Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Milyen osztályzatot adnál az ötödik epizódnak?  

39 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál az ötödik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

32 perccel korábban, Dzséjt írta:

Az ep5-ről is megszületett tegnap a kritika,

Idézet

viszont Dagobah-t valami megmagyarázhatatlan okból teli pakolták földi gyíkokkal és kígyókkal, ami engem rendre ki tud lökni a hangulatból.

Na végre még valaki! Azt sem értem, hogy 1980-ban ezt hogyan gondolhatták komolyan egy messzi-messzi galaxisban. 

Régen is zavart és azóta is minden alkalommal kizökkent. 3 komolyabb felújítás alkalmával sem jutott eszükbe, hogy legalább kicsit módosítsanak rajtuk?

 

Kicsit hasonlít ahhoz, amikor Han azt mondja, hogy a megfagyott tauntaunnal majd találkozik a "pokolban".

Ne már, hogy a Star Wars galaxisában is olyan vallás legyen, ami hisz a pokol létezésében...

 

Azért bájos belegondolni, hogy a Mandalori milyen jól használta fel az ep5 csekély új fajait. Micsoda ughnautunk és kis Yodánk van. :)

 

A kritika pedig továbbra is remek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem értem, hogy ezekre miért kell kiakadni, igen ez egy földi szó, ugyanúgy, mint sok másik amit használnak pl. fogat, kard, csésze, gróf stb. nyilván szükség is van ezekre, mert ha minden SW nyelven lenne akkor nehezen értenénk belőle egy mukkot is. És ha már egyes földi szavak elfogadottak másokat miért nem lehetnének azok?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

24 perccel korábban, Darth Porg írta:

A földi vallásokra utalás, és bizonyos szavak-szlengek teljesen illúziórombolóak... ennyi. Pokol, mister, angyalok, hála az égnek, stb. Nálam tutira. 

Ezek annyira beépültek a nyelvbe, hogy nehezen lehet kihagyni őket. A Star Wars egy fantasy, miét pont a nyelvezet elfogadhatatlan? :) Vagy legyen a "Vigyen el az ördög" helyett "Vigyen el a sötét oldal"?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy próbálom in-universe magyarázni a dagobah-i kígyókat és gyíkokat, hogy csak nagyon-nagyon hasonlítanak a földi megfelelőjükhöz. :P Másrészt meg, ha az ember (mint földi faj) létrejöhetett a messzi-messzi galaxisban, miért ne lehetnének egyéb földi teremtmények is? :) De ehhez hasonlóak még a patkányok is Jabba palotájában. 

 

A "pokol" mint fogalom meg létezik at SW-ben is, csak ahány kultúra, annyi féleképp nevezik. A hivatalos megnevezése elvileg "Káosz". Persze megértem, ha valakinek zavaróak ezek a földi szavak, de engem nem zökkentenek ki, hiszen a kezdetek óta számos földi elem van az SW-ben. A lothali lényeknél is elfogadtam/megszoktam a macska, farkas, denevér elnevezéseket, pedig eleinte nem igazán tetszett a kreativitás hiánya. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha nem használnák ezeket a kifejezéseket, ugyanolyan kukán bámulnánk és értetlenül kérdezősködnénk, hogy mi a f*szról beszélnek a szereplők, mint Han, amikor megkérdezte Beckettet, hogy üldözik-e még őket. És szerintem sem rosszabb földi vallásokból átvett köznyelvi kifejezéseket használni, mint az, hogy az összes SW hadsereg angolszász haditengerészeti rendfokozatokat használ. Vagy az a tény sem kizökkentő, hogy sok karakternek földi neve van? Azért a latin eredetű Luke vagy a japán eredetű Han, vagy a zsidó eredetű Ben(jamin).

Amúgy is, istenek vannak a Star Warsban, lásd a mortisi isteneket. Amikor valami istenségre hivatkoznak, hivatkozhatnak akár rájuk is vagy bármilyen más "természetfeletti" entitásra. A "pokol" meg a káoszra utalás, ami a naboo-i legendában is felfedezhető - a hat lézerkapu, ami a hangár mögötti olvasztót védi, a naboo-i legendákban fellelhető túlvilági vermet elzáró hat áthatolhatatlan kapura utalás.

