vizuálisan is visszatér Erőszellemként, a hoth-i csata is zseniálisan lett megvalósítva.

A film lényegében remekbe szabott és szinte rögtön kultikussá vált jeleneteket kötöget össze. Az más kérdés, hogy ezek a "töltelékek" szerintem sem túl erősek, néha akár unalmasnak is mondhatók. Az viszont eltagadhatatlan, hogy ha az OT-ból kell a legemlékezetesebb jeleneteket felidézni, akkor ezek zöme az 5-ből kerül ki.

 

Az nagyon jó, amit Ody is ír, hogy a későbbi alkotások hogyan mélyítik el ezt a filmet, ennek jeleneteit és momentumait. De ez nemcsak az 5-re, hanem az összes alkotásra igaz. Még csak nem is az OT-ra, hanem tényleg minden filmre. Ráadásul nem csupán arról van szó, hogy az előzmények sokat adnak a kronológiailag későbbi eseményekhez, karakterekhez, motívumokhoz, hanem ez visszamenőlegesen is fantasztikusan működik.

Egyébként most vagyok egy (birodalmi érától indító) maraton közepén és meglepődve tapasztaltam, hogy a Rebels milyen remekül illeszkedik a Solo és a RO közé. Még így egyben és sorrendben nem volt lehetőségem végignézni az alkotásokat, külön-külön pedig nem volt ilyen feltűnő. Ami viszont kicsit sajnálatos, hogy az Ep.4 elég erősen kilóg ebből, hiába kötötték amúgy parádésan össze a RO végét a nyitányával. Az 5 aztán már jól működik a 4 után, innentől újra egyenesbe jön az összhang.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Donát írta:

Meg azt se feledjük, hogy itt teljesedik ki Vader. A IV-ben még nem annyira fenyegető, a VI-ban már bejön a vívódás. Az V-ben viszont Vader nagyon kegyetlen és ez jó értelemben rányomja a bélyegét a filmre!

Így van! De a legjobb mégis az, hogy a film végén már elkezd repedezni a kegyetlenség máza, hiszen nem hullanak fejek, amiért a Falcon mégis megszökik. Már Luke megismerése elveti a vívódás magjait.

 

@pb69 Utólag én nem vitatnám el azt, miért volt 30 évvel ezelőtt ez egy hatalmas film. Sajnálatos, hogy sok rajongó nem tudott ezen túllépni, és azóta egyetlen új SW film sem nyerte el a tetszésüket, de ez nem a film hibája. A Birodalom visszavág nagyszerű példája annak, hogy milyennek kell lennie egy trilógia második részének, elmélyíti a cseleményt és építi a karaktereket, és felemás érzésünk van a végén, mert nincs happy end. Annál jobban kevés filmet vártak már valaha, mint ezek után az ep6-ot. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem sosem volt az ep5 a kedvencem. Kiskoromban azért, mert baromi unalmas volt minden dagobah-i jelenet, később meg azért, mert a trilógia legsötétebb darabja volt, és sosem csíptem a komorságot. Ennek ellenére egy briliáns film, ami akkor, amikor ezen kívül még csak egy másik Star Wars létezett, ami sok tekintetben nagyon más (az egy tündérmese, ez már nem annyira), nem csoda, hogy sokaknak ez jött be jobban. Nem ezért vagy azért, de a premier idejét nem is értheti meg olyan, aki már készen kapta a trilógiát, sőt már beszélhetünk olyanokról is, akik két trilógiát kaptak készen.

Még én, aki egy komplett trilógiával ismerkedett meg, is csak tavaly, az ep8 óta kezdem kapizsgálni, sokaknak milyen élmény lehetett az ep4 után az ep5. És itt nem csak Snoke megölésére gondolok, hanem a kiszámíthatatlanságra, a karakterek újfajta kezelésére, meg arra, hogy az addigiakhoz képest egy teljesen más stílusú és felépítésű filmre ültem be. És pont ezért azt is megértem, hogy az ep5 után a gumimacikkal telenyomott ep6 azért csalódás volt. És ha az ep9 olyan irányba lendül az ep8 után, mint az ep6 az ep5 után, lehet én is fújni fogok.

Szerintem éppen ezért nem is az a fura, hogy sokaknak ez a kedvence. Inkább az, hogy ezen nem tudnak túllépni, és semmi más nem lehet a szemükben Star Wars, ami nem az ep5.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

54 perccel korábban, Dzséjt írta:

Még én, aki egy komplett trilógiával ismerkedett meg, is csak tavaly, az ep8 óta kezdem kapizsgálni, sokaknak milyen élmény lehetett az ep4 után az ep5. És itt nem csak Snoke megölésére gondolok, hanem a kiszámíthatatlanságra, a karakterek újfajta kezelésére, meg arra, hogy az addigiakhoz képest egy teljesen más stílusú és felépítésű filmre ültem be. És pont ezért azt is megértem, hogy az ep5 után a gumimacikkal telenyomott ep6 azért csalódás volt. És ha az ep9 olyan irányba lendül az ep8 után, mint az ep6 az ep5 után, lehet én is fújni fogok.

Szerintem éppen ezért nem is az a fura, hogy sokaknak ez a kedvence. Inkább az, hogy ezen nem tudnak túllépni, és semmi más nem lehet a szemükben Star Wars, ami nem az ep5.

Köszönöm, Dzséjt! Nagyon örülök, hogy végre van valaki, aki ezt fiatalabb rajongóként is megérti. :) Senki sem várja el, hogy az ep5 legyen a kedvenc filmje mindenkinek, sőt, - hiába volt az én kedvenc filmem is több mint 20 évig, ma már az első háromban sincs benne - de az érdemeit ne vitassuk el. Szerencsére az azóta készült filmek hozzátettek és nem elvettek az értékeiből, de ezt úgy tudták megtenni, hogy az már előtte is nagyszerű volt. :) 

A viszont óriási dolog, hogy az új filmek hatására utólag még azok is méltatni tudják, akik korábban nem értették, miért jó. :) Ez kétségtelenül az új filmek elvitathatatlan érdeme. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így a Rebels többszöri újrázása után, illetve közvetlenül utána megnézve az 5-öt, egyre kevésbé gondolom, hogy Yoda Leia-ra gondolt akkor, amikor azt mondta, van még más is. Ha a nexust félre is tesszük, számomra akkor is sokkal logikusabb Ahsoka vagy Ezra. Yoda mindkettejükről tud, és már elég előrehaladott stádiumban vannak a kiképzésükkel. Ha Luke-kal befürödnének, akkor nagyobb potenciál lehetne bennük, mint Leia-ban.

 

Ráadásul Leia nagyon sok szempontból hasonló Luke-hoz. Őszintén szólva, nehezen tudom elképzelni, hogy ha Luke elbukik, akkor behúzzák a testvérét, hogy őt is elkezdjék nulláról tanítani. Főképp úgy, hogy Leia már rég részt vesz a lázadásban, csak teljesen más szerepben. Luke-ot pedig jól ismeri, közel is áll hozzá, necces lenne a fiú bukása után "pályára állítani". Meg ugye jó eséllyel késő is.

Ezek mellett Yoda szavai valamilyen merőben másfajta megközelítést és megoldást sugallnak, Leia túl hasonló Luke-hoz. Ahsoka vagy Ezra viszont tényleg egy tök más út, ami szóba jöhet. Arról nem is beszélve, hogy amikor két ilyen lap is van a pakliban, akkor nem túl életszerű, hogy Obi-Wan kijelentésére azzal a Leia-val "vágjon vissza" Yoda, akit ugyanúgy ismer Kenobi, elvégre ott volt az ikrek születésekor, pontosan tudja mi a helyzet. Ezzel szemben Ahsoka-ról talán nem is tud, Ezra-val meg csak összefutott egyszer a Tatooine-on, akkor se látott belőle kb. semmit. Sokkal valószínűbb, hogy "elfeledkezik" róluk, nem gondol rájuk opcióként.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont Yodáéknak eddig is ott lett volna a lehetőség mondjuk Ahsokát küldeni Vader ellen. Miért nem tették? Szerintem számítottak arra, hogy a családi kötelék majd megzavarja a sith-et. Egyébként a biztos megoldás az lett volna ha Yoda maga megy el, és intézi az ügyet...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 perccel korábban, pb69 írta:

Arról nem is beszélve, hogy amikor két ilyen lap is van a pakliban

Csakhogy nincsenek a pakliban. Ezra eltűnt valahol a Galaxisban, nyilván nem olyan helyre került, ahonnét könnyen visszajöhetne, különben nem kéne Sabine-nak évekkel később elindulnia, hogy meglelje. Ahsokáról meg még ugyanúgy nem tudjuk, hol töltötte a polgárháborút, de eléggé egyértelművé tette, hogy esze ágába sincs ebbe többé beleavatkozni. Nem tartja magát már Jedinek, és nem érdekli a Sith-ek és a Birodalom elleni harc. Tehát hogy lenne pakliban egy kártya, ami elveszett, és egy másik, ami nem is tartozik a pakliba és mellesleg, a kritikus időszakban szintén elveszett? Ezra és Ahsoka nincs a partiban, a közelében sem járnak, szóval tuti nem rájuk utalt Yoda.

Leia ellenben elérhető potenciális Jedi, akit eleve tanítani szeretett volna Yoda. Ben meg nem elfelejtette Leiát, csak mindig is Luke-ot akarta Jedinek (lehet ennek köze van ahhoz, hogy Obi-Wan sosem bízott a politikusokban). Csak arra kellett emlékeztetni, hogy tetszik vagy sem, Leia az utolsó sanszuk, nem arra, hogy létezik. Eleve az a megközelítés is nehezen állja meg a helyét, hogy Ezrára emlékeztetni kéne, csak azért, mert egyszer találkozott vele. És? Mivel nincs tízezer Jedi a Galaxisban, ha eggyel összefutsz, azt örök életre megjegyzed. És ha Ben tudott Darth Maulról, akkor sanszos, hogy Ahsokáról is tudott valamit. Ha máshonnan nem, hát Yodától, akivel pontosan tudjuk, hogy a haláláig kommunikált, utána meg gyakorta látogatta szellemként. Eléggé valószínűtlen, hogy Yoda egyszer sem említette meg neki Ahsokát - sőt, nyilván tőle tud Ezráról is, akit anélkül nevezett nevén, hogy a fiú egyszer is bemutatkozott volna.

 

Az, hogy Leia és Luke hasonlítanak - bár nem sok mindenben -, az meg miért számít? Yoda és Ben talán válogathatnak a potenciális jelöltekben? Ben ekkor már halott és a szellemvilágból nem lehet csak úgy bármikor visszaesni, Yoda meg három éve haldoklik, jószerivel csak azért él még, mert ki akarja tanítani Luke-ot. Mit számít, ki mennyire hasonlít Luke-ra? Éhes ember nem válogat. Amúgy szerintem abban a helyzetben Bennek volt igaza: Luke az utolsó reményük.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Dzséjt írta:

Csakhogy nincsenek a pakliban. Ezra eltűnt valahol a Galaxisban, nyilván nem olyan helyre került, ahonnét könnyen visszajöhetne, különben nem kéne Sabine-nak évekkel később elindulnia, hogy meglelje. Ahsokáról meg még ugyanúgy nem tudjuk, hol töltötte a polgárháborút, de eléggé egyértelművé tette, hogy esze ágába sincs ebbe többé beleavatkozni. Nem tartja magát már Jedinek, és nem érdekli a Sith-ek és a Birodalom elleni harc. Tehát hogy lenne pakliban egy kártya, ami elveszett, és egy másik, ami nem is tartozik a pakliba és mellesleg, a kritikus időszakban szintén elveszett? Ezra és Ahsoka nincs a partiban, a közelében sem járnak, szóval tuti nem rájuk utalt Yoda.