 

És felfogható így is a dolog: senki sem angolul beszél a Star Warsban, hanem basicül, mi csak angolul halljuk, és mint minden jó fordítás, nem szó szerint veszi át a dolgokat, hanem úgy fordítva, hogy megértsük, amihez olykor be kell helyettesíteni olyan ismert dolgokat, amiknek jelentéstartalma hasonló. Han mondhatja, hogy "szirtraéljh afdkfljabn áalkjvajélasdf szkatypanety", amiből a szkatypanety a corelliai mitológia truzufi ágának szaktoreszi fejlesztésében egy olyan vödröt jelöl, ahová az Erőből kilökött elkárhozott lelkek kerülnek az idő végezetéig senyvedni, de ha Han azt mondaná, hogy "találkozunk a szkatypanetyben", akkor mi, földi halandók nem tudnánk, hogy mi a fenéről beszél, ezért a szkatypanety helyére illik betenni egy olyan szót, amit hallva már tudjuk, mi a fánfütyülő rézangyalról dumál Han. Ez a szó pedig a pokol.

 

A dagobah-i állatok is csak azért zökkentenek ki, mert ez az egyetlen olyan rész, ahol ez látványosan tetten érhető. Luke nem egy kígyót pakol odébb. :) Persze ezek is kifejlődhettek, de egy olyan filmben, amiben amúgy is iszonyú kevés az új idegen, és a régiekből sem látni wookiee-n kívül egyet sem, még szembántóbb a dolog.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És vannak még a földi mértékegységek is ugyebár: parszek, év, a mostani mandalori részben például perc volt. 

@Dzséjt: a fenti példa nekem olyan volt, mint bármelyik 3. mondat a gyűrűk urában. :D Na ott én tényleg elveszek a rengeteg ismeretlen kifejezésben.

Szerkesztve: - Brodie
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Brodie írta:

a fenti példa nekem olyan volt, mint bármelyik 3. mondat a gyűrűk urában. :D Na ott én tényleg elveszek a rengeteg ismeretlen kifejezésben.

Én a Witcher könyveket olvastam nemrég és volt olyan, hogy egy oldalon szinte minden mondatért, kellett hívni a google segítségét pedig ott "létező" szavakat kifejezéseket használtak, csak hát épp vagy nagyon régiest vagy a latint, németet, franciát néha egy kis tündét. Eléggé frusztráló volt OFF: (innen üzenném is @Darth Revan9 nek, ha esetleg valami beleszólása van az újra kiadásába esetleg jó ötlet lenne egy lábjegyzet az idegen szavak magyarázatára az oldalak alján) ON: Szóval SW-nél is elég gáz lenne ha a wookipediát nyitva tartva kellene filmet nézni vagy könyvet olvasni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Tegnap meglestem ezt a részt is 4K-ban. Amúgy is, már több éve nem láttam, így érett az ismétlés. Remekül szórakoztam ezen a filmen is. Han - Leia duettje nagyon ült. Asszonypajti meg is említette, hogy pont olyan vagyok, mint Han. Itt annyira nem fogott el a büszkeség. :D

A film gyönyörű ebben a felbontásban is. Vader csillagrombolója fantasztikusan mutat. És milyen böszme a többi rombolóhoz képest. 

A történet szépen elmerül az Erő mítoszában, mint Luka X-szárnyúja a mocsárban. Yoda mondata mindent vitt: a harc senkit sem tesz naggyá! Egy remete, aki 20 év alatt párszor átgondolta mind a 900 évét, akinek volt ideje elmerengeni azon, vajon a Jedi-rend feltámasztható-e, hol követte el a hibát mind saját maga, mind a rend. 

Ami nekem annyira nem tetszett, az az öreg Kenobi. Túlságosan arrogánsnak tűnt erőszellemként. Élőként nem volt ilyen mogorva. :)

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Újranézvén a Paramount-on az összes SW filmet, A Birodalom visszavágnál különös gondolatok jutottak eszembe. Azt tudjuk, hogy napjainkban bizonyos emberek mennyire istenítik ezt és mennyire fikázzák az újakat. Belegondoltam. A Birodalom visszavág azért lett kult film, mert 1980-ban még nem volt elterjedt az otthoni számítógép, az internet, nem volt közösségi média és nem voltak jelen a fikázó szapulók. Ha ezek mind jelen lettek volna már 1980-ban ugyanolyan aktívan, mint 2020-ban, akkor A Birodalom visszavág sem úszta volna meg a szapulást. Figyelembe véve, hogy csak egy előzménye volta az ötödik epizódnak elképzeltem, hogy a trollkodó fikázók mely pontokba kötöttek volna bele, de alaposan. És miután ebbe belegondoltam, már biztos voltam abban, hogy a későbbi SW filmek megosztottságáért és a negatív kritikák többségéért elsősorban a fikázó, trollkodó, szapuló banda a felelős.