Attól még, hogy nem tudjuk hová lettek, nem kerültek ki a pakliból. Nem is kell nekik könnyen visszajönni vagy önszántukból előkerülni, de ha a végszükség úgy hozná, akkor ez simán elképzelhető. Az Erő útjai kifürkészhetetlenek. Ha Luke elbukik, akkor kell valaki, aki eséllyel szállhat harcba a sithek ellen, ebben az esetben miért ne kerülhetne elő valahogyan Ahsoka vagy Ezra?

Pont Te szoktál legerőteljesebben érvelni amellett, hogy az Erőnek saját akarata van, ami mindenképp érvényre jut, ha ez kritikus. Ahogyan a loth farkasok igen extrém módon vezették Ezrát, vagy ahogyan Bendu is érdekes módon segített be (annak ellenére, hogy nagyon nem akart és többször ki is jelentette, hogy nem fog) a lázadóknak, úgy Ahsoka vagy Ezra is simán képbe kerülhetnek.

14 perccel korábban, Dzséjt írta:

Az, hogy Leia és Luke hasonlítanak - bár nem sok mindenben -, az meg miért számít? Yoda és Ben talán válogathatnak a potenciális jelöltekben? Ben ekkor már halott és a szellemvilágból nem lehet csak úgy bármikor visszaesni, Yoda meg három éve haldoklik, jószerivel csak azért él még, mert ki akarja tanítani Luke-ot. Mit számít, ki mennyire hasonlít Luke-ra? Éhes ember nem válogat. Amúgy szerintem abban a helyzetben Bennek volt igaza: Luke az utolsó reményük.

Csak annyiban számít, hogy számomra logikusabb az, hogy Yoda olyasvalakire gondol, aki teljesen más jellegű megoldást kínál, mint Luke. Nekem legalábbis így jobban ülnek a szavai.

 

Hiába lenne logikus választás Leia. Ha Luke pár éven belül elbukik, akkor ott tartanának, hogy jó esetben Yoda még éldegél, de más már nincsen, csak az Erőszellem Kenobi. Szóval be kéne szervezni a Szövetség egyik vezetőjét, aki egyrészt politikus, másrészt kvázi katona, hogy a szeretett barátja és testvére bukása után álljon jedinek. Ezt ráadásul egy szellemnek kéne megtennie, mert Yoda aligha tud személyesen értekezni vele, max. ő is az Erőn át, de az meg majdnem ugyanaz, mintha Kenobi szellemként keresné fel.

És itt halkan jegyezzük meg, hogy mindehhez feltételeznünk kéne két nem triviális dolgot. Az egyik az, hogy Luke úgy bukik el, hogy Leia nem, tehát életben marad és bevethető állapotban. A másik pedig az, hogy Leia-val fel tudják venni úgy a kapcsolatot, hogy lényegében abszolút nem tudatos Erőhasználó. Luke-nak is csak akkor jelent meg Obi-Wan, amikor már Erőhasználó volt, előtte az Erőn keresztül tudtommal nem kommunikált vele senki. De Ezra is csak akkor volt képes beszélni Yoda-val, illetve akkor jöttek a hangok a szüleitől, Maultól stb., amikor már szintén aktívan élt az Erővel. Leia ezzel szemben akkortájt csak annyit tudott felmutatni, hogy egyszer amikor Luke hatalmas pácban volt és szólította, akkor pár km-ről megérezte ezt.

Na és akkor, ha ez mind adott, tehát Leia még él és virul, valahogy az Erőn keresztül felveszik vele a kontaktot, hajlandó jedinek állni, majd egy "félholt" Yoda és egy Erőszellem Kenobi kiképzi, a tanítás pedig sikeres, akkor pár plusz év alatt eljuthat arra a szintre, hogy ne csapják le két kardlendítéssel a sithek. De ne legyünk pesszimisták, annyit adjunk még hozzá ehhez, hogy talán Luke is közreműködhetne ebben valamilyen módon, bár erősen necces elmélet.

 

Szóval a fentiek tükrében én nem érzem ehhez képest annyira valószerűtlennek azt, hogy pl. Ezra előbóklászik valahogyan onnan, ahol van. Főképp, hogy nem tudjuk hol van. Azt viszont tudjuk, hogy Yoda és Kenobi is tudnak róla. Utóbbi már eggyé vált az Erővel, Yoda meg nem épp kispályás. De Ezra sem volt épp túl ügyetlen, és azóta akár fejlődhetett is. Teljesen reális, hogy fel tudják venni egymással a kapcsolatot az Erőn keresztül. Pláne, ha ezt az Erő is így "akarja".

Ezra pedig tökéletesen elkötelezett a lázadás iránt, egykorú Luke-kal, de sokkal előrébb jár már jediként. Furcsa és nehéz körülmények közt tűnt el a Rebels végén, de nem nehéz elképzelni, hogy kikeveredett valahogyan abból a csávából. Láttunk már nagyobb "csodákat" is a SW-ban. Innen pedig már csak arra van szükség, hogy visszajusson a lázadáshoz, ezt sem nehéz elképzelni. És akkor a nexusról még nem is beszéltünk, amit pont ő és Ahsoka "ismernek" a legjobban, és hatalmas potenciállal rendelkezik. (Én nem lettem meggyőzve arról, hogy oda már senki nem juthat be, nincs más kapu oda és hasonlók.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, pb69 írta:

Pont Te szoktál legerőteljesebben érvelni amellett, hogy az Erőnek saját akarata van, ami mindenképp érvényre jut, ha ez kritikus.

Igen, és az Erő akarata érvényre jutott Luke Skywalker és Anakin Skywalker által, vagyis, ha most hirtelen ez az érv, ami én ugyan rendszeresen felhozok és hiszek is benne, te meg rendre lesöpröd, hirtelen számít, akkor eleve nincs kérdés: nem volt esély sem arra, hogy Luke elbukik, mert az Erő akarata az Egyensúly megteremtése volt, erre pedig Anakin volt az eszköze, és csak Luke hozhatta vissza. Minden úgy történt, ahogy történnie kellett és soha nem is történhetett volna másképpen.

 

10 perccel korábban, pb69 írta:

Csak annyiban számít, hogy számomra logikusabb az, hogy Yoda olyasvalakire gondol, aki teljesen más jellegű megoldást kínál, mint Luke.

Miféle más megoldást? Mi ez a más megoldáson lovaglás? Eleve Yoda és Ben nagyjából egy megoldást látott: Luke megöli Vadert és az Uralkodót. Hogy hogyan, azt szerintem végig sem gondolták, mert akkor felfognák, hogy Luke-nak esélye sincs Palpatine-nal szemben. Yoda sem bírt vele, 900 évnyi Jediskedés után, mit kezdhetne egy fiú vele pár hónap gyorstalpalóval? A Jedik legfeljebb reménykedtek, hogy kiképzik a fiút annyira, amennyire lehet, aztán beküldik az oroszlán barlangjába, és lesz, ami lesz. Szóval milyen más megoldás? Ezra és Ahsoka mi mással állhatott volna elő? Hiszen pont Luke állt elő másik megoldással a legyakáson túl: átállította az apját. Ezra és Ahsoka - aki egyáltalán nem boldogultak még Vaderrel sem, csak csendben megjegyzem, az Uralkodó trónjáig meg el sem jutnának - csak azzal a megoldással állhatott elő, amivel Luke-ot harcba küldték volna: öljék meg Vadert és az Uralkodót.

 

19 perccel korábban, pb69 írta:

Luke-nak is csak akkor jelent meg Obi-Wan, amikor már Erőhasználó volt, előtte az Erőn keresztül tudtommal nem kommunikált vele senki.

Luke semmivel sem tudta jobban használni az Erőt az ep4-ben, mint Leia az ep5-ben, Ben mégis simán kommunikált vele. Vagy ott van Rey, még azt sem tudta igazán, mi az az Erő, nemhogy használta volna, egy fénykard megérintésével mégis olyan látomást kapott, hogy szinte kirepült a szobából ijedtében. Szóval hadd kérdezzek meg: ha az Erő végre számodra is bír akarattal, akkor miért elképzelhetetlen számodra, hogy valahogy az Erő egy tiszta pontján ücsörgő Yoda vagy az Erő avatárjaként is működő Ben Kenobi felvegye a kapcsolatot az Erőben még ugyanúgy nem túl jártas Leiával? Mert most az a helyzet, hogy a valószínűleg hiperhajtómű nélkül egy lakatlan bolygón ücsörgő Ezra előteleportálását esélyesnek véled, mint azt, hogy egy közel korlátlan hatalmú Erőszellem a korlátlan hatalmú Erő segítségével felvegye a kapcsolatot minden addigi Erőhasználó legnaggyobbikának, a Kiválasztott lányával, lehetetlennek tartod. Aha... És ne nézzek most úgy, mint ahogy nézek...

 

És akkor már, mert erre most láthatóan tényleg rákattantál: ha az Erő azt akarná, hogy Ezra és Ahsoka részt vegyen ebben a harcban, akkor nem tünteti el őket. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, Dzséjt írta:

Igen, és az Erő akarata érvényre jutott Luke Skywalker és Anakin Skywalker által, vagyis, ha most hirtelen ez az érv, ami én ugyan rendszeresen felhozok és hiszek is benne, te meg rendre lesöpröd, hirtelen számít, akkor eleve nincs kérdés: nem volt esély sem arra, hogy Luke elbukik, mert az Erő akarata az Egyensúly megteremtése volt, erre pedig Anakin volt az eszköze, és csak Luke hozhatta vissza. Minden úgy történt, ahogy történnie kellett és soha nem is történhetett volna másképpen.

A jövő folyamatos mozgásban van, nemcsak egyféle kimenetel lehetséges. Luke-nak megvolt az esélye a bukásra, akkor is, ha az Erő az egyensúly felé törekedett. Nem hiszek az eleve elrendeltetésben, azaz, hogy Anakin és Luke sorsa is előre le lett volna fektetve és csak így történhetett minden, ahogyan történt.

Luke szerintem elbukhatott, és pont ebben az esetben lett volna szükség egy más útra, ami az egyensúly felé vezethet. Ez lehetett Leia, meg lehettek akár mások is. Tekintve, hogy Ahsoka és Ezra életben voltak, akár ők is beteljesíthették volna a dolgot, nem feltétlenül csak Leia.

45 perccel korábban, Dzséjt írta:

Miféle más megoldást? Mi ez a más megoldáson lovaglás?

Yoda és Ben szemszögéből nézve más megoldást. A Kiválasztott fia a semmiből jedi lesz, vagyis próbál pár év alatt azzá válni, megpróbálja legyőzni a sitheket, de elbukik. Aztán jön a Kiválasztott lánya, akivel ugyanígy megpróbálkoznak, ez kicsit furcsa megközelítés lett volna.

Miközben van valaki, aki a Kiválasztott tanítványa volt, remek harcos, és noha már nem jedi, de a lázadás sorsát azért a szívén viseli (egyelőre hatalmas csúsztatásnak tartom kijelenteni, hogy abszolút nem érdekelte a sithek, a Birodalom és a lázadás sorsa). Eleve hol van az kőbe vésve, hogy a sitheket csak egy jedi győzheti le? Főleg úgy, hogy amennyire Luke vagy esetleg Leia lehetett volna jedi, annyira Ahsoka is bőven az.