 

Figyelembe véve, hogy napjaink trolljai miket kifogásoltak az elmúlt 21 évben, elképzeltem, hogy 1980 trolljai mit fikáztak volna:

A film elejétől a végéig egy nagy menekülés, semmi több. A Felkelés és a Birodalom konfliktusa semmivel sem halad előre.

A lépegetők. Lábakon járnak. Mekkora hülyeség egy ilyen világban ilyen gépeket alkalmazni, ahol űrben és felszínen legebnek a járművek.

Az exogorth. Az űrcsiga az aszteroidán. Az űrben hogyan élhet? Ugyanez a mynockokkal.

Luke a film elején még kínlódik azzal, hogy az Erővel magához vonzza a fénykardot. Yoda gyorstalpalójának köszönhetően a film végére már Vader-rel is képes párbajozni. (Még ha kissé esetlenül is.) Hogyan lehetséges ez? Ráadásul a dagabahi képzésen is vannak olyan jelenetek, mikor nehezen tudja használni az Erőt, de mielőtt elmenne már egész jól megy. Micsoda hülyeség ez is.

Vader Luke apja. Szembeköpték az előző filmet. Mi ez a fura szappanoppera fordulat? Miért kellett ezt a plusz fordulatot beleerőltetni?

Megcsonkítják a főhőst? Miért, minek? Hogy fog így harcolni?

Han Solot miért nem mentették meg már itt?

C-3PO. Annyira idegesítő. Már szét kellett volna lőni. Nem is kellett volna szerepelnie ebben a filmben. Minek tették bele? Mit ad hozzá a filmhez? (Lucasék később C-3PO-t Jar Jar-hoz hasonlították.)

Mi ez a függő végkifejlet? Le se zárták ezt a filmet rendesen.

 

 

 

Nos, kb. ezek lettek volna a pontok, melyek nyomán szanaszéjjel szapulták volna a filmet.

Érdekes volt belegondolni, még akkor is, ha nem tartom a fentebbi részeket komoly dolgoknak. És nem látok ilyen típusú kifogásolni valókat A Birodalom vissazvágon.

 

 

 

Szerkesztve: - Darth Revan9
  • Nagyon tetszik 5
  • Vicces 1
  • Köszönöm 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én ős rajongóként nagyon szeretem A Birodalom visszavágot. :) De ezzel együtt a fentiek felemlegetése teljesen jogos. :D 

 

Mindez csak azt mutatja, hogy bármilyen fordulat és ésszerűtlenség elfogadható, ha egyébként tetszik a film. :) Vagyis az ok-okozati összefüggés onnan indul, hogy tetszik-e a film, és ha igen, akkor tökmindegy, milyen fordulatok vagy logikai bukfencek vannak benne. Ezekre csak akkor hivatkozik valaki, ha a film mint egész alkotás nem ragadta meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha lehet ebben a topikban szorítkozzunk a TESB-re, hisz itt nem az egész SW-ről van szó, vagy a filmes univerzumok összehasonlításáról.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Ha lehet ebben a topikban szorítkozzunk a TESB-re, hisz ez nem az egész SW-ről van itt szó, vagy a filmes univerzumok összehasonlításáról.