Ahogyan Ezra is. Hiszen van egy srác is, aki simán tekinthető jedinek, elkötelezett a lázadás iránt és meg akarja buktatni a Birodalmat és a sitheket. Rendkívül tehetséges és sokkal előrébb jár, mint Luke, pláne a nullkilométeres Leia. Ahhoz képest, hogy Luke testvérével eljátsszák tök ugyanazt, amit a fiúval is, szerintem sokkal értelmesebb megoldás lenne egy másfajta úton próbálkozni. Ez lenne az a más megoldás.

51 perccel korábban, Dzséjt írta:

Hogy hogyan, azt szerintem végig sem gondolták, mert akkor felfognák, hogy Luke-nak esélye sincs Palpatine-nal szemben. Yoda sem bírt vele, 900 évnyi Jediskedés után, mit kezdhetne egy fiú vele pár hónap gyorstalpalóval? A Jedik legfeljebb reménykedtek, hogy kiképzik a fiút annyira, amennyire lehet, aztán beküldik az oroszlán barlangjába, és lesz, ami lesz. Szóval milyen más megoldás? Ezra és Ahsoka mi mással állhatott volna elő?

Ezek pont amiatt, amit itt írtál, totálisan irreleváns érvek. Ha egyszer reálisan nézve egy Luke-nak vagy Leia-nak semmi esélye nincs a sithek ellen, akkor az amúgy náluk jóval képzettebb és rutinosabb Ahsoka-nak és/vagy Ezra-nak miért lenne kevesebb esélye? Ha az ikrekben csak azért lehetett bízni, mert a Kiválasztott gyermekei, ennek örömére 18+ évesen elkezdve a kiképzésüket pár órányi gyorstalpaló után bedobták volna őket a mélyvízbe, akkor miért kéne annyira fázni attól, hogy egy Ahsoka/Ezra opcióval próbálkozzanak?

54 perccel korábban, Dzséjt írta:

Ezra és Ahsoka - aki egyáltalán nem boldogultak még Vaderrel sem, csak csendben megjegyzem, az Uralkodó trónjáig meg el sem jutnának - csak azzal a megoldással állhatott elő, amivel Luke-ot harcba küldték volna: öljék meg Vadert és az Uralkodót.

Luke is csak azért juthatott el Sidious trónjáig, mert az öreg és Vader úgy akarták. Mert át akarták állítani. De azt se felejtsük el, hogy egyikőjük sem mondott volna le a másik lecseréléséről, akkor se, ha Luke elbukik. Azaz akkor ugyanúgy ők is kerestek volna alternatívákat Luke helyére. Ahsoka és Ezra pedig igencsak praktikusak. Előbbi ugyanúgy ezer szállal kötődik Vaderhez, utóbbiban pedig azért ott van a sötét oldal csírája, legalábbis már párszor megmutatkozott.

Szóval teljesen felesleges azon elmélkedni, hogy eljutottak volna-e az öreghez. Ahogyan Luke, úgy ők is simán odakerülhettek volna. Meg ezer másféle úton. Vagy a másik oldalról megközelítve a kérdéskört, ha Vader kicsit is komolyan veszi a fia elleni harcot, akkor Luke-nak se lett volna semmi esélye eljutni az uralkodóhoz.

 

Milyen megoldással tudott volna előrukkolni Ahsoka és/vagy Ezra? Hát pl. ott a nexus, ahová a jelenlegi tudásunk szerint csak ők ketten jutottak be a hősök oldaláról. Illetve csak Ezra volt képes arra a mutatványra, amit hívhatunk akárhogy, de amiről a megfelelő topikban annyit beszéltünk és az időutazáshoz nagyon hasonló, ha nem pont az.

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Szóval hadd kérdezzek meg: ha az Erő végre számodra is bír akarattal, akkor miért elképzelhetetlen számodra, hogy valahogy az Erő egy tiszta pontján ücsörgő Yoda vagy az Erő avatárjaként is működő Ben Kenobi felvegye a kapcsolatot az Erőben még ugyanúgy nem túl jártas Leiával?

Egyrészt, én nem állítottam azt, hogy elfogadtam volna az Erő ilyen szinten értelmezett tudatos akaratát. Ezt félreértetted. Nem azért hoztam fel ezt, mert hogy mostantól én is így gondolnám, hanem azért, mert nem értem, hogy aki ebben az elméletben hisz, annak miért is lenne elképzelhetetlen, hogy az Erő útjai úgy alakuljanak, hogy Ezra és/vagy Ahsoka visszataláljanak a lázadáshoz. Én nem hiszek abban, hogy az Erőnek explicit tudatos akarata van, mégis simán el tudom képzelni, akkor az előbbit feltételezve pláne reálisnak kéne legyen.

Másrészt, én nem mondtam azt, hogy ne tudnám elképzelni, hogy Kenobi vagy Yoda képes felvenni Leia-val a kapcsolatot. Csupán annyit mondtam, hogy ez azért nem egy triviális dolog és feltételezés. Elképzelni el tudom, de semmivel nem reálisabb, mint az, hogy Ezra-val vagy Ahsoka-val felvegyék a kapcsolatot, akárhol is legyenek éppen.

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Mert most az a helyzet, hogy a valószínűleg hiperhajtómű nélkül egy lakatlan bolygón ücsörgő Ezra előteleportálását esélyesnek véled

Ez a valószínűleg honnan jön? Honnan feltételezed azt, hogy Ezra egy lakatlan bolygón ücsörög? Azt meg pláne honnan veszed, hogy onnan elő kéne teleportálnia??? Ez mind nettó vagdalkozás. Tudtommal nem ismerjük hol és milyen helyzetben van Ezra. De még ha egy lakatlan helyen is van hajó nélkül, akkor is megtalálhatná bárki és visszahozhatná, még véletlenül sem kéne neki teleportálnia. Még ha a Te furcsa elképzeléseidet is vesszük alapul, mindössze annyira van szükség, hogy az Erő arrafelé sodorjon valakit, aki visszahozza Ezra-t. Mittudomén, pl. Hondo valahogy megint belebotlik.

1 órával korábban, Dzséjt írta:

És akkor már, mert erre most láthatóan tényleg rákattantál: ha az Erő azt akarná, hogy Ezra és Ahsoka részt vegyen ebben a harcban, akkor nem tünteti el őket.

Az Erő nem azt akarja, hogy ők részt vegyenek ebben a harcban. Az Erő az egyensúlyra törekszik, semmi másra. Jelenleg ott van Luke, és eséllyel küzd a céljaiért, semmi szükség nincsen Ahsoka vagy Ezra segítségére. (Legalábbis ezt feltételezzük, aztán nehogy kiderüljön, hogy közben valahol a nexusban tesznek-vesznek, mint ahogyan utólag az is kiderült, hogy Ahsoka-t Ezra mentette meg a háttérből.

De visszatérve a lényegre, amíg Luke felveszi a kesztyűt, addig nincs szükség másra, legalábbis az Erő nem "akart" mást bedobni a buliba. Viszont, ha ő elbukik, akkor már szükség lehet másra. És ekkor már simán elképzelhető, hogy az egyensúlyra való törekvés abban nyilvánul meg, hogy az Erő segítségével valamilyen úton-módon Ezra és/vagy Ahsoka felkerülnek a sakktáblára. A Te szavaiddal élve, az Erő akkor már akarhatná ezt. ;)

 

Ne felejtsük el, hogy az Erő pl. valahogyan annyira Ahsoka megmentésének irányába mozgott, hogy évszázadok óta nem látott Erőérzékeny csodalények kerültek elő a lothalon, vezették Ezrát és társait össze-vissza a bolygón. A fiút életre kelt barlangrajzokon keresztül bevezették egy olyan entitásba, ahol a tér-idő nem számít, és így tudta az amúgy (az eredeti Ezra indulásához viszonyítva) épp teljesen más térben és időben zajló párbajból berántani ebbe az értelmezhetetlen dimenzióba a togrutát.

Ezek után nem igazán értem miért kéne kétségbe vonni annak realitását, hogy bármelyikőjük is előkerülhessen valahonnan, amiről ráadásul még csak azt sem tudjuk hol van. Az is lehet, hogy csak fogságban vannak vhol az ismeretlen régiókban egy bűnbandánál, ahonnan bmelyik pillanatban kismillióféleképpen kiszabadulhatnak. És ez csak egy példa a lehetséges sokból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ezek pont amiatt, amit itt írtál, totálisan irreleváns érvek. Ha egyszer reálisan nézve egy Luke-nak vagy Leia-nak semmi esélye nincs a sithek ellen, akkor az amúgy náluk jóval képzettebb és rutinosabb Ahsoka-nak és/vagy Ezra-nak miért lenne kevesebb esélye?

Mert ők nem Vader gyermekei így Vader nem vagy kevésbé manipulálható általuk. Azt már láttuk, hogy Vader simán kezet emelt Obira, Ahsokára és nyilván Ezrára is. Viszont Luke és Leia a gyerekei. Pont azért jelentenek relevánsabb alternatívát, ami miatt Hannak tennie kellett egy próbát Bennel. Neki nem jött össze, Luke-nak igen ée lehet Leiának is össze jöhetett volna. És ha még Luke el is bukik, Leia, aki talán jobban emlékeztetné Vadert Padméra onnantól, hogy rájön, hogy a lánya, talán még Luke-nál is nagyobb eséllyel indulna ebből az aspektusból. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így van. Senkinek esélye se lehetett volna Palpi és Vader közelébe szagolni se, csak Anakin gyerekeinek, mert az érzelmek útján manipulálhatták az apjukat. 

 

@pb69 A nexus meg kb. semmire nem jó ilyen szempontból. Csak a saját magad által megélt dolgok jelennek meg, de abba se avatkozhatsz bele mert összeomlik az univerzum. Ráadásul Yoda honnan tudhatná, hogy pl. Ezra belépett oda? Az se biztos, hogy a hely létezéséről tud.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, Donát írta:

Mert ők nem Vader gyermekei így Vader nem vagy kevésbé manipulálható általuk. Azt már láttuk, hogy Vader simán kezet emelt Obira, Ahsokára és nyilván Ezrára is. Viszont Luke és Leia a gyerekei.

19 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Így van. Senkinek esélye se lehetett volna Palpi és Vader közelébe szagolni se, csak Anakin gyerekeinek, mert az érzelmek útján manipulálhatták az apjukat.

De ezzel Yoda és Obi-Wan látványosan nem foglalkozik. Szóba se hoznak ilyesmit, a szemükben Anakin végleg elveszett, a sitheket pedig el kell pusztítani valahogyan. És mivel most itt arról van szó, hogy Yoda kit látott még reménysugárnak, az a leginkább releváns, hogy ő miben látta a sithek legyőzésének kulcsát. És nagyon nem abban, hogy majd érzelmileg manipulálják és megtérítik Vadert, mert a gyerekeikről van szó.

20 órával ezelőtt, Donát írta:

És ha még Luke el is bukik, Leia, aki talán jobban emlékeztetné Vadert Padméra onnantól, hogy rájön, hogy a lánya, talán még Luke-nál is nagyobb eséllyel indulna ebből az aspektusból.