Átdobtam a beszélgetést a "mennyire egységes" topikba.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Tegnap este került sor a The Empire Stirkes Backre, és meglepetésemre, erre a filmre is inkább a "múlt emlékei" ültek rá, mint a "jövő fenyegetés". Talán azért is, mert ennek a résznek a központi eleme nem a Birodalom és a Lázadók közötti polgárháború vagy úgy igazán a gonosz elleni harc (nyilván mindkettő benne van), hanem Luke és Vader párosa, a köztük lévő családi kapcsolat. Már a nyitószöveg is arra fut ki, hogy Vader nem a Lázadókat, hanem személy szerint Luke-ot kutatja. Ha Luke nem lenne a Szövetséggel, Vader talán tojna is az egész lázadásra. Így, az ep8-hoz hasonlóan az ep5 is egy rendkívül személyes hangvételű film, ami kevésbé koncentrál az epikus háborúra a jó és a rossz között, inkább a karakterekre gyúr rá. Ezt erősíti a Han és Leia közt formálódó kapcsolat is. Ilyen szűk keretek közé pedig nehezen férnek bele olyan tényezők, mint maga az Uralkodó, aki bár ebben a részben mutatta meg magát először, minden korábbi részben, amiben feltűnt, annál itt kevesebbet szerepelt és igazán jelentősége sincs. Csupán annyi, hogy elindít egy Sith játszmát mester és tanítvány között, de ez a konfliktus sem éleződik ki ebben a részben.

 

Az ep9 tehát számomra nem hatott különösebben a filmre. Igazán csak akkor éreztem jelentőségét, amikor megjelent Lando, az az ember, aki ennek az egész kalamajkának a legvégén egyedül fog ücsörögni az ünneplő tömeg közepén, mert a barátai már mind odavesztek. Han, Luke és Leia már sehol sincsenek, ez a svindler pedig ott van egyedül - de Lando jellemét jól tükrözi, hogy ebben az elhagyatott helyzetben is gyorsan magára és új célra talál. Itt persze még más a helyzet, itt még próbál felelősségteljesen viselkedni a városa felé - ami eléggé kontrasztban áll a Solóban látott Landóval -, és, amikor Han azt mondja, hogy nem megbízható, akkor egyből eszembe jutott a jelenet, amikor Lando csak úgy elrepült a Savereenről. Mint ahogy nekem is eszembe jutott egy s más további adalék a filmből, ahogy arra Han is céloz (és eddig amúgy észre sem vettem, hogy Lando ebben a filmben is Henezi Hant).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...
19 perccel korábban, Adrián írta:

Mi a különbség a film 2 óra 2 perc és 2 óra 7 perces változata között?

5 perc. :hehe:

 

Amúgy meg az egyik ha jól tudom a mozis változat, a másik meg a SE. Így vannak apróbb változtatások.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Special Edition-ban van pár plusz jelenet. Hosszabb a wampás jelenet, hisz látjuk a szörnyet. Több ideig tart amig beparkol a Falcon a Bespinre, aztán meg látjuk ahogy az egyik vörös kis űrhajó cikázik a bespini felhőkarcolók között. Van egy rövid plusz snitt annál a résznél, ahol Boba Fett a hajójával követi Hanékat az űrben. Látjuk Vadert kimenni a végén a hajójához aztán a Lambda osztályú hajót látjuk beparkolni a szupercsillagrombolóra. Átalakult Vader és Palpatine dumcsija és hosszabb a stáblista. Kb. ezek növelték meg a játékidőt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

TESB Retrospektíva - A "legjobb" Star Wars film?

 

Nos, kiskoromban én ennek a mára már kliséssé vált véleménynek pont az ellenkezőjét vallottam.

 

Ez volt az a film, amelyik a legkevésbé tetszett az OT-ből.

 

Kedveltem, de nem tetszett a nyomasztó hangulata.

 

Ettől függetlenül viszont magával ragadott Yoda karaktere és annak tanításai. :)

 

Már a másik filmben is imponált Darth Vader és itt még többet kaptunk belőle, amit persze értékeltem. :D

 

Azt hiszem, itt kezdett el közelebbről érdekelni, hogy ki is ez a fickó egész pontosan, amit itt meg is tudtunk.

 

Sajnos nem mondhatnám, hogy emlékszem arra, mi volt a reakcióm a "nagy csavarra", de azt hiszem, én egyike voltam azoknak, akik nem kételkedtek Vader szavaiban.

 

Visszatérve a jelenbe, viszont ma már én is azt kell mondjam, hogy ez a legjobban sikerült film a trilógiában.

 

Ennek vannak a legjobban kinéző effektjei, a film tempója remek és itt csendülnek fel először olyan emlékezetes, meghatározó zenék, mint Yoda témája vagy a birodalmi induló.

 

Effektek terén külön kiemelném még azt a zseniális bábmunkát, amit Frank Oz végzett, Yodával. Külön tapsot érdemel. :clap:

 

"The Force is strong with this one!" :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.