Hát nem tudom... Az a baj, hogy ha Luke már elbukik, akkor nem igazán látom mivel lenne jobb Leia. Mármint érzelmi befolyásolás szempontjából. Ha Vadert nem érdekli a fia, akkor ha megtudná, hogy van még egy lánya is, akkor meggondolná magát? 20 év után előkerül egy gyermeke, ez már csak elég felkavaró, de ha ez nem elég ahhoz, hogy történjen vele valami érdemi változás, akkor az lesz az elég, hogy aztán rájön, hogy igazából 2 gyereke van? Ez nekem nem áll össze. Az, hogy Leia lány, aligha nyom sokat a latba.

Egyébként Vader elég masszívan vívódik, ezt végül is láttuk. Még a végső pillanatához elég közel is át akarja állítani Luke-ot, illetve megölni. Amikor pedig kiderül, hogy van egy lánya is, látjuk hogyan reagál. Egyrészt arra használja fel, hogy Luke-ot manipulálja és felhergelje vele, másrészt nála is megpendíti, hogy majd őt is megkísérli átállítani. Ez lehet csak blöff, de igazából miért ne gondolhatná komolyan. Nyilván nem tudjuk mi játszódott le Vader fejében, de én úgy vettem észre, hogy semmit nem számít, hogy csak Luke van, vagy van még mellette egy Leia is. És ez elég logikusnak is tűnik. Ha a fiával szembemegy, akkor miért lenne ez másképp a számára szintén kvázi ismeretlen lányával? Ez nem mennyiségi kérdés.

19 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A nexus meg kb. semmire nem jó ilyen szempontból. Csak a saját magad által megélt dolgok jelennek meg, de abba se avatkozhatsz bele mert összeomlik az univerzum.

Ez így egy rendkívül bátor kijelentés, ráadásul szerintem igencsak megalapozatlan is. Nagyon nem értjük a nexus működését (legalábbis szerintem nemigen érthetjük, mert ugyan honnan értenénk, ez már más topikokból is eléggé átjött), így feltételezhetünk dolgokat, de sokkal többet nem tehetünk. Azt tudjuk, hogy Sidious pl. nagyon, de nagyon bekívánkozott a nexusba, ami nem lehet véletlen. Ha annyira haszontalan lenne, akkor nem vágyott volna ennyire oda.

Amúgy nem tudom ez mennyire tény, de Dzséjt mintha azt írta volna, hogy a loth farkasok pl. a nexust használják a fura kis utazásaikra. Az azért elég jó. Meg ugye ismerni mindenféle múltbeli és jövőbeli eseményt se rossz. Meg beavatkozni a dolgokba. Ráadásul azt se tudjuk, hogy a nexus "ereje" mennyiben függ az azt használó erejétől. Simán lehet, hogy van összefüggés, és ha Ezra azt látta és tehette, amit, akkor belegondolhatunk abba, hogy mire lenne képes általa pl. egy Yoda.

Szerintem szó sincs arról, hogy ne avatkozhatnál bele a dolgokba, mert összeomlana az univerzum. Elvégre Ezra is beavatkozott azzal, hogy megmentette Ahsoka-t. Kanan megmentésével az lett volna a bökkenő, hogy akkor abban a pillanatban meghalnak a többiek, beleértve Ezra-t is. Azt az Ezra-t, aki később bejutott a nexusba és megmentette Kanant. Ez így egy paradoxon, ami akár szétcincálhatja az univerzumot.

De pl. ha Obi-Wan bejut a nexusba, majd visszamenőlegesen leböki Anakint a Mustafar-on... Akkor ki tudja mi történik, de én nem mernék ilyeneket kijelenteni, hogy összeomlik az univerzum. Persze nem biztos, hogy beljebb lennének vele, de ez csak egy opció. Egy opció a végtelenül sok közül, amit a nexusban meg lehetne tenni. Elképzelhetetlen befolyással bírhat az univerzumra az, aki ott ténykedik, szerintem el se tudjuk ezt képzelni.

19 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ráadásul Yoda honnan tudhatná, hogy pl. Ezra belépett oda? Az se biztos, hogy a hely létezéséről tud.

Nem biztos, de simán tudhat róla. Ha meg nem tud róla, akkor Ezra és/vagy Ahsoka el is mondhatják neki.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Őszintén szólva, én most nagyon azt látom, mintha kikapcsolt volna a fantázia. Tudjuk, hogyan pusztultak ki a sith-ek, tudjuk mi történt Luke és Vader között, és mindenki csak ebből indul ki. Mintha minden más irány totálisan elképzelhetetlen lenne. Ha Luke elbukik, akkor jöjjön Leia és próbálja meg tök ugyanazt, mert semmi más esély nincs. Én ezt nem így látom. Szerintem sokféleképp meg lehetett volna buktatni a sith-eket, és sokféleképp tudott volna törekedni az Erő az egyensúlya felé. Ugyebár ez egy mindent átszövő és irányító egyfajta "vezérelve", szervezőereje a SW világának. Nehogy már csak egyféle út létezzen bármi elérésére.

 

A sith-eket se úgy kell elképzelni, mint valami megölhetetlen alakok. És nemcsak párbajban lehet megölni őket. Igen, Luke-nak úgy nem lett volna esélye, ahogyan Ahsoka-nak vagy Ezra-nak sem, de miért is kellett volna úgy győzniük? Miért is lett volna az az egyetlen másik lehetőségük? Sidious-nak anno vajon mennyi esélye lett volna legyőzni a mesterét? Nem tudjuk, de igazából lebökte álmában és kész. Kylonak mennyi esélye lett volna Snoke ellen? Konkrétan nulla, úgy játszott vele az öreg, ahogy akart. Mégis megölte.

De maradjunk a Vader-Sidious duónál. A yavini csatában nüanszokon múlott, hogy Vader nem hagyta ott a fogát. Nem kellett ott vele senkinek párbajozni, ha nincs "mázlija", odalett volna egy űrcsatában. Sidious meg azon a Halálcsillagon csücsült, amit percekkel később felrobbantottak. El tudott volna menekülni időben, ha nincs Vader átállása? Nem tudjuk, de nem biztos. Aztán akkor, ha felrobbantják HCs-ostól, akkor nem sokat számít mennyire tudnák lenyomni egy párbajban. De éppenséggel elképzelhető lett volna az is, hogy már az első HCs-on személyesen jelen van a Yavin 4 fölött.

Persze ezek csak feltételezések, de szerintem egyik sem épp világtól elrugaszkodott. Annyiféleképpen be tudja valaki végezni, nem kell ahhoz egymással szemtől szemben párbajozni. Meg nem kell ahhoz Vadernek átállnia és neki megölni Sidious-t, hogy a sith-eknek vége legyen. Ez egyfajta út, lehet sok más is.

Egyébként meg a két sith már nyíltan egymás skalpjára is vadásztak, ami ugye náluk teljesen természetes. Ha Vader módot talál az öreg megölésére (teljesen mindegy mifélét), akkor azért eléggé kiegyenlítődnek a dolgok. Láttuk, hogy Vader azért messze nem legyőzhetetlen még akár egy párbajt tekintve is. Luke pl. nem volt túl képzett, de lenyomta. Ahsoka is elég jól állta a sarat vele szemben. Anno még ereje teljében volt, de Kenobi legyőzte.

 

Csak amíg azon megy a kételkedés, hogy Ezra vagy Ahsoka hogyan juthatott volna egyáltalán vissza az ismert színtérre, addig nem igazán szárnyal szabadon a képzelet. Azt sem tudjuk hol vannak, de nyilván elképzelhetetlen, hogy onnan bármelyikőjük is előkerüljön. Miközben Ezra pl. űrbálnákkal vitette oda magát. A loth farkasok megy gyakorlatilag önként megkeresték, hogy átutaztathassák egy bolygó egyik feléről a másikra, illetve bevezethessék egy tér-idő független "világok közti világba".

És a nexuson kívül a SW univerzuma az animációs sorozatokban olyan motívumokkal bővült, mint egy kettévágott figura túlélése, Talzin-féle boszorkánymágia, élőhalott sereg, vuduzás, az Erő papnői, életre kelt barlangrajzok, Mortis világa, sith mágia, hatalmas pusztítóerővel bíró rejtélyes ősi sith csodafegyver, beszélő és "teleportáló" farkasok, hiperűrutazó állatok, Bendu stb.. Én ezek után igencsak vigyáznék az olyan kijelentésekkel, miszerint valami lehetetlen, elképzelhetetlen, nagyon valószínűtlen, kizárható és társaik. ;)

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, pb69 írta:

Ez így egy rendkívül bátor kijelentés, ráadásul szerintem igencsak megalapozatlan is. Nagyon nem értjük a nexus működését

Azért voltam ilyen bátor mert Filoni elmagyarázta a működését. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, pb69 írta:

Nagyon nem értjük a nexus működését (legalábbis szerintem nemigen érthetjük, mert ugyan honnan értenénk, ez már más topikokból is eléggé átjött), így feltételezhetünk dolgokat, de sokkal többet nem tehetünk.

Írtam ezzel kapcsolatban a Rebels topikba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Azért voltam ilyen bátor mert Filoni elmagyarázta a működését. :)

És úgy magyarázta el, ahogyan írtad? Miszerint a nexusnak semmi értelme, mert úgyis csak a saját magad által átélt eseményeket láthatod, illetve azokba se avatkozhatsz be? Csak mert ha így gondolja, akkor ez több aspektusból is ellentmondásos. :)

 

Egyébként meg a nexus csak egy opció. Annak kapcsán hoztam fel, hogy akár ennek is szerepe lehet abban, ahogyan Ahsoka és/vagy Ezra beleköphetne a sith-ek levesébe, ha úgy adódna. Egy tértől és időtől független "világ" szerintem egy igen erőteljes eszköztárt adhat az ember kezébe, nem pedig egy olyan jelentéktelen és értelmetlen semmi, mint amilyennek leírjátok.

De ha a nexust nem is lehet használni erre, akkor is ott van egy rakat más lehetőség. És ezek a lehetőségek szerintem jobban passzolnak Yoda elszólásához, mint az, hogy Luke bukása esetén megpróbálják ugyanazt végigcsinálni Leia-val.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...

A premier előtti SW maratonunk ma ért el A Birodalom visszavág-hoz. El kell mondanom, hogy régen élveztem ezt a filmet annyira, mint most. :) Régen a kedvencem volt, mára a varázsa kissé már megkopott, de ma megint képes voltam olyan csillogó szemmel nézni, mint anno. Ráadásul a legjobban a poénok tetszettek, amelyek legfőbb gazdái Han és Thripió voltak. :D  Az OT filmeket mindig a SE szinkronjával nézzük, és mondhatom, hogy Thripiónak sosem volt ennél jobb szinkronhangja, mint Maros Gábor. Egyszerűen zseniális. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Az ep5-ről is megszületett tegnap a kritika, ezt ráadásul most úgy írtam, hogy pont előtte is néztem meg. Mivel a Solo BD megjelenése óta most indítottam először teljes Saga maratont, most is láttam először a spin-off után az ep5-öt, és teljesen újszerű hangulata lett a Lando és Han találkozásnak. Amikor Leia kérdésére Han azt feleli, hogy Lando nem megbízható, egyből eszembe jutott, hogy elrepült Savareenről, és az is képet alkotott a fejemben, amikor Lando és Han a Falcon elnyeréséről beszél. Amikor Han megemlíti, hogy elnyerte a hajót "fair and square", egyből eszembe jutott az a bizonyos parti.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.